Binnenlandse bondsreis voert ditmaal naar Zeeland „Terugblik" gaat in op het personeelsbestand Bestuursmutatie N.C.V.B.-afdeling Onrust in Djakarta KRINGVERGADERING PLATTELANDSVROUWENBOND STREEKNIEUWS Aanrander schoot GEMEENTERAAD DUIVELAND VERGADERING ZIERIKZEE Waardezegels ZIEKIKZEESCI1E NIEUWSBODE Vrydag 18 januari 1974 Nr. 21423 NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Jeugd-premiesparen 10 premie NOOItDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. BROUWERSHAVEN, 17-1. Donderdagmiddag vergaderden de besturen aanwezigen voor hun komst en wens- van de verschillende afdelingen van Plattelandsvrouwen op Schonwen-Dui- veland in hotel „Graaf Floris V" te Brouwershaven. Op deze kringvergade ring werden de resp. besturen en de verschillende commissieleden verwel komd door mevr. Van Putte-Versprille, presidente der afd. Brouwershaven, Na deze verwelkoming volgde een opsomming van de gehoudep bijeenkom sten in het afgelopen half jaar door de verschillende afdelingen. te een ieder welthuis. Vraag Uw slijter dc gratis Boekencoupon "het Goede der Aarde" met VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij Dc Kuypcr B.V. Postbus 54. Schiedam DJAKARTA. De ernstige ongeregeldheden in de Indonesische hoofdstad hebben zich toegespitst op de vernieling en plundering van Chinese eigen- dammen. Vooral jongeren waren betrokken bij gevechten met dc polit/e. Hierna kreeg mevr. De Koeyer- Doeleman, plaatsvervangend hoofd bestuurslid, het woord. Zij vertelde het een en ander over de in 1975 (het jaar van de vrouw) te houden ten toonstelling in Utrecht, gewijd aan de vrouw. Tevens lichtte zij toe, wat de agrarische commissie inhoudt. Ook attendeerde zij er nogmaals op om de P.J.G. zoveel mogelijk te be trekken bjj de aktivitciten. Mevr. mr. Keunig-Istha", provinci aal bestuurslid, vertelde dat dit jaar de binnenlandse bondsreis naar Zee land komt en ook één dag en nacht op Schouwen-Duiveland zal door brengen. Twee dames werden ge vraagd zitting te nemen in de reis commissie om het een en ander voor te bereiden. De afd. Schouwen is bereid om voor de gasten hun revue nogmaals op te voeren. Landbouwmuseum Voor het op te richten landbouw museum werd een afgevaardigde van de Plattelandsvrouwen gevraagd, waarvoor mevr. Van Oeveren-Gaan- derse zich beschikbaar wilde stellen. Mevr. Jansen-Glas, lid van de cul turele commissie, merkte op, dat de belangstelling van de Plattelands vrouwen voor de verschillende cur sussen niet bijzonder groot was. Wanneer er nog nieuwe verlangens zijn, vroeg zij daarvan een zo vlug mogelijke opgave. Mevrouw Breunis-Rebel - pers commissielid - verzocht om toezen ding van verslagen uit alle afdelin gen van de gehouden bijeenkomsten. Mevr. De Kup-Bos, diskussieleid- ster, merkte op dat vele afdelingen wat beducht zijn van een diskussie- avond, die zij echter toch warm aan beval. Namens de Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande vestigde mevr. Van Putte-Versprille nogmaals de aandacht op de vele cursussen en op de Consumentenvoorlichting, waarvoor de belangstelling wat te rugloopt. Tevens bracht zij onder de aandacht de te houden enquête over het kleding-budget. Rondvraag Bij de rondvraag kwam mevr. Mouthaan-Mantel met een sugges tie voor een gezamenlijk te houden avond, waarbij iedere afdeling 30 minuten van het programma zou moeten vullen. Hiermee werd in principe akkoord gegaan en zal ge probeerd worden om dit in oktober te verwezenlijken. Mevr. Keunig-Istha vroeg zich af, waarom de meeste andere provin cies wel kans zien om buitenlandse reisjes te organiseren en Zeeland niet. Zij vroeg de besturen hierover hun leden eens te polsen. Niets meer aan de orde zijnde, werd tot slot de datum voor de vol gende kringvergadering vastgesteld op dinsdag 21 mei te Duiveland. Hierna dankte mevr. Van Putte alle Provinciaal personeel neemt deel aan „hersengymnastiek" Leden van de personeelsvereni