Krijgt u al 5% rente op uw spaarboekje..? Euromarkt knarsetand in machteloosheid Hogere olieproduktie in Indonesië Biggs vijf jaar al in Brazilië ^zDe verdwenen verloofde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 februari 1974 Nr. 21433 7 BLIK DOOR HET WERELD Voor zo'n hoge rente moet u bij uw Nationale Spaarinstelling zijn: de Rijkspostspaarbank. 5% rente.dat is bijzonder gunstig voor spaargeld waarover u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. L En dan nog die zekerheid: een RPS-boekje staat op naam. Zonder uw medewerking wordt niet aan een ander uitbetaald- er is dus ook geen risico bij verlies of diefstal. En het gemak: voor inleggen en opnemen kunt u terecht bij elk postkantoor of postagent schap. Tot f 4.000,-per 4 weken kunt u direkt opnemen. Grotere bedragen-op aan- vraag-binnen enkele dagen. Het némen van zo'n handig RPS-boekje gaat ook al erg een voudig: u stort een bedrag bij een postkantoor of-agentschap en u krijgt het boekje meteen mee. De V.V.D. en de Christen-democraten Advertentie De sfeer in „Europese hoofdstad" Brussel is slecht, wat niet beter ge tekend kan worden dan door de ern stige aansporingen die de EEG-kom- missarissen krijgen om hun zetels maar demonstratief ter beschikking te stellen. Advies dat komt uit eigen kring en van bepaald niet roekeloze politici uit verscheidene lidstaten. Het is hun antwoord op cie vraag of de kommissie nog eigenlijk wel door moet gaan nu ze meer en meer tot machteloosheid wordt gedoemd door het eigenzinnig optreden van leden. Terecht wordt hierbij in de eerste plaats naar Frankrijk gekeken, zo ongeveer de traditionele schurk in Europese drama's. Maar zeker niet de enige. Het drama is uiteraard hoe de Eu ropese landen de energiekrisis met de minste schade doorkomen. De lo- gika zowel als de solidariteit die de EEG beoogt te belichamen gezamen lijk de moeilijkheden het hoofd te bieden. Zoals te verwachten viel heeft Parijs ijverig gepoogd zijn goede verstandhouding met de Ara bieren uit te builen om zich veilig te stellen, waarbij de anderen maar moesten zien hoe ze het rooiden. Engeland heeft op zijn beurt evenals Duitsland door kontrakten met Iran iets soortgelijks gedaan. En als men Frankrijk verwijt dat het hernieuwd wapens bij de vleet verkoopt - voor olie - aan Arabische landen, dan geldt dit verwijt evengoed voor de Britten. En het is niet eens helemaal betreurenswaardig want hiermee is voor de Fransen de kans verkeken, waarop ze wel gehoopt kunnen heb ben, min of meer als bruggehoofd voor de Arabische olie hun belang als oliebemiddelaar ook politiek uit te buiten. Aftakeling? Parijs probeert dit toch. De minis ter van buitenlandse zaken Jobert, heeft bijvoorbeeld op rondreis door de olielanden van het Nabije Oosten voorstellen gelanceerd voor een Arabisch-Europese kommissie om de problemen te regelen. Jobert doet hiermee net alsof hij de persoon is die namens Europa kan spreken, maar dit valt moeilijk serieus te ne men door zijn gesprekspartners daar. Onder meer door de ook al buiten de partners om genomen be slissing de frank te laten zweven zijn met name de andere grote EEG- broeders bepaald niet vriendelijk gestemd jegens de Fransen. En dit alles gebeurt dan, hoewel op de Europese top van Kopenha gen - grote initiatiefnemer Pompi dou - toch duidelijk was afgespro ken dat energie- en ook financiële vragen een gemeenschapsbeleid vergden De EEG-kommissie kan zich dus net pis de beleidsbepalende raad van ministers danig gepasseerd voelenDie raad komt niet bijeen overigens ondanks herhaalde aan drang niet alleen van de kommissie om geen andere reden dan dat de Duitse voorzitter, minister Scheel, er geen zin in heeft, waarmee nog eens vastgesteld wordt dat de Fransen niet de enigen zijn die het