Materiaal over de woningen en het wonen Inwoners van Ellemeet mochten hun zegje doen s STRUKTUURSTUDIE WESTERSCHOUWEN STREEKNIEUWS DEMOCRATIE IN MIDDENSCHOUWEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 januari 1974 Nr. 21427 WESTERSCHOUWEN, 23-1. De in opdracht van het college van b. en w. gemaakte stiulies door Stad en Landschap te Middelburg, geven uiteraard ook ge gevens over bevolking, werkgelegenheid en de woning voorraad van de betrokken gemeente Westerscbon- wen, dat thans 4346 inwoners telt. In 1970 woonde reeds 70 procent van de mensen in de drie grootste ..ker nen" (Haamstede, Renesse, Burgh). Met het oog op de voorzieningen wordt in de Struktuurstudie zulks niet als ongewenst ervaren. Een stagnatie in de totale groep in de jaren 1961-1965 blijkt te zijn veroorzaakt doordat een ge boorte-overschot van 82 werd gereduceerd door een vertrekoverschot van 23 personen. Het geboorteoverschot beweegt zich in de gemeente op een laag niveau, doordat het geboortecijfer laag en het sterftecijfer relatief hoog is. hetgeen samenhangt met de leeftijdsopbouw. ZIER1KZEE - Donderdag presenteerden leerlingen van de bakkersafde ling van de l.t.s. in het kader van een goed doel een staaltje van eigen kun nen tijdens een huis-aan-huis-verkoop in de buurt van de school. Zoals reeds gemeld werd „Ho-Ie" (Holland-lerland)-cake-gebak verkocht voor de prijs van een rijksdaalder ten bate van de Ierse kinderen die met Pasen voor een verblijf te Zierikzee worden verwacht. De aktie is nog niet afge lopen: donderdag a.s. wordt opnieuw een aantal straten „bewerkt" met zoe te kleurencakes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wat de godsdienst betreft is de bevolking hoofdzakelijk Ned. Her vormd. Het percentage zonder ker kelijke binding is 15. Wopnforensisme Nog een informatie: 40"'» van de bevolking maakte in 1970 deel uit van woonl'orensisme. Nadere gege vens zijn nodig in het licht van dit cijfer. Sprake is van schaalvergro ting van bedrijven (meer mensen werken in minder bedrijven). Hore ca, Deltawerken, woningbouw heb ben gunstig gewerkt voor de werk-r gelegenheid* De „dienstverlening (ruim genomen) maakt 60"uit van de totale werkgelegenheid. De werk gelegenheid in de landbouw is sterk verminderd. Bij de laatste volkstel ling waren nog 229 vaste (en losse) personen werkzaam in de landbouw. Verdeling grond: akkerbouw. 1900 ha; tuinbouw 200 ha, grasland 300 ha. Aangegeven wordt de situering van die gronden. Vernoemd worden o.m. de varkens (400 op 16 bedrijven) Tienduizend hoenders zijn verspreid over maar liefst 75 bedrijven. Uitvoerig wordt de stand van de fruitteelt genoemd, met aanduiding van de slechte kansen voor bedrij ven kleiner dan 5 ha en de ongun stiger geworden klimatologische - en grond omstandigheden. De gevolgen van het verdwijnen van boomgaarden zijn voor het landschap zeer ernstig. Rond een aantal gerooide boomgaarden zijn tenminste de windsingels nog blij ven staan. De in het akkerbouwge bied liggende weiden zullen geleide lijk verdwijnen, waardoor de akker bouwbedrijven groter worden (be drijf sgrootte 25 a 35 ha). Er zal werk blijven voor maximaal 75 arbeids krachten. De loonwerkersbedrijven zullen moeten uitbreiden. Een groei van de landbouw onder glas wordt niet verwacht. Ook voor de varkens en kippenhouderij zijn de vooruit zichten niet zo gunstig. Woningvoorraad Besproken wordt verder de wo ningvoorraad. die - wat betreft ge reed gekomen nieuwbouw - in 1972 bedroeg: 587. zijnde 58 gemiddeld pr jaar (van '63 af). Het inkomen van de bevolking wordt verhoogd door inkomsten uit de recreatie. Dalend is de gemiddelde woningbezetting. In 