Voorschotten nodig voor het bijzonder kleuteronderwijs frank MONDRAGON - ZIERIKZEE ALLE HOOP OP RAPPORT COMMISSIE KLAESSESZ SAMENLEVINGS OPBOUW AGENDA Sleepboot gezonken Bevolking van Brabant groeide Parathion bedreigt Columbia Nederland tegen raffinaderij in Ternaaien Een heerlijke avond echt gezellig uit? Doden bij overstromingen in Australië LAATSTE NIEUWS KUUR 2 GEMEENTERAAD ZIERIK ZEE Advertentie ZIERIKZEE, 14-1. In een schrijven tot de raad brengt het college van h. w. de vergoeding van het kleuter onderwijs ter sprake, waarbij gewezen wordt op de verschillen in de vergoedingsprocedure in vergelij king met het basisonderwijs. Binnenkort komen nadere mede delingen over een op Sehouwen- Duiveland op te richten Stichting voor Samenlevingsopbouw. De re gio heeft hiermede geen primeur; elders in de provincie zijn reeds dergelijke stichtingen aan het werk die zich doorgaans bedienen van een professionele opbouwwerker. Bij samenlevingsopbouw werken overheid en partikulieren samen oih (door gezamenlijk overleg) te trachten de regionale of plaatse lijke samenleving beter te laten fiinktioneren. Als middelen 0111 tot het doel te geraken kunnen genoemd: het ge ven van informatie, het wegwijs maken van de burger, bewustma king van maatschappelijke proble men, het stimuleren van zelfwerk zaamheid, verantwoordelijkheids overdracht van de welzijnsvoor zieningen, overleg en samenwer king tussen instellingen en organi saties op het terrein van het wel zijn en het bieden van hulp. De bevolking kan zich gerust met hart en ziel achter deze idiële doelstellingen plaatsen, maar in het verleden (althans op Schou- wen-Duiveland) heeft de praktijk geleerd, dat met name heel con crete, gemakkelijke aansprekende doelstellingen een maximaal mede- werkingseffekt bij de burgerij sor teren. We denken in dit verband aan de na de oorlog opgerichte Stich ting Nieuw Schouwen-Duiveland en later Stichting Eilandgemeen schap. De eerste is vooral bekend geworden door een geslaagde boomplantaktie; de tweede o.m. door steun aan de uitgave van het rampboek „Gekwelde Grond". Zo waren er wel meer heel concrete initiatieven. De doelstellingen van de Stich ting Samenlevingsopbouw als ge noemd, zijn wat vager en daarom zal het geen eenvoudige zaak zijn, in de praktijk te komen tot een echt aanwijsbaar en tastbaar resul taat. Dit mag echter geen belem mering vormen toch de schouders onder dit werk te zetten. De ini tiatiefnemers hebben „recht" op succes, maar reeds in dit stadium dient gewaarschuwd tegen al te hoge verwachtingen van spektaku- faire successen op korte termijn. Daarvoor is (ook) de regio - op bouw te ingewikkeld en zijn er (te) veel instanties, die zich in de ver schillende sektoren van het maat schappelijk leven verdienstelijk en dienstbaar pogen te maken. Passend in dit pre-natale sta dium van de Stichting Samenle vingsopbouw, is echter toch het woord „desondanks" op zijn plaats. Desondanks moet ook dit werk hier worden aangepakt om te ko men tot een betere coördinatie, een duidelijk zicht op vele proble men die hier „spelen" en een geva rieerde bijdrage aan het op zich zelf ook wat vage begrip „welzijn". Op grond van de wettelijke voor schriften raamt de gemeente voor het openbaar kleuteronderwijs in ontvangst de van het rijk te ontvan gen, nog altijd veel te lage, normbe dragen per lokaal