funktio- neren van de gemeenschap niet erg stimuleren. Ondanks afspraken Daarbij komt dat behalve de DJAKARTA, 4-2. In de komende vijf jaar zal Indonesië zijn jaarlijkse olieproduktie met acht procent ver groten tot 720 miljoen barrel, zo heeft de Indonesische minister van mijnbouw, D. Mohammad Sadli, za terdag meegedeeld. Op het ogenblik produceert Indonesië 529 miljoen barrel olie per jaar. Ook de olie-uit voer van het land zal toenemen, van 423 miljoen barrel op het moment tot 610 miljoen barrel in 1979. AMSTERDAM. Samenspraak in de dierenwereld: „zeg heb jij de kat al gezien?" Franse methode van overleg er wel degelijk ook een kommissieplan is, waarin o.m. vrij gedetailleerd is aangegeven hoe de gemeenschap als geheel de Arabische landen kan helpen met industrialisatie (waarbij o.a. ook gedacht wordt aan heel an dere bedrijfstakken zoals de textiel) waar tegenover dan Arabische in vesteringen in Europa zouden ko men te staan, bijvoorbeeld in de uraniumverrijking - de Arabieren zijn niet dom: ze willen t ij dig een vinger in de pap die het belangrijkst is als de oliewinning bij hen op zyn eind gaat lopen. Vanuit Arabisch standpunt gezien zou het dus ook voordeliger en zinniger zijn met de EEG te praten dan met Frankrijk alleen - de Fransen maken dit ech ter weer onmogelijk. Zoals ze ook dwars liggen door niet mee te willen doen aan de kon- ferentie in Washington die moet trachten een akkoord met de olie producenten te vinden waarbij die er beter van worden zonder dat de hele wereldekonomie naar de knop pen gaat - iets wat bijvoorbeeld ko ning Feisal van Saoedi-Arabië wel degelijk ter harte gaat. Zonder de Fransen kan dit Amerikaanse initia tief ook moeilijker van start komen en in ieder geval kan de kommissie er niet namens Europa spreken, slechts elk land voor zich. Het is allemaal ontzettend frustre rend voor Brussel waar men zeer gevoelig merkt dat het Europa van de EEG in de aftakeling is. RIO DE JANEIRO, 4-2. De vrij dag in Rio de Janeiro gearresteerde Britse treinrover Ronald Biggs woonde al meer dan vijf jaar in Bra zilië. Dit heeft zijn 26-jarige vrien din Raimunda Mascimiento de Ca- tro, die ruim een jaar met hem heeft samengewoond, aan journalisten ver teld. Zij zei Biggs al meer dan vier jaar te kennen als Michael John Haynes, van beroep decorateur. Verder wist zij niet veel van hem ook de con cierge en zijn buren van het flat gebouw waar Biggs in april 1971 zijn intrek had genomen kenden hem al leen maar als „mijnheer Michael", die zij een nette en rustige man noemden die nooit hun bijzondere aandacht had getrokken. Het was hun wel opgevallen dat hij de laat ste tijd niet veel meer werkte. DODELIJKE ONGELUKKEN EIBERGEN. De 27-jarige expedi teur A. W. Hammink uit Winterswijk is om het leven gekomen toen hij in Eibergen met een, volgens de politie, te hoge snelheid door een bocht reed en tegen een boom botste. Hij over leed ter plaatse. DEN HAAG. De 82-jarige H. E. Nottrop uit Den Haag is in het zie kenhuis Leyenburg in zijn woon plaats overleden aan de gevolgen van een ongeluk. De heer Nottrop werd zondagmiddag bij het oversteken aangereden door een personenauto. ARNHEM. De 18-jarige H. Rein- ders uit Arnhem is in zijn woon plaats met zijn motor tegen een boom gebotst en ter plaatse overle den. Het slachtoffer raakte in een slip toen hij over een boomstronk reed. GRONINGEN. Zondagmiddag is de 19-jarige Groninger S. V. ontsnapt uit de hal van het Groninger politie bureau. De man was even eerder bij de FC Groningen-bar aangehouden onder verdenking van vuurwapen bezit. Hij bleek een pistool bij zich te hebben. ROZENBURG. De 48-jarige J. Klapwijk uit Rozenburg is in een ziekenhuis te Rotterdam overleden, nadat hij 's middags op de Europa- weg in zijn woonplaats met