DE STEUN AAN DAGBLADEN Nederland tankt over de grens verdwenen verlooide 4 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER In Engeland: een chaos vol bitterheid Tweede Kamer Groot-Brittannië wordt niet voor het eerst in chaos gestort door ar beidsonrust van gigantische afme tingen. Maar ditmaal is het niet al leen erger dan Ooit tevoren, het is bovendien een chaos waarnaar de hest van Europa /«iet zomaar als toe schouwer mag kijken mul verbazing en soms ook leedvermaak - het is ook een kwestie die de Europese Ge meenschap in zijn geheel raakt. Doordal in die gemeenschap alles langzamer gaat dan het zou moeten, zijn nog allerlei maatregelen opzijn hoogst in staal van voorbereiding die, als ze al genomen waren, an ders de Britse pijn door alle negen zouden hebben laten voelen. Bij voorbeeld monetaire bindingen. Maar ook nu al is de zaak pijnlijk genoeg voor de EEG, die voor eigen moeizame groei het slecht kun ge bruiken dat het een belangrijk en groot lid bijzonder slecht gaat. De konsekwenties van de ukties van de mijnwerkers zijn immers o.m. dat het hele bedrijfsleven is gedoemd driedaagse werkweken in te vieren, waardoor de produktiviteit van de industrie fiks is geslonken. En die moet met export toch voor een groot deel het brood voor de natie verdie nen. Een andere Europese konsekwen- tie is dat ongetwijfeld de Britse pre mier verkiezingen uitschrijft, waarin de toetreding tot de EEG zeker een rol gaat spelen. De mijnwerkersaktie heeft daarmee weliswaar niets van doen, maar in de verkiezingspropa ganda kan men ongetwijfeld Labour hernieuwde aanvallen zien doen op het toetreden tot de Euromarkt. Pre mier Heath kan die aanvallen moei lijk pareren door te wijzen op het voordeel dat de Britten ervan gehad hebben, want dat is er tot dusver niet veel. D Britten hebben er voor namelijk iets van gemerkt door de Kledingfabriek op Tholen sluit POORTVLIET, 19-1. De directie van de verkoopmaatschappij Her man Heijmans uit Rotterdam heeft besloten de dochteronderneming b.v. Herenkledingfabriek Mayfair in St. Maartensdijk te sluiten. In dit produktiebedrijf van betere kwaliteit herenkostuums op Tholen werken 97 mensen. Als reden voor de sluiting worden genoemd de verminderde vraag naar kostuums door sterk gestegen ver koop van vrijetijdskleding en het ontbreken van voldoende geschoold personeel op Tholen. Voor de ge bouwen en een deel van de machi nes zou een koper zijn. Benzine-oorlog' in Zeeuws Vlaanderen TERNEUZEN, 19-1. Naast een bon nen-oorlog dreigt er in Zeeuws- Vlaanderen nu ook een benzine-prij- zen-oorlog. De pomphouders in het grensgebied zagen hun omzet na de benzinedistributie zeer sterk dalen, omdat de Nederlandse automobilis ten in België gingen tanken, en be sloten daarom over te gaan tot de verkoop van benzine zonder bonnen. Incoopcombinaties van industriële bedrijven zijn nu echter begonnen merkbenzine 5,5 cent onder de offi ciële prijs te verkopen aan hun werknemers en gepensioneerden. Energie uit slib HILVERSUM, 19-1. De dienst pu blieke werken van de gemeente Hil versum gaat energie halen uit slib van de rioolwaterzuivering. Aan Dy- naf b.v. te Aalkmaar, fabriek van ap paratuur voor energie-opwekking, is opdracht verleend voor de levering van een eigen elektriciteitscentrale voor de uitbreiding en reconstructie van de rioolwaterzuivering „Oost" te Hilversum. Deze centrale zal grotendeels draaien op methaangas, dat uit het slib wordt gewonnen. BORN-, Voorlopig voor een periode van zes weken, is de DAF-fabriek