ONTWIKKELINGSMOGELIJKHEDEN STRUKTUURSCHETS WESTERSCHOUWEN ZELFBOUW- KUBUSSEN intermeubel De steun aan dagbladen JAARVERGADERING ALGEMENE BOND VAN BEJAARDEN TE NIEUWERKERK 4 ONZE PUZZELRUBRIEK STREEK NIK IIWS I WESTERSCHOUWEN, 24-1. In het tweede deel van de struktuurstudic van Wcsterschouwen, zoals opgesteld door het adviesbureau voor ruimtelijke or dening en vormgeving „Stad en Landschap", wordt in enige hoofdstukken een aantal ontwikkelingsmogelijkheden aangegeven. Wanneer een gemeente het beleid voor de toekomst bepaalt, zo wordt in de inleiding gezegd, dan worden in feite een hele reeks beslissingen ten aanzien van een aantal detail- problemen genomen. Oeze detailproblemen worden in deel II van de struk- tuurstudie in vier grote groepen behandeld, nl. ecologie en landschap; wonen, zowel permanent als rekreaticf; rekreatie, waaronder logicsvorm en be schikbare ruimte; voorzieningen, waaronder detailhandel en verkeer. Deze beslissingen zijn in een sa menvattend overzicht weergegeven. Opgemerkt wordt dal het nu afhan kelijk is van de doelstellingen die de gemeente kiest in welke richting de verschillende beslissingen genomen worden. Er zijn drie kombinaties van mo gelijke beslissingen op kaart uitge werkt. namelijk één met de nadruk op het tegemoetkomen aan de eisen van ecologie en landschap, één met nadruk op wonen en rekreaticf wo nen en één waarbij de rekreatie cen traal staat. Het gemeentelijk gebied kan ecologisch ingedeeld worden in oude natuurgebieden, jonge natuur gebieden, kompromisgebieden, agra rische gebieden en woon rekreatiege- bieden. In het hoofdstuk „ecologie en landschap" wordt onder meer ge- konstateerd dat alle natuurgebieden natuurwetenschappelijk belangrijk In onze opruiming o.a.: nu halve prijs Doet uw voordeel meelstraat 31 zierikzee zijn. De waarde van dc duinen als oud natuurgebied is volgens de eco logische typering zelfs zeer groot. De rekreatieve ontwikkeling leidt tot verdergaande versnippering en verkleining van de natuurgebieden •en daarmee tot een sterke reduktie van het natuurlijke milieu en ver dichting van het landschap, zo wordt opgemerkt. Gckonkluileeril vvorclt in dit ver band dat er een beslissing dient te worden genomen over de mate waarin het ecologisch en landschap pelijk aspekt in het beleid tot zijn recht zal komen. De konsekwentics voor met name de rekreatie zowel ten aanzien van de huidige situatie als van de toekomstige mogelijkhe den kunnen daarbij verstrekkend zijn. Woucu Bij de beoordeling van de (uckum- sligc struktuur van hel wonen in Wcsterschouwen dienen zich proble men aan als het gewenst of ver wacht aantal toekomstige inwoners, hun herkomst alsmede hun woning behoefte. Dit laatste heeft betrek king op voor permanente bewoning geschikte woningen van welke be- drijfskategorie tevens door een aan tal niet-permanente inwoners ge bruik gemaakt wordt. Om deze re den wordt in de „sektie wonen van de struktuurschets" dan ook onder scheid gemaakt tussen permanent wonen en rekreatief wonen, beide betrekking hebbend op woningen die geschikt zijn voor permanente bewoning. Aantal inwoners De ontvvikkelingsschets geeft een prognose van de verwachte ontwik keling van het aantal inwoners in Westerschouwen 1973-1990. Afhan kelijk van de beslissing die genomen wordt met betrekking tot het al dan niet bevorderen van het woonforen- sisme zullen voor de permanente be volking, tot 1990: 1092 tot 1437 wo ningen gebouwd moeten worden! Van belang voor de hiervoor te re serveren ruimte is daarbij het be- De puzzel in de „Z.N."-Extra trekt uiteraard de nodige belangstelling, maar doet gelukkig geèn afbreuk aan onze wekelijkse puzzel, die ook ditmaal weer heel wat oplossingen bracht. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. D. Fibbe-Komsteeg Weth. Den Boerstraat 13 BROUWERSHAVEN De tweede prijs gaat naar: De heer M. P. M. Wisse Ger. ter Borchstraat 110 ROOSENDAAL De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. bast; 4. kandij 8. zeis; 12. arm; 13. zee; 14. net; 15. teil; 17. pijler; .19. lila; 20. degèh; 22. lijvig; 24. vod; 25. zot; 27. hemel; 29. filet; 32. oven; 34. lenig; 36. rijst; 38. mal; 39. 'gat; 40. gul; 41. aker; 43. be rin; 45. sela; 46. rebus; 48. sober; 50. kor; 51. bar; 53. ketel; 55. peluw; 58. atol; 60. titel; 62. nop; 65. ras; 66. keu; 67. krijt;'68. depot; 69. hals. VERTICAAL: 1. bats; 2. are; 3. smid; 5. azijn; 6 nel; 7. deel; 9. enig; 10. iel; 11. stam; 16. leven; 17. pedel; 18. rijzig; 19. liter'; 2Ï. gom 23. vol; 26. roman; 27. heler; 28. leges; 29. fitis; 30. tijger; 31. atlas; 33. vak; 35. riar; 37.. sul; 42. rekel; 43. buret; 44. nobel; 45. serum; 47. bot; 49. bal; 52. bank; 53. kopij; 54. lire; 55. peso; 56. wika; 57. paus; 59. tor; 61. tap; 63. cel. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. ridderlijk kamp spel uit de middeleeuwen; 8. collec tieve arbeidsovereenkomst (afk.); 9. oogholte; 10. Spaanse titel; 12. Ame rikaanse sierheester; 13. vlaskam; 15. na verloop van zekere tijd; 16. etiket aan de hals v.e. medicijnflcsje; 18. schrijfkosten (Latijn); 20. de geza menlijke edelen; 21. verouderde taal: 23. pauze (muziek); 24. adellijke ti tel; 26. muzieknoot; 28. stad in Frankrijk; 29. bittere stof; 31. voeg woord; 32. republiek in dc Pyrencëen 33. in jaren gevorderd: 34. chemisch symbool; 35. Roemeense munt; 37. deel v. e. auto; 38. muzieknoot: 40. tropisch insekt; 44. onvergelijkelijk; 47. schatten, begroten; 48. knevel; 50. opstandeling; 52. dooi-, met (Latijn); 53. plaats op een tentoonstelling, jaarbeurs enz.,waar de produkten vertoond worden: 54. geelachtig; 55. sleepnet om gevogelte ie vangen; 56'. erg los (b.v. van aarde); 57. uiting vim aarzeling; 59. kledingstuk; 60. knobbel- of wratmcloen. VERTIKAAL,: 1. zwaard met één snede; 2. omwenteling; 3. eerstko mende (afk.); 4. soort papegaai; 5. stoomschip (afk.); 6. wars van laag heid; 7. lang en smal gangtapijt; 8. muziekinstrument; 11. vreemde titel; 12. strafwerktuig uit vroegere jaren; 14. onderricht; 15. bewoner v.h. ho ge Noorden; 16.. enigszins luxues in gericht café; 17. niet grof; 19. vaan del der ruiterij; 21. in Zuid-Europa inheemse sierboom; 22. doen alsof iemand of iets niet bestaat; 24 hoofd deksel; 25. stopgaren; 27. buurt on der Gramsbergen (Overijssel); 28. sa menhangende klomp planten; 30. jong v.e. schaap; 31. bij een boerde rij gelegen grond; 36. korte wande ling (gemeenzaam); 36. rivier in Ita lië; 41 snel, vlug; 42. Europeaan; 43. kluchtig persoon; 45. zelfkant van linnen; 46. gunstig toeval; 48. groot geldelijk nadeel; 4.9. hectogram; 51. kleur; 53. aanspreektitel; 57. bekend sportevenement (afk.); 58. onbepaald hoofdtelwoord. leid dat gevoerd zal worden met be trekking tot de vervanging. De vraag wordt in dit verband gesteld of de te vervangen woningen zoveel mogelijk op de eigen plaats gereno veerd of herbouwd worden dan wel of men deze laat doorschuiven naai de tweede woningmarkt zoals de af gelopen jaren het geval is geweest. Tot 1990 gaat het hierbij om een wel of niet te reserveren ruimte voor 508 a 518 woningen. Keriien Wat de voorzieningen betreft wordt o.a. opgemerkt dat Renesse en Burgh Haamstede de enige kernen zijn met een vrij kompleet verzor- gingspatroon aan scholen en detail handel. Het tegendeel geldt voor Noovdwelle en Serooskerke waar (vrijwel) geen detailhandel meer is en de aanwezige basisscholen een- klassig zijn. Hiermee, aldus dc samenstellers, lijkt het toekomstbcleid t.a.v. de kernen reeds in hoge mate bepaald. In de kleinere kernen ontbreekt ten enenmale een enigermate voldoende inwoneraantal om in deze kernen dc voorzieningen op te