zijn auto tegen een kerend vrachtauto was ge botst. WESTSTELLINGWERF. De 47-ja rige E. van Buiten uit Willemsoord is dodelijk verongelukt nabij de Blesse (gem. Weststellingwerf). Hij werd gegrepen door een personenauto. ETTEN LEUR. Op Rijksweg 256 bij Etten Leur is de 66-jarige C. Maas uit Etten Leur om het leven gekomen. Toen hij bij de kruising Markt - Bisschopsmolenstraat de rijksstraatweg overstak werd hij ge grepen door een passerende automo bilist. Hij was op slag dood. HILVERSUM, 4-2. De VVD heeft zich door de „harde toer" waarop de heer Wiegel oppositie voert, een erg groot stuk van de christen-demo cratische partpen verwijderd. Dit heeft KVP-fractieleider Andriessen verklaard in een interview voor de VARA-radio. Andriessen noemde de wijze van oppositievoeren: „erg grof", „zeer eenzijdig" en „zeer ongenuanceerd". Het kabinet heeft een paar slechte Weken achter de rug. Ik hoop dat het nu beter zal gaan, zo stelde de heer Andriessen. Hij zei ook dat het kabinet de tijd moet krijgen om een beleid te voeren. De KVP-fractie leider stelde verder o.m. dat de ver kiezingen voor de provinciale staten wel spanningen kunnen veroorzaken. Hij verwachtte bij deze verkiezingen echter geen grote verschuivingen in het politieke beeld in Nederland. Flitsen uit het buitenland PEKING. De enorme campagne te gen het confusianisme en de oud minister van defensie Lin Piao die sedert de herfst gevoerd wordt, is definitief uitgeroepen tot een voort zetting en uitbreiding van de cultu rele revolutie waarvan voorzitter Mao persoonlijk de leiding heeft. LONDEN. Amnesty International, de internationale organisatie voor de bescherming van de rechten van de mens, zal de politieke gevangenen in Noord-Ierland „adopteren". NIEUW DELHI. Eenentwintig per sonen, onder wie een vrouw met haar pas geboren kind, zijn om het leven gekomen bij een aardverschui ving in het dal van Jammoe Srina- gar, in het noorden van India, zo is zondag in Nieuw-Delhi vrnomen. BOSTON. Het zoontje van Senator Kennedy, Edward jr., is opnieuw in een ziekenhuis in Boston opgenomen. Hij zal een behandeling ondergaan tegen opnieuw optreden van de beenderkanker die in november af zetting van zijn rechterbeen nood zakelijk maakte. Advertentie Dames- en heren- paraplu's in alle bekende merken LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE MOSKOU. Met de landing op het vliegveld van Peking van een Iljoes- jin-62, het nieuwste toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, is een vliegverbinding zon der tussenlandingen tussen Moskou en Peking geopend. SYDNEY. De Bathurst-gevangenis in Sydney is het afgelopen weekein de door 250 gedetineerden in een puinhoop herschapen. ATHENE. De twee jonge Arabie ren die op 24 januari in Athene ter dood werden veroordeeld wegens een aanslag op het vliegveld bij de Griekse hoofdstad, zijn in beroep ge gaan bij het hooggerechtshof. KOEWEIT. Frankrijk heeft een akkoord met Koeweit gesloten op grond waarvan het onder meer zes tien gevechtsvliegtuigen van het type Mirage zal leveren zo is uit goed in gelichte kringen in Koeweit verno men. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 64 Zo goed als we u in het holst van de nacht uit uw bed lieten halen, hebben we ook geprobeerd Jannie te grijpen. Maar ze was ons net even te vlug af. En smeerde 'm in een don kergroene Simca. Als u nu vertelt, waar we haar kunnen vinden, zal u dat ongetwijfeld in uw straf schelen. Nou?" De man steekt een sigaret aan. Zijn handen beven Maar hij knippert zelfs niet met zijn ogen. „Allemaal onzin; laat me alsjeblieft niet lachen. Mooi scenario voor een detektivefilm. Hoe verzinnen jullie het! En dat moet ik allemaal geloven? Al dat gezanik over valse passen en zo begint me langzamerhand de keel uit te han