Wijziging prijzenbeschikking K Aktiegroep: Rome ongezond Syrië meldt reeks bestands- schendingen Nog grote noodtoestand in Sahel Viering Vlissingen groeide uit tot ware manifestatie DE ZIERIKZEESCHE COURANT war W ZEVIBEL IN HET ZILVER I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21428 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Recreatie belangrijker in Middenschouwen Situatie voor kleine ondernemer mag niet ongunstiger uitpakken DEN HAAG, 26-1. Het gesprek dat de bewindslieden van economische zaken zaterdag hebben gevoerd niet vertegenwoordigers van het overlegorgaan van de drie centrale organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf heeft niet het karakter gehad van over leg. Dit heeft minister Lubbers zaterdagmiddag na afloop meegedeeld. De minister herinnerde er aan dat woensdag jl., toen op verzoek van het overlegorgaan, een spoedgesprek is gevoerd tussen de minister-presi dent en de twee bewindslieden van economische zaken enerzyds (mini ster Boersma, die ook aan dat ge sprek had zullen deelnemen was toen door ziekte verhinderd, en re presentanten van het overlegorgaan anderzijds. Er is toen afgesproken dat er op korte termijn verder zou worden gesproken, ook omdat er van de zijde van het overlegorgaan een deuk in het overleg was vastgesteld. Het gesprek van zaterdag diende er toe om het vertrouwen te her stellen. Het gesprek van deze dag had meer relief gekregen, aldus de minister, door de discussies over het prijsbeleid in de tweede kamer en de verwijzingen in die discussies naar het vervolggesprek met het overlegorgaan. De bewindslieden hebben zorgvul- ROME, 28-1. Rome heeft het hoog ste kindersterfte-cijfer van Italië en er komen meer gevallen van tyfus voor dan in heel Noord-Amerika. 60 procent van de Romeinse kinderen hebben darm-parasieten (wormziek ten e.d.) en de helft van de kinderen vertoont lichamelijke stoornissen omdat er in de stad niet voldoende speelruimte is. Tot deze bevindingen is de Itali aanse milieu-actiegroep „Italia Nos tra" gekomen. dig geluisterd naar de meningen die de vertegenwoordigers van het over legorgaan deze zaterdag te berde hebben gebracht. Op basis daarvan hebben de bewindslieden zich, na dat men ruim twee uur bijeen was geweest, teruggetrokken voor intern beraad. Niet ongunstiger Na dat ruim anderhalf uur duren de beraad heeft de minister in het voortgezette overleg meegedeeld dat de situatie voor de kleine onderne mer niet ongunstiger mag uitpakken dan voor de vergelijkbare werkne mer, voor welke categorie gemaks halve de zgn. modale werknemer is genomen (de modale werknemer is gehuwd, heeft twee kinderen en heeft een inkomen juist beneden de sociale verzekeringsgrens). Dat is de invalshoek waaronder de bewindslieden de problematiek heb ben benaderd. Die ondernemers, wier winst, of belastbaar inkomen, in 1971 minder was dan f 22.500,- en in 1972 minder dan f 25.000,-, zullen zijn v-rijgesteld.van de tijdelijke ver dere verscherping van het prijsbe leid, zo heeft de minister zaterdag het overlegorgaan meegedeeld. Deze bepaling geldt niet alleen voor ondernemers in de detailhandel maar voor de kleine ondernemersin algemene zin, zo voegde hy er aan toe. Die genoemde winst- en inko mensbedragen möeten wel kunnen Koningin naar Canada DEN HAAG, 27-1. Koningin Ju liana is zaterdagmorgen van Schip hol naar Canada vertrokken waar zij een kort bezoek aan haar dochter prinses Christina brengt. worden aangetoond. Dat kan aan de hand van de aanslag of, als die aan slag nog niet is ontvangen, op grond van de aangifte. Daarnaast heeft men het in het gesprek van zaterdag gehad over de ondernemers in de detailhandel. Ook daarbij is het uitgangspunt dat de kleine ondernemer er in de huidige situatie niet sterker op achter uit mag gaan dan de vergelijkbare werknemer. DAMASCUS, 28-1. Syrië heeft zondag drie bestandschendingen aan de Syrisch-Israclische bestandslijnen gemeld, waarbü gevochten zou zyn met tanks, raketten en artillerie Vol gens een Syrische militaire woord voerder zijn zeker 40 Israëlische mi litairen gedood of gewond. Aan Syrische zijde waren vier ge- wondén. Ook zouden de Syriers drie Israëlische tanks en 11 batterijen