voeren „Het lijkt daarom in deze een voor de hand liggende beleidsbeslissing om met betrekking tot de woningbouw voor Noordwellc en Serooskerke een af- rondingsbeieid te voeren. BRUINISSE Dragline gered Dc dragline, die werkzaamheden verrichtte, op de Krammerplaat, in een droog gemalen bouwputje, die vorige week in het water kwam te staan, toen. als gevolg van dc storm van 15 januari, een dijkje van de put bezweek, is inmiddels weer ge borgen en naar de reperatateur ge sleept, om de zout waterschade te herstellen. Het vorige week geplaat ste bericth over „het verloren gaan" van een dragline was niet van de gewone correspondent. Hoe kan op een zandplaat, in het Grevelingen- meex-, waar eb noch vloed meer is, een dragline verloren gaan". Onvoordelige havenexplotatie in 1973 Het jaar 1973 was wat de haven exploitatie betreft voor de gemeente Bruinisse niet voordelig, eerder kan gesproken, worden van een strop voor de gemeentelijke huishouding. In de eerste plaats is dat natuurlijk te wijten aan het weg vallen van de verscheping van suikerbieten via de haven, maar ook andere factoren hebben daaraan meegewerkt, onder meer het verschijnen van maar één kustvaarder voor de aardappelafvoer In het jaar 1973 dan werd via de haven van Bruinisse aangevoerd: zand 7834 ton, grint 459 ton, grit 152 ton, kunstmest 550 ton, hoogoven slakken 8811 ton, gasolie 4.335.000 liter. Er kwamen 248 schepen binnen waarvan er 247 weer vertrokken. Het aantal pleziervaartuigen dat Bruinis se bezochtv ia de haven was 1346, terwijl 1 kustvaarder aardappelen kwam laden. „Flifsen" uit het buitenland TOKIO. Jremicr Tanaka van Ja pan heeft zijn landgenoten opgeroe pen zich een minder royale en on bekommerde levenswandel eigen te maken en de samenleving te ver nieuwen door veel gemeenschapszin tc tonen. BEIROET. De regering van Saoe- di-Arabië heeft de president van de raad van commissarissen van Aram- co Arabian American Oil Company, Frank Jenkers, uitgewezen. Dit meldde het Libanese blad „Al Liwa". LONDEN. Dc leiders van de 270.000 mijnwerkers in Engeland hebben donderdag een landelijke raadpleging aanbevolen over dc vraag of cr al of niet mort worden gestaakt. Dc mijnwerkers weigeren al elf weken overwerk te doen. TEL AVIV. Dn ree hl se politicus en generaal Arik Sjaron treedt zon dag mi de aktieve militaire dienst Uij is legen het akkoord betreffen de scheiding van dc Israëlische en Egyptische slrijdkracliteii zo hoeft iemand namens hem meegedeeld. LAGOS. Dr A. II. Bocrmu, direc- landbouworganisatic (FAO) van dc V.N., vindt dat men het gebrek in dc Sa hel-landen onderschat. „Ik wil niet zeggen, dat dc bevolking cr sterft, maar z(j komt daar erg dicht bü", aldus dr. Boerma op een pers conferentie in Lagos. WASHINGTON. Dc president van de wereldbank, Robert Mcna- mara heeft dondrrdag gezegd dat dr. weigering van het Amerikaanse huls van afgevaardigden om 1,5 miljard beschikbaar tc stellen aan dr. „inlrr nationale development association" een „ware ramp voor honderden miljoenen mensen" is. Kogel in prullemand ALPHEN AAN DEN RIJN, 24-1. Aan het slot van koningin Juliana's bezoek aan Zwummerdam, bleek de Romeinse stenen kogel, die prof. dr. W. Glasbergen haar had willen aan bieden, spoorloos te zijn. In de con sternatie ging het een serveerster dagen. Zij herinnerde zich een in een plastic zukje verpakte rotte si naasappel in de prullemand te heb ben gedeponeerd. De inhoud daar van was nog net niet op de stort plaats geledigd, zodat de koningin alsnog haar herinneringsgeschenk in ontvangst Icon nemen. De vergissing was overigens begrijpelijk, want de koningin zag de kogel zelf in eerste instantie voor een aardappel aan. Kogels, zoals de koningin er een heeft gekregen, gebruikten de Ro meinen om er door middel van een werptoestel de vijand mee te besto