KANDIDAATSTELLING Jeugd protesteert bij minister „VEILIG VERKEER" WIL VOORLICHTINGSTAAK UITBREIDEN EEG gaat naar Washington De distributie van benzine Belangrijke (olie)-beslissingen voor Nederland 4 Advertentie Verkiezing van <Ie leilen van provinciale staten De burgemeester van Brouwershaven. Bruinisse. Duiveland. Middenschou- wen, Westerschouwen en Zierikzee brengt in gevolge artikel G 5, tweede lid, der kieswet ter,openbare kennis: 1. Op dinsdag 12 februari 1974 zal de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van provinciale staten van Zeeland plaatshebben. 2. Op die dag kunnen van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau voor de kieskring Zierikzee of bij het door hem aangewezen lid van het hoofdstembureau, ter gemeentesecretarie van de gemeente, waar dit hoofdstembureau is gevestigd, lijsten van kandi daten (model G 5) worden ingeleverd. 3. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste vijfentwintig kie zers, die binnen de kieskring, waarvoor die lijst geldt, kiesgerechtigd zijn vóór de verkiezing van provinciale staten. 4. Bij de inlevering van de lijst moet ten aanzien van de ondertekenaar, die niet is opgenomen in het kiezersregister der gemeente, waar het hoofdstem- bureau is gevestigd, een door de burgemeester van de desbetreffende ge meente afgegeven verklaring worden overgelegd, dat die ondertekenaar is opgenomen in het kiezersregister van zijn gemeente. 5. Een kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. 6. De namen der kandidaten moeten op de lijst worden geplaatst in de volg orde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. 7. Op dezelfde lijst mogen de namen van ten hoogste twintig kandidaten worden geplaatst. 8. De naam van eenzelfde kandidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, welke bij de voorzitter van-eenzelfde hoofdstembureau zijn ingeleverd. 9. De kandidaten moeten op de lijst worden vermeld met naam, voorletters (welke geheel of ten dele door de voornamen mogen worden vervangen), jaar en datum van geboorte, alsmede woonplaats en adres. Nadere aandui dingen van de naam, mits op de gebruikelijke wijze afgekort, alsmede afkor tingen van wetenschappelijke titels, mogen aan de naam worden toegevoegd. 10. Gehuwde vrouwen en weduwen moeten op de lijst worden vermeld, hetzij met de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot, onder toevoeging van haar eigennaam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkor ting van dit woord, hetzij met haar eigen naam, gevolgd door de woorden „echtgenote van" of „weduwe van" of een afkorting van deze woorden en de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot. Aan de naam van een ongehuwde vrouw wordt het woord „mejuffrouw" of een afkorting van dit woord toegevoegd, tenzij het betreft een vrouwelijke kandidaat met een adellijke titel of predikaat. Aan de naam van een ongehuwde vrouw, wier huwelijk door echtscheiding is ontbonden, mag, in plaats van het woord „mejuffrouw" of een afkorting daarvan, het woord „mevrouw" of een afkor ting daarvan worden toegevoegd. 11. Bij de lijst moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring (model G 12) van iedere daarop voorkomende kandidaat, dat hij bewilligt in zijn kandidaatstelling op deze' lijst. Een dergelijke verklaring kan niet worden ingetrokken. 12. Indien de kandidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, is de onder 11 bedoelde verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook telegrafisch worden gedaan. 