Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljetten. De West, een onafgemaakte zaak - waar we mee zitten Jaarlijkse uitvoeringen fanfare „Luctor et Emergo" Bromfietsers hebben een valhelm nodig IJZERSTERK ZIT-ELEMENT intermeubel STREEKNIEUWS <2>e Rente van 7Vz tot 9% BLIK DOOR HET WERELD HANDSCHOENEN nen verloofde verdwenen VENSTER f U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: NAIROBI. Deskundigen op het gebied van het opzetten van dieren zijn hier bezig met het lichaam van Achmed, de grootste olifant ter wereld, die ver leden week overleed. President Kenyatta van Kenia heeft bevolen dat de olifant wordt opgezet en tentoongesteld in het Nationale Museum van Nai robi. Met de uitvoering van de opdracht zijn enkele maanden gemoeid. De kosten zullen rond f 40.000 bedragen. Branawervereniging „Paraat Zaterdagavond 26 januari werd in de zaal van Broekhoven te Renesse de feestavond van brandweervereni ging „Paraat" van Westerschouwen gehouden. De avond werd geopend door de voorzitter van de brand weer vereniging, de heer M. de Ha mer. Hg verwelkomde alle aanwe zigen, in het bg zonder burgemeester H. P. Ever wijn met zijn echtgenote. Commandant van Sluyters was door omstandigheden verhinderd de avond bij te wonen. Het eerste deel van de avond be stond uit een gezellig diner. Daarna sprak burgemeester Everwijn enke le woorden. Hij dankte alle brand weerlieden voor al hun werk, want door hun vrijwillige inzet is het mo gelijk zo'n brandweer draaiende te houden. De burgemeester betrok ook de dames van de bx-andweerlieden in zijn dankwoord. Het komt nml. nog- De schudenlast Uit de z.g Staat M. die bij de be groting 1974 is gevoegd blijkt dat Bruinisse per 1 januari 1974 een schuldenlast torstte van f 7.745.568,49 terwijl deze eind 1974 zal zijn aan gegroeid tot f 8. 273. 848,79. De ver meerdering wordt veroorzaakt, door een in 1974 af te sluiten bouwlening van f 600.000,- Het rente bestanddeel van alle leningen tesamen is f 387.044,81, het aflossingsbestanddeel f 163.417,80. De rentepex-centages variëren van 3-1/4% tot 8 3/8%. ENSCHEDE. Douane en politie in de grensstreek van Overijssel en Gelderland hebben de laatste week verscheidene mensen betrapt bij het smokkelen van drugs. RENESSE, 28-1. Zaterdag 2 en 9 februari geeft het fanfarekorps van Renesse „Luctor et Emergo" 's avonds om half acht de jaarlijkse uitvoeringen in het dorpshuis van Renesse. De eerste avond is allen ren. Nadat het toneelstuk is afgelo pen is er nog een gezellig bal onder leiding van Wis Schell en zijn vari anten. heidstest voor het besturen van een bromfiets gezien de vele ongelukken beslist ook geen overdreven zaak zijn Wanneer men onder de rubriek „dodclgke ongelukken" van deze krant kijkt, valt het toch wel zeer duidelijk op hoeveel ongevallen met nare afloop er gebeuren veroorzaakt door of met als slachtoffer de brom fietsbestuurder. Nu is.dit in feite niet z<x verwon derlijk. Het berijden van een brom fiets is toegestaan wanneer de 16- jarige leeftijd bereikt heeft. Men mag zich als bromfietsbestuurder zo in het drukke verkeer begeven zon der dat men bewust gemaakt is van het gevaar hiervan. Als dan nog be kend is dat vele bromfietsen een snelheid kunnen bereiken die aan de 50 km/uur grenst, de maximum snelheid van auto's binnen de be bouwde kom, dan wordt het grote slachtoffer gemiddelde onder de bromfietsers, een stuk begrijpelijker. In een auto heeft men altijd nog de bescherming van de stalen carosse- rie, op een brommer wordt men vol ledig blootgesteld aan eventuele ver wondingen. Een grote vooruitgang mag gezien worden in het verplicht stellen