Nota „Musea in Zeeland" Twee avonden Henk Elsink Belangrijke vergadering afdeling Nieuwerkerk Alg. Bond van Bejaarden 3 „Duidelijke achterstand en leemten" STREEKNIEUWS Wandkleden te Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 januari 1974 Nr. 21422 ZIERIKZEE, 16-1. De sektie kul- tuurbehoud van de Zeeuwse Cultu rele Raad heeft een nota „musea in Zeeland" samengesteld die in de ver gadering van de Z.C.R. van donder dag 24 januari a.s. aan de orde zal worden gesteld. In deze nota wordt onder andere de konklusie getrokken dat op vrijwel alle onderdelen van de taak en doelstelling van de musea in Zeeland „duidelijke achterstanden en leemten bestaan". Opgemerkt wordt dat „hoewel de Federatie van Musea tracht te komen tot een betere begeleiding, dit nog ie veel geschiedt op het incidentele vlak". Binnen de Federatie zijn deze taken overigens momenteel in be spreking. Onvoldoende middelen Volgens de sektie zijn er binnen vrijwel elk museum onvoldoende middelen ter verbetering van de huisvesting en inrichting, edukatieve begeleiding en depotruimte. Goede en verantwoorde inventarisatie van de bezittingen enz., mede ten behoeve van het wetenschappelijk en semi- wetenschappelijk onderzoek, dient volgens de sektie onverwijld ter hand Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. te worden genomen. Verband hier mee houdt het tot stand komen van een informatie en dokumentatie van alle Zeeuwse musea. „Deze specifie ke museumtaak zal door de museum federatie moeten worden gerealiseerd binnen het geheel van de Zeeuwse musea. Deze wezenlijke taak van de musea kan niet in een andere instel ling worden ondergebracht, hiervoor zijn landelijk geen voorbeelden aan te wijzen", aldus wordt gesteld. Ver der is de sektie kultuurbehoud van mening dat overleg met het Doku- mentatiecentrum Zeeuws Deltagebied noodzakelijk is, de konservering en restauratie beter dienen te worden gebundeld en dat voor het doen van aankopen een provinciaal subsidie aantrekkelijk zou zijn. De sektie konkludeert in haar no ta verder dat willen de musea hun taak goed kunnen vervullen, en wil len z\j enigszins aan de eisen die men vandaag de dag aan een museum mag stellen, voldoen, het dan niet alleen zaak is dat de lokale overhe den de musea terdege schragen, maar dat ook de provinciale over heid hier een onmisbare aanvullende taak heeft. „De taak van de provincie zal er vooral een zjjn van stimule ren en koördineren". Samenwerking bevorderen Een en ander betekent: het bevorde ren van samenwerking tussen de verschillende musea in Zeeland door het scheppen van mogelijkheden tot begeleiding van musea en oudheid kamers. Hierbij wordt aanbevolen zoveel mogelijk zaken middels de fe deratie van Zeeuwse musea en oud heidkamers te laten verlopen. De be geleiding zal in de eerste plaats ge richt moeten zijn op een algehele inventarisatie van het museumbezit. Het zou mogelijk gemaakt moeten worden dat er korte kursussen en studiedagen over museumtechnische onderwerpen worden georganiseerd. Op langere termijn wordt de aan stelling van een funktionarïs ten be hoeve van de musea op zjjn plaats geacht. Gedacht wordt aan een soort konsulent die voortdurend adviseert en assisteert ten behoeve van de mu sea en oudheidkamers in Zeeland. Taak van de provincie zou kunnen z\jn: het tot stand doen komen van een centraal depot; een ruimte waar museumbezit dat niet permanent wordt tentoongesteld een plaats kan vinden. Zeeuws werkcentrum voor biologie en geologie De Zeeuwse culturele raad acht het van belang dat er in de provin cie Zeeland een werkcentrum komt voor biologie en geologie men denkt daarbij aan de vestiging op een oude buitenplaats of boerderij. De Zeeuwse culturele raad ver wacht dat het centrum scholen, leden van verenigingen voor land- schaps- en milieubescherming en be zoekers van buiten Zeeland zal trek ken. De