Bezetters Griekse vrachtboot AGENDA Belangrijk bedrag voor aanschaf brandweerwagen willen naar Libië Griep-variant op komst Olieschandaal in Italië (Grevelingen)damverkeer spiegel van de benzinedistributie Duizenden doden na staatsgreep in Chili Eiken slaapkamer Russische officier vraagt asiel intermeubel BEGROTING 1974 BROUWERSHAVEN BROUWERSHAVEN, 31-1. - In de begeleidingsnotii van het college van b. w. bij de begroting 1974 van de gemeente Brouwershaven, wordt waardering uitge sproken over de bijdrage van velen aan het plaatselijk verenigingsleven. Het is taak van het gemeentebestuur de verenigingsaktiviteiten te steunen. Herinnerd wordt aan het eeuwfeest van „Nut en Uitspanning". „Con Amöre' te Noórdgouwe bleek weer levensvatbaar. „Crescendo" werkte mee b\j de opening van de jachthaven. De voetbalvereniging Zonnemaire heeft te kampen met moeilijkheden door vergrijzing en terugloop van de bevolking. De kleedakkomodatie is beneden de normen, maar het college denkt niet aan een nieuwe kleedgelegenheid. Wel (meer) mogelijkheden zijn er voor sport- akkommodatie in het zgn. „Molenblok", dat beter bereikbaar is. Juist is de instelling van een Brandweercommissie uit de korpsen Brou wershaven en Dreischor. Goed materieel, is een eerste vereiste! Een bedrag is gereserveerd van f 70.000 voor de aanschaf van een brandweerwagen met hoge- en lange-druk voor het korps Brouwershaven. De motorspuit te Drei schor is hard aan vérvanging toe. Bij begrotingswijziging worden voorstellen ge,daan tot aanschaffing van nieuw materieel voor beide korpsen. Opgericht werd (1973) de Commissie Samenlevingsopbouw, dat coördine rend wil werken in regionaal verband („Gezinsvervangend tehuis" en Jeugd Schouwen-Duivelknd). Onderwijs Onder het hoofd - Onderwijs-Cul- tutzr - wordt gewezen op de integra- tiétrend tussen kleuter- en basison derwijs, waartoe landelijk een ter mijn van vijf jaar wordt genoemd. Voor Brouwershaven is een urgentië- vèrklaring aangevraagd voor een tweede lokaal bij de kleuterschool. In verband met de besluitvorming heeft het college zich beraden over ge noemde integratie. De respektievelijke inspekteurs ad viseerden kleuter- en basisschool zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen. Gedacht wórdt derhalve aan een scholencomplex bij de bestaande kleuterschool. Als eerste aanzet is hiervoor f 10.000,gereserveerd. Overleg zal t.z.t. worden gepleegd mèt het schoolbestuur van de bijzondere ba sisschool te Brouwershaven. Het ex- betonningsmagazijn zou een bestem ming kunnen krijgen als vereni gingsgebouw, mede ten dienste van de watersport. Nadere voorstellen zullen worden gedaan om te komen tot een gemeentelijk voorlichtings blad. Sociaal- en Maatschappelijk werk Het nadelig slot van het hoofdstuk Sociale -zorg en Maatschappelijk Werk wordt geraamd op f 76.620,42, zijnde f 24.418,18 hoger dan in 1973. De bijstandsverlening aan thuiswo nende personen van 65 jaar en ouder is teruggelopen, door het optrekken van de AO W-uitkeringen en de mo- GENEVE, 2-2. Een nieuw soort griep die naar Port Chalmers wordt genoemd, bedreigt het noordelijk halfrond, zo heeft de wereldgezond heidsorganisatie vrijdag bekend ge maakt. Deze griep die haar naam ontleent aan de plaats in Nieuw Zee land waar zü in september jl. werd geconstateerd, is een variant van de Hongkong-griep die in 1969 werd ontdekt. Hetvaccin tegen de Hongkong- griep zal vermoedelijk slechts in be perkte mate bescherming bieden te gen de nieuwe variant, aldus de we reldgezondheidsorganisatie. DEN BAAG. Prof.dr. J. A. A. van Doorn (l.) en prof. clr. Th. J. F. van Maarsëveen (voorzitter) tijdens een perskonferentie in Nieuwspoort over sociaal-wetenschappelijk