Een goede financiële situatie door knap beleid du HT MUZIEKKORPS N EN U" TE Z0NNEMAIRE GROOTTE REKREATIE-VERBLIJFSRUIMÏE KAN REKREATIEF MILIEU AANTASTEN Dreigende taal van Britse mijnwerkers De bankoverval te Breda Vrijwel geen treinverkeer in Engeland AGENDA fauteuil intermeubei Telegram van Brezjnjew aan Nixon ONRUST 2 GEMEENTERAAD BRUINISSE Film van 100 jarig' bestaan BRUINISSE, 25-1. Op <lo vrijdagmiddag gohoudcn gemeenteraadsvergadering van Bruinisse werd onder voorzitterschap van loco-burgemeester S. A. Jumelet (burgemeester G. Hokken was ziek) naast talrijke andere zaken de begroting over 197 1 behandeld. De heer H. Groeneveld l'GG Al» 1') sprak zijn waar dering uit over de netheid waarmee ook deze begro ting weer was verzorgd. Hij zei dat door een knap financieel beleid de situatie geheel anders was dan aan het begin van 1975. Hij was blij met tie iets ruimere opzet van de begroting die in voorgaande jaren niet bespeurd kon worden. Ook haakte hij in op de gewijzigde situatie omtrent de woonwagens. Door de hoge waterstand van december achtte het gemeentebestuur het niet langer mogelijk om de woonwagenbewoners het terrein aan het Zijpe te blyven toewijzen, terwijl het alternatief zeer moeilijk is te realiseren. Dit kon volgens de heer Groeneveld nog eens een extra be sparing opleveren van f 8000—, nu de gemeente zal gaan pleiten voor het definitief vertrek van deze gezinnen uit de kom van Bruinisse. Voorts pleitte hij voor de instand houding van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, „daar wij dit niet mogen missen in de regio". Veel waardering had hij voor de aktiviteiten van „On derdak". in het bijzonder voor het dagelijks bestuur. Andere punten die de heer Groe neveld aanhaalde: spoedige indiening en realisering van het plan „Riekus- weel"; aandacht voor het regionale jeugdwerk; aandacht voor het 75- jarig bestaan van de muziekvereni ging „Nu met Hope" in 1974 en het niet-getemporiseerd te werk gaan met de werkzaamheden zoals de jachthaven. Ook de heer M. J. van der Velde (eigen lijst) was blij met de sluitende begroting (overschot ruim 1' 40.000. Advertentie llij vreesde wel een kostenstijging, doeh dat is niet te voorzien. Zeer te vreden was hij over de kredieten voor herbestrating „een schot in de roos". Enkele punten hadden echter niet zijn goedkeuring. Zo was hij tegen de uitbreiding van het personeel met een typiste. Ook bliji' ik van mening dat een extra technische kracht volledig overbodig is. Een opzichter is meer dan vol doende. aldus het raadslid. Het niet meer verschepen van do bicten is voor de gemeente een ge voelige klap. En vervanging zit er direkt ook niét in. De heer Van der Velde had verder alle waardering voor de diverse bestemmingsplannen, al vond hij sommige mededelingen zeer vaag. Verder was het hem op gevallen dat erveel aandacht was besteed aan visserij, doch niet aan de landbouw, de middenstand en de werkende klasse. „Het is iriogelijk dat dit een teken aan de wand is'\ zo "besloot hij -zijn betoog. Dc vissen In onze opruiming o.a.: leder-stof normaal f 795.- nuf 395.- met schoonheidsfoutjes meelstraat 31 zierikzee Jongen gewurgd met eigen sjaal BEVERWIJK, 28-1. In het Willem Alexanderplantsoen in Beverwijk is het lichaam gevonden van de 12-ja- rige Arjan van Diepen. De jongeman was met zijn eigen sjaal gewurgd, die aan een boom bevestigd was. De politie onderzoekt of er sprake is van misdrijf of van een ongeluk. Maandag is sectie verricht op het lichaam van de jongen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Koning in Juliana bracht een bezoek aan het Romeinse schip bij Zwammerclam. Op een kleine expositie bekijkt de koningin een klein arm-portemon- neetje dat in de Romeinse tijd ge dragen werd. Links burgemeester R. M. Gallas van Alphen aan den Rijn. De heer M. Verspoor (Alg. belang) beperkte zich