ging van de provincie Zeeland zul len dinsdagavond a.s. voor de AVRO- microfoon in de Hilversumse studio deelnemen aan het bekende pro gramma „Hersengymnastiek". Zij zullen dan de strijd aanbinden met een team van het Centraal Beheer Apeldoorn. Het provinciale team be staat uit mevrouw A. Goedhart- Dronkers, mejuffrouw J. S. Boone, alsmede de heren L. G. Griep, P. Kole, C. J. Meijler, J. J. de Reij, I. D. Toussaint, D. F. Vos, L. P. West hof f en A. Willems. De uitzending begint om ongeveer half 10 op Hilversum 1. HAAMSTEDE Reisvereniging „Ons Genoegen" Dc reisvereniging „Ons Genoegen" hield op camping „Duinrand" de le denvergadering ter bespreking van de in 1974 te maken reis. De heer Tuinman van Touringcarbedrijf Van Oeveren gaf toelichting op een even tueel te maken reis. De beslissing GRONINGEN, 18-1. Vrijdagoch tend om kwart voor zeven heeft een onbekende man die was binnenge drongen in de Helperhaven, een te huis voor meisjes aan de Haydnlaan in Groningen, een groepsleider, de 25-jarige E. B. Brouwer in zijn lin kerbeen geschoten. Brouwer moest voor behandeling van de schotwond naar het Acade misch ziekenhuis iri Gx-oningen. Even tevoren was de onbekende man de Helperhaven binnengedrongen met de bedoeling een stagiaire te ver krachten. Hij wilde dat doen onder bedreiging van een pistool. Toen hij het wapen even naast zich neerlegde zag het meisje kans het pistool weg te gooien. Daarop begon zij hard te gillen. Degroepsleider die op het gegil kwam binnenrennen raakte in gevecht met de indringer en raakte gewond aan zijn been, toen de man op hem schoot. Advertentie Huisvrouiv koopt weer „om de hoek" ROTTERDAM17-1. Als gevolg van de benzinedistributie gaal 12 procent van de huisvrouwen, die ge wend waren de auto te gebruiken om boodschappen te doen in grote winkelbedrijven buiten hun eigen woongebied weer naar de kruide- nier-om-de-hoekDit betekent, dal ongeveer 225.000 huisvrouwen het dichter bij huis zoeken om benzine uit te sparen. Het betekent ook, dat de veraf gelegen ivinkclbedrijven, zoals de Cash and Carry's, minder klandizie krijgen. Dit blijkt uil een onderzoek, dal hel marktonderzoekbureau Socmar b.v. in Rotterdam onder 2.400 iville- kcurige gezinnen verspreid over het land gehouden heeft. Dragline verloren gegaan DUIVELAND. 17-1. In de „terug blik" van gemeentewege over het jaar 1973, wordt ten aanzien van het personeelsbestand van de admini stratieve en technische dienst, het nodige medegedeeld. In de administratieve dienst zijn in 1973 veel veranderingen opge treden. Op 1 februax-i is de heer E. P. J. Coffi in dienst gekomen; eind mei heeft mevr. D. Akershoek-Stou- ten de gemeentedienst vex-laten, ter wijl haar plaats werd ingenomen door mevr. J. Flikweert-Nelisse. De heer L. M. Steketee heeft per 1 sep tember ontslag gevraagd als gemeen- tesekretaris i.v.m. zijn burge meestersbenoeming van het dorp Middelstum (Gi'on.) en door de ge meenteraad wei-d in zijn plaats ge kozen de heer J. van der Maas Cz. Per 1 oktober is de heer L. J. Nijs- sen "in dienst getx-eden, die de afde ling Sociale Zaken voor zijn reke ning heeft genomen. Pensionering In verband met zijn pensionex-ing is de heer R. A. van der Snoek ont slag verleend als gemeenteontvan ger met ingang van 1 november waarbij tegelijkertijd deze funktie werd opgeheven, hetgeen tot gevolg had dat de heren Holm en Waasdorp aangesteld werden als resp. comp tabele en kassier. Tot slot is per 1 januari 1974 de heer Hamer benoemd tot ambtenaar op de afdeling alge mene zaken. Vanaf 1 juli van het vox-ig jaar vex-leende mevr. Ovei'beeke-Steketee voor halve dagen medewerking en nam een groot deel van het type werk over. Zij heeft thans haar werk beëindigd. De pex-soneelsmutaties bij de technische dienst bleven onbe- pex-kt tot één ontslag wegens pen sionering van de heer C. Heijboer per 1 april 1973. In zijn plaats werd de heer W. Stoutjesdijk