REGELING DETAILHANDEL MAAND KORTER Bankrover gearresteerd Polen (84) vluchten naar Westen Ruime inspraak burgerij op kontaktbijeenkomst war UQT VI DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen middenstandsakties meer NVV wordt woelig AUSTIN MORRIS DEMOCRATIE IN MIDDENSCHOUWEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 februari 1974 130ste jaargang Nr. 21431 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (0I110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De gemeentebegroting van Brouivershaven DEN HAAG, 31-1. In een gesprek met de vertegen woordigers van de georganiseerde middenstand en het kleinbedrijf, heeft minister Lubbers medegedeeld, dat de tijdelijke verscherping van het prijsbeleid inder daad van tijdelijke aard zal zijn, afhankelijk van de algemene sociaal-economische ontwikkeling en meer in het bijzonder van het ritme der inflatie. H\j zei dat deze tijdelijkheid ook met nadruk is vermeld in de toelichting op de vierde wijziging van de prijzenbeschikking goederen en diensten 1973 die donderdag in de Staatscourant is gepubliceerd. Die vierde wijziging bevat de regeling die de bewindslieden van economi sche zaken zaterdag j.l. in het gesprek met het overlegorgaan van de drie centrale organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben ingebracht. Die regeling is toen publiek gemaakt. Zjj treedt vandaag (vrijdag 1 februari) in werking. De minister herinnerde er aan dat hij dinsdag j.l. in de Tweede Kamer, tijdens het debat over onder meer de motie-Schouten, heeft verklaard dat de regeling voor de detailhandel, als DUSSELDORF, 1-2. Een bankro ver in het Westduitse Hilden is vrij dag in de vroege ochtend na een schietpartij gearresteerd. Hij is aan het hoofd gewond. Zijn gijzelaar is ongedeerd. De man had donderdagmiddag een overval gepleegd op een bank in Hil den. Hij gijzelde vier employe's en eiste in ruil voor hen een losgeld van anderhalf miljoen mark en een heli kopter. Na urenlange onderhandelingen ging hij er met een gijzelaar, de 35- jarige Horst Mengeler, vandoor in een auto die de politie beschikbaar had gesteld en met een buit van 630.000 mark. De overige gijzelaars had hij eerder vrijgelaten. In Leverkussen, ten noorden van Keulen, wist hij een achtervolgende politie-auto tot stoppen te dwingen na de inzittenden te hebben bedreigd Hij reed daarmee weer naar Hilden waar hij uitstapte en te voet vluchtte UTRECHT, 31-1. Meer en meer begint zich af te tekenen dat de uit gangspunten van het totaalbeleid dat het kabinet een paar maanden geleden wilde ontwikkelen om het hoofd te bieden aan de gevolgen van de energiecrisis, komen te vervallen De bakens voor de koers moeten dan ook worden verzet. Aldus het NVV in zijn officiële orgaan „De vakbe weging". WESTERSCHOUWEN. Nog liggen de kampeerterreinen in de Westhoek er leeg bij, maar dat zal wel spoedig veranderen. De lente op komst en de benzinedistributie voorbijin het ko mend seizoen is deze foto zó stellig niet meer te maken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bij onderzoek aanleiding daartoe zou blijken, in beginsel niet vier maan den zou behoeven te duren, maar wellicht een maand korter. nog bijzondere punten waren die, □ver en weer, aanleiding zouden kun nen zijn voor nader gezamenlijk be raad, zo zei de heer Lubbers. Tussentijdse peiling Zo kwamen onder meer mogelijke gevolgen van het tijdelijk verscherp te prijsbeleid voor ondernemingen met al dan niet hoge omloopsnelheid in artikelen en goederen ter sprake. Eveneens het wettelijk minimum jeugdloon naast andere kostenfacto ren. Men kwam tot de slotsom dat er aanleiding schijnt de tussentijdse peiling van de werking van de cal culatiebeschikking 1973 met de zoge naamde zeven-procent-margeregel te stellen op 1 april aanstaande. In de beschikking was die tussenstand opneming voorzien op 1 juli aan~ staande. Advertentie Werkgroep Nadat het gesprek, ongeveer an derhalf uur had geduurd, verklaarde de minister op een met het overleg orgaan gehouden perconferentie dat er een werkgroep in het leven is ge roepen die op korte termijn uitkomst moet trachten te bieden over moge lijkheden die worden onderzocht. Die werkgroep onder leiding van staats secretaris Hazekamp van economi sche zaken zal vrijdagmiddag al voor het eerst samenkomen. De heer H. Pors, voorzitter van het overlegorgaan van de drie een- trale organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, deel de mee dat er, zolang de studie in de werkgroep aan de gang is, niet over acties zal worden gesproken. In het gesprek is nagegaan, of er In geval van storing kunt u bellen (01110) 2087 of 3909 Constante bewaking over al onze c.v.