Storm eiste mensenlevens GEMEENTEN Landbouwprijzen in EEG met zeven procent omhoog Melk wordt drie cent duurder LAATSTE NIEUWS AGENDA Twee moorden in Ulster Klein broodoproer Doden bij schipbreuk TIJD 2 De marge waarin een gemeente zelfstandig kan opereren is klein, in ieder geval kleiner dan in een wat verder verleden. Uiteraard is dit de politici niet ontgaan, noch van „rechts", noch van „links". De confessionele partijen hebben de gemeentelijke autonomie van oudsher altijd hoog in het vaandel geschreven, maar - nog vrij recent - heeft ook het Pak (te Utrecht) deze zaak aan de orde gesteld. Het samenwerkingsverband van de drie in het Pak zittende par tijen, kozen een merkwaardige uit drukking voor dit engere raam, die te kleine marge, waarin de ge meenten zich moeten bewegen. Motto was zo ongeveer: „de ge meenteraad mag wat ritselen aan de rand,,. De vraag is nu of zulks klopt in de praktijk. Niet altijd, vaak wel, dachten wij. Er is altijd een „hogerhand" en heel vaak een van boven dirigerende bestuurlijke instantie, die bepaalde initiatieven en besluiten van de raden afremt, dan wel ongedaan maakt. Los van deze feitelijkheden is er op dit terrein nog wel meer aan de orde. Moet (en hoe) „huiten- parlementaire" invloed zich doen gelden in de raad, moeten - een ander voorbeeld hoe - een vraag - cle wethouders „fnll-time"-mensen worden, hoe gaat het met cle col- politieke inzichten van de college leden, als het gaat met een voor stel naar huiten te treden. liet zijn best vragen die ook in dit kader aan de orde mogen komen, maar daarnaast wercl ge signaleerd dat de belangstelling voor het raadslidmaatschap tanen de is. vooral door de sterke invloed van de landelijke wetgeving, die het vaak moeilijk, zo niet onmoge lijk maakt voor de gemeenten een duidelijk eigeribeleid te voeren. Het ontbreekt de gemeenten vaak aan sankties, die nodig zouden zijn op allerlei tereinen als milieube heer, natuurbehoud en dat soort zaken. Inkrimping derhalve van de ge meentelijke autonomie. Zo is de gemeente in de welzijnssector vaak machinale uitvoerder van de nationale overheid. (Te) dikwijls wordt een raad geroepen beslis singen te „nemen", die in feite el ders al genomen zijn. (woonwa gen vraagstuk, salariëring Daarnaast moet het individuele raadslid zich steeds dieper inwer ken in een met het jaar lastiger wordende materie en de vraag is relevant of dat allemaal nog wel kan in de sfeer van de vrije-tijds- bestecling. Want men zal niet wil len beweren dat de paar tientjes presentiegeld opwegen tegen het geen van een (goed) raadslid wordt verwacht of ge-eist. Er is veel on zichtbaar werk, dat toch gedaan: wordt: bestudering van stukken, commissievergaderingen, gemeen telijke vertegenwoordigingen in - ten onzent - verschillende gemeen schappelijke regelingen. In de grote steden gaat de roep dan ook al uit naar professionele raadsleden, die er dagwerk aan hebben. Met name geldt dit voor de fraktievoorzitters; doorgaans geplaagde mensen, die ook nog een zwaar stuk politieke verant woordelijkheid dragen. Elders is wel de idee ge-opperd van werk groepen uit de respektievelijke partijen, die een stuk denk- en voorbereidingswerk voor hun re kening nemen, zonder uiteraard dc verantwoordelijkheid te dragen, maar met het doel de frakties te ondersteunen in hun werk. Vooral bij principiële uitspraken zou hier door een deel van de lasten wor den weggenomen. Het is bij elkaar wel duidelijk: de gemeenteraad als bestuurlijk gegeven is niet meer zo vanzelfsprekend en de gemeen ten in hun onafhankelijkheid even min. Het zou een goede zaak zijn. als - na veel studie - in de toe komst deze feiten eens op hun waarde zonden worden getest, om er vervolgens conclusies uit te trekken, die de figuur én van de raad én van de gemeente verdui delijken. Akteur Hans Culeman overleden DEN HAAG, 18-1. De akteur Hans Dieter Culeman is donderdag tijdens een voorstelling van de Haagse Co- medie in de Koninklijke Schouwburg plotseling overleden. Dc 46-jarige Culeman kreeg enige minuten voor hel einde van ..De zottin van Caillot" van .loan Givaudoux