13. Op de lijst van kandidaten kunnen de ondertekenaars schriftelijk een gemachtigde en desgewenst diens plaatsvervanger aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst. 14. Indien degene die de lijst inlevert daartoe gemachtigd is, kan hij boven de lijst van kandidaten de naam of aanduiding van de desbetreffende politie ke groepering plaatsen. In verband hiermede moet de bedoelde machtiging (model G 2-2) worden overlegd alsmede een door de voorzitter van het cen traal stembureau afgegeven bewijs van registratie (model G 13) van de naam of aanduiding der politieke groepering. 15. De inlevering van de lijst moet persoonlijk geschieden door een kiezer, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing binnen de onder 2 genoemde kieskring. De kandidaten kunnen bij de inlevering tegenwoordig zijn. 16. Indien de kiezer, bedoeld onder 15, niet is opgenomen in het kiezersre gister der gemeente waar het hoöfdstembureau is* gevestigd, moet hij tevens een verklaring overleggen van de burgemeester der gemeente, waar hij in het kiezersregister is opgenomen, dat hij bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing binnen de kieskring. 17. Indien het een lijst van een politieke groepering betreft, waarvan geen lid zitting heeft in provinciale staten, moet een verklaring worden overge legd waaruit blijkt dat op naam van één der ondertekenaars van de lijst of op .naam van de gemachtigde f 250,in de kas der provincie is gestort (model G 15). 18. De tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van kandidaten (model G 5), voor de schriftelijke verklaring, genoemd onder 11 (model G 12) en voor de machtiging, bedoeld onder 14 (model G 2-2) zijn van heden tot en met de dag der kandidaatstelling ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De burgemeesters van voormelde gemeenten. 17 januari 1974. UTRECHT, 16-1. Veilig Verkeer Nederland (VVN) wil zijn voorlich tingstaak gaan uilbreiden tot zaken als bevordering van het openbaar vervoer, selectief autogebruik, ge luidshinder e.d. Daarmee zou VVN, die zich tot nu toe beperkte tot verkeersopvoeding en -voorlichting, zijn werkterrein aanzienlijk gaan verbreden. VVN kreeg met name van actiegroepen als „Stop de kindermoord" in het verleden vaak te horen dat de vere niging de particuliere auto als een heilige koe beschouwde en te weinig aandacht zou schenken aan andere ver voersmogelij kheden In een brief aan de vaste commis sie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer schrijft de vere niging de taak uitbreiding - die ui teraard gepaard zou moeten gaan met een uitbreiding van het vereni gingsapparaat - te zien in het licht van de bevordering van een inte graal verkeers- en vervoersbeleid. Een zaak die minister Westerterp van verkeer en waterstaat na aan BRUSSEL, 16-1. De EEG zal als gemeenschap deel nemen aan de energieconferentie die op uitnodiging van president Nixon op 11 februari in Washington wordt gehouden. Dat besluit is dinsdag in Brussel in de Europese ministerraad gevallen. De EEG zal er vertegenwoordigd zijn door Walter Scheel, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, die de EEG-raad voorzit en door de pre sident van de Europese Commissie, Ortoli, bijgestaan door vice-voorzit- ter van de Europese Commissie Si- monet. Ook de afzonderlijke lidstaten van de EEG zullen op de conferentie vertegenwoordigd zijn, zo wordt aan genomen. Meer eten buitenshuis AMSTERDAM, 16-1. De totale uit gaven voor eten en drinken buitens huis in ons land beliepen volgens het Amsterdamse marktonderzoekbureau Ecoplan in 1973 rond de f 3,2 mil jard. Deze markt zal bij een gelijk blijvende groei in 180 een omvang hebben bereikt van ca. f 5,5 miljai-d, zo verwacht het Ecoplan. De horeca neemt met een omzet van f 2,13 miljard (inclusief dranken, exclusief logies) bijna tweederde van deze markt voor zijn rekening. De institutionele sector (bedrijven, instellingen e.d.) is met een omzet van rond 1' 1,06 miljard goed voor een derde van de markt. Oliemaatschappijen