van het dragen van een val helm. Toch zou het afleggen van een verplichte verkeers- en rijvaardig- Aduertentie Lederen /l/I//fi2/? handschoenen in alle modekleuren /ZJr DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN f ZIERIKZEE SCHIPHOL. Het passagiersver voer op de luchthaven Schiphol is het afgelopen .jaar toegenomen met 14 pet. tot ongeveer 7.500.000 ook het vrachtvervoer en het postvervoer stegen in 1973 met resp. 10 en 12 pet. Tot ongeveer 214.000.000 kg en 95.000.000 kg. Het totaal aantal vliegtuigbewe gingen steeg met ongeveer 4 pet van 152.823 in 1972 tot ongeveer 159.000 in 1973. FEUILLETON DOOR GRÊ DE BOER „We zitten er allemaal mee", zei minister De Gaay Fortman deze week in de Tweede Kamer toen daar Suriname en de Nederlandse Antil len aan de orde kwamen. Die uit spraak tekent wel ongeveer de hele moedeloze sfeer waarin het debat over de begroting voor Surinaamse en Antilliaanse zaken verliep. Uiter aard in dit geval voornamelijk be keken door Nederlandse ogen, want de trieste stemming komt niet alleen voort uit de sociale gebreken die men vooral daar overzee konstateerde maar tevens en vooral omdat de konsekwenties ervan voor Neder land onaangenaam zijn. Waar de minister en de kamerle den „mee zaten" is in de eerste plaats de migratie uit Suriname, waarvan het gevolg thans is dat een vijfde van de bevolking al naar Ne derland is verhuisd. In Nederland vindt men bijvoorbeeld meer SiLri- naamse artsen dan in hun eigen land van herkomst, wat nog maar één il lustratie is van het feit dat de uit tocht kwalitatief Suriname nog meer verzwakt dan ze kwantitaief al doet. In zekere zin vergemakkelijkt het onmiskenbaar nadeel dat Suriname ervan heeft het spreken in de Twee de Kamer. Immers, alleen te reppen van het ongemak voor de Neder landse samenleving zou het debat een beetje egoïstisch hebben laten klinken. Wat natuurlijk niet bete kent dat de geringe blijdschap in Nederland over de „Bijlmerexpress" niet sterk ertoe bijdraagt dat men zich in Den Haag zorgen maakt over wat de minister „stuitende toestan den in Surinamenoemde. Hij zit er in het bijzonder mee dat vrijwel niets te doen valt om het Suriname schadende en Nederland kwellende probleem van de migratie uit de wereld te helpen. Een van de oorzaken is overduidelijk: er is een vlucht uit een hard sociaal klimaat naar een wat milder en dat men'dan het meteorologisch prettiger klimaat moet inruilen voor een killer heeft men daarvoor graag over. Een sim pele oplossing lijkt dus ervoor te zorgen dat de sociale omstandighe den in Surname dichter bij die van Nederland komen. Maar dit is een zaak die niet een minister in Den Haag kan regelen - dat moet zijn kollega in Paramaribo doen. Te weinig voorbereid De merkwaardige situatie werd beschreven dat de Nederlandse be windsman in Paramaribo aandringt op bepaalde verbeteringen - aan 's Lands Verbeteringsgesticht met na me - en daarbij vriendelijk vier mil joen gulden toezegt, maar dat van de verbetering niet veel komt. Een onbevredigende situatie, die neerkomt op machteloosheid iets te doen aan ivat voor Nederland zowel als de vroegere koloniën tot mis standen heeft geleid. Vandaar dat weer grif het verlangen werd uitge sproken dat haast gemaakt ivordt met de volledige onafhankelijkheid van de rijksdelen overzee, die nu een beetje hangen ïn de twijfelachtige positie tussen kolonie en onafhanke lijk land in. Waarbij men ziet hoe de tijden aan het veranderen zijn: nog niet zo lang geleden zag men landen zich krampachtig verzetten tegen het verlangen van hun koloniën om onafhankelijke naties te worden, nu is het omgekeerd zo dat een