Vaststelling begroting gemeente Middenschouwen Ook te Renesse ging woonwagen in vlammen op 15 mei 1914 STREEK NIEUWS geschreven De installatie van burgemeester A. J. de Bruyn Wordt Zierikzee straks met een „s" De inlevering van bestrijdingsmiddelen in Zeeland VERHOGING AANTAL BELASTINGEN UIT SCHOUWENS VERLEDEN De spelling van plaatsnamen Waar blijft Schouwen-Duiveland? ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 januari 1974 Nr. 21129 3 SCHARENDIJKE, 28-1. In de ge houden vergadering van de gemeen teraad Middenschouwen werd over gegaan tot vaststelling van de ge meentebegroting, nadat enige raads leden van de gelegenheid gebruik bemaakt hebben hierover hun zegje te doen. Mede namens zijn fraktie zegde de heer M. Boot de secretaris en zijn medewerkers dank voor het gereed maken van de begroting. Evenals voorgaande jaren is de post onvoor ziene uitgaven krap. Belastingver hoging, zoals door b. en w. voorge steld is volgens hem geen verwerpe lijke zaak. doch hij deed toch een beroep op het college een voorzich tig financieel beleid te voeren. Spre ker kan zich niet verenigen met het voorstel het heffen van een toeris tenbelasting uit te stellen tot de nieuwe riolering zal worden gelegd Daar de gemeente nog al wat uit gaven doet in het recreatieve vlak, dient volgens hem reeds direct tot invoering van een toeristenbelasting te worden besloten. Aansluiting van de riolering op het rioolstelsel van de gemeente Westerschouwen is vol gens hem een urgente zaak. De voorraad bouwgrond in het be stemmingsplan „Kcrkwerve-West" zal misschien binnen enkele jaren zijn uitgeput zodat het volgens hem nodig is, dat het college gaat denken aan verdere uitbreiding van de wo- ingbouw over het sportterrein te Kcrkwerve. De grond van het sportterrein is slecht, doorlatend, zodat aanleg van een nieuw sportterrein nuttig is. Spreker zou wel gaarne zien, dat 2 a 3 jaar van te voren op het nieuwe sportterrein reeds beplanting wordt aangebracht om bij ingebruik neming al enig beschutting te heb ben. Kern Ellemeet Voor uitbreiding van de kom El lemeet is het gewenst, dat voor een beperkt aantal woningen bouwgrond beschikbaar komt. Gehoopt wordt, dat door het aantrekken van een derde technische kracht voor de technische dienst Bruinisse-Midden- schouwen de dienst beter zal gaan funktioneren en de achterstand zal worden weggewerkt. Met aanschaf fing van nieuw blusmateriaal voor Scharendijke dient volgens spreker te worden gewacht. In principe is hij niet tegen aanschaffing van de Op 15 mei 1914 vond het inhalen plaats van A. J. de Bruyn als bur gemeester van Ellemeet, Eikerzee en Scharendijke. Staande in een lan dauer van gebrs. de Jonge uit Zie- rikzee werd hy toegesproken namens de gemeente door de .heer N. de Ka ter, links op het paard. gevraagde hogedruk/lage druk mo- terspuit, doch voor 1974 kan de uit gaaf worden opgevangen.. Wat het kleutervervoer betreft is spreker voorstander van het ver hogen van de bijdragen van de ou ders. De heer Boot hoopte, dat Dolfi- rodam voor Scharendijke behouden kan blijven. Gevraagd werd of het mogelijk is een gemeenteblad uit te geven, dat b.v. 2x per jaar verschijnt Het kwam spreker nuttig voor de in woners informatie te geven. Spre ker kon akkoord gaan met de ge meentebegroting en wenste burge meester en wethouders bij de uit voering sterkte toe, Lokaal kleuterschool Mevi\ J. Kloet-Schellingerhout zegde eveneens dank aan de samen stellers van de begroting. Gelet op de prioriteiten lijst is een bedrag van f 15.000,- voor onvoorziene uitgaven na belastingverhoging nog beschei den. Spreekster hoopte dat. op de bouwkosten van een tweede lokaal voor de opnbare