ADVIES: BONLOOS BENZINE VERKOPEN Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland landbouw rai DE ZIERIKZEESCHE COURANT %y%/£S/$4/2§/26 jan. VLAGGEN IN GLANERBRUG AUSTIN MOBBIS INITIATIEF KRIJGT SILHOUET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21427 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in d» nummer: Medezeggenschap in Middenschouwen Bovag erg boos DEN HAAG, 24-1. De leden van de Bovag hebben donderdag besloten a an al hun klanten benzine te leveren, ook als deze geen benzinebonnen hebben. Voor de Bovag-leden is de benzinedistributie in feite beëindigd. Zij besloten dit op een bijzondere leden vergadering in Den Haag. De Bovag verenigt 95 procent van de pomphouders in ons land. Z\j vinden het onbegrijpelijk dat de benzinedistributie nog tot 4 februari voortsuddert, omdat er volgens de Bovag toch geen strafvervolging zal worden ingesteld. Omdat er verhandelen van benzinebonnen en daarmee het schenken ervan niet verboden is, kan de pomphouder trouwens zonder de wet te overtreden gemakkelijk klanten zonder bonnen helpen door deze uit zijn eigen voorraad aan te vullen. De Bovag-leden toonden zich zeer verbolgen over de schade die zij met de distributie hebben opgelopen. In een motie eisten zjj van de regering ver laging van de benzineaccijns, die bjj een gelijkblijven van de verkoopprijs zal leiden tot een grotere winstmarge. Voorzitter Nefkens 2ei op een perskonferentie na afloop van de vergadering ervan overtuigd te zijn dat de benzineprijs binnenkort aan zienlijk omhoog zal gaan. De olie- Advertentie tentoonstelling land-en tuinbouwmechanisatie dagelijks van 9-17 uur; toegangsprijs f4- amsterdam Trein-toegangbiljetten bij NS-stationa maatschappijen hebben aan minister Lubbers van ekonomische zaken ge vraagd hun prijzen te mogen verho gen. De minister kan die prijzen niet teveel afremmen, aldus de heer Nefkens. De grondstoffenprijzen zijn immers omhoog gegaan en als de oliemaatschappijen hier niet aan hun trekken kunnen komen, dan zullen ze hun benzine in andere landen zo als West-Duitsland, gaan slijten, om dat daar wel een hogere prijs gebo den wordt. De Bovag-leden spraken zich uit tegen de invoering van autoloze zon dagen om tot een besparing van 15 procent op het benzineverbruik te komen. Er zou een maximum snelr heid moeten worden doorgevoerd, liefst op vrijwillige basis, aldus de Bovag-leden. Zij veroordeelden fel het kabinets beleid inzake de distributie. Deze brengt onnodig veel ondernemingen in gevaar. Compensatie Zij eisten van het kabinet op zeer korte termijn compensatie voor de verliezen die zij door het kabinets beleid hebben geleden. Dit in de vorm van een grotere winstmarge en door financiële uitkeringen op basis van het tweede werkgelegenheids- program en van niet gebruikte ont wikkelingsgelden. De garagehouders menen dat zij daarvoor eerder in aanmerking komen dan bepaalde dagbladen, openbaar vervoer e.d. De Bovag-leden veroordeelden de benzinemaatschappijen die voortzet ting van de distributie hebben be pleit en stellen hen mede aanspra kelijk voor de geleden verliezen. De pomphouders zijn er op grond van de afleveringen de laatste weken van overtuigd dat er voldoende brandstof in Nederland voorradig is. Verschillende pomphouders zijn herhaaldelijk gebeld door de maat schappijen met de vraag of zij nog benzine nodig hadden, aldus Bovag- voorzitter Nefkens. Volgens hem hebben de garagebe drijven de meeste schade geleden van de terugloop in de verkoop van auto's. Bij garagebedrijven maakt de benzineverkoop slechts een klein onderdeel van de omzet uit. ENSCHEDE, 24-1. In Glanerbrug is donderdag door de middenstand massaal gevlagd uit vreugde om de opheffing van de benzinedistributie