Honderd jaar landbouw vereniging „Noordgouwe e.o." TANKEN ZONDER BON IN GRENSSTREEK BLIJVEN VAN KRACHT Nixon ouder door Watergate VALUTA-AFSPRAKEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT OUDSTE „SOCIËTEIT" OP SCHOUWEN-DUIVELAND Pomphouders nemen eigen maatregelen Er komen strakke prij sgedragsregels Turkse trein ingesneeuwd landbouw rai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21425 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda", Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Rede burgemeester Wester schouwen Voorzitter L. J. van Gastel JL.zn. van dc honderdjarige Landbouwvereniging „Noordgouwe e.o.". (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 21-1. Maandag 28 januari a.s. zal het precies honderd jaar geleden zijn dat op Scliouwen- Duiveland de eerste landbouwvereniging werd opge richt. De eerste hoeren op hel eiland die overtuigd waren van de noodzaak zich aanéén te sluiten stam men uit de Sehouwse „corridor". Het is om precies te zgn Noordgouwe waar de eerste landbouwvereniging ontstond toen op 28 januari 1874 aldaar werd opgericht de „Socic'tcit van Land. en Tuinbouw, Hout- en Veeteelt". Wat tegenwoordig simpelweg heet de Landbouwvereniging „Noordgouwe en Omstreken" bestaat deze maand dus honderd jaar. Deze bijzondere gebeurtenis zal niet onopgemerkt voorbij gaan, want de oudste landbouwvereniging van de streek herdenkt het jubi leum op zaterdagmiddag 26 januari aanstaande, met een feestelijke receptie, te houden in het Hotel Van der Weijde te Noordgouwe. Deze maand herdenkt dc agrari sche middenmoot van Schouwen- Duiveland dus een periode van niet minder dan een eeuw landbouwlcvcn in verenigingsverband. Aan dc voor avond van het bereiken van deze unieke mijlpaal is dc voorzitter van dc jubilerende vereniging, de heer L. J. van Gastel J.L.zn. van de bekende boerderij Stadwijk aan de Vijfminu- tenweg - let wel: dat is gemeente Zierikzee - eens diep in dc notulen gedoken. Uit dc vergeelde archieven is bij deze speurtocht gebleken dat het de boeren er bij de oprichting vooral om begonnen was door „wederzijdse gesprekken" tijdens regelmatige ver gaderingen „kennis" op te doen. „Het streven naar een zo goed mogelijke verbetering van de oude landbouw methoden" was dus in de eerste plaats het uitgangspunt van de „So ciëteit". Het eerste bestuur stond onder lei ding van de heer Chr. Groeneveld De Kater, secretaris was de heer P. Komijn, de penningen werden be heerd door de bij ouderen ongetwij feld nog als de „vroegere tolboer" bekende heer J. Turelure. De heer J. de Vlieger was eerste vice-voorzitter. Een naam die gedurende zeer vele jaren het verenigingsgebeuren tot in de details in fraai gekrulde letters op dikke stapels foliovellen voor het nageslacht heeft genoteerd is die van de heer A. Prince, onderwijzer te Noordgouwe. die het secretariaat op bijzonder bekwame wijze heeft ver vuld van 1878 - als opvolger van de heer Romijn - tot 1922, dat wil dus zeggen: een periode van 44 jaar. Do hoer Groeneveld De Kalei- werd als voorzitter in 1901 opgevolgd door de heer L. Vis. Daarna volgden als voorzitters respektievelijk: J. Klompe (1915); de heer L. J. van Gastel Jzn. in 1923 (na eerst een jaar als waarnemend vooratter te zijn opgetreden). De heer Van Gastel Jzn. bleef geruime tijd voorzitter: tot 1950. In dat jaar werd hij opgevolgd door de heer A. M. Geluk voor een periode van twee jaar, want hierna werd de „Van Gastel-lijn'' hersteld met de komst van J. M. van Gastel L.J.zn. (in 1952), opgevolgd dooi de huidige voorzitter in 1969: de heer L. J. van Gastel J.L.zn. Onder voorzitterschap van laatst genoemde bestaat het huidige be stuur verder uit de heren J- A. Rotte (secr.