Ouderavond Openbare kleuterschool te Haamstede Democratie in Middensehouwen sprak voor P.v.d.A. Grintloper in het Volkerak gelegd Mr. J. P. Boersma Districts-Federatie Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 februari 1971 Nr. 21135 ZIERJKZEE. Een plastiek van de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat, voor stellend de Heilige Willibrordus. Het plastiek is aangebracht aan de nieuwe R.K-basisschool aan de Hoge Molenstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 5-2. Donderdag hield de openbare kleuterschool ,,'t Kleuterbosje" in de Beatrixsehool te Haamstede een ouderavond. De voorzitter van de oudercommissie, mevrouw C. Jonker-de Looze, kon ondanks de slechte weersomstandig heden een groot aantal ouders ver welkomen. Mevrouw Rijpkema behandelde na de opening de notulen van de vorige vergadering, waarin zij financieel verslag uitbracht. Hieruit bleek dat er momenteel een batig saldo van f 214,82 aanwezig is. De hoofdkleu terleidster M. Fait bracht de ouder commissie dank voor de hulp welke zij in het afgelopen jaar heeft mogen ondervinden van de leden van deze commissie. Mevrouw M. v. d. Berge-v. d. Have, die reeds gedurende 16 jaar de school schoon maakt, werd dank ge bracht voor de wijze waarop zij zich van haar taak kwijt, waarbij zij als blijk va nwaardering een plant in ontvangst mocht nemen. Mevrouw v. d. Berge, die dit jaar haar 75ste verjaardag hoopt te vieren deelde nog mee dat zij per 1 juli a.s. haar ontslag heeft ingediend. De hoofdkleuterleidster vestigde vervolgens de aandacht van de ou ders op de gevaren waaraan zij hun kinderen bloot stellen, wanneer zij ze van school komen afhalen. Het is verboden om met autos op het ter rein van de Beatrixsehool te komen. Aandacht vroeg zij verder voor de kleutergymnast iek en het schoolver zuim. Het soms 14 dagen weg blijven van kinderen, zonder dat er iets wordt doorgegeven of wordt gezegd, vond zij een vreemde zaak. Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nufsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden DREISCHOR: Ring, dondex-dags van 11.00 12.00 uur. ZIJPE, 7-2. Nadat enkele weken aaneen uit het depot van Rijkswater staat te Scharendijke, grint werd ge lost op de haven te Bruinisse aan gevoerd door de schepen Gemini en Haestinge, is deze aanvoer thans ge stopt. Vrachtauto's brachten het grint verder naar de Oostkop, waar in de stroom van het Volkerak een grint- loper werd gelegd. Deze is dan nu blijkbaar voltooid. Naast de grintlo- Als nieuw lid in de oudercommis sie werd mevrouw Krijnse Lokker benoemd. Kleuter in het verkeer Na de pauze werd dooi' de wijk verpleegster van Het Groene Kruis te Burgh-Haamstede, zr. W. C. Steu- tel een lezing gehouden, welke aan de hand van een aantal kleurendia's werden toegelicht, over het onder werp „ongevallen met kleuters in en om het huis". Speciale aandacht werd hierbij besteed aan de kleuter in het verkeer, het spelen met ge vaarlijke voorwerpen en de tekort komingen van volwassenen waar door de kleuters in gevaar kunnen komen. Door zelf het goede voor beeld te geven kunnen veel narig heden worden voorkomen. Bij de rondvraag deelde de hoofd leidster nog mee dat de eigen school weer na de grote vakantie in gebruik kan worden genomen. Cursus Streekgeschiedenis In het kader van de cursus streek geschiedenis kunnen deze maand twee interessante avonden tegemoet gezien worden. De eerstvolgende le zing zal worden verzorgd door de heer J. M. J. Lokker uit Zierikzee. Deze cursusavond zal gehouden wor den in het Slot Moermond te Renesse op dinsdagavond 12 februari. De vol gende avond vindt plaats op dins dagavond 26 februari en wordt ver zorgd door ir. G. D. Kloosterboer te Schuddebeurs met een lezing over het onderwerp „de geschiedenis van de watex-schappen van het ontstaao tot heden'. Deze bijeenkomst wordt gehouden in 's Landskamer aan het Havenpark te Zierikzee. Sneeuwganzen in Zeeland In