moeder land zich beklaagt dat die onafhan kelijkheid nie snel genoeg verwer kelijkt wordt. Waarbij wel enig be grip leeft - de training in het onaf hankelijk zijn is kennelijk niet vol doende geweest nog en dat kan men moeilijk de Surinamers alleen ver wijten: het is een vqn de onafge maakt zaken die uit het koloniale tijdperk zijn overgebleven en van de morele plicht om de taak alsnog af te werken is het moederland nog niet af. Naar ivat uit het kamerdebat bleek, lijkt echter de mogelijkheid om dit onafgemaakte werk te vol tooien onder de huidige omstandig heden ook nagenoeg nihil. Waarbij men zich de vraag kan stellen of on afhankelijkheid van Suriname ook het Nederlandse probleem dat ermee samenhangt oplost. Engeland heeft iets dergelijks gehad waarbij in het gemenebestverband toch immigratie mogelijk bleek die slechts met hoogst onelegante methoden te stuiten bleek. En een historisch ge groeide, voor Suriname niet geheel vrijwillig ontstane situatie kan een onafhankelijkheidsverklaring niet van de ene dag op de andere alle konsekwenties kwijt raken. KOEWEIT. „We hebben volledig vertrouwen in onze consul Mahmoud S. Rabbani", aldus de staatsecreta ris van het ministerie van buiten landse zaken van Koeweit Rashed Al -Rashed in een vraaggesprek met het in Koeweit vex'schijnende dag blad „Al-Kabas". Advertentie In onze opruiming o.a.: bekleed met rodeo normaal f 259.- nuf 159.- Doet uw voordeel meelstraat 31 zierikzee ZIERIKZEE Prijs voor kapper In de voorronde om het landskam pioenschap herenkappen, gehouden te Ulvenhuot, won de heer G. van Dam, met een eigen model, een tweede prijs. Wergroep Stichting Hulp Noord-Ierse kinderen Op woensdag 27 februari verga- dex-t de Werkgroep Zierikzee Stich ting Hulp Noox'd-Ierse kinderen in de huishoudschool „Prinses Julia na" en dus niet - zoals abusievelijk werd opgegeven - in de l.t.s. RENESSE Feestavond voor donateurs toegankelijk, de tweede avond is iedereen die be langstelling heeft van harte welkom Het programma begint met een optreden van de jeugdleden. Zij spe len achtex-een volgens Amico's van S. Egberts, Cax-illon van H. C. van Lijnschoten, „I don 't know how to love him" uit Jesus Christ Supper- siar van Lloyd Webber en tot slot het bekende Hava Nagila in een ar- rengement van J. H. Blom. Na dit optreden van de jeugdle den wordt de avond geopend door de voorzitter van „Luctor et Emer go" de heer J. A. Kouman. Het px-o- gramma zal daarna worden voortge zet door het fanfarekorps. Zij openen hun optreden met de mars Gladia tor van J. P. Sousa, gevolgd door de ouverture Nabucco van G. Verdi in een arrengement van A. Delhaye. Volgend nummer van het program ma is een selectie van operette-melo dieën uit lm Weissen Rösel van R. Renatzkie ,Die lustige Wit'we van F. Lehar en Wiener Blut van Joh. Strauss allen in een an-engement van C. M. Mellema. Na Jeruzalem van C. H. Parry volgt dan een selec tie musicalmelodieën uit Hair van Rado Ragni McDermott, My fair la dy van F. Loewe en Oklahoma van Rodgers Hammerstein. De melodieën worden uitgevoerd in arrengementen van W. Hautvast en C. M. Mellema. Het programma zal worden besloten met Mambo Jambo van Perez Prado in een arrengement van W< Hauvast Opvoering blijs pel Na de pauze speelt de toneelver eniging „Op Drift" uit Renesse het blijspel in drie bedrijven „Een dak te kort" van Jim Keulemans. Het stuk wordt gespeeld door de dames N. C. v. d. Hoek-Viergever, N. A. v. d. Hoek -Sturm, A. M. T. Versc- put-Sitters. K. K. G. v. d. Kuijl, J. Blom en M. Janse-Krijger en door de heren J. Verboom, C. v. d. Bogert, G. van Splunder. D. Kooman en J. de Feiter. De regie