STRIJDEN VOOR LAGERE PRIJZEN Sinas Energiecrisis spaart levens in het verkeer Nog wel degelijk boycot tegen Nederland Eén huishoudschool voor algemeen en prot. Chr. onderwijs te Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gesprek consumentenorganisaties met minister vruchtenlimonade Handhaving van „De Schutse" niet mogelijk De troepen vermindering Iraans olieprojekt in België van de baan? ZEor Dl ftllT Opvarenden kapseizende Deen gered ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21422 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTJE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (OHIO) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T W. In dit nummer: Nieuwe auto voor regio-Reinigingsdienst DEN HAAG, 16-1. Minister Lubbers vau economische zaken zal vandaag (donderdag) opnieuw een gesprek mei de Consumentenbond en het Konsumentenkontakt hebben. De beide organisaties zullen op het ministerie een gesprek met de betrokken ambtenaren hebben over de prijzenvoorliehtingscampagne, die zij op touw willen zetten. De minister heeft te kennen gegeven, dat h\j daarbij aanwezig zal zijn en de consumentenorganisaties zullen van deze gelegenheid gebruikmaken om een aantal wensen, die zij ten aanzien van het beleid van de, minister hebben naar voren te brengen. Zy willen bevriezing van de prijzen in die sectoren, waar het rendement van de bedrijven dat mogelijk maakt. Met het verstrek ken van goedkeuring voor prijsverhoging wegens onderbezetting moet de minister zeer spaarzaam zijn. overheidsbezuinigingen aangekon digd vervat in èen lijst, die er als volgt uitziet: Voortgezet onderwijs 38 miljoen; Academische ziekenhuizen 34 miljoen; Instellingen wetenschappelijk onderwijs 40 miljoen; Rijks wegenfonds 95 miljoen; PTT 10 miljoen; Rijkswaterstaat 13 miljoen; Verlaging defensiebudget 100 miljoen; Woningwetwoningbouw 51 mil joen; Rijksgebouwendienst 15 miljoen; Ruilverkaveling 20 miljoen; Be j aardenziekenfondsverzekering 13 miljoen Cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk 20 miljoen; Ontwikkelingshulp 10 miljoen. Hij moet voorts meer openheid betrachten inzake prijsovertredingen zodat de namen van de prijsopdrij- vers duidelijk bekend kunnen wor den gemaakt, met andere woorden de prijsopdrijvers moeten aan de schandpaal. Advertentie V literfles m Kleinere inbond Er bestond al een plan om hèt kartelregister openbaar te maken en de minister moet dit plan versneld uitvoeren. De straffen voor prijs- overtredingen moeten zwaarder wor den en er moeten maatregelen wor den getroffen in het kader van de prijzenwet om te voorkomen dat door het aanbrengen van kleine wij zigingen aan produkten deze wet wordt ontdoken. Producenten laten bijv. wel een verpakking en prijs onveranderd van een artikel, terwijl de inhoud van de verpakking kleiner is geworden. Voorts zal minister Lubbers wor den gevraagd om eventuele plannen tot het uitvaardigen van sectorsge- wyze prijsbesehikkingen met de ar gumentatie daarvoor van te voren ter kennis te brengen van de con sumentenorganisaties. Overheidsbezuinigingen Intussen heeft het kabinet Den Uyl Niet afwijken van lesduur DEN HAAG, 16-1. De verschuiving in de schooltijden om de belasting van het openbaar vervoer zoveel mogelijk te spreiden mag niet leiden tot bekorting van de lesduur. Het is de scholen voor het voort gezet onderwijs niet toegestaan af te wijken van de voorgeschreven les duur van 50 minuten. Minister van Kemenade (onderwijs) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het PvdA- kamerlid Van Ooijen. Solzjenitsin-uitzending' gestoord MOSKOU, 16-1. De Sowjet-Unie is begonnen met het storen van uit zendingen van het Westduitse radio station „Deutsche "Welle" om te ver hinderen dat Russische luisteraars het programma over het nieuwste boek. van Solzjenitsin, „Goelag Ar- qjüpel", volgen. Dit is woensdag uit Duitse kringen in Moskou vernomen. De storingen begonnen dinsdagavond na een nieuwsuitzending van 15 mi nuten, toen de Deutsche Welle be gon met het voorlezen van passages uit het boek. BRUSSEL, 16-1. Het ziet er naar uit dat de energiecrisis met hét zon- dagsrijverbod, snelheidsbeperkingen en benzinedistributie in Europese landen een daling van het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop heeft teweeggebracht. Ofschoon de meeste landen nog niet gereed zijn met de statistieken over