Maximaal 100 km op autosnelwegen en autowegen maximaal 80 km op de overige wegen. Een bijzondere Israël-filmavond te Zierikzee Mosselexport heeft te kampen met moeilijkheden STREEKNIEUWS Bakkerij Schrier breidde uit te Bruinisse Met ingang van morgen: ministerie van Verkeer en Waterstaat OP VRIJDAG 8 FEBRUARI Maximum snelheden... ...èn minimum snelheden. Uitzonderingen. Wat zijn nou eigenlijk 0 autosnelwegen? En wat zijn precies autowegen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 februari 1974 Nr. 21433 3 Gezicht op Jeruzalem. WESTERSCHOUWEN. Tijdens het weekeinde viel al menig plaatje van licht en schaduw te schieten, een voorproefje van de komende zomer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 5-2. Vrijdag 8 fe bruari organiseert de N.C.R(eis)V. een filmavond in het hervormd ver enigingsgebouw. Centraal staat deze veelbelovende avond Israël, dat meer nog dan voorheen de laatste maan den in het nieuws was. De N.C.R.V. heeft het programma zoveel mogelijk willen aktualiseren. Oorspronkelijk was de bedoeling de film: „Israël, een avontuur" te draai en, maar de keus is thans: „Israël- Nu" de nieuwste Israël-film met Ne derlandse tekst. We mogen deze filmavond ditmaal extra aanbevelen De N.C.R.V. als typische reisorgani satie, brengt ieder jaar dergelijke filmbijeenkomsten, die doorgaans op Bezoek Commissaris der Koningin De commissaris der Koningin, mr.' J. van Aartsen, zal deze maand drie gemeenten bezoeken. Op maandag 25 februari gaat hij naar Middenschou- wen de morgenuren) en Duiveland (des middags). In alle gevallen begint het bezoek met een bespreking met b. en w. en met de gemeenteraad. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN KERKWERVE: Ring, woensdags van J4.00- 15.00 uur. zeer hoog niveau staan. Ditmaal- is er extra aanleiding de filmavond - tegen een geringe vergoeding - te bezoeken. ZIERIKZEE Ouderavond Chr. Kleuterschool Op dinsdag 26 februari wordt de ouderavond gehouden van de Chr. Kleuterschool „Rehoboth". Thema van deze avond is: „Ouderparticipa tie", over welk onderwerp in het jongste nummer van de schoolkrant uitvoerig wordt geschreven. Anemonen Er staat al van alles „boven de grond-' en er bloeit al wat in deze vreemde, zachte winter. Anemonen schijnen nieuw te zijn in dit rijtje. Ze bloeien in een tuin aan de West straat. Vergadering S.G.P. Op vrijdag 8 februari wordt in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente een vergadering gehouden van de S.G.P. Als spreker treedt op de heer L. U. P. Scholten te Krimpen a/d IJssel met als onderwerp: „De laat ste bazuin". De toegang is vrij. Filmkring Ziejook Vrijdag 8 februari brengt film kring Ziejook als hoofdfilm „Adalen 31", een film van de Zweedse regis seur Bo Widerberg. In een dorp in Noord-Zweden breekt in 1931 een staking uit onder de fabrieksarbei ders. Na drie maanden roept de di- rektie het leger te hulp om demon strerende stakers met hun vrouwen en kinderen angst in te boezemen. Alles verloopt rustig maar een offi cier geeft bevel te schieten. In deze film worden twee gezinnen onder de loep genomen: dat van een arbeider en dat van zijn direkteur. Tussen de zoon van de eerste' en de dochter van de tweede ontstaat een liefdes relatie. In het vooi-programma twee Poolse films met een kritisch tintje, Archeologie en een poppenfilm De zak. HAAMSTEDE Verenigingsavond D.F.S. Vrijdag 8 februari a.s. organiseert de sportvereniging DFS in de recrea tiezaal ,,'t Vliegtuig" van de camping „Duinrand' aan de Hogeweg te Haamstede de jaarlijkse verenigings avond. Onder regie van de heer B. Visser zal de toneelafdeling van DFS „De Hutspot" het toneelspel „Hoog heid uw kamer staat klaar" voor het voetlicht brengen. De verenigings avond zal worden afgesloten met een bal waaraan het muzikale duo Jaap en Kees hun medewerking zullen verlenen. RENESSE Cursussen van de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattenlande in Zeeland Bij voldoende deelname worden te Renesse een Kamerplantenkursus en een kursus Gasten ontvangen gege ven door de Huishoudelijke Voor lichting. De Kamerplantenkursus (3 lessen) wordt gegeven op dinsdagavond 12 en 19 februari en 5 maart a.s., aan vang half acht in het Dorpshuis. De kursus Gasten ontvangen zal op dinsdagmiddag- en avond worden gegeven en wel op 7, 14 en 21mei