Licht op de stormvloed van 14 december 1973 Overlevingskansen voor orgel STREEKNIEUWS Nieuwe Kerk IJZERSTERK ZIT-ELEMENT intermeubel Familie-avond Chr. plattelandsorganisaties Groter cliëntenbestand Zeeuws Consultatiebureau voor alcohol en drugs DISTRIKTSVERGADERING HAAMSTEDE PLAAT KOMT UIT VAN FEIKE ASMA ffl Predikant sprak over „toekomstverwachtingen" ZIERIKZEESCnE NIEUWSBODE Donderdag 31 januari 1974 Nr. 21130 3 HAAMSTEDE, 30-1. Bij de dinsdag gehouden dis- triktsvergadering van liet waterschap Sehouwen-Diii- veland in hotel Boni te Haamstede sprak gezworene M. O. Hanse er zijn voldoening over uit dat ook een groot aantal jongeren op deze vergadering van hun belangstelling blijk gaven. In het kort liet de heer Hanse de belanrijkste gebeurtenissen van het afgelo pen jaar de revue passeren. Een ongekend groot aantal stormen viel er in het afgelopen jaar te noteren De schade aan de dijken viel mee. Wel werd er veel zand van de duinen weggeslagen. Dank zij de palen op het strand by de vuurtoren liep het daar aanwezige duin weinig schade op. Schade werd ook toegebracht aan beplan ting en afrastering. Voor het eerst werd in de Burghsepolder een bisamrat geschoten. Later werd er nog een waar genomen. De sloten zijn op goede wijze gezuiverd en liggen er nu uitstekend bij. Op 9 maart werd de Plompetorenweg heropend die met zyn aanzienlijk aangebrachte verbetering een aanwinst voor de Westhoek betekend. Door Rijkswaterstaat werd de Kouwersweg verbreed dit voor de aanvoer van de betonblokken voor het afsluiten van de Oosterschelde. Het kruispunt Kooi- mansweg-Boumansweg onderging een verbetering. Ondanks de vele regens staat er toch weinig water in de sloten van het duingebied. ZIERIKZEE. Kapper G. van Dam te Zierikzee hier met zijn model in aktie. In de voorronde voor het Nederlands kampioenschap herenkappen te Ulven- houdt, haalde hij een tweede prijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Overlast wordt ondervonden van de woonwagenbewoners in deze streek, zo vervolgde de heer Hanse. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Ds Westerink noemde als eerste de pessimistische toekomstverwachting, waarin angst voor de toekomst is te bespeuren, als gevolg van allerlei sombere voorspellingen in het rap port van de Club van Rome: milieu verontreiniging, temperatuurstijging in het hart der aarde, voedseltekor ten, het uitputten van energiebron nen. Duizelingwekkende krachten dreigen de mens de baas te worden. Er is geen toekomst meer; de we reld wordt onleefbaar. Er is echter ook een optimistische toekomstverwachting. Ook van heel wat kansels wordt een heilsstaat op aarde gepredikt. Wij (de mensen) bouwen de stad van de mens en het rijk van vrede en gerechtigheid, van welvaart en geluk voor [iedereen, zulks in de weg van politieke aktie en revolutie. Bezwaren Tegen beide opvattingen ontwik kelde ds. Westerink ernstige bezwa ren van het evangelie uit. In beide opvattingen wordt vergeten, dat Christus heeft gezegd, dat deze we reld voorbij gaat. Het aannemersbedrijf Schouwen- Duiveland is momenteel bezig met het opruimen van de bunkers. Er zijn hier verschillende exemplaren bij die een bodemdikte hebben van 2 meter, waarop niet was gerekend. Dijkgraaf A. M. Geluk zei dat het twijfelachtig is of er in 1974 nog. een heffing voor de waterzuivering van kracht kan worden. Gehoopt wbrdt dat op 1 juli a.s. de goedkeuring hier op wordt verkregen, waarna nog de heffingsverordening moet worden vastgesteld welke dan nog koninklijk moet worden goed