1971 waren er van de 1725 op die datum getelde woningen 275 onbe woond, merendeels tweedewoningen. ZIERIKZEE Opbrengst aktie kinderpostzegels en -kaarten De verkoop van kinderzegels en -kaarten door de dames van de NVV afdeling Zierikzee in de koopstand in het postkantoor heeft een fraai resultaat te zien gegeven. In totaal werd voor f 4.401,90 aan kaarten en zegels verkocht, een goed succes waarvoor een dankwoord aan koper, koopsters en uiteraard de verkoop sters zeker op zijn plaats is. Serie „Streekgeschiedenis" voor „Stad en Lande" Donderdag 31 januari zal drs. A. P. de Klerk een lezing houden over de historische geografie van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, geïllustreerd aan de dorpsvormen van Schouwen-Duiveland. De heer de Klerk geeft hiermee een toelichting op zijn kortgeleden gehouden onderzoek naar de ver schillende vormen van nederzettin gen in onze streek, o.a. van de ring- dorpen. Advertentie NUTSSPAARBANK.. uw ideale gezinsbanlt U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN DREISCHOR: Ring. donderdags van 11.00 12.00 uur. Nieuwe vrije sektorwoningen zijn in belangrijke mate in de tweede wo ningmarkt terecht gekomen. Voor de eigen bevolking (zelfde periode) zijn 422 woningen gebouwd, d.w.z. 42 per jaar. ëén procent van de voorraad woningen voor permanente bewo ning gaat naar de tweede woning markt. In 1974 worden de Oostenrijk se woningen onttrokken aan de voorraad woningen voor permanente bewoning. Totaal gezien zou als ver vangingsprogramma de komende ja ren voor permanente bewoning 28- 34 woningen per jaar gebouwd moe ten worden. Tijdens de diskussie hoopt de spre ker aanvullende inlichtingen te krij gen van bewoners van verschillende dorpen evenals meer gegevens over oude vliedbergen, kerkhoven e.d. De lezing wordt gehouden in de foyer van „Mondragon Stichting Gezinsvervangend Tehuis Heden (vrpdag)-middag wordt tij dens een bijeenkomst in de Sociale Werkplaats de akte gepasseerd van de Stichting Gezinsvervangend Te huis op Schouwen-Duiveland. A.R.-kiesveteniging Ledenvergadering Op donderdag 31 januari houdt de A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oranje" een ledenvergadering in de Chr. Ger. Kerk. Belangrijk agen dapunt is het samengaan van KVP- CHU-AR als Christelijk Democra ten. DREISCHOR Vergadering Landbouwvereniging Op dinsdagavond 5 februari aan- Wat de toekomst van Ellemeet be treft, bestaat volgens de burgemees ter bij het gemeentebestuur niet de idee om Ellemeet fors te laten groei en met woningblokken. Wel wordt gedacht aan uitbreiding van de kom met een aantal woningen. Een be stemmingsplan Ellemeet-Zuid is voorlopig in ontwerp gereedgemaakt mede op verzoek van de actiegroep Ellemeet. De uitbreiding zal worden gereali seerd door de Loostraat door te trek ken. De stedebouwkundige zal het oorspronkelijk ontwerp herzien om de bebouwing wat voordeliger te laten uitkomen. Gedacht wordt aan een aantal van plm. 20 woningen. Wat de verdere mogelijkheden voor Ellemeet betreft, wees spreker er op. dat de uitbreding van de re creatie rond Ellemeet in het streek plan Schouwen-Duiveland is getor pedeerd. Volgens het streekplan zou de recreatieve ontwikkeling moeten blijven ten noorden van de aan te leggen recreatieverdeelweg. Recreatieve mogelijkheden Het gemeentebestuur is van me ning. dal er rond Ellemeet meer mo gelijkheden voor de recreatie moe ten komen, vooral omdat de Nieuwe- weg naar het strand een ongelijk vloerse kruising zal krijgen met de recreatieveverdeelweg. Aan de ste- debouwkudige is opdracht gegeven een plan te maken voor uitbreiding van de recreatie rond Ellemeet. Voor sommige boerderijen is een vergunning gegeven voor het plaat sen van enkele caravans. Soms be staan wel bezwaren tegen het afge ven van een vergunning hiervoor. Vaak worden caravans te dicht aan de weg geplaatst. Door het gemeentebestuur zijn po gingen ondernomen oxn voor de ver binding Ellemeet-Scharcndijke lang- staande wordt in café „De Drie Scha pen" een ledenvergadering gehouden van de Landbouwvereniging „Drei- sehor". NIEUWERKERK A.R.