STRUKTUURSTUDIE WESTERSCHOUWEN De terugblik over het jaar 1973 STREEKNIEUWS vrouwelijke kracht 4 Aanbevelingen uitgangspunten voor nieuwe rekreatieverblijfsgebieden WESTERSCHOUWEN, 29-1. Voor de bepaling van nieuwe rekreatie- verblyfsgebieden in YVesterschou- wen is aangesloten op aanbevelingen vanuit de landschaps- x natuursi- tuatie, opgemaakt in het eerste deel van de struktuurstudie Westerschou- wen. Met deze aanbevelingen als uit gangspunten liggen de potentiële verbiyfsgebiedcn vrijwel vast. Hier van wordt in het tweede deel van de studie de volgende opsomming gegeven: Het poldergebied blijft in het al gemeen vrij van rekreatieve verblijfs -terreinen. Uitzonderingen kunnen vormen de Burgh- en Westlundpol- der, Burghsluis en de Schelphoek. Het duingebied ondergaat geen in krimping meer; in gebieden gren zend aan natuurgebieden dient slechts beperkte menselijke occupa tie plaats te vinden. Resteert 't zoom- gebied: hierin de beplantingen ge handhaafd te blijven en belangrijke open ruimte gekonserveerd te wor den. In vormgeving en situering van rekreatieve bebouwing dient een duidelijk onderscheid te blijken met de dorpsbebouwing. Samenvattend wordt geconclu deerd dat dus een beslissing geno men dient te worden welke van ge noemde aanbevelingen als uitgangs punten aanvaard worden en in wel ke mate. Als potentiële verblijfsgebieden thans worden genoemd: 1. Ten zuiden van de Hogeweg tus sen Westenschouwen en Burgh. (bin nen dit gebied dienen dan nog zo nes van redelijke omvang op te blij ven uit oogpunt van handhaving van milieu-gradiënten); 2. Rondom de Kloosterweg vanaf Duinoord tot aan de Duinhoeve. (Onder inachtneming van een bufferzone t.o.v. de aanlig gende natuurgebieden blijft hier slechts een beperkt gebied over voor rekreatieve occupatie met normale dichtheden). 3. Het gebied tussen Hoge- en Lagezoom. (Voor instand houding van de milieu-gradiënten zullen ook hier grote groene zones gehandhaafd moeten blijven). 4. Het gebied tussen Laone, Moermonds- weg, Helleweg en Rampweg. (Dit vormt vooralsnog de noordoostelijke begrenzing van het rekratief ver- blijfsgebied van Westerschouwen. „Af oormannen naaf Den Haag RAALTE, 28-1. Twintig als Noormannen verklede inwo ners van Raalte (Ov.) vertrek ken met een imitatie viking schip naar Den Haag om kracht bij te zetten aan een aktie tot behoud en verbete ring van het kanaal tussen Deventer en Raalte. De Noor mannenhopen in drie dagen Den Haag te bereiken om op dinsdag 5 februari een memo randum aan te bieden over het kanaal voor Salland. De Tweede Kamer behandelt dan de begroting voor verkeer en waterstaat. Overige gebieden voor verbiyfsrekreatie Van de geschetste verblijfsrekre- atieve gebieden liggen de Schelp- hoek, de omgeving van Burghsluis en de Burgh- en Westlandpolder re latief los. In de Schelphoek bevindt zich reeds een verblijfsterrein; de Burgh- en Westlandpolder is mo menteel nog opgenomen in het pol derlandschap van Westerschouwen, doch kan bij eventuele herziening van het ontworpen tracé van de Dammenweg, gedeeltelijk hiervan gescheiden komen te liggen, waar door een ontwikkeling van dit tjeel naar verblijfsakkomodatie denkbaar wordt. Onder invloed van eén mo gelijke tracé-wijziging van de Dam menweg staat ook de Schelphoek. Omdat een en ander nauw samen hangt met de Oosterscheldewerken lijkt het juist om ten aanzien van de Schelphoek en de Burgh- en West landpolder voorlopig geen beslissing te nemen in een bepaalde richting en de huidige situatie voorlopig te handhaven. Bij Burghsluis is een be perkte watersportontwikkeling. Hier zou eventueel vooruitlopend op bo vengenoemde beslissingen een be perkte verblijfsakkommodatie aan de wal ontwikkeld kunnen wQrden af gestemd op de watersportmogelijk heden ter plaatse. De situering ten aanzien van het natuurgebied - de Koudekerkse in laag - als mede de onzekerheden met betrekking tot de tracering