Bewoners Borsele: stop kerncentrale Twee duikers omgekomen Prinsesseboten tijdelijk uit de vaart TBC-consultatie- bureaus voor hartonderzoek? Auto maatregelen Belgische laatje brengen geld in Gewapende bankoverval ONZE PUZZELRUBRIEK te 4 MT BORSELE. Tydens een vergade ring van bewoners van Borsele don derdagavond. die door de actiegroe pen Commissie Borsele Ad Hoe, het Moratorium Comité Zeeland en de Stroomgroep Stop Kalkar afd. Zee land was georganiseerd over de ge varen van de kerncentrale in deze gemeente is een resolutie aangeno- men met de volgende strekking. Naar algemeen gevoelen van de vergadering van bewoners van Bor sele en omliggende gemeenten is bij de ingebruikstelling van de kerncen trale Borsele niet voldaan aan de wettelijke voorwaarden en dient de kerncentrale onmiddellijk te worden stopgezet, totdat de veiligheid van de bevolking in heel Zeeland ten volle kan worden gegarandeex'd. De- ROTERDAM, 17-1. Anno 1974 heeft de Nederlandse man minder kans om zeventig jaar te worden dan rond 1960. Het is aantoonbaar dat dit komt door het grote risico op hart ziekten. Daarom hebben de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging ter bestrijding van tbc (KNCV) en de Nederlandse Hartstichting de volgen de smeekbede gericht tot staatsse- kretaris Hendriks van volksgezond heid: „ontwricht het tbc-consultatie- bureau-apparaat niet, maar gebruik het, nu de tbc sterk is teruggedx-on- gen, mede voor de preventie van hartziekten". Omdat de KNCV en de Hartstichting ondanks de bemoedi gende resultaten van een „harton- dei*zoek" vanuit drie consultatiebu reau^. niet veel vertrouwen hebben in de staatssecretax-is, proberen zij nu de publieke opinie te mobiliseren. Zij hebben daarbij steun van de PPR, van wie Dolf Coppes, lid van de Tweede Kamer, donderdag een informatieve bijeenkomst belegde in het tbc-consultatiebureau in Rotter dam. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over de begroting voor volksgezondheid. Meisje liet vriendin uit uit raain vallen DEN HAAG, 17-1, De politie in Den Haag heeft in de nacht van woensdag op donderdag het 18-jarige meisje J. G. in haar huis aan de Vallcenboskade aangehouden op ver denking van poging tot doodslag op haar 19-jarige vriendin Lies. Deze was tot diep in de nacht bij haar vriendin op bezoek geweest. Toen Lies om half vier naar huis wilde gaan, wilde haar vriendin, bang voor de storm, niet alleen blijven. Zij deed de deur van haar kamer op slot om Lies te beletten weg te gaan. Lies deed daarop het raam open, klom naar buiten en x*iep, met haar handen zich vastklemmend aan de vensterbank, naar de benedenburen om hulp. Haar vriendin liep naar het raam en maakte Lies' vingers los van de vensterbank, waardoor het meisje viel en acht meter lagpr op straat terecht kwam. Zij is met een schedelbasisfractuur in een zie kenhuis opgenomen. De politie zal bij het onderzoek een psychiater in schakelen. Beide meisjes zijn ver pleegd geweest in een psychiatri sche inrichting en kennen elkaar daarvan. Om federatie vakcentrale UTRECHT, 17-1. Het CNV is be reid te praten over een federatie van de drie vakcentrales, maar het hand haaft de voorwaai-de die vorige week voor het NVV en het NKV aanleiding waren om het gesprek over een federatie af te breken. CNV-voorzitter J. Lanser zei in Utrecht op een vergadering van be zoldigde bestuurders, dat de chris telijke vakbeweging de beide andere centrales onmogelijk verder tegemoet kan komen. Bij betogingen van studenten tegen de bezoekende Japanse premier Ka- kuei Tanaka zijn zeven personen om het leven gekomen en vielen ver scheidene gewonden. Op de foto wordt een Japanse auto door stu denten vernield. ze resolutie wordt gestuurd naar