kleuterschool te Kerkwerve kan worden bezuinigd, door b.v. toepassing van prefab. Be zuiniging op de post voor vervoer der kleuters is wenselijk, ofschoon zij voorstander is van de mogelijk heid voor het volgen van kleuteron derwijs door alle kleuters. Wat de brandweer te Scharendijke betreft is zij voor aanschaffing van deugde lijk materiaal, zodat de brandweer- taak kan worden uitgevoerd. Spreek ster vroeg zich af, wat het college voor ogen heeft met vervanging van de muziektent te Scharendijke Ge hoopt werd, dat voor aanleg van de nieuwe riolering voor Scharendijke en Ellemeet een financiële oplossing komt. Sportterrein Kerkwerve De voorzitter constateerde, dat aan de prioriteitenlijst, gehoord de heer M. Boot, kan worden toegevoegd de aanleg van een nieuw sportterrein te Kerkwerve. Burgemeester en' wet houders waren reeds aan het den ken in deze richting. Het bedrag voor de openbare kleuterschool is hoog. Naast het bouwen van een tweede lokaal, dient echter bestaand schoolgebouw te worden gemoderni seerd. Er dient o.m. een nieuwe leidsterkamer te komen. In overleg met de inspecteur voor het kleuter onderwijs zal getracht worden het bedrag te verlagen.. Burgemeester en wethouders zijn voor het handhaven van nieuw blusmateriaal voor Scha rendijke op de prioriteitenlijst voor 1974. In verband met de aanwezigheid van zomerhuizen en caravans is het wenselijk een gecombineerde Iioge- druk/lagedruk motorspuit aan te schaffen Met aanschaffing dient evenwel te worden gewacht tot meer duidelijkheid onstaan is in de finan ciële positie van de gemeente voor 1974. De muziektent te Scharendijke is in zeer slechte staat, zodat afbreken noodzakelijk is. In antwoord op een vraag van mevr. Kloet kon worden medegedeeld, dat gedacht wordt aan een verhoging met bloembakken er rond, kortom aan een soort ontmoe tingspunt in de Dorpsstraat. Een na der voostel hiervoor zal de raad nog bereiken. De voorzitter antwoordde, dat het college zich bewust is, dat er al een behoorlijk bedrag voor de recreatie wordt uitgegeven. Toch wenst het college nog niet over te gaan tot onmiddellijke invoering van D. Bezuyen houdt het dier aan de teugel. De Bruyn, afkomstig van Vrijehove-Capelle, was tot dan sec retaris van de gemeente Ellemeet. Zittend in het rijtuig, zijn broer, landbouwer in hun geboortedorp. De plechtigheid vond plaats aan de grens van de gemeente Ellemeet aan het begin van de Slikweg. Op de achtergrond is de molen van Mo- riaanshoofd gedeeltelijk zichtbaar. een toeristenbelasting, daar de op brengst hiervan misschien zou wor den opgesoepeerd voor andere za ken, dan voor dekking van de kos ten van een nieuwe riolering. Voor uitbreiding van de kom te Ellemeet zal spoedig een ontwerpbe- stemmingsplan aan de raad worden overgelegd. Wat het vervoer van de kleuters in de gemeente betreft dient tot beperking van de kosten te wor den overgegaan. Burgemeester en wethouders zullen hierover spreken met de oudercommissie van de openb. kl. school te Kerkwerve en het bestuur van de chr. nat. kl. school te Scharendijke. De heer W. A. Wesels adviseerde namens de commissie belast met het onderzoek van de begroting tot vast stelling van de begroting. De com missie was niet te spreken over het feit, dat reeds enige jaren geen schooltandverzorging plaats vindt aan de scholen te Scharendijke en Ellemeet, door onderbezetting van de diehst. De begroting wordt daarna vastgesteld als volgt: gewone dienst: inkomsten en uitgaven f 3.721.062,91 kapitaaldienst inkomst, f 6.610.397,16, uitgaven f 6.750.647,44. Mede werden vastgesteld de le t/m 3e wijziging van de gemeentebegroting voor 