in het Limburgse Bom, begonnen met de invoering van de driedaagse werkweek. Foto: dit verlaten beeld toont de lopende band gedurende vier dagen per week. stijging van sommige prijzen - dut de meeste ook zonder toetreding ge slegen zouden zijn is dan iets wat minder in de aandacht komt. Van daar dat zo moeizaam onderhandeld wordt over het steunfonds voor eko- nomiseh zwakke gebieden waarvan Engeland erg zou profiteren - Duits land heeft er echter weinig zin in voor de kosten op te draaien, zodat overeenstemming die al voor 1 januari bereikt had moeten zijn nog steeds niet is bereikt. Zwaarste werk De vraag is overigens of verkie zingen premier Heath de oplossing brengen. Hij wint waarschijnlijk, want het algemene gevoelen in En geland is dal de mijnwerkers met hun geboden lil' procent loonsver hoging redelijk zijn bedacht en dat de dertig procent die ze eisen rond weg chantage is. Maar hoe groot Heaths meerderheid in een nieuw Lagerhuis ook is, daar valt de beslis sing niet. En de mijnwerkersbond is taai - kan dit ook zijn want de mijn werkers staken niet: ze weigeren slechts overwerk waardoor hun loonzakje wel dunner is dan nor maal, maar nog altijd dikker dan dat van de meeste anderen die óf werkloos zijn geworden of een drie daagse werkweek hebben. Het is in dit geval dan ook niet zo zeer een strijd tussen bonden en re gering over de vraag wie in natio nale zaken beslist: de mijnwerkers zelf zouden doorgaan als hun bond toegaf aan de eis van de regering en haar loonstop aavaardde. Zij weten zich sterk als voornaamste energie leveranciers - de meeste elektrici teitscentrales werken met kolen - en voorzover nodicf hebben ze van de sjeiks geleerd hoe belangrijk die energie is. Wat hen steekt is dat ze het onge zondste en zwaarste werk doen van allen, maar slechts even boven het gemiddelde daarvoor worden be loond, terwijl het volgens hen rede lijk was als ze de best betaalde Brit se arbeiders zouden zijn. Wat het konflikt nog extra verziekt is dal de herinneringen aan vroegere stakin gen - tot 1926 toe - nog leven die de mijnwerkers verloren, wat bij hen een wrok naliet indertijd meermalen gedwongen te zijn geweest af te zien van wat ze hun recht achtten. Hoe verkiezingen dit moeten oplossen is niet erg duidelijk. Overval op Hema-filiaal Buit: f 20.000 BUSSUM, 19-1. Vrijdagavond om- streeks 8 uur heeft op het filiaal van de Hema aan de Vlietlaan in Bussum een roofoverval plaats gevonden waarbij twee onbekenden zijn ver dwenen met een buit van rond f 20.000. Even na acht uur zaten in een van de kantoorruimten van de Hema op de eerste verdieping twee vrouwe lijke kantooremployé's die bezig wa ren het geld te tellen en op te bergen dat uit de winkelkassa's kwam. Eén van de meisjes zag plotseling een ge stalte voor het raam verschijnen die met een ijzeren staaf de ruit insloeg en met een been naar binnen stapte. De man dreigde met een pistool en wist het wagentje naar zich toe te trekken waarop een doos met geld stond. Met deze doos verdween hij onmiddellijk weer, hij gaf de doos over aan een man die lager op de ladder stond en beiden wisten in de duisternis te ontkomen. BREDA/ENSCHEDE. 