Knauw op knauw voor Nixons aanzien Sprinkhanen in India Plannen voor waarnemingsstation op Doggersbank Reuze boei in Noordzee verdwenen verloofde BLIK DOOR HET WERELD Midden- en kleinbedrijf toch niet kontent Artsentarieven omhoog Sombere toekomst voor de E.E.G. Van zwart naar blauw Treinrover gepakt Biggs 4 Het Watergate-drama van Nixon te blijven volgen in alle details is vrijwel onbegonnen werk. Er gaat vrijwel geen dag en zeker geen week voorbij waarin niet iets onthuld wordt dat op zijn minst de wenk brauwen doei fronsen of al die 'on frisheden om hem heen nu echt nieis te maken hebben gehad met Richard Milhous Nixon. En juist op de dag van zijn traditionele bood schap over de toestand van de natie kwam er weer een opzienbarend be- sluii van een rechter dat in de V.S. meer aandacht kreeg dan de gebrui kelijke opsomming van (uiteraard goede) plannen voor de toekomst plus (uiteraard ook goede) prestaties in het verleden. Deze keer was het een rechter in Californië die Nixon dagvaardde om als getuige op te treden in hst voor onderzoek en in het proces tegen zijn vroegere rechterhand John Ehrlich- man. Die wordt vervolgd wegens het opdracht geven tot een inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg, de man die geheime Pentagon-stuk- ken in de publiciteit bracht. De in braak, die niets opleverde, is niet eens zo interessant. Wel dat vanuit het Witte Huis schijnbaar met eigen mankracht inbraakoperaties werden geleid met geen ander oogmerk dan materiaal te verzamelen dat ge bruikt kon ivorden tegen een onwel gevallige persoon - ook al had die persoon overigens op geen enkele wijze gepoogd zich te onttrekken aan de rechtspraak. Het is op zichzelf niet alleen een historisch besluit van die Californi- sche rechter om de president als ge tuige te dagvaarden, maar ook een dat de allervreemdste konsekwen- ties kan hebben. De president is als getuige naar voren gebracht door Ehrlichman omdat hij zou kunnen verklaren dat Ehrlichman echt geen schuld treft, een kennis die op haast niets anders kan berusten dan op kennis wie dan wel de schuldige is. Als Nixon getuigt gaat Ehrlichman dus - naar men moet aanemen - vijuit, maar begint natuurlijk wel nieuw geharrewar over de dan wel schuldige en waarom Nixon de rechtelijke macht niet eerder, des noods verkapt, op zijn spoor heeft gebracht. Rechtsverkrachting Had Nixon dan geen behoefte om de wandaden die in zijn Witte Huis werden beraamd te vervolgen? En waarom dan niet? Hij had toch be loofd dat hij het wel zou doen? Pijn lijk, maar nog pijnlijker wordt het als Nixon weigert te getuigen. In dat geval zullen Ehrlichmans advokaten ongetwijfeld het erop aansturen dat de vervolging van hun kliënt ge staakt wordt omdat deze niet in DEN HAAG, 2-2. De aanvullen de maatregelen die minister Lubbers van economische zaken zaterdag jl. heeft bekend gemaakt na het ge sprek met het overlegorgaan der centrale organisatie van onderne mers in het midden- en kleinbedrijf hebben, naar de mening van het verbond van Nederlandse onderne- mingen, de chaotische situatie die reeds uit de verlenging van de- wachttjjdcn voor doorberekening voortvloeide verscherpt. Het verbond schrijft daarover in zjjn weekblad onderneming. DEN HAAG, 2-2. Met ingang van vrijdag 1 februari jl. mochten de tarieven die huisartsen aan parti- kulieren in rekening brengen, wor den verhoogd met f 0,75 voor con sulten en f 1,25 voor visites. Het toe laatbare tarief van huisartsen stijgt hierdoor in het algemeen tot f 14,50 voor consulten en f 21,75 voor visi tes, aldus een mededeling