E.E.G. bevindt zich in ernstige crisissituatie Begin april ingebruikneming van hersteld stadhuis Milieugroepen: geen geld meer voor afsluiting van Oosterschelde Brand in Sao Paulo opzet? Vakbonden willen 2,5 pet. Superbegroting van V.S. DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEGROTING SMALSTAD BEDRUKT PRATEN IN BRUSSEL Wapenstroom naar Arabische landen Natuur in Overijssel bedreigd REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J4,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in au nummert Er komt geen strenge winter meer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21433 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 ZIERIKZEE. Na een baisse-tijd, die zonder twijfel verband houdt met de oliekrisis en de daaruit voortvloeien de beperkende bepalingen, begint het verkeer over de Zeelandbrug weer aan te trekken, al ziet men dat op deze rustige foto niet. De brug zal ook in het komend seizoen weer trekpleister zijn, als onmisbare scha kel en uit toeristisch oogpunt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's V/AT w VI Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een bui; matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west; minimumtemperaturen ongeveer 1 graad, maxima morgen circa 7 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4. Max.-temperaturen: omstreeks 8. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 febr. Zon op 8.13, onder 17.36 Maan op 17.26, onder 7.32 7 febr. Zon op 8.11, onder 17.38 Maan op 18.54, onder 7.57 Volle maan: 7 februari (0.24) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 6 febr. 2.30 15.02 8.15 20.2B 7 febr. 3.24 15.53 9.02 21.16 Springtij: 9 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag trok een zwak koufront van west naar oost over ons land. Het front was niet erg aktief, want het bracht maar enkele tienden milli meters regen. Tegelijkertijd trok over Noord-Frankrijk een kleine, maar aktieve storing eveneens naar het oosten. De storing bracht alleen in het uiterste zuiden van het land wat regen. De storing trekt mee met een krachtige westelijke boven stro ming, die zich tot ver in Oost-Euro- pa voortzet. Door deze circulatie wordt zachte en vochtige oceaan- lucht in staat gesteld diep het Euro pese vasteland binnen te dringen, zodat de vorstgrens nagenoeg tot de Oeral is teruggeworpen. Nieuwe sto ringen op de Oceaan houden de ge schetste circulatie nog bij voortdu ring gaande. jekt. Maatregelen worden genomen het afkalvingsproces een halt toe te roepen en de eilanden in het meer te behouden. Plaat van Oude Tonge en „Punt" op Goedereede zijn pro- jekten die aangevat respektievelijk praktisch gereed kwamen. Een her bezinning op de uitgangspunten is gekomen, op grond van landschaps- ecologisch onderzoek op de slikken van Flakkee. Primair dient te zijn het funktioneren als natuurgebied, „waarin de rekreatieve ontwikkeling een plaats moet krijgen". Drukke jachthaven Herinnerd wordt aan de opening van de jachthaven. Er is een gezond samenspel tussen gemeente en parti- kulier initiatief (W.S.V. „Brouwers haven"). in totaal bezochten in 1973: 2909 jachten de haven. Zeilwedstrij den werden georganiseerd. De tarie ven zijn konkurrerend in vergelij king met andere havens. Voorstellen zullen gedaan tot wijziging van de huurovereenkomst van „De Bulke". Binnenkort verschijnt een interim rapport van Kavero B.V. inzake bin- nendijkse- en buitendijkse rekreatie LONDEN, 3-2. De Sowjet-Unie is niet ingegaan op Amerikaanse sug gesties dat de supermogendheden zich enige zelfbeperkingen zouden moeten opleggen bij wapenleveran ties aan 't Midden-Oosten. Ook zijn er geen aanwijzingen dat Moskou er in de nabije toekomst toe bereid is, zo menen diplomatieke kringen in Londen. Dat zou zijn gebleken tij dens Russisch-Amerikaans overleg sinds de oktober-oorlog. DEN HAAG, 4-2. Tweehonderd groepen die zich bezighouden met natuur- en milieubehoud hebben de leden van de Tweede Kamer opgeroepen geen