gekeurd. De be drijven zullen zelf voorzieningen moeten treffen waardoor er geen vuil water meer in de polder terecht komt. In uitzonderlijke gevallen kan een speciale vergunning worden ver kregen waarvoor betaald zal moeten worden. De heffingen komen voor rekening van de vervuilers. Het waterschap gaat de zuiveringsinstallaties van de gemeenten overnemen. Voor een be tere werking zijn er van de 8 dis tricten 4 districten gemaakt. De heer Geluk ging ook uitvoerig „Nieuwe aarde" Jn dit verband sprak de predikant over Babyion; grote dingen zullen geschieden, maar Babyion zal vallen. Allerlei voorspellingen herinneren aan de apocalyps, maar de pessimist vergeet dat Christus op aarde wilde komen en de optimist dat Hij op aar de moet komen. Alleen in de over winning van Hem ligt de grond voor de realistische toekomstverwachting. „Er komt een nieuwe aarde. Dat zeg gen we tegen de arme pessimist, maar hij komt van bovenaf, dat zeg gen we tegen de krampachtige opti mist", aldus ds. Westerink. Op deze avond waren nog meer programmapunten. Vernoemd werd hier reeds het jeugdkoor „Sjaloom". Een zang- en spreekspel opgevoerd door de C.P.B. droeg belangrijk by tot het welslagen van het program ma na de pauze. Dames van de C.P.B. in een scene van het zang- en spreekspel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in op de stormvloeden van het afge lopen jaar. Sterk is het opgevallen dat er regelmatig een hoger water peil valt waar te nemen dan vroeger het geval was. Dit wordt wel in ver band gebracht met de verschillende afsluitingen welke hebben plaats ge vonden. Stormvloed 14 december Uitvoerig stond de dijkgraaf stil bij de jongste stormvloed van 14 de cember j.l. „Door deze stormvloed hebben wij wel het een en ander ge leerd. Wij zullen zelf attent moeten zijn en niet moeten afwachten of wij wat van de Stox-mmeldingsdienst uit Den 1 Haag horen. Men ziet geen noodzaak om het systeem te gaan veranderen. Zelf beschikken wij over deskundige mensen", aldus de heer Geluk. Door de Unie van Water schappen is reeds in het verleden ge probeerd om de meldingen .'welke op de radio worden gegeven ook op de t.v. te krijgen. Tot, nu toe is dit nog niet gelukt. Naar intensiever contact tussen de waterschappen enerzijds en de gemeenten en de B.B. ander zijds wordt gestreeft. Besprekingen hierover zullen binnenkort plaats vinden tussen de betrokken instan ties. De schade aan de glooiingen zijn bijzonder meegevallen. De meeste schade werd nog aangebracht bij een zuidwesterstorm onder aan de glooi ingen. Zuiveriiigsperikelen Ir. G. D. Kloosterboer, hoo:fd van de technische dienst van het water schap belichtte nog een aantal zaken rond de zuivering van het afvalwater Verboden en strafbaar zal het zijn niet gezuiverd afvalwater op de wa terlopen te lozen. Als er een riolering aanwezig is geeft dit geen enkel probleem. In andere gevallen zal ge bruik moeten worden gemaakt van een persleiding, gierputten en (of) septietanks. Deze laatsten kunnen dan met een kolkenzuiger worden geledigd. Voorzieningen hiervoor kunnen reeds nu worden getroffen. Griffier J. A. Rotte gaf een over zicht over de financien van het wa terschap. Op de begroting van dit jaar staat een bedrag van 3,3 mil joen aan uitgaven. 