AGENDA GEUL NODIG VOOR BEREIKBAARHEID WERKHAVEN MONDRAGON ZIERIKZEEI Grivas begraven van Heath Waterschapszaken Brouwershaven Het gaat politiek lukken in Israël LAATSTE NIEUWS 2 Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 30-1. Op de gehouden gemeenteraads vergadering van Bruinisse merkte loco-burgemeester S. A. Jumelet op dat 1974 een belangrijk jaar zal zijn. De aanpassingswerken voor de oude werkhaven ver dienen de aandacht daar volgens berekeningen in 1975 zich voor het eerst de getijverschillen voor zul len doen, zodat in- en uitgaand scheepvaartverkeer hierdoor belemmerd zal worden. Het is dan ook nood zakelijk dat er een geul gebaggerd zal worden om de oude werkhaven toch bereikbaar te maken. De heer M. Verspoor (Alg. belang) was het hier roerend mee eens. Echter Iwqfelde hij aan de tenuitvoerlegging van die voornemens. De rondomlig- gende bedrijven (zoals Maaskant, Padmos en Van Duivend(jk) met hun 65 werknemers zullen worden gedupeerd als de gemeente niet tijdig de vereiste maatregelen neemt. Hij verweet de gemeente in dit verband dan ook een Passieve houding te hebben ingenomen. Secretaris De Groot zei dat dooi de gemeente wel aktie is genomen, doch dat het antwoord op gevoerde korrespondentie nog steeds is uitge bleven. Daar mevr. A. J. Huygens-Sieling naar Arnhem hoopt te vertrekken, was het noodzakelijk dat de zgn. ge loofsbrieven van het nieuw inkomend lid de heer M. K. Krepel werden on derzocht. Deze werden akkoord be vonden. Vervolgens gaf de voorzitter nog enkele antwoorden en genomen maatregelen naar aanleiding van vragen uit vorige vergaderingen. Hierbij kwam ook het vervangend lokaal voor de padvinders en de ten nisvereniging ter sprake. Een onder zoek had uitgewezen" dat een nieuw gebouw f 20.000,tot f 25.000,gaat kosten. Daarom stelde de voorzitter voor om alsnog de aangeboden direk- tiekeet van f 1000,te kopen (ver- plaatskosten ca. f 4.000, Advertentie PUCH en PUCH-MAXI Kwaliteitsbrommers en de prijzen vallen mee Uit voorraad bij: HEMO - ZIERIKZEE Weststraat 57 Gespannen toestand op Sint Maarten ORANJESTAD, 30-1. Op Sint Maarten heerst een gespannen toe stand nu stakingen, ondanks een door de regering ingestelde afkoe lingsperiode van dertig dagen, voortduren. Maandag gooiden sta kers stenen op het gebouw waar be sprekingen werden gevoerd tussen vakbondsleiders en werkgevers on der leiding van een kommissie van goede diensten. De vakbond UFA eist een loonsverhoging van dertig procent. de aanbieding van de jaarrekening over 1972 en de liquidatierekening 1973 van het gemeentelijk woning bedrijf. Hieruit blijkt dat het batig «saldo van de gewone diénst over 1972 f 68.543,36 bedraagt. GescRenk De heer C. J. Keur te 's Gravenha- ge had in 1968 een verzameling m.b.t. de meekrapcultuur aan de Oudheid kamer aan de Oudestraat afgestaan. Deze gehele verzameling werd dooi de heer Keur aan de gemeente ge schonken. Dit is een prachtig gebaar vooral als men bedenkt, dat deze verzameling vrijwel uniek is door haar komplete karakter. Het is bij zonder waardevol dat men in de oudheidkamer iets kan zien. en lezen van' de meekrapcultuur, die'ook-in Bruinisse destijds tot grote bloei lis gekomen, getuige de aanwezigheid van drie meestovem i De heer Groeneveld stelde voor dat de mensen van de tennisvereniging en de padvinders zelf een gebouw gaan zetten. Hij schatte de kosten dan ruwweg op f 5000,Naast de heer Groeneveld pleitte ook de heer Van der Velde tot het inlassen van een onderzoek of dit een haalbare zaak is. Ook de vraag van de heer Van der Velde inzake aanleg parkeerplaats in de Irenestraat kwam te berde. Na een onderzoek was gebleken dat dit beter kon worden aangelegd aan de Pr. Wilhelminalaan, al zal dit