profiteren niet ROTTERDAM, 16-1. De directeur van Shell Nederland B.V. in Rotter dam, ir. J. A. P. Montijn, heeft woensdag tijdens een lunchvergade ring van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel in ho tel Atlanta gezegd, dat de oliemaat schappijen geen voordeel trekken uit de olie-crisis. De suggestie dat de huidige toestand is ontstaan door een sluwe opzet van een paar olie-gigan ten, die op deze wijze hun winsten trachten te vermeerderen, noemde hij volstrekt onzinnig. Flitsen uit het buitenland WENEN. Na een kerstreces van een maand worden vandaag (donder dag) in Wenen de troepenafbouwon- derhandelingen tussen de twealf lid staten van de NAVO en de zeven lid-staten van het Pact van War schau met de vijftiende plenaire zit ting hervat. BROUWERSHAVEN. De voormalige meelstoof „Dg Lelie" wordt - zoals reeds gemeld - gesloopt, waarmee een interessant zichtbaar brolcje historie verdwijnt. Het zal wel „moeten", maar spijtig blijft het. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) hot hart ligt. VVN wil bij de uitvoe ring van dit beleid een actieve rul gaan spelen, uiteraard in nauwe sa menwerking met andere organisa ties als de KNVTO. TEL AVIV. De Israëliërs hebben de bevoorrading stopgezet van het op de oostelijke oever van het Suez- kanaal omsingelde derde Egyptische leger. LONDEN. Op een drukke weg langs het Londense vliegveld Heath row is een op scherp gestelde mor tiergranaat gevonden en onschade lijk gemaakt. BLYTHE. In de nabijheid van de Californische plaats Blythe is een autobus met landarbeiders in een kanaal gereden. Negentien inzitten den verloren het leven en 28 werden gewond. De meeste slachtoffers zijn Mexicanen. KOPENHAGEN. In een spoedbe- handeling heeft het Deense parle ment dinsdag het voorstel voor een prijsstop van de nieuwe regering van premier Poul Hartling aangenomen. De prijzen zullen met terugwerken de kracht vanaf 2 januari tot 24 fe bruari bevroren blijven. DJAKARTA. Bij de anti Japanse onlusten in Djakarta zijn zeven per sonen dodelijk door kogels van de politie getroffen, zo is van diploma tieke zijde in Djakarta vernomen. Al le doden vielen in de Chinese wijken van de stad. PHNOM PENH. Zeker elf mensen zijn dinsdag om het leven gekomen en tien gewond toen een raket te rechtkwam op een blok woonhuizen in het centrum van de Cambodjaan se hoofdstad Phnom Penh. Sedert 23 december zijn meer dan vijftig raketten op Phnom Penh te rechtgekomen. Hierbij kwamen on- veer 100 mensen om. TOKIO. De Japanse regering heeft' nieuwe maatregelen ter verminde ring van het verbruik van energie genomen, waarvan de industrie het voornaamste slachtoffer lijkt te worden. TUNIS. Het referendum ter goed keuring van de fusie tussen Tune sië en Libië zal in Tunesië waar schijnlijk pas eind mei worden ge houden, zo verklaarden dinsdag po litieke kringen in Tunis. PRAAG. In tegenwoordigheid van de Nederlandse ambassadeur in Praag, mr. R. Froger, is in de Tjse- choslowaakse hoofdstad Praag een „week van Nederlands technisch kunnen" ingeluid. POMPANO BEACH, FLORIDA. Een klein tweemotorig vliegtuig met een lading marihuana ter waarde van naar schatting een miljoen dol lar aan boord, is neergestort op een flatgebouw in aanbouw in Pompano Beach in Florida. De di'ie inzitten den van het toestel zijn om het le ven gekomen. MIAMI, FLORIDA. Achtendertig Haitiaanse vluchtelingen die negen dagen in een lekke boot op zee heb ben rondgedreven, zijn door een boot van de Amei'ikaanse kustwacht op 350 km ten zuiden van de kust van Florida overgenomen van het schip dat ze vrijdag had opgepikt. CAIRO. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger is woensdag weer in Egypte aangekomen waar hij onmid dellijk het overleg over de scheiding van de Israëlische en Egyptische troepen aan het Suez-kanaal voort zette met president Anwar Sadat. ABOE DHABI, 16-1. Het Arabische boycot bureau heeft op een geheime conferentie in Aboe Dhabi „zeer be langrijke" beslissingen genomen be treffende Nederland in liet licht van de betrekkingen met Israël. Dit meldt het regeringsblad Al- Itt Ihad. Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. BONN. Een Westduitse vakbonds leider heeft dinsdag gezegd dat de Russische olieleveranties aan Wcst- Duitsland in de afgelopen twee maanden werden stopgezet en de aardgasleverantie werd gehalveerd. PARIJS. Ongeveer de helft van de benzinepompeigenaars in Frankrijk willen gaan staken als hun eisen voordien niet zijn ingewilligd. Zij willen hogere winstmarges en betere betalingscondities voor hun leveran ties. BELFAST, NOORD-IERLAND. Een van de voornaamste leiders van de Ierse republikeinse beweging, Sean O'connell, heeft de hoogste lei ders van de internationale terreur bewegingen uitgenodigd in de laatste week van juli bijeen te komen in Belfast. BILBAO. Een ontploffing heeft grote schade aangericht in het cen trum voor handelsstudies van de universiteit van Bilbao. Volgens het Spaanse persbureau „Europa Press" zijn er geen slachtoffers maar is de materiële schade groot. JOHANNESBURG. De burgemees ter van Kaapstad, David Bloomberg, heeft persoonlijk een campagne ge opend ter afschaffing van de zoge naamde „kleine apartheid", de ras senscheiding in het dagelijks leven. Alle bordjes en opschriften, die niet strikt wettelijk verplicht zijn, moe ten uit het stadsbeeld verdwijnen. PARIJS. Uit de basiliek van Saint- Denis bij Parijs zijn onlangs sieraden van onschatbare historische waarde gestolen uit Merovingische sarcofa gen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEVENTER. De specifieke vvegbe- drijven in de Nederlandse liorecasec- tor menen, dat zij door de benzine distributie nog zwaarder worden getroffen dan door een autoloze zon dag, die reeds in de horecawereld een geraamd omzetverlies van ne gentig miljoen gulden te zien heeft gegeven. DEN HAAG. De Haagse cultuur historicus J. J. Mosterd heeft plannen ontworpen om van Den Haag en Scheveningen een „Europees cen trum aan zee" te maken. Hij stelt in een „bestemmingsplan" voor in het Kurhaushotel een Europees kuur- of gezondheidscentrum in te richten en een casino. ZANDVOORT. De milieu-werk groep „Mondiaal Alternatief" in Zandvoórt heeft de in Nederland ge accrediteerde ambassadeurs van een groot aantal Europese en Afrikaanse landen gevraagd in hun landen ak- ties op touw te zetten tegen het mas sale afschieten van trekvogels in Afrika en vooral in Italië. DEN HAAG. Smit-Lloyd B.V. Rot terdam een rederij van bevoorra dingsschepen ter voorzorging van de booreilanden op zee heeft een order geplaatst yoor de bouw van 3 zeer grote schepen geschikt voor zowel bevoorrading als wel voor slepen en het behandelen van zware ankers van' de booreilanden. DEN HAAG. PvdA-fraktievoor- zitter Ed van Thijn heeft in een eer ste voorlopige reaktie op de door het kabinet voorgestelde blokkering van de overheidsuitgaven tot een totaal bedrag van circa f 700 miljoen ge steld dat zijn fraktie de aangekon digde maatregelen kritisch zal be kijken en zal toetsen aan drie kri- teria. ROTTERDAM. Het werkplaats- personeel van de drie Rotterdamse elektriciteitscentrales zijn donder dagmorgen onder protest weer aan het werk gegaan na de staking van een etmaal. Het boycot-bureau dat maandag zijn 35ste conferentie begon zal de beslissingen toezenden aan de secre taris-generaal van de Arabische liga. Voorts zouden dinsdag besluiten zijn genomen met betrekking tot be paalde luchtvaartmaatschappijen die zijn beschuldigd van het vervoeren van wapens naar of hulp aan Israël