frank eva jé IN MEI KOMT MEER-DAN-TON VUILNISAUTO MONDRAGON - ZIERIKZEE CMC-Melkunie sluit enkele bedrijven „BIJEFFEKT" Vergadering regio-reinigingsdlenst s- a- Een heerlijke avond echt gezellig uit Vijf of één guldendat is de vraag Stormschade in Middelburg 2 Lus mui cle economische en fi nanciële gevolgen en die van de mogelijk grotere werkloosheid, staat één ding vast: de energie crisis heeft wonderlijke bij-effek- ten. De mensheid gaat zich bezin nen of liet wel goed gaat met steeds meer, steeds groter, steeds luxer, steeds gemakkelijker en met name het verkeer krijgt een ern stige les te leren: voorzichtiger en minder (snel) autorijden spaart mensenlevens en niet zo weinig ook. Zeer binnenkort verschijnt te Brussel een rapport over de recen te ontwikkelingen in de EEG-lan- den op dit punt. De voorlopige cijfers wijzen nu al uit dat er hon derden mensen minder op de weg de dood \opden, als gevolg van de beperkende bepalingen, die het weg\ en oer ondervindt. Om bij eigen land te blijven zou verschuiving naar gunstiger cijfers is een groot goed. Opschui vend naar de 4000 verkeersdoden per jaar, werd het echt wel tijd dat - hoe dan ook en door wie of wat dan ook - een waarschuwende vinger werd opgestoken. Het is een gruwzame zaak als een volk zich neerlegt bij een zo verschrik kelijke jaarlijkse katastrofe, die zo onnoemlijk vertakt leed teweeg brengt, in de mening dat er toch niets aan te doen zou zijn. De on vrijwillige proef heeft uitgewezen dat er wel degelijk iets aan te doen is. Als straks alle oliebonnen zijn verbrand en het kostbare vocht - bij wijze van spreken - uit de pom pen spuit, zou het goed zijn als de winst van de crisis behouden bleef. Het snelverkeer moet aan banden;, geen knellende banden, maar be schermende banden. Strengere eisen en een blijvende snelheids beperking zouden zegeningen voor land en volk zijn, want achteruit- ziende blijkt veel uit de hand te zijn gelopen. Ilard jakkeren heeft geen enkele zin; ook al wordt het tegendeel beweert, het heeft geen zin. Nog recentelijk is er een interes sante proef genomen met een dwars-cloor-het-land-rit, waarbij de ene chauffeur „alles" mocht en plank-gas reed en de ander het heel bezadigd en rustig deed. De winst was nog geen kwartier en daarin waren voor de eerste chauf feur dan alle risiko's over een af stand van rond 300 km potentieel aanwezig. Door de autoloze zondag (die zal wel niet terugkeren), is ook weer de ontdekking gedaan, dat een heel ander leefpatroon moge lijk is, dat heel fijne dingen met zich brengt en (alweer) tientallen lévens spaart. Zulke zaken zullen toch van invloed moéten zijn op de ontwikkeling in de toekomst. Als alles straks weer „als vanouds gaat, dan heeft die hele crisis - of vermeende crisis - geen snars ge holpen en gaat het er op de weg (maar niet alleen op de weg) som ber uit zien. De sprong van het stappende paard naar de vierde versnelling van een auto is te snel en in te korte tijd genomen. Daar kan iets aan gedaan worden; de „crisis" heeft het nu al aangetoond, als „bij-effekt". Kftpifaal aan smartcgckl AGENDA ZIERIKZEE, 16-1. In de woensdagmorgen in het ge meentehuis te Zierikzee gehouden vergadering van Reinigingsdienst Sehouwen-Duiveland kreeg de hêei- Groen, die voor het eerst als vertegenwoordiger vah Zierikzee, een vergadering van de Raad van Bestuur bijwoonde een extra welkoms (woord. Dank werd gebracht aan de wethouders Boot (Middenschouwen en Steur (VVesterschouwen) voor hun bemoeiingen betreffende toewezen van weide grond, voorheen eigendom van de heer Van den Hoek, nu verpacht aan de Reinigingsdienst. Een demonstratie met de vuilnisauto