'Sm PORTWEÜ ERIC DE NOORMAN PRIJSSTIJGING? intermeubel Berechting verkeers ongeluk met 6 doden DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv, Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Assendorp; 11.00 uur ds. J. Kroon; 7.00 uur ds. Goudzwaard. Kerkvver- ve; 11.00 uur ds. Van den Berg. Se- rooskerke: 10.00 uur ds. Jansen, Schoonhoven. (H.A.); 11.30 uur zon dagsschool. Burgh: 10.00 da. Van OVERDENKING „Gij hebt de mens bijna godde lijk gemaakt". Psalm 8 0 Dat vinden wij een geweldige uit spraak. Een bijbels geluid ook dat typisch bij het besef, dat deze gene ratie van zichzelf heelt, aansluit. Zelfs niet-christenen kunnen dit be amen. De moderne mens beschouwt zich zelf als mondig. De mondige mens. De mens die zichzelf ontworsteld heeft aan de natuurmachten. De mens die onafhankelijk van de na tuur het universum tot zijn univer sum maakt. Mensen wandelen op de maan of het niets is. De geheimen der natuur, de verborgen wetten, legt hij bloot en gebruikt ze al naar behoefte. „Gij doet hem heersen over het werk uwer handen". Ps. 8 had het niet treffender kunnen zeggen. De mondige mens. En toch. en toch is er iets dat me dwars zit. Het zit al in de psalm zelf. „O. Here, onze Here, hoe heer lijk is uw naam op de ganse aarde". Daar begint en eindigt deze psalm mee. Alles wat je over de mens kunt zeggen, zit klem. zit gevangen in de ze herhaalde lofprijzing aan God. De mondige mens? De mens die onafhankelijk is? Die zelf zijn eigen gang kan gaan? Hoe komen we er bij. Alles wat over 4!e mens te zeg gen valt, zijn grootheid, zijn voor naamheid (bijna goddelijk, van hoge afkomst dus) dat valt alleen maar te zeggen als een kort gestamel als een „ook genoemd" tussen de lof zeggingen van God door. Alles wat er van de mens te zeg gen valt, van zijn grootheid, is ken nelijk alleen maar te zeggen in zijn afhankelijkheid van God. (bijna god delijk - hij is het niet; het „bijna" blijft altijd verwijzing naar God zelf) Zal dat niet de diepste oorzaak zijn van mijn: en toch? Die mondige mens. Ik vind hem helemaal niet zo mondig. Ik vind het niet 20 mondig als je wel een mens naar de maan weet te sturen, maar nog geen raad met de vrede weet (politiek, sociaal en individueel niet). Mondig? Ach nee. Bijna goddelijk dan? Waar moet je het zoeken? In de 2e wereld oor log? In het Amerika van Nixon? Of, laten we maar dicht bij huis blijven: in een verdwaasde poging de econo mie (we willen toch meer .verdienen) steeds maar op te voeren, zonder op nadelige invloeden als milieuveront reiniging en de armoede in de 3e wereld te letten. Bijna goddelijk? Is het niet veel meer opdracht dan con statering. Is het niet een tekst die veeleer schaamte dan triomf oproept, omdat we juist zovaak allerminst „bijna goddelijk" zijn? Bijna goddelijk, mondig. Grote woorden, meer niet. Maar hoe komt de Bijbel er dan bij om het te zeggen? Welke mens heeft de Bijbel dan op het oog? Niet de mens die de aarde verspilt, niet de mens die in zijn onnozelheid meent mondig te zijn, maar de mens die aan God vasthoudt. De mens is van hoge afkomst en hij mag dat waarmaken. Maar hij kan dat pas waarmaken als hij zichzelf laat op nemen in de lofzang voor God. Pas dan komt hij tot zijn bedoeling. Pas dan weet hij wat „heersen over de werken van Gods handen" is. Dat heersen verantwoordelijkheid betekent. Dan ontdek je dat er ook zoiets als de aarde misbruiken be staat, n.l. als je God vergeet en dus je eigen plaats vergeet. Wat blijft er dan van de aarde over? Smog en drap i.p.v. lucht en water. Zo con creet is ps. 8, is het geloof. Wat hebben we nog veel te leren. Wat hebben we weer veel van de Bijbel te leren. Wat