en per kleuter. In uitgaaf raamt de gemeente voor het openbaar kleuteronderwijs de door haar noodzakelijk geachte exploita tiekosten. De openbare kleuterscho len ondervinden dus geen last van het feit, dat de normbedragen te laag zijn; de gemeente blijft met de tekorten zitten. Voor het bijzonder kleuteronder wijs raamt de gemeente in ontvangst eveneens de van het rijk te ontvan gen normbedragen, die zij aan de schoolbesturen doorbetaalt. Dat heeft tot gevolg, dat de besturen van de bijzondere kleuterscholen met te lage normbedragen hun veel hogere ex ploitatiekosten moeten betalen, zo dat een financieringstekort ontstaat. Ter illustratie van „de cijfers" ci teert het college de gemeentebegro ting. Voor het openbaar kleuteron derwijs is in die begroting geraaind Wegens exploitatiekosten van de lo kalen (zonder kapitaallasten, die ver der geheel buiten beschouwing kun nen gelaten) f 14.936,64 of per lokaal rond f 3319,— voor de kosten die worden bestx'eden uit de vergoeding per kleuter is geraamd f 2650,of per kléuter f 26,50. Tekorten Indien deze voor het openbaar kleuteróndex-wijs beschikbaar zijnde bedragen aan het bijzonder onderwijs zouden worden beschikbaar gesteld, zou het bijzonder onderwijs aan spraak maken op een vex-goeding van - na bei'ekening - in totaal f 63.853. In feite wordt aan het bijzonder kleuteronderwijs slechts beschikbaar gesteld het bedrag dat ovex-eenkomt met de rijksnormen, zijnde f 41.723,40 zodat een tekort resulteert van f 22.129,60. Voor 1971 en 1972 zijn die tekorten eveneens belangrijk, n.l. in totaal (Nuts-, Chr- en RK-kleuter- scholen) f 51.500. Hierbij komen' nog dé jaren 1973, 1974 en 1975, waarna eerst in 1976 met de schoolbesturen kan worden afgerekend. Mr. K. A. Keuning' naar mariniers in noord-Noorwegen DEN HAAG, 14-1. Het Tweede Kamerlid mr. K. A. Keuning (DS'70) is van plan in februari een week door te brengen bij Nedei'landse ma riniers tijdens een verblijf in het koude noorden van Noorwegen. De mai'iniers nemen deel aan een zoge naamde survival-oefening. Het contingent dat vandaag (dins dag) vertrekt zal tot begin maart in Noorwegen blijven. Het is de bedoe ling van mr. Keuning 'half februari naar het hoge noorden te gaan. IJMUIDEN, 15-1. Heden (dinsdag)- morgen om kwart voor acht is de Amerikaanse sleepboot de Robin 3 op vijf mijl voor de kust van IJmui- den gezonken. De tien bemannings leden hebben het zinkende vaartuig met de dingy's moeten verlaten, maar konden allen in veiligheid wor den gebracht. De mannen werden ge red door een Belgische sleepboot en een loodsboot. De Robin 3 is door nog onbekende reden gezonken. Het schip was van morgen vroeg met de Belgische sleepboot uit IJmuiden vertrokken met óp sleeptouw een „bak", een soort grote dekschuit. Zij waren op weg naar een booreiland. Voorschuilen Teneinde de schoolbesturen tege moet te komen .stelt het college de raad voor op de overschrijdingen voorschotten te verlenen, b.v. 75 pro cent, irxet de nadrukkelijke toezeg ging van de schoolbesturen van te rugbetaling aan de gemeente, indien later mocht blijken, dat er teveel aan voorschotten is uitgekeerd. De gemeente heeft in zover voordeel van deze regeling, dat voorkomen wordt dat de uitkering ineens in de toe komst als een schok op één begx*oting zou gaan werken. DEN BOSCH, 14-1. De bevolking van Noord-Brabant