enig groen gaan kosten. De heer Van dei- Velde antwoordde hierop dat hij dan beide parkeerhavens wilde. Besloten werd om f 5.800,beschikbaar te stellen onder voorbehoud dat onder zocht zal worden of het misschien goedkoper kan. Gemeenschappelijke regelingen Onder het punt Gemeenschappelij ke Regelingen wees mevr. A. J. Huy gens-Sieling erop dat er een nieuwe vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur van de Centrale Werkplaats benoemd zal moeten worden. Voor zitter Jumelet deed ook een kort ver slag van de problemen met de woonwagenbewoners. Er schijnt bij de andere gemeenten weinig begrip te zijn voor de situatie waarin Brui nisse verkeert. Wederzijdse onder handelingen in de regio verliepen zeer gtroef, toen Bruinisse pleitte voor definitieve ontruiming van het woonwagenkamp wegens de jongste waterhoogte aan het Zijpe. Ook de presentiegelden voor raadsleden werden aangepast. Aan leiding hiertoe was een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Hierin werd verzocht het presentie geld per bijgewoonde raadsvergade ring te verhogen tot f 55,en per bijgewoonde commissievergadering tot f 41,—. Een in augustus 1973 gegeven machtiging tot het beleggen van overtollige kasgelden werd tot 1 fe bruari 1975 verlengd. Voorwaarde hierbij is, dat elke beslissing wordt meegedeeld aan de raad door b. en w. Goedgekeurd werden ook het voorstel tot het vaststellen van een algemeen kasgeldleningsbesluit en DEf4 HAAG. Ruim twintig leden van het „vrouwenbevrijdingsfront" hebben de Portugese ambassade bezet uit protest tegen het proces, dat vandaag (donderdag) begint tegen de „die Maria's", die gezamenlijk een feministisch boek hebben geschreven. LIMASSOL, 30-1. George Grivas/- de held van de Griekse-Cyprioten, is woensdag begraven op een terrein vlakbij het huis in de Cyprische ha venstad Limassol waar hij zich de laatste jaren had schuilgehouden. Duizenden aanhangers waren toege stroomd en' mannen, vrouwen en' kinderen lieten hun tranen de vrije loop toen de kist werd neergelaten. De generaal, die uitgroeide tot de aartsvijand van president Makarios, was zondag op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Enge dreigbrief in Italië ROME, 30-1. De Italiaanse eerste minister en de burgemeesters van Rome, Milaan en Napels alsook het bestuur van de Vaticaanse staat heb ben „ter gelegenheid van het heilig jaar", een brief gekregen waarin met het ontketenen van een bacteriologi sche oorlog in Italië wordt gedreigd als men niet binnen korte tjjd met een som van twee miljard lire over de brug komt. „Wij bemoeien ons niet met poli tiek, wij zijn noch rechts noch links, maar wij wensen een betere samen leving", aldus de schrijvers van de brief die zich noemen „Gli Umili" t(de nederigen). De aangeschreven autoriteiten moeten hun antwoord geven in een kleine advertentie in een groot dag blad in Rome, waarvan de tekst moet luiden: „grote industriële onderne ming aanvaardt het aanbod van twee miljard". Schrijven in Blijham BLI.THAM, 30-1. De bevolking van Blijham waar alle jongens en man nen van 13 tot 55 jaar een verhaaltje morton schrijven reageert z.eor ple- zJorig en de burgemeester J. J. Hoek stra is vol lof dat alles zo bijzonder vlot verloopt. Van de ruim 650 man nen zijn er nu 500 afgewerkt. Ook v"^n*dag zal nog een gedeelte hun schrijfproef moeten doen. Er is maar ren rnko'e die geen medewerking wil verlenen. Verpleegkundigen posten in ministerie r.EIDSCHENDAM, 30-1. De aktie- groep van verpleegkundigen uit psychiatrische ziekenhuizen heeft zich donderdag opnieuw geïnstal leerd in het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne in Lcid- schendam. De woordvoerder van het gezelschap verpleegkundigen, dat woensdag ook