aangesteld. Het gehele pex-soneel bestaat uit: één hoofd van gemeentewerken, één technisch ambtenaax*, één voorman en zeven wex-klieden. Wat de gemeenteraad en het col lege van F. en W. betx-eft zijn in de samenstelling van beide colleges geen verandex-ingen gekomen. De ge meenteraad kwam in het afgelopen jaar 11 keer in een openbare ver gadering bijeen. Het kollege van burgemeester en wethouders verga derde 48 keer. was snel genomen. Het gaat om een reis met een overnachting te Valkenburg en ver der op de eerste dag een bezoek aan het pretpax-k „Bobbej aanland" in België, waarna op de tweede dag an dere bezienswaax-digheden aan de orde komen. Hierna werd begonnen met een feestelijk px-ogramma ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, verzorgd door het duo De Jonge te Kloetinge, dat tot in de kleine uurtjes voor de nodige feestelijkheid zorgde. De fa milie Van Mierloo van restaurant „Het Vliegtuig" droeg het zijne bij om de avond te doen slagen. De voorzitter sprak hiervoor een dank woord. De heer A. de Bruine - voor de 225ste maal als voox-zitter - dank te vex-der allen voor het welslagen van de avond en sprak de hoop uit voor een goede 1974-x-eis. Zes leden waren deze avond aanwezig, die eveneens het zilver droegen. MIDDENSCHOUWEN Gemeenteraad Middenschouwen Op donderdag 24 januari wox-dt in het raadhuis van Scharendijke een vex*gadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Brou wei-shaven van de Ned. Bond van Plattelandsvx-ou- wen vergadei't op dinsdag 22 januari in het jeugdgebouw. Op deze verga dering worden de jaarvex-slagen uit- gebx-acht. OOSTERLAND Opbrengst busjescollecte De busjeskollekte ten bate van de stichting „Valkenheide" te Maars- bergen die ook hier ter plaatse per manent gehouden wordt, onder lei ding van mevx\ H. van der Wex-f- Nouwen, door de jongedames: Rian Kwaak, Paula de Later, Nellie Mol en Jannie Vermeulen, bx-acht in'het laatste kwax-taal vaxi het vorige jaar op de mooie som van f 110,95. jJ Éen dankwoord aan diegenen die dit werk steeds gedenken willen, en niet minder aan de leiding en de jonge- dames-kollektanten is hier wel op zijn plaats. Stormschade viel mee De zware storm, die met wind- kx-acht 10, en wellicht nog hoger, woensdagavond en de daai*op vol gende nacht over het dox-p waax-de, vei'sterkt vaak door hevige windsto ten, heeft niet zo veel schade aan gebouwen e.d. verooxv.aakt dan aan vankelijk was vermoed. In de Burg. Van der Havestx-aat waaiden enige bomen omver, die de rijbaan ver spelden. Een late automobilist zou bijna met zijn wagen gestrand zijn in de houtchaos, wax-e het niet dat hij het juist nog op het laatste ogen blik in de gaten kx-eeg. Door de stam met alle macht te vex-slepen kon hij doorrijden. Deze bomen wax-en ove- i'igens dood, waardoor ze zo bx*oos waren dat ze afknapten. Verder woeien op enige plaatsen wat dak pannen af, een dakraam en ook wel wat hekwerk. BRUINI8SF. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy dc extra attractie bij elk De Kuypcr-artikcl (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode) TERSCHELLING. Een beeld van de reddingsoperatie ten behoeve van dc opvarenden van de Libanese kustvaarder „Cordelia", die tijdens de storm bij Terschelling in moeilijkheden kwam. Op de foto links boven een KLM- helicopter, die deelnam aan het reddingswerk. Alle opvurenden werden in veiligheid gebracht. Bij werkzaamheden aan dc Plaat van Oude Tonge, nabij de Grevelin- gendam is door de storm en de kracht van het water een werkdam- metje doorgebroken. Als gevolg daarvan is ccn dragline, die bij het werk was ingezet, verloren gegaan. In de pauze werd bestuursverkie zing gehouden. De dames Lokker- Mei jering, De Bruijne-de Vlieger en De Jonge-Kort werden met meerder heid van stemmen gekozen. Deze da mes namen de benoeming aan. De secretaresse, mevrouw M. Varel-Kloet dankte de dames Kou- wer, Ringelberg en' Weekhout voor het vele werk wat zij voor de N.C.