r Meubelen kopen intermeubel Geen bemiddeling Ged. Staten in kwestie lager huishoud en nijverheids-onderwijs UITREIKING TRIMVAANTJES IN .ONDERDAK' SAMENWERKING IN STICHTING „ZEEUWSE KRUISRAAD" STREEKNIEUWS Voltooiing' woningen (31) Oosterland nadert ZIERIKZEESCTIE NIEUWSBODE Dinsdag- 15 januari 1974 Nr. 21421 ZIERIKZEE, 14-1. In het restau rant van de sporthal Onderdak heeft de voorzitter van de sportstichting „Onderdak", de heer Asma. de trim- vaantjes uitgereikt aan degenen die s in 1973 in het zwembad de hiervoor gestelde afstanden wisten af te leg gen. In zijn welkomstwoord gaf de hr. Asma een kort overzicht over het bezoek aan het zwembad en de sporthal in het afgelopen jaar. Het bezoek aan het zwembad be droeg 123524 personen, aan de sport hal 111272 personen. In deze cijfers is ook het schoolgebruik opgenomen. De voorzitter sprak er zijn teleur stelling over uit, dat het schijnbaar voor vele ouderen nog moeilijk is de. weg naar het zwembad te vinden. Door de jeugd wordt er in ruime mate gebruik van het zwembad ge maakt. helaas laten de wat oudere mensen hel nog steeds afweten. Om een en ander te aktiveren heeft het bestuur plannen in beraad die spoe dig zullen worden uitgewerkt. Bij het uitreiken van de vaantjes richtte de heer Asma zich in het bij zonder tot de heer F. Schoonen, die weer of geen weer, steeds iedere morgen om 7 uur present is, om een uur lang zijn baantjes in het zwem bad te trekken. Na het uitreiken van de vaantjes had een aantal trimmers (sters) zich als ,,olie-sheik" verkleed, waarna zij zich zo uitgedost in het zwembad begaven. Advertentie Nu extra voordelige aanbiedingen meelstraat 31 zierikzee Voor de eerste maal werd vervol gens door een tweetal teams in het zwembad een waterpolowedstrijd gespeeld. De vaantjes De vaantjes werden uitgereikt aan: Mevr. de Boer 100 km.: mevr. Boo- gerd 75 km.; mevr. Dijkstra 25 km.; mevr. v. d. Doel 50 km.; mevr. Koo- man 25 km.; mevr. Muste 75 km.; mevr. v. d. Post 100 km.; mevr. Quant 50 km.; mevr. de Regt 100 km; mevr. Vorwerk 75 km.; mevr. v. d. Wekken 50 km.; dhr. Broer 50. km.; Telefoonverkeer Het aantal telefoonaansluitingen in het gebied van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, dat per 1 januari 1973: 39.784 bedroeg, was met ca. 3.700 tot ongeveer 43.500 toegenomen per 31 december 1973. De netto-vraag naar telefoonaan sluitingen die in 1972 ten opzichte van 1971 met 17'procent daalde, nam in 1973 ten opzichte van 1972 toe met 24 procent (in 1971: 3.210; 1972: 2.670; 1973: 3.300). Het aantal aanvragen dat ultimo 1973 nog op uitvoering wacht, zal ongeveer 1.450 bedragen tegen een aantal van 1.691 aan het begin van het jaar. De capaciteit van de tele fooncentrales in het gebied van de Kamer was eind 1973 uitgebreid met 5.200 nummers, waarvan 400 te Zie rikzee en 200 te Brouwershaven. Recreatie Het vakantieseizoen van het jaar 1973 is gekenmerkt door zeer gunsti ge weersomstandigheden. Reeds van af begin juni van dat jaar was er sprake van fraai vakantieweer, dat zich met een enkele onderbreking kon handhaven tot ver in het nasei zoen. Het gevolg hiervan is dat 1973 een goed toeristisch jaar is geweest. Dat betekent evenwel niet, dat het aantal overnachtingen spektakulair gestegen zal zijn, de definitieve ge gevens hierover ontbreken echter nog. Aangenomen mag worden dat het aantal overnachtingen in Midden- en Noord-Zeeland de 5.000.000 heeft overschreden, hetgeen een record be tekent. Aldus wordt medegedeeld in het verslag over 1973 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- en