19-1. Veel pomphouders aan de Nederlandse kant van de Belgisch-Nederlandse grens zijn er toe overgegaan hun klanten benzine zonder bon te leve ren, maar zij vragen dan wel een gulden per liter. Er zijn zelfs pomp houders, die hun klanten thuis bel len om dit bekend te maken. Oorzaak van deze ontwikkeling is de wat de pomphouders noemen enorme vlucht van automobilisten in het zuiden van het land naar pompen net over de grens, een ver- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Dt- aktiegroep Raffi- naderij Maastricht hoopt, dat de Ibramco raffinaderij, waarin België en Perzië samenwerken, in Perzië kan worden gevestigd, zoals de Per zische regering wil. DEN HAAG. In de komende maan den krijgen alle toeristen, die Israël bezoeken bij wijze van attentie facsi mile van oude munten aangeboden. Het zijn munten, die ten tijde van het Romeinse keizerrijk zijn uitgegeven toen de Joodse bevolking van Pales tina poogde zijn onafhankelijkheid van Rome terug te winnen. DEN HAAG. Volgens het PPR-ka- merlid Jansen moet bij de nieuwe prijsvaststelling voor fietsen reke ning worden gehouden met de ver hoging van de arbeidsproduktiviteit van deze bedrijfstak als gevolg van de sterk gestegen afzet en produktie van rijwielen. DONGEN. Inbrekers hebben in het Brabantse Dongen voor anderhalve ton aan zeemleder gestolen bij de zeemlederfabrick Janssens en Co. De dieven kwamen binnen via het dak na eerst de radar-installatie te heb ben vernield. Het bedrijf is tegen diefstal verzekerd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. ENSCHEDE. De 15-jarige Jolanda Louise Guerrero uit Enschede, die eind december uit de ouderlijke wo ning was verdwenen, is door de En- schcdese kinderpolitie aangetroffen in een woning in Almelo. Zij was daar in gezelschap van een 25-jarige gehuwde man. DEN HAAG. De consumentenor ganisaties (Consumentenbond en Konsumenten Konlakt) zijn van plan voorlichting over prijsstijgingen te geven via t.v. en in de kranten (ad vertenties). Zij hébben donderdag hun plannen op het ministerie van economische zaken uiteengezet, om dat ze voor deze voorlichting geld van de overheid wensen. UTRECHT. Een aantal studenten van de school van de journalistiek heeft de „Vakbond van Studenten in de Journalistiek" opgericht. ALMELO. Een felle" brand heeft in de nacht het café „Fokko" aan de Sibculoseweg in het dorp Westerhaar nabij Vriezen veen (Ov.) verwoest. De caféhouder kon zich ternauwer nood met zijn vrouw en drie kinde ren uit het brandende pand redden. DEN HAAG. Nederland en vijf an dere Navo-Ianden hebben overeen stemming Bereikt over een program ma ter verbetering van de „Hawk" geleide wapen-eenheden waarmee onder meer de Koninklijke Lucht macht is uitgerust. Dit heeft de luchtmachtvoorlichtingsdienst woensdagavond meegedeeld. KERKRADE. Vijf handgranaten die door kinderen in Kerkrade wer den gevonden, waren, zo is uit een technisch onderzoek gebleken, vol komen ongevaarlijk omdat zowel de springstof als het ontstekingsmecha nisme ontbraken. DEN HAAG. De PvdA-kamerleden Voogd, van der Her en Poppe heb ben CRM-minist'er van Doorn ge vraagd directe of indirecte steun te verlenen voor het behoud van een bij Zwammerdam teruggevonden Romeins schip. Volgens de kamer leden zou voor een bedrag van f 250.000,- dit unieke schip behou den kunnen blijven. DEN HAAG. Laat lagei*e overhe den verantwoordelijkheid voor kunstbeleid. Deze dringende wens hebben tijdens 'n openbai-e diskussie over de nota kunstbeleid het inter- pi*ovinciaal ovei'leg voor culturele aangelegenheden en de Vei'eniging van Nedex-landse Gemeenten geuit tegenover beleidsambtenai'en van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. schijnsel, dat zich overigens elders langs de grenzen ook voox-doet. Sommige normaal druk bezochte benzinestations ifi Bi*eda krijgen nog geen tien klanten per