DAF vraagt voor derde maal werktijdverkorting aan DIJK VAL BIJ FLAUWERS WERD BIJNA DIJKBREUK Sneeuwoverlast in New York AP0LL0-CABINE OP STILLE OCEAAN GELAND Stakingen in West-Duitsland COURANT DE Zl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21436 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) J 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m au nummer: Manege te Renesse door brand verwoest BORN, 9-2. De DAF-directie lieeft eind vorige week voor de derde maal een periode van werktijdverkor ting bij het Gewestelijk Arbeidsbureau aangevraagd voor de ruim 3700 personeelsleden van de personen autofabriek van DAF in Born. Begin maart zal deze nieuwe werktijdverkorting van twee dagen per week - na goedkeuring van het Arbeidsbureau - ingaan. De heer L. van Dongen, president-directeur van Daf Car B.V. heeft dit meegedeeld. Volgens hem is deze nieuwe aan vraag voornamelijk be* gevolg ge weest van 'de duidelijke verminde ring van het ziektebeeld en van het verloop onder het personeel sinds de werktijdverkorting vorig jaar van kracht werd. Het absenteisme is ge daald van 16 tot 8 procent en dat is naar het oordeel van de heer Van Dongen een mathematisch gevolg. „De mensen werken korter en dus zijn er minder zieken, terwijl de huidige onzekerheid ook een rol speelt," aldus de president-directeur. NEW YORK, 9-2. Honderden zout- wagens en sneeuwploegen rijden door de straten van New York ten einde een weg te banen voor duizen den mensen die in het weekeinde wilden winkelen en voor forenzen, die de ergste sneeuwstorm sinds ja ren in de wereldstad meemaken. Duizenden mensen in de voorste den van New York kunnen niet weg doordat de straten bedekt zijn met een 20 cm dikke sneeuwlaag waar van het oppervlak bevroren is. Guinee-Bissau-delegatie Uit de cijfers van de afgelopen twee maanden is gebleken, dat de dagproduktie belangrijk hoger is ge weest dan voordien. Eén en ander had tot gevolg dat de voorraad per sonenauto's in de maand januari hetzelfde is gebleven (18.000 eenhe den) en dat is circa 8.000 voertuigen te veel. „We waren dus genoodzaakt een derde periode van werktijdverkor ting aan te vragen", zo zei de heer Van Dongen, die er nog aan toe voegde dat de vakbonden de ver mindering van het ziektebeeld heb ben uitgelegd als „vijf dagen wer ken is niet vol te houden. Nu de werknemers drie dagen per week werken, komen ze pas tot rust". De heer Van Dongen verwacht, dat de verkopen van personenauto's in de komende maanden weer zullen verbeteren. Eind januari was de ver koop 75 procent van normaal. HOUSTON, 9-2. Na een verblijf van bjjna drie maanden in de ruim te is'de Apollo-cabine met de derde bemanningsgroep van het Ameri kaanse ruimtelaboratorium Skylab vrijdagmiddag onze tijd op de Stille Oceaan geland, 280 km ten zuid-wes ten van San Diego in Californië. Behalve talloze gegevens van me dische aard, hebben de astronauten Gerald Carr (41), Edward Gibson (37) en William Pogue (44) naar schatting 100.000 foto's meegebracht van de zon en de komeet Kohoutek, als ook kilometers geluidsband uit de Skylab Het verblijf van de derde beman ningsgroep van de Skylab in de ruimte heeft precies 85 dagen ge duurd. De drie astronauten verklaar den, dat zij in goede gezondheid ver keerden en zich gelukkig voelden na hun leven van bijna drie maanden in de ruimte. BONN. De Westduitse bondskan selier Willy Brandt heeft Zaterdag avond opgeroepen tot nieuwe pogin gen om een dreigende staking van overheidspersoneel te voorkomen. In een televisierede zei hij dat het tijd was om na te denken, niet om zich op te winden. BONN, 10-2. Door stakingen van overheidspersoneel is het openbaar vervoer in Noordrjjn-Westfalen zon dagavond tot stilstand gekomen en is op burgervliegvelden in het land het luchtverkeer ernstig ontregeld. De acties, bedoeld om looneisen kracht bij te zetten, werden