al wacht hield in het ministerie, heeft verklaard dat men zal blijven wachten tot staatssekre- taris Hendriks een gesprek zal toe staan en konkrete toezeggingen doet dat meer geld beschikbaar gesteld wordt voor de psychiatrische zieken huizen. Hotel - Restaurant - Bioscoop Concertzaal - Telefoon (01110) 2670 x Gaaf li gezellig uit via de Z.V.XJ. Neem dan in Mpndraaoii(fit menu. MENU a ƒ12,50 LONDEN, 30-1. Aan de vooravond van een geheime stemming die vrij wel zeker zal leiden:-tot; een; algehe le mijnstaking heeft de Britse rege ring alsnog een f uiterste poging, ge daan een complete industriële, chaos te voorkomen. Premier Heath, iont- bcod woensdagavond enkelevoor aanstaande ministers bij t zich op Downingstreet 10 en. ergingen ge ruchten dat hij te elfen ure i ook nog een ontmoeting zou hebben met lei ders van de mijnwerkers, of, mis schien, met vertegenwoordigers i van het TUC, de grootste vakbondorga nisatie in Engeland. De. bijeenkomst in de ambtswoning van Heath..zou zich, naar verluidt, concentreren op de vraag of het zogenaamde „relati- viteits-rapport" een opening zou kunnen vormen naar nieuwe bespre kingen. JERUZALEM, 30-1. Mevrouw Golda Meir heeft woensdagochtend na een onderhoud met, president Katzir verklaard te hopen, dat zij vrij snel een nieuwe coalitieregering zal kunnen vormen. „De partijen die ik denk te raadplegen weten welke taken op de natie rusten. Ik hoop met hen de grondvesten voor een nieuwe coalitie te kunnen leggen",, aldus mevrouw" Meir; Barquettes geyuld met champignopragout Kalfsoester „Mondragon" verschillende groenten en aardappelen Poire belle Hélène Speciaal voor deze avonden is onze keuken vanaf 17.00 uur geopend, zódat u in alle rust kunt genieten (Vervolg van pag. 1) Voor gewoon onderhoud en plaat selijke verbreding en aanvulling van rapden van deklagen is een ploeg van eigen mensen aangesteld, waar voor ook materiaal is aangeschaft. Er wordt steeds meer van de we gen gevergd door het toenemend en zwaarder verkeer. Dit najaar b.v. zijn over de wegen van de Westhoek tot Brouwersha ven 70.000 ton bieten vervoerd. De bermen van de wegen en de taluds zijn afgelopen jaar door het water schap gemaaid. Hiervoor is ook nieuw materiaal aangeschaft. Resu merend kan gezegd worden, dat het nu 15 jaar geleden is dat Schouwen- Duiveland tot één waterschap ge vormd is en in deze periode is nogal wat veranderd en verbeterd o.a. de uitvoering van de Deltawerken aan Hert bezocht kleuterklas ZANDVOORT, 30-1. Woens dagochtend zei een vierjarig meisje van de kleuterschool „De klimop" in Zandvoort te gen haar leidster dat er een hert voor de deur van het ge bouw stond. Toen de juffrouw de deur opendeed om te gaan kijken schoot het dier naar binnen en zette de hele boel op stelten. De gewaarschuwde politie wist met het hert - waar schijnlijk afkomstig uit de Amsterdamse waterleiding duinen - geen raad. Ten einde raad lukte het de dierenbe scherming het hert uit het schooltje te verwijderen. Aanval op boer LEUSDEN, 31-1. Een 63-jarige al leenwonende boer aan de Zwarte- weg in Leusden-centrum is woens dagavond laat toen hij op het punt stond in zijn bed te stappen door twee met een mes gewapende man nen overvallen. De overvallers gre pen de boer beet en legden hem op de grond. Toen zij hun aandacht wilden wijden aan de kluis werden zij opgeschrikt dopr het geluid van de wegrijdende auto van de buur man yari de boer. Het tweetal ging onmiddellijk per fiets op de vlucht. Duizenden populieren gaan er aan ELST, 30-1. In verband met de verbreding van de Linge in het ka der van de ruilverkaveling over-Be- tuwe noord, moeten in de gemeenten Bemmel, Huissen, Eist en Valburg enkele duizenden populieren langs de oever van het riviertje worden gekapt. Het waterschap heeft meegedeeld overieg te plegen met de rijksland- schapsconsulent, maar men heeft nog geen oplossing gevonden om de po pulieren te sparen. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon heeft woensdag verklaard dat hij vastbesloten is in funktie te blijven cn dat één jaar Watergate genoeg is. GENEVE. Voor de Europese vei ligheidsconferentie. die al vier maan den - mét één maand onderbreking - in Geneve vergadert, schijnt „het uur der waarheid" tc naderen. De komende dagen moet duidelijk wor den of het werk doorgang zal kun nen vinden of dat het zal stagneren, ao menen confcrcntickringcn in Ge neve. JERUZALEM. In 1973 zijn vol gens het Jewish Agency 55.000 joden naar Israël geëmigreerd. Verwacht wordt dat het er dit jaar 70.000 zul len zijn als het huidige tempo aan houdt. Uit de Sowjet-Unie kwamen vorig jaar 33.000 joden. de Repard, het bouwen van viaduc ten en aansluitende wegen, Een nieuwe jachthaven te Brouwersha ven, de bebouwing bij de dorpsker nen en de inrichting van kampeer terrein.. Het waterschap voerde di verse kapitaalswerken uit t.w. het dichten van de Langendijksevaart, verzwaring van de duinen bij Kijk duin, verbetering van wegen o.a. te Schouwse dijk en de Rampwcg. Nieuwe taak De dijkgraaf, de heer A. M. G=.!uk merkte op, dat men het vertrouwde gezicht van de heer J. v. d. Wekken (district III) niet meer achter de ta fel ziet. Per 31 december werd van hem als bestuurder afscheid geno men in een algemene vergadering. „Op deze plaats willen we de heer Van der Wekken alsnog dank bren gen voor al hetgeen hij voor het wa terschap heeft gedaan met grote kennis van zaken, waar we allen, van hebben geprofiteerd". In zijn plaats is gekozen de heer J. der We duwen. Dijkgraaf Geluk gaf een toe lichting op de nieuwe indeling der districten. Voor het waterschap komt er weer een nieuwe taak bij nl. de zuivering van het afvalwater, daar in de toe komst de exploitatie van de zuive ringsinstallaties door het waterschap wordt overgenomen. Het riieuwe uit 40 leden bestaande bestuur zal als volgt zijn samenge steld: 24 leden (ongebouwd) 8 leden (gebouwd) en 8 leden (vervuilers). Na de koninklijke goedkeuring zal er een heffingsverordening komen voor de vervuilers. De heer Geluk ging nader in op de waarschuwings dienst bij stormen zoals er recente lijk diversé zijn geweest. De water beheersing, rattenbestrijding, water zuivering en de wet op onroerend goed. De heer Kloosterboer besprak de zuivering van het water, water kering en waterbeheersing en de aanleg en onderhoud van wegen en waterlopen. Tenslotte gaf de griffier de heer Rotte de aanwezigen een kijkje in de financiële „pot" van het waterschap, wat er in komt, uitgaat en de besteding der gelden. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Spaargeld (60 mille) zoek ARNHEM, 30-1. Een pensionhou der in Oosterbeek is op nog onver klaarbare wijze bijna f 60.000 kwijt geraakt. Het gespaarde geld had hij van de bank gehaald om een ver bouwing van zijn woning te bekosti gen. Hij stopte thuis het geld tijde lijk tussen lappen poetskatoen, deed er papier om en legde het geld (f 57.900) in een kast in de schuur. Daar is het nu echter verdwenen en naspeuringen hebben tot dusver nog geen resultaat gehad. Ook tussen verbrande kranten bleken geen ver koolde snippers van het geld te zit ten. Café voor bierologen UTRECHT, 30-1. Vrijdag S februari wordt in Utrecht een café-bistro geopend, dat een uniek assortiment van meer dan 30 bieren biedt. Niet al leen zijn de bekende merk- bicren er te krijgen, maar ook hooggegiste bieren, zoals de originele trappistenbieren van de Abdijen van Westmalle, Orval, Rochcfort, Chimay en Westvleleren en voorts