voornamelijk tot de visserij. Hij vroeg zich af wat er gaat gebeuren met de visserijbedrijven. Hij drong aan op tijdige maatregelen daar het anders wel eens te laat zou kunnen zijn. Over de gemeentehaven zei de heer Verspoor dat de inkomsten terug lopen. Ook hier drong hij aan om tij dig de bakens te verzetten. Tenslotte sprak hij de wens uit dat er een pret tige samenwerking mocht zijn tussen de raad. b. en w. en het gemeente- personeel. De voorzitter beantwoordde hierna in het kort deze algemene beschou wingen. Hij zei dat hy persoonlijk van mening was dat het plan Rie- kusweel maar in dc ijskast moest worden gestopt, daar de omstandig heden zich hebben gewijzigd. Hij vond wel dat de financiële si tuatie wel iets beter was geworden t.o.v. voorgaande jaren, doch hij be twijfelde of dit van lange duur was. Dc ijsveroniging Over de moeilijkheden met de plaatselijke ijsvereniging zei de voor zitter, dat dit een moeilijke zaak was daar hij de groenstrook rond de ijs baan niet wilde verwaarlozen. De uitspraken van de heer Van der Vel de m.b.t. het schijnbare teveel aan personeel ontlokte de voorzitter drie vragen: Is het indertijd gehouden rapport van de Ver. voor Nederland se gemeenten foutief beoordeeld? Antwoord: ja. Is er een beleidsfout gemaakt? Antwoord: nee. Moet het rapport herzien worden? Antwoord: ia. Persoonlijk voelde hij wel wat. voor het standpunt van de heer Van der Velde aangaande de aanstelling van de technische kracht, doch er zijn omstandigheden die deze beslis sing toch wel rechtvaardigen. Verder zegde hij toe dat al het mogelijke zal worden gedaan, om de visserij te steunen. Het slopen van d'e vervallen loods van de RTM aan het Zijpe is van het beleid van het gemeentebestuur af hankelijk. Wanneer deze slopen no dig acht, zullen dë besprekingen hierover aanvangen. Op aandringen van de heer Ver spoor staat het gemeentebestuur niet afwijzend tegen het dragen van een uniform door de gemeentebode an nex deurwaarder der plaatselijke belastingen de heer P. Geluk. •Mevr, A. J." Huygens-Sieling vond dat de voorzitter de algemene be schouwingen teveel vanuit zijn eigen gezichtspunt had beantwoord. De heer Versp'oor kon deze mening ech ter niet delen. In een zeer vlot tempo werd daar op de begroting behandeld. Tegen subsidies Deze bleek voor de meeste raads leden geen onoverkomelijke punten te bevatten, behalve voor wethouder ZONNEMAIRK. 28-1. Vrijdagavond hield de muziekvereniging „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire een feestavond in het Verenigingsgebouw aan de v. d. Bijlstraat. De voorzitter, de heer J. Stoel kon een groot aantal bezoekers, leden, donateurs en belangstellenden ver welkomen. In het bijzonder heette hy burgemeester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven met zijn echtge note, hartelijk welkom. Het programma begon met een muziekuitvoering o.l.v. de directeur, de heer H. Everwijn. In een vlot tempo werd een zeer afwisselend programma afgewerkt, met marsmu ziek .operettemelodieën, en moderne muziek met de nodige „swing" erin. Hel publiek dankte met een enthou siast applaus. Film 100-jarig bestaan Veel belangstelling bestond voor het tweede programmaonderdeel, de vertoning van een film. die was op genomen bij de viering van het 100- jarig bestaan van de muziekvereni ging in juni 1073. Alle onderdelen van deze geweldige gebeurtenis kwa men weer in de herinnering terug, dc- optocht van de vele bezoekende muziekverenigingen, het festival op het sportveld, de overhandiging van het nieuwe instrumentarium ter waarde van 30.000 gulden, bijeen ge bracht d.m.v. een verloting. Verder het optreden van de Am sterdamse Politiekapel en het avond feest in de grote tent. Ook het feit dat het leest gehouden werd op een der schitterendste zomerdagen van de „voorbije mooie zomer' was op de film duidelijk te zien. Na afloop