van de Dammenweg en de inrichting van de Oosterschelde nopen hier vooralsnog tot voorzichtigheid Dienst gemeentewerken Ten behoeve van de dienst ge meentewerken werd er in 1973 aan gekocht: een volkswagen bestelauto, met akkommodatie voor vijf perso nen, een bodemverluchter (prikker) voor de sportvelden, een nieuwe die sel landbouwtrakor, een rolbezem voor gebruik op de ijsbanen, en twee containers voor de afvoer van vuil. Beplantingen De dienst gemeentewerken heeft in het jaar 1973 in eigen beheer aan- gèlegd, c.q. vernieuwd: beplanting windsingel Weelstraat en rondom de te bouwen school te Oosterland; ge deelte plantsoen, aan de Molenweg te Oosterland en plantstroken langs de Zeeaser- en Ribestraat te Nieuwer- kerk. Eveneens is in eigen beheer door gemeentewerken een aanvang gemaakt van dé renovatie (vernieu wingen) van de begraafplaatsen te Nieuwerkerk en te Oosterland. Dit werk is nu voor ongeveer 35 procent gereed gekomen. Bestratingen en rioleringen Er werden in 1973 verschillende bestratingen in Nieuwerkerk en Oosterland uitgevoerd, welke wer ken gereed kwamen of in vergevor derde staat van uitvoering kwamen. Het zijn: 1. Aanleg straten en riole ringen te Oosterland, t.w. Margriet straat en de verlenging van de Dok ter Schutterstraat; 2 Rekonstruktie en aanleg parkeerplaatsen in de Van den Abeelestraat en een gedeelte van de Burgemeester van der Have- straat te Oosterland; 3. Verbetering weg bij de bushalte te Nieuwerkerk; 4. Aanleg straten en rioleringen o.a. in het bestemmingsplan Nieuwer kerk II 5. Rekonstruktie van de Lan ge Dreef te Oosterland; 6. Verbete ring en verbreding Vissersweg; 7. Rekonstruktie van het Marktplein te Oosterland. Met de uitvoering van deze werken is een bedrag gemoeid van rond f 600.000, Verder dienen nog in uitvoering te worden genomen: 1. Rekonstruktie en verbetering van de Erling Steen straat te Nieuwerkerk; 2. Herbestra ting en trottoiraanleg Weststraat Nieuwerkerk; 3. Herbestrating en parkeerstroken Burg. Bouwman straat te Nieuwerkerk. Behalve de diverse bestratingen in de gemeente kan in 1974 ook verwacht worden de noodzaak tot aanleg van wegen in het bestemmingsplan Oosterland, en Een fietsprobleem DEN HAAG, 30-1. De Tech nische Hogeschool in Delft is een studie begonnen om te ko men tot een ontwerp van een vouwfiets, die alle eigenschap pen heeft van een gewone fiets en zodanig van afmetin gen is, dat deze fiets bijv. on der de banken van onze trei nen een plaatsje zal kunnen vinden. Dit heeft wqensdag in Den Haag de heer J. H. C. Huls man van de Stichting Fiets gezegd op een perskonferentie, waar een berqadsgroep van de Stichting Recreatie het rap port „Fiets en recreatie" heeft gepresenteerd en van welke groep de heer Hulsman deel heeft uitgemaakt. GEMEENTE DUIVELAND PARIJS. Het Franse modehuis Dior draait voor de nieuwe haute couture voorjaars- en :nmerkollektie de klok terug naar de jaren dertig. Deze met kersenmotief bedrukte japon van Chinese crepe heeft een midirok met korte pofmouwtjes. Hierbij worden schoentjes met open tenen en een lang kralen snoer gedragen. de herbestrating in de gemeente c.q. verbetering van de Stationstraat in Nieuwerkerk. OOSTERLAND Sanering Marktplein De werkzaamheden aan de sane ring van het Marktplein alhier, die worden uitgevoerd door het Aanne- mings- en Wegenbouwbedrijf van de fa. A. W. Wandel te Nieuwerkerk beginnen nu flink op te schieten. De bestrating van het wegdek van het doorgetrokken gedeelte van de Sint Joostdijk is nu gereed gekomen, compleet met straatverlichting etc. Men is momenteel bezig om de toe gangswegen tot de Kerkstraat en het Groenendaal te leggen en zodoen -de begint het nu een beetje duide lijk te worden hoe de situatie nu op deze plaats worden zal. Al met al is het een heel karwei. Stichting „Neerbosch" Voor de Stichting „Neerbosch" is in het afgelopen jaar 1973 gekollek- teerd hier ter plaatse