a.s. eveneens in het Dorpshuis. Voor nadere inlichtingen enz. kan men terecht bij Mevr. Krijger, Zee- leiieweg 6, tel. 1697 en bij mevr. de Wit, N. H. Pastorie, tel. 1384 DUIVELAND Burgerlijke Stand over januari Geboren 3. Eduard Marinus, z.v. E. J. v. Strien en W. C. Z. v. d. Cingel, Nieu- werkerk; 4. Hendrika, d.v. J. de Jonge en M. C. Zondervan, Sirjans- land; 18. Marjolein, d.v. T. Sinke en M. Joziasse, Oosterland,' 21. Dignus, z.v. M. J. Bolle en G. v. d. Maas, Oosterland; 28. Janna Pieternella, d.v. A. v. d. Boogaart en W. C. Nijs- se, Oosterland; 29, Jan Pacobus, z.v. J. K. Bolle en M. v. d. Werf, Ooster land. Gehuwd 11. Hendrik Olree (1906) te Ooster land en Martina Slootweg (1907) te De Bilt; 23. Cornelis van de Lage- maat (1950) en Willemina Johanna Flikweert (1951), beiden wonende te Zeist. OOSTERLAND Wijziging bestuur O.F In verband met drukke werkzaam heden heeft de heer M. J. Zeijler ge meend te moeten bedanken als sec retaris van de plaatselijke muziek vereniging: „Oosterlands Fanfare". Op de vorige week gehouden verga- BRUINISSE, 4-2. Het was vlak na de oorlog, 28 jaar geleden voor de familie W. Schrier toch wel een he le stap, om in een door de oorlog Verwoest dorp een bakkerszaak voort te zetten. Het was weliswaar een gerenomeerde bakkerszaak, vele jaren bestaan, door de familie Leen- houts en nog vroeger door de heer G. de Weeze gedreven en tot bloei gebracht, maar het was ook zo, dat de vele bakkers, die Bruinisse voor de oorlog bezat, de spoeling nogal dun maakten. Maar Schrier wist zich al spoe dig, een vaste klantenkring te ver werven en de zaak, de vanouds be kende naam te geven. Als zovele an dere zaken op Bruinisse, was de zaak, (c.q. de winkel) toch eigenlijk dering werd in zijn plaats gekozen de heer H. Cremer. Zodoende be staat het bestuur van de muziekver eniging uit de volgende personen: Abr. C. Meerman, voorzitter; J. van der Maas Jz. vice-voorzitter; H. Cremer secretaris; K. Lems Th. z. penningmeester en M. van der Have Jacz. bestuurslid. Mutatie bij politie De rayoncommandant van de Rijkspolitie alhier, wachtmeester eerste klasse L. van Wijk, is om ge zondheidsredenen per 1 april a.s. overgeplaatst naar de groep Medem- blilc van de Rijkspolitie, waar hij werkzaam zal zijn in de administra tieve sector. De heer van Wijk was gedurende twee jaar hier werkzaam en kwam destijds uit Amerongen. Zijn opvolger hier ter plaatse wordt wachtmeester Van der Poel. Ledenvergadering „D.E.S." Op vrijdagavond 8 februari houdt de plaatselijke landbouwvereniging D.E.S. de algemene ledenvergadering in de pleisterplaats „Ven Buiten" al hier, onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. Na de opening door de voorzitter volgt ballotage van nieuwe leden. Verder de ingekomen stukken, en rekening en verantwoording over het jaar 1973. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend de voorzitter en de heer Jac. Nikerk, die beiden herkies baar zijn. In de Commissie van Toe-, zicht is aftredend de heer Biemond, die niet herkiesbaar is. Plaatsvervan gend lid is de heer De Bruine Kzn. De heer J. Markusse, van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij, is de spreker van deze avond. Hij zal het onderwerp behandelen: „Met welke veranderingen krijgen we te ma ken?" Over dit belangwekkende on derwerp kunnen vragen worden ge steld. BRUINISSE Voorlichtingsavond Voor de voorlichtingsavond, door de Visfileer fabriek Gomavi te Stel lendam belegt te Bruinisse om 8 a 9 meisjes te vinden, die nu reeds in Stellendam het vak kunnen leren, was minder belangstelling dan werd verwacht. Men twijfelt echter niet, of werk krachten zullen op korte termijn wel worden gevonden, zodat in juni of juli met het bedrijf in Bruinisse kan worden begonnen. UTRECHT. Het tekort aan tand artsen zal de komende jaren afne men dank zij de vergroting van de opleidingscapaciteit. de laatste jaren wat uit zijn jasje gegroeid. Smaakvol geheel Dit is nu verholpen, omdat de heer en mevrouw Schrier een gedeelte van hun privé woonvertrekken bij de winkel hebben getrokken, en dat tot ëen smaakvol geheel hebben sa mengevoegd. De eenvoudige doch zeer smaak volle betimmering werd uitgevoerd door de heer M. Jumelet, de heer P. Deurloo verzorgde het schilderwerk, De verlichting werd aangelegd door de fa. Huibers, terwijl de heer Gerry