Grote stal manege „De Dreef" te Renesse in de as gelegd ZLM ontevreden met landbouwprijsvoorstellen EEG Geslaagde tweede uitvoering „Luctor et Emergo" te Renesse STREEKNIEUWS Kerkwerve aan het woord op kontaktbijeenkomst ZX.M.-hoofdbestuur niet eens met prijsvoorstellen een vrouwelijke kracht ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag li februari 1974 Nr. 21436 Twee paarden en bok in de vuurzee omgekomen RENESSE, 10-2. Zondagochtend omstreeks 10.15 uur werd de grote stal van manege „De Dreef" te Renesse door een zeer hevige brand volkomen in de as gelegd Terwijl het grootste gedeelte van de familie Steur, eigenaar van de ma nege, in de kerk het brandalarm hoorde, trachtte de heer Steur, die thuis was gebleven en in een nabijgelegen schuur aan het werk was geweest, te redden wat er te redden viel. Komische scène uit het blijspel „Een dak tekort". Toen hij, gewaarschuwd door het geluid van brandend materiaal, bij de schuur kwam bleek deze al der mate in brand te staan dat aan blus sen niet meer gedacht kon worden. De zeer brandbare houten schuur was gevuld met hooi en stro voor het vee en de zeven paarden, die zich eveneens in de schuur, bevonden. De heer Steur kon met de grootste moeite vijf paarden lossnijden, hij slaagde er eveneens in de vier stuks vee te redden. Omdat zijn zoons in de kerk te Haamstede echter niet wisten dat het brandalarm hun manege gold, bleven zij de kerkdienst bijwonen. Toen vader Steur meende alle die ren gered te hebben kon hij de brandweer pas waarschuwen. Toen deze arriveerdde brandde de schuur reeds als een fakkel en bleek er niets meer van te redden. Wel liep het te gen de schuur gebouwde woonhuis ernstig, gevaar. Het behouden van De heer Becu stelde dat de voor gestelde minimale verhogingen per SCHOUWEN. Bestortingsbakken met materiaal werden aangevoerd om de dijkval aan de zuidkust bij Schouwen te bezweren. In eerste in stantie werd 7000 ton materiaal in gebracht, maar zichtbaar succes had dat nog niet. Van water schapszij de werd medegedeeld dat - aansluitend op ook in het weekeinde gedane be- stortingen - dit werk ter afsluiting nog wel een week of vier zal duren. Uiteindelijk zal op de kennelijk zwakke plek - naar men verwacht - een zinkstuk moeten worden neerge laten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dit huis werd nu de belangrijkste taak van .de Renessese enHaam- steedse. brandweer die het vuur met negen stralen bestreden. Zij-slaagden in hun opzet. Bij telling bleken er edhter tw.ee paarden te ontbreken. Deze bleken later in hét vuur te zijn omgekomen tesamen met de mascotte van het bedrijf, de bok Alex. De vermoedelijke oorzaak van de brand is kortsluiting, waardoor pak ken stro In brand raakten. Doordat de vérzekering enkele maanden geleden niet wilde ingaan op een verhoging van het verzekerde bedrag, was het pand zwaar onder- verzekerd. De schade wordt geschat opongeveer een ton. Boeren uit de omgeving verleen den onmiddellijk hulp' door het be schikbaar stellen van hooi en stro en het onderdak verlenen aan de gered de dieren. saldo een verlaging van het land- bouwipkomen zou betekenen. De vergadering was dan ook unaniem van mening dat de georganiseerde landbouw zich eensgezind achter de Copa voorstellen moest blijven op stellen. Teleurgesteld was de vergadering over de stagnatie bij de toewijzing van subsidies in het kader van de regeling verbetering agrarische be drijfsgebouwen. Voorzitter Becu con stateerde in zijn landbouwoverzicht dat de aardappelprijzen sterk zijn te- rugggelopen. De toekomst is hier on zeker. Wat de brouwgerst betreft zal voor nieuwe kontakten het ras Be- rac niet meer in aanmerking komen. Het vlasareaal zal in 1974 waar schijnlijk weer uitgebreid worden. De