zijn we tekort geschoten in geloof. Wat een mis vatting dat we onafhankelijk zijn. Maar je kunt steeds opnieuw begin nen. Met geloof. Met verantwoord milieu beheer, met „heersen over de werken zijner handen". Leeuwen. Haamstede: 10.00 uur, (be- vest. ambtsdragers) en 7,00 uur ds. Wassenaar. Renesse: 9.30 uur ds. De Wit; 19.00 uur Avondgebed. Noord- welle: 11.00 uur ds. De Wit. Schu- rendUke: 9.30 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. P. Fa- gel, Veere; 11.45 zondagschool. Zon- nemaire: 11.00 uur ds. P. Fagel, Vee- re; 9.45 uur zondagschool. Noord- gouwe: 11.00 uur ds. Geers. Drei- schor: 9.30 uur ds. Geers; 11.00 uur zondagschool. Ouwerkerlc: 10.00 uur ds. Koppert. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Van den Heuvel; 7.00 uur Avond gebed. Oosterland: 10.00 en 6.00 uur ds. Van der Meer, (Viering H.Avond maal). Sirjansland: 10.00 uur ds, Van der Schee, 6.30 uur ds. Maasland, Middelharnis. Bruinisse: 9.30 uur ds. Kroon, 5.00 uur ds. Van der Schee. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur de heer F. Goudzwaard, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Favier, 6.30 uur ds. Paulus. Haamstede: 10.00 en 5.00 uur ds. W. v. d. Zwaan, Leiden. Scharendüke: 10.00 ds. Paulus; 2.30 uur ds. De Bres. Brouwershaven: 10.30 uur gez. d. te Brouwershaven, ds. De Bres; 3.00 uur gez. d. te Zon- nemaire, ds. Favier. Zonnemaire: 10.30 uur gez. d. te Brouwershaven, ds. De Bres; 3.00 uur gez. d. te Zon nemaire ds. Favier. Nieuwerkerk/ Oosterland: 10.00 uur (H.A.) en 5.00 uur (Dankz. H.A.), ds. Rienstra. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. G. Brouwer, Vlaardingen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 en 6.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10.00 en 6.00 uur ds. Buijs.Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 3.00 uur ds. A. Broevsma. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur leesdienst. Oosterland: 10.00,2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage Gereformeerde Gemeenten in Nederland .Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. A. van den Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. A. v. d. Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants öer. Gemeente Sommelsdijk: 10.30 uur mevr. ds. T. Elders-Mayei\ Leger des Heils Zierikzee: Diensten om 10.00 en 7.00 uur, zondagsschool van 11.45-12.30 uur. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur, Zon dag 10.15 uur. Haamstede: Zaterdag 19.00 uur. Jehovah's Getuigen Kerkhof zuidzijde (direkt naast nieuwe politiebureau) Donderdag: theokratische school, 7.30-8.30 uur; dienst vergadering 8.30-9.30 uur. Zaterdag: openbare le zing, 4.00-5.00 uur; Bijbel- en Wacht- bespreking, 5.00-6.00 uur. DODELIJKE ONGELUKKEN GORSSEL. In haar woonplaats Eefcle (gem. Gorssel, Gld) is do 7-ja rige Alberta RegeJink om het leven gekomen bij oen verkeersongeval. Zij werd gegrepen door een personen auto toen zij plotseling de weg over stak. EMMELOORD. Bij Crcil in de Noord-Oost Polder is de 16-jarige Arnoldus Verschuren uit die plaats bij een verkeersongeval omgekomen. De jongen kwam op een smalle land weg frontaal in botsing met een vrachtauto. EINDHOVEN. De 32-jarige H. H. die zijn 57-jarige schoonvader Th. Netten in Eindhoven heeft doodge stoken heeft zich vrijwillig gemeld bij de rijkspolitie in Deurne. BOXEL. Te Boxel is de 56-jarige mevrouw M. van Kuringen-van de Akker uit Boxtel in haar woon plaats om het leven gekomen in het verkeer. Zij reed op de fiets langs een autobus, viel en kwam onder de wielen van deze bus terecht. KORTE BERICHTEN HIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft besloten van 1 januari 1974 af de jaarlijkse bijdragen voor te bouwen huur- en eigen woningen belangrijk te verhogen. Dit was in het bijzonder noodzakelijk vanwege de buitengewoon hoge rentestand. DEN HAAG. Binnen enkele dagen zal van regeringswege de benzine- toewijzing voor de volgende distri butieperiode worden bekendge maakt. aldus het ministerie van eko- nomische zaken. De beslissing over deze toewijzing is nog niet genomen. DEN HAAG. Minister Lubbers heeft in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld dat de Noordelij ke Ontwikkelingsmaatschappij (N.O.M.) in 1974 voor f 50 miljoen aan door de staat gegarandeerde le ningen mag opnemen voor de ont wikkeling van de industrie in Gro ningen, Friesland, Drenthe en Overijssel. I AMSTERDAM. Kunstrijdster Diane de Leeuw trainde in de Edenhal van de Jaap Eden-kunstijsbaan i.v.m. de komende Nederlandse kampioenschappen kunstrijden op de schaats, die vandaag en morgen (zaterdag) worden ge houden. Advertentie Bij ons niet Koopt nu meubelen tegen oude prijzen meelstraat 31 zierikzee MIDDELBURG, 18-1. De officier van justitie van de rechtbank te Middelburg heeft vrijdagmorgen f 500 boete en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 60-jarige Belg M. A. U. uit Zele. De man veroorzaakte op 17 juli vari het vorig jaar in Axel een aanrijding waarbij zes mensen om het leven kwamen.-Op die bewuste dag stak de man met zijn personenauto een voorrangskruising in Axel over na dat hij aan zijn naast hem zittende 8-jarig dochtertje had gevraagd of de weg vrij was. Hij ramde daarbij de Belgische auto, deze sloeg om. schoof een eind over de weg en vloog in brand. Alle zes inzittenden, een vader, een moeder, hun 16-ja- 2-ige dochtej*, een getrouwde dochter, een schoonzoon en een 1-jarig klein- Advertentie tamboer Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadviezen, financieringen, hypotheken Lindenlaan 3 Tekfoon 01870-3477 Middelharnis B rou wersha ven P. De Bres N. kind zijn verbrand. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de ongeluks auto waarschijnlijk geen afsluitdop op de benzinetank had. waardoor de brandstof zich snel door de auto heeft kunnen verspreiden. De offi cier van justitie wilde tegen deze verdachte die vrijdag niet op de rechtszitting aanwezig was in ver band met zijn slechte geestelijke ge steldheid geen onvoorwaardelijke vrijheidsstraf eisen. De rechtbank doet op 30 januari uitspraak. Postroof in Arnhem ARNHEM. Bijna f 18.000 is de buit van twee overvallers die donderdag avond hun slag sloegen op het post agentschap in de Jacob Cremerstraat te Arnhem. Een ongeveer 25-jarige jongeman kwam voor een paar post zegels aan het loket. Het liep tegen zes uur. Hij rukte .onverwacht een zojuist voor de PTT-klaargemaakte zending - een zakje met 17.850 gul den - uit de handen van de verbou wereerde kantoorhoudster. De man rende naar buiten en sprong achter op de gex'eedstaande brommer van zijn maat, waarmee het tweetal tot nu toe spoorloos verdween. Zierikzee INoormannen Zondag a.s. ontvangt Zierikzee I een bekende ploeg t.w. Noormannen uit Westkapelie, zulks in de volgen de opstelling: A. Stoutjesdijk d„ J. Verkaart, A. J. van Tiggelhoven, P. Goedegebure, A. Kamp a„ C. Lode- wijk, aanv., J. Bij de Vaate, A. Kos ter m„ C. Wiltenburg, J. Krips, C. Verkaart v., res.: J. Berrevoets. Zierikzee 2Noormannen 2 Na een lange onderbreking komt Zierikzee II als volgt in het veld: M. Kloet, d„ J. Schiettekatte, J. Ge- leijnse, A. Willcmse, C. Klink a.; J. C. Willemse, J. Voets, A. Winkel man, aanv. m.; D. Pieters, H. Ver- mc-ule, J. Jonkei- v. Reserves: J. Ver kaart en I. Westdorp. Zierikzee 