Zeeuwse culturele raad vindt het belangrijk dat deze pro vincie zo spoedig mogelijk zo'n cen trum krijgt omdat er in deze provin cie de komende jaren veel natuur wetenschappelijke gebieden - zoals de Oosterschelde - verloren kunnen gaan. Vergadering Zeeuwse Culturele Raad Op donderdagmiddag 24 januari a.s. vergadert de Zeeuwse Culturele Raad in het kantoor van de Stich ting Zeeland te Middelburg. In deze vergadering zal o.a. het ontwerp voor een rijkssubsidieregeling vormings- en ontwikkelingswerk in internaats- verband aan de orde worden gesteld. Zowel de staatssecretaris van CRM als ged. staten van Zeeland hebben aan de raad advies gevraagd over deze ontwerpregeling. ZIERIKZEE/BRUINISSE De olieschade aan mosselpercelen Geen spreekuur wethouder Wethouder H. Asma van onder- wijs- en sportzaken houdt heden (donderdag)avond géén spreekuur. Griep(jes) op scholen Verschillende scholen hebben deze week nogal wat lege tafeltjes, als ge volg van griep, die een deel der kin deren thuis houdt. De hoogst achter haalde score bedraagt ongeveer een vijfde der leerlingen. Het betreft hier de - wat genoemd wordt - goedaar dige B-griep. HAAMSTEDE Weer plaats in de peulerspeelzaal Men scrijft ons: „D'e peuterspeelzaal in Westen- schouwen heeft, door het vertrek van enkele kinderen naar de kleu terschool, weer plaats voor een aan tal peuters. Elke maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tussen 8.45 en 11.45 uur kunt u met uw kind ge woon eens even binnenwippen om een kijkje te nemen. U en uw peu ter kunnen dan zelf zien hoe de kinderen zich daar uit kunnen leven met allerlei speelgoed, water, klei, zand enz. en de ruimte hebben om veilig te rennen en te rijden, hoe ze soms in een klein groepje een spel letje doen enz. De (kleuter) leidster en de moeder die zorgen voor een goede gang van zaken zullen u er graag meer over vertellen. Ook als u niet zeker weet of het iets voor uw kind is, zijn we blij met uw be langstelling en is het de moeite waavd de praktijk van de peuter speelzaal van dichtbij te leren ken nen. Verdere informatie o.a. bij mevr. Geene, Margrietstraat 4, Haamstede, Tel. 1931. De speelzaal kunt u vinden in de vroegere Burghse school, Duinwegje Burgh". RENESSE Aanrijding Door het niet verlenen van voor rang op de kruising Kloosterweg- Serooskerkseweg-Noordstraat - Ho- gezoom had hier dinsdagmiddag een aanrijding plaats waarbij twee per sonenauto's nogal tamelijk zwaar werden beschadigd. Het ongeluk vond plaats doordat mevr. v. d. H. uit Renesse. die linksaf wilde slaan, geen voorrang verleende aan de uit de tegenover gestelde richting ko mende personenauto van de heer Van D. uit Haamstede. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. NOORDGOUWE Honderd jaar C.L.V. „Noordgouwe" G.A. Op zaterdag 26 januari zal - tij dens een receptie in hotel Van der Wcijdc - het honderdjarig bestaan worden herdacht van de coöperatie ve landbouwvereniging „Noordgou we' G.A. NIEUWERKERK Jeugd-discussie-avond Herv. en Oeref. kerk Zondagavond 20 januari wordt in „Rehoboth" weer een diskussie ge houden voor de jeugd van 14 jaar en ouder. Deze diskussieavond begint om 8.00 uur en staat o.l.v. ds. H. v. d. Heuvel. Bomen gerooid in de Schoolstraat voor bouw van woning In de Schoolstraat zijn aan de ene kant zowel de struiken als een drie tal grote bomen door gemeentewerk- lui omgehaald, dit in verband met het feit dat men in de loop van dit jaar aldaar gaat beginnen met de bouw van een woning bestemd voor de heer Bal, Ooststraat. De heer Bal laat zijn woning dus bouwen tegenover de woningen van de bouwvereniging „Beter Wonen". Nieuw nummer van „De Voorzet" Deze week is in vele brievenbus sen weer „De Voorzet", het clubblad van S.K.N.W.K., bezorgd. De redactie van „De Voorzet" wenst de leden een gelukkig en succesvol 1974. Dhr J. Stins heeft bekend gemaakt het werk als redactie-lid