toonde aan, dat, z(j het hier en daar wat moeilijk, toch in Zierikzee in alle nauwe straatjes van de binnenstad kan worden gereden. De nieuwe auto zal wellicht in mei a.s. arriveren. De totale aanschafkosten zullen plm. f 106.83G,bedragen. Het stemrecht was eerder vastgesteld op 1 stem pér 1000 inwoners al was daaraan niet altijd de hand gehouden (zonder dat dit de besluitvorming ooit heeft beïnvloed). Ingevolge de regeling in art. 19, krygen Zierikzee 9, Dui- veland en VVesterschouwen ieder 5, Brouwershaven 4, en Bruinisse en Mid denschouwen ieder 3 stemmen, totaal 29 stemmen. Bij cle daarop gehouden stemming worden de heren: A. P. Schouwe- naar tot voorzitter, E. Baerends tot vice-voorzitter en de heer C. Bij de Vaate tot lid van het dagelijks be stuur benoemd. Alle benoemden kre gen 29 stemmen. Na enige diskussie werd het presentiegeld vastgesteld op 75 procent van het presentiegeld van de Gemeenteraadsvergadering. Door de N.V. Watermaatschappij Zeeland zal een nieuwe transportlei ding worden gelegd van Haamstede naar Zierikzee. Het is de bedoeling dat deze leiding wordt gelegd in het perceel weiland dat eigendom is van de dienst in de strook tussen sloot en de beplantingsgordel. Zakelijk récht Hoewel het niet gebruikelijk is op de eigendommen van de publiek rechtelijke lichamen een zakelijk recht te vestigen ingevolge de -Be- lemmeringswet, wil genoemde Maat- Goud op straat SYDNEY, 16-1. In het stadje Ti- booburra op 1.200 km ten noordwes ten van Seydney ligt het goud op straat. Als gevolg van hevige regen val - er viel in acht uur meer dan 20 cm - spoelde er veel grond weg. Toen de bui voorbij was lagen er goudkorrels op straat. De bewoners zijn goudzoekers geworden. Derde oog hij vogels MUNCHEN, 16-1. Vogels beschikken waa rschijnlij k over een „clercle oogwaarmee zij geen voorwerpen maar wel de verschillen in licht sterkte in de loop van een dag kunnen waarnemen. Tot deze konklusie zijn medewerkers van het Max-Planck-insiituut voor gedragsfysiologie te Er- ling-Andechs in Opper-Beieren gekomen bij proeven met vin ken. Men heeft nog niet kunnen vaststellen waar dit derde oog" zich bevindt. Het is ech ter zeker dat het ergens op de kop van de zangvogel zit. Bij het onderzoek waren de on derzoekers er van uitgegaan dat hel gedrag van de vogel, naar gelang het jaargetijde sterke verschillen vertoont die afhangen van de lengte van de dagen. nisbelt. Wethouder Hoogerhuis, die meermalen de Hoosjcsweg passeert, zou graag zien dat de belt meer aan het oog kon worden onttrokken. Er \yerd ook nog gesproken over be planting die tengevolge van de zoute kwel, niet tot zijn recht kwam en af stierf. Deze zal moeten worden ver vangen. Als laatste punt werd nog beslo ten het bestuur te machtigen tot het aangaan van een kasgeldlening tot maximum f 250.000.- WEST PALM BEACH (Florida),16 -1. Een katongerechl in Wesl Palm Beach heeft 750.000 dollar smarte- geld toegewezen aan een 63-jarige vrouw die had aangevoerd dat zij als gevolg van een val van een mo biele brancard voor het lei>en in valide was geworden. liet ongeluk overkwam mevrouw Mabel Hills uit Franklin in Tennes see toen ze in april 1071 voor een heupoperatie in het John F. Kenne dy ;iekenhuis in West Palm Beach verbleef. De val van de brancardzou door een wieldefekt zijn veroorzaakt. Sindsdien zit ze in een invalidewa gentje. Op het tijdstip van het ongeluk was meiwouw Hills onderwijzeres. Advertentie schappij in dit geval een uitzonde ring maken, omdat het niet uitge sloten is, dat de dienst na verloop van tijd het terrein verkoopt. Op het terrein wordt daarom eeh zakelijk recht gevestigd als bedoeld