-kiesvereniging Tussen de besturen van de kies verenigingen van C.H.U. en A.R. heeft een gesprek plaatsgevonden in verband met eventuele samenwer king tussen de beide partijen bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen. In dit gesprek is gebleken dat de C.H.U.-kiesvereniging met de be oogde samenwerking verder wilde gaan dan besproken was in de eer der gehouden vergadering van de A.R.-kiesvereniging. Dit had tot ge volg dat de A.R. op een gegeven moment moest besluiten om de C.H.-voorstellen alsnog met de eigen leden te bespreken. Dit gesprek zal voor de A.R.-kiesvereniging plaats vinden op maandag 28 januari aan staanden tijdens een ledenvergade ring in het vergaderlokaal van de Gereformeerde kerk te Nieuwerkerk. BRUINISSE Casco viskotter voor de wal Voor de wal van Bruinisse ver scheen donderdag om te worden ge zandstraald het casco van de vis kotter IJm. (IJmuiden) 23, „Eben Haezer". Dit casco werd bij de scheepswerf Vooruit te Zaandam ge bouwd, voor rekening van de Firma P. Maaskant en Zonen te Bruinise die het schip heeft verkocht aan de rederij Batavia, later werd dat fir ma Gebrs van Belzen en Co. te IJmuiden., De afmetingen van het schip zijn 33.70 lang, 7.50 breed en 4.07 m. hol. In het schip komt een 1240 pk. Industrie Dieselmotor, terwijl het verder geheel bij de firma Maaskant Bruinisse vaarklaar wordt gemaakt. Een drijvende bok van de firma Goedkoop heeft het schip van de helling gelicht en in de Zaan gede poneerd. Mevrouw van Belzen moe der van de toekomstige schipper uit IJmuiden had het schip toen al ge doopt. Op de vrijgekomen helling werd direct de kiel gelegd, voor de Arm. 23 uit Arnemuiden, want Maaskant heeft nog verschillende kotters in de ordeportefeuille. zaam verkeer onder 't viadukt over de Kuijerdamseweg toe te staan. De pogingen hiertoe bij gedeputeerde staten van Zeeland zijn mislukt. .Een klein beetje hoop is ontstaan, door dat tijdens een werkbezoek van ge deputeerde Boersma is toegezegd, dat deze zaak nog eens bestudeerd zal worden. Het gemeentebestuur heeft voor 1974 een prioriteitenlijst opgemaakt van uit te voeren werken. Uitvoe ring zal belasting verhoging mee brengen, althans wanneer de raad de voorstellen hiertoe zal volgen. In de prioriteitenlijst voor 1974 is niet op genomen de uitbreiding van de openbare lagere school met een ge meenschapruimte. Aansluiting riolering Een zaak, die het gemeentebestuur intens bezig houdt is de aansluiting van de riolering van Scharendijke en Ellemeet op het rioolstelstel van de ger .eente Westerschouwen. Verdere uuoreiding van de recreatie is on mogelijk. wanneer de aansluiting van de riolering niet tot stand komt. Wanneer tot uitvoering zal worden overgegaan, zal ongetwijfeld belas tingverhoging volgen. Enkele be lastingverhogingen zijn hiervoor ge reserveerd. Aan de aanwezigen werd hierna gelegenheid gegeven om verschillen de zaken aan de orde te stellen. De heer H. de Jonge vroeg aandacht voor het instellen van een stembu reau te Ellemeet.. De burgemeester meende dat het gelet op het geringe aantal kiezers niet verantwoord zou zijn tot instelling van een stembu reau te Ellemeet over te gaan. Wel zou hij gaarne vernemen of/er