congres, djit de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit, wijdde aan de oliekrisis. - gelijkheden die steken in de beschik king aanvullende huursubsidie. Stij gend zijn de kosten voor divéi-se ver- zorgings- of verpleegtehuizen. Het aantal bij stands vragers neemt toe. De mening bestaat' dat te weinig ge bruik wordt gemaakt van de bij standsregeling door mensen, die er recht op hebben. Koiitaktcomissie Meer dienstverlening kan plaats vinden door de afd. maatschappelijk werk van de Prot. Stichting voor Maatschappelijk werk en Gezinsver zorging. Toenemende werklóosheid kan de werkzaamheden van Sociale Zaken in de toekomst doen toene- W aardebepaling diamant UTRECHT, 2-2. In Utrecht is kort geleden het eerste Nederlandse dia mantlaboratorium opgericht. Poten tiële diamantkopers kunnen in dit laboratorium de waarde van gesle pen diamanten via kostbare elektro nische appralwur uiterst nauwkeurig latenbepalen. Tot nu toe was de dia mantkoper aangewezen op het ad vies en „oog" van de diamantair. Karaatgewicht, kleur, zuiverheid en slijpsel kunnen nu worden afgele zen. Initiatiefnemer van het eerste Nederlandse diamantlaboratorium is de grootste juweliersgroep van Ne derland (Schaap Citroen van Gel der). ROME, 2-2. De Italiaanse regering heeft haar besluit tót prijsverhoging van benzine uitgestlde wegens een politiek schandaal waarbij de Ita liaanse olie-unie betrokken zijn. In de unie zijn de meeste grote olie maatschappijen van het land ver enigd, zo is van welingelichte zegs lieden in Rome vernomen. Een Kontaktcommissie uit de Ver. van B.i W. S. is momenteel bezig eert driderzoek in te stellen naar de nlogelijkheid om te komen tot éên regiöhale commissie op grond van de Rijksgroepsregeling en de Wet W6rR- iööshëidsbestrij ding. Synthetische tabak LONDEN, 2-2. Drie Britse en een Amerikaanse fabrikant van sigaret ten h ebben een synthetische tabak samengesteld, die Cytrelis ge noemd. Hun prodiikt zou 15 tot 30 procent minder teer bevatten dan normale tabak. Cytrel produceert ook minder koolmonoxyde en hele maal geen nicotine. Volgens een woordvoerder van de producenten wordt het synthetische produkt niet voor 1976 op de markt gebracht. BERLIJN, 2-2. Een Sowjetrussi- sche officier heeft zich zaterdag' bij de Westberlijnse autoriteiten ge meld en waarschijnlijk politiek asiel gevraagd. De officier zou een politiepost bin nengegaan zijn en daar duidelijk ge maakt hebben „dat hij Zich niet in de' weg had Vergist"; Hij is aan de Britse militaire1 autoriteiten overge dragen. Uit welingelichte kx-ing is verno men dat hij de leiding had over een groep soldaten die het kasteel Char- lottenburg bezichtigde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De heroïne die Ne- dex-land wordt binnengesmokkeld, verlaat ons"land wëer voor het grootste deel naar bijvoorbeeld de Verenigde Staten en de Duitse Bondsrepubliek, waar ongeveer 300.000 Amerikaanse militairen zijn gelegerd. In Nederland zelf zijn rela tief weinig verslaafden. DEN HAAG. Het afgelopen jaar is is gunstig geweest voor de visserij, met uitzondering van het laatste kwartaal. De voorzitter van het Pro- duktschap voor vis en visprodukten, de heer B. A. de Jonge, heeft dit ge zegd in zijn nieuwjaarsrede. DEN HAAG. De economische con trole dienst zal in het bijzonder aan dacht 'gaan schenken aan de prijs stelling van geneesmiddelen. CAIRO, 4-2. Drie met-geïdentifi ceerde guerrilla-strijders die zater dag in Karatsji de Griekse vracht boot „Vori" bezetten, hebben hun on derhandelaars verteld dat' zü zelf moord zouden plegen als zij geen Vrügeleide naar Libië zouden kryeen zo heeft dé directeur van de' lucht haven van Cairo gezegd. De