uitge- Ernstige dreiging met man en macht na twee en een halve dag werk bezworen bij minister DEN HAAG, 9-2. Een delegatie van de bevrijdingsbeweging uit Guinee-Bissau heeft zaterdagoch tend ruim een uur besprekingen ge voerd met de minister van buiten landse zaken,, mr. M. van der Stoel. Zij zal de komende dagen nog ont moetingen hebben met minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) en leden van de eerste en tweede kamerkommissies van buitenlandse zaken en bijeenkomsten bijwonen die doo:r het Angola Comité en po litieke partijen in Amsterdam en Rotterdam worden georganiseerd. SCHOUWEN. Over een lengte van 70 meter vond aan de kust van Schouwen een dij kv er zakking plaats, in de kern waarvan een diepte ont stond van veertien meter. Met man en macht werd gewerkt de bedreig de plek te pleisteren, hetgeen - on danks ongunstige weersomstandig heden - gelukte. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 11-2. „Het lijkt er bijna op dat de na tuur heeft willen zeggen: pas op met je zaak en sluit de Oosterschelde zo snel mogelijk af". Aldus gaf heden-maandagmorgen dijkgraaf A. M. Geluk, samenvattend zijn gedachten weer over het af gelopen weekeinde, waarin grote spanning heerste over de vrijdagmorgen plotseling opgetreden dijkval en dreigende dijkdoorbraak bij dijkpaal 32 te Flaau- wers, op het einde van de tweede inlaag, net naast de oude Weverssluis. De feiten zijn intussen bekend: omstreeks half tien vrijdagmorgen j.l. bleek zich een dijkval te hebben voorgedaan van niet minder dan 65 a 70 meter. Over een groot deel van deze afstand was zelfs de steenglooiing geheel ver dwenen; vrijdagmiddag werd op de bedreigde plaats een diepte van 14 a 15 meter water gepeild. voerd ondanks een nieuw initiatief van. de regering om het overleg met de vakbonden te heropenen en een nieuw loonaanbod te doen. De be sprekingen zullen heden maandag middag en -avond in Stuttgart en Frankfort worden gehouden tussen een onderhandelingsdelegatie onder leiding van de minister van binnen landse zaken, Hans-Dietrich Gen- scher, namens federaal, deelstaat- en plaatselijk bestuur, en de drie bon den die de overheidsdienaren, het spoorwegpersoneel en de postbe ambten vertegenwoordigen. De eerste melding kwam bij het Waterschap Schouwen-Duiveland binnen via de mobilofoon van de Rijkspolitie te water, die met het vaartuig de R.P. 18 het betreffende dijkgedeelte was gepasseerd. De dykval was inmiddels ook reeds ge signaleerd door een kantonnier van het Waterschap tijdens een routine controle. Onder leiding van de dijkgraaf werden direkt de nodige maatrege len genomen. Er werd namelijk zelfs rekening gehouden met een dreigen de volledige dijkdoorbraak. Thans, maandagmorgen, kan vol gens het Waterschapsbestuur worden gemeld dat het na twee-en-een-hal- ve dag van grote inspanning gelukt is het gevaar te consolideren en tot een aanvaardbaar risico terug te dringen. Dijkgraaf Geluk is er overigens vast van overtuigd dat men het niet had kunnen redden, wanneer er niet de mogelijkheid was geweest om groot materiaal in te zetten, dat in verband met de Deltawerken in de Oosterscheldemonding in de direkte omgeving aanwezig is. Na dc ontdekking van dc dijkval bleek dc inzet van groot materieel urgent, daartoe werd dc hulp inge roepen van dc Deltadienst en de aannemerscombinatie afsluiting Oos terschelde, Dankzij dc inzet van alle beschikbare krachten kon reeds vrij dagmiddag omstreeks 2.15 uur het eerste schip ccn lading bcstortings- materiaal - Hocchst-slakken - in het gat storten. Omstreeks twaalf uur vrijdagmiddag werd nog een diepte gepeld van veertien meter. Voorraden Het bestortingswerk kon groot scheeps worden aangepakt omdat gebruik kon worden gemaakt van de op het werkeiland Noordland aan wezige werkvoorraden bestemd voor de afsluitingswerkzaamheden. Met de inzet van drie a vier