ar- tilleriegeschut buiten gevecht ge steld hebben. Israël maakt wel melding van bë- - standschendingen, maar zegt dat daarbij aan Israëlische zijde geen slachtoffers vielen. Beide partijen zeggen dat de ander met schieten is begonnen. Ook zaterdag was er spra ke van gevechten aan het front op de hoogvlakte van Golan. In auto verbrand NIJMEGEN, 27-1. De 24-jarige on gehuwde Nijmegenaar I. van der Weerd is zondagmorgen in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij reed met zijn personenauto op de O.C. Huismanstraat over een vlucht heuvel, waarna de auto over de kop sloeg en in brand vloog. De bestuur der kwam in de vlammen om. BRUSSEL, 26-1. De door de grote droogte geteisterde Sahel-landen, ten zuiden van de Sahara hebben dit jaar een minimale voedselhulp van 660.000 ton graan nodig. Dat is het absolute minimum. 200.000 mensen dreigen nu al van honger te sterven indien er niet voor begin mei een derde van die hoe veelheid graan ter plaatse is. Dat is in Brussel, op een perscopfe- renite in het EEG-gebouw, meege deeld door de minister van landbouw van Opper Volta, Dakoure. Minister Dakoure, die tevens co ordinator is van de voedselhulp die aan de Sahellanden wordt verschaft, zei dat men eind april, begin mei, de eerste regen in dat gebied verwacht. De wegen worden dan onbegaanbaar en na die tijd zal het bijzonder veel moeite en veel geld kosten om het voedsel nog bijtijds op de juiste plaatsen te brengen. Ook vorig jaar heeft men in de Sahel even zo'n regenperiode gehad. Omdat men toen vliegtuigen moest gaan gebruiken en parachutes, liepen de voedselhulpkosten voor één ton graan toen op van 40 tot 400 dollar. Niet vergeten Eui'opees commissaris Cheysson, belast met de Europese ontwikke lingshulp, legde er de nadruk op dat, na de verleende hulp van vorig jaar, men de Sahel nu niet mag vergeten. „80 procent van onze veestapel is verloren gegaan en door de ongeken de droogte is iedere vorm van cul tuur onmogelijk, aldus minister Da koure. In totaal zullen onze landen in 1974 behoefte hebben aan ongeveer 1.230.000 ton graan. De 660.000 ton is slechts voldoende om ons voor ster ven te behoeden." LONDEN. De werkweek in En geland zal wellicht tot twee en een halve dag of zelfs twee dagen moe ten worden beperkt, als de voorge nomen staking van de mijnwerkers doorgaat. Dit heeft de minister voor energie, lord Carrington, zondag in een vraaggesprek voor fïe radio mee gedeeld. ZIERIKZEE. Op de vrijdag jl. in het Verenigingsgebouw gehouden Fami lie-avond van de Chr. Plattelands organisaties, was ook het overver- maarde jeugdkoor „Sjaloom" te ho ren, dat men hier in aktie ziet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit Dammer bestaat uit 6 pagina's De gelegenheid zal geen twee keer aan Uw deur kloppen. Chamfort bil T ZIERIKZEE. Vrijdag werd in ,,'t Lange Uus" te Zierikzee een tentoonstelling geopend van werk van Mievis van Citters, schilderes en beeldhouwster te Burgh. Hier een specimen van haar werk: kop in hout. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) VLISSINGEN, 25-1. Als ééii ding duidelijk werd bij het zilveren jubileum, dat vrijdag 25 januari 1974, door de overkoepelende visserij-organisatie Zevibel (Zeeuwse Visserij Belangen) in Vlissingen werd ge vierd, dan was het wel, dat deze vissersorganisatie uit Nederland niet meer is weg te denken. Want dit zilveren feest werd een machtige manifestatie van al wat vaart en vist in Zeeland, om het bekende boek van Fenand van den Oever tc citeren, zyn „brood uit het water" te halen. Het Scheldekwarticr in Vlissingen bevat een zalencomplex, zoals er misschien geen ander in Zeeland bestaat. Maar tocli waren de zalen bijna te klein, zo waren er nauwelijks stoelen genoeg, geen borden genoeg en geen bestek genoeg om al degenen die aan de maaltijd aanzaten te gerieven. Dit niet bedoeld als kritiek verre van dat, de organisatie was voortreffeük, maar wie had op zo'n massale opkomst durven rekenen Verdiende hulde Talrijk cn gevarieerd was het ge zelschap visserij mensen; vissers uit de bekende mosselplaatsen, mossel exporteurs uit Yerseke, mensen van „Vervoex", de Ver. van Oesterex porteurs. Uiteraard aanwezig waren de burgemeesters