onder leiding van mevr. A. L. Bouwman-van der Reest door de jongedames Francien Bal, Dani Dooge, Anja van Dijke en Ma^tie Boogert. De opbrengst be droeg over 1973 de som van f 595,- Waarvoor een dankwoord aan die genen die dit werk steeds weer ge denken willen en niet minder aan de leiding en de jongedames-kollek- tanten. BRUINISSE Mosselbedrijf verkocht De heer A. de Koning, die zich na de ramp van 1953, van Bruinisse zich in Harlingen vestigde, om daar zijn mosselbedrijf voort te zetten, le verend van percelen in de Wadden zee, heeft thans zijn bedrijf ver kocht, aan een kweker-handelaar uit Yerseke. Dit betekent dat van de mossel- kwekersbedrijven, die zich na 1945 in Harlingen vestigden, er maar en kele meer over zijn. Sommigen hiel den er mee op, anderen schakelden over op garnalen- of tong visserij. Gouden C.N.V.-insigne Het gouden C.N.V. insigne, voor het (meer dan) 25 jarig lidmaatschap is uitgereikt aan de heer C. W. van der Werf Bruinisse, vroeger lid van de Landarbeidersbond, nu werkzaam in de havens te Rotterdam. Werken in scholfileerderij Teneinde zij die nog twijfelen of het werk. in een schol fileerderij wel aantrekkelijk is, of wel vol doende loont, te overtuigen, dat dit toch werkelijk wel het geval is zal maandag 4 februari in het Her vormd Verenigingsgebouw een voor lichtingsavond worden gegeven na mens Gomavi in Stellendam. De di- rekteur de heer Troost en anderen zullen daar voorlichting en toelich ting geven. „Flitsen,, uit het buitenland PARIJS. Woensdagochtend vroeg heeft zich in het congresgebouw in Lyon, waar donderdag premier Messmer van Frankrijk een rede zou houden voor leden van de regio nale algemene raad, een hevige ex plosie voorgedaan. TEL AVIV. Israël en Jordanië zijn van plan dit voorjaar nog diplo matieke en militaire werkgroepen in het leven te roepen die de tussen beide landen bestaande geschillen zijn gaan bespreken. Dit meldde woensdag het Israëlische blad „Ha- aretz". BEIROET. Onder de leiders van het Baath-bewind in Syrië heersen, volgens berichten in het onafhanke lijke Libanese blad .L'Orient le Jour' grote meningsverschillen over een troepenscheiding aan het front van Golan. REGGIO Dl CALABRIA, Italië Dc 56-jarige grondbezitter Agostino Gerace is woensdag ontvoerd toen hU voor zyn villa b\j het dorpje Gioia Tauro op een zestigtal kilome ter van de stad Regglo di Calabria uit zyn auto stapte. MILAAN. In Milaan zijn drie bomaanslagen gepleegd. Doelwitten waren een faculteitsgebouw van de universiteit, een bar die veel wordt bezocht door leerlingen van een technische school - PEKING. Met opvallend weinig ceremonieel heeft woensdag de Chi nese luchtvaartmaatschappij CAAC haar eerste non-stop luchtdienst op Moskou geopend. PARIJS. In Parijs is een pyro maan aan het werk die het voorzien heeft op auto's met linnen dak. In een maand tijd zijn 48 van dergelijke voertuigen geheel verbrand en vijf ernstig beschadigd. De dader snijdt het dak open en sticht dan brand in de stoelen. LA PAZ. Een Boliviaanse kolonel, die uit naam van de regering wilde bemiddelen bij de boeren van het gebied van Cochabamba, is ontvoerd zo is officieel in La Paz bekendge maakt. FINANCIEN EN ECONOMIE Minder gespaard in 1973 DEN HAAG, 29-1. Volgens voor lopige gevens van het centraal bu reau voor de statistiek werd in het afgelopen jaar bij de spaarbanken (exclusief handelsbanken) g 27.560 min ingelegd en f 25. 557 min terug betaald, waaruit een inleg-overschot resulteerde van f 2.003 min. Dit is bijna f 1 miljard minder dan in 1972 Het inlegoverschot in 1973 lag niette min ruim een half miljard gulden hoger dan in 1970. Van de boekenplank Het „Boek der schoonheid in braille" Het „Boek der Schoonheid in brai- 2e", onlangs door Max Factor uitge bracht, heeft reeds een behoorlijke aftrek gevonden. Circa honderd ex emplaren zijn verkocht hetgeen voor een boek voor blinden een zeer hoog aantal is. Ieder die dit interes- santé Braille schoonheidsboek ge kocht heeft, zal telefonisch gevraagd worden deel te nemen aan een cur sus voor blinden op het gebied van de gezichtsverzorging. Toch leuk dat er ook eens op deze manier aan de gehandicapte mens gedacht wordt. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Putten (Nieuwe wijk- gem. 5): K. Schipper te Dordrecht; te Gorkum: F. J. Th. van Boven te Soesterberg; te Aalst (Prot. Kerk van België): Jonkheer drs. C. J. Schorer, kandidaat te Driebergen. Aangenomen naar Marken (toez.): J. Pronk, vacaris te Amsterdam; 'naar Leiden: M. H. Boogert te Hel- lendoorn. Bedankt voor Leerdam: H. A. van Slooten te Nijkerk. Beroepbaarstelling: J. Jeltema, vi caris te Hoogeveen, wonende Zout- straat 16, Groningen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar 's-Gravenzan- 'de: A. Hansen te Nieuweroord. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen' te Brunssum-Treebeek: A. P. van Dijk te Tiel-Zaltbommel. Examens: Voor het doctoraal exa men theologie is geslaagd aan de V.U. te Amsterdam: J. H. Boer al daar. SPORT PAARDENSPORT Buiten-manege-wedstrijd bij „Lisiduna" HAAMSTEDE, 30-1. Zaterdag 2 fc- bruari a.s. zal bü manege „Lisiduna" aan de Hogeweg te Haamstede een buiten manage wedstrijd worden gehouden waarvoor een aantal rui- tcrcombinatics zjjn uitgenodigd. Te 14.00 uur zal het programma worden geopend met een dressuur demonstratie door een aantal 4-tal- len. Verder staat er een demonstra tie L-springen op het programma waaraan door 12 kombinaties zal worden deelgenomen. Door de heer Ballast uit Rotterdam zal een dres suur demonstratie worden gegeven. Te 16.00 uur zal het programma worden afgesloten met het spring- nummer „Speel uw spel". Voor dc toeschouwers zal er een deskundige toelichting worden gegeven door de microfonist de heer H. Bremcr. voorzitter van Landelijke Rijvereni- ging en ponyclub Westelijk Schou wen. Al met al een programma dat onder gunstige weersomstandighe den beslist het bijwonen waard zal zijn. Vrijdag 1 februari, 22.40, Nederland I: Muzikale ontmoeting met Mozart. Een concert met o.a. Herman Krebbers. Wat biedt de BEELDBUIS 9 VRIJDAG 1 FEBRUARI NED. 1: Om zeven uur wordt het programma Waar of niet waar? uit gezonden, waarin het panel weer de vreemdste zaken voorgelegd krijgt. Als gast zit vanavond Kick Stokhui- zen in het panel. Na het journaal een muzikaal uurtje ivaarin Eddy Becker o.a. ontvangt Art Sullivan, Olivia Newton-John en Cindy en Bert. De show Ted en de meester- kwizzers staat de kijkers hierna te wachten. Tussen de verschillende spelletjes door wordt er door ama teurs gestreden om de Grande coupe d'Operette, terwijl ook een optreden van de zanggroep The Walkers op het programma staat. Tot slot be staat gelegenheid te luisteren naar werken van Mozart uitgevoerd door Herman Krebbers en Emmy Verhey, viool en de organist Albert de Klerk. NED. II: De TROS komt de lucht in met een aflevering van Zorro die er zonder moeite in slaagt een boos plan van een stel schurken te ver ijdelen. Ook de rubriek Wereld op wielen is voor acht uur te zien. Aan dacht wordt besteed aan zuinig rij den. Na het journaal ondervraagt kwismaster Bert de Vries een drietal bijna allesweters in zijn kwis. In de kwis Alles of niets kan het bedrag wat te winnen is weer aardig op lopen. Een hoogte die de veront waardiging heeft gewekt van menig tv-kijker, alsmede van direkties van konkurrerënde omroepverenigingen. De volgende anderhalf uur zijn voor de misdaadserie Tatort. Kommissa- ris Finke is op jacht naar een ont snapte gevangene. Men vreest dat hij een aantal moorden wil gaan ple gen. De gevangene zat vast wegens een poging tot moord op een rijk aard. Na een gesprek tussen Louis Metzemaeckers, hoofdredakteur van het Financieel Dagblad en Joop den Uyl brengt IKOR een filmportret van de in Amerika levende Psychia ter dr. Eisabeth