schepen, die non-stop lading innamen en vervol gens losten, was zaterdagmorgen reeds 5000 ton slakken in het gat ge stort. In verband met het feit dat dc uit komsten van dc zaterdagmorgen ge houden peilingen tegenvielen werden het bestortingswerk onverkort voort gezet. Dat hleek1 zondagmiddag zo'n 13.000 ton „in het gat" te hebben opgeleverd. Zondagmorgen werd ook een hijskraan ingezet om de gestorte slakken hoger op te trekken, omdat het gat in de dlyk inmiddels door verder opdringen, teveel gevaar voor de buitenberm ging opleveren. De heer Geluk, die met zijn mede bestuurders na drie vrijwel slapeloze nachten thans het „slagveld" min of meer rustig, maar niettemin uiterst waakzaam kan overzien, benadrukt zijn vreugde over het feit dat onbe perkt kon worden beschikt over schepen, mankracht en kranen uit de direkte omgeving om het werk ef- fektief aan te pakken. „Anders had den we dit vast niet kunnen redden" Werkplan Nu de grootste dreiging is bezwo ren, wordt in een rustiger tempo een werkplan opgemaakt op welke wijze dit onverwachte karwei technisch het best kan worden afgesloten. Een met slakken volgeladen schip ligt als „waakhond" op de bedreigde plaats bij Flaauwers gereed. „Het ergste hebben we nu onder de knie", aldus de dijkgraaf. „Zonder de grote inzet van de mensen van Rijkswaterstaat, Deltadienst, aanne merscombinatie en van ons eigen Waterschap had het ons zeker niet gelukt". Naar we vernemen heeft een t.v.- ploeg gisteren (zondag) filmopnamen gemaakt van dc werkzaamheden op de bedreigde plaats die heden (maandag)avond om 21.10 uur zullen worden uitgezonden in Televizier Magazine. Minister Westerterp bij dijkval MIDDENSCHOUWEN, 9-2 - De minister van verkeer en waterstaat mr. Westerterp heeft zaterdagmiddag 9 fe bruari tussen 12.00 uur en 2.00 uur een bezoek gebracht aan de dijkval bij Flauwers op Schouwen-Duiveland. ooste lijk van het z.g. Schelphoek gat waar in de nacht van 7 op 8 februari een stuk van de vooroever en de steenglooi ing van de zeedijk in de diep te verdween. Hij was getuige van een be- storting. Deze bestortingen zullen nog geruime tijd duren. In verband met de situatie werden zij ook tijdens het weekend ononderbroken voortgezet. RENESSE. Zondag is te Renesse een bekende manege in vlammen opge gaan. Foto: de brandende manege op afstand gezien (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wat niet geheeld kan worden, moet men strelen. Vondel Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk minder wind' Eerst veel bewolking en op de mees te plaatsen regen en een krachtige tot. harde wind, aan de kust tijdelijk storm uit zuid tot zuidwest; later mogelijk enkele opklaringen en tij delijk afnemende wind ruimend naar zuidwest tot west; temperaturen om streeks 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gra den. Max.-tempera turen: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 12 febr. Zon op 8.02, onder 17.48 Maan op 0.19, onder 9.43 Laatste kwartier: 14 febr. (1.04) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 12 febr. 6.46 19.12 12.28 Doodtij: 16 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-2. Het K.N.M.I. meldt: Oceaandepressies hebben bij ons de laatste dagen een zuid tot zuidweste lijke stroming veroorzaakt die rela tief warme lucht aanvoerde. Zo werd het zondagmiddag in het zuiden van het land plaatselijk 14 graden. Maandagmorgen kwam boven de ingang van Het Kanaal een uiterst aktieve dc pressie aan die aan onze kust zware storm deed ontstaan. Een bijbehorend frontensystecm bracht regen. Tegen de avond zal dit fron tensysteem het land gepasseerd zijn. Het wordt echter gevolgd door een trogvormige storing waardoor de wind pas dinsdagmiddag duidelijk zal afnemen. Een nieuwe depressie zal ons niet voor de avond weten te bereiken. 1797 - 1889 WAARIN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1