- V.B. gedaan hebben en bood hen het N.C.V.B.-lepeltje aan. De nieuwe da mes wex-den welkom geheten in het bestuur en daar ons land in een olie crisis verkeert, wees zij er op dat ook het vex-enigingsleven hier zijde lings onder te lijden heeft. De zaal- huur gaat omhoog, de sprekers wor den duurder en daarom vx*oeg zij aan alle dames de volle medewerking in het komende jaar voor de N.C.V.B. De scheidende en komende dames werden staande toegezongen: „Wat de toekomst brengen moge". Al het geen de heer Rotte had meegebracht en laten zien werd verloot. De vice-presidente eindigde met dankgebed, nadat gezongen was ge zang 280, vei's 1 en 2, „Van oud gebruik tot vers gebak" „Van oud gebruik tot vers gebak" was de titel van de inleiding die ver- zox-gd wex-d door de heer P. G. Rotte - leraar consumptieve techniek aan de L.T.S. te Zierikzee - waaxdn ver teld wei'd van de ontwikkelingen van allerlei bi-oodvormen en gebak modellen, vaak uit folkloi'istische (volks)gebi-uiken en gewoonten. Opgravingen in Mohenjo-Daro (India) en in het tweestromenland van Mesopothamie hebben aange toond dat x-eeds onder de Soemeriers - zo'n 5000 jaar geleden - een vrij stex-k ontwikkelde cultuur bestond. Het brood had reeds in die tijden een bijzondere betekenis (een haast sacrale) evenals diverse gebakmo dellen. Ver-schillende van deze brood vox-men en gebakmodellen, zijn ook in onze westerse landen bekend gewox-den, hebben bij onze germaan- se vooroudex-s een x-ol gespeeld in de magisch-x-eligieuze sfeex-, zijn dik wijls via de kloosterbakkerijen der vx-oege middeleeuwen „gekernstend" tot de vroeg-christelijke beschaving en verbonden aan onze viex-dagen en feestelijke gebeurtenissen. Soms ook wex-den ze verbonden aan vroeg christelijke figuren als St. Martinus, St. Hubertus en St. Nicolaas (opgi-a- vingen „paal-woning-dorpen" in Zwitser-land). Typisch voox-beeld hier van is de oude germaanse voox-jaars- ommegang, die later in de paastijd de palmpaas-optochten tot gevolg hadden, de offex-anden aan de water geesten in deze landstreken en de oude gebx-uiken om het gebooi-tefeest, latex- ovex-gegaan in verjaardagfees ten en uitbundig gevierde gedenk dagen. Hiei'bij wex-den o.m. ten to nele opgevoex-d de oox-spx-onkelijke verjaarsring of krans, de Abraham voor 50-jai-igen, en met name ook het geboox-tegebak, het zgn. „kinderman- stuk". de „kx-ensjes" waaruit onder meer ook de Schouwse .stokbeschuit' is ontstaan.Van verschillende dezer oudex-e gebak vormen kon men voor beelden bekijken, ter-wijl voorts het zelf-maken van de Schouwse stok beschuit wei'd gedemonstreerd. WESTENSCHOUWEN. —Vanaf hel werkplateau bij de Punt te Westen- schouwen is de voortgang van de Delta-Schelde-af sluiting thans zicht baar geworden. Hier de pylonen, waaraan de kabels voor de kabel baan worden gespannen. ZIERIKZEE, 17-1. Bij onstentenis van de presidente, vergaderde de N.C.V.B.-afdeling onder leiding van de vice-presidente mevrouw Kou- wer. Geopend werd met psalm 98 1 en 2, waarna gelezen werd uit Han delingen 9. De presidente hield een korte meditatie naar aanleiding van het gelezene. Na tweede samenzang en enkele mededelingen kreeg de spx-eker het woord. DJAKARTA, 17-1. Militairen heb ben donderdag de campus van de universiteit van Djakarta bezet, kort na het vertrek van de Japanse pre mier Tanaka uit Indonesië. Volgens opgaven van de zieken huizen zijn bij de rellen van dins dag en woensdag 13 mensen gedood. In de ziekenhuizen liggen 49 jonge mensen met kogelwonden en ver wondingen door bajonetsteken, ste nen en glasscherven. President Soeharto heeft een ver- gadex-ing van zijn kabinet belegd om de gebeurtenissen te bespx-eken. De massale betogingen richtten zich aanvankelijk tegen Tanaka's bezoek en het Japanse „economisch impei-ia- lisme", maar later ook tegen de In donesische regex-ing. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3