dag meer. En ook dit is overal elders in de grens- sti-eken geen ongewoon verschijnsel. Pompstalionhouders in Enschede, die minimaal vijf tot zesduizend li ter per dag verkopen, hebben hun omzet zien slinken tot twee tot drie honderd liter per dag. Ook voor hun klanten is het gemakkelijk even over de grens te wippen. DEN HAAG, 19-1. Een noodver band is nodig voor enkele landelijke dagbladen, die in ernstige moeilijk heden verkeren en hun verschijning zouden moeten staken. De regering heeft besloten dat noodverband aan te leggen. Autobanden worden schaars en duurder BUSSUM, 19-1. Autobanden zullen binnenkort aanmerkelijk duurder en schaarser gaan worden. Deed zich enkele maanden geleden reeds een prijsstijging voor, binnenkort zullen de grote fabrikanten er toe overgaan de gestegen olieprijs in hun produkt door te berekenen. De verminderde aanvoer van aard olie die de belangrijkste gi'ondstof voor autobanden is, zal bovendien een schaarste-effect met zich mee brengen. Aldus de heer Huese, alge meen voorzitter van de Nederlandse Vaco Organisatie, waarin de meeste banden verkopers verenigd zijn, en voorzitter van de internationale or ganisatie van bandenspecialisten. Vitamine C onder de loep LONDEN, 19-1. Geleerden uit de hele wereld zullen in april in Lon den een tweedaags symposium over de heilzame werking en mogelijke schadelijke bijverschijnselen van vi tamine C bijwonen, zo is donderdag in de Britse hoofdstad meegedeeld. Het symposium vindt plaats in het National of Food Technology op 2 en 3 april. Het is georganiseerd naar aanleiding van onenigheid over de vraag of de mens vitamine C, die vooral in zuidvruchten gevonden loordt, nodig heeft. In Engeland wordt een dagelijkse dosis van 30 milligram aanbevolen en in de Verenigde Staten zelfs hel dübbele. Er zijn geleerden, en de Ameri kaanse natuurkundige en Nobel prijswinnaar Linus Pauling is één van de bekendste, die beweren dat er therapeutische resultaten zijn bij doses die honderd maal zo groot zijn anderen achten bij dergelijke grote hoeveelheden het risico van schade voor de stofwisseling groot. Voor Brandt is er nog steeds dit piobleem: Waarom is die Jannie Ertsma er vandoor gegaan? Gebeur de dit vrijwillig of onder dwang? En hoe? Wie is de man geweest, waarmee ze in dat bosje heeft ge vochten? En waarom ging ze naar het Prinsenpark? Allemaal vragen, waarop enkel de betrokkene het ant woord kan geven. De maand augustus is al halver wege voorbij. Brandt is met zijn vrouw naar het strand en geniet van zijn rust, die hij hard nodig heeft. In deze dagen probeert hij de zaak Ertsma van zich af tc zetten, maar als hij in zijn eentje in een strand stoel zit te lezen en te ï'oken en zijn vrouw in zee baadt en zwemt, dwa len zijn gedachten af en denkt hij er over na. Het is op de laatste dag van de vakantie, dat opeens een gedachte bij hem invalt. Zo absurd, dat hij aanvankelijk zelf lacht om deze on zin. Maar het laat hem niet los. En hoe langer hij er over nadenkt, des te waarschijnlijker wordt deze theo rie, welke zo maar bij hem opgeko men is. Deze laatste vakantiedag zegt hij niets hierover tegen zijn vrouw. Die avond dansen ze, dicht tegen elkaar in de gelegenheid, waar ze almeer avonden geweest zijn. En genieten. Ook als ze in hun hotel in de inti miteit van hun slaapkamer zijn, heeft hij enkel oog voor zijn vrouw, want Brandt is een normaal mens. in de ogen van zijn vrouw nog im mer een geweldige minnaar. Beiden zijn nog even gek op elkaar als op hun trouwdag. Maar