-installaties en bouwpakketten. Alle redenen om vrijblijvend offerte te vragen! HAMBURG, 31-1. Op een tocht langs Oostzeehavens met het passa giersschip „Stefan Batory" hebben 84 Polen van een verblijf van een dag in Hamburg gebruik gemaakt om naar het Westen te vluchten. Naar donderdag in Hamburg ver luidde, hebben al 20 van hen asiel gevraagd. Vijf vluchtelingen willen naar andere landen en vermoed wordt dat de overigen bij verwan- ten of kennissen onderdak hebben gevonden. Enkele passagiers van de Stefan Batory zouden in Oslo en Kopenha gen zijn verdwenen. De Stefan Batory is inmiddels uit Hamburg vertrokken. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 149J SCHARENDIJKE, 31-1. Voor de kontaktbijeenkomst, die het gemeentebestuur van Middenschouwen woens dagavond j.l. te Scharendijke had belegd in het Herv. verenigingsgebouw bestond goede belangstelling. Naar schatting waren ongeveer 70 belangstellenden aan wezig. Namens het gemeentebestuur waren behalve burgemeester Baercnds aan wezig de wethouders J. Boot en M. L. Hoogenboom, het raadslid mevr. J. Kloet-Schellingerhout, secretaris L. F. van Wjjck en het hoofd van de tech nische dienst Bruinisse-Middenschouwen G. Bunskoeke. Burgemeester Baerends zette uiteen, dat het doel van deze avond was om met elkaar van gedachten te wisselen over verschillende zaken. Spreker stelde het zo, dat de bestuurders een luisterplicht hebben en de bevolking een spreekrecht heeft. Natuurlek kunnen niet alle wensen van de inwoners door het gemeentebestuur worden vervuld. Overigens moeten de inwoners niet schromen met hun vragen naar het gemeentehuis te komen, want op een contactavond kan natuurlijk niet alles worden opgelost. Volgens burgemeester Baerends spreekt de planologische ontwikke ling rond Scharendijke heel sterk. Vooral de recreatie is sterk tot ont wikkeling gekomen Toelichting werd gegeven op het struktuurplan „Kust strook Scharendijke" het ontwerp- bestemmingsplan „Jachthaven Scha rendijke" en het bestemmingsplan „Putmeet I". Ten aanzien van het jachthavenplan, deelde hij mede, dat getracht zal worden in A.C.W.-ver- band het plan (500 ligplaatsen) uit te voeren. De burgemeester wees er op, dat het de bedoeling is het dorp zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De muziektent, die scheef hangt, zal worden vervangen. Ook staat be planting van „De Weel" voor ogen. De bedoeling is het genoegelijke van het dorp te behouden met veel groen. Daarom werd een beroep op de inwoners gedaan niet te gauw bomen te kappen en in de tuinen eens een boom te planten. De riolering vormt het grootste probleem voor Scharendijke. Lozing op de Grevelingen kan niet langer doorgaan. Aansluiting op het riool stelsel van de gemeente Wester- schouwen is een project, dat bijzon-^ der veel kost. Medegedeeld werd verder, dat door het ministerie van C.R.M. subsidie is toegezegd voor het plaatsen van een toiletgebouw aan de haven Kloosternol. Mevr. de Groot wees op water overlast achter de woningen aan de Middelplaatstraat en de Kabbe- laarsbankstraat, zodat het bijna niet mogelijk is wat in te planten. Verder vestigde 0ij de aandacht op de moei lijk te bedienen Vlizotrappen in de bejaardenwoningen aan de Middel plaatstraat. De burgemeester zegde toe, dat hierover kontakt zal worden opgenomen met „Beter Wonen". De heer Knuist informeerde wan neer de openbare telefooncel te Scharendijke zal worden geplaatst. Verwacht wordt, flat plaatsing in ieder geval voor het toeristenseizoen zal geschieden. Naar aanleiding van een vraag van deze persoon over dê lage ligging van de bestrating voor de garageboxen aan de Kloosternol- straat werd een onderzoek toegezegd De heer H. van Oeveren dacht dat Dolfirodam door lozing van afvalwa ter de Grevelingen verontreinigde, doch de burgemeester kon hem ge rust stellen met de