Spaarentetot Britse mijnwerkers noch regering kunnen winnen tamboer ^zbe verdwenen verlooide 7 BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 februari 1974 Nr. 21435 Advertentie Het loongeschil dat de Britse mijnwerkers uitvechten met hun re gering - en werkgever, want het zijn staatsmijnen - brengt het land aan de rand van een ramp. En wel een ramp die geen van de twee partijen zich eigenlijk kan permitteren. Zui ver formeel heeft de regering gelijk: er is een regeling over het maximale percentage waarmee lonen mogen stijgen en ze is zelfs bereid geweest een klein beetje te matsen. Maar niet genoeg naar de smaak van de mijnwerkers, die overigens wel re delijke argumenten hebben voor hun eis meer te krijgen dan een ander. Tenslotte is hun produkt, zeker nu het een beetje misère is met cle olie, van levensbelang voor een land waar nog zoveel elektriciteitscentra les kolen stoken. En bovendien is hun werk, zo niet gevaarlijker dan het meeste andere, dermate onaan genaam dat er weinig animo voor is en harde werkomstandigheden mo gen wel verzacht worden door de betaling. De algemene stemming in Enge land is dan ook wel zeker zo dat men het de mijnwerkers gunt. Maar ook dat men inziet dat de loon- en prijsmaatregelen waarmee de rege ring de ekonomische teruggang remt hopeloos lek slaan als men eenmaal begint met uitzonderingen. Het is natuurlijk zuur dat de mijnioerkers, eens aan de top van de verdieners, geleidelijk aan enige plaatsen zijn gezakt - maar moet dat per se in één keer rechtgetrokken ivorden? De zachte winter en wat vinding rijkheid bij publiek en industrie hebben ervoor gezorgd dat de ge volgen van de huidige aktie van de mijnwerkers tot niet al te ernstige gevolgen heeft geleid. Door alle overwerk te weigeren is de produk- tie van de mijnwerkers fors gedaald. Houdt ze door staking helemaal op, dan helpt geen zacht weer en vin dingrijkheid meer. En de ekonomi sche positie van Engeland kan dit eigenlijk niet hebben. Kompromis Maar er is nog een andere kant aan de zaak. Bij de mijnwerkers- bond zijn er ook die niet alleen om geld willen staken, maar die hun vakbondswerk tevens zien als een middel om de maatschappij zo te veranderen dat de werknemer de baas is. Dit aspekt vooral is het waarom de strijd zo bitter is gewor den. Premier Heath weet dat toege ven er ook op neerkomt dat het ge zag van de regering naar de knop pen is. Vandaar dat oppositieleider Wilson niet al te hard op Heath hakt Advertentie yysccccccccccccccccccccccc KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. GORZOW (Polen). Hel Slaski-sla- dion in het Poolse Gorzow, waarin Feyenoord op 6 maart a.s. in de kwartfinale van het toernooi om de Uefa-beker tegen Gorzow zal uitko- - hij wil ook wel weer premier wor den en verlangt daarbij zeker niet naar een kabinet dat alleen maar mag besluiten wat enkele vakbon den hebben goedgekeurd. Tenslotte is het parlement daarvoor, niet de vakbeweging. Voor de mijnwerkers is de staking ook niet zo verlokkend: nog daargelaten dat sommige mijnen dermate achteruit gaan door achter wege gebleven onderhoud dat ze wel gesloten moeten worden, is er by een algeheel ekonomisch naar de knoppen gaan van het land voor de mijnwerkers zelf net zo goed schade als voor alle anderen. Het zinnigste idee is van de TUC gekomen, het overkoepelend vak verbond. Dit heeft voorgesteld de mijnwerkers hun zin te geven, ivaar bij dan de belofte van de TUC zou komen dat andere bonden zich op deze afwijking van de regels niet zouden beroepen om ook wat extra buit binnen te halen. Inderdaad een ideale oplossing. Maar Heath vraagt zich terecht af wat die belofte waard is: het TUC mag er dan wel aan vasthouden, maar kan die bijvoor beeld de werkers in de elektriciteits centrale beletten chantage op het land te plegen. Niet alleen Het rege- ringsgezag is ondermijnd, dat van het vakverbond evenzeer: niet het TUC leidt de operatie van de mijn werkers, maar hun eigen bond. Duidelijk is zo langzamerhand dat regering noch mijnwerkers echt kunnen winnen. Het zoeken is naar een kompromis waarbij beide par tijen hun gezicht redden. Ongeluk kigerwijs is de kans dit kompromis te vinden hoe langer hoe moeilijker geworden doordat men eerst heeft toegestaan dat het konflikt uitgroei de tot een onverantwoorde scherpte. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Ongeveer 700 West- Berlijnse kinderen zullen op uitno diging van enkele honderden tij delijke pleegoudres hun paasvakan tie in Nederland doorbrengen. Met de organisatie van deze vakantie is de landelijke stichting Pax Christi kinderhulp belast. ARNHEM. Het Arnhemse confec tiebedrijf D. van Dijk en Co. gaat sluiten, zo is door de direktie mee gedeeld. D e43 grotendeels jeugdige werknemers zijn ontslagen. HILVERSUM. De toenemende kri- minaliteit in Nederland is onder werp van t,wee dokumentaires, die de NOS-radio maakte onder de titel „voor een piek rammen ze je in el kaar". De dokumentaires worden uitgezonden op zondag 10 en zondag 17 februari stedes van 14.30 tot 15.10 uur via Hilversum I. DRIEBERGEN De rijkspolitie heeft woensdag - de eerste dag waarop maximum- en minimum snelheden van kracht werden op de auto(snel)wegen slechts enkele tien tallen processen-verbaal opgemaakt tegen overtreders. Onder hen waren ook enige vrachtautobestuurders, al dus de verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen. GRONINGEN. De Groninger poli tie heeft drie jongemannen aange houden, die de afgelopen weken een bankoverval (in Hoenderlo) en ze ventien inbraken hebben gepleegd. 'S HEERENBERG. In verband met de sterk gestegen loonkosten zal de produktie van jongensoverhemden in het bedrijf Hedo b.v. te 's Heeren- berg per 1 april worden beëindigd. Voor 49 vrouwelijke en zes manne lijke arbeidskrachten is ontslagver gunning aangevraagd. Van hen zijn 22 part-timers. DEN HAAG. Kamerleden van GPV, VVD, DS'70 en SGP willen dat de regering alsnog dit jaar een post zegel ter herdenking van 25-jarig bestaan van de NAVO door de PTT laat uitgeven. Deze ewsn is neerge legd in een motie, welke GPV-frak- tievoorzitter Jongeling indiende tij dens het Tweede Kamerdebat over de begrotingen 1974 van het depar tement van.verkeer en waterstaat en van de PTT. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 9% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 Jaar vast) en onze Spaarwinstbiljetten aan toonder. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK' EPE. In de gemeente Epe is voor de derde keer binnen vier maanden varkenspest uitgebroken. Op een be drijf in Vaassen zijn ruim vierhon derd fokzeugen, biggen en mestvar- kens afgemaakt. Eind vorig jaar werden op twee bedrijven in de ge meente Epe ruim zeshonderd var kens afgemaakt. ZUIDWOLDE. De beschuitfabriek Van Bosscher in het Drentse Zuid- wolde gaa tsluiten. Aan alle perso neelsleden van het ruim tachtig j aal oude bedrijf is ontslag aangezegd. Met de vakbonden is overleg aan de gang over een afvloeiingsregeling. ARNHEM. Het aantal antiekdief stallen in da omgeving van Arnhem bblijft stijgen. Bij een inbraak in een woning in de nieuwbouwwijk Vre- denburg maakten de daders een an tieke stoeltjesklok ter waarde van duizenden guldens buit. En passant namen ze een geldbedrag van i*uim f 6,000,mee. De conferentie van Washington DEN HAAG, 7-2. De minister van buitenlandse zaken, mr. M. van dei- Stoel, verwacht geen spektakulaire resultaten van de konferentie van een aantal oliegebruikende landen, die aanstaande maandag en dinsdag op Amerikaans initiatief in Wash ington wordt gehouden. Daarvoor is zij te kort, en draagt een te sterk' voorbereidend en procedureel ka rakter, zo verklaarde hij donderdag op een perskonferentie in Den Haag. ZATERDAG 9 FEBRUARI NED. I: Om vier uur maken Mar- greet Heemskerk, Willem Wagter en de anderen er weer een vrolijke boel van in Bibelebons. Daarna volgt een half uur lang Stuif-es-in met het te lefoonhuis en de uitreiking