brandweerkorpsen van Renesse en Haamstede in aktie bij de be strijding van de laaiende vuurzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Autobussneldienst Zierikzee-Goes Op een aantal trajecten in het land zullen - de Nederlandse Spoorwegen autobussneldiensten inleggen dié aansluiting op de dienstregeling voor het treinverkeer bieden en waarvoor hetzelfde kaartje geldig zal zijn. Mi nister Westerterp heeft dit aange kondigd in de Tweede Kamer waar de begroting van verkeer en water staat werd afgewerkt. Hij noemde daarbij .o.a. het traject Goes-Zierikzee. De dienstregeling van deze nieuwe dienstverlening zal in het nieuwe spoorboekje worden opgenomen. ZIERIKZEE Jaarvergadering H.S.V. „Oosterschelde" Vrijdagavond 15 febr., houdt de Wat de fruitteelt betreft kon de heer Goud gewagen van een goede prijs voor peren, met de appelprijs echter is het droevig gesteld. De veeprijzen Met de veeprijzen gaat.het nog steeds niet naar wens. De vraag naar gebruiksvee is beperkt en djè prijzen zijn laag. Voor melk- en kalfkoeien kan hetzelfde gezegd worden. Ook de varkensprijzen staan onder druk. Gelukkig staat er een levendige ex port van hammen naar Amerika te genover. In de zuivelsector zijn de overschotten praktisch geruimd zo dat weer op een gezondere basis kan worden geproduceerd. Het voorstel van de EEG-commls- sie dat de melkveehouders moeten participeren in de verliezen als ge volg van te grote voorraden achtte de vergadering moeilijk te verteren. Als men de zekerheid wil hebben steeds over voldoende boter te be schikken dan zal er in feite steeds een overschot moeten zijn. Zaterdag 16 februari viert Renesse strafeest RENESSE, 9-2. Zaterdag 16 fe- bruari wordt te Renesse de reeks strafeesten op Schouwen geopend. Het feest te Renesse wordt dit jaar voor het eerst georganiseerd door de evenementencommissie van VVV „Renesse Vooruit" met daarin op genomen de str&commissie. Het VVV heeft deze taak op zich genomen omdat er steeds meer 2de woningbezitters en eigenaars van sta-caravans Renesse het gehele jaar door bezoeken. Voor zaterdag 16 februari is het volgende programma samengesteld: 10.30 uur vertrek der paarden van af Manege „De Dreef" naar Burgh- Haamste; 12.30 uur terugkomst vanuit Burgh-Haamstede en vérvolgens naar het strand aan het eind van de Jan van Renessewég, waar het tra ditionele voetwassen der paarden zal plaats vinden. Daarna gaat men terug naar la t dorpshuis, waar een jury zal bekij ken welk paard het mooist is ver sierd. 13.30 uur Vertrek vanaf het dorps huis met „Luctor et Emergo" voor op voor een rondgang door het dorp. Einddoel is het voormalig gemeente huis. 14.30 uur Opstelling voor het voor malig gemeentehuis, waar de gebrui kelijke toespraken zullen worden gehouden. Ook zal „Luctor et Emer go" enkele nummers ten gehore brengen. 15.00 uur Stoelendans op het par keerterrein van sportveld De Laone. 15.30 uur Estafette voör paarden met allerlei toestanden. 20.00 uur Prijsuitreiking in „Het Wapen van Renesse". Na de prijs uitreiking is er nog een gezellig sa menzijn waarbij iedereen van harte welkom is. hengelsportvereniging „Oosterschel de" in het „Huis van Nassau" de al gemene jaarvergadering. Op de agenda van de vergadering staan de verslagen van penningmeester, kas- commissie, secretaris en de uitrei king van de kampioensprijzen over 1973. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar, de heren A. Bakker, G. T. Bakker en L. Ver- loo. Na het officiële gedeelte zal de avond worden voortgezet met het vertonen van een aantal films, door de heer B. Pont, die tevens deze films zal inleiden en toelichten. De onderwerpen van deze films zijn o.a.: „Spinnen op grote forel op het Veer- se Meer" en „Vliegvissen op forel en vlagzalm in Oostenrijk". De heer B. Pont is een van de hengelaars die de kunst van het vliegvissen verstaat en die tevens een voorstander is van het vissen met kunstaas. DUIVELAND Verhoogde waterstand Voor de derde keer in vier dagen woensdag, donderdag en zaterdag was er eeji verhoging van de water stand met meer dan één meter bo ven gewoon hoog water. Woensdag en donderdag waren de verhogingen plm. 1,20 tot 1,50 bvoen normaal of ongeveer 3 meter plus N.A.P. NIEUWERKERK „Landsteiner" draagmedaille Ned. Rode Kruis Mevrouw J. C. v. d. Meulen-Bou- wens ontving één dezer dagen de „Landsteiner" draagmedaille voor 5 bloedgiften met oorkonde van het dagelijks bestuur van de Vereniging het Nederlandse Rode Kruis. (Slot) KERKWERVE,f.6-2. Op de kontakt- bijeenkomst, die het gemeentebe stuur van Middenschouwen vorige week belegde, zijn nog talrijke ge meentelijke zaken aan de orde geko men. Naar vermogen kregen infor manten en vragenstellers repliek op hetgeen zij te berde brachten. De heer M. de Jonge was hel niet eens met dc opmerking van het raadslid M. Boot in de jongste raads vergadering, dat de grond van het sportterrein slecht doorlatend zou zijn. Door toepassing van een goed drai nagesysteem kan een goede ontwa tering worden verkregen. Burgemeester Baorcnds verklaarde dat er een aantal faktoren zijn die voor verlegging van het sportterrein pleiten. De heer Post informeerde naar de mogelijkheid voor verbouw van het verenigingsgebouw tot gymnastiek lokaal. Volgens dc burgemeester zou dan geen gymnastieklokaal worden verkregen, dat aan de eisen voldoet. De heer A. Kloet concludeerde, dat de volkstuinen achter de kleuter school niet meer in gebruik genomen kunnen worden in verband mot plannen tot het bouwen van een tweede lokaal en aanleg van een speelterrein. De burgemeester beves tigde. dat dit inderdaad voor een aantal percelen dit jaar het geval zal zijn. De pachters zijn hiervan reeds in kennis gesteld. De heer L. den Boer wees op be zwaren voor de bijzondere school bij terugbetaling van te veel genoten vergoeding wanneer het aantal leer lingen over eeh jaar lager uitvalt. Dc onderhoudskosten van hot gebouw en ook de verwarmingskosten ver minderen n.l. niet. Geantwoord werd RENESSE, 9-2. Zaterdagavond gaf het fanfarekorps Luctor et Emergo zoals gebruikelijk zijn twee de uitvoering in het dorpshuis van Renesse. Ook deze tweede avond was er een ruime belangstelling, want ook nu was de zaal weer goed ge vuld. Het programma was hetzelfde als de eerste avond, met dit verschil dat de jeugdtamboers die het program ma openden niet onder leiding ston den van de dirigent van Luctor et Emergo de heer J. H. Blom, maar onder leiding van de leider van de tamboers, de heer A. J. Padmos, die de vorige week niet bij de uitvoering aanwezig kon zijn. De heer Padmos werd later in het programma toegesproken door de voorzitter van Luctor et Emergo, de heer J. A. Kouman. Deze bedankte hem voor het feit dat hij tien jaar de leiding had gehad bij de tam boers. De heer Padmos ontving als blijk van waardering voor dit feit uit handen van de voorzitter een kadootje en zijn echtgenote kreeg een boeket bloemen. Na de pauze speelde de toneelver eniging' Op Drift uit Renesse -weer het blijspel „Een dak tekort" van Jim Keulemans. De avond werd be- GOES, 8-2. Het hoofdbestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft geen goed woord over voor de landbouwprijsvoorstellen 1974/1975 van de Europese commissie. Zowel naar aardgas heel wat problemen meebrengt. Overigens is de situatie vooral bij de groenteteelt gunstiger dan vorig jaar. De heer Goud, een van de sprekers stelde dat voor de glastuinders de noodzakelijke omschakeling van olie voor de akkerbouw als de veehou derij ^zouden de voorgestelde mini male