Eerste en Tweede Kamer en naar al le gemeenten in Zeeland en het pro vinciaal bestuur. OSLO, 17-1. Een Engelse en een Noorse duiker zijn woensdag om het leven gekomen toen zij op 320 meter diepte bij het boox-eiland „Drill Mas ter" in de Noordzee aan het werk waren. De politie van Stavanger, die een onderzoek heeft ingesteld, verklaar de donderdag dal de duikers zijn verongelukt als gevolg van een tech nisch mankement aan hun duikkiok. Pleidooi voor „nachtvlinders" WILLEMSTAD, 18-1. Het Cui-a- caosc raadslid R. A. Pietersz van de Erente Obrero heeft een lans gebro ken voor de Dominikaanse en Co lombiaanse prostituees die in kleine pensions in Willemstad wonen. „Deze nachtvlinders", aldus het raadslid „verlenen diensten op lief desgebied aan de kleine man en voorzien daarom in een behoefte". Hij vindt het dan ook uitermate ver velend dat de immigratie-politie de ze dames steeds weer controleert „terwijl de Amerikaanse vrouwelij ke toeristen die in de gx-ote hotels nog heel andex-e dingen doen, dooi de immigratie-politie met rust wor den gelaten". Jongetjes op avontuur MUNCHEN. BEIEREN, 17-1. Een avontuurlijke autotocht van twee Duitse jongetjes uit München is donderdag 650 kilometer zuidwaarts in de Italiaanse havenstad Genua geëindigd. De jongens van elf en dertien jaar wisten twee grenzen te passeren en gedurende drie dagen speurende po litie voor te blijven, alvorens ze in Genua in de kraag gegrepen werden. De Duitsertjes hadden dinsdag een kontaktsleuteltje weten te bemach tigen en waren, slechts toegerust met hun zakgeld, weggereden. Flitsen uit het buitenland BREST. De Nederlandse kustvaar der „Trader" die woensdagnacht voor de Bretonse kust in moeilijkhe den was geraakt, heeft donderdag morgen het anker kunnen uitwerpen bij het Maagdeneiland ten noorden van het Franse departement Finis- tere. Men zal de schade die het schip heeft opgelopen, proberen te herstel len. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft belangstelling voor een internationa le conferentie over olie. Daaraan moeten landen deelnemen die olie exporteren en verbruiken. Doel van de bijeenkomst is de internationale olieindustrie evenwichtigheid te ge ven op lange tei-mijn. BONN. Belaid Abdessalam, een van de twee Arabische oliegezanten die ontwikkelingshulp zoeken voor Arabische landen, heeft woensdag avond in Bonn West-Duitsland „vriend van de eerste categorie" ge noemd. BONN. Xaocili Arabic heeft beslo ten Engeland een aanzienlijke hoe veelheid olie extra aan te bieden om dat land te helpen zijn energiecrisis te overwinnen. ROME. Uit protest tegen door de regering opgelegde prijsbeheersing zijxi de Italiaanse kranten woensdag met slechts de helft van het norma le aantal pagina's verschenen. LONDEN. Amnesty International maakt zich ernstig zorgen over het lot van de politieke gevangenen in Brazilië en Indonesië. In een com munique vraagt deze organisatie „al gemene amnestie voor alle politieke gevangenen in Brazilië en stopzet ting van de martelingen en de moord op tegenstandei's van het bewind BOGOTA. Een DC-3 van de Co- lumbiaanse luchtvaartmaatschappij Cessnica is donderdagavond neerge stort in een bergachtig gebied in het noordwesten van Columbia. Volgens de berichten uit Bogota zijn alle 12 personen aan boord (9 passagiers en 3 bemanningsleden om het leven ge komen. DUSSELDORF. Bij twe^ mijnon gelukken in het Ruhr-gebied zijn donderdag zeven mijnwerkers om het leven gekomen en drie zwaar ge wond. WENEN. Door het breken van een hoofdkabel heeft een groot deel van Wenen dondex-dag zonder stroom gezeten, wat tot een enorme ver keerschaos leidde. KENITRA. De militaire rechtbank van Kenitra (Marokko) heeft don derdagavond in het proces tegen 13 Marokkanen zesmaal de doodstraf uitgesproken, di'iemaal levenslang en viermaal een gevangenisstraf van 30 jaax*. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De 17-jax'ige scho lier J. A. C. M. Graper uit Rotter dam is omgekomen bij een verkeers ongeluk. De jongeman stond met zijn fiets stil op de kruising van de straatweg met de Philips Willem straat. E en auto passeei'de, een tweede met grote snelheid naderen de auto achterlangs en greep de scholier. DEN HAAG. De 18-jarige Cornelia Rinske Mansveld wox'dt sinds 12 de cember vermist. Zij liep die dag weg uit een tehuis in Limburg. De politie in Den Haag, waar de ouders van het meisje wonen, verzoekt nu namens hen om de opspox-ing van Cornelia Mansveld. DEN HAAG. Het Haagse gemeen- teraadslid W. du Chatinier (KVP) heeft in schx'iftelijke vragen aan b. en w. van Den Haag aangedi'ongen op maatregelen tegen de steeds ver dergaande afkalving van het Sche- veningse strand. OSS. De b.v. Sandex-s in Oss, fa- brikant van hex-en en jongensboven- kleding, zal 35 van de 135 pex*so- neelsleden ontslaan wegens her- strukturering Van het bedrijf. Met de vakbonden is een regeling getrof fen. AMSTERDAM. Het Nederlands kamerorkest gaat eind april op toex-nee naar Indonesië, Australië, Suriname en de Nederlandse Antil len. Tijdens de reis, die duurt van 26 april tot 1 juni zal het orkest 23 concerten geven onder leiding van de dirigenten David Zinman en Mi chael Gielèn. DEN HAAG. De CHU blijft er bij, dat de regering ernstig moet bezien of niet tot een vex'dere beperking van de uitgaven moet worden geko men dan de thans voorgestelde f 750 miljoen. UTRECHT. De nationale onderwijs tentoonstelling, die van 8 tot 12 april in de Utx*echtse Jaarbeui's wordt ge houden, zal worden geopend door de minister van onderwijs en weten schappen, dr. J. van Kemenade. BRUSSEL, 17-1. Het zondagsrü- verbod en de door de energiecrisis ingegeven snelheidsbeperkingen op de Belgische wegen blaken een goe de zaak te zijn voor de Belgische staatskas. Er zijn al voor miljoenen Belgi sche fx-ancs boeten opgelegd, aan snelheidsovertredex-s en aan automo bilisten die het rijverbod op zondag aan hun laars lapten. Landelijke cijfers zijn nog niet be kend, maar in de agglomeratie Ant- wei'pen bijvooi'beeld blijken vorig jaar 415 automobilisten een proces verbaal te hebben opgelopen omdat ze de maximum-snelheden (100 km per uur op autowégen en 80 km per uur op andex-e wegen) overtraden. 102 automobilisten werden tot hoge boetes (soms 15.00 fi-anc, dat is x'uim 1000 gulden) vex-oox'deeld omdat ze zonder vergunning op zondag reden. VLISSINGEN, 17-1. Twee van de drie zg. prlncessenboten, de princes Beatrix en de prinses Margriet op de Iftn Vlissingen-Breskens van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland zullen met ingang van maandag 21 januari a.s. tijdelijk uit de vaart worden genomen: De Margriet ligt al enige tijd voor de wal, de Beatrix gaat er maandag uit. Verwacht wordt dat de beide schepen kort voor Pasen weer' tussen Vlissingen en Breskens kunnen worden ingezet. Tot dat tijdstip zal de dienst wor den onderhouden met de prinses DEN HAAG. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen op natio naal niveau aandringen op behoud van het laatste bij opgravingen in Zwammerdam gevonden Romeinse schip, dat vex'loren dx'eigt te gaan als niet voldoende geld beschikbaar komt om het te bergen. De bergixig en konservering van deze oudheid kundige vondst vinden G.S. een na tionaal belang en daai-om een rijks taak. BORNE. De DAF-personenautofa- briek te Borne (Limburg) heeft van de autoriteiten toestemming gekre gen voor een werktijdverkorting van twee dagen per week. De toestem ming geldt voor een