van de Stuif-es-in stuiver voor enkele ver dienstelijke kinderen. Om zeven uur begint deAVRO met het raadsel spelletje Wie van de Drie waarin ook Willem Duys gaat raden wie de echte is. In Het ziekenhuis dreigt Ridge zijn baan in het ziekenhuis te moeten opgeven omdat zijn aan staande echtgenote een betrekking in London kan krijgen. Verder maakt iedereen zich zorgen om de operatiedokter die altijd maar moe en geïrriteerd is. Na het journaal presenteert Fred Oster de AVRO Wie Kent Kwis. De vraag is of de kwis net zo aantrekkelijk zal zijn als hij was met Peter Knegjens die moest vertrekken. Na de prijsuitrei king willen Hawkeye en Trapper wel eens een uitje maken naar Tokio om uit te rusten van de zware ver moeienissen opgelopen in het kamp. Via enkele listen komen ze aan een verlofpas. Resteert nog een uitzen ding van AVRO's Sportpanorama met een verkorte versie van de film die gemaakt is van Johan Cruiff. Na ook nog een stukje boksen vertoond te hebben besluit het laatste jour naal het programma. NED. II: Tussen half drie en half vijf toont het tweede net beelden van de wereldkampioenschappen op de schaats. Ard Schenk en Fred Racké verzorgen de kommentaren. Om zeven uur worden in een één uur durend programma reportages, uitslagen en verdere informatie ge geven over het sportgebeuren van vandaag. Na. het journaal op de sportieve toer met Zeskamp. In de Leid.se Groenoordhal zullen kampers uit poule C hun kwaliteiten moeten tonen. Omstreeks kwart voor tien bezorgen Ted de Braak, Fred Bena- vente, Alexander Pola en Jan Filli- kers heerlijke liedjes en sketches met hun programma Farce Majeure In Ander Nieuws beelden over het kerkelijk leven achter het ijzeren gordijn. Na het laatste nieuws nog Het lied van de week. ZATERDAG 9 FEBRUARI NED. I: 11.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Bibelebons16.30 Stuif-es-in; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.30 Het ziekenhuis; 20.00 Journaal; 20.20 Wie-kent-kwis; 21.30 M.A.S.H.; 21.55 Sportpanorama; 22.45 Journaal. NED. II: 14.30 W.K. schaatsen; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Sportshow; 20.00 Journaal; 20.20 Zeskamp; 21.40 Farce Majeure; 22.10 Ander Nieuws; 22.35 Journaal; 22.40 Het lied van de week. ZONDAG 10 FEBRUARI NED. 1: Vanmiddag verschijnen de heren-amateur schaatsenrijders op de baan voor de ritten op de 1500 en 10.000 meter. Dit is te zien tussen kwart over twee en vijf uur. Daar tussen wordt plaats gemaakt voor hel programma met de muis voor de kinderen en voor de toto- en voet baluitslagen. Omstreeks 5 uur aan dacht voor de muzikale middagover peinzing Vesper. Om zeven uur is de uitzending gewijd aan de op 88-ja- rige leeftijd overleden dirigent Otto Klempere. De fascinerende film wordt muzikaal omlijst met frag menten uit werken van Mozart, Bach, Haydn en Bruckner. De volgende vijftig minuten zijn voor Alias Smith and Jones. Curry en Heyes worden verdacht betrokken te zijn bij een bankoverval. Ze worden in een mijn vastgehouden. Mees en Toos Goedkoop van een Citroentje met suiker maken zich zorgen om hun zoon, (wordt gespeeld door Han Romer, zoon van Piet Romer) wiens echtgenote plotseling verdwenen is. Tot slot langs dit net nog de aktua- liteitenrubriek Brandpunt. NED. II: De NOS start vanavond met een aflevering van De Vloek van Woestewolf. Val et is nog steeds op zoek naar het gestolen goud, ter wijl dokter Kroch er achter probeert te komen wat er waar is van het poppekast verhaal. Tussen half acht en kwart voor negen als gebruikelijk Studio Sport. Verder vanavond het programma Diagnose weer. Tot kwart over tien houdt Diagnose zich bezig met Wat is er aan de hand met sex. Een groot deel van de uit zending is ingeruimd voor het on derzoek dat het Nederlands Insti tuut voor Sociaal-Sexuologisch On derzoek heeft verricht naar de in vloed die de spektakulaire ontwik keling heeft gehad op de mentali teit van de hedendaagse jongeren en hun ouders. Een aantal deskundigen