ken. De projectielen werden ook van schepen af naar de tegenstanders „gelanceerd". Waarschuwing aan pomphouders die bonloos verkopen AMSTERDAM, 25-1. Dc politie zal tegen pomphouders die vanaf vrijdag zonder bon benzine verkopen, aller eerst waarschuwend optx-eden. Als pomphouders „bewust in gebx-eke blijven" zal px-oces-vex'baal tegen hen worden opgemaakt. Daartoe hebben dondex-dag de vijf procureui's-gene- raal besloten in overleg met het de partement van justitie. Dit heeft een woordvoex*der van het ministerie donderdagavond desgevraagd mee gedeeld. „Gebaar" in Farce Majeur HILVERSUM, 25-1. In plaats van de Nedeidandse regering heeft het Farce Majeur-team van de NCRV dondex-dag „het gebaar" gemaakt waarom de heer Rabbani, honox-air consul varx Koeweit, al zo vaak heeft gevraagd. Farce Majeur begaf zich namelijk naar zijn. woning en bood hem daar het eerste exemplaar aan van de nieuwe carnavalsplaat, waar in Koeweit op de hak wordt geno men, genaamd „kiele kiele Koeweit hosasa". De plechtige overhandiging is za terdagavond in de 115de aflevering van Farce Majeur te ziexi om 21.50 uur op Nederland 1 Aktie van kleine „kernen" BEMMEL, 24-1. Pastoor B. Boer stal, van het keex-dorp Haaldex-en, in de Betuwse gemeente Bemmel is bezig een landelijke aktie te ontke tenen voor dox'pjes die door de over heid kleine kernen worden genoemd In Nederland zijn dat er enkele dui zenden. Volgens de pastoor moet zijn actie x'esulteren in een massaal pro test in Den Haag, waarbij de rege- ring de gemeenschappelijke proble men van die kleine kernen gezamen lijk naar voren moeten worden ge bracht. De „Jiimbo-Courier" in gebruik WUERZBURG, 24-1. Voor de eerste keer in de geschie denis van de krantendrukkerij is woensdag in Wuerzburg een krant van 144 pagina's op een rotatie machine gedrukt. Hiervoor waren slechts drie in plaats van tot dusver negen papierbanen nodig. De wereldpremiere van de „Jumbo-courier"waarmee 192 krantenpagina's in een arbeids gang gedrukt kunnen worden, werd „geopend" door de Bei erse minister van economische zaken, Anton Jaumann en de Belgische uitgever Jan Huy- brechts, die in 1970 het koop contract voor de destijds slechts op de tekenplank be staande rotatie-machine on dertekende. Huybrechts is directeur- generaal van de „Gazet van Antwerpen", die een oplage heeft van ongeveer 210.00 exemplaren. HAAMSTEDE. Het is nog geen februari, maar als 's middags even de zon schijnt - zoals donderdag - bespeurt men in het bos al een vleugje van hel komende voorjaar. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) Jongeman poogde vrouw te wurgen BREDA, 24-1. Een ongeveer 20- jarige jongeman heeft donderdag middag geprobeerd een 25-jarige huisvrouw uit Breda te wurgen. Toen zij haar hond uitliet in het Mastbos in die stad, kwam de jon geman aanfietsen en gx'eep haar bij de keel. De kracht van zijn wurgen de handen was zo groot, dat de vrouw bewusteloos raakte. De dader heeft vermoedelijk ge dacht dat zij dood was en begon haar te begx-aven onder een hoop bladex*en. Dit werd gezien door een wandelaar. Toen de dader in de ga ten 'kreeg dat hij was betrapt, sloeg hij op de vlucht. De jonge vrouw heeft geen nadelige gevolgen van de wurgpoging ondervonden. De politie is .een uitgebreid onder zoek begonnen. Advertentie Hengsteiishow te Utrecht UTRECHT, 24-1. Op 1 en 2 februa- ri zal in de nieuwe veemax-kthallen in Utrecht „Eux'opa's" grootste heng- stenshow" van de Vereniging Warm bloed Paardenstamboek in Nederland worden gehouden. Op deze winterbijeenkomst van paarden- en ponymensen zullen 850 tot 900 hengsten uit acht verschillen de fokkerijen acte de presence geven. Op de tweede dag van de show zul len toekomstige toppaarden worden geveild. Sterke stijging- uitgaven ziekenfondsen AMSTELVEEN. De uitgaven van de ziekenfondsen