tijdens de oktober-oorlog van vorig jaar. T iinou i| kreeg „opslag" OAKLAND, Californië, 16-1. Met de „opslag" van Timon i i1 Rochelle, een 36-jarige I1 schoonmaker uit Oakland, Ca- i i' lifornië, bij een luchtvaart- l' maatschappij zat het niet mee. |i Hij zit nu achter de tralies. i1 Eind augustus werd zijn sa- laris met 30 dollar verhoogd <1 tot 389 dollar per maand. Maar hij zei niets toen hij 1.568 dollar kreeg voor een <i l1 korte werkweek. En hij bleef 0 zwijgen toen de betalingen op- liepen tot 5.129 en 18.000 dol- lar. Totdat een bedrijf sac- d countant ontdekte dat een en ander het gevolg was van een |i 0 jout van de computer, waar- i> door Rochelle meer in han- <i den kreeg dan de president- |i direkteur. i Kommentaar van Rochelle: d „Wel, ik dacht dal men mij d eindelijk op waarde schatte", d DODELIJKE ONGELUKKEN WOUDENBERG. De 59-jarige L, de Jong uit Woudenberg is om het leven gekomen toen hij op een fiets pad in zijn woonplaats met zijn bromfiets frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende wegge bruiker, die eveneens een bromfiets bereed. DEN HELDER. De zeeman, die tijdens ruwe zee overboord is gesla gen van de Franse trawler Capitan, moet zijn verdronken. Het vliegtuig van de marineluchtvaartdienst dat een plaats 60 mijl west van Den Helder heeft afgezocht, heeft het zoeken gestaakt. Het was de 28-ja- rige chef mecanicien J. Sarrazin, af komstig uit Etaaples. ROTTERDAM. In het Zuiderzie kenhuis in Rotterdam is de 20-jarige transportarbeider A. Veldhoen uit de Maasstad overleden aan de verwon dingen die hij bij een verkeersonge luk had opgelopen. Op de Veerlaan in Rottei'dam was hij met zijn auto tegen de onverlichte achterkant van een goederenwagon gereden. Twee inzittenden van de auto werden bij dit ongeluk ernstig gewond. Bewusteloze man uit zee gered TERSCHELLING, 17-1. Een heli- copter van de marine heeft een be wusteloze en zwaar gewonde man uit zee opgepikt. De man was overboord geslagen van de Libanese kustvaax-- der „Cordelia" die tussen Terschel ling en Ameland op het Bornrif is gestrand. De helcopter heeft de man eerst naar erschelling gebracht. Zijn toestand was zo ernstig dat de plaat selijke arts van Terschelling het raadzaam vond de patiënt naar Leeuwarden te brengen voor behan deling in een ziekenhuis. Brand richt voor twee miljoen gulden schade aan ZAANDAM, 17-1. Een felle brand heeft woensdagochtend in alle vroegte voor f 2 miljoen schade aan gericht in enkele pakhuizen van Zaans Veem b.v. aan de oostzijde te Zaandam. Een partij van 1000 ton cacaodoppen ging in het vuur verlo ren. De houten gebouwen werden volledig verwoest. De politie ver moedt dat de brand is veroorzaakt door een nog smeulende sigarette- peuk, die door een automobilist uit zijn auto werd gegooid op het mo ment dat hij over het viadukt reed waaronder een del van het pakhui- zenkomplex staat. ZWEEFVLIEGEN De wereldkampioen schappen ADELAIDE, 17-1. Tijdens de wed strijden op de tweede dag van de wereldkampioenschappen zweefvlie gen bij Waikerie in de buurt van Adelaide is Dick Teuling in dc open klasse op de twaalfde plaats geëin digd. Na deze wedstrijd, een drie hoek over 223 kilometer, staat Teu ling op de elfde plaats in het alge meen klassement. In de standaardklasse, waarin een driehoek van 192 km moest worden afgelegd, eindigde Peter Teunissen als 16e en Daan Pare als 25e. In het klassement bezetten zij respektieve- lijk de 17c en 26e plaats. Stradivarius in Zuid-Korea SEOEL, Zuid Korea, 16-1. In het Zuidkoreaanse stadje Nanwon is een viool ontdekt die ongeveer driehon derd jaar geleden door de Italiaanse vioolbouwer St radivarius gemaakt zou zijn, zo is dinsdag in Seoel ver nomen. In de van dennehout gemaakte viool staat niet alleen de naam Stra divarius, maar