Beleggingshewijzen van de RPS! EUROPESE VEILIGHEID rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente Rijkspostspaarbank 7 BLIK DOOR HET WERELD CA*>WJ& "AM 9 Nabetaling huisartsen Hasj in gasgenerator Coupon Stuur mij informatie overBeleggingsbewijzen/Beleggingsrekeningen van de RPS H3IMSJ uw nationale spaar instelling Saoudi Arabië vindt olieprijzen te hoog Wat biedt de BEELDBUIS <^e verdwenen verloofde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 januari 1974 Nr. 21421 Advertentie ln Kopenhagen hebben de negen landen van het verenigd Europa vergaderd. De resultaten ivaren ook mager dat zelfs onze minister Van der Stoel naar waarheid kon bewe ren dat er volkomen onsubstantieel gepraat was. En deze minister kan zelf al niet bogen op erg veel sub stantie in zijn politiek. Wij staan dus nog ver van een werkelijke gemeen schap. Het is goed zich dat te reali seren voor een klein land dat zelf voor de EEG al de nodige offers bracht. Nederland heeft voor de EEG ook veel gedaan aan het binnenlood sen van de Engelsen. Die uiten hun dankbaarheid door opnieuw te trachten zoveel mogelijk tweedracht te zaaien en met name de kleine landen in de kou te laten staan. Dat laatste zou bijvoorbeeld kunnen ge beuren door het oprichten van een veiligheidsraad waarin Frankrijk, Engeland en W est-Duitsland de eerste viool gaan spelen. Wij kennen reeds een veiligheids raad in UNO-verband, die bepaald geen goede klank heeft in de wereld. Maar de Europese veiligheidsraad zou iets anders inhouden. Die zou. bedoeld zijn als een orgaan voor overleg tussen de regeringen van dit oude werelddeel om binnen 24 uur een klinkende uitspraak te laten doen. Dat ivorden dan uitspraken van de grote Europese drie. Wij mogen er achteraan hollen zoals in zake de verklaring over de verhou ding tussen de Arabische staten en Israël. Voor het overige moet de Eu ropese Commissie dan maar weer een rapport maken zoals ook over het energiebeleid, waar de onder scheiden landen binnen hun eigen grenzen nog niet eens raad mee we ten. Intussen neemt de betekenis van de Europese politiek in de wereld van jaar tot jaar af en worden wij een speelbal van andere gemeen schappen, zoals nu van de Arabi sche. Nederland heeft veel moeite ge daan om de Europese eenheid te versterken. Die politiek is op een mislukking uitgelopen en met name mr. Van der Stoel zal daar weinig aan kunnen veranderen. Het zou goed zijn als wij daar onze konse- kwenties uit gaan trekken door te zorgen dat in ieder geval onze mili taire en ekonomische veiligheid niet al te zeer op de tocht komen te staan. En daar heeft ons kabinet nog onvoldoende zorg voor. Realisme Realisme is hetgeen wij in 1973 en voorgaande jaren het meest hebben gemist. De welvaart is door velen zodanig ontvangen dat wij meenden niet meer te hoeven werken, niet meer te hoeven lopen, niet meer te hoeven kiezen bij de bevrediging van de behoeften. Men leefde in een roes van voortdurende reële inko mensverbetering. Tot de oliekrisis ons overviel. Nu zijn velen in een ander uiter ste vervallen. Er zijn onvoldoende aardolieprodukten op en in de we reld. Daaruit wordt gekonkludeerd dat er dus ook wel onvoldoende tex tiel zal zijn en dat er aan voedsel evenzeer gebrek zal komen. Ook denkt men in vele hoofdsteden dat de werkgelegenheid in veel bedrij ven zal verminderen. Zo valt men van de welvaartsroes in een nood- Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE ZIERIKZEE. Vrijdag was ook in stad en regio een tankdag. Bij de Fina-garage te Zierikzee was het zo druk, dat de oliepompen het te be nauwd kregen. Ze moesten worden ontmanteld en met natte dweilen afgekoeld om de oververhitting van de apparatxiur tegen te gaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) roes. Wij hebben er nog eens uit ge leerd dat een paniekstemming spoe dig kan worden verwekt. In werkelijkheid zullen wij in 1974 ongeveer 50 - 75.000 werklozen meer kunnen verivachten. Dat had ook zonder oliekrisis wel kunnen gebeu ren. Ons nationaal inkomen zou wel- eens met 3 procent terug kunnen gaan. In het zojuist vervlogen jaar 1973 gingen wij 3,7 procent vooruit. Aan het einde van 1974 kunnen wij er dus nog even gunstig voorstaan als .begin 1973. Niemand verkeerde toen in ekonomische nood dan alleen zij die daar door bijzondere omstan digheden in raakten. 