3C AFWACHTEN „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope" gingen samen AGENDA driezits bankstel intermeubel Bolivia Er komt geen strenge winter meer Massamoord in Buspassagiers doodgevroren Mislukt gesprek met mijnwerkers De ramp met de „Francina" 2 Half februari - en daar groeien we hard naar toe - zal dan het lang verbeide rapport van de com missie Klaasesz verschijnen inzake de Oosterschelde-problematiek. Er is wel enig gespannen afwachten uiteraard en met name de Milieu groepen weren zich. Onder meer willen zij de regering afhouden gelden te vorderen voor de laatste fase. Intussen is het wel zeker dat ook de onderwerpelijke commissie de steen der wijzen niet zal vinden. De autoriteit waarnaar het onder zoek is genoemd, heeft zelf al eens losgelaten, dat het onderzoek zal concluderen tot verschillende al ternatieve oplossingen voor de Scheldesluiting, waarbij enerzijds de veiligheid niet in het gedrang komt, anderzijds de visserijbelan- gen en die van het Delta-milieu niet in gevaar kunnen komen. De procedure zal (kan) dan zijn dat de regering een keus maakt uit deze in de rapportage van het onder zoek, aangeduide alternatieven. Daarnaast echter zal inderdaad ook de mogelijkheid open staan, het sluitstuk aan te brengen en de Oosterschelde af te dammen. Na de miljoenen woorden en de stro men inkt aan deze zaak gespen deerd, is het niet wel mógelijk - althans in dit stadium - nog veel zuinigs aan te dragen dat verhel derend kan werken. Het heeft ook geen zin thans op de' zaak vooruit te lopen maar - hoe de oplossing ook zal zijn - de Scheldekwestie zal de geschiede nis ingaan, als een wonderlijk con troversieel projekt. Als er een com promis komt, hoe eenvoudig ook, zouden wij dat een verstandig© zaak vinden. Dan is niet alles voor niets geweesh Komt er geen com promis meer, dan is de vreugde van de sluiterij om de sluiterij er echt wel af. Het geheel is niet helemaal vrij van tragiek. Het is een be vreemdende zaak hoe groepen te genover elkaar kunnen komen te staan als het gaat om een utiliteits- werk want dat is het tenslotte. Doorgaans treft men deze tegen elkaar indruisende meningen aan bij principiëler zaken, die op gees telijk terrein liggen. Ditmaal geldt het een „nuchter" onderwerp,maar de beroering er rond is er niet minder om geweest. Zeeland;, Schouwen-Duiveland, de Oosterschelde zijn ons zeer lief en steeds meer blijkt hoe Neder land bezig is zijn natuurlijke rijk dommen uit te verkopen. Men schrikt bij een bericht als over Overijssel waar toevallig" is ont dekt hoe binnen luttele jaren tijd de helft van de houtwallen en bo men zijn verdwenen. Op papier wordt allemaal fraai neergeschre ven hoe het moet maar de praktijk presenteert de onbetaalde natuur- rekeningen. Mede - niet louter - in dit licht moet ook de onder werpelijke Zeeuwse problematiek worden bezien. Intussen rest Zee land, rest Nederland niet veel meer dan afwachten! GESLAAGDE UITVOERING Nieuive kiudermode uit Frankrijk NIEUWERKERK, 4-2. De fanfare korpsen „Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk en „Nu met Hope" te Bruinisse kunnen terugzien op een bijzonder geslaagde muziekuitvoering die door velen werd bezocht hetgeen een overvolle zaal opleverde. De voorzitter de heer A. Hefjboer heette aan het begin van de avond ieder van harte welkom en wenste alle aanwezigen veel kjjk- en luisterge not. Het eerste gedeelte van de avond bx-achten de muziekverenigingen en kele marsen ten gehore zoals Jingle Bell, Holiday in Rhodos en Riff In terlude afgewisseld met koraal (To thee my heart, Josua) en intermezzo (In a Monstery Garden). Tot slot kreeg het muziekgezelschap van de aanwezigen een hartelijk applaus voor zijn optreden. Dirigent van dit muziekgezelschap was de heer A. Ra- dewalt. Hierna volgde een opvoering van de klucht „De ooievaar vergist zich". Een klucht in drie bedrijven door Hans Nesna opgevoerd door de to neelvereniging „Plantoga" te Goes. Toneelstuk In dit „toneelstuk" hadden Nel Minderhoud (studente Elly) en Simon Berrevoets (haar vader) de hoofdrol len. De regie was in handen van S. Berrevoets en A. Flipse-Berrevoets. Nadat 't derde bedrijf was beëindigd kregen de toneelspelers(sters) 'n da- Hebben Provinciale Staten zin? NIJMEGEN, 3-2. „Hebben provin- ciale staten zin?" Deze vraag staat centraal in een project van 19 spe ciale radiouitzendingen, die de Re gionale Omroep Noord en Oost de komende maand en begin april ver zorgt rond de statenverkiezingen. De RONO heeft zich hierbij verzekerd van de medewerking van drs. L. de Bruyn van het instituut voor politi cologie van de katholieke universiteit te Nijmegen en van drs. J. Foppen van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Advertentie Iri onze opruiming o.a.: geheel rundlsder normaal f 2795.