Zeeland zijn de laatste weken op verschillende plaatsen sneeuw ganzen waargenomen. Vorige week werd er een exemplaar waargeno men tussen Zierikzee en Capelle. De sneeuwgans is een zeer zeldzame gast uit de' poolstreken. De sneeuw gans is wit met zwarte vleugelpun- ten. Een eerdere melding van een sneeuwgans hadden wij hier al. Dijkval Heden (vrijdsg)morgen heeft zich bij Flaauwers een dijkval voorge daan. Over de omvang en ernst van per werden nog enkele z.g. stukken gezonken, de bekende „drijvende" matten, die net zo lang met stenen worden bezwaard, tot zij naar de bodem zinken (x*eststandig). Alles natuurlijk om de stroom te dwingen een andex'e x-ichting te nemen. De stroom die de oever aanvalt en die gevaar oplevert voor de opge spoten zandmassa, waar indertijd de kabelbaan stond opgesteld om de noordGx*evelingen af te sluiten. deze dijkverzakking konden wij voor het ter perse gaan van dit nummer, niet meer gedetailleerd worden ge ïnformeerd. ZIERIKZEE Onderscheidingen voor bloedgiften Aan de volgende personen werd de Landsteiner medaille voor vijf bloedgiften uitgereikt: mevi\ Y. T. A. Assen-Knippen, mevr. A. de Bruin-Lebbink en de hreen L. v. d. Have, W. J. A. F. Muste, A. M. A. Berrevoets, J. Dubel, W. de Oude, J. C. Kort en M. B. Heyboer, allen te Zierikzee. Aan de volgende pex*sonen is uit- gerijkt de gesp, behox-ende bij de Landsteiner medaille, voor 20 bloed giften t.w. de hex-en J. Quist, H. Bot- terweg, L. J. Keyzer, eveneens te Zierikzee. HAAMSTEDE Autobotsing Dooi'dat donderdagmorgen om streeks half negen J. C. W. uit Zie rikzee, die een busje bestuurde, op de ki-uising Noordstraat Klooster- weg, Hogezoom en Serooskerkseweg geen voorrang verleende aan de door F. S. uit Haamstede bestuui'de auto ontstond er tussen beide wagens een aanrijding. F. S. liep hierbij lichte vex'wondingen op aan hel hoofd en knie. Beide voertuigen liepen schade op. ELLEMEET Bruid en bruidegom Een onderschrift bij de donderdag gepubliceex-de foto van kindertjes in de bus, die naar de huwelijkssluiting van „meester" te Vlissingen gingen, bevatte een nogal opvallende vergis sing. Bruidegom was niet de beken de „meester Kievith", maar diens collega de heer F. J. Vygen, die in het huwelijk tx*ad met mej. T. Theu- nis. Wij nemen aan dat Ellemeet ak te van deze rektifikatie zal willen nemen, onder aanbieding van redak- tioneel excuus. Red. BRUINISSE Oer. Vrouwenvereniging in rusthuis Dinsdagavond hield de Gex-ef. Vrouwenvei-eniging, te Bx-uinisse haar verenigingsavond in 't Opper, om daarmee aan te tonen, dat de be woners van het rusthuis, niet vei'ge- ten zijn, maar volop in de Bruse sa menleving zijn opgenomen. De presidente mevr. IJzelenberg- Ilx*ee, spi-ak nadat gezamenlijk ge zongen was Psalm 138:1, over de echte blijdschap, die te vinden is in het wandelen in de wegen Gods Daarop aansluitend hield mevrouw van der Spek-van Veen een referaat over de zekerheid des geloofs", dat met aandacht werd gevolgd. Na de pauze wisselden ernst en luim elkaar af, zodat een goed gemeleerd pi*o- gramma verkregen werd van decla matie, pi-oza en poëzie. De heer P. van Duin, voorzitter van de „Kamer kommissie,,, de vereniging van de bejaardenbewoners, sprak dan ook naar aller hax-t toen hij aan het slot de vereniging dankte en aandrong op een herhaling. Een gesloten en veloppe met inhoud, vertolkte de dank voor de mooie avond. Vergadering Ned. Herv. Vrouwenvereniging Deze week hield de Ned. Herv, Vrouwenvereniging te Bruinisse de vergadering onder leiding van me vrouw H. M. de Koning-Jumelet. Nadat gezongen was Psalm 79 4, hield de secretax-esse mevrouw B. de Waal-Jumelet een inleiding over Hebr. 11. De heer J. C. Spaans, oud-hoofd van de Chr. Mavo-school te Zierik zee hield daarna een referaat over „Het geweten". Spreker schetste in het begin van zijn x-eferaat, de ver- schijnselen van onze tijd, met zijn sociale wetten, die even zoveel soci ale zekei'heden betekenen