een hartaanval. ASSOEAN. De Amerikaanse minis- ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger, reist als een vredesapos tel door het Nabije Oosten. Hier is hij in gesprek met Egyptische presi dent Sadat te Assnean. BESLISSING IN BRUSSEL STRAATSBURG, 17-1. De landbouwprijzen i" l»el Europa van de negen /lillen gemiddeld met zeven pro eent «aan stijgen. Dit verklaarde ir. Pierre Lardinois, lid van de Europese Commissie, liet dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschappen, donderdag in het Europese Parlement in Straatsburg. Deze prijsvoorstellen, die hij volgende week aan de Europese ministerraad in Brussel aanbiedt, zijn lang niet altijd de prijzen die de boeren zullen krij gen, ook als de Europese ministers van landbouw ermee akkoord gaan. Even min betekenen zij een stijging van de pryzen voor de consument. Het ZÜn garantie- of richt pryzen en hebben dus een ander karakter dan markt prijzen. Het Nederlandse lid van de Europese Commissie stelde ook in het debat in het parlement dat het niet direct zo is dat wanneer het voorstel spreekt van een stijging van een aantal procenten het voor de verbruiker ook duur der wordt. Zo stelt de Europese Commissie voor dat de interventieprijs voor rundvlees met tien procent moet stygen. De laatste tijd is echter de markt prijs van het rundvlees met vijftien procent gedaald en dat is nog niet tot de consument doorgedrongen. Ook bij andere prijzen is dit zo. Var kensvlees stijgt met acht procent, maar de actuele marktprijs ligt 34 procent hoger. De Europese Commis sie stelt voor dat de prijsadviezen voor melk en rundvlees op 1 maart ingaan. De belangrijkste prijsverhoging is de tien procent voor rundvlees. De Europese Commissie vindt dal deze verhoging noodzakelijk is om de pro- duktie van rundvlees aan te moedi gen. Verder stelt de commissie ook een wijziging van de invoerregeling voor. Er zal niet langer sprake zijn van twee heffingen, maar slechts van een. Anflere prijsverhogingen Andere belangrijke prijsverhogin- DEN HAAG, 17-1. De prijs van consumptiemelk, karnemelk en yog hurt gaat met ingang van maandag 21 januari aanstaande omhoog. Per (verpakte) liter worden deze produk- ten drie. cent duurder, per (verpakte) halve liter één cent. BELFAST. 1.7-1. Twee mannen hebben donderdag een cafe in Cap- pagh, ten noorden van Belfast, over vallen.. Zij openden met automatische wapens het vuur op vier bezoekers van het voornamelijk door rooms- katholieken bezochte café. Een van de bezoekers werd daarbij gedood. De drie anderen werden gewond, een van hen errnstig. Een sluipschutter schoot donder dag een lid van het Ulster Defence Regiment (UDR) in het ten zuiden van Londonderry gelegen dorp Tril- lick dood toen deze uit een bus stap te. Het aantal doden in de al vier jaar durende strijd tussen protes tanten en rooms-katholieken in Noord-Ierland is thans gestegen tot 938. NAPELS, 17-1. Een menigte van ongeveer honderd mensen heeft don derdag in Napels stadsbussen met stenen bekogeld, branden gesticht en een benzinestation beschadigd uit protest tegen de met goedkeuring van de overheid verhoogde brood prijs. Vorig jaar juli kwam het-in Napels tot ernstige onlusten toen als ge volg van een bakkersstaking geen brood te krijgen was. Deze verhoging is het resultaat van overleg enerzijds de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. (coöperatieve zui velindustrie) en de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne (particuliere zuivelindustrie), ander zijds de regering. Volgens de FNZ was de prijsver hoging onontkoombaar wegens de stijging van de prijs van de grond stof melk en van de distribütiekosten De gestegen kosten, aldus de FNZ, zijn met déze prijsstijging slechts ge deeltelijk gecompënseerd. Vulkaan Etna aktief ROME, 17-1. De vulkaan Etna op Sicilië is sinds woensdagavond weer aktief. De seismografen in de stad Catania aan de voet van de Etna, re gistreerden een reeks lichte aardbe vingen, veroorzaakt door een explo sie. In de nacht van woensdag op donderdag was bij .de top van de vulkaan een vuurgloed waarneem