BENZINEDISTRIBUTIE EINDIGT OP 4 FEBRUARI Inhaken op plannen van 80 naar 104 van 1971: DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Vrede nu" zegt Kreisky landbouw rai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21426 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ZIERIKZEE, 22-1. Afgelopen dins dagavond moest om ongeveer acht uur de brandweer uitrukken om een brand die ontstaan was in de hou ten salonwagen van de woonwagen familie J. J. J. te blussen. De wagen die op de oprit naar het woonwa genkamp De Val stond brandde vol komen uit. Ook de inboedel ging verloren. De familie die op het uur van de brand niet aanwezig was, werd ondergebracht in een leeg staande caravan in het kamp. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer, maar morgen later op de dag meer bewolking en plaat selijk wat regen; matige tot krach tige wind uit west tot zuidwest; min.-temperaturen ongeveer 3 gra den, maxima morgen rond 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 jan. Zon op 8.31, onder 17.14 Maan op 8.55, onder 19.52 Eerste kwartier: 31 januari (8.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 25 jan. 4.32 16.54 10.20 22.21 Springtij: 25 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-1. Het K.N.M.I. meldt: Een koufront, dat in de nacht van woensdag op donderdag over ons land trok en daarbij enkele milli meters regen bracht, trekt snel ver der naar het oosten weg. Het front wordt gevolgd door een rug van ho ge luchtdruk, die de zon flinke kan sen biedt, zich donderdag en vrijdag weer eens te laten zien. Een nieuw oceaanfront zal echter aan het eind van de vrijdag opnieuw regen ver oorzaken. De vorstgrens loopt van Finland en oost Polen naar Roemenië en wordt, geleidelijk weer iets ver der teruggedrongen. REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen 1 De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Struktuurstudie gemeente W ester schouwen BRUINISSE. Nog een kijkje in de Oudheidkamer te Brninisse, recentelijk in het gemeentelijk nieuws, i.v.m. de aanwinst van gereedschappen ooit in gebruik bij de meekrapcultuur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 23-1. De regering meent (lat de distri butie van benzine aan het eind van de eerste periode, d.w.z. met ingang van 4 februari a.s. kan worden beëindigd. Minister Lubbers van economische zaken deelde woensdag in de Tweede Kamer mee dat hjj dinsdag overleg heeft gevoerd met de betrokken olie maatschappijen over de benzinesituatie. De maatschappijen hebben meege deeld dat er - afgezien van beperkende maatregelen - een verschil tussen vraag en aanbod van benzine ter grootte van 15 procent bestaat. Hierin komt tot uitdrukking een wat gunstiger situatie. Pomphouders Besloten is voorts tot wijziging van het systeem voor het inleveren van de bonnen door de pomphouders. Zij zullen voortaan de bonnen on middellijk moeten inleveren, als zij nieuwe benzine willen hebben. Tot dusverre werd met machtigingen en rekening-courant verhoudingen ge werkt. Minister Lubbers beantwoordde tijdens het mondeling vragenuurtje tal van vragen, gesteld door de ka merleden Waltmans (PPR), mevrouw Epema-Brugman en Van der Hek (beiden PvdA), mevrouw Smit-Kroes en Geurtsen (beiden VVD) en Van Houwelingen (ARP). OM UITBREIDING ZIEKENHUIS De regering zal hierover ten spoe digste het overleg openen met de organisaties van belanghebbenden zoals de Bovag en de horeca. Dit overleg is mede van belang gezien de bezwaren die eerder zijn gebleken tegen een ononderbroken toepassing van de autoloze zondag. Voorts zal de regering op korte ter mijn de indiening bevorderen van een wetsontwerp ter beperking van de maximumsnelheid. De regering acht het mogelijk