een aantal minder bekende hoog- f gegiste bieren uit Engeland, f België cn Duitsland. Op de f f „bierlijst" staan ook bieren f van spontane gisting", zoals J J het originele Geuzclambiek, f Kriekelambiek en „La Cham- pagne des Flamands". r Het nieuwe café kreeg de naam „Jan Primus", de (La- f tijnsenaam van Jan de Eer- f ste. Hertog van Brabant en f Limburg (1254-1294), staats- f man en minaar van vrouwen. f toernooien en bier. Donderdag 31 januari Zierikzee „Mondragon", 20.00 pur, kursus streekgeschiedenis „Stad en Lande". Chr. Geref. kerk; 20.00 uur, A.R.- kiesvereniging. Vrijdag 1 februari Zierikzee Ifüïs vaVi Nassau, 20.00 uur, vissers- Vereniging Helpt Elkander". Openbare basisschool ,,'t Kofschip", 19.30 uur, bazar/tombola voor ieder een t.b.v. Actie Ierse kinderen, (van af 16.30 uur speciaal voor de jeugd). Nieuvverkcrk Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering „O. en U." en „Nu met Hope". Dinsdag 5 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, verga dering VVV-Zierikzee. Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oifd-leerlingen. Burgh: Ver. van Huisvrouwen fondue-avorjd in de Koebel. Dreischqr „De Drié Schapen", 19.30 uur, leden vergadering Landbouwvereniging Dreisohor. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis; 9.30 uur v.m., verga dering distrikten 7 en 8 Waterschap Schou wen-Dui veland Woensdag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur, Kring vergadering Z.L.M. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Geen nieuws vandaag GRONINGEN, 30-1. Woensdag is er in stad en provincie Groningen niets gebeurd. Dat was althans de mening van de samenstellers van het Gronings journaal van de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO). Luisteraars naar de RONO hoorden tot hun verbazing dat het Gronings journaal werd vervangen door mu ziek. Toen de programmaleiding het Gronings journaal aankondigde, rea geerde daarop de omroeper met: „Ja, dat had u gedacht, maar wij zijn van mening dat er vandaag in de stad en in de provincie Groningen niets is gebeurd en vullen de komende vijf minuten daarom maar met muziek." Busje botst: drie doden ALKEMADE, 30-1 Bij een on geluk op rijksweg 4 Den Haag-Am- sterdam zijn drie mensen om het le ven gekomen. Twee werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde bij Alkemade (gem. RGelofardensveen). Er was een volkswagenbusje bij be trokken Het busje waarin de vijf zaten is door onbekende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De rijkspolitie heeft geen defecten aan het busje geconstateerd en ook geen drankmisbruik bü een van de inzittenden. De heren A. J. Slengerland (22) uit Hillcgom, J. B. Vcrdegal (21) uit Vo gelenzang cn F. G. J. van der Veld (19) uit Heemstede waren op slag dood. De twee andere inzittenden zijn ernstig gewond in een zieken huis opgenomen, er bestaat geen le vensgevaar. Stichting „Stop de kindermoord" AMSTERDAM. 30-1. Dc stichting „Stop de kindermoord" heeft dc tweede kamer gevraagd om voorlo pig per jaar I miljard gulden te ei sen voor de veiligheid van voetgan gers en fietsers. De stichting stelt, dat jarenlang zo'n anderhalf miljard is besteed aan autovoorzieningen en vrijwel niets aan veiligheid buiten dc auto. Die achterstand moet worden ingelopen, niet met peuterwerk. maar met een „Deltaplan". Russische burgers in VVestduit.se ambassade MOSKOU. 31-1. Twee Russische burgers van Duitse afkomst hebben een toevlucht gezocht in de West- duitse ambassade in Moskou cn wil len emigreren, zo heeft een woord voerder van de ambassade meege deeld, De twee betrokkenen, een jonge man en een vrouw, zijn woensdag de ambassade binnenge lopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2