per 4 februari. Advertentie Dealer: ISTA - Ooslerland Tel. (01114} 1495 ZIERIKZEE. De (nog) zittende ge meenteraad van Zierikzee in optima forma. Het is wel zeker dat de raad in deze samenstelling niet precies zo terugkeert op de eerste dinsdag +m september als - na de verkiezin gen in maart. - de nieuwe raad aan treedt. Zittend v.l.n.r. wethouder Bij de Vaate, burgemeester De Meester, secretaris Van Ommeren, wethouder Asma en mevr. Beije. Staande v.l.n.r. De heer V. d. Heijden (bode) en de heren Van den Doel, De Moor, Ley- dekker, Doeleman, Becu, Sprengel- meijer, Simmers, Van d-cr i Vifgcl^n Groen en De Master (bode;'. Op de foto ontbreekt het raadslid W. den Boer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 24-1. Een dezer dagen kunnen de op velerlei gebied funktionerende instanties als organi saties, instituten, verenigingen e.d. in de regio een schrijven verwachten van de studiecommissie die zich bezig houdt met het onderzoek naar de mogelijkheden voor een totstandkoming van een Stichting voor samenlevingsopbouw op Schouwen-Duiveland. De studiekommissie bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente besturen en belangstellende partikulieren geeft in een overzichtelijke bij lage een indruk van de doelstelling van een dergelijke stichting en een be knopt overzicht van de problematiek op verschillende terreinen op Schouwen- Duiveland. Zo wordt met name genoemd het jeugdwerk, onderwijs, de vrije tijdsbesteding, bejaardenzorg, vrijwilligerswerk, maatschappelijke dienstver lening en ook de gevolgen van de stormachtige ontwikkelingen in de rekrea- tieve sektor. Als vervolg op deze schriftelijke informatie worden in de loop van de maand februari een drietal gespreksavonden belegd waarop iedereen welkom is. Uit de reakties van de bevolking hoopt de studiekommissie mede op te kunnen maken in hoeverre de oprichting van een dergelijke stichting funktioneel en als zodanig levensvatbaar kan zijn binnen de regio. ZIERIKZEE. Café „De Gekroonde Suikerbiet" - eigenaar de heer D. Olt- hoff - gaat op de antieke toer. Een zeer fraaie, 150 jaar oude bierpomp werd gemonteerd, werkelijk een pronkstuk in het interieur. Er vloeit uiteraard heel eigentijds bier uit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De vraag is of er een voldoende aantal vraagstukken is waarbij ge bruik gemaakt kan worden van de dienstverlening van de beoogde stichting. Een ander punt dat nog verduidelijking behoeft, is de vraag: Wal is samenlevingsopbouw? „Wat is samenlevingsopbouw en wat kan een stichting voor samenle vingsopbouw konkreet doen? Het opbouwwerk richt zich onder meer op het geven van goede infor matie aan de bevolking en het weg wijs maken van de burger in het grote netwerk van organisaties en regelingen. Er ontstaan vele proble men doordat men niet over voldoen de informatie beschikt. Het bewust wordën van bepaalde problemen kan reeds verhelde rend werken. Vanuit het opbouw werk probeert men de mensen de mogelijkheden te geven tot een be tere bewustwording van bepaalde maatschappelijke problemen. Een andere belangrijke taak is de stimu lans, die het opbouwwerk tracht Ie geven aan „het zelf doen", de zelf werkzaamheid van de bevolking. Dikwijls worden veel te veel zaken aan deskundigen overgelaten, waar bij vergeten wordt, dat dc bevolking ook over vele deskundigheden be schikt,, al was het alleen reeds be treffende de kennis over de plaatse lijke situatie. Zolang de bevolking de ondersteu nende hulp van het opbouwwerk in bepaalde kwesties nodig heeft zal de opbouwwerker uiteraard zijn diensten aanbieden maar men werkt er wel naar toe, dat de mensen op den duur zelfstandig de betreffende zaken kunnen behartigen. Tevens wordt getracht de