f 110 miljoen beschikbaar te stellen voor het doorgaan met de afdamming van de Oosterschelde. Deze week zal de regering de kamerleden dc be handeling van de begroting van verkeer en waterstaat vragen akkoord te gaan met de uitvoering van de laatste fase van de afdamming, waarna - zo schrijven de werkgroepen - een weg-terug onmogelyk is geworden. De werkgroepen wijzen erop dat de regering de schijn ophoudt dat het daarna nog mogelijk blijft om ten halve te keren, omdat de Tweede Kamer zich enkele weken later mag uitspreken over het advies van de Oosterschelde-commissie, een rege ringscommissie die zich zal adviseren over het al dan niet verder gaan met de afsluiting. Maar als de ka merleden dat geld nu beschikbaar stellen maken zij het werk van de Oosterscheldecommissie die 15 fe bruari met advies zal komen, tot een schertsvertoning, zo schrijven zij in een oproep tof de 150 volksvertegen woordigers. De groepen beschouwen de Oos- terschelde-zaak als een „testcase" voor het milieubeleid van de Tweede Kamer en vragen zich af of het be- ZWOLLE, 4-2. Slechts een snel le ingreep kan de Overijsselse na tuur redden van een katastrofe. Dat meent provinciaal gedeputeerde A. Smit. Hij noemt het verontrustend dat de laatste tien jaar het houtwal- lenbestand en het, aantal alleen staande bomengroepen in deze pro vincie is gehalveerd en dat ondanks het kapverbod. G.S. gaan nu bekij ken hoe daar iets aan gedaan kan worden. leid^zal zijn gebaseerd op een werke lijke zorg voor het milieu. SAO PAULO, 4-2. De Braziliaanse recherche onderzoekt de mogelijk heid dat de brand in de wolkenkrab ber te Sao Paulo die vrijdag aan ten minste 227 mensen* het leven heeft gekost, was aangestoken. Op de twaalfde verdieping waar de brand uitbrak, heeft men een sterk door het vuur gehavende bus gevonden waarin verfverdunner had gezeten. Nog 62 mensen worden vermist. Volgens de politie heeft een tele foniste van een in het gebouw zete lende bank een kwartier voor het uitbreken van de brand een anonie me waarschuwing voor brandstich ting ontvangen. Intussen is wel vast komen te staan dat zich op de twaalfde etage een geval van kortsluiting heeft voorge daan. Dit kan echter een gevolg van de brand zijn geweest, in plaats van de oorzaak zoals aanvankelijk werd aangenomen. BROUWERSHAVEN. 4-2. In de nota van het college van b. en w. der gemeente Brouwershaven over de Gemeentebegroting 1974, wordt gewezen op de vor dering van de verbouw pand Noorddijkstraat 1 en de restauratie van het stadhuis. Naar verwacht wordt zal de ingebruikneming begin april kunnen plaatsvinden. Enige nieuwe aankopen voor het stadhuis zyn nodig, w.o. een elektronische administratiemachine en een speciale kast voor dc opberging van het archief. Verder: een kaartcnlift, kasten en brandvrije kasten. Rekening is gehouden met een personeelsuitbreiding met twee personen. Getracht zal echter wor den door efficiënt werken tyd en mensen te sparen. matiseerd naar buiten over zou ko- zondering van het gymlokaal en de burgemeesterskamer. De andere helft" van het gebouw zou mogelijk iets voor de middenstand kunnen zijn. Grcvelingenprojekt In 1973 werd een belangrijke aan zet gegeven aan het Grevelingenpro- BRUSSEL, 4-2. Zowel de Belgische minister van bui tenlandse zaken, Renaat van Elslande, als Francois Xavier Ortoli, voorzitter van de Europese Commissie, hebben maandag een poging ondernomen om de EEG uit de crisissfeer te halen. De verklaring van Van Els- lande in de Europese Ministerraad in Brussel bevatte de constatering dat er sinds juni vorig jaar geen enkel wezenlijk besluit meer in de EEG is genomen. Ortoli constateerde dat de mislukking van Europa een feit werd op het moment dat er een beroep gedaan werd op de solidariteit van de gemeen schap. Slechts een werkelijke communautaire politiek op het stuk van de energie, de begrotingsbevoegdheden van het Europees Parlemente de relaties met de Verenigde Staten en Japan, op monetair en economisch vlak en inzake