in art. 5 van de Belemmeringswët Privaatrechttot het leggen, hebben, gebruiken, inspecteren, onderhouden, herstellen, vervangen en verjvyderen van een waterleidingsbuis met toe behoren. In de overeenkomst met de watermaatschafPPÜ wordt uitdrukke lijk vastgelegd, dat schade ontstaan door buisbreuk, voor rekening van de watermaatschappij komt. Aclit meter Wanneer men, het huisvuil tot 8 meter hoogte op de belt opstapelt is het niet denkbeeldig, dat de slap pe ondergrond gaat werken en buis breuk zou daardoor kunnen worden bevorderd. De .watermaatschappij is bereid alle risico van dien, op zich te nemen. - Ook schade als gevolg van ver ontreiniging van het drinkwater zal nooit op dé Reinigingsdienst künnen worden verhaald.- 1 Besloten- werd het bedrag van deelname in dé vel-waarbórg rege ling bij de F.O.G. te verhogen tot f 35000.-, de premie daarvoor is 6% of f 210.- per jaar. Omdat de belt iedere avond met zand moet worden afgedekt (volgens nieuw systeem) is veel zand nodig. Besloten wérd van het Aannemers bedrijf L. C. Bom te Burgh 20.000 m-'! zand aan te kopen a f 6.60 per m;!. Dit vergt wel een fikse investering met inbegrip van 16% B.T.W. f 153.120.- en een renteverlies over 5 jaar bedraagt bij een rente van 9% f 37.800. Een krediet' van f 153.820.- wordt daarvoor verleend. Plaatzand komt met f 9.- per. ril3 nog heel wat duurder. Een groot deel van de prijs van f 6.6Ö wordt veroorzaakt door de transportkosten, die steeds hoger zullen stijgen. De woning (ook voorheen in ge bruik) van de heer D. van den Hoek zal aan deze worden verhuurd voor 1' 1500 per jaar. De overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt in dier voege gewijzigd, dat altijd een bestuurslid zal moeten tekenen, naast de handtekening van de dirèk- teur, wanneer rekening courant op drachten worden verstrekt. Container-tarieven Als de nieuwe huisvuilauto in dienst wordt genomen zullen con tainers meerdere malen per week kunnen worden geleegd. Dit gaat dan natuurlijk wel meer kosten: Het ta rief wordt vastgesteld als volgt: Eeh container 1100 liter gehele jaar 1 x per week f 440,-; container 1100 liter 15-3-15-9 1 x per week f 330.-; een container 770 liter gehele jaar 1 x per week f 330.-; ee cnontainer 770 liter 15-3-15-9 1 x per week f 250.-. Twee keer per week ledigpn dub bel tarief, drie keer ledigen drie keer tarief, 's Zaterdags ledigen 175% v. h. normale tarief; 770 liter gehele jaar eenmaal per 14 dagen ledigen f 250,- idem eenmaal per maand le digen f 175.-; 1100 liter gehele jaar om de 14 dagen f 330.-, idem per maand f 250.-. De begroting 1974 wordt in over eenstemming gebracht met de in de ze vergadering genomen besluiten (verhoging uresentiegeld, premie fraude verzekering en vergoeding van de Watermaatschappij, terwijl de ka- pitaaldienst wordt verhoogd met f 153.120.- zijnde de kosten zandaan- koop. Rondvraag In de rondvraag werd nog gespro ken over de beplanting van de vuil- Hotel - Restaurant - Bioscoop Concertzaal - Telefoon (01110) 2670 Donderdag 17 en zaterdag 19 januari hing apart together fi - L willeke van ammelrooy hugo metsers lex goudsmit holmen woudenberg elsje de wijn sylvia kristel pimdelaparra wim verstappen Aanvang voorstelling 8 uur. Toegang 18 jaar. Profiteert u dan van ons speciale CINEMA-MENU a 15,— (inel. bios coop). Sneetje champignons Kop Russische vleessoep Gehakte biefstuk „Westmoreland" krokctaardappelen, groenten Chipolatapudding Onze keuken is vanaf 5 uur geopend, de hoofdfilm begint om half negen. U heeft dus rustig de tijd om van het menu te genieten! DEN HAAG, 16-1. Mensen, die pas dinsdag naar de postkantoren zijn gegaan, kwamen