w Om uitvoering scheidingsakkoord aan Suez-kanaal Iraakse troepen terug naar Syrië WILD WEST IN BELFAST Enorme groei (75-jarige) „Oosterlands Fanfare" Om de Paracel- eilanden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tweede periode: evenveel benzine landbouw rai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21424 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken II, Zierikzee. Postbus t. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m au nummer: Delta-cross in Scliouivse Domeinen Vrede ook echt in zicht? SCHOUWEN. Schouwen doet zijn naam deze „winter" eer aan als vo- gelland. Als gevolg van de zachte weersomstandigheden komen grote kolonies vogels uit het noorden hier neerstrijken, vooral gansachtigen. Serooskerke is zo'n pleisterplaats en ook rond Nieuwerkerk in Duiveland, treft men veel vogels aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaak uit 8 pagina's Zwakke waarheden worden graag omkleed met krachtige woorden. Paul Heyse DAMASCUS-AKABA-CAIRO, 20-1. Terwijl de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, zijn „estafette" naar Syrië vervolgde, zijn de Israëlische staf-chefs hij kilometerpaal 101 aan de weg Cairo-Suez zondag hun overleg begonnen ter be spreking van de uitvoering van het vrijdag getekende akkoord tot scheiding van hun troepen. De commandant van de VN-noodmacht, generaal Siilasvuo, was voorzitter op de bijeenkomst van generaal-majoor Gamassy van Egypte en luitenant- generaal Elazar van Israël. De uitwerking van de details zal vijf dagen duren Op 28 januari zal worden begonnen met werkelijke scheiding van de troepen aan het Suezfront die binnen 40 dagen moet zijn voltooid. dagelijks van 9-17 uur: toegangsprijs f4; amsterdam B*g>i Trein-toegangbiljetten bij NS-stations WESTENSCHOUWEN. Zaterdag or ganiseerde Delta Sport cross-wed strijden in het fraaie heuvelachtige domeinengebied te Westenschouwen. De foto toont een aantal deelnemers aan de 8 km-wedstrijd in volle aktie. Zie voor een verslag van deze spor tieve middag elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BEIROET, 19-1. Irak heeft zijn troepen bevolen, naar het Syrische front terug te keren, zo meldt het Libanese blad „An Nahar" vrijdag. Aan het Iraakse besluit waren twee gemeime bezoeken voorafgegaan van de Syrische president, Hafez Assad, aan de Iraakse hoofdstad en aan Moskou, in het begin van deze maand. „An Nahar" schrijft „uit betrouw bare Arabische bronnen" vernomen te hebben, dat de Iraakse troepen „elk ogenblik" in Syrië kunnen aan komen. Maar hoeveel Iraakse man schappen naar Syrië gezonden zul len worden wordt niet vermeld. danië en Israël moet zijn de schei ding van troepen (langs de bestands lijn van de rivier de Jordaan) en wij zijn niet bereid iets te bespreken voordat dit is geregeld". Voor zijn vertrek uit Akaba, waar hij met koning Hoessein besprekin gen had gevoerd, zei Kissinger dat hij streeft naar het tot stand bren gen van een troepenschéidingsak- koord met alle landen die direct be trokken zijn in het conflict met Is raël. Kissinger verklaarde te geloven dat Jordanië, een ware vriend van de V.S, een belangrijke 'rol zou spelen bij de vestiging van vrede. Het vrijdag getekende akkoord tussen Israël en Egypte noemde h(j een keerpunt. Hü geloofde dat vrede nu dichterbij is dan ooit. DEN HAAG, 19-1. De benzine-ba- sistoewijzing en de aanvullende toe wijzingen van benzine voor het za kelijk verkeer zullen in de komende tweede distributieperiode dezelfde zijn als in de eerste periode, die op 3 februari afloopt. Het kabinet be sloot vrijdagmorgen voor de periode van 4 tot en met 24 februari een tweede distributieperiode in te voe ren. Aan de hand van de feitelijke ge gevens over aanvoer zal over onge veer drie weken worden beslist of een derde distributieperiode noodza kelijk is. Tot invoering van de tweede dis tributieperiode werd besloten omdat de vooruitzichten thans nog te veel onzekerheden bieden om een besluit tot beëindiging van de rantsoenering te kunnen nemen. BELFAST-DUBLIN, 19-1. Hon derden protestantse jongeren trok- zaterdagavond plunderend en bran den stichtend door de wijk Dockland