drie mannen, die maskers dra gen ep. donkere brillen, kwamen maandagochtend vroeg onder bege leiding van de ambassadeui-s in Pa kistan van Egypte en Libië in Cairo aan nadat zij hun gijzelaars, twee officieren van de „Vori'' hadden los gelaten en hun een vliegtuig van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij ter beschikking gesteld was om naar Cairo ,1^e vliegen. Men had hun ver teld dat een rechtstreekse verbinding van Karatsji naar Libië onmogelijk was ep dat men vanuit Cairo zou proberen toestemming te krijgen voor dè vlucht naar het land van ko lonel Gaddafy. Volgjens de luchthavendirecteur BAARN. Aan de oprijlaan naar kasteel Di-akehsteyn in Lage Vuur- sche, pp nauwelijks honderd meter van hpar woning heeft prinses Bea- trix zaterdag het nieuwe dorpshuis van dit tot de gemeente Baarn be horende buurtshap geopend. DEN HAAG. De stichting Stop de kindermoord bereidt voor 6 fe- bruari, als de begroting voor ver keer wordt behandeld, een grote de monstratie van ouders en kinderen voor op het Binnenhof. BREDA. Nog drie personen zijn ingesloten, die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij de gewapende overval maandag jl. op een geldtransport van Van Gend en Loos in Breda. Bij deze overval is de 57-jarige geldloper Ji Busschots uit het Belgische Essen met twee schoten om het leven gebracht. ,FZitsera" uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon heeft het Amerikaanse volk vrijdag laten weten dat het voor de naaste toekomst rekening moet houden met een verdere stijging van de prijzen en een toeneming van de werkloos heid. BRUSSEL. Drie mensen zijn zon dagmiddag om het leven gekomen toen het sportvliegtuigje waarmee ze- een tocht maakten -neerstortte op een huis. De eigenaar van het huis, die op het moment van het ongeval thuis was, bleef gespaard. SCHOUWEN-DUIVELAND, 2-2. Het verloop van de benzine distri butie is serieus af te lezen uit het aantal auto's dat passeerde langs de Grevelingensluis opgetekend, door het daar geplaatste verkeerstellings apparaat. En dat waren dan nog auto's (toen de autoloze zondag nog gold), die in de nanacht of vroege morgen van maandag passeerden. Op zondag 30 december waren het er 228, de volgende zondag 6 januari 1046, maar 13 januari al 3456, 20 januari 4035 en 27 januari toen de distributie tot het verleden behoorde 5078, daarbij weer als vanouds uit stekend boven het verkeer op werk dagen, dat rond de 4000 beweegt. In l totaal passeerden in de maand jan uari 122.000 auto's. De cijfers zijn resp. per 1 januari en per 31 januari "(stand van de ver- s keersmeter 15.120.562 en 15.242.571. Bewering Kennedy WASHINGTON, 2-2. Senator Ed ward Kennedy heeft zondag ver klaard dat het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken de be richten bevestigd heeft waarin werd gelegd dat hü de staatsgreep van september vorig jaar tegen het be wind van de Chileense president Salvador Allende duizenden doden 'zijn gevallen. De senator,die voorzitter is van de justitiële subcommissie inzake vluchtelingen, voegde hieraan (tpe: „NTeeï- 'dén vier maanden na fèe ge welddadige omverwerping vaïi de regering-Allende zet de Junta ken nelijk de grove schendingen van de rechten van de mens voort. Berich ten uit een groot aantal bronnen - zowel van de zijde van onze regei'ing als vén de meest gerespekteerde in- 1 tërnatiönale humanitaire organisa ties - duiden op voortduring van de ondefdi'ukking, de weigering van vrij Vertrek van vluchtelingen, nieu- we ki'restatiegolven, de marteling van Sevangehen en van terechtstel lingen met een alarmerende om vang." Andere politiek Senator Kennedy verklaarde dit bij de vrijgave van een gedeeltelijk gecensureerde