van het ministerie van economische zaken. Advertentie staat is gebruik te maken van het middel dat zijn onschuld bewijst: de getuigenis van dé president. En voor het verschijnen van de getuige is niet de gedachte aansprakelijk maar dé fechterlijke macht die ervoor verantwoordelijk is'dat een pev'el tot verschijning (habeaé' corpus) ook wordt gehoorzaamd. En dan is de bp.1 weer volop in het'spel. Nixori kan 'gdan procederen ov.er zijn verschijningsplicht; hij kan bok zonder meer weigeren op grond van dé 'scheiding van recjiterlyfce en uit voerende macht, 'i'ets waf1 ddn ook Weer uiteindelijk tot-voor het oppér- ste' gerechtshof uitgevochten 'kan tvorden. Maar dus ook afs hij ni.et verschijneri wil, moet hij wel met wantrouwen bekeken worden. 'Wil hij zijn' goede vried Ehrlichman xïiet uit de nesten helpen? Waaróm 'cin- ders,: omdat zijn eigen hachje 'erdoor in gevaar 'komt? Of is het' één köm- plot - oftewel een vriendendienstje in rechtsverkrachting De situatie waarin Nixon zich ge manoeuvreerd heeft is nu zo gewor den dat hij bijna niets meer kan doen en dat bijna geen nieuwe ont wikkeling meer mogelijk is of zijn aanzien krijgt weer een nieuwe knauw. En dat aanzien is al zo laag gezonken als niemand voor mogelijk had gehouden. Waarvan ook steeds meer Amerikanen zeggen dat het te gering is om de man met fatsoen in het Witte Huis te handhaven. NEW DELHI, 2-2. De woestijn sprinkhanen in de Thar-woestijn in het noordwesten van India hebben zich op zo alarmerende schaal ver menigvuldigd dat binnen afzienbare tijd een rampzalige plaag gevreesd moet worden. Dejze „Peela Rog", Hindoestaans voor „gele plaag", zou de'graansta- ten Poendjaab en Haryana kunnen treffen, net op een ogenblik waarop het berooide India zich moeizaam herstelt van twee jaar ernstige droogte. BRUSSEL, 2-2. Als gevolg van de verhoogde olieprijzen zullen de con sumptieprijzen in de EEG dit jaar met 2 procent meer stijgen dan was geraamd. Dat wil zeggen, dat de prijsstijging gemiddeld 9,5 a 10' pro cent zal bedragen. De gemeenschap zal dit jaar een verlies op de beta lingsbalans kunne verwachten van 17 a 18 miljard dollar. Het overschot was vorig jaar 10 miljard dollar, het geen resulteert in een te verwachten netto verlies van 8 miljard dollar. Verdrukte Amerikaanse mannen NEW YORK, 31-1. In de Verenigde Staten is in navol ging van de beweging voor bevrijding van de vrouw een organisatie opgericht die het lot van verdrukte getrouwde mannen wil verbeteren. De nieuwe beweging, Hus band Lib", wil de mannen be vrijden uit de „slavernij" waarin zij door hun vrouwen worden gehouden. Volgehs haar zijn de „bevrijde" vrou wen zo heerszuchtig geworden dat van machtsmisbruik kan ivorden gesproken. „Wij moe ten ons niet meer voor keu kenwerk laten gebruiken"al dus het aktieprogram dat in New York op straat werd uit gedeeld. FREIBURG, 2-2. Dc gemeentelijke begrafenisdiest in Freiburg (D.) heeft voor de begrafenisauto's het zwart afgeschaft en door donkerblauw ver vangen. Naar de direkteur van de gemeentelijke dienst lijkbezorging meedeelde is dit niet gedaan om dc dood nog meer uit het leven te ban nen, maar om een einde te maken aan een overleefde opvatting als zou dc dood het eind van het bestaan zijn. Donkerblauw daarentegen zou juist meer dc kleur van hoop zijn. LONDEN. 