dat de nodige voorbereidingen met zo veel spoed hun beslag krijgen dat de distributie aan het eind van de eer ste periode, d.w.z. met ingang van 4 februari kan worden beëindigd. Intussen is het, aldus de bewinds man van economische zaken, van belang dat het bestaande stelsel van distributie tot en met 3 februari goed wordt nageleefd. Overleg met de oliemaatschappijen heeft er toe ge leid 'dat de benzinestations alleen nog zullen worden bevoorraad op grond van de toewijzingen die zij op basis van de ingeleverde bonnen van de gemeentelijke distributiedienst ontvangen. WENEN, 23-1. De Tjjd is tegen Is raël en de joodse staat moet nu vrede met de Arabieren zien te bereiken. „Wat zal de toekomst van Israël zon der vrede zjjn? Drie miljoen inwo ners, en in vijf jaar zullen er legers van vijf en zes miljoen Arabieren zijn". Dit heeft bondskanselier Bruno Kreisky in een vraaggesprek met UPI verklaard. „De toekomst van Israël is vrede, en vrede moet nu geschapen worden, nu Israël sterk is, niet wanneer het zwak is. Het zal tijd kosten vrede te krijgen. Ik geloof dat wij het enige tijd met (troepen)scheiding zullen moeten doen. Vrede zou beter zijn, maar het zal afhangen van wat meer co-existentie, wat beter is dan oorlog maar minder dan vrede". Studenten kunnen lenen bij overheid DELFT,ij 24-1. Rentedragende le ningen kunnen studenten te zijner tijd voor de financiering van hun studie rechtstreeks bij de overheid afsluiten. Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen heeft dit woensdag gezegd in een urenlang debat op de technische hogeschool in Delft, waar hij de gast was van de jubilerende studentengrondsraad VVSD. Nederlandse Miss Europa 1973 KITZBUEL, Oostenrijk, 24-1. De Nederlandse mannequin Ank Groot is woensdagnacht in Kitzbuhel geko zen tot Miss Europa 1973. Ank Groot is 21, zij heeft blauwe ogen, spreekt vloeiend Engels en heeft de maten 92 cm (borst), 64 (tail le) en 94 (heupen). Tijdens de kroning door Miss Europa 1972, de £)uitse Monika Sarp, zei Ank Groot dat ze „onzegbaar ge- iukkeig" was en'zich haar titel waar dig zou proberen te maken. Miss Spanje, de 19-jarige Amparo Munoz en de Griekse Vana Papa- daki eindigden als tweede en derde. Miss Europo 1974 wordt in mei in Wenen gekozen. Franse soldaten door trein verpletterd CHATEAU-THIERRY, 23-1. Acht Franse soldaten zijn om het leven gekomen en drie gewond geraakt toen zij door een goederentrein wer den gegrepen in een nauwe tunnel bij Chateau-Thierry. De slachtoffers waren leden van een patrouille die deelnam aan oefeningen in het Ais- nedistrict, oost-Frankrijk. De patrouille was de tunnel bin nengegaan, kennelijk zonder er van op de hoogte te zijn dat enkele mi nuten later een trein zou passeren. De tunnel was zo nauw dat de sol daten zich niet tegen de tunnelwand konden drukken om de trein te ont wijken. ZIERIKZEE, 23-1. Naar aanleiding van de begroting 1974 van de Stichting Rode Kruis ziekenhuis, als „in gekomen" onder de stukken op de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester informeerde de heer Simmers naar de voorgenomen uitbreiding van het ziekenhuis, waarop (1e voorzitter (1e historie liet passeren van de tot dusver afgelegde weg. Een eerste plan Is al van 1971. „Den Haag" vond dit echter te duur, waar na werd uitgezien naar mogelijkheden tot beperking van de kostprijs tot minder dan f 1 miljoen. Het geheel werd doorkruist door het toenmalig concept Ziekenhuisplan Zeeland, dat ook invloed had op de gang van zaken te Zierikzee. Er kwam een samenwerkingscommissie, bestaande uit drie leden van bei de ziekenhuizen, t.w. het gefuseerde ziekenhuis te Goes en het Zw.R.K.