gen. Laat me horen, wat de aan klacht is. Dan versier ik een advo- kaat en wil ik wel eens zien, of hij me niet in no time vrij krijgt." De rechercheur is in het minst niet geïmponeerd. „De aanklacht luidt, dat u foto's hebt gemaakt voor passen, die vervalst werden. U bent dus medeplichtige. Is dat duidelijk?" De man maakt gelijktijdig een uitno digend gebaar. „Daar staat de tele foon. Belt u maar een advokaat. Het telefoonboek van Amsterdam ligt er bij. Als u ergens anders vandaan een advokaat wilt, zegt u het maar. We hebben hier alle telefoonboeken van Nederland". Maar Grilder doet niets. „Dat heeft nog geen haast. Ik wil wel eens zien of jullie me blijvend kun nen opsluiten. Het is allemaal bluf". Er wordt gebeld naar de officier. Maar deze vindt voldoende termen aanwezig om de fotograaf voorlopig vast te houden. Dus ook hij gaat naar het Huis van Bewaring, na voorge leid te zijn voor de officier van jus titie. En dan ontploft de bom. Grilder is nauwelijks naar de Amstelveenseweg gebracht of de telefoon gaat. De hoofdinspekteur van de recherche neemt de hoorn en meldt zich. Het is de Kriminalpolizei te Dortmund. Die de opzienbarende mededeling doet, dat Sander van Pais kans heeft gezien het ziekenhuis te ontvluchten. Na een verpleegster te hebben neer geslagen. Hoofdstuk 18 Brandt krijgt tien minuten later dit bericht door uit Amsterdam. Hij is wit van woede. „De stomme ezels!" briest hij. „Waarom hebben ze geen man bij hem op wacht gezet? Ze hebben toch een verzoek om uitleve ring ontvangen? Dan laat je zo'n ke rel toch niet onbewaakt? Wat zijn dat voor zakkewassers in Dortmund" Inspekteur Benning is het roerend eens met zijn rechercheur. Hij hangt al aan de telefoon en pleegt overleg. Eerst met Amsterdam, daarna met de officier van justitie in de hoofd stad. Er gaat een telexbericht naar alle grensposten en vliegvelden met een nauwkeurig signalement. En naar Hilversum voor de radio en te levisie. Driebergen krijgt een seintje. En daarna wordt het hoofdbureau van de Kriminalpolizei weer ge draaid. Is bekend, of die Van Pais zijn wagen bij het ziekenhuis had staan? Weten jullie het adres van die Use Stockhausen? O. wordt het huis al geschaduwd? Valt mc mee. Wat doen jullie nu? Benning luistert geruime tijd. Alle politie-instanties in het hele land zijn gewaarschuwd. Ook de grensbe waking. En uiteraard de vliegvelden. Van een auto is nog niets bekend, maar ze zullen het onderzoeken. Op grimmige toon zegt Benning: „Die jongen was toch betrokken bij een verkeersongeval? Reed hij in een Nederlandse wagen? Dat kan de verkeerspolitie bij jullie toch weten? Er zal toch wel proces-verbaal van dat ongeluk opgemaakt zijn? Hoe doen jullie dat? O, valt dat onder een andere afdeling. Nou, wilt u dan zo vriendelijk zijn om kontakt op te ne men met de betrokken afdeling om te informeren of die wagen rijvaar- dig was en waar hij stond? Want hij zal heus niet te voet er vandoor gaan Hij versiert wel een vervoermiddel. De Bundesbahn ook gewaarschuwd? Als-ie geld heeft, kan-ie ook met de trein gegaan zijn. Nou, als jullie wat weten, laat het ons dan horen. Nee, niet in Amsterdam, maar hier. Ik zal jullie ons nummer geven.." Brandt overlegt intussen via een andere lijn met Amsterdam. De twee belangrijkste verdachten zijn op vrije voeten. Er zal een meedogen loze jacht op hen gemaakt moeten worden. Waarheen kan die Van Pais gegaan zijn? Welke mogelijkheden heeft hij? Ja, het ouderlijk huis wordt door ons ook in het oog ge houden, maar het lijkt ons onwaar schijnlijk, dat hij daarheen zal gaan. Het hol van de leeuw als het ware. Maar waarheen dan wel? Opeens krijgt Brandt een idee. En hij schrikt er zelf van. Even zit hij perplex in zijn 9toel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7