van de film deelde de heer Stoel nog mee dat de film geschonken was aan de muziekvereniging en in het ar chief bewaard zal blijven. Na de pauze speelde de boerenka- pel van „N. en U." vrolijke muziek in de bekende stijl van „Dc Boertjes van' Buut'n". Na afloop werden de stoelen aan de kant gezet voor een bal. Voor de dansmuziek zorgden de vanouds bekende Jaap en Kees uit Oosterland. Al met al was het een zeer geslaagde avond. W. van Gilst (SGP'PCG). Een subsi die aan de sporthal-zwembad „On derdak" van f 4.050,en een subsi die aan schouwburgen van f 2.700, konden zijn goedkeuring niet weg dragen. Ook wethouders. A. Jumelet (PCG'CHU) was tegen dit laatste punt. Ook had hij bezwaren tegen een subsidie van f 4050,—. Hij wilde eerst liever een afwachtende houding, daar nog niets bekend is van de aan vang van bepaalde werkzaamheden omtrent jeugdwerk. De heer Van der Velde had bezwa ren tegen een post die al acht jaar op de reserve staat: Bevordering In dustrie vestiging f 6500,Hij zag liever dat dit geld bestemd zou wor den voor herbestrating. De gehele begroting werd daarop met algemene stemmen goedgekeurd Aan het einde van de vergadering werd afscheid genomen van mevr. A. J. Huygens-Sieling. Na een vierja rige ambtsperiode hoopt zij te ver trekken naar Arnhem. De voorzitter schetste in het kort de onderscheidene bestuursfunkties in de diverse kommissies en instan ties, waarvoor zij haar krachten heeft gegeven. Hij dankte haar har telijk voor al haar bemoeienissen, al was zij weieens kritisch in haar. be schouwingen. Namens het gemeente bestuur werd haar een pen aangebo den. Mevr. Huygens-Sieling sprak nog een dankwoord voor de geschen ken die zij tijdens haar pasgesloten huwelijk had ontvangen. Verder vbood zij de raad nog een symboliek aan in de vorm van bruidsuikers. Haar fraktielid de heer Verspoor zei haar tenslotte namens zijn frak- tie dank voor de samenwerking. WESTERSCHOUWEN, 28-1. „Het ogenblik lijkt aan- gebroken (lat mei liable (le totale ruimte die voor rekreatief verblijf in beslag genomen wordt dermate groot gaat worden, dat de kwaliteit van liet rekreatief milieu aangetast dreigt te worden, waardoor de positie van Westerschonwen als rekreatiegemeente verzwakt kan worden1". „Deze ontwikkeling lijkt te wor den versterkt door dè te konstateren ecologische herwaardering en een groeiend milieubewustzijn. Daarby komt dat onder invloed van groeien de welvaart en welzyn, leidend tot meer vrije tyd, alsmede meer buiten de woning doorgebrachte vrije tijd, de potentiële rekreant scherper zal gaan oordelen over de kwaliteit van de huidige verblyfsterreinen, zeker waar in vele gevallen de vakanties en korte verblijven gaan uitgroeien tot een vorm van welhaast perma nent rekreatief wonen". Het bovenstaande wordt geconsta teerd in de in vorige kranten reeds eerder geciteerde Struktuurnota Westerschouwen, deel II, „ontwikke- lingsmogelij kheden". In het hoofdstuk „rekreatie" wordt het van belang geacht, dat voor de bepaling van de slaapplaatskapaciteit van Westerschouwen een beslissing wordt genomen ten aanzien van de acceptabele dichtheden, omdat deze in belangrijke mate bepalend zijn voor het toekomstig aantal slaap plaatsen. Een gevolg hiervan kan zijn dat de exploitatie van nieuwe verblijfster- reincn c.q. van uit te dunnen ver- blijfsterreinen niet meer aantrekke lijk zal zijn vanwege de hoge prijzen die voor rendabele exploitatie nodig zullen zijn. Het is aan het gemeentelijk beleid te beslissen of hogere dichtheden dan toelaatbaar zijn, dan wel dat als kon- sekwentie van dergelijke uitgangs punten er niet tot nieuwe verblijfs- akkomodatie besloten wordt. In het eerste geval dreigt het gevaar dat elk streven naar kwaliteitsverbetering a priori ondermijnd is. De samenstellers vinden het ver der duidelijk dat er een beleidsbe slissing dient te komen over de mate