- nuf 2275.- meelstraat 31 zierikzee ZIERIKZEE, 4-2. Er komt dit seizoen geen strenge winter meer. Er zjjn mensen die zo oplettend zyn, over wat groeit en bloeit in de na tuur dat zij daaruit kunnen afleiden, wat over enkele dagen of weken of maanden gebeuren gaat. Van een gepensioneerd land en tuinbouwleraar te Nieuwerkerk kre gen wij dezer dagen bezoek. Uit een 17 jarige ervaring wist deze heer te vertellen, dat wanneer het winter akolietje zijn groene kopje in jan uari al boven de aarde steekt er verend applaus van de aanwezigen, terwijl de voorzitter de toneelgroep zeer erkentelijk was voor het gebo- dene. Hij overhandigde de dames van ht gezelschap een fraaie bos bloemen terwijl de heren een doos rookwaren kregen aangeboden. Tot slot van deze muziekuitvoering was er bal na waaraan medewerking werd ver leend door de „Medleys". LONDEN, 4-2. De besprekingen die de Britse regering maandag met de vakbondsleiders heeft gevoerd om alsnog te pogen een staking van de mijnwerkers te voorkomen, zjjn op niets uitgelopen. Minister van werkgelegenheid Wil liam Whitelaw verklaarde echter na afloop van het overleg dat hij Joe Gormley, de voorzitter van de mij n- werkersbond, een uitnodiging heeft gestuurd om vandaag'(dinsdag), nog voor het bestuur van de bond een besluit te nemen over de staking. De mijnwerkers hebben zich met overweldigende meerderheid voor een staking uitgesproken. Het zit er soms nog in 1 NIEUWERKERKER WEET HET geen strenge winter meer te wach ten is. Vorst Thialf kan dan nog wel eens een paar dagen willen heersen, een strenge winter als in 1929 of andere jaren, „toen het in februari begon te vriezen", zit er niet meer in. En dichtte niet reeds Guido Ge- zelle, „Mij spreekt de blOmme een tale" - over die „taal in de natuur" gesproken, genoemde heer weet ook, uit bepaalde tonen die de vogels in hun zang of hun gekwetter uitsto ten, een bepaalde weersverandering te voorspellen. Ondervinding is ook hier de beste leermeester. BONN, 4-2. Acht onderofficieren van de Westduitse marine zijn disci plinair gestraft omdat zij vorig jaar op een feestje ter gelegenheid, van Hitiers verjaardag Nazi-liederen hadden gezongen. Dit heeft met mi nisterie van defensie maandag in Bonn bekendgemaakt. Het geval deed zich voor aan boord van het 5.400 ton metende op leidingsschip „Deutschland" dat vo rig jaar een oefenreis maakt door de Stille Oceaan. Het schip bevond zich voor de kust van Mexico toen op 19 april tijdens een nachtelijk feest met veel alcohol enige opvarenden zich in bruine hemden kleden met zelf gemaakte hakenkruisbanden om de arm en de verjaardag vierden van Hitler die op 20 april 1882 werd ge boren. Daarbij werden Nazi-liederen ten gehore gebracht en de Hitler groet gebracht. r CLUB LA PAZ, 4-2. De Boliviaanse afde ling van de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vrede heeft in een open brief aan president Banzer van Bolivia geprotesteerd tegen de massamoord in de Chochabambaval- lei. Volgens ooggetuigen werden hierbij ongeveer 100 boeren gedood, officieel heette het dat er 13 doden en 10 gewonden waren. De commis sie schrijft, dat alle massamoorden onmenselijk zijn, maar noemt het des te erger wanneer „arme boeren van ons land" het slachtoffer zijn. ANKARA, 4-2. Bij een busongeluk op 120 km ten oosten van Ankara zijn maandagmorgen vroeg 12 men sen om het leven gekomen. De mees te van hen zijn doodgevroren. De bus reed bij een temperatuur van 18 graden celsius onder nul te gen een geparkeerde vrachtauto, waarbij een groot aantal passagiers gewond raakte. Zij die niet gewond waren, gingen hulp zoeken. Het duurde echter vier uur voordat er een groep artsen en verpleegsters bij de plaats van het ongeluk arriveerde. LAGE VUURSCHE. Prins Claus met Johan Friso, prinses Beatrix met Constantijn en Willem Alexander tijdens hun bezoek aan hel dorpshuis van Lage Vuursche, op 100 meter afstand