is in handen van de heer D. Dokman, de heer W. Lem- som is souffleur en mevr. J. Krijnse Locker-Krijger verzorgt het grimme- al eens voor dat de echtgenotes van de brandweerlieden onverwachts een uurtje alleen zitten en zonder hun spontane medewex-king zou dan ook niet kunnen. De x'est van de avond bleef men gezellig bijeen bij muziek van het duo Groenwoud en de Vos uit Vlissingen NOORDGOUWE Filmvoorstelling Op vrijdag 15 februari a.s. zullen twee films wox*den vertoond voor alle belangstellenden voor het comi té 5 september gemaakt van de mu ziekvereniging* Con Amore. Boven dien woi'dt een film vertoond van de feestelijkheden op 5 september jl. De films zullen worden vex-toond ln het mr. De Rooshuis te Noordgouwe. NIEUWERKERK Sneeuwgans aan de grond Temidden van een groep van naar schatting „gewone" ganzen, ontdekte de jachtopziener, de heer A. de Vlie ger, een sneeuwgans. Overtrekkende sneeuwganzen zijn er; een zittende schijnt niet veel voor te komen, al thans hier niet. BRUINISSE Hoek voor kleinere(vis)bootjes lil de haven van Bruinisse is een heek gereserveerd voor kleinere (vis) bootjes die 's zomers meer in gebruik zijn dan 's winters. Waar in de ge meentehaven nog steeds eb en vloed zich afwisselen wordt de afmering van de bootjes wel eens zwak, als daar door de jeugdige eigenaars geen controle op wordt uitgeoefend. Naast de bootjes ligt een ijzeren klipper van de heer G. Oomens De ze week kwamen een en andere maal bootjes onder het berghout van de klipper terecht. De bootjes werden daardoor onder water gedrukt. Zg zonken maar brachten daarbij scha de toe aan het roer van de klipper, dat omhoog werd gedrukt en los van het schip kwam te zitten. De politie heeft de zaak in onder zoek en de eigenaars van de boot jes zullen waarschijnlijk een bekeu ring krijgen. 60 Misschien was het atelier nog er gens in Duisland. In dat geval heeft ze misschien van haar geld de beno digde materialen en verdere attri buten gekocht om het werk hier in Nederland voort te zetten. Daax-bij geholpen door haar neef Jaap Erts- ma en zijn trawant Freek, de bar- keepex*. Misschien heeft tante Riek ook haar medewerking verleent, want voor mij staat het vast, dat de passen sinds enige tijd vervalst wor den in de woning van tante Riek. De nieuwe - en misschien een paar oude - medewerkei's accepteren haar als dé nieuwe baas, dus meneer Sander is uitgerangeerd. Zal ik een bewijs ervan geven? De max-échaussée heeft aan de grens een zekere dame aan gehouden, die in het bezit was van een pas op naam van Ilse Stockhau- sen, woonachtig te Dox-tmund en stewardess bij de Lufthansa. Die Ilse is het vriendinnetje van Sander van Pais. Dat weet ik van haar vader. Sander en Ilse waren op een keer in een restaurant en daar raakt Ilse haar pas kwijt. Door wie? We kun nen gevoegelijk aannemen, dat San- der, nu hij afgezet is als leidei-, zijn stiel als passendief weer terhand heeft genomen. Jannie Ertsma is dus de onbetwiste leidster van de pas- senbende en zetelt in Groningen. Grilder, die waarschijnlijk een poos haar vriend is geweest, verhuisde ook naar Groningen, zodat het twee tal ongestoord samen kon zijn. Tot onze agent het tweetal zag en Jan nie onraad rook. Dus verhuisde ze. Waarheen? Waarschijnlijk naar As sen of omgeving. Vanwaar ze de za ken leidde en op bepaalde tijdstip pen naar Amsterdam toog om de zaak te controleren. Tot slot nog dit Sander van Pais is betx-okken ge weest bij een verkeersongeval en ligt in een ziekenhuis in Dortmund. O.a. zware hersenschudding. Hel beste lijkt me, dat we de Duitse jus titie vragen hem in het oog te hou den. Zodra we een bevel tot