waarin de ecologische waarde bepa lend zal zijn voor de acceptabele dichtheid per ha. In het (extreme) uiterste kan dit betekenen dat hiervoor vervangende ruimte nodig zal zijn tot een omvang van 50 en meer ha. Als mogelijk re sultaat van een dergelijk beleid wordt opgesomd: verhoogde kwa- liteit van de verblijfsakkommoda- lie, betere bescherming van de na tuurgebieden, landschappelijk betere inpassing van de huidige verblijfsge- bieden. Een en ander kan echter ook be tekenen: duurdere staanplaatsprijzen en moeilijker exploitatie. Bij behoud van een gelijk aantal slaapplaatsen: uitbreiding van de verblijfsakkomo- datie naar nieuwe gebieden, en dus: verdere aantasting van het landschap en eventueel het oco-systoem. Of. indien een dergelijk beleid niet acceptabel word! geacht: belangrijke daling van het aantal slaapplaatsen en bijgevolg: ondermijning van de economische en dus ook sociale po sitie van degenen die direkt of indi- rekt een inkomen trekken uit de rekreatie. LONDEN, 28-1. Een van de „grote drie" leiders van de Britse mijnwer kers heeft maandag gedreigd dat zijn mannen niet zullen aarzelen de schachten onder water te zetten als de regering militairen zou inzetten in een poging de volledige staking van de mijnwerkers te breken. Men zou ook alles in het werk stellen om de militairen partij voor de stakers te laten kiezen. BREDA, 28-1. De gemeentepolitie in Breda verwachtte maandagmid dag spoedig de vier daders te kunnen aanhouden van de overval op een geldtransport van Van Gend en Loos die maandagmiddag in Breda plaats had en waarbij de 57-jarige J. C. Busschots uit het Belgische Essen dodelijk werd getroffen. Er zijn twee schoten op hem gelost, vermoedelijk door een Zuidmolukker met haar tot op de schouders en on geveer 22 jaar oud. De schoten raak ten de heer Busschots, die met een cassette met f 69.000 net de Neder landse Middenstandsbank in de Vee marktstraat wild ingaan, in keel en borst. Hij overleed binnen enkele minuten. De daders slaagden er niet in de cassette te bemachtigen, omdat het slachtoffer nog kans zag het bank gebouw binnen te strompelen. MOSKOU, 28-1. De Russische par tijleider Leonid Brezjnjew heeft maandag in een telegram aan presi dent Nixon de overtuiging uitge sproken dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unic en de Verenigde Staten zich zullen ontwikkelen „lot voordeel van de volken van beide landen en in het belang van de in ternationale veiligheid en de we reldvrede". Brezjnjew verzond het telegram vanuit de Iljoesjin-62 van Aeroflol waarmee hij op weg was naar Cuba. Hij deed Nixon. de rege ring en het volk van de Verenigde Staten zijn beste wensen toekomen. Kinderen aten giftige knol HOOGEZAND. 28-1. Do 7-jarige Harold en de 9-jarige Ronald Lup- pens en hun 9-jarige vriendje Ri chard Kouwman, alle drie uit Hoo- g("nd. zijn zondag met de grootste spoed naar het academisch zzhken- hu is in Groningen gébracht, waar h*m magen werden leeggepompt. De k'ndcun die met de vader L tippens bij het Zuidiaardermoer hadden ge wandeld. hadden een zeer giftige knol, dc zg. circuta griosa, gegoten. Na hel eten van deze zoetsmnkende knol werden de kinderen misselijk, blauw en verstijfden. LONDEN. 28-1. Het Britse spoor wegverkeer dat toch al werd getrof fen door een stiptheidsactie van de bestuurders is maandag nagenoeg geheel tot stilstand gekomen door een onofficiële staking van een dag door het stationspersoneel. dat pro testeert tegen het inkrimpen van het zondagrooster door de spoorwegdi rectie. Duizon.'on forensen wier werk in Londen is. bleven thuis of namen de auto, wat weer tol files van acht ki lometer in dc buurt van de hoofd stad leidde. De gemeentelijke over heid stelde terreinen beschikbaar om de stroom van langparkeerders op te vangen. De Britse spoorwegen waarschuw den dat maar een paar treinen re den en ze raadden de reizigers aan thuis te blijven of per auto te rei zen. omdat de verzekering kon wor den gegeven dat ze na hun werk transport naar huis hadden. Door dc stiplheidsaklie van de treinbestuurders rijden cr zeven we ken al geen treinen moer. Dinsdag 29 januari Zierikzee R.K.