van Drakensteyn. Het dorpshuis werd officieel geopend. ROTTERDAM, 4-2. Als gevolg van de explosie op het Nederlandse vrachtschip Francina zondag bij het eiland Menorca jzsijn zeven Neder landers, een Marokkaan en1 een Gha- nees om het leven gekomen. De ove rige vier opvarenden konden worden gered. Dit heeft de firma Dammers en van der Heide, agent in Neder land van de Francina, maandagoch tend meegedeeld. Het onderzoek naar de ramp is nog in volle gang. Het enige wat volgens de agent vast staat is dat er door een explosie brand ontstond en dat de bemanning in de vlotten het schip verliet. Initiatief van mr. K. A. Keuning' DEN HAAG, 4-2. Het tweede- kamerlid mr. K. A. Keuning (DS'70) gaat trachten in Nederland een par lementair comité van vriendschap met- Israël van de grond te krijgen. Hij heeft hiertoe besloten nadat hij eind vorige week te Berlijn de twee de vergadering van het Europees parlementair comité van vriend schap met Israël bijwoonde. Daarbij waren aanwezig meer dan 100 par lementariërs uit dertien landen. Mr. Keuning was de enige Nederlander. Na de besprekingen te Berlijn is een communique gepubliceerd waar uit blijkt dat voorbereidingen wor den getroffen vopr een reis van een vertegenwoordiging van het Euro pese comité naar Israël eind april. Geen snoepjes voor kinderen EINDHOVEN. 3-2. B. en w. van de Brabantse gemeente Veldhoven heb ben de winkeliers gevraagd geen snoepjes meer aan kinderen te geven De winkeliers kunnen zo meewer ken om de kindergebitten in goede staat te houden, zeggen b. en w„ die onder de indruk zijn van de zorg wekkende toestand van tanden cn kiezen van de Nederlandse jeugd. ,,F/i7se«" uit hut buitenland BEIROET. D1"' voormalige stafchef van dc Egyptische strijdkrachten, luitenant-generaal Saaderidin Sjazli. is onder huisarrest geplaatst nadat hii zijn benoeming tot ambassadeur in Londen had geweigerd, zo meldt het Libanese dagblad „El Liwa" uit Cairo. FRANKFORT. Op dc Westduitse betalingsbalans (lopende rekening cn langlopcnd-kapitaalvcrkeer) is in 1973 niet in de laatste plaats door het recordoverschot bij de burfcn'nndsc handel (33 miljard inark) een buiten gewoon groot surplus ontstaan. Dinsdag 5 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur. verga dering VVV-Zierikzee. Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oud-leerlingen. Burgh: Ver. van Huisvrouwen fondue-avond in de Koebel. Dreiscbor „De Drie Schapen", 19.30 uur, leden vergadering Landbouwvereniging Dreischor. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis; 9.30 i ur v.m., verga dering distrikten 7 ea 8 Waterschap Schouwen-Duiveland. Woensdag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, Kring vergadering Z.L.M. Herv. Ver.-gebouw, 13.30 uur, NCVB- bejaardenmiddag. Zierikzee Zaal St. Domusstraat, 20.00 uur, Ger. Vrouwenvereniging. Donderdag 7 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 19.30 uur, jaar vergadering ijsvereniging. Vrijdag 8 februari Zierikzee Kerkgebouw Ger. Gemeente, 19.30 uur, vergadering S.G.P. Aula Manhuisstraat, 20.00 uur, Film- kring Zie j ook. Haamstede Camping „Duinrand", 19.30 uur, ver gadering D.F.S. Oosterland „Even Buiten", 19.30 uur, vergade ring D.E.S. Daar de kwaliteit in kinderkleding gezien deze dure tijd een veel grotere rol gaat spelen en omdat het gaat om een nieuwe mode uit Frankrijk hier een plaatje van een model uit de zomerkollektie van Absorba. De doelstelling van Absorba, waarvan de kwaliteit van de kinderkleding gegarandeerd wordt door de grootste kinderkledingfabrikant van Frankrijk „Poron", is eenvoud. De stoffen kunnen tegen een stootje, de modellen zijn funktioneel en praktisch, ontworpen voor het plezier van de kinderen, maar ook van hun moeders. De broek op de foto is te verkrijgen in de kleuren geel, groen, rood, wit, donkerblauw en bruin en is vervaardigd van ribfluweel. MOSKOU. De dissidente Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn heeft in een nieuwe aanval op de tegen hem agerende Sowjet-pers gezegd dat de officiële campagne die tegen hem wordt ge voerd een strijd is „tegen de waar heid voor het volk". LISSABON. De politie heeft op de medische faculteit van de Universi teit van Lissabon een drukpers en een hoeveelheid revolutionaire do cumenten in beslag genomen, zo wordt van welingelichte zijde verno men. Eén persoon die zich