Bal de „tegels" en verdere bekle ding voor zijn rekening nam. Samen zorgden deze Bruse mid denstanders, voor het meergemelde smaakvolle geheel, waarop Bruinis se als. gemeente trots kan zijn, want een goede middenstandszaak maakt ook het dorp zelf aantrekkelijk SCHOUWEN-DUIVELAND, 4-2 De mosselexport krijgt dit jaar enkele tegenslagen te verwerken, die er de oorzaak van zijn, dat de verzending ver achter blijft bij die van vorige jaren. Aller eerst was er het bericht, dat in Italië mensen met cholera zouden zijn besmet, afkomstig-door het eten van moèselen. Dit bericht deed zijn werk, velen in binnen en buitenland kochten geen mosselen meer en er gingen maanden over heen, eer men zover was, dat de invloed van dit bericht niet meer merkbaar was. Want hoe men ook betoogde, dat cholera be smetting door Nederlandse mosselen ondenkbaar was, men kwam slechts langzaam tot bezinning dat mosselen in Nederland loepzuiver zijn.. Dat een tanker, die een aanvaring kreeg de mosselexport 14 dagen zou lam leggen en dat na die tijd op- DEN HAAG. Van de Nederlandse bevolking is 63 procent tevreden met zyn inkomen. Dit blijkt uit een lan delijke steekproef van het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie (Nipo) op 14 en 15 januari. In totaal hebben 1005 Nederlanders van 18 j'aar af aan de enuête deelgenomen nieuw een slappe periode zou aan breken had nietmand kunnen den ken. Er werd, niets vermoedend, gewoon verzonden, toen de klacht kwam, dat de mosselen naar olie smaakten. Men haastte zich een on derzoek in te stellen en toen bleek dat de verwater plaatsen op Yerseke inderdaad met olie uit een tanker die was aangevaren waren besmet. Men nam maatregelen, om besmet te mosselen te kunnen verzenden, maar het gerucht dat de mosselen naar olie zouden smaken deed op nieuw zijn werk. De kopers lieten verstek gaan, ook al beweerde men om strijd onbesmette mosselen te kunnen leveren. Tot 19 januari was de verzending naar België 151.492 tonnen (vorig jaar 198.611 tonnen, naar Frankrijk 169.219 tonnen, vorig jaar 257.007 tonnen, naar West-Duitsland 3924 tonnen (vorig jaar 5134 tonnen) naar het binnenland 29.024 tonnen( vorig jaar) 36.731 tonnen). Alleen de inleggerijen tonen een bevredigende vooruitgang 131.806 tonnen tegen 118.843 tonnen vorig jaar. De aanvoer was 859.741 tonnen waarvan 289.933 tonnen uit Zeeland en 569.808 tonnen uit de Waddenzee. Door de handel werd hiervan afge nomen 802.807 tonnen, terwijl 56.934 tonnen in het Mosselfonds terecht kwamen. Vorig jaar werden door het mosselfonds 347.992 tonnen ingeno men. Advertentie Met ingang van morgen, woensdag 6 februari, gelden ver schillende maximum snelheden, die niet met borden zijn aangegeven. Op de autosnelwegen en autowegen mag u niet harder rijden dan 100 km per uur. Op alle overige wegen buiten de bebouwde kom geldt een algemene maximum snelheid van 80 km per uur. Maar... Iet op: waar lagere maximumsnelheden dan 80 of 100 staan aangegeven moet u zich daar natuurlijk aan blijven houden! Tevens geldt met ingang van morgen op de autosnelwegen 'n minimumsneiheid. Voor personenwagens: 70 km per uur. Voor vrachtauto's, auto bussen en auto's met aanhang wagens: 60 km per uur. Voor deze laatste groep motorvoertuigen blijven de voor hen geldende maximum snel heden gewoon gehandhaafd. Bij hoge uitzondering zal hier en daar op autosnelwegen een maximumsnelheid van 110 km gelden in plaats van 100 km per uur - en op overige wegen soms 90 km in plaats van 80. Maar deze uitzonderingen worden duidelijk met borden aangegeven. Aan het begin van een autosnelweg of bij opritten daar van ziet u dit bord staan: een langwerpig vertikaal blauw bord waarop in witte lijnen en een gestyleerd viadukt een door gaande verbinding wordt gesymboliseerd. Autosnelwegen zijn wegen met gescheiden rijbanen, vluchtstroken en zogenaamde "ongclijkvloerse" kruisingen. Een autoweg is herkenbaar aan dit bord: een blauw vierkant bord, waarop in witte lijnen het front van een auto staat aangegeven. Een autoweg kan één of twee hoofdrijbancn hebben en is alleen toegankelijk voor motor voertuigen die harder kunnen én mogen rijden dan 40 km per uur. Een autoweg beeft in het algemeen gelijkvloerse kruisingen die vaak door verkeerslichten worden beveiligd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3