tot de ontdekking, dat ztf voor hun extra toewijzing van beri^inebonneii laitg niet altijd vijf gulden moesten betalen zoals was aangekondigd. Man steekt schoonvader dood EINDHOVEN, 16-1. De 57-jarige Th. Netten uit Eindhoven is woens dagmorgen in de omgeving van zijn woning door zijn schoonzoon, de 32- jarige H. H., met een mes dodelijk verwond. De schoonzoon probeerde zijn vrouw, met wie hij in een echt scheidingsprocedure lag, bij haar vader-weg te halen. Daarop ontstond een twist, waarop H. H. zijn schoon vader neerstak. „Straf" op minder stroomverbruik DEN HAAG. 16-1. Hel Konsumen- ten Kontakt en de Consumentenbond zijn erg verontwaardigd over de plannen, die er bestaan om de elek triciteitstarieven te verhogen mede op grond van de daling van het stroomverbruik. Het stroomverbruik daalt o.a. doordat het publiek op aandringen van de overheid zuiniger met stroom is geworden. Het Konsu- menten Kontakt. daarin bijgevallen door de Consumentenbond, noemt het een onverteerbare zaak. dat de medewerking van do consument aan een besparing van het energiever bruik nu dreigt ie worden bestraft. De Eerste Kamer behandelt de „Veronicawet". Op de gereserveerde tribune volgen direkteur Bul Verwey en programmaleider Rob Out raandachtig de gebeurtenissen in de Kamer (foto I). Foto 2: Achter de regeringstafel zit v.l.n.r. minister Van Doorn (c.rm.), staatssekretaris Van Huiten (verk. en waterstaat), minister Van Agt (justitie) en staatssekretaris Kooijmnn (hult. zaken). DEN HAAG, 16-1. In cle Joop van (leze maand zal CMC-Melkunie haar bedrijf te Breukeleh geheel sluiten en in haar bedrijf te Veenendaal de produktie beëindigen. Veenendaal blijft in gebruik als distributiecen trum voor speciale produktcn. De medewerkers van belde bedreven, de centrale ondernemingsraad en de vakorganisaties z\jn volgens hel CMC-blad „Melk" op de hoogte ge steld van de veranderingen. De produktie van de beide bedrij ven wordt in andere fabrieken van CMC-Melkunie voortgezet. De pro duktie van koffieroom en chocolade melk was al van Brcukelen ver plaatst naar Rotterdam-Overschie; andere akliviteiten van de Breuke- lense vestiging gaan nu naar Woer den. Vorig jaar verwerkte Brcukelen nog dertig miljoen kilo melk. De boeren die er hun melk plachten aan te voeren kunnen voortaan bij an dere Melk-Unie-bedrijven terecht. De produktie van Melk-Unic Vee nendaal gaat naar Amersfoort. Om er ruimte voor te maken zal men de produktie van gesteriliseerde melk van Amersfoort overbrengen naar Rotterdam-Overschie. Donderdag 17 januari Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. filmvoorstel ling, („Frank en Eva"). Haamstede Winterzaal Herv. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, „Nut en Genoegen". Oosterlaml Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afde ling Duiveland Plattelandsvrouwen Bond. Vrijdag 18 januari Zierikzee Concordia, 19.30 uur, ontspannings avond voor de bejaarden (U.V.V.). Nieüwerkerk Vergaderzaal Geref. Gemeente, 19.30 uur, SGP-Studievereniging. Oosterland Cpnferentiekamer. 19.45 uur, „Oos- terlands' Fanfare". Zaterdag 19 januari Zierikzee Concordia; 19.30 uur, P.J.Z. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, („Frank en Eva"). Westcnschouwen Hoofdingang Domeinen, 13.30 uur Wedstrijden Zeeuwse crosscompeti tie; 15.30 uur, prestatielopen (Delta Sport). Door een wijziging - maandag avond - van de distributiekostenbe- schikking bleek, dat zij, die tot 25 liter benzine of 30 LPG-bonnen toe gewezen hadden gekregen, voor deze bonnen maar één gulden behoefden te betalen. Zij, die meer ontvingen, moesten vijf gulden neertellen. Het vervelende van de nieuwe re geling is, zo geven het ministerie van ekonomjsche zaken en de PTT toe, dat er nu mensen zijn, die vóór de wijziging bonnen voor minder dan 25 liter in ontvangst hebben genomen maar daar wel vijf gulden voor hebben betaald. Waren zij pas dins dag naar het postkantoor gegaan dan hadden zij maar een gulden behoe ven te geven. Briefje van pyromaan WINSCHOTEN, 16-1. De Oostgro- ningse pyromaan heeft opnieuw een briefje geschreven aan een regionale krant. In het opnieuw op een schrift blad gekrabbeld schrijven spot de brandstichter met de politie. „Nu weet ik toch hoeveel de beloning is die op mijn kop staat, veel geluk, zie nu maar dat je me krijgt". De pyro maan heeft zich met deze derde brief opnieuw aangewezen als de gevrees de brandstichter die door de hele Groningse politicmacht wordt ge zocht. In de laatste brief merkt hij nog eens op niet zo dom te zijn als de politie denkt en voegt er in onlees baar schrift iets aan toe als: „ogen openhouden en niet weer in slaap vallen, heren politie, net als Luttje- lo". De brief is in Winschoten op de bus gedaan. Ook Chinezen slacht offer in Djakarta D.JAKARTA, 16-1. Tienduizenden hebben woensdag in Djakarta hun woede gekoeld op de weinig popu- larie Chinese minderheid. Zij ver nielden Chinese winkels en ver- maaksinrich tingen. De grootscheepse demonstraties begonnen dinsdag met akties tegen winkels die Japanse goederen ver kochten en auto's van een Japans merk. De studenten zijn met betogen begonnen. Zij wilden hun ontevre denheid uiten over de vergaande ckonomische penetratie van Japan in Indonesië. Woensdag waren er voel minder studenten onder de herrieschoppers. De studenten hebben zich van de akties tegen Chinezen gedistan- cieerd. Zondag 20 januari Foyer Concertzaal. 12.00 i ur, koffie concert Ned. Harp-trio. Maandag 21 januari Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, afdeling Phi- latelica. Gemeentehuis. 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. Nieüwerkerk Dorpshuis, jaarvergadering afdeling Nieüwerkerk, Algemene Bond van Bejaarden. Dinsdag 22 januari Zierikzee „Mondragon", 20.00 uur, lezing streekgeschiedenis. Woensdag 23 januari Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw, 20.30 uur, bejaardensociëteit N.C.V.B. Zonnemaire Gemeenteschool. 14.00 uur, Welfare- kursus. Donderdag 24 januari Zierikzee Lanbouwhuishoudschool „Prinses Juliana", 19.30 uur. vergadering Werkgroep Zierikzee. Stichting Hulp Noox-d-Ierland. Vrijdag 25 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur. familie-avond Chr. Plattelandsorga nisaties. Burgh Hotel Bakker, 19.30 uur, vergadering Kon. Muziekver. ..Witte van Haem- stede". Dinsdag 29 januari Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ol 4188 Bezorging: (01110) 4188 MIDDELBURG. 16-1. De zeer zware storm die in het zuidwesten van ons land van woensdag tot don derdagochtend heeft doorgeraasd en waarbjj stoten niet orkaankracht werden gemeten op de stations van de KNMI in de Bilt en te CadzanJ, heeft in Middelburg enige tonnen schade aangericht. Zo werd een ballonsporthal door ecu hevige rukwind uiteengereten, daarna stortte de hal grotendeels in. Ook verleden jaar tijdens de orkaan 'op 2 april is de ballonhal vernield. Van een modern bejaardentehuis is een groot deel van de dakbedek king weggeblazen. Van het kantoor der directe belastingen te Middel burg werd eveneens schade gemeld. Een grote ruit werd door de storm ingedrukt. Op verscheidene plaatsen in Middelburg zijn bomen ontwor teld en grote takken afgerukt, dak pannen afgewaaid en schoorstenen omver geblazen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2