als zijn vrouw al geruime tijd rustig ligt tc slapen, piekert de Aldus heeft minister van Doorn van CRM geschreven in een brief aan de vaste tweede-kamercommis sie voor CRM. Deze brief is bedoeld als basis voor het mondeling overleg dat de bewindsman woensdag a.s. zal plegen met de kamercommissie over het regeringsbeleid ten aanzien van de massamedia. In de bi'ief woi'dt uitvoerig inge gaan op de beslissing om ten laste van het bedi'ijfsfonds voor de pers financiële steun te verlenen aan het dagblad De Tijd. De i-egex-ing heeft zich inmiddels beraden op een aanvx-age van de bv De Christelijke Pers om steun. De besprekingen zijn nog niet afgex-ond, maar het ligt in de verwachting dat financiële hulp verleend zal worden, waardoor het voox-tbestaan en de identiteit van de dagbladen Ti'oüw/ Kwai'tet verzekexxl kunnen worden, aldus minister van Doorn in ?ijn brief. Konflikt centrales te Rotterdam opgelost ROTTERDAM, 19-1. Het conflict tussen het gemeentebestuur van Rot- terdam en 900 man personeel van drie elektriciteitscentrales in de Maasstad is voorlopig van de baan. Woensdagmiddag besloot het college van b. en w. namelijk de omstreden maatregel om maandelijks f 18, ongeriefstoelage op het loon van het personeel in te houden op te schor ten. Binnenkort zal met de bonden van overheidspersoneel worden overlegd of en hoe het conflict de finitief kan worden opgelost. Dalende olieprijzen op vrije markt ROTTERDAM, 19-1. De prijzen van olieprodukten op de vrije .we reldmarkt zijn de afgelopen weken spectaculair gedaald. Gasolie ('ver zamelnaam voor o.a. huisbi-andolie en dieselolie) is in één maand gezakt van 235 dollar per ton tot 125 dollar. Stookolie doet op hel ogenblik 95 dollar per ton tegen 150 dollar vorige maand, ook de benzine is goedkoper geworden: van 160 dollar per ton tot 140 dollar. Deze cijfers zijn de offi ciële noteringen van de vrije markt in Rotterdam. man verder: over het probleem-Erts- ma en de gedachte, die deze middag in hem naar voren is gekomen. Want op de een of andere manier ligt het voor de hand. De volgende morgen, na het ont bijt, als de koffers gepakt zijn, rij den ze in zijn Volkswagen terug naar hun woning. Hoewel ze wat het weer betreft een fantastische vakantie hebben gehad, zijn ze beiden weer blij terug te zijn in de eigen, ver trouwde omgeving. Brandt moet dezelfde avond nog in dienst. Op het bureau wordt hij verwelkomd door inspecteur Ben- ning, die wat nieuwtjes heeft. In Duitsland heeft men een man gear resteerd. die op heterdaad betrapt werd, toen hij uit een opengebroken auto onder andere een pas had ge stolen. De man is Nederlander. Nee, je kent hem niet. De Amsterdamse recherche wel. Hij heeft een straf blad: drie vonnissen voor diefstal, waarvan twee keer met inbraak. Maar wat het belangrijkste is: de man is een familielid van Freek, de barkeeper in Ertsma's café. Een vol le neef. En ook ex-bokscr. Hij moet eerst zijn straf in Duitsland onder gaan, waarna ze hem over de grens zullen zetten. De justitie hier krijgt vooraf een seintje, zodat ze hem kunnen opvangen. Een paar rijks rechercheurs zijn al naar Duitsland geweest om de man te verhoren. Maar hij wil niet zeggen, in wiens opdracht hij werkt. Vast staat in middels - volgens de Duitse justitie - dat er een aantal mannen er een soort beroep van maakt om pas poorten te stelen, omdat ze er goed geld voor kunnen maken. Men neemt aan. dat ze werken voor een orga- KOPENHAGEN. Jarenlang heeft het Zweedse gezin Mallberg lange wan delingen