voor gi-o- te groepen van onze bevolking, met zijn jacht naar nog meer i'ijkdom voor anderen, zaken die ons zo in beslag nemen, dat er weinig tijd voor andere dingen over schiet. Ieder mens is niet gelijk aan de andere, iedere mens is een persoon- lijheid. We hebben vele dingen ge meen, maar we verschillen toch ook in vele dingen, we behoeven ook niet gelijk te zijn, niet eenzijdig. Maar bij allen kan men spreken van de stem van het geweten, Godskennis en geweten De mens is naar Gods beeld ge schapen, het geweten is een gevolg van de zonde. Adam kende het kwaad niet. voordat hij Gods gebod had overtreden. Iedere mens heeft ook een ingeschapen Godskennis, maar Godskennis en geweten zijn niet bij alle mensen even goed ont wikkeld. Een bijbelse opvoeding is van im mense betekenis, voor de ontwikke ling van de goede persoonlijkheid, want ieder mens heeft een keus om drie richtingen te gaan: zonder God, luisterend naar de stem van God en in de goede verhouding van mens en God. Het geweten is niet onfeilbaar. Zo wel bij Petrus als bij Judas sprak het geweten, maar er was meer no dig. Do één werd behouden, de ander vond niet het berouw dat nodig was om tot inkeer te komen. Kinderen die opgloeien tot zelf standigheid hebben in de eerste plaats hun ouders nodig en goede ouders zullen hun kinderen dan ook de goede begeleiding moeten geven. De waarde van het gebed is, dat het een nauwgezet geweten geeft. Het geweten klaagt aan. maar het bevrijdt niet. Daarvoor is meer no dig. maar ieder die zijn schuld te genover God belijdt, weet dat er een vergevende God is en die zich wil laten leiden door de Heilige Geest, wordt bevrijd, van zijn zonden ZIJPE Woonwagenkamp gesloten Gedeputeerde Staten van Zeelanu hebben besloten voorlopig tol 1 mei 1974, het woonwagenkamp te Zijpe te sluiten. Tot genoemde datum mo gen dei'halve geen woonwagens in deze gemeente een standplaats inne men. Flitsen uit het buitenland ROME. De Italiaanse regering heeft besloten tot een verandering van het tot dusver bestaande zon- dagsxijvex-bod. Voortaan mogen au to's met even en oneven nummer borden beurtelings een weekend rij den. De benzineprijs in Italië blijft voorlopig ongewijzigd. JOHANNESBURG. In de delen van de Mozambikaanse provincie Beira die onder controle van het Frelimo (h\et bevrijdingsfront) staan, zijn mogelijk wel 1.500 Afrikanen aan cholera overleden. Dat heeft de Pox-tugese gouverneur van dit gebied kolonel Sousa Teles, beweei'd. WAITANGI, NIEUW ZEELAND. Tegen koningin Elizabeth van Enge land die met prins Philip, prins Charles en px-inses Anne aankwam in Waitangi op Nieuw Zeeland, is door betogers geroepen „go home". Ook werd met een benzinebom en voetzoekers gegooid. JERUZALEM - CAIRO - NEW YORK. Tijdens een stormachtig de bat in het Israëlische parlement heeft een woordvoei'der van het rechtse oppositieblok Likoed de re gering beschuldigd van „misleiding en leugens". BRISBANE. Volgens berichten uit de door de overstromingsramp ge- tx-offen districten van Brisbane heb ben zeven uit Nederland afkomstige immigranten alles of een groot deel van. hun have en goed in het kolken de water verloren. WASHINGTON. In de nacht van woensdag op donderdag hebben vertegenwoordigers van de onaf hankelijke vrachtwagenchauffeurs (eigen rijders) in de V.S. overeen stemming bereikt met de onderhan delaars van de regering over de ei sen van de chauffeurs die sinds acht dagen in staking zijn als protest te gen de stijgendè brandstofprijzen en de snelheidsbeperking, Japans vliegtuig in Koeweit geland KOEWEIT, 7-2. Het Japanse toe stel, dat uit Japan via Singapore naar Koeweit moest vliegen om daar de Palestijnse overvallers van de Japanse ambassade op te halen, is vrijdagochtend in Koeweit geland. Aan boord zfjjn de vier guerrilleros die met hun gijzelaars dagenlang hebben rondgedobberd in de haven van Singapore, na een mislukte aan slag op een olieraffinaderij. De Palestijnen, die in