van de Zeeuwse visserijgemeenten en de burgemees ter van Vlissingen. Van „boven de rivieren" dr. H. A. H. Boeimans Kra nenburg en B. A. de Jonge, van res- pektievelijk de Stichting Ned. Visse rij en het Produktschap. Verder vele ambtenaren van verschillende depar tementen. Het jubileum werd een verdiende- hulde van de onvermoeibare voor zitter drs. A. L. S. Lockef eer, die in 1948 begon de vrijgevochten vissers te overtuigen van noodzaak van or ganisatie. Tenslotte kwam Zevibel Om open Oosterschelde Van de begintijd, maar, hoe kan het ook anders, van de open Ooster schelde werd door onderscheiden spi-ekers getuigd. Want wie heeft meer dan 15 jaar lang gevochten voor een open Oosterschelde en de strijd nog niet opgegeven, nu hij van een eenzame Don Quichot in de zes tiger jaren, weer een man van ge zag werd in de jaren zeventig, omdat hij zoveel medestanders kreeg, voor een zaak, waarin niemand meer ge loofde? Helemaal open zal de Oos terschelde wel niet meer blijven. „We zullen het rapport-Klaessesz, moeten afwachten, maar een dichte Ooster schelde, zonder verdere voorzienin gen, dat is toch ook wel een onhaal bare zaak geworden." Gedeputeerde J. van den Bos, opende de rij van sprekers, hij werd gevolgd door de heren Th. J. Wester hout. burgemeester van Vlissingen, Th. Kofman (direktie Visserijen), J. Bakker (noordelijke garnalenvissers en voorvechter van de Inkoopcoöpe raties), K. Hoekstra (Nederl. Vissers bond), H. A. H. Boelmans Kranen burg (Stichting Nederlandse Visserij en Visserijschap), B. A. de Jonge (produktschap) en P. A. Roels, voor zitter van de vaste commissie voor visserij zaken in de Tweede Kamer. Ze hielden het kort; Lockefeer kreeg ruim de gelegenheid om nog eens te laten zien en te laten horen, dat hy nog niets van zyn strijdbaar - heid had verloren in zijn slotwoord. De maaltijd was uitstekend ver zorgd en in ieder slaatje of hartig hapje, waren de produkten mosselen en garnalen te vinden om te symbo liseren, dat Zevibel bestaat uit een mosselensectie en een garnalensectie Gezellige avond De „gezellige avond" deed de le den tot in de kleine uurtjes genieten van muziek en kleinkust (het gezel schap John Woodhouse, met Ronnie Tober en andere sterren) met tot slot het Zevibel-bal Een zilveren briefopener was het aandenken aan deze dag, voor voor zitter Locqefeer en burgemeester Eekhout van Breskens, eveneens 25 jaar deel uitmakend van Zevibel, waarvan vele jaren als penning- •meester. Mevrouw Lockefeer, die zo dikwijls haar man moest missen, om dat hij voor Zevibel op stap moest, kreeg bloemen en natuurlijk waren er vele bloemen, die de jubilerende vereniging van heinde en ver waren aangeboden bij dit tot een manifes tatie uitgegroeide jubileum S. A. J. Japanners roken ineer sigaretten TOKIO, 26-1. De verkoop van si garetten in Japan is het afgelopen jaar met 5,5 pet. toegenomen tot ruim 263 miljard stuks. Naar schatting zijn er 33 miljoen rokers die elk ge middeld 21 sigaretten per dag voor hun rekening nemen. Verwachting tot dinsdagavond: Wisselvallig Half- tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien; tot overwegend matig afnemende zuidwestelijke wind; min.-temperaturen ongeveer 4 graden, maxima morgen rond 7 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 lot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.22 Maan op 10.02, onder Eerste kwartier: 31 januari (8.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 29 jan. 6.27 18.53 12.20 Doodtij: 2 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een aktieve stormdepressie waarvan de luchtdruk in hel cen trum tot 955 millibaar is gedaald, trekt l^ngs de Schotse westkust langzaam in noordelijke richting. Het ermee samenhangende veld met krachtige tot stormachtige winden v/ist zich nog juist over ons land uit te breiden. In de omgeving van Schotland worden windsnelheden van ruim honderd kilometer per uur waargenomen. De depi-essie houdt over West- en Midden-Europa de aahvoer van zachte oceaanlucht gaande. De vorstgrens loopt van Finland naar Rusland, waar matige tot strenge vorst voorkomt. De grens handhaaft zich op vrijwel de zelfde positie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1