2-2. Ronald Biggs, een van degenen die in 1963 de grootste treinroof in de Britse geschiedenis pleegde, is in Brazilië aangehouden, zo heeft de Londense politie meege deeld. Britse rechercheurs zijn er heen gevlogen om hem te verhoren. Op 8 augustus 1963 beroofden 15 mannen de posttrein Glasgow-Lon- den. Zij ontkwamen met 2.600.000 pond sterling in contanten. Alle da ders werden tenslotte gegrepen maar Biggs. die nu 44 is. ontsnapte in juli 1965 uil de gevangenis. Overval op kassières ALKMAAR, 2-2 Twee onbejkenden hebben een overval gepleegd op twee kassières van het Alkmaarse Cash and Carry-bedrijf Noordervaart Alkmaar. Toen de beide meisjes (17 en 20 jaar) de dagomzet van de super markt naar het naastgelegen huis brachten, kwamen twee mannen het erf vap de winkel op. Een van hen trok een vuurwapen en zei: „Dit is een overval". Vervolgens maakten de beide mannen zich meester van een kassalade en een geldtrommel. De buit viel tegen, doordat de meisjes het grootste gedeelte van de dagom zet in hun schortzak géstoken had den. Tandartsen blij UTRECHT, 2-2. De Nederlandse maatschappij ter bevordering der tandheelkunde is blij met de aankon diging van staatssekretaris Hendriks, dat op korte termijn zal worden overgegaan tot invoering van het zgn. preventieplan en het 13-jarigen- plan. Het eerste plan voorziet in tandheelkundige preventie voor peuters en kleuters, het andere plan wil aan een jeugdige groep zieken fondsverzekerden een volledig ver strekkingenpakket garanderen. Het stinkt in Waarde „STORM-NOTA" MINISTER VLISSINGEN, 2-2. De inwoners van Waarde aan dc Westerschelde zullen voorlopig nog wel in dc stank van de afvalwaterleiding West-Bra bant bljjven zitten. Sipds West-Brabant in augustus 1973 zijn afvalwater ging lozen via de persleiding bij Waarde, zitten de 1100 inwoners bij zuidwesten wind en laag water in de stank. Een pro test van de bevolking heeft er toe geleid dat de inspectie volksgezond heid en milieuhygiëne en rijkswater staat in Zeeland monsters hebben genomen van het Westerschelde wa ter. Benzine in riolering RIJEN, 2-2. De politie van Rijen (N.B.) heeft benzine ontdekt in het rioleringssysteem. De politie werd gewaarschuwd door een bewoner van een huis in de Van Hogendorp- straat die een zware benzinelucht in zijn huis rook. Men vermoedt dat een van de omwonenden de benzine in het riool heeft geloosd. De politie heeft omwonenden ge waarschuwd voorzichtig te zijn met open vuur. Ook „Polen"-restaurant gaat dicht AMSTERDAM, 2-2. Door de voortdurend stijgende kosten en de daarmee gepaard gaande moeilijk heden om een rendabele -exploitatie te handhaven heeft de Krasnapols- ky-groep moeten besluiten het Polen café en restaurant in Amsterdam in oktober te sluiten, zo heeft Krasna- polsky, eigenaresse van Polen, be kendgemaakt. Door deze maatregel wordt wel de voortzetting van hotel Polen (150 bedden) veiliggesteld. „Kleine-mensen vereniging" groeit ARNHEM, 2-2. Het bestuur van de in december van het afgelopen jaar in Utrecht opgerichte belangen vereniging voor mensen kleiner dan 1,50 meter verwacht binnenkort al meer dan 500 leden te hebben om de vele problemen van de dwerg mensen op te vangen beschikt de vereniging nu ook over een psycho loog en een maatschappelijk werker. In Nederland wonen, volgens pen ningmeester Sander Wolsink te Lat hum (bij Arnhem) 5.000 dwergmen sen. Hoogeveen zit zonder trommelslager HOOGEVEEN, 2-2. Obe Lemstra, de man die meer dan twintig jaar iedere zondag dc mensen in Hooge veen naar de kerk heeft getrommeld, is op 51-jarige leeftijd overleden. In Hoogeveen is kerkgang met trommelslagen een folkloristisch ge bruik, ruim driehonderd jaar geleden ingesteld, toen Hoogeveen nog geen eigen kerk had. De Hoogeveners gin gen toen in Echten ter kerk, zes ki lometer van Hoogeveen verwijderd. Om