- ziekenhuis. De uitbreiding kwam op de achtergrond, daar Den Haag - ho rende van de Zeeuwse ontwikkeling - blijkbaar dacht dat Zierikzee wel kon worden afgeremd, maar Goes sprak zich uit voor uitbreiding van het aantal bedden te Zierikzee van 80 tot 104. Toen het allemaal wat duidelijker werd (de Stichting Streekziekenhuizen Bevelanden ondertekende mede de ondcrwerpcljjke brief aan de staatsse cretaris), werd in het algemeen de bouw van ziekenhuizen (landelijk) afge remd. Op handen is thans een gesprek met de staatssecretaris van Volksgezondheid, die herinnerd zal worden aan de door de vorige minister gedane toezegging met betrekking tot het Zierikzccsc ziekenhuis. De heer Simmers vond het verder een kwalijke zaak. dat het Verfika- tiebureau aanmerkingen had ge maakt over de „achterstand" bij de aflossingen op leningen van de Volkskredietbank. Hij wees er op dat er in de tijd van zijn bestaan nog nooit 'n achterstand is geweest. Er is wel een „achterstand", maar die ligt nog 5°/o beneden het landelijk gemid delde. De voorzitter was het daar mee eens. De achterstand wordt in de gaten behouden, maar de bank weet een duidelijke maatschappelijke strekking te hebben. Het loopt hier echt niet uit de hand. Wethouder Bjj de Vaate wees op een andere aflossingsrcgcling, die is toegepast voor personen, die op een of andere manier in moeilijkheden zjjn gekomen en tijdelijk hun eerder aangegane verplichtingen niet kun nen nakomen. Er is trouwens - met deze rege ling - al een duidelijk inloop op de „achterstand". Kabelaanleg De heer Sprengelmeijer betreur de het dat de pas bestrate Noord havenpoort weer moet worden op gebroken voor kabelaanleg door een nutsbedrijf. Op deze wijze wordt het plaveisel weer voor goed verknoeid. De voorzitter vond dit ook een ver velende zaak. Tevoren worden de nutsbedrijven aangeschreven, dat herlegging van het plaveisel gaat plaats vinden. Dan moeten er geen buizen of kabels in, maar vaak wel als het werk isuitgevoerd. Ook in De regering is van oordeel dat het de voorkeur verdient een beperking in het verbruik in deze orde van grootte op andere wijze dan door distributie tot stand te brengen. Dit mede gezien de bezwaren van veler lei aard die een distributie als deze meebrengt. De situatie van de ben zinestations in de grensstreken illu streert volgens minister Lubbers de ze problemen. De regering acht het intussen on verantwoord de distributie met on- middelijke ingang op te schorten. Eerst dienen namelijk alternatieve middelen voorhanden te zijn waar mee de noodzakelijke verbruiksbe- perking kan worden verwezenlijkt. het onderhavige geval zijn de nuts bedrijven van tevoren aangeschre ven. De agenda Na deze ingekomen stukken, die als vanouds nogal reaktie opriepen, wandelde de raad verder vrij snel door de agenda. Grond behorend bij het perceel Lange Nobelstraat 10, wordt aangekocht van de heer H. Labzowski. Het betreffende stuk bedraagt plm. 2,5 m2. De gemeente krijgt de grond en zorgt- als tegen prestatie - voor een grensafscheiding met gaas en een dubbel inrijhek. (Materiaal f 175; loonkosten f 275). Een rechtsgeding zal worden ge voerd contra ir. J. v. d. Linde te Aalst (N.B.) ter verkrijging van een perceel grond (15.60 are) nodig voor de realisering van plan West VI. Mr. J. J. v. d. Weel te Middelburg zal worden belast met het voeren van rechtsgedingen. De voorzitter wilde over de zaak niet uitweiden en vol stond met de opmerking dat met be trokkene niet te onderhandelen valt hetgeen ook de ervaring van ande ren is. (vervolg pag. 4) Advertentie Advertentie tentoonstelling land en tuinbouwmechanisatie 21/52/^/24/25/26 jan. dage* van 9-17 uur: toegangsprijs fd,. amsterdam r*<3|i Trein toegangbiljetlen bij NS stations

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1