-penningmeester), M. J. dei- Weduwen (vice-voorzitter) en J. M. Geluk, P. M. Vis en J. M. van Gastel J.zn., bestuursleden. Bij de oprichting werd gestart met 27 leden, thans telt dc vereniging 45 „gewone" leden. De toevoeging „en omstreken" is bepaald geen onnodige aan de verenigingsnaam „Noordgouwe", want op de ledenlijst stonden en staan namen van land bouwers uit Dreischor. Zonnemaire, Noordgouwe, Schuddcbcurs, Kerk. werve en Zierikzee. Eigen ervaringen De eerste bijeenkomsten in vereni gingsverband van de landbouwers uit het betrokken gebied waren voor al „praat"- en werkvergaderingen, 't ging er in de eerste plaats om onder ling kennis uit te wisselen over al lerlei in de praktijk opgedane erva ringen, zoals wel heel duidelijk het geval was in de tijd van de opkomst (Vervolg zie pag. 3) Verwachting tot woensdagavond: Iels minder kond Veel bewolking met in hoofdzaak vanavond en vannacht regen of mot regen; matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tus sen zuid en west; minimum-tempe raturen omstreeks 2 graden, maxima rond 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 proeent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 8.33, onder 17.11 Maan op 8.16, onder 17.35 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.13 Maan op 8.37, onder 18.43 Nieuwe maan: 23 januari (12.02) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwatcr 23 jan. 3.26 15.48 9.19 21.21 24 jan. 4.02 16.22 9.51 21.51 Springtij: 25 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland van Eu ropa handhaaft zich een gebied met hoge barometerstanden. Het zorgt daar voor rustig weer. In opklaringsgebieden komt het 's nachts dichtbij hel aardoppervlak tot lichte vorst. In de afgelopen nacht was dit het geval in midden- en zuid-Duitsland. Op wat grotere hoogten is het rela tief warm. Zo ligt het nul-graden- niveau in het Alpengebied op ruim 2500 meter hoogte. Een kleine storing die dinsdagoch tend bij de ingang van hel Kanaal van Bristol lag. bracht vandaag wat motregen en regen. houders in Limburg hebben besloten met ingang van dinsdag 22 januari benzine af te leveren zonder bonnen. Zij zullen dit doen in verband met de deplorabele toestand van hun bedrijven en ter ondersteuning van een collega die een proces-verbaal heeft gekregen omdat hij benzine had geleverd zonder daarvoor een bon te vragen. DEN HAAG, 21-1. Er komt een tij delijke, verdere verstrakking van de prijsgedragsregels. Dit heeft minister Lubbers van economische zaken maandagmiddag -meegedeeld na af loop van het overleg dat hij en zijn staatssecretaris 's morgens hadden gevoerd met de prijzenoverlegcom- missic. De minister zei dat de industrie- kostenstijging anders dan arbeids kosten niet eerder dan na 8 weken mag doorberekend. De sector dien sten mag die kostenstijgingen niet eerder dan 6 weken en de sector handel niet eerder dan na 4 weken doorberekenen. De minister zei dat deze verstrak king en de motivering maandagmid dag in een brief aan de Tweede Ka mer zijn uiteengezet. Er zal een prijzenbeschikking aard- olieprodukten worden uitgevaardigd, zodat de consument weet wat hij hoeft te betalen. Er komt een beschikking met be trekking tot de beoefenaren van vrije beroepen waarin op zeer korte termijn de tarieven worden bevro ren. Dit zal geschieden na overleg met de organisaties van die beoefe naren over een aanvaardbare tarief- verhoging in 1974. Vervolgens zal in de brief aan de Kamer worden meegedeeld dat de elektriciteitstarievert wel zullen mo gen worden verhoogd op grond van de stijging van de brandstofkosten maar niet op grond van de vermin dering van de afzet. Met het oog op de zeer sterke stij ging van stookkosten zal via de mi nister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening een beschikking worden uitgevaardigd waarin over het eerste kwartaal van 1974 aan be woners van gesubsidieerde woningen een tegemoetkoming in de stookkos ten wordt verleend. BRUSSEL, 21-1. Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland en Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben besloten een systeem van on derling gebonden wisselkoersen in stand te houden en te versterken. Dit besluit is maandagavond in Brussel medegedeeld na een bijeen komst van de ministers van finan ciën en de presidenten van de cen trale banken van deze landen, uitge zonderd Noorwegen en Zweden. Deze beide landen werden op de con ferentie vertegenwoordigd door De nemarken, dat namens Zweden en Noorwegen mededeelde, dat deze beide Scandinavische landen even eens in het systeem zullen blijven. Dit systeem houdt in, dat de va luta's van de deelnemende landen gezamenlijk zweven tegenover de dollar en slechts binnen een kleine marge (van 2,25 pet) schommelen ten opzichte van elkaar. Het syteem, dat de bijnaam „de slang in de tunnel" heeft gekregen, was onder druk ko men te staan doordat Frankrijk, dat aan het systeem deelnam, zaterdag besloot er uit te treden en zijn valu ta onafhankelijk te laten zweven, zoals Zwitserland, Engeland en Ier land en Italië al geruime tijd deden. Deze andere landen hebben nooit aan het systeem deelgenomen. SAN DIEGO, Californië, 22-1. Pre sident Nixon is door de Watergate- affaire weliswaar verouderd maar zal er zich nooit door laten verjagen, zo verklaarde maandag in San Diego in Californië dr. John Mclaughlin, lijfarts van de Amerikaanse presi dent. „De toestand van de president - fysiek en psychisch - is voortreffe lijk, maar hij is verouderd omdat die affaire van Watergate een zware last is", aldus de arts. K1LOMETERPAAL 101. Israël en Egypte hebben bij kilometerpaal 101 een overeenkomst getekend betref fende troepenscheiding aan het Suez-kanaal. Op de foto in de VN- tent bekijken militaire deskundigen een Israëlische kaart. V.l.n.r.: H. Sounders, afgevaardigde van de Vei ligheidsraad. George, adviseur van de VN-kommandant, de Israëlische kolonel Sion, de Finase VN-generaal Sillavuo, de Egyptische generaal Ga- masy, de Egyptische generaal Mag- doub en de kolonel Houaidy. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men leeft slechts half, wan neer men maar één smaak heeft. Voltaire dagelijks van 9-17 uur; toegangsprijs f4r amsterclam 1~«1 i Trem-toegangbiljetten bij NS-stations ANKARA, 21-1. Turkse leger eenheden zijn er met vlammenwer pers op uit getrokken om een weg te banen naar een trein met 700 pas sagiers, die al twee dagen is inge- sneéuwd. Enige reizigers zijn er in geslaagd een dorp te bereiken. Ze hebben verteld dat verscheidene rei zigers er door koude en honger erg slecht aan toe zijn. TILBURG, 21-1. I» Tilburg en omgeving is met in gang van dinsdag 22 januari weer volop benzine te krijgen. De autobedrijven-pomphouders in Tilburg hebben besloten voorlopig alle automobilisten tegen inlevering van één distributiebon voor 15 liter ben zine een volle tank brandstof te leveren tegen de normale pompprijs. Ze gingen hiertoe over om zich te kunnen verzetten tegen de volgens hen willekeur en onrechtvaardige concurrentie die zij ondervinden van het Belgische grensgebied. De omzetten van de benzinetank stations in de grensgebieden, zo zeg gen zij, zijn onrustbarend teruggelo pen sinds de invoering van de ben zine distributie in Nederland. Hoe dichter zo'n pompstation bij de Bel gisch grens ligt, hoe geringer is de omzet geworden. In liet nadeel „Wij hebben grote kapitalen geïn- Advertentie tentoonstelling land-en tuinbouwmechanisatie vesteerd en in de grond liggen en kunnen van die investeringen de lasten niet veel langer dragen als de omzetten zo gering blijven", aldus de eigenaars van de benzinestations. „Ook de lasten voor het personeel van de stations blijven volledig op onze bedrijven drukken, zonder dat daar een redelijke omzet tegenover staat. Bovendien zijn wij, pompsta tionhouders in de grensgebieden, sterk 'in het nadeel vergeleken met de collega's in de Randstad. Hun benzine omzetten zijn vrijwel niet teruggelopen". De pompstationhouders hopen er op dat de regering - „die heeft ons met deze distributieregeling opge scheept" maatregelen neemt, zodat aan de bonloze concurrentie van de Belgische pompen het hoofd kan worden geboden. „Als het moet verkopen we tot we niet meer hebben. Als we dan door gebrek aan bonnen geen aanvulling krijgen, sluiten we. Dan weten we tenminste waaraan we toe zijn", al dus een van de organisatoren van de aktie. Zonder bon in Limburg HEERLEN. De gezamenlijke pomp- 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1