Kiibler-Ross, die in het boek Lessen voor levenden de menselijke houding tegenover de HANDBAL Programma voor a.s. weekend De dames van Delta Sport, die on danks de winst tegen het mede in degradatie verkerende Sluiskil nog niet uit de gevarenzone zijn, kunnen zondag een flinke stap verder in de goede richting maken door het be zoekende Olympus te kloppen. De uitwedstrijd werd met slechts één doelpunt verschil verloren. Met een goed sluitende defensie, moet winst tot de mogelijkheden behoren. Aanvang 13.00 uur. Het le herenteam bezoekt Middel burg om daar twee punten van EMM te pakken, als tenminste hetzelfde spelpeil van jl. zondag gehaald kan worden. Met een gekoncentreerd spelende verdediging moet dat mo gelijk zijn. dood en het heeft. sterven beschreven VRIJDAG 1 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.40 Peilstand; 18.45 Ti-ta-ovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Waar of niet waar?; 20.00 Journaal; 2 0.20 De Eddy go round show; 21.10 Ted en de mees- terkwissers; 22.40 Muzikale ontmoe ting met Mozart; 22.50 Uit de kunst; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 We reld op wielen; 20.00 Journaal; 20.20 Alles of niets; 21.10 Tatort; 22.50 In terview met de Minister-president; 23.00 Lessen voor levenden; 23.40 Journaal. ZATERDAG 2 FEBRUARI NED. I: De VARA brengt om vier uur het magazine Jong geleerd, oud gedaan, dat een gevarieerd pakket te bieden heeft. Er wordt gepraat over planten en dieren, er treedt een kin dercircus op er is muziek en André van Duin. Om zeven uur verdenkt Hilda Odgen haar echtgenoot van avontuurtjes met andere vrouwtjes. Dit gebeurt in Coronaion Street. Na he Journaal wordt de overbekende „sriller" Arsenikum en oude kant op het scherm gebracht. De hoofdper sonen zijn twee oude dametjes, die het oude eenzame heertjes naar hun zin trachten te maken, hetgeen be tekent dat zij met een portie vergif in het lijf naar de hemel worden ge stuurd. Enkele spelers en speelsters zijn Sylvia de Leur, Allard van der Scheer, Joost Prinsen, Henk Molen berg, Willeke van Ammelrooy, Johnny Kraaykamp. De VARA be sluit haar programma met de Om budsman. Tot kwart voor twaalf komt de NOS nog met een reportage schaatsen. NED. II: Presentator Bob Bouma, ditmaal bijgestaan door Leen Jonge- waard, presenteert de filmkwis Voor een briefkaart. Filmfragmen ten van o.a. Poseidon Adventure. Na het journaal brengt de KRO Mik, met boerenmuziek gepresenteerd door Gait Jan Kruutmoes. Gasten zijn the Bentley's en Wilma Dries- sen. Om tien over negen de aktuali- teitenrubriek Brandpunt. Cabaret van grote klasse mag de kijker ver wachten in de Jasperina de Jong- show. Jasperina stoeit met sex, het aburtusvraagstuk en wegwerpkul- tuur. De epiloog wordt gehouden door Bisschop Zwartkruis van Haar lem. Op het laatste journaal volgt nog Het lied van de week. ZATERDAG 2 FEBRUARI NED. I: 11.00 Teleac; 16.00 Nieuws: 16.02 Jong geleerd, oud gedaan18.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Nieuws: 19.05 Coronation Street: 20.00 Journaal 20.20 Arsenicum en oude kant; 22.30 De ombudsmans; 23.00 Journaal; 23.05 E.K. kunstschaatsen. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuivs; 19.05 Filmquiz; 20.00 Journaal; 20.20 MIK; 21.10 Brand punt; 22.00 Jasperina's grote ego trip; 22.50 Epiloog; 22.55 Journaal; 23.00 Het lied van de week. Advertentie Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Per 1 maart a.s. vaceert een halve-dag-bctrckking (morgenuren) Ier rcdaktic. Wij zoeken presentabele voor korrektie- en licht journalistiek werk. Goede beheersing van de Nederlandse taal (liefst op Mavobasis), akkuratesse en goede kontaktuele eigenschappen zijn vereisten. Salaris volgens CAO Nederlandse Nieuwsbladpers. Sollicitaties z.s.m. onder motto: „Redaktiekracht" aan de Rcdaktie van de Zierikzecschc Nieuwsbode, Janncwekkcn 11, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4