in het ge bouw bevond, is aangehouden. W andschilderingen ontdekt in Aalten DOETINCHEM, 4-2. In de her vormde kerk in het Gelderse Aalten is tijdens een schoonmaakbeurt een groot aantal middeleeuwse wand schilderingen blootgelegd. Ze blijken van zo'n goede kwaliteit, dat is be sloten om ze te restaureren. Naar verwacht zal dat jaren duren. Mo numentenzorg is bij de werkzaamhe den ingeschakeld. De schilderingen fcaten onder kalklagen die op de mu ren waren aangebracht. Panty verdween door damp DORDRECHT, 1-2. B. en W. van Dordrecht hebben een onderzoek in gesteld naar een mysterieuze „zwa veldamp" die vorige week heeft ge hangen boven de brug over de oude Maas tussen Dordrecht en Zwijn- drecht Een agent van politie op een motorfiets voelde een brandend ge voel in zijn gezicht dat zo erg werd dat hij moest stoppen. De panty van een fietsende vrouw verdween in korte tijd. Ook zij had het brandend gevoel in haar gezicht gevoeld. Bedrijf te Meppel sluit MEPPEL, 4-2. De Meppclcr con- fectieindustrie Rademaker (twaalf werknemers) gaat sluiten. In decem ber whs reeds arbeidsverkorting aangevraagd, volgens een woord voerder stelt de invoering van het verplicht minimumjeugdloon het be drijf thans voor onoplosbare proble men. Van dc twaalf personeelsleden vallen acht in dc jeugdklasse. De bankoverval te Eindhoven EINDHOVEN. 4-2. De buit van de overval op de Nederlandse Middcn- standsbank in Eindhoven blijkt f 130.000,te zijn. waarvan ruim f 100.000.aan geld cn dc rest aan betaalcheques. De daders. 2 man nen zijn nog steeds spoorloos. Ook de auto waarmee zij zijn gevlucht, naar alle waarschijnlijkheid oen groene Volvo stationcar, is nog niet terug gevonden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (OltfO) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 SANTIAGO. De militaire regering van Chili is begonnen op veilingen in Londen, Parijs en Tokio kunstwer ken en juwelen te verkopen die haar ten behoeve van de nationle weder opbouw door Chilenen zijn geschon ken, zo is zondag in Santiago be kendgemaakt. KOSTUUM Nu mag volgens de moderne ge schiedschrijving ene Kenau Simons Hasselaar het destijds te Haarlem heel wat kalmer hebben aangedaan, dan ons op school is geleerd, waar door het woord Kenau een ten on rechte geladen woord is geworden, feit blijft toch dat er fikse dames onder ons leven, die praktische pro blemen handig en doortastend we ten aan te pakken. Ze behoeven dan nog niet eens met zwarte slagzinnen op de blote buik te lopen. Ik heb deze opmerking nodig om te komen tot de mevrouw, die (uit verkoop weet U wel) druk aan het winkelen was. Zij kocht een das een overhemd of daaromtrent in een grote modeherenzaak en toen viel haar oog op het fraaie (en goedko pe) herenkostuum. De Schouwse da me zei onmiddellijk legen de haar vergezellende vriendin: „kiek Merie da's een mooi pak". In gedachten toe/de mevrouw al bij haar echt vriend, die op dat moment bezig was elders de boterhammen te verdie nen. Mevrouw bekeek en bevoelde het „pak" en wist toen zeker, dat haar Anton daar bijzonder fraai mee zou staan. Nu was het behoorlijk druk in de zaak en mevrouw - het is wel iets waar men op moet komen - ging het maatprobleem op heel praktische wijze oplossen. Ze monsterde het manvolk in de zaak, keek, schatte, schudde nee, maar schoot op een ge geven moment af op een licht ver bouwereerd heer, die zij vriendelijk, maor dringend uitnodigde naar een kleedkamertje te gaan. zich te ont doen van zijn eigen klofje cn het begeerde pak aan te trekken. Ziet dames hoe oneindig goed en vriendelijk mannen kunnen zijn. De aangesprokene had heel andere (koop) bedoelingen, maar hij was zo goed niet, of eren lafer schoof het gordijn van het paskamertje dicht. Kort nadien trad de als heer ver momde abrupt ge-adopteerde dress- man uit de afgeschermde ruimte en toonde rich de dames. „Dat past voor Anton", was de conclusie van de struise Schouwse, waarop de man weer in het kamertje verdween. Zijn stelregel moet geweest zijn: „heb de vrouwen lief als U zelf". Thuis gekomen had mevrouw voor haar echtgenoot nog een ver rassing. „k E nog un pak v6 ju ge kocht" zei ze. De man keek daar wel van op, maar het bleek waar. Hij hoorde het verhaal en zei „O" bcsfnef ut", want dat zeggen we hier als we verbaasd zün. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2