aanhou ding in ons bezit hebben, kunnen we zijn uitlevex-ing vx-agen." Bx-andt kijkt de kring eens rond. „Zo, heren, dat is mijn theorie. Mag ik nu eens horen, wat u ervan denkt" De rechercheux-s kijken elkaar aan De hoofdinspecteur, die tijdens het x-elaas van x-echex-cheur Brandt enke le aantekeningen heeft gemaakt, denkt na. En komt tot vrijwel de zelfde conclusie als zijn ondex-ge- schikten: gewoon griezelig, zoals die pi-ovinciale collega zijn theorie om trent de passenbende uiteen gezel heeft. In het hoofd van deze man schuilt een gezond stel hersens, dat staat wel vast. Ze zullen in die stad wel verguld zijn met rechecheur Bi-and! Men bespreekt de situatie van dit ogenblik. Er worden enkele vragen op Brandt afgevuurd, maar hij weet ze goed te beantwoorden. Een der rechercheurs merkt op, dat het ver haal omtrent de verdwijning van die Jannie Ertsma tamelijk fantastisch voorkomt. Op deze wijze heeft ze al haar schepen achter zich verbrand. Ze kan toch niet te eeuwige dage ondergedoken blijven? Want ze leeft onder een andere naam. Op een ge geven ogenblik verloopt haar pas. maar omdat ze vals is. kan ze er niet mee naar het gemeentehuis gaan. Brandt ziet twee mogelijkheden. „In de eerste plaats kan ze voor zichzelf weer een andere pas laten maken, nietwaar? Wie in het veen zit, kijkt niet op een tux-fje. We we ten bijvoorbeeld, dat ze kort voor haar verdwijning een aantal pasfo to's heeft laten maken. Nee, niet bij Grilder, dat zou teveel in de gaten lopen natuurlijk. In de tweede plaats kan ze zich naar het buitenland be geven en daar bij oen consulaire vertegenwoordiger van Nederland haar pas laten verlengen. Dat is doorgaans een kwestie van écn dag. Laten we zeggen: ze gaat naar Span je. Zogenamd met vakantie. Van hoeveel vakantiegangex-s, vooral de overwinteraars verloopt de pas niet tijdens hun verblijf in de vreemde? Dan zox-gt de legatie, ambassade of doodgewoon een consul voor ver lenging zonder meer. Van enige con trole is dan nauwelijks sprake. Nee, dat is geen pi-obleem." Nog diezelfde dag wordt Den Haag ingelicht. En de procureur-ge neraal. Men is het er nu wel over eens, dat toegeslagen moet wox-den. Sander van Pais ligt in een zieken huis in Dortmund, dus de Duitse justitie zal meteen gevraagd worden op hem te letten. Ze zullen een ver zoek om uitlevering zo snel moge lijk toezenden. Voorts gelijktijdig Jaap Ertsma, Freek, de drie ver valsers, die regelmatig bij tante Riek bovenkomen, om daar hun werk te doen, tante Riek zelf, de Gx-oningse fotograaf Grilder en lost but not least die Monique Dankermans, alias Jannie Ertsma, die tegenwoordig on der de naam mevrouw Van Geldex-en in Rolde woont, arresteren. De benodigde papieren worden ge reedgemaakt: evenzovele bevelen tot aanhouding. Ze gaan naar Gro ningen en Rolde. Met de mededeling dat de volgende nacht om twee uur prcies overal tegelijk de verdachte personen gearresteerd zullen worden Die nacht zitten Brandt en inspec teur Benning in het politiebureau te wachten op de verlossende telefoon tjes: de vogels zitten ift de knip. Het is al over drieeën, als Amsterdam meldt, dat iedereen veilig opgebor gen is in het hoofdbureau. (wordt vervolgd) Advertentie Hen andere manier van sparen, mei een leuke spaarwinst na 2, 4'/2 of 6 jaar. De NMB SpaarwinstblIJetlen zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U stort 865,33 4.326,66 699,96 3.499,81 596,27 ƒ2.981,34 Looptijd Rente U ontvangt 2 jaar 2 jaar 414 jaar 414 jaar 6 jaar 6 jaar Th 714 814 814 9 9 1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze spaar- mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4