is in 1973 met 30.173 toegenomen tot ruim 1.910.000: een groei van 1,6 procent. De snelst groeiende gemeente was MaaiTieze (8,4 pet.) De grootste steden in Bra bant zagen hun inwoneisaantallen verminderen. Eindhoven daalde met 0.8 pi'ocent tot 192.080 personen, Den Bosch met 0,14 probent tot iets onder de 85.000. Het inwonexscijfer van Tilbui-g en Breda daalde respec tievelijk met 0,9 en 1,6 procent. BOGOTA, 14-1. Voor de gehele Columbiaaanse kust aan de Atlanti sche oceaan geldt sedert maandag de noodtoestand nadat 8.200 liter van het insecticide paxsthion per onge luk in zee is texrechtgekomen. Een aantal vaten met parathion is bij het Iossén van het Noorse schip „Ax-aripe" lek geslagen en in Baai van Santa Marte in het noorden van het land terechtgekomen. Het vissen en baden langs de kust is vex-boden. Een kind is al na het baden in zee met vex-giftigingsver- schijnselen opgenomen in een zie kenhuis. Studies naar energiebesparende objecten t HAARLEM, 14-1. Het regionaal coördinatiekollege openbare wérken in Noord-Holland heeft het-Lande lijk coördinatieCollege voorgesteld drie energiebesparende objekten projekten in studie te nemen. Bij het onderzoek van de projekten zouden werkloze academici en middelbare technici ingeschakeld kunnen wor den. De kosten, anderhalf miljoen gulden, zouden geput moeten wor den uit fondsen die minister Boers- ma (sociale zaken) zal instellen, al dus het Regionaal coördinatiecollege. Het denkt aan de verwerking van afgewerkte smeerolie, hel vloeibaar maken van aardgas en het gebruik maken van vrijkomende warmte bij vuilverbrandingsinstallaties en an dere industriële objekten als ener giebesparende objekten. BRUSSEL, 14-1. Terwijl Willy Claes, de Belgische minister van economische zaken, maandaavond in Brussel in een radiointervieuw ver- klaai'de dat het Iran is dat de voor keur geeft aan Ternaaien als plaats van vestiging voor een Iraans-Bcl- gische olieraffinaderij, beklemtoonde de Nederlandse minister van buiten landse zaken, van der Stoel, in Bx-us- sel nog eens dat Nederland uiterma te grote bezwaren heeft tegen Ter naaien als vestigingsplaats. OUDDORP. Tegenover de kerk in het centrum van Ouddorp (Goeree) deze fraaie gevel uit 1774. Men zie ook de „Z.N."-E.rlra, die morgen (woensdag) verschijnt. (Foto: Zicrikzceschc Nieuwsbode) Hotel - Restaurant - Bioscoop Concertzaal - Telefoon (01110) 2670 Donderdag 17 en zaterdag 19 januari helmert woudenborg elsje de wijn sylvia kristel pim de la per ra wim verstappen H.. :l Aanvang voorstelling 8 uur. Toegang 18 jaar. Profiteert u dan van ons speciale CINEMA-MENU a 15,— (inch bios coop). Sneetje champignons Kop Russische vleessoep Gehakte biefstuk „Westmoreland" krokctaardappclcn, groenten S" Chipolalapudding Onze keuken is vanaf 5 uur geopend, de hoofdfilm begint om half negen. U heeft dus rustig de tijd om van het menu te genieten! Zevibel gaat jubileren VLISSINGEN, 14-1. De afsluiting van de Ooster- schelde zal de Zeeuwse visserij op een produktieverlies van rond f 35 miljoen of 70 procent van de totale omzet per jaar komen te staan. Van de ruim 500 Zeeuwse visserijbedryven met in totaal 1200 arbeids plaatsen blijven er na de afsluiting 30 tot 40 over, goed voor een paar hon derd arbeidsplaatsen. „Daarom zïen wy de viering van het 25-jarig bestaan van onze vereniging Zevibel (de Vereniging