22 hiervan is bestemd voor de waterkeringen, 30 voor de waterbeheersing, 41 °/o voor de wegen en het resterende deel voor onvoorziene uitgaven. Voor wat de uitgaven betreft is er een duidelijke verschuiving waar te nemen lichtte de heer Rotte toe. Was het zo dat vroeger de meeste gelden naar de watei'keringen gingen daarnanaar de waterbeheersing ttfans gaat het xrxeeste geld naar de wegen. Bij dé rondvraag werden door verschillende aanwezigen pog een aantal vragen gesteld welke naar voldoening door de bestuursleden werden beantwoord Uil Schouwen'! verleden In het artikeltje - opgenomen in het dinsdagnummer - over de toen malige installatie van burgemeester A. J. de Bruin (15 mei 1914) is een fout geslopen. Genoteerd stond dat het paai-d van de heer M. de Kater aan de teugel wei'd vastgehouden door de heer D. Bezuijen. Dit was echter de heer J. op den Brouw. De zoon van betrokkene, de heer J. L. op den Brouw te Ellemeet, gaf ons deze infox'matie dooi'. ZIERIKZEE Kerkconcert Oratoriumvereniging Ondanks alle hachelijkheden, die kleven aan het „cultuur brengen" in de pi'ovincie, met „eigen mensen" en eigen (financiële) middelen, vond de Zierikzeese Oratorium Vereniging, dinsdag toch weer een podium, dit maal in de R.K.-pax-ochiale kex-k, die niet ovei'vol bleek, maar wel aan vaardbaar goed bezet. Het koor werd bijgestaan door een orkest, de kern waarvan bestond uit bex-oeps- musici, o.w. lex*aren van de Zeeuw se Muziekschool, aangevuld met con servatoriummensen. Als soliste trad op de landelijke bekende Kitty Don ker, die zich vokaal al onmiddelijk ovex*tuigend manifesteei'de in het werk „Laudate Pueri" van G. B Peigolesi, „de jonggestoiven lieve ling der goden", zoals Höweler het wat dramatisch uitdrukt. Kitty Donker - voor het eerst te Zierikzee - gaf een evenwichtige vertolking van Pergolesi's werk, waarin juist de soliste alle kansen krijgt; gelijktijdig waren sfeer en gelegenheid geschapen voor het or kest om een instrumentaal antwoord te geven op deze vei-tolking van ho ge klasse. Het Zierikzeese koor bleek l'link gegroeid (40 zangeressen en zangei's), maar (mede door ziekte) was de tenorbezetting wat aan de zwakke kant. Zingende mannen lig gen in Zeeland kennelijk ook niet voor het opscheppen. Het koor doorstond het boeggolfje van de eerste zenuwen en x-aakte at tent ingezongen, vooral in het niet eenvoudige „Te Deum" van Michael Haydn, waarin het koor opvallend sterk overeind bleef, een gemiste in zet ten spijt. Aan variatie geen gebrek op deze door het publiek duidelijk gewaar deerde uitvoering. Het „Hirtenchor" uit „Rosamunde" van Schubert bij voorbeeld als tegenhanger. Het zal in Zierikzee vroeger wel eens te ho ren zijn geweest, maar deze mousse rende melodie sloeg ook nu - als al tijd - gevoelens van Ievensvi'eugde los. De soliste glorieerde opnieuw in Mozai'ts „Alma Dei creatoris" dit maal „ingebed" in het koorgeheel, dat zijn markantste vorm scheen ge vonden. Bij het „Osterchor" uit „De Cava- lei'ia. van Mascagni vei'huisde het kooi- naar de orgelgalerij. De orga nist Jan van Dijk bracht hier het fraaie instrument vakkundig tot klinken en het „Lasst uns pi'eisen. voi-mde apotheose van een - qua sa menstelling - toch wel merkwaardig concert. Een „lieve" gedachte was de inschakeling bij het slotnummer van de zangklasse van de Muziekschool, onder leiding van mevr. E. Jense. Pré van het koor, zo bleek deze avond, was het verantwoord vermo gen tot modulatie en de klankkleur, stellig vruchten van noeste arbeid van dirigent Jac. M. Luykenaai*. op wiens intenties zowel vokalisten als instrumentalisten uitstekend rea geerden. Met zo'n nieuw uitgangs punt als dit concert, kan de Orato riumvereniging, weer met enig op timisme aan een nieuw ï'epertoii-e beginnen M. G. Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 5 februari woi'dt in restaurant „Mondragon" een bijeen komst gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Een lezing wordt gehouden door de heer P. G. v. d. Meer over het onderwerp: „Stichting telefonische hulpdiénst". Ver. van Oud-leerlingen Op 5 februari wordt in het Huis van Nassau een vergadering gehou den van de Vereniging van Oud- Leerlingen der Tuinbouwwintercur- sussen te Zierikzee. Als spreker tx-eed op de heer P. Vader van het Consu lentschap voor de Tuinbouw, met als onderwerp: „De teelt van witlof". BURGH Geslaagd De heer J. N. v. d. Maas slaagde vx'ijdag voor het diploma M.B.A. (moderne bedrijfsadministratie). Hij studeerde bij het instituut Praehep te Rotterdam. OUWERKERK Culturele Vereniging In het verslag van de uitvoe ring Culturele Vereniging te Ouwer- kerk, opgenomen in het maandag nummer, stond abusievelijk dat de grime bij het door „Op Drift'' ge brachte toneelstuk werd verzorgd door mevr. J. Krijnse Lokker-Krijger Dit echter is onjuist. Als grimeuse trad op mevi'. De Feyter-van Oeve- ren. Red. NIEUWERKERK Vergadering ARP over samengaan met CHU Deze week vergaderde in de zaal van de Geref. Kerk, de A.R. Kies vereniging „Duiveland". Na opening met schriftlezing en gebed door de voorzitter, de heer J. Rotte, zette hij het doel der vex-eni- ging uiteen. Voor deze avond waren drie programmapunten: le Verdere samenwerking met de C.H.U.; 2e Be spreking resolutie v. d. partijraad der A.R. A.R.3e Kiezen van een landelijke vooi'zitter. Na een welkom tot de weinige aan wezigen, las de secretaris, de heer J. A. Schiettekatte Pz. de notulen. Ver volgens werd besproken het onder houd dat het bestuur der C.H.U.- Kiesvex-eniging had met het bestuur van de A.R.P.-kiesvei'eniging. Besloten werd om straks met de komende gemeenteraadsverkiezing op 29 mei a.s. met een gezamenlijke lijst uit te komen en zodoende één fractie te vormen - A.R.-C.H. Gezien de landelijke samenwer king zal de A.R. C.H. zoveel mo gelijk gezamenlijk optreden. Met algemene stemmen werd de resolutie van de partijraad aangeno men, dit ook betreffende de verdex-e opbouw van de Christen-Democra tische samenwerking. Tenslotte werd door de kiesvereni ging „Duiveland" tot landelijk voor zitter der partij gekozen drs. J. de Koning. Jeugd en politiek Bij de i'ondvraag bracht wethouder S. Overheeke nog naar voren om een mogelijkheid te zoeken de jeugd ook in de politiek tc aktiveren. Spi'eker hoopte dat ook jongeren wat mee leven en belangstelling zullen gaan tonen op dit vlak. Hierna dankte de voorzitter de aanwezigen voor dc op komst en raadslid J. op 't Hof ein digde het met dankgebed. ZIERIKZEE, 28-1. Maandag jl. zijn in de Grote of Nieuwe Kerk al hier opnamen gemaakt voor de lang speelplaat „Feike Asma speelt op de beroemdste orgels van Nederland" De opnamen werden gemaakt door de platenmaatschappij Phonogram uit Hilversum met voor leken ver bijsterende apparatuur. Eens te meer bleek hoe rijk Zie rikzee is met dit fi'aaie, nu 126 jaar oude en bei'oemde orgel van de fir- ma Van der Kam en Van der Meu- len uit Rotterdam. Zeker een instru ment waarop stad en lande trots kunnen zijn. Gelukkig is het dak van de kerk thans gerestaureerd. Indien nu ook de beglazing spoedig volgt, worden kerk en orgel behoed voor verder vei'val. Ongetwijfeld tot blijdschap van hen - en dat zijn er niet weini gen - die hopen op een hei'nieuwde ingebruikneming van kerk en orgel. Feike Asma. speelde een drietal werken, nl. 1. Festliches Praludium über den Choral „Lobet den Herrn" van Niels