in het oostelijke stadsdeel van Bel fast. Zij wilden met deze nieuwe go\f van geweld protesteren tegen de aanhouding van een' van hun leiders, die door het Britse leger voor onder vraging was meegenomen. Vier winkels werden geplunderd en in brand gestoken. Britse militairen in pantservoertuigen werden met stenen bekogeld en legerpatrouilles beschoten. Autobussen en personen auto's werden als barricades gebruikt om militairen en politie buiten de wijk te houden. Er deden zich vol gens de eerste berichten geen persoonlijke ongelukken voor. Aan het einde van de avond trokken mi litairen met bulldozers de wijk bin nen en wisten een einde aan het geweld te maken. Uitvoering- in „Conferentiekamer" WAT Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met morgen plaatse lijk motregen of wat regen; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; minimum-temperaturen om het vriespunt; maxima circa 5 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongev&eff normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.09 Maan op 7.51, onder 16.27 Nieuwe maan: 23 januari (12.02) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 22 jan. 2.49 15.11 8.46 20.51- Springtij: 25 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-1. Het K.N.M.I. meldt: Grote veranderingen in het weer zijn op korte termijn niet te verwachten. Het ziet er naar uit dat er in de al gemene circulatie, met relatief hoge luchtdruk boven het vasteland van Europa en op de oceaan depressie, die ten westen van de Britse eilan den naar het noorden afbuigen, de eerste dagen wordt gecontinueerd. In de afgelopen nacht bereikte een opklaringsgebied hel zuiden, oosten en midden van ons land. Hierdoor kon de temporatuur tot enkele gra den onder het vriespunt dalen. Het komende etmaal komt een weinig aktief front van een depressie bij de Noordkaap dichtbij of over ons land te liggen. Dit maakt de kans op opklaringen weer kleiner. PEKING-SAIGON, 19-1. China heeft zondag zijn aanspraken op de in de Zuidchinese zee gelegen para cel-eilandengroep herhaald en Zuid- Vietnam laten weten dat het zijn po gingen om de eilanden bij zijn terri torium te voegen moet staken. De twee landen, die beide het ei gendomsrecht over de onherbergza me rotsachtige eilandjes voor zich opeisen, zijn inmiddels gewapen derhand tegen elkaar opgetreden. De plotselinge belangstelling voor de eilandengroep is waarschijnlijk te verklaren uit het feit dat er vermoe delijk olie te vinden is. Advertentie tentoonstelling land-en tuinbouwmechanisatie Minister Kissinger arriveerde zon dagochtend in Damascus voor be- spi^ekingen met president Assad over scheiding van de troepen aan het Syrische front. Zaterdag voerde het Egyptische staatshoofd, Sadat, vijf uur besprekingen met Assad over het Egyptisch-Israëlisch akkoord. Volgens Arabische diplomatieke kringen leverde dat overleg geen tastbaar resultaat op inzake Syrië's standpunt jegens het Arabisch-Isra- elische conflict. Syrische begroting Uit een bekendmaking van de Sy rische minister van financiën Noe- ralla^, blijkt dat de helft van de begroting die voor het jaar 1974-1975 is uitgetrokken, bestemd is voor de verdediging van het land. Het totaal cijfer van de begroting beloopt 7,48 miljard Syrische ponden. Kissinger kwam uit Jordanië waar hij koning Hoessein heeft ingelicht over de bijzonderheden van het ak koord tussen Egypte en Israël. Toekomstige stappen De Jordaanse minister-president, Zeid Rifai, zei dat er „vollledige overeenstemming met de V.S. bestaat over toekomstige stappen naar vrede in het Midden-Oosten". Over de toe komstige stappen verklaarde Rifai: „Wij houden eraan vast dat het eer ste punt van bespreking tussen Jor- slaagde. Na deze pauze kwam de to neelvereniging: „Op Drift" uit Re- nesse op de planken met de opvoe ring van een blijspel in drie bedrij ven, getiteld: „Drie meisjes gevraagd van de hand van Anke Wildonck. Door een 10-tal dames en heren werd dit vrolijk stuk vertolkt en het moet gezegd, het kwam zeer goed uit de verf. Het wekte vaak de lachlust op en zonder aan de andere medespe lenden te kort te doen was de ver tolkster van de