aan te geven dat het kerktijd was, liet de heer Van Echten toen een „tamboer" rondgaan, die de kerkgangers bij elkaar trommelde. Als historisch gebruik is dit tot nu toe in ere gebleven. De heer Lemstra trok vooral in het toeristenseizoen veel belangstelling voor zijn unieke zondagswerk. De kerkvoogdij probeert een opvol ger voor Obe Lemstra te vinden. Feisal wil relieken ISTANBUL, 2-2. Het Turkse blad Gunaydin weet te melden dat ko ning Feisal van Saoedi-Arabië druk op Turkije uitoefent om hem de mantel en andere relieken van de profeet Mohammed te geven in ruil voor goedkope olie. In kringen rond het Turkse mini sterie van buitenlandse zaken, aldus het blad, is meegedeeld dat koning Feisal zich tot kalief zou willen uit roepen - de kalief is de opvolger van Mohammed als geestelijk en wereld lijk hoofd van de Islam. - en hier voor de relieken van de profeet wil hebben die in het bezit van Turkije zijn sinds een Turkse sultan zich in de vijftiende eeuw tot kalief uitriep. In 1924 werd het kalifaat in Tur kije opgeheven. DEN HAAG, 2-2. Er bestaan plannen om te komen tot de vesti ging van een vast waarnemingssta tion in het midden van de Noordzee, ter hoogte van Doggersbank. Het station is bedoeld voor meteorologi sche waarnemingen. Minister Westerterp (verkeer) heeft dit aan de tweede kamer mee gedeeld in een „storm-nota" waarin hij nader ingaat op de beveiliging van ons land tegen stormvloed. Uit deze nota blijkt, dat de Noordzee- keringen thans voor ongeveer 35 procent zijn verhoogd, waarmee een BONN, 2-2. Een enorme boei, zo hoog als een dorpskerktoren .en ge lijkend op een raket op een lanceer- ffratform; drijft sinds kort in de Noordzee. De boei is het prototype van een' reeks van boeien die tesa- rhen met een nog te ontwerpen kunstmatig eiland in de komende ja ren een permanent meetnet voor zee- én weeronderzoek moeten gaan vor- riaen. Er waren 300.000 zwartrijders DEN HAAG, .2-2. De invoering van de benzinedistributie heeft on geveer 300.000 nieuwe aangiften voor dë motorrijtuigenbelasting ten ge volge gehad. Hiervan zijn er naar de fiscus aaneemt 250.000 afkomstig van de zwartrijders. De nieuwe staatssecretaris van fi nanciën, drs. M. J. van Rooijen, die ih het bijzonder belast is met de be handeling van fiscale zaken, heeft dit tijdens een kennismakingsbijeen komst mjet de pers meegedeeld. Naar schatting brengt dit staartje van het distributiemuisje de schatkist op jaarbasis 30 a 40 miljoen gulden ex tra' op. bedrag was gemoeid van rond f 550 miljoen. Met de voltooiing van hef totale werk - thans gepland in 1985 - is nog ruim f 11.00 miljoen gemoeid Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 5 FEBRUARI NED. 1: Allereerst worden de ver dere belevenissen getoond van Anna en koning van Siam. Anna is het niet eens met de konings bloederige sprookjes aan zijn kinderen; een nacht met vreemde voorvallen zal het gevolg zijn. Tis te doen beleeft vanavond alweer zijn laatste afleve ring, voor de kijkers dus de laatste mogelijkheid iets mee te nemen van de tips voor kreatief bezig zijn. Na het journaal brengt de KRO de Witte K\vis, waarin sport en top sport vanavond als onderwerp zijn gekozen. In Oorlog en Vrede weten Russische partizanen o.a. Peirre Be- zoechow te bevrijden. In Waar ge beurd gebeuren nog steeds de meest ongeloofwaardige, dingen. Voor het laatste journaal brengt de NOS nog binnenlandse parlementaire gebeur tenissen in de rubriek Den Haag Vandaag. NED. II: Pipo's zusje Plom heeft weinig reden tot opgewektheid. Ze zit nog steeds gevangen. Pipo gaat op zoek