neer te leggen, voor zijn werk werd hem namens de overige redactieleden hartelijk dank gezegd. In dit nummer weer de vaste ru briek „Wist U dat", de felicitaties aan leden en wedstrijd verslagen. Het derde team Van S.K.N.W.K. krijgt in deze editie speciale aan dacht. Verder in „De Voorzet" vele leuke dingen, grappen enz. en de topscorers „Top Tien", waarin Dick van Driel leidt met 16 doelpunten. Oud papier Zaterdagmorgen aanstaande wordt te Nieuwerkerk weer oud papier op gehaald ten bate van dc zending. Het wordt zeer gewaardeerd, wan neer men het oud papier gebundeld voor de huizen gereed wil zetten. RRUINISSE Sociëteit „De Pul" De sociëteit „De Pul" te Bruinisse zorgt vrijdag 18 januari weer voor een mooie film in het dorpshuis. Ver toond wordt dan ..Samen uit, samen thuis." ZIERIKZEE. Enige tijd al en enige tijd nog zijn in ,,'t Lange Uus" wandkle den te bewonderen van de Noordgouwse kunstenares Ted Sligter. Om een indruk te geven - van met name de figuratie - van dit werk hier enkele mo tieven. Mede hierdoor, het gekozen materiaal en de figuraties is doorgaans een voortreffelijk geheel ontslaan. (Foto's: Zierikzeeschc Nieuwsbode) Z.V.U. Henk Elsink „op vleugelen" van de Z.V.U. tweemaal in een mudvolle Concertzaal, dinsdag en woensdag: woensdag uiteraard voor de mensen, die dinsdag niet konden. Misschien is dit voor een recensie een te caba- ret-achtige mededeling, maar de feiten liggen er. Henk Elsink, (vak) man uit de (alweer) ex-Koopermolen en nu volop in de provincie, die - zo bleek - ook frekwent inhaakt op hetgeen we allemaal al eens hoor den op de toverbuis of op het dag kastje met de pratertjes en de zan gertjes. Helemaal een one-man-show van Elsink, in dit keuze-repertoir uil een geweldig aantal liedjes, schetsjes, grollen en grappen aangeduid met het Duitse „Witzen". in een puris tisch badje gestopt en dan worden het „Wietsen". Bij elkaar gehanteerd hoorde en zag een „lekker" publiekje" eigen tijds cabaret, maar soms toch ook wel veel naar een oude formule, het geen niet hindert als er een vakman op de planken slaat en Elsink is vakman, niet de allergrootste, maar hij maakt teksten en liedjes zelf en „dat kan*gewoon niet". Maar het kan wel en hot wordt met een „touch" van nonchalance en vaak heel geinig op de /.aal over gebracht. Mini-wijsheden als in het liedje: „Wat is geluk" hel is voor iedereen anders en rake. smeuiige typeringen als in „De sexboetiek" waren gerangschikt in een program ma. dat in beeldend vermogen uiter sten kende: „Speech van Gerrit" „Hots boem knots" cn in evenwich tige dosering ook een vleugje me lancholie meekreeg, als in „Een doodgewoon liedje". Topper (bekend van radio en tv) „De lift" deed de zaal ademhalen van herkenning op het moment dal (misschien) iedereen dacht „De bom van Bakema" le ho ren. Vlot, met ook sterk mimisch vermogen gebracht allemaal cn met een ruime marge om (recht-toc- recht aan) in te spelen op het pu bliek (in „Opa") samen een licht me- nutje voor een gezellig avondje uit zonder grote pretenties, maar met talrijke gedifferentieerde lachertjes. En de man die er over schrijft be hoeft zich (vrij naar Elsink) ook niets te verbeelden, want „hij weet hoe het moet. maar kan het zelf nici". Zo iets maakt bescheiden. Dit nog tot slot: alle steun kreeg de artiest van het soepel spelend combo. dat de zaal een avond pret tig vulde met klank cn ritme. BdV Indien onverhoopt zou blijken dat, na overleg tussen de betrokken par tijen, geen overeenstemming omtrent schadevergoeding kan worden be reikt, kan deze zaak bij de bevoegde rechter aanhangig gemaakt worden. Dit o.m. deelt de minister van Landbouw en Visserij, mr. A. van der Stee. mede in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden, de heren Hartmeijer en Roels en mevrouw Langedijk-De Jong inzake het verlangen van yer- goeding voor olieschade die