gemaakt in de Zweedse na tuur om goed voorbereid te kunnen beginnen aan hun ideaal: een voet tocht rond de aarde. Zij denken dit in tien jaar te volbrengen en zullen in hun onderhoud voorzien door over hun ervaringen te schrijven. V.l.n.r., de moeder Gunnie, de vader Gunnar en zoon kom bij hun aan komst in Kopenhagen. Hengstenkeuringen in Den Bosch DEN BOSCH, 18-1. De hengst Mandus is kampioen van de afde ling van de haflinger geworden op de centrale hengstenkeuring voor Nooi'd-Brabant, Zeeland, Limbui'g. Zuid-Holland en Utrecht, die don derdag in Den Bosch is gehouden. Mandus is eigendom van H. J. Fol- mer en F. Dijkstra uit Lunteren hij is gefokt door de familie H. ten Ber ge uit Paaslo in Overijssel. Kampioen bij de trekpaarden werd Due, eigendom van Iz. de Buck Wzn. te Serooskerke (Zeeland), ge fokt door Corn. A. M. Bovee te Hal steren (N.-B.) De keuring was geox-ganiseei-d door de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Tx-ekpaai'd Bij de trekpaai-den werden twee, bij de haflo-arabieren en de haflingers vier hengsten goedgekeui'd voor op neming in het stamboek. De keuring trok grote belangstelling. „Vuile sneeuwballen" in Kohoutek WASHINGTON, 19-1. De NASA heeft meegedeeld dat in de staart van de komeet Kohoutek watermole culen zijn ontdekt, het beste bewijs dat kometen „vuile sneeuwballen" zijn die diep in de ruimte zijn ge vormd. De ontdekking is gedaan door de chemicus en nobelprijswinnaar Gex*- hai'd Hei-zberg en dr. Hin Lew van het Canadese nationale centrum van onderzoek op basis van gegevens ge- leverd door sterrenkundigen van het astrofysisch observatorium te Osiago in Italië en het Lick-observatorium op de berg Hamilton in Califox-nië. Dr. Stephen Maran van de NASA vindt het een van de belangrijkste ontdekkingen tot dusver. „Het sterkt onze opvatting dat Kohoutek. weten schappelijk gespx-oken, de belang rijkste komeet is die van Halley, hoewel zij veel lichtzwakker bleek dan oorspronkelijk was verwacht". nisatie. Nationaal of internationaal? In elk geval geeft het feit, dat hij familie van Freek is, te denken. Brandt knikt. Maar zijn gedachten zijn blijven steken bij de passendief in Duitsland. „Bekend, waar de man is gearresteerd in Duitsland?". Benning knikt. „Dortmund. In het centrum van de stad". De rechercheur herinnert zich de mededeling van de Amsterdamse recherche, dat aan de grens een Duitse vrouw is aangehouden met een vals paspoort. Eigendom van een stewardes uit Dortmund. Hij denkt na. Haar naam wacht eens, zoiets als Stock.En Ilse van haar voor naam. Ook al Dortmund. En ze was stewardes bij de Lufthansa. Hij denkt na en er gaat bij hem opnieuw een lichtje branden. Van de Amsterdamse recherche is een rapport binnengekomen met bi- zonderheden over aangehouden per sonen. die in het bezit waren van valse passen. Opnieuw klikt er een schakeltje in de keten. Hoewel hot bij tien is. aarzelt hij niet, maar neemt de telefoon en belt de familie Van Pais. De heer des huizes meldt zich en Brandt noemt zijn naam. „Uw zoon mogelijk thuis? Of zit hij ergens in de lucht?" Het is even stil. „Mijn zoon heeft een ongeluk gehad, meneer Brandt. Een verkeersongeval. Hij ligt in Duitsland in een ziekenhuis". Brandt wordt opmerkzaam. Al weer Duitsland. „Sorry, meneer Van Pais, daar wist ik natuurlijk niets van. Ik ben zo juist terug van va kantie en moet me weer oriënteren. Ik hoop dat het niet ernstig is." (wordt vervolgd) FEUILLETON DOOR GRÊ DE BOER 55 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4