1974. Belastingsverhoging Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot de volgende belasting verhogingen: straatbelasting, verho ging van de percentages voor ongeb. en gebouw van hesp. 10 en 20 tot resp. 25 en 12 (hogere opbrengst f 10.541,-) Verhoging van de honden belasting van f 30,- tot f 40,- per hond (hoger opbrengst f 1.920,-) Ver hoging van het aantal opcenten op de hoofdsom van de pers. belasting van 250 tot 290 (hoger opbrengst voor 1974 f 2.514,-) De raad besloot tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 629.00,- met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten ten einde het plan Putmeet I te Scharendijke bouwrijp te kunen maken. Vergadering over te nemen maatregelen bij hoge waterstanden De hoge 'waterstand van vrijdag avond 14 december heeft hier en daar wel wat losgemaakt, over het gevaar dat de inwoners van Schou- wen-Duiveland nog steeds bedx-eigt, als storm en springtij samenvallen zoals op die bewuste avond en ook in de ï'ampnacht van 1 febi-uai-i 1953 het geval was. Welke maatregelen kunnen of moeten worden genomen, als het werkelijk gaat spannen, of als blijkt dat de dijkwachtver-stek laat gaan zoals op 14 december. Op 19 februari zal deze vraag cen traal staan in tiet Dorpshuis te Brui- nisse als burgemeesters, seci'detaris- sen, hoofden van Gemeentewerken, hoofden van de B.B. in Zeeland, ver tegenwoordigers van Rijkswatei-staat de Rijkspolitie, de Provinciale water- staat, het hoofd van de afdeling Zeeland civiele verdediging, alsmede de chef kabinet van de Commissaris der Koningin in Zeeland, gezamen lijk zullen vei'gaderen, een vergade- ring waai'voor burgemeester G. Hok ken het initiatief heeft genomen. In de oorlog van 1940-45 werd bur gemeester De Bruyn afgezet en door de Duitsers enkele maanden gevangen gezet. Na de oorlog keerde hij naar Ellemeet terug. Hij woonde in het in 1918 gebouwde huis, thans Schelpweg 17. Hij overleed in 1953 en werd te Renesse begraven. W. P. d. V. RENESSE, 28-1. Maandagavond omstreeks half zeven werd de brand weer van Renesse en Haamstede ge alarmeerd voor een brand in het woonwagenkamp aan de Stoofweg te Renesse. In het kamp was de woon wagen van de afwezige familie N. afkomstig uit Roosendaal in brand geraakt. Volgens de bewoners van het kamp was de wagen plotseling in brand gevlogen; men dacht aan een ontploffing van de o^iekachel. Omdat de wagen dicht bij de in gang van het terrein stond was het de kampbewoners gelukt de bran dende wagen buiten het terrein te slepen. Toen de brandweer arriveei'de kon men niets andex*s doen dan de wagen uit laten branden om daarna restan ten te doven. Zowel de wagen als de inboedel ging volledig verloren. Behalve de brandweer was er veel politie ter plaatse en ook bur gemeester Everwijn van Wester schouwen kwam polshoogte nemen. De politie heeft de zaak in onder zoek genomen. Reeds ter plaatse werd de oliekachel aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. ZIERIKZEE Vergadering V.V.V. Op dinsdag 5 februari wordt in hotel „Van Oppen" de algemene le denvergadering gehouden van V.V.V. Zierikzee. De jaarverslagen zullen worden uitgebracht. Punt van bespreking is verder de Touristendagen 1974. Be stuursverkiezing is nodig i.v.rn. af treden van de heer B. v. d. Lelie (herkiesbaar) en de heren P. M. van Geesbergen en J. J. L. Jebbink (bei den niet herkiesbaar). Voor het voorzitterschap wordt als kandidaat gesteld de heer F. de Ja ger. Kring „Schouwen-Duiveland" ZoL.M. Op woensdag 6 februari wordt in het Huis van Nassau te Zierikzee een algemene vergadering gehouden van de Kring „Schouwen-Duiveland" der Z.L.M. De heren ir. R. M. Th. Adri- aanse, direkteur van de P. P. D. te