'Die zullen er altijd blijven. De wereldhandel zal vermoedelijk niet stijgen maar evenmin dalen. Wij spaarden in on ze gezinnen in 1973 nog 12,7 procent van het nationaal inkomen. Als wij minder sparen kunnen blijft er toch nog wel wat over. Onze arbeidspro- duktiviteit zal ondanks alles nog verbeteren, zij het minder dan ver wacht. Als wij nu onze reserves aan inspanning en prestatievermogen eens gaan gebruiken dan winnen wij aan persoonlijke energie terug het geen wij aan geïmporteerde energie verloren. UTRECHT, 14-1. De ziekenfonds organisaties en de landelijke huis artsen vereniging hebben overeen stemming bereikt over een nabeta ling over 1973. Deze nabetaling was nodig om tussentijdse verhogingen in de salariëring van de ambtenaren - aan de hand waarvan de huisart senhonoraria worden vastgesteld -i aan het eind van het contractjaar te verrekenen. De huisartsen krijgen voor de eerste 1800 bij hen inge schreven patiënten f 2,62 voor alle volgende patiënten f 2,54. Gewapende overval UTRECHT, 14-1. Twee mannen hebben in de nacht van zondag op maandag f 15.000 buitgemaakt by een overval in een woonhuis aan de Magelhaenlaan in Utrecht. Zij forceerde de keukendeur en gingen naar de slaapkamer waar ze de heer Chr. J. de Koster en zijn vrouw met pistolen bedreigden. De man kreeg een klap met een schroe vendraaier en werd vastgehouden terwijl een van de overvallers mevr. de Koster dwong hem het geld, dat zich in de woonkamer bevond, te ge ven. Nadat ze de telefoon uit de muur hadden gerukt verdwenen ze. Een signalement is niet bekend, de mannen hadden zich vermomd met nylonkousen en ijsmutsen over het hoofd. TOURCOING, 14-1. Aan het eind van de vorige week is te Reckem, aan de Frans-Belgische grens, een auto aangehouden, waarin dertig ki logram hasjiesj in plakken werd aangetroffen. De inzittenden van de auto, die in Nederland woonachtig zijn, zijn aan het parket van Rijssel overgedragen. Het. zijn de 25-jarige J. W. en de 23- jarige J. W. Zij waren waarschijnlijk van Spanje op weg naar Antwerpen en hadden Duitse paspoorten. De hasjiesj bevond zich in de gas generator van de wagen, die overi gens ook op benzine kon rijden. De waarde van de in beslag genomen hasjiesj wordt geschat op 350.000 frank (227.500 gulden). Beethoven op de index PEKING, 14-1. In China zijn maandag Ludwig van Beethoven en Franz Schubert gerangschikt onder de buitenlandse komponisten die blijk hebben gegeven van een „bur gerlijke en kapitalistische mentali teit". Er zijn beleggingsbewijzen van f 1.000,» en f 5.000,-, Bij een looptijd van 4 jaar krijgt u 8Vs%, hij een looptijd van 5 jaar 9%. Het voordeel van de RPS beleg gingsbewijzen is dat de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest: hoge rente op hoge rente. Kijk eens wat dat betekentrvoor f 1.000,- ontvangt u na 5 jaar f 1.538,56, een toeneming van bijna 54%. Dat is per jaar ruim 10,7%. Ook hoge rente bij korter sparen. RPS beleggingsrekeningen met opzegtermijn. Ook hierbij is de rente zeer aantrekkelijk: 5Va% bij een opzegtermijn van 3 maanden, 6% bij 1 jaar, 7% bij 2 jaar en 8% bij 3 jaar. Minimum le inleg f 1000,- Speciale jeugdbeleggingsrekenin» gen met een minimum eerste inleg van f 100,- Verdere informatie Laat u informeren bij het post kantoor. Of bel het gratis nummer 0017. Of gebruik de coupon. Naam: Adres: Plaats: (In een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam) Z.N. BEIROET, 14-1. Volgens het Liba nese blad „Middle East Economie Survey" vindt Saoedi-Arabie de hui dige olieprijzen te hoog. Dat zou blij ken uit hetgeen de minister van olie van Saoedie-Arabie, Achmed Zaki Jamani, onlangs in Geneve heeft ge zegd namelijk dat de Opec (de or ganisatie van olie-exportlanden) niet het lichaam is dat over de olieprij zen van de landen aan de Perzische Golf beslist en dat Saoedi-Arabie daarom de kwestie niet in de jong ste Opec-conferentie aan de orde heeft gesteld. „We geloven dat het huidige peil van de prijzen hoger is dan het zou moeten zijn en dat daar wat aan ge daan moet worden. In de jaren zes tig was het makkelijk de prijzen te verlagen en moeilijk ze te verhogen. Nu is het andersom", aldus Jamani. DONDERDAG 17 JANUARI NED. I; Tussen zeven en acht de VPRO met Beertje Colargol, Zwij gen is goud en Popeye. Na het jour naal Berichten uit de samenleving, gevolgd door een aflevering van All in the family. De familie Bunker haalt herinneringen op aan het hu welijk van Gloria en Mike. Niet schieten FBI, de titel van een Britse dokumentaire die de VPRO tussen negen en kwart voor tien toont. Meer over de werkelijkheid van de ze misdaadbestrijders. De volgende anderhalf uur wordt besteed aan de Braziliaanse rolprent De zaak van de gebroeders Naves. Een film van Luiz Persun over onrecht, (corruptie en geweld gebaseerd op authentieke feiten uit de jaren '30 tot '40, ten tij de van het grimmig regime van de diktator Vargas. NED II: De EO, door Kan God's eigen Tros genoemd begint om zeven uur met Koffiebar. Tot acht uur vervolgens onder de titel Nasleep een korte film over een Vietnam- veteraan die aan zijn verblijf in Vietnam een heroïne-v er slaving heeft overgehouden. Na het jour naal een zangprogramma met het Chr. mannenkoor Hosanna en het gemengd koor Sursum Corda. Twin tig minuten met het programma Na der tot U gaan vooraf aan een ge sprek met sekretaris generaal van de NATO de heer Luns. Onderwerp van gesprek: de oliekrisis en de ver houding tussen de diverse macht blokken Tot elf uur kan men hierna kijken naar de film De beslissende vraag die speelt achter het IJzeren gordijn, een domineeszoon over weegt de vlucht naar het westen te wagen. Het laatste kwartier zendtijd wordt gevuld met koorzang en or gelmuziek waarop de rubriek Den Haag vandaag de uitzending op het tweede net besluit. DONDERDAG 17 JANUARI NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.40 Peilstand; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Éerichten uit de sa menleving; 20.35 All in the family; 21.00 Zipcode; 21.45 De zaak van de gebroeders Naves; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Koffiebar; 19.25 Nasleep; 20.00 Journaal; 20.20 Bun schoten/Spakenburg zingt; 21.00 Na der bekeken; 21.20 De beslissende vraag; 23.00 Met woorden en mu ziek; 23.15 Den Haag vandaag; 23.30 Journaal. HILVERSUM. De NOS-televisie is van plan, de voetbalwedstrijd Ajax- A.C. Milaan om de Super-Europacup woensdagavond rechtstreeks uit te zenden. Een definitieve beslissing hierover zal dinsdagavond worden genomen. De NOS verwacht dan met zekerheid te kunnen beoordelen, of het Olympisch stadion woensdag avond al dan niet zal zijn uitver kocht. Financiële problemen zijn er in ieder geval niet. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 52 Want wat ze via hun superieur te weten zijn gekomen - die het op zijn beurt weer heeft van inspecteur Benning, want deze heeft de komst van zijn rechecheur aangekondigd - is belangrijk genoeg om wat meer respect te krijgen voor deze provin ciale collega. Chauvinistisch als ze waren, dachten ze altijd, dat de bes te rechercheurs in de hoofdstad za ten, maar nu moeten ze erkennen, dat deze collega ook heel wat in zijn mars heeft. Die kan combineren en deduceren in de juiste zin van het woord. Omdat tot nog toe geen re chercheur op de gedachte is geko men wat meer aandacht te besteden aan tante Riek in de Rombout Ho- gerbeetsstraat. Samen met vier Amsterdamse rechercheurs bespreekt Brandt de nieuw ontstane situatie. „Belangrijk is volgens mij, dat die Jannie Erts- ma al vóór haar verdwijning regel matig bij haar tante in de Hoger- beetstraat kwam. Met welk doel? En daarna de stad inging. Waarheen Volgens mij staat vast, dat ze re