de Japanse ambassade in Koeweit gijzelaars vasthouden, hadden de overkomst van hun collega's uit Singapore ge ëist. Koeweit heeft pas na lang aar zeling toestemming voor de landing verleend en verlangt nu dat het vliegtuig zo spoedig mogelijk weer vertrekt met ook de commando's uit de Japanse ambassade aan booord. Het is nog niet duidelijk welk-land de commando's als hun bestemming zullen kiezen. Japan heeft bij ver scheidene Arabische landen geïnfor meerd, maar tot dusver werd geen land bereid gevonden de guerrilleros te ontvangen. Gijzelaars vrij TOKIO, 8-12. De twaalf op de Ja panse ambassade in Koeweit gegij zelden zijn vrijgelaten. Dit blijkt uit inlichtingen die in Tokio zijn ont vangen. In Koeweit staat een vliegtuig van de Japan Airlines gereed voor ver trek met de guerillastrijders, die in het gebied van Singapore een week lang drie bemanningsleden van een gekaapte veerboot vasthielden, en met de negen commando's die de Ja panse ambassadeur in Koeweit en elf stafleden gijzelden. Bijeenkomst te Burgh BURGH, 7-2, Woensdag jl. vond te Burgh een goed bezochte verga dering plaats van dc districts-fedc- ratic Schouwen-Duivcland van dc Partij van de Arbeid, In deze bij eenkomst belichtte mr. J. P. Bocrs- ma, Gedeputeerde van Zeeland, een aantal Zeeuwse planologie-proble men. Wat Schouwen-Duiveland betreft benadrukte mr. Bocrsma het stand punt dat dit gebied geen „wijk" dient tc worden van de Randstadt. In dit verband zei hij o.a. „import behoeft niet persé slecht tc zijn want dit kan herstel van oud verlies bevorderen; dc groei zal echter bepaald niet tc hard mogen gaan". Voorop staat dat Schouwcn-Dui- veland leefbaar moet blijven, in het bijzonder de kleine kernen, ondanks tweede woningen en sta-caravans. Mr. Bocrsma schelste ook enige al gemene Zeeuwse problemen. Hij stelde daarbij voorop dat dc provin- Vervolg van pag. 1 vinden over de plaats van het nieu we sportterx-ein. Hiervoor is gedacht aan grond ten westen van de dorps kom. De heer Francke vroeg zich af of er wel genoeg vraag zal zijn voor het bezetten van de woningen in het nieuwe plan. Zestig niet overdreven De burgemeester antwoordde dat er de eerstvolgende drie jaar in Kerkwex-ve geen woningwetwonin gen zullen worden gebouwd zodat een aantal beschikbaar komende wo ningen van 60 voor de eerstvolgende jaren heus niet ovex-dx-even is. Leeg stand bestaat volgens hem in de gro te plaatsen en niet in de dorpen. De heer M. de Jonge vond de gedachte van inspi-aak voor de inwoners wel aai'dig doch tevens dat de x-aad niet veel aandacht besteedt aan de ver langens van de inwoners. Spi-eker vond dat het dorp ontsiei'd wordt door de wilgebomen, die de gemeen te na 1953 met subsidie van Staats bosbeheer geplant heeft. Wilgebo men behoren volgens hem niet in de kom thuis. De heer Baerends vond, dat groen een essentiële voorwaarde is voor de leefbaarheid van een dorp. In de be ginjaren na de watersnoodramp zijn er bomen geplant, die tegen zout en wind bestand waren en die hard groeiden. Dit soort bomen diénde volgens spreker inderdaad gerooid te woeden en te worden vervangen door een ander soort. Rooien en planten Op de inwoners werd een beroep gedaan bij het rooien van niet fraaie bomen wel andere bomen in de plaats te planten. De heer M. de Jonge vroeg ook nog aandacht voor het maken van parkeergelegenheid aan de Vloedstraat en in het bijzon der voor vex-vanging van de niet fraaie beplanting aan deze straat. De cie mooi cn rustig dient te blijven. Dat betekent dat geen nieuwe we gen meer moeten worden aangelegd en geen vestiging van milieu-belas tende industrieën. Ook de bio-in- dustrie zal niet ongebreideld mogen groeien want dit betekent een on-ei- genlijk gebruik van agrax*isch gebied Bij de hierna volgende discussie constateerde mr. Boersma o.a. nog dat Zeeland de voordelen van de in dustrie heeft gehad en dat er nu ter dege dient te worden afgremd. „Het eigen milieu wordt geweld