Midden-Zeeland. Wethouder Asma van sportzaken, overhandigt de heer F Schoonen een trimvaantje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dhr. Coumou 75 km.; dhr. Dijkstra 50 km.; dhr. de Raad 50 km.; dhr. Schoonen 100 km.; dhr v. Weelde 50 km.; Hans Broer 50 km.; Eric Dijk stra 50 km.; Jan Edgar Dijkstra 25 km; Jannie Muste 50 km; Lonneke de Vos 25 km.; Mw. Hagesteijn 100 km; Bea, KNZB-speldje 15 km. CHU-Kamerkring Zeeland In de „De Prins van Oranje" te Goes, gehouden vergadering van de C.H.U., Kamerkring Zeeland, kwam in de definitieve lijst van kandidaten voor de Provinciale Staten nog enige wijziging, ten opzichte van de ad- vieslijst, zoals die door de kieskrin gen was opgemaakt. Alle aftredende Statenleden be hielden een verkiesbare plaats (7 le den) maar de heer H. Schot, verte genwoordiger van Schouwen-Duive- land, kwam van de zesde op de vijf de plaats, terwijl de heer J. B. Ven- tevogel uit Vlissingen (vertegen woordiger van Vlissingen, die ook een plaats heeft in de jongerenbe weging van 8 naar 6 verhuisde. Doordat de kandidatuur van de heer van den Hoek op diens verzoek werd ingetrokken, kwam de heer J. Ce- vaal, Serooskerke op de lijst als no. 14. Hij is als Z.L.M.-ambtenaar be kend in landbouwkringen. De twee de vertegenwoordiger uit de regio, de heer J. van der Maas, Oosterland kwam nog net op de lijst van de 15 kandidaten, wier namen in alle kies kringen gelijkluidend zijn. ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen v. d. Bond van Plattelandsvrouwen hield vrij dag de langzamerhand traditioneel geworden Nieuwjaarsreceptie. Een flink aantal dames had ge hoor gegeven aan de uitnodiging, het werden enkele ongedwongen uurtjes, waarbij gelegenheid was voor wat meer onderling contact dan op de gebruikelijke maandelijkse bij eenkomsten. De vice-presidente mevr. L. Ber- man-Steendijk bracht een toast uit op 1974, wenste de leden alle goeds toe en sprak de hoop uit een goed verenigingsjaar tegemoet te gaan. gecollecteerd in de bekende busjes, ten bate van de Stichting „Kinder- zorg" te Middelburg, door de jonge dames: Ina van den Berg, Anita van 't Hoff, Christina en Lenie van der Hulle, Mieneke van der Maas, Marja de Ronde en Jannie van der Werf. De opbrengst in genoemd kwartaal bedroeg 1" 198,34. Hiermee kon een totaal bedrag van f 949,38 - over het gehele jaar 1973 - worden genoteerd, waarvoor zeker een dankwoord aan de milde gevers en geefsters, en niet minder aan de leiding en de jonge dames-collectanten zeker op zijn plaats is. BRUINISSE Inbraak Door verbreking van èen ruit is vorige week ingebroken in de Milk- bar op het veerplein te Zijpe. Deze Milkbar, een koffiehuis indertijd door de R.T.M.-gebouwd, ten gerie ve van de op de veerpont van het veer Zijpe - Anna Jacobapolder wachtenden, is al enkele jaren niet meer ingebruik omdat de exploitatie niet meer lonend was. De inbreker(s) hebben dan ook niets van hun gading kunnen vinden. Er was niets meer te halen. Overplaatsing Opperwachtmeester W. A. Brugge- man, van de Groep Bruinisse der Rijkspolitie (per 1 januari opgehe ven) is naar Middelburg vertrokken, waar hij nu bij de administratie van de Rijkspolitie werkzaam is. „Verboden staanplaats. Verboden staanplaats voor woon wagen, levensgevaarlijk in verband met hoog water, aldus het opschrift op het bord te Zijpe, dat het vorige bord, Staanplaats voor vijf woon wagens vervangt. Het laat aan dui delijkheid niets te wensen over. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reischeques IiTJRGH-HA AMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. BELFAST. In de Noordierse stad Omagh is een bestelwagen met 100 tot 200 kilo springstof in de lucht ge vlogen. Daardoor werden een café en vier winkels verwoest. ZIERIKZEE, 14-1. Naar aanleiding van vragen van het Statenlid de heer N. Filius hebben Ged. Staten van Zeeland enige mededelingen ge daan inzake het lager huishoudnij- verheidsonderwijs op Schouwen- Duiveland. De heer Filius had o.a. gevraagd of er geen sprake is van een vreem de onderwijssituatie bij het l.h.n.o. op Schouwen-Duiveland. Nog geen 10 jaar geleden immers werd te Haamstede een nieuwe prot. chr. huishoudschool gebouwd. Volgens de berichten zou deze school worden opgeheven en verplaatst worden naar Zierikzee, waar men zijn in trek zal nemen in de huishoudschool „Prinses Juliana", met behoud van eigen indentiteit. Beide scholen wor den beheerd door de Z.L.M. Boven dien is te Bruinisse een chr. huis houdschool aanwezig. Ged. Staten wijzen in dit verband in eerste instantie op het grondwet telijk recht van vrijheid van onder wijs. Op grond hiervan is de situatie bij het l.h.n.o. op Schouwen-Duive land, met drie scholen van verschil lende levensbeschouwelijke signa tuur. niet vreemd. Het is blijkbaar, aldus ged. staten, niet mogelijk ge weest te komen tot een nauwe vorm van samenwerking tussen twee scho len van protestants-christelijke sig natuur. De heer Filius had verder ge vraagd: is het college niet van me ning dat de mogelijkheden van de school in Zierikzee verkleind worden in verband met de daar nu aanwe zige Inas- en a.v.b.-opleiding 'en of dit onderwijstechnisch verantwoord is. Ged. Staten antwoorden hierop: Volgens verkregen inlichtingen ko men de aan de school te Zierikzee verbonden opleidingen voor middel baar huishond- en nijverheidsonder wijs (m.h.n.o.) even goed tot bun recht wanneer leerlingen van het l.h.n.o. in Haamstede de lagere op leidingen aan de school in Zierikzee zouden gaan bezoeken. Tenslotte vraagt het statenlid: Kan het college stappen ondernemen het zij bij de betrokken instellingen het zij bij het betrokken ministerie, dat de uiteindelijke goedkeuring moet verlenen, dit in het belang van het tot nu toe goed functionerende lager huishoud-nijverheidsondcrwijs in Zierikzee? Ged. Staten delen hierop mcr geen aanleiding te zien tot enige bemid deling. tenzij partijen hierom vragen. Volledigheidshalve wijst het col lege erop dat Ged. Staten wettelijk geen enkele bemoeiing hebben met hot l.h.n.o. Werkgroep Stichting Hulp Noord-lerland De eerstvolgende werkvergadering van de Werkgroep Zierikzee Stich ting Hulp Noord-lerland zal plaats vinden op donderdagavond 24 ja nuari aanstaande in de Julianaschool Filmvoorstellingen in de Concertzaal In de Zierikzeese Concertzaal wordt donderdagavond 17 en zater dagavond 19 januari een voorstelling gegeven van de veelbesproken film van Pim de la Parra en Wim Ver stappen, „Frank en Eva", met onder andere Willeke v. Ammelrooy, Hugo Metsers. Helmert Woudenberg. Lex Goudsmit, Sylvia Kristel. Elsje de Wijn en Ronnie Bierman. ..Frank en Eva" is een modern verhaal over een man en een vrouw die niet met. maar ook niet zonder elkaar kunnen leven. Sportkursus besiuurskader van start Op vrijdag 8 februari zal in het „Huis van Nassau" in Zierikzee een kursus besiuurskader voor sport verenigingen van start gaan. Tijdens de/.e vijf avonden omvattende kur sus zal van gedachten worden ge wisseld over verschillende proble men van de sportvereniging in de huidige lijd. Aan de orde