in woners zijn, die niet naar het stem bureau te Scharendijke kunnen ko men. zodat hiervoor een oplossing kan worden gezocht. De heer De Graaf was van mening dat de bomen wel gerooid zouden kunnen worden, daar de wortels door de aanleg van de gasleiding nog al beschadigd zijn. Bovendien is de tegenwooi-dige boomsoort .fillesbe halve fraai. De burgemeester ant- wooi'dde, dat niet te gauw moet worden gemeend, dat bomen hinder lijk zijn. Evenwel zal aanplant van een goede boomsoort in studie ge nomen worden. Rozenborrlers weg De heer C. van Burg vroeg zich af, hoe het gekomen is, dat de ro zen borders aan de Burg. de Bruijn- straat verdwenen zijn. Het bleek, dat het merendeel der inwoners van deze straat parkeerstroken wenste in plaats van rozenborders - De heer van Burg opperde de idee om voor de auto's parkeerruimte achter de Burg. de Bruijnstraat te creëren, zodat deze straat door aanplant weer wat aantrekkelijker zou kunnen worden gemaakt. De burgemeester vjees er op, dat de praktijk leert, dat wanneer een parkeerruimte verder dan plm. 25 m verwijderd is, er geen gebruik meer van wordt gemaakt. De heer de Graaf pleitte voor het bouwen van garageboxen. De burge meester zegde een onderzoek toe. De heer H. Geluk stelde de vraag of in de uitbreiding van de kom ook tweede woningen kunnen worden gebouwd. De burgemeester ant woordde hierop ontkennend. Verder stelde de heer Geluk de vraag waar om de uitbreiding van de openbare basis school niet op 'de prioriteiten lijst staat. De voorzitter repliceerde, dat dit een financiële kwestie is. De heer J. J. Verloo vroeg wan neer er doelpalen op het sportter rein worden geplaatst, zodat de jeugd hiervan bij het voetballen ge bruik kan maken. De burgemeester kon mededelen, dat met de techni sche dienst konktakt is opgenomen voor hel plaatsen van verplaatsbare doelen. De heer L. D. Stoel wees op de overlast bij het voetballen op het schoolterrein, doordat de ballen ge regeld op de omliggende percelen vliegen. Toegezegd werd, dat hier over kontakt opgenomen zal worden met het hoofd der school De heer L. J. Steketee en Th. Tui ten pleitten voor verharding van de uitbaningen naar de Schelpweg, waar de gemeente, die in eikele ge vallen heeft aangebracht. Volgens de burgemeester zal de toestand van de Schelpweg in zijn geheel worden be keken. De hern de Graaf en O. van Burg vroegen wanneer er een open bare telefooncel in Ellemeet kan worden geplaatst, daar het gemis hiervan vooral gedurende zomer maanden erg doel gevoelen. Garantie gesprekkenopbrengst De voorzitter wees er op. dot de gemeente aan de PTT een gesprek kenopbrengst von f 3600,- moet ga randeren. liet probleem zal echter opnieuw worden bestudeerd. Op een vraag van de heer C. van Burg of er al cijfers bekend zijn over de prijs bedoeling, dat de gemeente een ac tieve grondpolitiek gaat voeren. De heer H. Geluk vroeg of de ge meente iets kan doen aan een goede parkeergelegenheid bij de strand- overgang aan 't eind van de Nieuwe- weg en aan een betere duinovergang Overigens was het hem bekend, dat het hier grondgebied van de ge meente Westerschouwen betreft, doch hij was van mening, dat de periferie hier niet de aandacht van die gemeente had. De secretaris kon mededelen, dat de VW-ScharendijJte zich hierover reeds in verbinding gesteld had met het gemeentebe stuur van Westerschouwen, doch verwezen was naar het bestuur van het waterschap Schouwen-Duive land. De burgemeester zegde toe, kontakt te zullen opnemen met het watrschap. De heer A. van de Stolpe vroeg aandacht voor een betere bewegwij zering. Vooral voor het gebied ten zuiden van het viadukt over de Schelpweg