naar de beste lachspiegel van het land. In de Volgende Pa tiënt verdwijnt op een internationale dokterskonferentie de speech van professor Loftus. Ongetwijfeld we ten de pupillen van de professor er meer van af. Na het journaal deel zes van Merjjntje Gijzens jeugd. Merijntje blijkt een vriendinnetje gevonden te hebben. Het meisje zet hem aan tot lelijke dingen en Me rijntje gaat met zijn gewetensnood naar 'Flierefluiter. Vervolgens wordt de schijnwerper cjericht op En een zoen van de juffrouw. Ditmaal aan dacht voor een school in Amster dam-Noord, de Azaleaschool, die geen leerfabriek wil zijn. Voordat om tien uur als laatste V AR A-pro gramma de aktualiteitenrubriek Achter het nieuws wordt uitgezon den, kan men zich nog amuseren bij de speelse kwis Wie Wat Waar on der leiding van Herman Stok. HILVERSUM. „Farao" Ton van Duinhoven, omgeven door figuran ten in „Ramosinitos en de dief", een VPRO-programma, dat donderdag 7 februari op het scherm komt. DINSDAG 5 FEBRUARI NED. I: 11.10 en 14.25 Schooltele visie; 18.40 Peilstand; 18.45 Ti-ta-to- venaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Anna en de Koning van Siam; 19.30 Tis te doen; 20.00 Journaal; 20.20 Witte kwis; 21.10 Oorlog en vrede; 21.55 Waar gebeurd; 22.25 Den Haag van daag; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Pipo; 19.30 Vol gende patiënt; 20.00 Journaal; 20.20 Merijntje Gijzens jeugd; 21.10 en een zoen van de juffrouw; 21.25 Wie, wat, waar?; 21.55 Achter het nieuws; 22.45 Journaal; 22.50 Schooltelevisie. Tros: meer dan half miljoen leden HILVERSUM, 2-2. Nauwelijks twee maanden nadat het bestuur van de TROS de minister van CRM ver zocht de TROS de A-status te wil len toekemien op grond van een le denaantal van 487.200. maakte alge meen direkteur mr. J. M. Landré in een korte ingelaste televisie-uitzen ding bekend dat de TROS deze week de half miljoen leden ruim is ge passeerd. Dit betekent dat het aantal leden van de tros sinds 27 november van het vorig jaar met ruim 15.000 is ge stegen en de groei zich ook in het nieuwe jaar onverminderd heeft voortgezet. Praktijkgrootte en ziekenhuisopname UTRECHT 2-2. Het aantal patiën ten van een huisartsenpraktijk is van inyloed op de medische consumptie: een daling van de praktijkgrootte leidt tot minder ziekenhuisopnamen. Deze „filterwerking" geldt vooral voor de patiënten boven de 45 jaar. Als er voor deze leeftijdsgroep 100 huisartsen meer kwamen, zou het aantal ziekenhuisopnamen waar schijnlijk met 10,000 dalen. Dit is een konklusie uit een rapport over het verband tussen vraag en aanbod in de gezondheidszorg, uitge bracht in het kader van de opdracht van het ministerie van volksgezond heid om een macro-economisch mo del van de sektor volksgezondheid te maken. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 63 Maar op ons onderwerp te rugkomend: de Groningse recherche heeft toen uw beider paspoorten ge- kontroleerd. Herinnert u het zich nog?" De man doet net, of hij nadenkt. „Best mogelijk. Wanneer was dat, zei u?" De rechercheur begint ongeduldig te worden. „Kom nu, meneer Gril der, laten we geen kat en muis spe len, he? Als ik met een dame ergens zit te eten en twee politiemannen vallen op m'n dak en vragen mijn papieren te zien, dan weet ik dat nog jaren later. Wie was die dame, met wie u uit was?" De fotograaf haalt zijn schouders op. „Man, geen idee. Ik ga zo vaak met fotomodellen ergens eten. Van daag heb ik die, morgen weer een ander. Denkt u soms. dat ik al die namen kan onthouden?" „Nee? Nou, wij kunnen het wel. Die dame was. althans volgens