brief van 28 januari van het: State Department. De brief was een antwoord op een aantal Vrageh van de senator omtrent de situatie in Chili. Hoewel de cijfers inzake schattin gen van het dodencijfer als „ver trouwelijk" zijn gegeven is het ant woord van het ministerie een be vestiging van eerdere berichten dat het aantal doden van de bij de staatsgreep omgekomen in de dui zenden loopt, aldus Kennedy. De genoemde aantallen waren in de door de senator gepubliceerde brief onleesbaar gemaakt. Kennedy heeft president Nixon met klem verzocht om een drasti sche wijziging van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Chili. Dure zuinigheid TAUNTON. Engeland, 1-2. Een jong paar dat zuinig wilde omsprin gen met heel water tijdens de ener- giekrisis in Engeland nam samen een bad in het Hetherton Grange Hotel in Taunton. Zij hadden echter geen rekening gehouden met de wa- tervcrplaatsing: het bad overstroom de en richtte voor ca. 600 gulden schade aan in de bar beneden. zijn de papers zeer intelligente man nen van in de twintig en spi-eken zij perfect Engels maar geen Arabisch. Eerdere berichten meldden dat het zuidoost Aziaten zouden kunnen zijn. Bij hun aankomst in Cairo zijn de guerilli-Strijders ongewapend over gebracht naar het hotel van de luchthaven. Zij staakten hun aktie zondag na de verzekering te hebben gekregen dat twee in Athene ter dood veroor deelde Arabieren niet zullen worden terechtgesteld. T reinregeling per computer AMSTERDAM, 31-1. De 1500 da-, gelijkse trein- en rangeerbewegin gen op en om het Centraal station in Amsterdam worden binnenkort volledig per computer gestuurd. De automatische verkeersleiding (AVL), zoals die in Amsterdam zal worden toegepast, is Uniek in de wereld. Aan de programmering is jarenlang ge dokterd. De computerbesturing in Amsterdam wordt in fasen in dienst gesteld. De eerste fase die op 21 april start, geldt als proefperiode. Kind omgekomen op boerderij RIJSSEN, 2-2. De 5-jarige Jannie Lankamp uit Rectom bij Rijssen is zaterdag op tragische wijze om het leven gekomen. Zij kwam met haar kleertjes in een tandwiel van een in bedrijf zijnde meststrooier op de boerderij van haar buurman terecht. Kinderen aten bedorven voedsel GRONINGEN, 2-2. Dertien Gro ningse kinderen zijn zaterdagmiddag in het academisch ziekenhuis te Gro ningen opgenomen na helpeten van bedorven voedsel. Hoeveel kinderen precies daarvan hebben gegeten is nog niet bekend. Het betrof een hoeveelheid bedorven voedsel dat op het terrein van een levensmiddelengroothandel aan de Smirnoffstraat in een container was opgeslagen. Een grote groep kinde ren ging dit terrein echter zaterdag- morgen op en haalde o.a. koeken en fruit uit de container en at daarvan. Man schiet buurman dood LAREN (N.H.), 2-2. De' 28-jarige grondwerker J. Zanoliis zaterdag avond in zijn woning in het Goöise Laren neergeschoten door zijn buur man, de 32-jarige autosloper Van S. Het slachtoffer is op weg naar het ziekenhuis overleden. Toen de politie enkele minuten nadat het schot was gevallen bij de woning arriveerde, kwam Van S. naar buiten met de woorden: „ik heb mijn beste vriend doodgescho ten". Volgens de politie was de man behoorlijk onder invloed. Vrouw verdronken ASSEN, 3-2. Maandagmorgen is op de Hoofdvaartsweg bij de Johan Willem Frisokazerne in Assen een personenauto door de gladheid in de Smildervaart gereden. De bestuur der, de 43-jarige C. J. Dorsman uit Appelscha werd gered door de eerste luitenant P. J. Rommelse, de garni- zoenssportofficier in Assen die in het water was gesprongen. Daarna ging de luitenant tezamen met de politie-agent H. Warners nog eens te water om de echtgenote van de bestuurder, de 41-jarige mevrouw W. Dorsman-Weustemaat, te redden. De poging mislukte. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. Overvallen en beroofd AMERSFOORT, 3-2. Twee tot dusver onbekende mannen hebben zaterdagavond op de Dorresteinse- weg in Amersfoort de uit Scherpen- zeel afkomstige bedrijfsleider Chr. van de Berg beroofd van achtdui zend gulden, zijnde de dagopbrengst van de supei-markt in Amersfoort waar hij werkzaam is. Bankoverval Eindhoven Buit: f 60.000 EINDHOVEN. 3-2. Twee gemas- kerde en gewapende mannen hebben maandagmorgen om ongeveer negen uur een overval gepleegd op een fi liaal van de Nederlandse Midden- standsbank in het winkelcentrum Woensel te Eindhoven. Zij verdwe nen met naar schatting f 50.000,- tot f 60.000,-. De beide mannen hebben zich kennelijk in de nacht van zon dag op maandag toegang tot de bank verschaft. Op welke manier dal is gebeurd is vooralsnog niet duidelijk. De politie heeft geen sporen van in braak gevonden. Jongeman stikt in douchecel AMSTERDAM, 2-2. De 18-jarige uitzendkracht L. J. A. Wehrens is bij het douchen in de keuken van zijn woning aan de Cornelis Anthonisz- straat in Amsterdam om het leven gekomen. Het levenloze lichaam werd gevonden door een bovenbuur man. De doodsoorzaak was zuurstof gebrek. dat door het branden van de geiser in dc afgesloten keuken was ontstaan. Dinsdag 5 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, verga dering WV-Zierikzee. Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oud-leerlingen. Burgh Ver. van Huisvrouwen fondue-avond in de Koebel. Dreischor „De Drie Schapen", 19.30 uur, leden vergadering Landbouwvereniging Dreischor. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis; 9.30 tur v.m., verga dering distrikten 7 en 8 Waterschap Schou wen-Dui veland Woensdag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, Kring vergadering Z.L.M. Herv. Ver.-gebouw, 13.30 uur, NCVB- bejaardenmiddag. Zierikzee Zaal St. Domusstraat, 20.00 uur, Gei-. Vrouwenvereniging. Donderdag 7 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 19.30 uur, jaar vergadering ijsvereniging. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Werknemers (110) te Oss op straat OSS, 2-2. Het winkelinrichtings- bedrijf Metinos-Meprof n.v. te Oss is\ gesloten. Daardoor zijn de 110 werk nemers van het bedrijf op straat ko men te staan. Voor het bedrijf is fal- lissement aangevraagd. Er is geen geld voor een afvloeiingsregeling. Ook om alle salarissen uit te beta len was niet voldoende geld meer aanwezig. Dierenvergiftiging te Doesburg DOESBURG, 4-2. De rijkspolitie is op zoek naar degene die bijna 20 honden en katten in Doesburg heeft vergiftigd met stukjes worst of vlees, waarin vermoedelijk thalium was verstopt. De eigenaar van één van de honden heeft een beloning van f 300 in het vooruitzicht gesteld voor tips die leiden tot de aanhouding van de dader. Edeler soort spionage SAN D1EGO, 2-2. De spionage- vliegtuigen van de Amerikaanse marineluchtvaartdienst die vroeger het oog moesten houden op de zoge noemde Ho Tsj-Minh-route in Indo- China, worden nu gebruikt voor een onderzoek naar oude Indiaanse be schavingen in de woestijn van Zuid- Californië. Volgens de Californische oudheid kundige Bill Seidel hebben foto's die de toestellen met hun perfekte elek- t YOnische apparatuur hebben ge maakt, sporen aangetoond van een Indiaans dorp van vele eeuwen her. Seidel acht het mogelijk dat er ook overblijfselen worden gevonden van de beschaving van de Azteken. In onze opruiming o.a.: bestaande uit ledikant 140 x 190 cm inclusief spiraal met 2 nachtkastjes normaal f 741.- nu f 599.- zie etalage i meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2