de twee laatste maanden van 1973, duiden de eerste rapporten op een vermindering van het aantal do delijke slachtoffers. Een functionaris van het Belgische ministerie van verkeer zei dat „met de gegevens nog wordt gewerkt maar dat volgens de eerste aanwij zingen het aantal ongelukken en het BEIROET, 16-1. „De honorair- consul van Koeweit in Den Haag heeft zyn persoonlyk standpunt weergegeven, dat los staat van de positie van Koeweit en van de Ara bische landen", zo heeft volgens de correspondent in Koeweit van het Libanese blad „Al Anwar" de Koe weitse minister van staat voor ka binetszaken, Abdel Aziz Hoessein, verklaard. De Koeweitse minister van staat Abdcl Aziz Hoessein heeft verder gezegd, dat olicblokkadc tegen Ne derland nog steeds van kracht is en slechts opgeheven zou kunnen wor den bij besluit van de organisatie van Arabische olie-uitvoerende lan den. ZIERIKZEE, 16-1. Handhaving van de prot. chr. huis houdschool „De Schutse" te Haamstede als zelfstan dige school is niet langer mogelijk. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. is er dezer dagen, aldus vernemen wij, mee akkoord gegaan dat aan alle belanghebbenden werd voorgesteld de prot. chr. huishoudschool „De Schutse" van Haamstede over te plaatsen naar Zie rikzee. „De Schutse" gaat dan samen met de Zicrikzeesc huishoudschool „Prinses Juliana" één school vormen, en wel met ingang van het schooljaar 1974/1975. Bestuur en administratie zullen blijven berusten bij de Z.L.M. Vorige week werd deze opzet in een aantal bijeenkomsten doorgesproken met de directies, leerkrachten, Commissie van Bijstand, bestuur van dc Stichting Prot. Chr. Onderwijs en dc Algemene Bond van Onderwijzend personeel, waarbij men zich in grote lijnen met de plannen heeft kunnen verenigen. Het Z.L.M.-bestuur heeft dan ook besloten bij het ministerie van on derwijs de nodige stappen te onder nemen om voor het schooljaar 1974/ 1975 met één huishoudschool te Zie- Landbouiohuishoudschool „De Schutse"'. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) rikzee, voor zowel algemeen als pro testants christelijk georiënteerd on derwijs te kunnen starten. Bij de opgave van nieuwe leer lingen kunnen de ouders hun kin deren aanmelden of wel voor een algemeen georiënteerde eerste klas (sen), of een prot. chr. georiënteerde eerste klas. Deze laatste eerste klas zal samen met de aan het einde van dit schooljaar aanwezige klassen 2 en 3 van „De Schutse" te Haamste de worden gehuisvest in de gebou wen van de lagere landbouwschool aan de Grachtweg te Zierikzee, waardoor als het ware een protes tants christelijke afdeling van de huishoudschool te Zierikzee ontstaat. Eén lesrooster De algemene leiding van de school komt te berusten bij de huidige di rectrice van de „Prinses Juliana- school", terwijl de huidige directrice van „De Schutse" als adjunct-direc trice zal worden belast met de da gelijkse leiding van dc prot. chr. af deling. De aan het einde van dit school jaar aanwezige klassen 2 en 3 van beide scholen blijven in dezelfde sa menstelling gehandhaafd. Er komt één lesrooster voor de gehele school. De rechtspositie van de leerkrach ten blyffc ongewijzigd. De leerkrach ten blijven in principe lesgeven aan de klassen waar ze ook nu aan les geven. Er ontstaat dus één school voor lager en voortgezet nijverheidson derwijs te Zierikzee onder één be stuur en één direktic, met een af deling voor prot. chr. lager nyver- heidsonderwys. Bij de meer gede tailleerde uitwerking van deze sa menwerking zullen zowel direkties als leerkrachten nauw worden be trokken. Te weinig leerlingen in de Westhoek Het leerlingenaanbod in de West hoek loopt sterk terug, zodat het aantal leerlingen aan „De Schutse" dit jaar beneden de 60 is gedaald. Onderzoek bij de hoogste klassen van het basisonderwijs heeft uitge wezen dat voor de komende jaren een verdere sterke daling van de aanmelding van nieuwe leerlingen uit dit gebied onvermijdelijk zal zijn. Als gevolg hiervan werd het onmo gelijk om de ministeriële normen van van een gemiddelde klassebezetting van minimaal 20 zelfs maar te bena deren, en dat betekent dat handha ving van „De Schutse" als zelfstan dige school dus niet langer mogelijk Besprekingen met dc C.B.T.B. om dc prot. chr. scholen tc Haamstede cn Bruinissc samen te voegen tot één school voor prot. chr. nyverheidson- derwys hebben deze nazomer niet tot resultaten geleid. Aan de Prinses Julianaschooi te Zierikzee zijn naast het lager be roepsonderwijs drie M.H.N.O.