bevolking ertoe te bewegen meer verantwoordelijk heid te willen dragen voor de eigen omgeving en leefmilieu. Ook mag men als belangrijke taak niet vergeten: het bevorderen van overleg en samenwerking tussen or ganisaties, verenigingen, de over heid en (groepen uit) de bevolking op het terrein van het welzijn. Met behulp van het opbouwwerk wordt dan getracht de maatschappelijke noden en behoeften, die men signa leert te vertalen naar mogelijkheden van konkretc hulpverlening. Hel or ganiseren van goede inspraakproce dures behoort ook tot de mogelijk heden van het opbouwwerk. Koininuiiikatie- instrument Over het geheel genomen kan men konkluderen, dat het opbouwwerk en kommunikatie-instrument tracht fn geval van storing kunt u bellen (01110) 2087 of 3909 Constante bewaking over al onze c.v.-instaflaties en bouwpakketten. Alle redenen om vrijblijvend offerte te vragen! Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een zilveren hamer een ijzeren deur. te zijn tussen overheid, het partiku- lier initiatief en (groepen uit) de be volking. Veel (maatschappelijke) problemen kunnen reeds tot een op lossing worden gebracht indien men de nodige informatie doorgeeft, waardoor het betreffende probleem beter wordt herkend. Vervolgens kan dan eventueel aktie worden onder nomen. Dat de opzet en idee voor een der gelijke instelling ook provinciaal ge zien de experimentele fase reeds te boven zijn mag o.a. blijken uit het feit dat er in Zeeland zowel op re gionaal als plaatselijk niveau reeds verschillende instellingen met succes bezig zijn. Zo heeft de Stichting Welzijnsraad Middelburg reeds sinds 1968 een vaste funktionaris in dienst Vergelijkbare instellingen werken ook in Hulst, Vlissingen, Tholen, en West-Zuid-Beveland. C.R.M.-subsidieregeling Mede dankzij het feit dat in 1972 een CRM subsidieregeling in wer king trad kan men in nauwe samen werking met het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland nu ook op Schouwen-Duiveland komen tot een regionaal funktionerend op bouwwerk dat zich zou moeten be wegen op breed terrein. Als zodanig zou de totstandkoming van een koördinerende en aktiverende stich ting, met een vaste opbouwwerk(st)- er een aanwinst kunnen betekenen voor de regio. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met voornamelijk in de nacht en ochtend plaatselijk regen Overwegend matige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen onge veer 3 graden. Maxima morgen circa 6 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 2 tot 8 graden boven normaal. Max-temperaturen2 tot 7 graden boven normaal. Kans opj een droge pei-iode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.16 Maan op 9.12, onder 21.01 27 jan. Zon op 8.28, onder 17.18 Maan op .9.27, onder 22.10 28 jan. Zon op 8.27, onder 17.20 Maan op 9.44, onder 23.22 Eerste kwartier: 31 januari (8.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 26 jan. 5.02 17.23 10.41 22.50 27 jan. 5.29 17.51 11.14 23.20 28 jan. 5.57 18.21 11.45 23.52 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-1. Het K.N.M.I. meldt Een zwakke rug van hoge luchtdruk zorgde in de nacht van donderdag op vrijdag voor wat opklaringen, waarbij levens de wind belangrijk in kracht afnam. Tengevolge van deze ontwikkeling kon er op enkele plaatsen mist ontstaan. Een oceaan- front trekt over de Britse eilanden langzaam oostwaarts. Hel laat zich aanzien, dat dit front in de nacht van vrijdag op zaterdag mei wat re gen over ons land zal trekken. Nieu we storingen verder op de oceaan koersen eveneens naar West Europa en zullen een bijdrage leveren tot het aanhouden van het zachte en wisselvallige weertype van de laat ste dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1