Middelburg en dr. D. H. Franssens, secretaris van het Landbouwschap, spreken over het onderwerp: „Land bouw, landschap en ruimtelijke or dening". Nadien volgt een diskussie waaraan o.m. medewerken de heer E. Baerendsj burgemeester van Mid denschouwen en ir. I. D. Sepers, H.I.D. voor de Landinrichting. Rode Kruis-lektuur Voor het Rode Kruis kan weer lektuur worden afggegeven bij me vrouw Van Maanen-Verseput aan de dr. Wortmansti'aat. Het Rode Kruis zal een en ander graag in ontvangst nemen. Geslaagd Bij het op 22 september en 26 januari te Goes gehouden examen van de Koninklijke Nederlandse Zwembond slaagden voor het diplo ma aspirant zweminstrukteur onze stadgenoten K. A. de Keijzer en A. D. v. d. Berge. Beide heren zijn lid resp. bestuurslid van de Reddings brigade te Zierikzee. (rektifikatie) Dia-avond „Helodea" Vorige week kwam de aquarium vereniging „Helodea" bijeen in de bovenzaal van cafetaria „Markzicht" te Zierikzee. Ondanks het benzine probleem was er een bijzonder goe de belangstelling voor deze by een komst. Na het afwei'ken van een aantal huishoudelijke zaken werd gestart met de vertoning van de kleurendia- Om lot een eenvoudiger, eenvor mige spelling tc komen, verschijnt in 1864 een „Lijst van Nederlandsche plaatsnamen' en sinds die tijd is er eigenlijk een strijd tussen traditio- nelen" en „hei'vormers". In de lijst zien we Texel als Tcssel Axel als Aksel cn ook Zierikzee als Zieriksee. Het is deze lijst, toen als overbo dige nieuwlichterij aangeduid die nu nu weer stof doet opwaaien! Want ze serie „Planten-vax-ia". Deze goed op gezette lezing boeide de aanwezigen zeer. Er werden diverse mooie aquaria getoond, die van zeer goede kwaliteit waren. Ook werd tot in de tails getoond hoe er met de planten was gewerkt om tot éën mooi geheel te komen. In de pauze vond een verloting plaats van aquariumplanten* en daarna werd de dia-vertoning voört- gezet. In dit tweede deel van de avond wei-den planten getoond die afzonderlijk in zijn geheel werden besproken. Van de rondvraag wei-d een druk gebruk gemaakt. In onderling ge sprek wei-d getracht te komen tot een oplossing van de vele vragen naar aanleiding van dè vertoonde dia's. Lang na het oficiële gedeelte van de vei-gadering bleef men als hobby-isten nog gezamenlijk in ge sprek bij elkaar. BURGH Natuurfilm voor „Vogelwacht" Vrijdagavond a.s. is er een bijeen- MIDDELBURG, 29-1. De vorige week in Zeeland gehouden inzame- lingsaktie van restanten van bestrij dingsmiddelen, die niet meer mogen of kunnen worden gebruikt, heeft naar schatting zo'n 15 ton opgeleverd maar de organisatoren van de aktie hebben de indruk, dat nog lang niet alles is ingeleverd, ook niet op Schouwen-Duiveland. Er is nu nog een laatste gelegen heid om de restanten kwijt te raken en wel op woensdag 30 januari a.s. op de adressen, die zijn vermeld in de circulaire van de provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in Zee- was de basis voor de „Lijst der aard rijkskundige namen van Nederland" uit 1936, die nu, in 1974, door Wolters voor de Bosatlas is gebruikt, omdal do officiële regeling nog steeds op zich laat wachten. De lijsten van 1864 cn 1936 moder niseren alle romantische spellingen (Acquoy, Ugchelen, Burgh e.d.) die echter vaak als „heilig" beschouwd werden en waarvan do verandering veel weerstand opriep. komst van de Natuur- en Vogelwacht „Schouwen-Duiveland' in Hotel Bak ker te Burgh. Eerst is er een algemene ledenver gadering in verband met een voor gestelde statutenwijziging. Deze wij ziging is noodzakelijk, omdat de vereniging tegenwoordig meer ter reinen bestrijkt dan alleen de vogel bescherming. Daarna wordt een programma over