baar. Tegen de ochtend kwam een eind aan de explosies en was een witte rookkolom boven de hoofd krater zichtbaar. gen zijn: granen, een gemiddelde stijging van vier procent, waarbij een hogere urgentie wordt gegeven aan de voedergranen, boven de zachte tarwe (twee procent. Gerst stijgt met vier procent met daarbij ingrijpende wijzigingen op het ge bied van het interventiemechanisme. Mais zes procent, rijst vier, rogge ook en voedertarwe acht. Voor melk bedraagt het voorstel vier procent, volgens ir. Lardinois indirect het laagste. Dit gebeurt dooi de melkpoeder met 14,5 procent tc laten stijgen en de boter met 6,6 tc laten zakken. De verhouding melk poeder boter wordt dan 52,5 47,5 (was 58 42). Het verbruik van boter zal, zo verwacht de Europese Com missie hierdoor stijgen. Voor wat betreft de eiwitsector wordt een verhoging voor koolzaad van drie procent geadviseerd en van zonnebloemzaad van zes procent. Voor de soja wil men een gelijk systeem als de gemeenschap heel'l voor de kool. en zonnebloemzaden. Groente en fruit Groente en fruit zouden met zes procent omhoog moeten, wijn en olijfolie ook. waarbij voor de olijfolie dan nog een wijziging van het. tot dusver gehanteerde systeem kQmt. In het kader van het memorandum over de verbetering van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek stelt de Europese Commissie voor meer flexibiliteit aan te brengen in het gemeenschappelijk marktmechanis me, in het bijzonder door vereenvou diging en door een strengere controle Ook is er een voorstel voor de op stelling van een intern beleidsplan voor de opslag van suiker en olijfolie Zo denkt men er aan de fabrieken of ondernemingen de verplichting op te leggen elk moment een voorraad suiker van het totale jaargemiddelde te geven. Ir. Lardinois voegde er op een persconferentie aan toe, dat hij ver wacht dat de Europese Gemeenschap voor 1 maart over het pakket zal hebben beslist. Schepen losgeslagen door storm ROTTERDAM, 17-1. In de haven van Rotterdam zijn in de vorige nacht enkele schepen losgeslagen als gevolg van de hevige storm. Er heb ben zich geen ernstige ongelukken voorgedaan. In de Leuvehaven kwam de „Ur- sul" dwars te liggen, maar kon snel weer op haar plaats worden veran kerd. Het Franse stoomschip Nelly" in de Waalhaven is ook even op drift geweest, samen met het Libe riaanse stoomschip „Voula". Het laatste schip kwam echter in botsing met het Japanse stoomschip „Man hattan Mark". Beide schepen liepen lichte schade op. Sneeuivuilëh in Drente HOOGEVEEN. 17-1. In de omge ving van het vakantieoord „De Westerbergen" te Echten (Dr.) zijn donderdag twee sneeuwuilen gezien. De sneeuwuil is een vogel die thuishoort in de Noordelijke IJszee en die nog praktisch nooit in ons land is waargenomen. De dieren zijn ongeveer 60 cm groot, iets gro ter dan een buizerd. Ze voeden zich met knaagdieren en konijnen en zijn bijna helemaal wit. Soms trekken ze als gevolg van voedselschaarste naar andere streken. SAINT PIERRE (Guernsey), 17-1. De havenautoriteiten van Saint Pier re op het Britse kanaaleiland Guern sey hebben gemeld dat de 18 beman ningsleden van de Cyprische erts boot „Prosperity" die woensdagnacht bij zware storm in het Kanaal ver ging, om het leven zouden zijn ge komen. Men heeft al tien lijken ge vonden. Helikopters en schepen hebben 11 bemanningsleden en 2 lijken opge pikt van de Deense kustvaarder „Mere Enterprise" die woensdag avond voor de kust van Devon kap seisde. LONDEN 'HAMBURG, 17-1. De storm die in de nacht van woensdag op donderdag over onze streken heeft geraasd heeft aan een kleine 30 mensen het leven gekost. De 18 bemanningsleden van de vrachtboot „Prosperity" moeten zijn verdronken nadat hel schip bij Guernsey op de klippen was gelopen en was gebroken. De bemanning was in de sloepen gegaan. Donderdag middag waren 16 lyken geborgen. De Prosperity mat 2.088 ton cn was uit Cyprus afkomstig. In het Kanaal kapseisde de Deense kustvaarder „Merc Enterprise", waarbij vijf mensen omkwamen. In de haven van Brest verdronken vier vissers nadat hun boot was om geslagen. Bij Brest werd een 16-jarig meisje van een klein schip van boord gesla gen. Verscheidene andere schepen raak ten in nood. Bij Lawlish aan de Engelse kust spoelde een grote golf een 13-jarige jongen in zee. In de Rijn bij Emmerich verdronk de schipper van een Nederlands schip van 500 ton met zijn zoon nadat het schip was gezonken. In West-Duitslaiid, België cn En geland richtte de storm hier en daar schade aan. Man schiet ex-vrouw neer DEN BRIEl,. 