zijn in 25 jaar ge stegen van f 204 miljoen tot f 6,2 miljard. De voorzitter van de Zie kenfondsraad, dr. W. L. P. M. de Kort, noemde dat donderdag op een bijeenkomst in Amstelveen ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de raad een in verhouding tot de ontwikkeling van andex^e kosten- cijfei-s in ons land „weergaloze" stijging. (School )leven begint bij 40 NEWCASTLE, Australië, 23-1. De 40-jarige mevrouw Evelyn Sea- grave is woensdag - keurig in hel schooluniform gesloken - terugge gaan naar de school die ze als der tienjarig meisje verlaten had. Mevrouw Seagrave wil alsnog on derwijzeres worden. Ze gaat op de zelfde school als haar twaalfjarige zoon Stpehen. DEN HAAG. De tweede kamer zal op korte termijn en uiterlijk 5 februari mei CRM-minister van Doorn gaan praten over dc steun aan de dagblad-pers. NIEUWERKERK. 24-1. In de maandag j.l. gehouden jaarvergade ring van de Algemene. Bond van Be jaarden. afdeling Nieuwcrkcrk, her innerde de voorzitter, de. heer Sloot- maker, aan het overlijden in 1973 van twee leden, die enkele ogenblik ken staande door de vergadering werden herdacht. In deze goed be zochte vagadcring verwelkomde dc voorzitter drie leden van het rayon- bestuur, n.l. voorzitter Dc Graaf van het rayon uit Goes, tevens hoofdbestuurslid van dc Landelijke Bond, cn dc heren Tissing en v. d. Berge, deze laatste is voorzitter van de afdeling Zierikzee. Ilct min of meer onverwachte be zoek van dc rayonbestuurders viel in het kader van het plan van dat be stuur om dit seizoen alle afdelingen tc bezoeken en eventueel bij de leden levende wensen op 1c vangen en zo nodig door Ie spelen nan het binnen kort ie bonden congres. Medegedeeld werd dat op woens dag 30 juni a.s. tc Nicuwerkerk een oplredcn zal plaatvinden van dc de clamator S. Berrcvoets vit Goes voor alle leden, soosbezockers en dames van ile bediening. Bovendien is ieder vni ga. li n mee Ie brengen. Uil hel financieel verslag bleek qen gun tig i" 1 .'>1 >ii 11 mbi 1 1973 Dil 1. mede een ra-volg van de goede resultaten van dr ;;eh«>uden reisjes. Di< maakte In f mogelijk leden twee eonstimplie; aan Ie bieden In hel uitvoerig jaarverslag over 1973 kwam naar voren dat ondanks enig ledenverlies door overlijden en vertrek, het lodental is gegroeid van 122 naar 138. De afeling sli*ceft naar een ledental van 150. Minder tevredenheid en meer teleur stelling bleek uit het jaarverslag over het uitblijven van resultaten bjj de aangewende pogingen hij hel ge meentebestuur het bejaardenwerk te realiseren zoals de bond dat in het programma heeft. Hel afdelingsbe imir meent dal een tvi-Hnl 'Tzorken hierover in 1973 mei vrij doorzichtige argumen ten Ir 1 iirl«' wcj 'l gelegd Dr rayon - voorzitter was verbaasd te horen van deze gang van zaken en meende dat een beroep op C.R.M. vaak tot resul taat kan leidon. Verkiezing De aftredende voorzitter werd in funklii herko/i 11. Als nieuwe be stuursleden wrd«*n gekozen 'Ie heer M Dorst «cn mevrouw Heiboer-de lid. In dc hn.-mcwlr commi;- >0 werd benoemd de heer C. van Dienst* De zomerreis, waarover enige tijd werd gediscussieerd, zal door hél nieuwe bestuur t.z.t. nader worden uitgewerkt. Bij dc maandelijkse bezorging van het Bondsorgaan en dc inning van dc voorlopig nog gelijk blijvende contributie zal een andere wijkinde- ling worden toegepast. In deze ver gadering vertelde de beer De Graaf een en ander over dc werkwijze in hot bondsbestuur. Hij haakte daarbij o.a. in op de z.i. ongemotiveerde be slissingen van het gemeentebestuur en sprak van een bijzonder tekort aan begrip van die zijde Verder gaf de heer Tissing arlvirs inzake terugvorderen van door be iaarden teveel betaalde belasting. Indien aanslagen niet kloppen kon men zich wenden tot genoemde heer Tissing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4