periode van zes weken. SCHIPHOL. Minister Duisenbex-g van financiën is van Schiphol naar Rome vertrokken in gezelschap van di\ Zijlstra, president van de Neder landse Bank. De bewindsman zal in de I taliaanse hoofdstad deelnemen aan eexi conferentie van de groep van twintig, waarin de tien ï'ijke en tien ontwikkelingslanden zijn verte genwoordigd. DEN HAAG. De regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in Zuid-Hol land vindt dat de regering met spoed de gevolgen van de prijsstijgingen van in te voeren hulp- en grond stoffen (waaronder ruwe olie) op de ontwikkeling van de werkgelegen heid moet nagaan. De raad heeft dit in een brief aan de minister-presi dent geschreven. WINTERSWIJK. Nederlandse au tomobilisten zorgen sinds kort voor filevorming bij de Duitse bexizine- pompen. In de Westduitse grens plaatsen Elten, Emmerik, Kleef, Wy- ler en Kx'anenburg staan een groot deel van de dag gemiddeld tien tot twintig Nederlandse auto's bij de pompen te wachten tot ze volgetankt worden. UTRECHT. „De stroomversnelling, waarin de prijsontwikkeling terecht is gekomen is voldoende reden om, tenminste tijdelijk, vex-strekkende maatregelen te treffen. Men moet niet langer aarzelen de zaken hard aan te pakken". Dit schrijft het NVV in zijn officieel orgaan „De Vakbe weging". DEN HAAG. Staatssecretaris Hen- driks (volksgezondheid) heeft gede puteerde staten van de provincie en het bestuur van de gemeente Utrecht „uitdrukkelijk" gevraagd zo snel mogelijk maati'egelen te nemen om do belangen van de patiënten van de inrichting Dennendal te waarborgen. DORDRECHT. Met de arrestatie van de 30-jarige Dordtenaar J. J. B. is de Dordtse politie een handel in gestolen bromfietsen op het spoor gekomen, waarbij ook een 40-jarige hoofdagent-rechex'cheur van de Rot terdamse politie betrokken is ge weest. De initialen van deze man worden door de poliite niet bekend gemaakt. Rechter kon het niet, laten IIANNOVER, 17-1. Een 54-jarige rechter is door de huisdetektive van een warenhuis in Hannover donder dag betrapt met een onbetaalde doos eendenleverpastei in zijn jaszak. De politie is er bij gehaald en de rech ter moet waarschijnlijk op straf rechtelijke vervolging rekenen. Irene en de kleinere - reservesche pen Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Men hoopt met het beschik bare materieel, volgens de geldende dienstregeling te kunnen varen en het vervoersaanbod steeds te kunnen verwerken. Er wordt op gewezen dat automo bilisten er wel op bedacht moeten zijn, dat bij stormachtig weer op de vrij open ponten Koninging Juliana en Prins Bernhard enige overslag van zeewater niet tot de onmogelijk heden behoort. Wil men overigens alle px'oblemen voorkomen en is men niet beslist aangewezen op de lijn Vlissingen- Breskens dan luidt voor de komende - weken het advies van de PSD-direc- tie: maak gebruik van de veerdienst Kruiningen-Pex-kpolder, waar op werkdagen continu met twee dubbel dekkers wordt gevaren. ZIERIKZEE. Vrij uniek plaatje van „de" stoet tijdens het Onafhankelijk- heidsfeest te Zierikzee. Voorop „Kunst en Eer". GRONINGEN, 18-1. Donderdaga vond hebben twee met revolvers ge wapende mannen een bankovei'val gepleegd op het hoofdkantoor van de Amx'o-bank in Stadskanaal. Zij wis ten te ontkomen met een bedrag van ongeveer f 6.000,De bank was open in verband met. de koopavond in Stadskanaal. Op het tijdstip van de overval \^a- ren in de bank een mannelijke en een vrouwelijke employee aanwezig die door de overvallers onder schot wex'den gehouden. Het loopt met onze puuzzelrubriek in januari alweer „als een ti-ein' en dat is heel prettig. Velen hebben kennelijk genoegen de puzzel iedère week weer op te lossen. Zolang er bij de puzzelredaktie