3S.V.O.W.K. I Deze wedstrijd die vroeger, t.w. om 12.15 uur aanvangt wordt ge speeld met: J. Schoonen d., H. Pai- roux, aanv., J. Slols, S. Struijk, B. Wijsman a., Chr. van Sprundel, J. van Dienst, J. Papeveld m.; L. Lu- kus, L. Nelisse, L. Stoel v., res. G. Brand en G. de Mesier. Goes 4Zierikzee 4 Naar Goes reizen: I. J. van Nieu- wenhuijzn d., J. Struijk, J. Hatzman aanv., K. Stoutjesdijk, K. P. L. Dog ger a., M. Bruynes, J. A. Berrevoets, L. van Tiggelhoven m., K. van Ras- sel, T. Merle, J. A. Berrevoets v., reserves: J. Ben-evoets en J. Stout jesdijk. Clubcompetitie Damvereniging „Zierikzee" J. A. Verton-C. M. v. d. Velde 2-0; J. Huigens-J. Folmer 2-0; M. v.d. Wielen-J. de Jonge 0-2; S. Baerends- J. de Wilde 0-2; P. Kort-W. C. Boot 0-2; M. de Wild-J. A. Verton 2-0. Damvereniging „Zierikzee" Competitiestand per 10-1-1974 Groep I 1 J. de Jonge 10 7 2 1 16 2 J. A. Verton 10 6 2 2 14 3 M. v. d. Wielen 10 5 2 3 12 4 J. Flikweert 8 4 2 2 10 5 C. L. Boot 11 3 4 4 10 6 M. de Wilde 8 2 4 2 8 7 J. Huigens 10 3 2 5 8 8 A. J. Flikweert 7 3 0 4 6 9 J. Folmer 9 1 3 5 5 10 C. M. v. d. Velde 9 1 1 7 3 Groep II 1 S. Douw 8 5 3 0 13 2 W. C. Boot 9 4 3 2 11 3 J. de Wilde 8 5 1 o 11 4 W. Stoutjesdijk 5 3 0 2 6 5 P. Kort 8 2 1 5 5 6 Monteban 7 2 0 5 4 7 S. Baerends 1 0 0 1 0 8 J. v. d. Sneppen 3 0 0 3 0 Tholen IZierikzee I 128 De eerste nederlaag voor Zierik zee. De persoonlijke uitslagen zijn: P. van Nieuwenhuize-J. de Jonge 0-2; J. A. v. Akkeren-J.Huigens 2-Ó; C. Draagers-M. de Wilt 1-1; P. C. v. d. Velde-J. A. Verton 1-1; J. de Rij- ke-M. v. d. Wielen 2-0; A. Linden- berg-C. L. Boot 0-2; S. Schot-J. Fol mer 2-0; A. v. Akkeren-C. M. v. d. Velde 1-1; M. v. Poppel-S. Douw 2-0; N. O. G.-W. C. Boot 1-1. Einduitslag 12-8. Schouwen-Duivelatidse Sportspiegel DPS gaat op bezoek by DIVO Zierikzee maakt thuis goede kans op winst tegen Noormannen De Dreischor-reserves nemen het op tegen de DFS-reserves - Renesse nog niet zeker van de inzet tegen Jong Ambon II Zonnemaire bindt de stryd aan tegen Robur II WIK gaat op bezoek bij 's Heer Arendskerke. De Witte Raaf 4. Verdwaasd neemt Eric het veertje op en bekijkt het aandachtig. „Merkwaardig." zegt hij. Zijn stem klinkt ongewoon hard in do stilte. Met het veertje in de hand ziet de Noorman haast ongewijd weer naar buiten. Op die tak zat die witte raaf, denkt hij on beseft hoeveel indruk deze vreemdsoortige droom op hem gemaakt heeft. En toch.het is tc dwaas! Hij doet alsof hij nog nooit eerder gedroomd heeft. Geërgerd wil hij de witte veer eerst uit het venster werpen, maar met een gebaar, alsof hij het zelf niet weet. .steekt hij het veertje in zijn zak en verlaat haastig het vertrek. Vanuit de verte al hoort hij zijn zoon geest driftig naar Axe roepen. Zodra Erwin zijn va der ziet, loopt hij stralend op hem toe. „Kijk toch eens Fadir! Axe mist nooit. Oh. ik zal het vast en zeker nooit zo leren." Mot genoegen cn als steeds ook met een weinig verbazing slaan Erie en Erwin Axe's vaardig boogschieten gade en dan vraagt Eric: „Zult ge op tijd aan uw lessen denken, mijn zoon?" Gedachtenloos steekt hij zijn hand in zijn zak on voelt het veertje tussen zijn vingers- kriebelen. Snel trekt hij do hand terug. Do witte raafdie mannendat boegbeeld In een flits gaat de droom weer door zijn gedachten en mot oen ruk wendt hij zich om. „Gaat ge nu al weer weg. Fadir?" klinkt Erwin's jonge stem. Eric was het tweetal volkomen vergeten; oven draait hij zich om nu en roept hen een korte groet toe. „Hot is te gok," denkt do Noorman. „Wat is dot? Misschien.... maar kom, ik bon wat moedat moot het zijn. Langzaam wandelt hij vorder langs dc muur van de slottuin. Uit