-oplei- dingen, nl. INAS, de O.V.B. (oriën terende en verzorgende beroepen) en vormingsklas gevestigd. In totaal volgen hier 150 leerlingen het lager en 120 leerlingen het M.H.N.O.-nij- verheidsonderwijs. aantal verkeersdoden met eenderde daalden in vergelijking met de voor afgaande maanden. WENEN, 16-1. De westelijke deel nemers aan de conferentie in Wenen over wederzijdse troepenverminde ring in Midden-Europa hebben aan de vooravond als hun mening te kennen gegeven, dat er kansen zijn op een compromis. De Nederlandse ambassadeur Jhr. mr. B. Quarles van Ufford verklaarde als woordvoerder van de 12 Navo-deelnemers op een persconferentie, dat de standpunten van oost en west ten aanzien van een aantal kwesties weliswaar ver uit een liggen, maar dat hun belangen samenvallen waar het gaat om een punt te vinden vanwaar uit zij tot een gezamenlijke benadering moeten komen. BRUSSEL, 16-1. De Belgische re gering gaat Teheran uitleg vragen over het hoe en waarom van een te legram uit Iran dat woensdagmiddag in Brussel werd ontvangen en dat het Ibramcoproject (de Iraans-Bel- gische raffinaderij in het Luikse) op losse schroeven dreigt te zetten. Be sloten is dat zo snel mogelijk een Belgische regeringsdelegatie zal af reizen om in Teheran opheldering te verkrijgen. Dat werd besloten tijdens een extra kabinetszitting (de tweede binnen 24 uur), die woensdag van half vijf tot kwart over zeven duur de. Baardloos de cockpit in SCHIPHOL, 16-1, Zonder zijn om streden baard is woensdagmiddag KLM-ecrste vlieger A. Kooi uit Zeist naar Montreal vertrokken. Het is de eerste vlucht van de heer Kooi sinds hij 5 januari door een gezagvoerder werd geweigerd om dat hij een baard droeg. „Ik heb mijn baard er vanmorgen afgeschoren. Ik ben een doe-het- zelver, dus ik ben daarvoor niet naar een kapper gegaan", aldus de heer Kooi, die daaraan toevoegde zijn baard direct weer te zullen laten groeien als het geschil over de baardgroei tussen de maatschappijen en de Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers in hel voordeel van de vliegers uitvalt. 1JMU1DEN. Een van de geredde opvarenden van de Amerikaanse sleepboot Robin 3 dankt de beman ning van de Nederlandse loodsboot die hen uit de Noordzee oppikte. De sleepboot zonk, maar alle opvaren den werden gered. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er zijn geestigheden, die slechts een droefgeestige kan debiteren. Otto Weiss Vy547 '<N 1 Verwachting tot vrijdagavond: Minder wind In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motregen; matige - tot krachtige, aan de kust mogelijk af en toe harde wind uit zuidwest tot west; min.-temperaturen ongeveer 5 graden, maxima morgen rond 9 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon 0 tot 3. Min.-telnperaturen: 2 tot 6 grbden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 jan. Zon op 8.39, onder 17.02 Maan op 4.52, onder 12.45 Nieuwe maan: 23 januari (12.02) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 18 jan. 11.10 23.59 4.53 17.27 Doodtij: 17 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-1. Het KNMI deelt mede: De depressie die in hel Wad dengebied korte tijd een zware noordwesterstorm veroorzaakte, be vond zich donderdagochtend in de omgeving van Kopenhagen. De luchtdruk in het lagedruk-centrum bedroeg daarbij ongeveer 987 mil- libaar. De depressie wordt op de voet gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk die donderdag middag voor een kortstondige weersverbelering zal zorgen. Het regengebied van een warmtefront zal echter donderdagavond en vrij dagnacht opnieuw regen en motre gen brengen. PLYMOUTH, 16-1. Dank zij een internationale reddingsactie zijn in het Kanaal woensdag elf opvarenden gered van dc Deense kustvaarder „Mcrc Enterprise" die in een storm met windstoten tot 160 kilometer per uur was gekapseisd. Vijf zeelieden zyn verdronken. Van de overlevenden werden er zeven, onder wie een vrouw, gered door Westduitse en Britse hef- scbroefvliegtuigen die gezamenlijk oefenden op een Britse marinebases bij Plymouth. De vier overigen wer den door het Sowjelrussische schip Leningrad aan boord genomen. De „Merc Enterprise" was op weg van Trepori bij Diepe naar Cork in Ierland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1