nog veel blijft uit te zoeken, gaat het allemaal naar wens. Het is voor de echte puzzelaar (stei-) intussen wel aan te bevelen nadien de oplossingen eens te be studeren. Soms komt men wel ste reotiepe fouten tegen. De eex'ste prijs is ditmaal bestemd voor: Mevr. S. Remmers-Versteeg Margrietstraat 26 HAAMSTEDE De tweede prijs gaat naar: Mevr. H. Kemper Beldert 11 DREISCHOR De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. judo; 4. kuit; 7. ooi; 8. por; 10. kap; 12. vol; 13. se rie; 15. mud; 17. sir; 18. canasta; 20. los; 22. as; 23. bes; 24. sap; 26. 11.; 27. bal; 28. tja; 29. kim; 31. ezel; 35. soep 37. oi'akel; 38. taptoe; 39. snit; 41. oi*- de; 43. nuf; 45. gil; 46. vod; 47. al; 49. inin; 41. wol; 52. nu; 53. gom; 55. notaris; 58. ruw; 59. taf; 61. lelie; 62. bok; 63. las; 65. lek," 66. dak; 67. tx'og; 68. soms. VERTICAAL: 1. jol; 2. ui; 3. open; 4. kx'is; 5. ik; 6. tam; 7. oor; 9. oranje; 11. pul; 12. vis; 13. sas; 14. ets; 16. dol; 17. sage; 18. cel; 19. aak; 21. slap; 23. balatum; 25. pistool; 27. be rin; 30. moox-d; 32. zon; 33. gek; 34. dam; 36. eed; 39. shag; 40. finale; 42. eeuw; 44. Fin; 46. vos; 48, lot; 50. nol; 51. wie; 52. nuk; 54. mal; 56. telg; 57. riks; 58. i'ok; 60. fat; 62. bas; 64. Sr.; 66 dm. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. laag die de schoi's v.h. hout scheidt; 4. gekristal- liseex*de suiker; 8. werktuig der gras- maaiex's; 12. behoeftig; 13. uitge- sti-ekte watervlakte; 14. proper; 15. metalen bak met steile wanden; 17. dx-agend deel in bruggen enz.; 19. vio letkleurig; 20. scherm wapen; 22. cor pulent; 24. oude lap; 25. dwaas; 27. schijnbaar gewelf boven de aard- vlakte; 29. dun uitgesneden reep vlees of vis; 32. i*uimte om bxxiod te bakken; 34. buigzaam; 36. gx-aan- soort; 38. dwaas; 39. opening; 40. vrij gevig; 41. metalen putemmer; 43. He- breeuws muziekteken in de psalmen; 46. figuurraadsel; 48. zeer matig; 50. ti-echtervoxmig Sleepnet; 51. enigs zins luxueus ingericht café; 53. vaal- werk met hengsel; 55. langwei"pig on derkussen; 58. ringvormig koraalei land; 60. opschi'ift v.e. boek; 62. glas achtig mineraal; 64. pluis op wollen stoffen; 65. geslacht van mensen of dieren; 66. biljartstok; 69. delfstof; 68. plaats waar iets in voorraad ge houden wordt; 69. lichaamsdeel. VERTICAAL: 1. gx-ole afgei'onde schop; 2. vlaktemaat; 3. mannelijk beroep; 5. in de huishouding gebruik te vloeistof; 6. troefkaart bij diverse kaartspelen; 7. dorsvloer; 9. onver gelijkelijk; 10. magertjes; 11. deel v. e. boom; 16. herrie, lawaai; 17. bode v.e. universiteit of studentencorps; 18. lang, en slank; 19. inhoudsmaat; 21. kleverige lijmstof; 23. geheel ge vuld; 26. verhaal van aanzienlijke omvang; 27. opkoper van gestolen goed; 28. schrijfkosten (Latijn); 29. vogel; 30. roofdier; 31. zijden stof; 33. bei'oep, ambacht; 35. hansworst; 37. al te goed mens; 42. ondeugende jon gen; 43. van een maatverdeling voor ziene glazen buis: 44. edelaardig; 45. stof voor inspuiting tegen besmette lijke ziekten; 47. vis; 49. danspartij; 52. meubelstuk; 53. schriftstuk waar naar de letterzetter werkt; 54. vreemde munt; 55. Ai'gentijnse munt 56. werk(st)er in kerkelijke arbeid in de Ned. Hervormde Kerk; 57. opper hoofd van de R.K.-Kcrk; 59. insekt; 61. xiileinde v.e. as waarmee deze in een holte rust en waarop ze draait; 63. afzonderlijk vertrek in een ge vangenis. 1 2 3 5 6 7 M\ 9 10 11 12 13 14 15 16 $5: 17 18 ga i9 20 21 22 23 1 •Xv :jx 24 25 5VJ 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 !:!;!j36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 •v. 48 49 •x» 50 51 52 Êx 53 54 55 54 57 54 59 60 61 62 63 64 Ui 65 S*: 66 «7 fin 64 12

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4