-Kerk, 20.00 uur, concert Oralo- rium-vereniging. Renesse Gebouw Trefpunt, Moolweg, 19.30 uur, vergadering Chr. Besturenbond van Westerschouwen. Brouwershaven Hotel Jacob Cats; 14.00 ui r, verga dering distrikt 2 en 3 V aterschap Schouwen-Duiveland. Dreischor „De Drie Schapen". 20.0( uur. aid. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plat telandsvrou wen. Woensdag 30 'anuari Zierikzee Huis van Nassau. 9.30 uur v.m. ver gadering dislrikten 4. 5 en 6 Water schap Schouwen-Duiveland. Donderdag 31 januari Zierikzee „Mondragon", 20.00 uur, kursus streekgeschiedenis „Stad en Lande". Chr. Geref. kerk; 20.00 uur. A.R.- kiesvereniging. Vrijdag 1 februari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, vissers vereniging „Helpt Elkander". Openbare basisschool ,.'t Kofschip", 19.30 uur, bazar/'tombola voor ieder een t.b.v. Actie Ierse kinderen, (van af 16.30 uur speciaal voor de jeugd). Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering „O. en U." en „Nu met Hope". Dinsdag 5 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, verga dering VVV-Zierikzee. Burgh: Ver. van Huisvrouwen fondue-avond in de Koebel. Dreischor „De Drie Schapen", 19.30 uur, leden vergadering Landbouwvereniging Dreischor. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis; 9.30 i ur v.m., verga dering dislrikten 7 en 8 Waterschap Schouwen-Duiveland. Woensdag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau, 14.00 uur. Kring vergadering Z.L.M. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de -Vaafe (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Waarom moet er toch altijd onrust ontstaan. „Neem" nou Muiden. Dat ligt daar mooi tegen de voormailige Zuiderzee aan. Muiden heeft nog een laatste stukje bos en dat gaat nu opgeofferd worden omdat er een vierbaansweg doorheen moet. Overal diezelfde verhalen: bedrei ging hier, bedreiging daar. Ameland en de olie, smeerpijp in de Wadden zee, de Twikkelse bossen vandaag, ntorgen de Ooi/epolder. Enfin dc lijst is eindeloos. Van Gewest tot Gewest weet het altijd zo lekker er uit te pikken. Een vriend van mij heeft zijn gevoeligste jaren in Friesland doorgebracht. Hij beschreef Akkrum en hoe dat daar ligt, ingebed in een harmonisch landschap en hij maar denken dal het allemaal nog zo was. Onlangs sprak hij een collega, die daar in het Friese moest zijn. „Vergeel het maar", zei die vriend; „er is een snelweg pal cr langs en dc zaak is bekeken". Natuurlijk hebben wc niets tegen snelwegen, maar dot kappen van mooie bomen, dat op ruimen van lollige hoekjes, dat dwars overal doorheen snijden, zou het soms een Nederlandse ziekte Zijn? Dat is het niet exklusief, maar een ander land is toevallig een beet je tveelgroter. Daar doei men ook nel dolle dinger, maar er is zoveel meer ruimte. Ilicr doet het pijn. En fin, U weet hoe het gaat. De Mui- denaren lopen te hoop. Ze verzame len handtekeningen, ze laten hun emotie blijken, maar het schijnt daar af te stuiten op de overweging, dat binnen een bepnoldc afstand geen twee afritten mogen worden aangelegd en dat zou voor een alter natief plan nu juist nodig zijn. Jammer hoor; maar - laten wc wel wezen - imndaag is het Muiden en morgen een andere plaats of een bos. of een landschap, of iets unieks waar nog een verdraaid fijn bloe metje omhoog komt of een zeldzame vogel ivil broeden. Slikken, gorzen, rietlanden, brok stukken hoogveen, poelen, enfin noem maar op. het is allemaal in ge vaar. Straks kunnen we overal snel bij, maar er is niets meer! SCH1ERE1LANDM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2