komen on der meer kollektieve bestuurstaken, administratie, financiën, organisatie vergaderingen en dergelijke. Voor deze kursus is nog een aan tal plaatsen beschikbaar. Belangstel lenden kunnen zich hiervoor alsnog opgeven bij de Zeeuwse Sportraad, telefoon (01180) 4258. De deelnemersbijdrage bedraagt 1' 11),— terwijl voo)1 een tweetal boe- ken f 7.71) in rekening wordt ge bracht. BROUWERSHAVEN Cuisus Veilig Verkeet Bij voldoende deelname wil Veilig Verkeer Nederland, afd. Brouwers haven in santen werking met de af deling Dreischor weer een verkeers- cursus organiseren voor de inwoners uit Brouwershaven Zonnemaire, Noordgouwe en Dreischor. De cursus zal worden gedoceerd door wacht meester T. Kloosk, waar men zich kan aanmelden. DREISCHOR „Nut en Genoegen" De tweede nutsavond van „Nut en Genoegen" te Dreischor zal gehou den worden op donderdag 17 januari a.s. in café „De Drie Schapen". De heren J. M. Boomsma uit Middel- harnis zullen een praatje houden over hun reis naar Israël, in het bij zonder over de Negebwoestijn en het bergland Sinaj. NIEUWERKERK Studievereniging SGP Op vrijdag 18 januari komt de S.G.P.-Studievereniging Schouwen- Duiveland bijeen in de vergaderzaal van de Ger. Gemeente aan de Mo lenstraat. Als spreker treedt op de heer W. F. Sprengelmeijer met als onderwerp: „Gemeentepolitiek". OOSTERLAND Speciale dienst van de hervormde jeugdkapel Op zondagmiddag 20 januari a.s. aanvangende half drie, zal er in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk alhier een speciale dienst plaats hebben van de Ned. Herv. Jeugdkapel, die hier steeds vergaderd. Het thema van deze dienst zal zijn „Oecumene" (toena dering tussen de verschillende kerk genootschappen). Voor deze dienst heeft de leiding van de Jeugdkapel een speciale deskundige spreker uit genodigd en na afloop van deze dienst zal er gelegenheid zijn om van gedachten te wisselen over het gehouden onderwérp, dat van ver strekkende betekenis is. Iedere be langstellende, van wat voor kerk of levensovertuiging ook is van harte welkom op deze dienst, en de be sprekingen hierover zullen ongetwij feld zeer leerzaam zijn. Uitvoering „Oosterlands Fanfare" Op vrijdagavond 18 januari a.s. hoopt de plaatselijke muziekvereni ging „Oosterland Fanfare" weer haar jaarlijkse uitvoering te houden in de zaal van het Verenigingsgebouw,, De Confei-entiekamer" aan het Toren plein alhier. Na de opening zal eerst een „In- trade tambours" plaats vinden onder leiding van H. Hillebrand, waarna een mars ten gehore zal worden ge bracht, getiteld: „De Goede Oude Tijd" o.I.v. eerste kapelmeester Adrie Stoutjesdijk, die ook nog later een potpourri „Le Trouvere", uitgevoerd door adspirant-leden, zal leiden. Verder speelt het korps nog een zevental nummers onder leiding van de directeur, de heer Jac. Capelle. Na de pauze, waarin weer de tra ditionele verloting gehouden zal worden, komt de toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse op de plan ken met het blijspel in drie bedrij ven „Drie meisjes gevraagd". Hier in spelen mee vijf" dames en een evengroot aantal heren. Na de uitvoering komt nog een „Bal na" onder leiding van Jaap en Kees, het bekende ensemble uit Oos- terland. Opbrengst busjescollecte Onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas werd in het 4e kwartaal van het vorige jaar weer ZIERIKZEE. Bij de uitreiking van trimspeldjes presenteerden zich en kele trimmers(sters) zich als olie sjeiks aan wethouder H. Asma. Na dien namen sjeiks en „siskinnen" een dttik in het bad. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOSTERLAND, 14-1. De bouw van de 31 woningwetwoningen, die mo menteel door het Bouwbedrijf fa. S. de llartog en Zn. uit 's Gravendecl- Zierikzee hier ter plaatse in het plan Stouten worden gebouwd, voor de Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" te Zierikzee, begint duidelijk vorm te krijgen. Het uitzonderlijk zachte winter weer maakte dat er constant door gewerkt kon worden aan deze bouw- stroom, zodat niet alleen alle blok ken onder de kap zijn maar ook wind en waterdicht. In veel wonin gen is ook reeds hel stucadoorwerk gereed gekomen en staan de berg plaatsjes overeind. Het ziet er naar uit dat de eerste woningen binnen niet al te lange tijd betrokken zullen kunnen worden, wanneer de zachte weersgesteldheid nog wal aanhoudt. Alleen is het nog een troep bij en langs de woningblokken door de ve le regens van de laatste tijd. Dit is echter vlug genoeg in orde te maken met wat betontegelpaden etc. Zo doende zal de woningvoorraad in Oosterland binnenkort weer met 31 stuks worden uitgebreid. Hopelijk zullen de complexen spoedig be woond wordpn. ZIERIKZEE, 14-1. In het deze week verschenen jaar hoekje 1973 van de Prov. Zeeiiwse Vereniging „Het Groene Kruis" wordt o.a. melding gemaakt van het besluit van de drie prov. Zeeuwse Kruisverenigingen om te komen tot een gewijzigde opzet van de Stichting Zeeuwse Kruisraad, teneinde te kunnen geraken lot een meer slagvaardig interkrniselijk beleid. Het doel van de Stichting „Het Zeeuwse Kruis" is het bevorderen van de samenwerking tussen - een samenwerking welke eventueel kan eindigen in een volledige samen smelting van de drie prov. Kruisor ganisaties, het uitvoeren van taken op het terrein van de gezondheids zorg, waarover de kruisorganisaties overeenstemming hebben bereikt, en de vertegenwoordigers van deze kruisorganisaties in organisaties en instellingen. Overigens werd niet aleen op pro vinciaal vlak, maar ook op plaatse lijk vlak aan samenwerking gedacht. Wat Schouwen-Duiveland betreft: door de Groene Kruisverenigingen op Schouwen-Duiveland is verzocht een nota op te maken waarin de mo gelijkheden om te komen tot één Groene Kruisvereniging in dat ge bied, nader worden uitgewerkt. Aangesloten verenigingen Het aantal aangesloten plaatselijke verenigingen van de pi'ov. ver. „Het Zeeuwse Groene Kruis" bedroeg per 31 december 1972: 65. (vorig jaar 69). Het aantal leden daalde met 663 en bedroeg per 31 december 1972 53.047 van wie 203 zelfstandig kontribue- rende gezinsleden. Het aantal leden daalde omdat de kruisverenigingen in Goes een samenwerking aangin gen, waardoor het voor een aantal mensen niet meer nodig was om lid van twee kruisverenigingen te zijn. De 69 Groene Kruisverenigingen in Zeeland inden aan kontributie van hun leden in 1972: f 902.179,69, (vorig jaar f 778.348,53). De gemid delde kontributie per lid bedroeg in 1972: f 17,01 (vorig jaar f 14,49). Aan gemeentesubsidie werd ontvangen f 452.473,29 (vorig jaar f 376.875,87). per lid bedroeg de subsidie gemid deld f 8.53, (vorig jaar f 7,02). De jaarrekening over 1972 van de prov. vereniging sluit met een na delig saldo van f 54.095,69. In dit na delig saldo is echter het prov. sub sidie over 1972 nog niet verrekend. Uit het verslag blijkt verder voor wat betreft de verenigingen op Sch.- Duiveland de volgende ledenaantal len per 31-12-1972: Bruinisse 785; Nieuwerkerk 421; Oosterland 551; Ouwerkerk 136; Schouwen-Duive land 3.060; Zierikzee 1.975.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3