gelmatig kontakt had met haar neef, Jaap Ertsma uit de Oudebrugsteeg. Volgens tante Riek was ze voor za ken in de stad. Nu zijn er twee mo gelijkheden: of tante Riek is nergens van op de hoogte en heeft het niet begrepen. Of ze is mee betrokken in de louche praktijken van het illus tere drietal: Jannie, Jaap en Freek en probeerde me zodoende bewust op een dwaalspoor te brbengen. Persoon lijk hel ik over naar het laatste. In aanmerking nemende, dat die Jannie Ertsma zich momenteel bedient van een valse naam en in het bezit is van een vervalste pas, neem ik aan, dat ze betrokken is bij de organisatie welke de passen vervalst. Of. en dat is ook niet onmogelijk, dat zij zorgt voor het materiaal, in casu de valse passen. Niet zelf, maar dat ze daarvoor haar mannetjes heeft. Nu kunnen we verschillende dingen gaan doen om te proberen de hele bende in één keer te grijpen. In de eerste plaats moeten we het huis in de Rombout Hogerbeetstraat schaduwen. Goed opletten, wie er in en uit gaat. En als er lui bij zijn, die jullie kennen, het goed onthou den en de bizonderheden over deze mensen, mannen of vrouwen, opzoe ken, zodat we ze bij de hand hebben, als het nodig is. Punt twee is: de tent van Jaap Ertsma. Persoonlijk geloof ik niet, dat we hier veel suc ces zullen hebben, maar het lijkt me niet gek als we proberen ook Jaaps gangen na te gaan. Het kan resul taat opleveren. Voorts moeten we de vreemdelingenpolitie op de hoogte stellen. Er dient intenser gecontro leerd te worden in die voege, dat men terdege onderzoekt of de passen echt zijn. Misschien kunnen we via Interpol te weten komen of ze er varing hebben met passenvervalsers. Laten we dit even aantekenen." De anderen knikken. Ze krijgen steeds meer respect voor hun colle ga. Dat is nu een politieman, die uit het goede hout is gesneden. Brandt vervolgde: „Verder moeten we eens bij de provinciale instanties informeren naar nummers en na men van, laten we zeggen, de laat ste jaren als verloren gegane passen. Ze kunnen tegenwoordig een pas poort op alle mogelijke manieren vervalsen, maar het nummer en de serieletter krijgen ze er nooit uit, omdat dit er in geperforeerd is. Als iemand van jullie zich hiermee wil belasten, kan er van het totaal een stenciltje gemaakt worden en dat moet dan naar iedereen, die passen controleert, zoals de grenspolitie, in casu de maréchaussée en de vreem delingenpolitie in de verschillende steden. Ik heb zo de idee, dat daar uit al het een en ander te voorschijn zal komen. Iedereen, die met een valse pas op zak loopt, wordt met een gearresteerd en hij of zij zal de herkomst van deze pas moeten kun nen verklaren. Op gemeentehuizen houden ze gelukkig aantekening van elke uitgereikte pas, dus het is al lemaal gemakkelijk na te gaan. Een en ander zal aanvankelijk wel wat tijd kosten, maar dat moeten we er maar voor over hebben. Het gaal tenslotte om het uiteindelijke doel: die hele organisatie zo mogelijk in één klap oprollen." Een der Amsterdamse recher cheurs vraagt: „Ben jij van mening, Brandt, dat hier een internationale organisatie achter zit? In dit geval moeten we ook kontakt opnemen met onze buitenlandse collega's" Brandt denkt even na. „Laten we eerst eens afwachten, wat we van Interpol te weten komen. Aan de hand hiervan kunnen we altijd nog kontakt opnemen met bijvoorbeeld Duitsland. Dat is altijd al een land geweest, waar ze experts hadden in het vervalsen van documenten." „Je bent goed op de hoogte" merk te een ander op en er klinkt iets van jaloezie in zijn stem. „Ik liep er al een paar maanden mee, jongens," antwoordde Brandt op bescheiden toon. „En daarom ben ik gaan neuzen in de archieven. Mijn inspecteur heeft ook inlichtingen ge kregen v*n het Departement van Justitie. Daar hebben ze documenta tie over allerlei soorten vervalsin gen." „Jij had het een poosje geleden over een fotograaf in Groningen. Heet-ie niet Grilder? Speelt hij, vol gens jou, ook een rol in dit spel?" (wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7