hoofdrol, die als mevr. Schuddevreugd, de moeder van het gezin uitbeeldde (mevr. R. Giliamse-Meyers) bijzonder goed. Haar studentikoze zoons, eerste vrouwenhaters, kwamen na vaak on gedachte besognes, aanvankelijk te gen de zin van „Ma", later tot an dere gedachten. Het vele applaus in de zaal bewees dat het publiek mee leefde. De heer Zeijler sprak een dankwoord tot de tonelisten en bood de dames bloemen en de heren en rokertje aan, ook de muzikanten kregen dankwoorden voor het ge presteerde op deze uitvoering. Een bijzonder woord van dank bracht de heer Zeijler aan de Oos- terlandse middenstanders, die zeer veel prijzen voor de verloting wilden schenken in natura waardoor dit ook een grandioos succes werd. Na deze sluiting van het officieel gedeelte werd overgegaan tot een bal, onder leiding van het ensemble van Jaap en Kees uit Oosterland, waaraan als extra attractie nog een verloting aan verbonden was met een mooie hoofdprijs en een zeven tal troostprijzen. Gezegd kan worden dat de uitvoering alleszins slaagde. Minister Van der Stoel naar Washington DEN HAAG. 19-1. Nadat in Brus sel besloten was dat de Europese Ge meenschap als zódanig vertegen woordigd zal zijn bij een conferentie van olieverbruikende landen die op uitnodiging van president Nixon op 11 februari a.s. in Washington zal plaatsvinden, heeft minister-presi dent Den Uyl namens de Nederland se regering deze uitnodiging van de Amerikaanse president eveneens aanvaard. Op de conferentie waar de huidige energie-situatie zal wor den besproken, zal Nederland wor den vertegenwoordigd door zijn mi nister van buitenlandse zaken mr. M. van der Stoel. OOSTERLAND, 18-1. De grote zaal van het gemeen telijk verenigingsgebouw: de „Conferentiekamer" aan het Torenplein alhier was vrijdagavond j.l. tjokvol, toen de plaatselijke muziekvereniging: „Oosterlands Fanfare", onder leiding van de dirigent, de heer Jac. Capelle de jaarlijkse uitvoering hield. Bij de aanvang, toen het volledige korps stond opgesteld op het podium kwamen de talloze aanwezigen onder de indruk van de groei van deze vere niging, die momentcel ruim 30 leden en adspirant-leden telt Keurig geüni formeerd presenteerde het 75-jaar oude muziekgezelschap zich hier aan het publiek. De secretaris, de heer M. J. Zeijler, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, later ook tot burgemeester J. D. de Kam van Duiveland toen deze op de uitvoering was verschenen. In zijn openingswoord wees de secre taris op het feit dat de voormalige voorzitter, de heer D. P. van der Werf, helaas wegens een ernstige ziekte heeft moeten bedanken en namens de vereniging, waarvoor hij zoveel heeft gedaan, wenste de secretaris hem alle mogelijke sterkte toe. Verloting Hierna volgde een pauze waarin een verloting gehouden werd met mooie prijzen, die bijzonder goed Verder was de heer Zeijler de be volking van Oosterland hoogst dank baar voor alles wat zij vorig jaar voor de „muziek" heeft willen doen. Talloze giften en obligaties kwamen binnen ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan, waardoor men in staat gesteld werd hoognodige nieuwe in strumenten aan te schaffen. Wan neer deze zijn ingespeeld zal nader op deze affaire werden teruggeko men. Nu de vereniging zo'n ongeken de bloei doormaakt mag worden ge hoopt dat van gemeentewege nu voor een passende huisvesting wordt gezorgd, of dit nu de „Conferentie kamer" is of elders. Hierna werd een aanvang gemaakt met de uitvoe ring van het muzikaal gedeelte waarbij als opener een „Intrade tam bours" onder leiding van H. Hille- brand. Vervolgens kwam een mars: „Uit de goede oude tijd" van M. Kappert, die gespeeld werd o.l.v. eerste kapelmeester Adrie Stoutjes- dijk. Verder volgde onder leiding van de dirigent een ouverture „De Paasbcrg" van Bisselink, en nummer drie was een potpourrie: „Le Trou- vere" van Kessels. waarover ook A. Stoutjesdijk de dirigeerstok zwaaide. Nadien volgden nog een zestal mu zieknummers. waaronder 3 marsen, twee ouvertures en een Fantasie on der leiding van directeur Capelle, waarmee het muzikale gedeelte be sloten werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1