de Oude Maas tussen IJsselmonde en de Hoekse Waard gebracht door de bekende amateur-cineast Jaap de Jong van wie vroeger al eens de succesvolle film „Het Rietland" werd vertoond. Na een causerie met dia's wordt een natuurfilm over deze getij denri vier gedraaid. Deze blijkt - dicht bij Rijnmond.' - nog een waardevolle flora en fauna te bezitten. De bete kenis voor de verpozing zoekende stedeling komt ook goed naar voren. Vele broedende vogels zijn in deze kleurenfilm vastgelegd o.a. de (ook in Schuddebeurs broedende) bluau- we reiger. Leden en belangstellenden zijn welkom. land en de Gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Via een groene kaart zijn alle agra riërs eind vorige week van deze laatste mogelijkheid tot inlevering op de hoogte gebracht. Na woensdag zal de algemene inspectie dienst van het ministerie van landbouw en vis serij met extra personeel een ver scherpte controle gaan houden op de aanwezigheid van niet meer bruik bare en verboden bestrijdingsmidde len in de land- en tuinbouw. Dege nen, bij wie van deze middelen nog wat wordt aangetroffen, moeten re kening met een strafrechtelijke ver volging houden. Zierik„s"ee De lijst van 1936 was voor een be langrijk deel het werk van de be kende dr. A. A. Beekman, die niet alleen een redelijke spelling wilde, maar ook waarde hechte aan aflei ding en historische betekenis. Van daar zijn schrijfwijze Zieriksee i.p.v. Zierikzee, want het was een kreek (ce) geweest waar zich een Zierik (Syrië. Sigcrik) gevestigd had. Het parlement toch al geprikkeld door de verandering die minister Marchant in 1934 had aangebracht in de spelling van De Vries en Te Win kel, keurde deze „zeer revolutionaire veranderingen" niet goed. Pas in 1961 wordt weer een com missie benoemd die de zaak „defini tief" moot regelen en het schijnt dat voorstellen „binnenkort" de minister zullen bereiken. Wat Z.W. Nederland betreft volgt hieronder een lijstje van namen met hun nieuwe schrijfwijze zoals men in De Kleine Bosatlas kan zien; oud- lieuw: Rockanje - Rokkonje; Rhoon - Roon; Oud-Beijerland - Ourbeier- land: Melissant - Meliszand; Goede- reede - Goeroe: St. Philipsland - St. Filipsland; Tholen - Tolen; Zierikzee - Zieriksee; Keeten - Keten; Co- lijnsplaat - Kolijnsplaat; Veerc - Ve- re; Oost-Souburg - Ooslsoeburg; Hansweert - Hansweerd; Yerseke - Ierseke; Bath - Bat; Cadzand - Kat zand; Axel - Aksel; Philippine - Filippine. F. BEEKMAN, Leraar MAVO Aardrijkskunde Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. ZIERIKZEE, 28-1. Opnieuw is de spelling van de aardrijkskundige namen in het nieuws. De burgemees ter van Herenveen noemde deze schrijfwijze in de nieuwe Bosatlas „puur flauwe kul" en „hij zal zeker de atlas niet meer kopen". Overigens gaat het hier om De Kleine Bosatlas, waarvan dit jaar een nieuwe druk verscheen en niet over De Grote Bosatlas, die op vele middel bare scholen in gebruik is en waarvan de nieuwste druk uit 1971 de oude schrijfwijze aanhoudt. Al ruim 100 jaar is de spelling van de aardrijkskundige namen een pro bleem en by spellingsbesluiten zoals in 1934, 1947 en 1954 werden deze namen er builen gehouden. Voor 1800 komt men vele schrijfwijzen tegen (van Zierikzee alleen al 23!). Na de Napoleontische tyd worden de plaatsnamen in officiële lystcn opgeno men cn meteen „beschaafd" opgeschreven. Oolticspfaat wordt Ooltgensplaat, Bresjes Breskens en Doornspick Doornspijk. Ook handhaafd men historische namen, die vaak in onze tijd een spellings uitspraak kregen. Zo bijvoorbeeld Oistcrwyk (Oosterwijk) dat men vaak hoort als Ojstcrwtfk of Texel (Tesscl) als Teksel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3