haar paspoort, ene Monique Dankermans. Naam bekend?" „O ja. Ze heeft een poosje voor me geposeerd. Voor volslanke damesmo dellen. Ja, een dag of tien, denk ik". „Woonde ze in Groningen?" „Ja, ik geloof van wel." „Meneer Grilder. nu moet u ons niet kwaad maken, want wij weten veel meer dan u denkt. Die mevrouw Dankermans woonde aan de Pcizcr- weg. nummer 232. En dat weet u eveneens. Want enkele dagen na de passenkontrole hebt u in Zuidbroek een vrachtauto gehuurd en haar met al haar spullen verhuisd. Of wilt u dat ontkennen?" „Welnee, waarom zou ik? Ze vroeg me haar te helpen en wat doet een man dan voor een vrouw alleen? Je helpt." De rechercheur, welke de foto graaf ondervraagt, lacht wrang. „Dc galante ridder. Ziet-ie ook echt naar uit, niet, jongens?" Hij keert zich naar de beide andere rechercheurs, die hun gemaakte verhoor-aanteke- ningen uittikken. Zonder hun ant woord af te wachten, keert hij zich weer naar de arrestant en bijt hem toe: „Man, ik zou je m'n grootmoe der niet eens toevertrouwen. Nou. Don Juan in zakformaat, waarheen heb je die griet gebracht?" „Naar Duitsland." „Waar in Duitsland?" „O, een klein dorpje. In dc buurt van Leer." Rechercheurs weten veel dingen, maar deze politieman is op het ge bied van aardrijkskunde analfabeet. Hij draait zich naar zijn kollega's en vraagt: „Ligt er in Duitsland een plaats, die Leer heet? Wie weet het?" Dc anderen denken na. Maar nie mand heeft er ooit van gehoord. „Dat onderzoeken we wel. Leer zei u toch, he? U vergist zich niet? Het was toevallig niet, bijvoorbeeld Rolde?" Grilder trapt er niet in. Hij haalt enkel de schouders op. De ondervrager heeft er blijkbaar schoon genoeg van. Hij trekt een stoel bij en gaat er schrijlings op zit ten, dc arrestant onafgebroken aan kijkend. „Ik zal u eens een verhaal tje vertellen, meneer de pasfotograaf een heel mooi verhaaltje. U maakt al lange tijd pasfoto's In opdracht van een organisatie, die er haar be roep van maakt gestolen passen te vervalsen. Dc leider van de bende was vroeger ene meneer Sander van Pais, die een dubbel leven leidt of leidde, want hij is boordwerktuig kundige bij de KLM en bovendien nog dc baas van een smerig zaakje. Maar Sander, die verloofd was met juffrouw Ertsma, Jannie, om pre cies te zijn, u wel bekend, maakte dc verloving om welke'reden dan ook uit. Gevolg: Jannie wilde zich wre ken. Op haar ex-verloofde. Ze dook onder, ensceneerde een overval in het park van jullie stad en dook on der. U weet er alles van, nietwaar? Want u was de eerste verdachte. De politic geloofde aanvankelijk in aan randing en moord. Maar u wist wél beter. Op de een of andere manier zocht Jannie kontakt met u en zo doende kwam u te weten, dat er een paleisrevolutie had plaatsgevonden en Jannie voortaan dc leidster zou zijn. Wat u misschien wel te pas kwam, want u had een oogje op Jan nie en een hekel aan Sander. Sander was dus in dit opzicht geëlimineerd. Waarschijnlijk op haar verzoek ver huisde u naar Groningen, waar u nauw kontakt had met Jannie. Hoe nauw.dat komen we ook wel te weten. Men heeft u samen gezien in de stad. Want die zogenaamde Moni que Dankermans was niemand an ders als Jannie Ertsma. Ze begon hem. na die passencontrole in het restaurant, te knijpen en waarschijn lijk in overleg met u zocht ze een ander onderkomen, namelijk in Rol de. U verhuisde haar van de ene dag op de andere en installeerde haar in Rolde, waar ze zich een nieu we pas verschafte en niet meer Dan kermans heette, maar mevrouw Van Gelderen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4