zijn ook de namen aangebracht van twee Italiaanse virtuozen op het instrument, Anto nio Vivaldi en Niccolo' Paganini. Zij zouden het insrlument in hun bezit gehad hebben. De eigenaar van de viool is een 27-jarige man die bereid is haar te verkopen. Hij zegt dat zijn groot vader het instrument omstreeks 1890 voor vijf stukken Zuidkoreaans porselein kocht van een Franse mis sionaris. DEN HAAG, 16-1. „Jeugdloon diefstal" en „Voor alles wat we doen willen we meer poen", waren woensdagmiddag in een der verga derzalen in het gebouw van het mi nisterie van sociale zaken in Den Haag de door enige honderden jon geren uitgeroepen en - gezongen kernwoorden, waarmee de minister in zijn eigen huis werd begroet. Toen de leiding van de groep wer kende jongeren de gemoederen enigszins tot bedaren had gebracht, stelde mej. Liset Dekker van de Katholieke Werkende Jongeren na mens de zes jongerenorganisaties die „Eeuwige vlammen" gedoofd WILMINGTON, DELWARE, 16-1, Drieduizend „eeuwige vlammen" die op verschillende plaatsen in de Ver enigde Staten branden ter nagedach tenis van de Amerikaanse oorlogs doden, zijn ten offer gevallen aan de energiecrisis. Het American Legion - een organi satie van oorlogsveteranen - heeft opdracht gegeven tot het doven van de dag en nacht brandende vuren om brandstof te sparen. De organisatie hoopt de vuren weer te kunnen laten flakkeren wanneer de energiesituatie verbe tert. DEN HAAG. 17-1. Het ministerie van buitenlandse zaken maakt be kend dat houders van kentekenbe wijzen voor motorvoertuigen met de letters GN en BN en een nummer- combinatie gelegen tussen 80-00 tot en met 88-99, die nog geen benzine of Ipg bonkaart bezitten, zich kunnen wenden tot het ministerie van bui tenlandse zaken, kabinet, Casuarie- straat 16 te 's Gravcnhage. Houders van GN of BN kentekens met andere dan bovengenoemde nummercombi naties kunnen zich wenden tot de gcmccntc/distributiekringen. deze betoging op touw hadden gezet, de minister op de hoogte van hun eis: geen ontheffing van de minimum jeugdlonen. Speurtocht naar „verloren wereld" CARACAS, 14-1. Een expeditie gaat de komende weken twee reus achtige holen in het Venezolaanse oerwoud onderzoeken, in de hoop daar planten en zelfs mogelijk enige diersoorten te vinden die sinds de oertijd niet zijn veranderd. Het zijn ongeveer 300 meter diepe gaten met steile wanden in de staat Bolivar bij de Braziliaanse grens. De geleerden achten het mogelijk dat de twee gaten die ongeveer 1.500 meter van elkaar verwijderd zijn, onder ling door een tunnel zijn verbonden. Van de expeditie maken enkele Brit ten en een Amerikaan deel uit. Het gezelschap wordt over vier weken terugverwacht in Caracas. Energie van de c.v. GRONINGEN, 16-1. Het is moge lijk tot een aanzienlijke besparing van energieverbruik te komen. Dal is te bereiken door aan de centrale verwarmingsinstallatics van huizen en gebouwen een elektrische gene rator te koppelen, die elektriciteit aan het distributienet teruglevert. Op die manier kan de geproduceerde warmte volledig poor verwarming worden benut. Daar deze xvarmte anders toch door verbranding zou zijn verkregen, wordt zodoende elektriciteit met 100 procent efficien cy opgewekt, wat tot gigantische be sparingen kan leiden. Dit plan werd in Groningen ge lanceerd door de Groninger hoogle raar prof. dr. 11. J. C. Berendsen tij dens een symposium over de tech nologie van niet-conventionele ener giebronnen. Prof. Berendsen wees er op dat de produktie van elektriciteit in cen trales een weinig efficiënt proces is. Tweederde van de verbruikte ener gie gaat als warmte verloren. Ook de verbranding van gas of olie voor ruimtevertoarmingsdoeleinden leidt tot een zeer inefficiënt gebruik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4