een venster klinken verre stemmen van een paar krijgers, gevolgd door een luide lach. Daarna wordt het weer even stil. tot een eentonig geluid van over de grachtwal weerkaatst togen dc hoge muur. Eensklaps blijft Eric scherp luisterend staan. „Het kan niet." denkt hij. „Ik heb hot niet goed verstaan, want hot komt vanEen vreemd cn grillig gevoel bekruipt hom. wan neer hij voor de tweede maal zijn oren spitst. door schuld en wreedheid van de graaf. En de ander zit nu ver te sma-hachtrn Dat is het lot der Witte Raaf. VOETBAL KNVB D1STRIKT ZUID 1 ln de 4e klas G ggaat DFS zon dagmiddag te Dinteloord op bezoek bij DIVO. De klub uit de Westhoek, moreel gesterkt door de overwinning op Roosendaal, gaat het beslist weer niet gemakkelijk krijgen. Zierikzee speelt in de 4e klas H thuis thgen Noormannen waarbij de thuisklub een goede kansmaakt om op beide puntjes beslag te leggen. AFDELING ZEELAND ZONDAGKOMPETITIE ln de reserve Ie klas gaat Zierik zee II het op het sportpark Bannink opnemen legen cle reserves van Noormannen. De bezoekers hebben momenteel vier winstpunten meer dan Zierikzee dat evenwel vier wed strijden minder heeft gespeeld. Bij voorbaat kansloos is de thuisklub dan ook beslist niet. In de 2e khis B gaan de reserves van Dreischor en DFS het op het terrein van eerst ge noemde tegen elkaar opnemen. Ver van een puntenverdeling zal de uit slag niet liggen daar beide teams na aan elkaar zijn gcivaagd. Dreischor gaal te Vlissingen op bezoek bij Walcheren II icaar de blauujwitten het beslist niet gemakkelijk gaan krijgen. Als Dreischor ook deze wed strijd in winst zou weten om te zet ten zou dit weer een belangrijke stap op weg naar de kampioenstitel betekenen. Renesse is nog lang niet zeker van de inzet bij hef bezoek aan Jong Ambon II. Zonnemaire gaat het te Goes opnemen tegen Robur II waar de rood gelen al dik tevreden zouden zijn met een puntenverde ling. In de 3c klas F zou by het tref fen tussen Zierikzee III en SVOWK het terreinvoordeel wel eens de doorslag kunnen geven. De reserves van Renesse moeten bij Hansweertse Boys IV winst kunnen boeken ter wijl Zierikzee IV en Goes IV elkaar op het terrein van laatst genoemde niet veel zullen ontlopen. Dreischor 111 is zeker niet by voorbaat geheel kansloos bij het bezoek aan Patrij zen IV. ZATERDAGKOMPETITIE ln de le klas gaal WIK op bezoek bij 's Heer Arendskerke. Als WIK deze wedstrijd tot een goed einde weet te brengen, waartoe het een goede kans heeft, zou het haar po sitie niet onbelangrijk kunnen ver beteren. In de 2c klas A staat ervoor zaterdagmiddag de derby te Ooster land tussen Duivelund en Bruse Boys op hef programma. Gezien de door beide teams in dit seizoen ge boekte resultaten komen de Boys hierby als favoriet binnen de lijnen. Te Nieuwerkerk heeft SKNWK de beste papieren in handen in dc ont moeting tegen MEVO. In dc 3e klas A zullen WIK II en SKNWK 11 el kaar te Noordgouwe wet niet veel ontlopen. ZSC gaat het te Zierikzee opnemen tegen de reserves v>an ME VO, ivaarbij de klub uit Scharendij- ke nog wel eens op zware tegenstand kan stuiten. In de 4e klas A moet Brouwershaven 11 het terreinvoor deel tegen SKNWK 111 kunnen uit buiten. Bij het treffen tussen Bruse Boys III en Duivelend III slaan u'y de winstkansen van de Oosterlan- ders iets hoger aan dan van de thuisklub. Te Scharendxjhe zullen ZSC 11 en WIK JIJ elkaar wel niet veel ontlopen. JUNIOREN ln groep A XI heeft Renesse A 1 bij hel bezoek aan ZSC A I de beste troeven in handen. WIK A 1 en SK NWK A I zullen elkaar wel niet veel ontlopen waardoor de kans op een puntenverdeling zeker aanwezig is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5