mogsel- kwekers aan hun produkt hebben geleden na een aanvaring in de Oos terschelde. De bewindsman deelt voorts mede dat nog niet volledig kan worden vastgesteld, hoeveel mosselen en hoelang deze niet voor consumptie geschikt zullen zijn. ZIERIKZEE Verhoging Groene Kruis-contributie Wij vernemen van bestuurszijde dat de Groene Kruis-afdeling heeft moeten besluiten tot kontributie- verhoging. De noodzaak hiervan wordt bepaald door een verhoogde afdracht zowel aan de landelijke als de provinciale vereniging, de voor geschreven verhoging van de sala rissen en de verhoogde prijzen van de aanschaf van magazijngoederen en het onderhoud. De kontributie is thans bepaald op f 18 per gezinslid een voor deze tijd nog zeer laag be drag. dat duidelijk ligt beneden het landelijke gemiddelde. Familie-avond Chr. Plattelandsorganisaties De Chr. Plattelandsorganisaties organiseren op vrijdag 25 januari In het Hervormd Verenigingsgebouw de jaarlijkse familie-avond. Na ope ning door de CBTB-voorzitter, de heer J. A. v. d. Bijl spreekt voor de pauze ds. J. Westerink te Nunspeet over het onderwerp: „Toekomstver wachtingen". Nadien wordt de vergadering her opend door de CPB-presidente mevr. C. M. Boot-Dieleman. Geprogram meerd zijn: een zang- en spreekspel (CPB) en een schets: „Zeg het met bloemen", gebracht door de CPJ. NCVB-af deling' „Wie regeren ons eigenlijk" Dinsdag 15 januari waren ongeveer 40 dameslcdcn van de N.C.V.B. in de rokreatiezaal van de Ger. Kerk bij een onder leiding van de presidente, mevrouw Hack. Zij opende met ge bed en schriftlezing uit Exodus 33 en een meditatie. Als spreekster van deze avond werd mevrouw Hooij uit Middelburg welkom geheten met als onderwerp „Wie regeren ons eigenlijk?" Op een rustige en duidelijke wijze toegelicht met dia's vertelde zij hoe de burgerij door middel van stemmen bij de ver kiezingen inspraak heeft bij het sa menstellen van de regering. Na dc pauze met koffie en enke liet zij kleurendia's van de gouden koets zien. waarbij elk onderdeel apart bekeken en toegelicht werd. Zij kreeg een welverdiend applaus. Na afhandeling van verschillende huishoudelijke zaken werd gezongen psalm 75 1 cn eindigde mevrouw Hack met dankgebed. NIEUWERKERK, 16-1. De afde ling Nieuwerkerk van de Be jaar- bond houdt volgende week maandag 21 januari, de jaarvergadering in het Dorpshuis. Het bestuur zal dan verslag geven van de belangrijke feiten uit 1973, en over het gevoerde financieel be leid. Deze in luttele jaren in ledental verdrievoudigde vereniging, die daarmee tot een der grootste van het dorp werd, ki'ijgt steeds meer be langstelling, o.a. door de georgani seerde reizen en ontspanningsmid dagen. Nog in deze maand is een derge lijke middag te wachten, daarover zijn de afspraken reeds vastgelegd. Nu de vereniging als maar groeit en het werk dientengevolge toeneemt zal misschien overwogen worden, of er nog wel met zulk een klein be stuur moet worden voortgegaan. De leden zullen zich daarover kunnen beraden, in de hoop dat er voldoen de bereidheid is om aan het werk deel te nemen. Al met al wordt het een zeer belangrijke vergadering. Om deze reden verwacht het be stuur een grote opkomst, opdat de leden volledige inspraak krijgen over 1973, alsmede over de plannen voor 1974. Vanzelfsprekend worden ook de dames verwacht. Er zijn ook veel vrouwen lid en zij hebben vol ledig inspraak en stemrecht. Het bestuur zou het voorts zeer op prijs stellen dat ook de jongere leden zo mogelijk present zijn - het lidmaatschap is immers open vanaf 55 jaar - vertrouwd wordt dat aan de oproep in ruime mate gevolg wordt gegeven. ZIERIKZEE. Bij de landbouwer de heer B. Viergever aan de Nieuwe Kool- weg wierp een ooi twee lammeren, ook twee „meisjes". Wel een bewijs - dat hoe verder dan ook - de lente in aantocht is. (Foto: Zierikzeesehc Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3