verhogingen eigenlijk een ach teruitgang van het landbouwinko men inhouden, vindt de voorzitter van de Z.L.M., de heer J. Becu. Een landbouwinkomen dat de laatste ja ren toch al onder druk is komen te staan door enerzijds minimale ver hogingen van de garantieprijzen en aan de andere kant voortdurende dat dit nu eenmaal het systeem van de wet is. De openbare basisschool De heer J. Landman informeerde of het gemeentebestuur een onder zoek had ingesteld naar het toekom stig aantal leerlingen van de open bare basisschool, mede in verband met de behoefte aan een tweede lo kaal voor de kleuterschool. De burgemeester antwoordde, dat een onderzoek niet is ingesteld. Wel bestaat er zorg voor het aantal leer lingen van de openbare school. De heer Landman merkte verder op, dat het volgens hem beter zou zijn, dat de gemeente gratis verlaag de inritten maakt voor de bewoners, die een auto op eigen erf willen stal len dan parkeerplaatsen. De burgemeester verklaarde een andere mening te zijn toegedaan. Hij geloofde niet, dat er gemeenten zijn, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sloten met een gezellig bal met mu ziek van Wim Schell en zijn varian ten. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor PERSOONLIJKE LENINGEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. sterke kostenstijgingen. Daarbij ko men voor het afgelopen jaar dan nog de nadelige gevolgen van de re valuatie van de gulden. Het hoofd bestuur unaniem van mening dat de georganiseerde landbouw zich eensgezind achter de Copa-voorstel- len moet blijven opstellen. De hier in voorgestelde prijsvoorstellen zijn immers absoluut noodzakelijk om bij noodzakelijke prijzen der vrije pro- dukten nog tot een aanvaardbaar landbouwinkomen te kunnen komen Het hoofdbestuur vindt voorts dat de voorgestelde heffingen op melk en herfinanciering van boterover- schotten onaanvaardbaar zijn. Daar naast vindt ze dat het Brusselse be leid ervoor de granen op gericht moet zijn dat bij hoge wereldmarkt prijzen de boer in elk geval de richt- prijs kan maken. Dit zou onder meer via ruimere exportmogelijkheden verwezenlijkt kunnen worden. die - behalve in nieuwe plannen - gratis verlaagde inritten aanleggen. De heer L. A. van den Berg wees nog op het bezwaar van het parke ren van grote vrachtwagencombina ties, vaak nog geladen met stro op parkeerstroken binnen de kom van het dorp. De burgemeester vond, dat trans portbedrijven eigenlijk zelf voor par keerruimte op eigen terrein moeter. zorgen, al werd erkend, dat dit soms moeilijkheden kan opleveren. Bezien zal worden of het gemeen tebestuur aan de ontwikkeling op het gebied van parkeren een andere richting kan geven. Naar aanleiding van een vraag van de heer A. J. Rotte over de te heffen onroercndgoedbclasting door de gemeente deelde de burgemeester mede. dat het de bedoeling is, dat voor dc gehele regio hetzelfde sy steem gekozen wordt. Welk systeem is nog niet bekend. Advertentie Wij vragen voor.spoedige indiensttreding: wier taak hoofdzakelijk zal beslaan uit het typen van fakturen voor onze advertentie- en drukwerkafdelingen. Tevens zal zij assistentie moeten verlenen op de afdeling boek houding. Schriftelijke sollicitaties te richter» aan ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE, b.v. drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. MIDDELBURG, 8-2. De Zeeuwse Maatschappij tot Bevordering van Land bouw, Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant heeft geen goed woord over voor de prijsvoorstellen 1974/'75 van de Europese Commissie. Dit bleek uit de woorden van de heer J. B. Becu, voorzitter van de ZLM tijdens haar vergadering met adviseurs. Democratie in Middenschouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3