mededeling, dat het afvalwater in tanks wordt opge vangen, van waaruit het met een tankwagen op gezette tijden wordt afgevoerd. Naar de afvoer van het huidige openbare toilet aan de ha- plannen Ten aanzien van de onthouding van goedkeuring aan het plan „Ba ken" en uitstel van goedkeuring voor het plan ..De Achthoek" door gedeputeerde staten antwoordde de burgemeester, dat bij ged. staten wel terughoudendheid ontstaan is t.a.v. de recreatieve ontwikkeing in het algemeen. Misschien geldt déze te rughoudendheid ook wel gedeelte lijk voor genoemde plannen. Het argument riolering, dat door het college van ged. staten is ge bruikt is niet genoemd tijdens voor overleg over de plannen. Onthou ding van goedkeuring aan deze plan nen zou niet helemaal juist zijn In de verhouding overheid-burgers. (vervolg pagina 3) DEN HAAG. Het gesprek met mi nister Lubbers en de middenstands organisaties. De bewindsman be groet hier de heer Perquin, voorzit ter NKOV. Links de heren Van Aalst (KVO), voorzitter Centraal De- tailhandelsoverleg en Pors (voorzit ter KVO) en voorzitter Overlegor gaan. Rechts de heren De Mooy (voorzitter NCOV), Van Muiden (NCOV), De Graaff (NCOV) en Lam- booy (NKOV). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het geloof is een stok om op te leunen, niet om anderen mee te slaan. Montaigne ven Kloosternol werd een onderhoek toegezegd. Geen busdienst De heer de Goederen betreurde het, dat de R.T.M. geen busdienst onderhoudt via de Brouwersdam richting Hellevoetssluis. Door de burgemeester werd medegedeeld, dat de bezetting te gering was. Wanneer betere wegen op Goeree-Overflak- kee en Voorne en Putten zullen zijn aangelegd, zal volgens verwachting wel weer een busverbinding worden onderhouden. De heer H. van Oeve ren vroeg naar uitbreiding van de verlichting aan de haven Klooster nol, mede ter beveiliging van de bo ten in de haven. Volgens de voorzit ter is het verlichtingsplan in ver band met energiebesparing door het gemeentebestuur voorlopig ter zijde geschoven. D e heer A. de Jonge be klaagde zich over wateroverlast in zijn tuin door verstoring van de wa terafvoer door de gemeente. Ds. J. van den Berg informeerde wat nu eigenlijk het centrum wordt van Scharendijke en wat de zuide lijke afsluiting zal vormen van het Bethlehemplein. Hierop deelde de burgemeester mede, dat de Dorpsstraat het zake lijk centrum zal blijven houden, waar de gasten aankomen en voor een belangrijk deel hun inkopen zul len doen. Het Bethlehemplein zal een centrum vormen met overheids voorzieningen. Als ideaal staat voor ogen het plein aan de zuidzijde af te sluiten met een dorpshuis annex gymnastiekzaal. Ook winkels zijn aan de zuidzijde van dit plein toege staan: Niet goedgekeurde BILT f» Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen Vannacht veel bewolking maar mor gen overdag ook opklaringen en plaatselijk een bui; matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind rui mend naar zuidwest; minimumtem peraturen omstreeks vier graden, maxima circa 8 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 febr. Zon op 8.18, onder 17.31 Maan op 13.15, onder 5.25 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.33 Maan op 14.32, onder 6.19 5 febr. Zon op 8.14, onder 17.35 Maan op 15.57, onder 7.00 Volle maan: 7 februari (0.24) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 11.26 0.12 12.55 3 febr. 4 febr. 5 febr. Springtij: 1.26 14.06 februari Laagwater 4.52 17.24 6.18 18.45 7.25 19.41 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijdagochtend lag een de pressie met een kerndruk van onge veer 970 mbar bij zuidwest-Ierland. Het ziet er naar uit. dat dit lagedruk gebied zaterdag dicht bij Schotland zal liggen. Een koufront zal Neder land met betrekkelijk weinig aktivi- teit gedurende de nacht passeren, waarna het weer zaterdag door een enigszins onstabiele zuidwestelijke luchtstroming zal worden bepaald. De temperaturen blijven aan de hoge kant. In de nacht van donderdag op vrijdag bleven de minimumtempera turen boven nul. Enkele stations melden een minimum van plus één graad. In zuidoostduilsland werd hel op enkele plaatsen min één graad en in Polen hier en daar nog iets kouder. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1