1G-1 De 25-jarigr Surinamer R. S. heeft in het streek- vcrplccgtehuis „De Plantage" in Den Brlel zyn 23-jarige ex-vrouw, Esther Kallcndorf, neergeschoten. De vrouw kreeg een kogel in haar rechterarm en een in haar linker been. Volgens de politie in Den Briel heeft de vrouw haar leven gered door een snelle reactie. De dader heeft zich vrijwillig overgegeven. Aanleiding tot de schietpartij zou zijn, dat S. jaloers was en het feit. dat dc echtscheiding tussen hem en zijn ex-vrouw enkele weken geleden gebeurde. Massaal ontslag personeel „Dennendal" UTRECHT, 18-1. Het bestuur van de Willem Arnlsstichting heeft vrij dagochtend om acht uur 31 perso neelsleden op staande voet ontsla gen, omdat ze de directiekeot van „Dennendal" bezetten. Eerder hadden de bezetters een brief gekregen van mr. E. Ligtelijn, die sinds het ontslag van drs. Carel Muller het directeurschap over Den nendal waarneemt. In deze brief werd hun gesommeerd om de dircc- tiekeet om acht uur te verlaten en normaal aan het werk te gaan. Wie dat niet deed, kon rekenen op ont slag op staande voet. De 31 mede werkers (onder wie zeven stafleden) hebben volgens hun woordvoerder J. Mulder besloten, het ontslag „te negeren". Rust langs het Suezkanaal CAIRO-TEL AVIV, 18-1. Sinds vrijdagmorgen 07.00 uur onze tyd zwygen langs het Suezkanaal de wa pens. De militaire opperbevelen van Sgypte en Israël hebben donderdag avond hun troepen aan het front langs de waterweg hiertoe opdracht gegeven nadat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, beide partijen er toe had weten te brengen het eens te worden over een scheiding van hun troepen. Het akkoord, waarin deze bereidheid is neergelegd, zal vrijdag om 12.00 uur onze tijd wor den getekend in de inmiddels be roemd geworden legertent bij kilo- meterpaal 101 aan de weg van Cairo naar Suez. Het akkoord, dat na ondertekening bij de Ver. Naties als internationaal verdrag zal worden gedeponeerd, omvat volgens het invloedrijke Egyp tische blad „El Gomhouria" twee de len. In het eerste zijn neergelegd de basis-voorwaarden voor fle troepen scheiding en wordt in een preambule gezegt dat de onderhavige overeen komst een eerste stap betekent voor een allesomvattende regeling ter uit voering van de resoluties van de veiligheidsraad, waarin Israël wordt uitgenodigd zich uit alle bezette Arabische gebieden terug te trekken. Al deze gebieden zullen aldus dit deel van de overeenkomst, automa tisch onder de souvereiniteit van Egypte komen. Het tweede deel van de overeen komst bevat een tijdschema voor te rugtrekking van de Israëlische troe pen uit de strategische passen in de Sinai. Het Egyptische blad zegt uit goed- ingeliehte kringen in Cairo te hebben vernomen dat Israël zich eerst van de westelijke oever van het Suezka naal moet terugtrekken en daarna op de oostelijke oever tot op 32 kilome ter van de waterweg. Dit zou inhou den dat Israël de tweede defensie linie in de Sinaï, die de val van de Barlev-linie in de oktoberoorlog werd bezet, zal prijsgeven. Akkoord ondertekend over troepenscheiding- WEG SUEZ-CAIRO. 18-1. In de V.N.-tent bij kilometerpaal 101 aan de weg van Suez naar Cairo hebben vrijdag om 12.30 uur plaatselijke tyd (11.30 uur onze tijd) de Israëlische opperbevelhebber, luitenant-generaal David Elazar, en zyn Egyptische te genspeler, luitenant-generaal Abdel Ghani EI-Gamassi, het akkoord on dertekend dat de scheiding van hun beider troepen langs het Suezkanaal regels. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 19 en zondag 20 januari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor ZIERIK- ZEE e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandag morgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weckeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk. Bruinissc. tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser. Zierikzce, Mast gatstraat 104, tel. (01110) 3965, neemt waar voor dokter Richard en dokter Vleugels Schutter. Zuster Blom, Rencsso. lelef. (01116) 1674, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp. Oostcrland. telef. (01114)—1707. heeft dienst te Oostcrland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma. Zierikzee. tel. (01110i-2180. heeft dienst voor Schouwen-Duivëland. Vrijdag 18 januari Zierikzee Concordia, 19.30 uur, ontspannings avond voor de bejaardpn (U.V.V.). Nieuwerkerk Vergaderzaal Geref. Gemeente, 19.30 uur, SGP-Studieveroniging. Oostcrland Conferentielcamer, 19.45 uur, „Oos- terlands' Fanfare". Zaterdag 19 januari Zierikzee Concordia; 19.30 uur, P.J.Z. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, („Frank en Eva"). Westenschouwen Hoofdingang Domeinen, 13.30 uur Wedstrijden Zeeuwse crosscompeti tie; 15.30 uur, prestatielopen (Delta Sport). Zondag 20 januari Zierikzee Foyer Concertzaal, 12.00 i ur, koffie concert Ned. Harp-trio. Maandag 21 januari Zierikzee Mondragon, 20.00 uur. afdeling Phi- lalelica. Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westersckouwen. Nieuwerkerk Dorpshuis, jaarvergadering afdeling Nieuwerkerk, Algemene Bond van Bejaarden. Dinsdag 22 januari Zierikzee „Mondragon", 20.00 uur, lezing streekgeschiedenis. Brouwershaven Jeugdgebouw; 20.00 uur, afdeling Plattelandsvrouwenbond. Woensdag 23 januari Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw, 20.30 uur, bejaardensociëteit N.C.V.B. Zonnemaire Gemeenteschool, 14.00 uur. Welfare- kursus. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Zo gaan de w eekjes maar open dicht: „d' onachterhaal'bre tijd, gaat altijd voor de wint en stort staten en koninkrijken" volgens ons aller P.C. Hoofd Hopelijk leert de jeugd nog driftig van hem op de scholen: Muiderkringman en ongeëvenaard lyrikus in de vaderlandse poëzie en wie leest hem (nog) in de trein of zo, of als de „buis" niks is. Laten we maar eerlijk zijn. Maar die tijd dan. Onlangs gesprek gehad met dame over dit onderwerp. Aan beschou wingen geen gebrek. „Open en dicht gingen de weekjes" en de jaren vliegen. Toch is er (aards gezien) een beetje troost. Mis schien hangt het samen met ons ge voel voor traditie, maar alleen de „kroonjaren" tellen en dan voor al als het eerste cijfertje veran dert. Een beetje vergelijkbaar met de kilometerstand van een auto. Als b.v. het „3"-tje, het „4"-tje of het „5"-tje er in komt: dat is wel wat, maar het maakt niet veel uit of men twee- of drie en dertig, twee- of drie en veerig enz. is. Het is een theorie tje en het mag best aangevallen, maar men toil toch voor ival tegen wicht zorgen, nu de januarimaand al weer mooi over zijn balanspunl heen is. Tel maar even het komende week einde (goed weekeinde gewenst voor iedereen) er bij op en dan is het maandag a.s. wel mooi de 21ste en daarna zal het verdraaid snel fe bruari zijn. Sprokkelmaand en daar gaat het aardig naar toe, als de heer Yamani akelig blijft doem O, ik dis- krimineer niet, maar dat gedoe met die olie, die verklaringen en dat boos zijn en dat moeilijk doen en die zogenaamde bekering van de „Hol landers", nou daar „baalt een mens dan rve! erg van. Wat een infantiel gedoe en dan meneer Rabani, die het geloof ik ook niet weet en maar wat zelfstandige orakelspreuken zit opto dissen voor Ad Langebent of hoe al die professionele vragenstellers mo gen heten. Het is me toch wel een gezellig wereldje; veel belangrijker is dm straks - dat mogen we toch ver wachten - de lente komt. Heeft de winter nog een verrassing in petto? U magjiet zeggen, want ik weet het niet, maar het is gewoon wat als het weer groen wordt en kleurig in de tuinen en de vogels met takjes in de bek rondvliegen. Ik ga dan akuut een romantisch lied zingen. Van de „Friihling", het mooiste seizoen ..in de tijd"! SCIUEREILANDMAN A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2