Vilhelm Gade; 2. Adagio uit de sonate in C-dur van Friedrich Kümstedt en 3. van de sonate no. 3 in A-dur van Felix Mendelsshon Bartholdy A. Con moto maestoso, mit dem Choral „Aus tiefer Not schrei' ich zu dir" en B. Andante tranquillo. Dubbel album De plaat - mogelijk een dubbel al bum - komt naar alle waarschijn- lijkheid dit voorjaar uit. Mogelijk zou een kleine plaat, waai'op alleen het orgel uit de Grote Kerk te ho ren is kunnen worden vex-vaardigd, waarvan de opbrengst door de kerk voogdij zou kunnen worden gebruikt voor restauratie en verwarmings doeleinden. De uitgave van deze plaat met de ZIERIKZEE, 28-1. „Geconstateerd moet worden, dat het cliëntenbe stand van het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs een stijgende ljjn vertoont. Gedurende de afgelopen vijf jaar kunnen daarom trent de volgende cijfers worden verstrekt - aantal ingeschreven cli ënten per 31 december: 1968: 492; 1969: 539; 1970: 571; 1971: 601 en 1972: 635. In 1973 bedroeg hef aantal nieuwe aanmeldingen, tot 1 decem ber, 212 personen (178 wegens alco- holmoeilijkhedcn en 34 met proble men op het gebied van druggebruik)" Een en ander wordt meegedeeld door God. Staten van Zeeland naar aanleiding van de schriftelijke vraagstelling inzake de sociaal-cul turele ontwikkelingsschcts 1973. G.S. verwachten dat ook in de toe komst het aantal nieuw ingeschre ven cliënten groter zal zijn dan het aantal uitgeschrevenen. Deze ver wachting is onder meer gebaseerd op de zich ongetwijfeld voortzettende ontwikkeling, dat het hoofdelijk ge- verklanking van het prachtige orgel moge een stimulans zijn voor de hervormde gemeente van Zierikzee in deze kerk weer wekelijks samen te komen. Advertentie In onze opruiming o.a.: bekleed met rodeo normaal f 259.- nuf 159.- Doet uw voordeel meelstraat 31 zierikzee WASHINGTON. Voor de politie van San Francisco in Californië is groot alarm gegeven nadat een ben de onbekende moordenaai-s maandag nacht op verschillende punten in de stad vier mensen in de rug had doodgeschoten en een vijfde zwaar gewond. bruik van alcoholhoudende dranken en drugs toeneemt. Hoewel op beperk te schaal moeten volgens college ook in Zeeland een toenemend gebruik van zg. hard drugs (heroïne, opium en stimuleren de middelen) onderkend worden. Als gevolg hiervan treedt een ver schuiving in de hulpverlening, die steeds meer - aldus deelt het college mee - gericht moet worden op dc „omvang" van een zwaarder en hef tiger druggebruik met verslavings-/ afhankelijkheidsverschijnselen en so ciale, psychische en fysieke desinte gratie. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs heeft - naast dc curatieve zorg - steeds grote aan dacht besteed aan preventief werk in de zin van het verstrekken van objectieve voorlichting; (inleidingen, deelname aan gespreks- en discussie bijeenkomsten schriftelijke informa tie enz.). Tc allen tijde kan het con- suMaticbureau voor het geven van informatie worden ingeschakeld. ZIERIKZEE, 28-1. Op de jongste familie-avond van de Chr. Plattelands organisaties in het hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee, werd het woord gevoerd door ds. J. Westerink te Nunspeet, over het onderwerp: „Toekomstverwachtingen". De predikant noemde het onderwerp aktueel. Immers allerlei prognoses worden gemaakt en futurologen hebben een grote stem in het kapittel. Het is ook een belangrijk onderwerp, want de vraag ten aanzien van de toe komstverwachting, is mede beslissend voor het leven vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3