de Middellandse Zee-landen, kan de re-nationalisatie van Europa voorkomen. Coördinatie alleen is beslist onvoldoende, zo zei Ortoli. HILVERSUM, 4-2. Het ligt in de lyn van de ontwikkeling dat nu het met de oliecrises meevalt we zo snel mogelijk terugkeren naar vrije CAO- cnderhandelingen. By die vrye on derhandelingen gaan wij terug naar de uitgangspunten van de vakbewe ging van vorig jaar o.a. een arbeids- voorwaardenverbetering van 2,5 pro cent dit zei de CNV loonsecretaris Harm van der Meulen maandagmid dag in de NCR V-rubriek Makro. In de komende weken zullen de vak centrales zich daarover beraden. Er moeten heel harde bewijzen komen om te zeggen dat die 2,5 procent naar beneden nioet, en vooralsnog blijft die 2,5 procent overeind, aldus van der Meulen. Een factor van wezenlijk belang noemde de commissievoorzitter de verbetering van de besluitvorming in de raad. Diegenen die beweren daJt de EEG ondanks alles toch wel voor uit gaat, hebben beslist ongelijk, al dus Ortoli. „Onze zwakheid wordt door de buitenstaanders wel degelijk aangevoerd. We kunnen niet als af zonderlijke lidstaten op de economi sche en monetaire situatie in de we reld reageren. De EEG is bijzonder afhankelijk van energie. Als iedere lidstaat op 2ichzelf gaat optreden, dan is de EEG een verloren zaak, aldus Ortoli". Toestand ernstig In de verklaring van minister Van Elslande werd onomwonden gezegd dat de gemeenschap zich in een ern stige crisistoestand bevindt. Alle de legaties waren het met hem en met Ortoli eens dat een gewetensonder zoek in de EEG broodnodig is. Alleen over de manier waarop werden ge nuanceerde standpunten ingenomen. Het Verenigd Koninkrijk bijvoor beeld meende dat het de Europese zaak weinig goed zou doen als het gewetensonderzoek al te zeer gedra- De Duitse voorzitter, Walter Scheel, merkte op dat juist op de agenda van deze raad (maandag en dinsdag) be langrijke punten staan (energiebe leid, bevoegdheden parlement enz.) en dat het bereiken van overeen stemming over deze punten maatge vend is voor de goede wil en de saamhorigheid. De raad vond dat Ortoli en Scheel samen maar voorstellen moeten doen voor een datum voor een EEG-„ge- wetensonderzoek". Om goede wil Blijkt dat er veel goede wil aanwe zig is en dat er ook inderdaad resul taten geboekt worden, dan is, daar was men het ook over eens, een de bat over de toestand van de gemeen schap minder opportuun. Ortoli merkte nog op dat een „re- lance" van de gemeenschap bijzonder hard nodig is. Het is merkwaardig, aldus de commissievoorzitter, dat de Arabische landen het in enkele da gen eens werden, terwijl dat in de EEG niet gelukte. WASHINGTON, 4-2. President Ri chard Nixon heeft maandag zijn ont- werp-rijksbegroting van een onge ëvenaarde 304,4 miljard dollar voor gelegd aan het congres. In de begro ting is 87,7 miljard dollar uitgetrok ken voor de defensie, wat een record is. Voor het eerst in tien jaar is geen geld uitgetrokken voor de financie ringen van Amerikaans militair op treden ergens in het buitenland. In het militaire deel van de begro ting voor het fiscale jaar dat op 1 juli begint, is het meeste geld uitge- t rokken voor de ontwikkeling van nieuwe strategische wapens, ten koste van de conventionele man kracht, die afneemt tot 2,15 miljoen man, ruim een miljoen minder dan in de vredesjaren van de jaren vijf tig en het begin van de jaren zestig. Zo was ooit het stadhuis van Brouwershaven. Na afsluiting van de restau ratie zal het in oude en nog groter luister zijn hersteld. Deze foto dateert van 1914. Na het betrekken van het pand van het stadhuis en het pand Noord dijkstraat 1 komen te Dreischor twee gebouwen vrij nl. het Plaatsenhuis (Ring 2) en de secretarie. Het Plaat senhuis mag niet afgestoten. Moge lijk kan het pand worden verhuurd. Voor koop of huur hebben zich reeds gegadigden aangemeld. Mogelijk kan het pand Mr. P. Moggestraat 5 (sec- reatrie) worden verkocht, met uit-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1