komt daarnaast aan het woord als sexuoloog dr. C. van de Einde Boas, dr. C. Trimbos en de huisarts F. Dupuis. Naast de ernst komt ook de humor aan bod. Ton van Duinhoven treedt op in de rol van porno-cineast en ook cineast Wim Verstappen le vert een bijdrage aan het program ma. ZONDAG 10 FEBRUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 13.30 Teleac; 14.15 Nieuws; 14.17 W.K. schaatsen; 15.30 De TV-muis; 15.55 W.K. schaatsen; 16.40 Toto; 16.45 W.K. schaatsen; 17.00 Vseper; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 Dirigentenportret; 20.35 Alias Smith and Jones; 21.25 Citroentje met suiker; 22.15 Brandpunt23.05 Journaal. NED. II: 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor woord; 18.55 Ti-ta-to venaar; 19.00 De vloek van Woeste wolf; 19.25 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 Diagnose; 22.15 Jour naal. MAANDAG 11 FEBRUARI NED. I: Als vanouds voor de kleintjes In de soete suikerbol ge volgd door nieuwe vermakelijkhe den uit de serie The Beverly Hillbil lies en de scholierenkwis Tweekamp, waarbij ook de kijker zijn parate kennis kan toetsen. Na het journaal valt vijftig minuten te genieten van een muzikale show van de Griekse zangeres Nana Moskouri die liedjes uit haar internationale repertoire vertolkt. Om tien over negen een af levering van Tussen salon en sou terrain, waarin als eregast koning Edward de Achtste wordt binnen gehaald. Hij komt op bezoek bij La dy Majorie en dat vraagt voorberei dingen. Het team van Hier en Nu brengt hierop vijftig minuten aktua- liteiten. in de rubriek Vroomheid in hout en steen wordt de vermaarde kerk van Kimswerd in de schijn werper gezet. Tenslotte brengen An- der nieuws en Hier en Nu in samen werking een xtra uitzending over de aktuele problematiek van het onder wijs. NED. II: Ad Visser brengt bijge staan door een swingende Penny de Vrijdag 15 februari, 19.10, Nederland I: Een elftal carnaval. Met o.a. Ab Hofstee als Boer Voorthuizen. Jager het kijkvolk het programma Toppop. Voor het journaal verder Tips voor je toekomst dat vanavond uitwijdt over beroepen die met ver keer te maken hebben. Vanavond de voorlaatste aflevering van de voor treffelijke serie Een mens van goede wil. Ondanks hard werken is er slechts een schamel bestaan voor Thijs Let en de twee jongens. Non kel Dolf zorgt voor een gespannen sfeer, want Thijs wil tegenover hem, zijn vader, niet laten blijken dat zijn gezin het niet breed heeft. Dolf doet bovendien een geslaagde verlei dingspoging bij Let, maar Thijs be trapt het tweetal. Thijs doet een fel le uitval naar zijn vader. Van deze serie een overstapje naar de aktua- liteiten in de rubriek Televizier Ma gazine. Tot slot van het AVRO-pro- gramma een brok spanning in een aflevering van de misdaadserie Can non. In de aflevering van vanavond, bedreigde diersoort, komt Cannon weer in aktie voor een vriend, een botenbouwer die ervan beschuldigd wordt zijn zoon tijdens een jachtpar tij te hebben vermoord. De moord blijkt echter het werk van een mis dadiger. MAANDAG 11 FEBRUARI NED. I: 10.45 en 16.15 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 In de soete suikerbol; 19.10 De Beverly Hillbillies; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 Nana Mouskouri; 21.10 Tussen salon en souterrain22.00 Hier en Nu; 22.40 Vroomheid in hout en steen; 22.55 Journaal; 23.00 Spreiding van kennis. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Tips voor je toekomst; 20.00 Jour naal; 20.20 Een mens van goede wil; 21.10 Televizier magazine21.55 Cannon; 22.45 Journaal; 22.50 Te leac. Advertentie Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadviezen, financieringen, hypotheken Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middclharnis FEUILLETON DOOR GRÊ DE BOER 66 „Welke grens? Rond Winterswijk zijn er meer grenswegen." „De weg naar Oeding. Een kilo meter of twee van de grens af." „Is er telefoon?" „Nee. Het is een klein huisje. Ik heb het indertijd overgenomen en laten opknappen, zodat wij „Hebt u een snelle wagen?" vroeg Brandt, hem in de rede vallend. „Mercedes tweehonderd." „Wilt u hem gereed maken? Zorg voor voldoende brandstof, want ik wil graag, dat u mee gaat. U bent zijn vader. Als hij gewapend is - zo'n man is in een dergelijke toe stand tot alles in staat - luistert hij misschien eerder naar u dan naar ons." De man knikt. „Daar zit wat in. Goed, u kunt over mijn wagen be schikken." „Waar hebt u hier telefoon?" „Gaat u maar mee naar mijn kan toor Even later heeft Brandt verbin ding met het hoofdbureau en legt hij de situatie uiteen. „Kunt u de rijks politie in Winterswijk waarschu wen? Het gaat om een klein huisje, links van de weg, die naar de grens bij Oeding voert, komende dus uit de richting Winterswijk. Wit met rood geschilderd. Naam „Mon Re pos". Waarschijnlijk zit Jannie daar. En is Sander op weg erheen. Het is eigendom van de familie Van Pais. Ik vrees het ergste, als Sander kans ziet het huisje te bereiken en daar Jannie vindt. In aanmerking nemende, dat zij hem er uit gewerkt heeft, komt het mij voor, dat Sander tot alles in staat is. Wij moeten pro beren te voorkomen, dat hij een wanhoopsdaad pleegt!" Inspekteur Benning heeft vlug een paar aantekeningen gemaakt. „Goed, ik bel meteen de rijkspolitie van Winterswijk. Wat ga je doen? Ga je er heen?" „Als u het goed vindt? Samen met meneer Van Pais in zijn wagen. Hij heeft een snelle Mercedes. Als San- der gewapend is, kan zijn vader hem misschien tot rede brengen." „Goed. Wees voorzichtig en kijk uit met die Sander. Heb je je pistool bij je?" „Zeker, meneer." „Meldt je bij de mannen van Win terswijk. Ik zal zeggen, dat je onder weg bent. Onderneem geen aktie op eigen houtje". „Vast niet, meneer. Het gaat er om zo mogelijk beiden in hun kraag te grijpen." „Allicht. Veel succes, jongen. En pas op jezelf." Drie minuten later rijdt de Mer cedes de stad uit. Het is een hele rit naar Winterswijk, maar Van Pais bestuurt met bekwame hand zijn grote wagen en als ze eenmaal op de autoweg zijn, voert hij de snelheid op tot bijna honderdtachtig. De man wijst naar het handschoe- ncnvakje. „Daarin ligt een goede kaart van Nederland," zegt hij. „Be kijk eens, hoc we het snelst daar kunnen komen. Ik heb er geen idee van." „U bent er toch ook wel eens ge weest? Hoe reed u*dan?" „Doorgaans binnendoor. Dan na men wc er ons gemak van." Brandt neemt de kaart en ont vouwt hem. Bij het licht van zijn zaklamp bekijkt hij de te rijden rou te en zegt tenslotte: ..Wc houden de autoweg tot de afrit 's Heerenberg. En dan via Gendringen en Aalten naar Winterswijk. Dat. lijkt me het snelste. Zo goed ben ik er ook niet bekend." „We zullen wel zien. Is de politie in Winterswijk gewaarschuwd?" „Zeker, meneer. Dat doet mijn chef. Daar weten ze op dit moment al, wat er aan de hand is. Als Jannie zich in dat huisje bevindt, wordt ze gearresteerd, want iedereen weet, dat haar opsporing en aanhouding is gevraagd. En dan maar afwachten." „Ik ben er nog niet zo zeker van, dat Sander er heen zal rijden, me neer Brandt." „O. Enig idee, waarheen hij dan wel zal gaan?" „Naar zijn meisje, Ilse." Brandt lacht even. „Na wat cl over hem in dc kranten heeft ge staan? Dat gelooft u zelf niet. Bo vendien moet u toch begrijpen, me neer, dat de Duitse politie daar het eerst een wacht plaatst. Geen schijn van kans, dat hij daar ongemerkt kan komen. Nee, volgens mij ziet hij maar één mogelijkheid: uw zomer huisje nabij de grens. Ongetwijfeld kent hij de omstreken daar en zal hij wel een of andere binnenweg weten, waarover hij zonder kontrolc de grens kan passeren. Zelf heb ik nog altijd een stille hoop. dat de Duitse politie hem eerder aanhoudt. Dat voorkomt in elk geval een reeks moeilijkheden." Het is niet druk op de autoweg, zodat de Mercedes ongehinderd op volle snelheid kan doorrijden. In te genovergestelde richting suist een Porsche van dc Rijkspolitie. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7