zou dit gewenst zijn. De burgemeester zegde een onder zoek toe. De heer J. W. Kooman wees er op. dat de benaming Wuissestraat beter kan vervallen. De hele weg kan beter Schelpweg worden ge noemd om verwarring te voorkomen. Ijsbaan De heer de Graaf informeerde of de ijsbaan, die in het bestemmings plan Ellemeet is opgenomen spoedig kan worden aangelegd. De voorzit ter antwoordde, dat de ijsbaan wel in het. bestemmingsplan is gehand haafd, doch niet op de prioriteiten lijst staat. Mogelijk kan de ijsbaan in combinatie met parkaanleg wor den gerealiseerd. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Ver loo werd door de burgemeester toe gezegd, dat aandacht zal worden ge schonken aan de bestrating van de Burgemeester de Bruijnstraat. De heer C. van Burg vroeg nog of voor volgende konktakt bijeenkomsten door het gemeentebestuur een agen da kan worden opgesteld, zodat de inwoners meer achtergrond informa tie kunnen inwinnen. De burgemees ter voelde hier niet veel voor, daar het niet de bedoeling is „gemeente- raadje" te gaan spelen. Tot slot dankte burgemeester Baerends de aanwezigen hartelijk voor hun komst en voor hun mede werking by het bespreken van ver schillende zaken. Het is de bedoeling aldus de burgemeester, dat de kon takt bijeenkomsten herhaald zullen worden. Een applaus van de aanwe zigen duidde op de instemming hier mee. Tiveedehands vuilniszakken De heer de Jonge vroeg eveneens aandacht voor het snoeien van bo men langs de Kuüerdamscwcg. De burgemeester zegde toe. dat hieraan aandacht zal worden geschonken. van uit te geven bouwgrond in El lemeet-Zuid antwoordde de burge meester ontkennend. Getrachl zal worden de prijs tussen de f 30.- en f 50,- per m2 te houden. Hel is de J W AGEN1NGEN, 24-1. Enkele win kels in Wapeningen verkopen nu lirerdehands vuilniszakken rnn plas tic voor 15 cent per stuk. Ze zijn be- stemd voor die inwoners die zich in de hamsterperiode niet ran een voorraad hebben voorzien. De winkeliers kopen de zakken - ook voor 15 cent - van een tussen persoon die volle zqJtkcn verzamel 1 en deze leeg maakt. De voorraad is beperkt, niemand kan meer dan tiree zakken tegelijk krijgen. ELLEMEET, 23-1. De contactbijeenkomst met <le inwoners uit Ellemeet, welke het gemeentebestuur van Middenschouwen woensdagavond j.l. bad belegd in het Dorpshuis, kan geslaagd worden genoemd. Van de zijde van het gemeentebestuur waren aanwezig de burgemeester, de secretaris n de nagenoeg voltallige raad. Burgemeester E. Baerends heette de ongeveer 30 aanwezigen hartelijk welkom. Hij zette uiteen, dat het gemeentebestuur de idee gekregen had kontakt te hebben met de bevolking om te vernemen wat onder de bevolking leeft. Wat de wensen van de bevolking betreft zal nagegaan worden wat te realiseren is. Spreker hoopte, dat de verschillende zaken, welke deze avond aan de orde zouden komen in goede harmonie met elkaar besproken zouden worden. De burgemeester deelde mede, dat hij geen spreekuur houdt in Ellemeet, wat niet betekent dat de inwoners hun belangen niet met hem kunnen be spreken. Iedere dag kan hiervoor ten gemeentehuize kontakt opgenomen worden. Ellemeet is volgens de heer Baerends een mooi dorp met veel bomen, een dorp, dat hem bekoort. Spreker hoopte, dat voorzichtig met het groen zal worden omgegaan en dat niet lichtvaardig gekapt of gerooid wordt. Het gemeentebestuur hoopt aandacht aan het groen te schenken en de groen voorziening te stimuleren. ZIERIKZEE. Een duiker in aktie tijdens de berging van een personen auto, die deze werk var de handrem schoot en in de Nieuwe Haven terecht kwam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3