aan gedaan, op wereldschaal is cr al te veel verknoeid. Wat betreft de kerncentrale te Borsele meende de gedeputeerde dat deze absoluut veilig kan worden ge acht door de zeer hoog gestelde ei sen. Voordat er een afdoende oplos sing van het afvalprobleem 7,al zijn gevonden zal cr evenwel geen twee de centrale mogen worden gebouwd, aldus mr. Boersma. heer L. J. Hendrikse haakte hiei'op in en vi-oeg of bij zijn woning ook enkele wilgebomen zouden kunnen worden gerooid. De heer Montobaan stelde de vraag of er van de grond van het sport terrein plantsoen gemaakt zou kun nen worden en of de woningen daar omheen zouden kunnen worden ge bouwd. Een soort park met banken zou op prijs worden gesteld. De burgemeester antwoordde dat bestemming van grond op grote schaal voor plantsoen erg kostbaar is. Parkaanleg is eerst realiseerbaar hij een groter plan van minstens 250 woningen. De kosten van parkaan leg kunnen over de bouwgrond wor den uitgesmeerd. De heer J. Landman vroeg of er ook tweede woningen in het nieuwe plan gebouwd zouden mogen worden Dit bleek niet de bedoeling te zijn. De vaste kern moet worden behou den voor vaste bewoners. De heer Quax*tel vroeg of het gemeentebe stuur zal toezien, welk type wonin gen in het plan zal worden gebouwd. Hij zou ernstig bezwaar hebben te gen het bouwen van sterk afwijken de typen woningen zoals b.v. in Brouwershaven geschiedt. De voor zitter had geen studie gemaakt van de woningbouw in deze plaats. Na tuurlijk dienen de woningen aan ei sen van welstand te voldoen, ook met het oog op de omgeving. De heer L. den B<jer wilde gaarne weten, wanneer er een nieuw sportterrein aan de Verseputseweg wordt aange legd, of er pai'keerruimte aan deze weg zal wox-den gecreëerd. Volgens de burgemeester zou het niet wense lijk zijn parkeerruimte langs de weg te maken. Plaats sportterrein De heer A. J. Rotte stelde naar aanleiding hiervan de vraag of al bekend is, waar een nieuw sportter rein zal worden aangelegd. De bur gemeester deelde mee, dat hiervoor gedacht is aan grond ten westen van het plan „Kerkwerve-West". In ver band met uitbreiding van het dorp in de verdere toekomst is situering van een sportterrein aldaar niet be- zwaaxiijk. Verder was er nog een toelichting op het plan tot uitbrei ding van de openbaxc kleuterschool met een tweede lokaal. Ook het be staand schoolgebouw zal worden ge moderniseerd. Het gemeentebestuur is wel geschi-okken van de globale raming van de kosten. Dc gedachte van systeembouw zal bekeken worden, mede in verband met inte gratie van het kleuter- en basison- deiAvijs. Naar aanleiding van een vraag van de heer Quarlel of 't aan te leggen speelterrein (buiten school verband) aangepast zal worden aan de nieuwe eisen, die daarvoor gel den. zoals donder tegels, kon de bur gemeester ontwoorden. dat hieraan natuurlijk aandacht zal worden ge schonken. De burgemeester vroeg zich af of er ccn speeltuinvereniging - moet komen. Dc heer Quartel verklaarde hier eigenlijk tegen te zijn, daar het ter rein dan waarschijnlijk besloten wordt. Het speclteriein zal dan min der goed passen in de omgeving. De heer L. den Boer zou een gym nastieklokaal in het dorp prefereren Een urgentieverklaring hiervoor kan verkregen worden, wanneer allo scholen in de gemeente zich bereid verklaren in het centrale lokaal gymnastiekonderwijs te geven. Dit zijn onoverkomenlijke moeilijkheden Schertsend merkte dc burgemeester op, dat het bouwen van ccn gymna stiek lokaal aan de Delingsdiik mis schien de oplossing zou 2ijn ZIERIKZEE. Er beslaan plannen te Zierikzee om te komen tot een z.g.n. Wereldwinkel. Om alvast iets tast- en zichtbaars te hebben heeft men in de kring van initiatiefnemers, vooruitlopend op de realisering, alvast een ma quette van een dergelijke winkel gemaakt. Het meisje vindt het net een speelgoedwinkel t je. (Foto: Ziorik/ee.sche Nieuwsbode) Tegen stroom i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3