voor Zeeuwse Visserij Belangen) niet zo zonnig tegemoet", aldus de voorzitter, mede-oprichter van Zevibel, de heer A. Lockefeer uit Hulst. Dit 25-jax-ig jubileum dat op vrij dag 25 januari in Vlissingen gevierd wordt, betekent voor de Zeeuwse visserij eigenlijk een historisch mo ment, in 1974 n.l. wordt er beslist over de toekomst van de Zeeuwse visserij en dus ook over de levens vatbaarheid van de vex-eniging. Het jubileum zal dan ook in het teken van de strijd voor een open Oostex*- schelde staan, meent de heer Lockefeer. Onze hoop is nu gevestigd op het advies dat de onafhankelijke Oostevschelde-commissie binnenkort aan de minister zal uitbx-engen. SYDNEY, 14-1. By overstromingen in drie Australische provincies zyn vorige weck zeker vyfticn mensen om het leven gekomen. Dit is maan dag in Sydney bekend gemaakt. Het zwaaist door de watersnood getroffen zijn de provincies N.S. Wa les, Queensland en Northern Terri tory. De schade woidl alleen al in N. S. Wales geschat op meer dan 160 mil joen gulden. De totale schade zal waarschijnlijk tegen dc 500 miljoen gulden belopen. Schietpartij in Djakarta DJAKARTA, U-I. Militairen heb ben dinsdag in dc Indonesische hoofdstad hel vuur geopend toen In donesische studenten ruiten ingooi den van een tconkamcr met Japanse auto's en op straat geparkeerde auto's in brand staken, uit protest tegen het bezoek van de Japanse premier. Kakocci Tanaka aan Indo nesië. Pantserwagens en militairen had den de toegangen afgezet naar het Indonesische gastenverblijf, waar Tanaka verblijf houdt. Dit was reeds gebeurd toen hij maandagavond in Djakarta arriveerde. Ongeveer 500 studenten vielen de loonkanflbi" aan van do enigr agent- in Indonesië voor Japanse Toyota- wagens. Vervolgens staken dc stu denten in de buurt geparkeerde auto's in brand. Daarna begonnen dc militairen te schieten Man dood door doorknippen van televisiedraad HOOGEVEEN, 14-1 De 72-jarige C. Munster uit Hoogevcen is maan dagavond om het leven gekomen na dat hy met een nijptang de stroom draad van zyn televisietoestel had doorgeknipt. De man was er kwaad over dat zijn bij hem inwonende kinderen de televisie hadden aangezet en wilde zo het apparaat uitschakelen. Hij liep nog naar de keuken, maar zakte daar als gevolg van de elektrocutie in elkaar. Na enkele ogenblikken was hij overleden. Aan het begin van de avond had hij gezegd dat hij de televisie niet aan wilde hebben. Dit gebeux-de aan vankelijk ook niet. Dc man stapte even naar buiten en ontdekte toen dat de televisie toch aanstond. Zijn kleinkinderen keken naar ti-ta-to- venaar. Gestoken na vechtpartij ARNHEM. 14-1. De 27-jaiiga Arn hemmer G. H. K. is dit weekend tij dens een vechtpartij in Arnhem ern stig gewond geraakt. Hij werd dooi de 40-jarige Turkse gastarbeider K. H. met ccn zakmes in dc linkerlong gestoken. Hij werd opgenomen in hel Gemeenteziekenhuis in Arnhem. Het slachtoffer had de Turk tevoren een klap op het hoofd gegeven, omdat hij meende dal deze hem had uit gescholden. De Turk heeft dat tegen over de politie ontkend. Politieman in buik gestoken AMSTERHAM. 14-1. Met ccn steekwond in dc buik is in de nacht van zondag op maandag de 24-jarige Amstexdamsc hoofdagent van poli tie F. Snippe opgenomen in het Wil- helminagasthuis in de hoofdstad. Dc politieman bracht in zijn vrije tijd een bezoek aan dc bragbar op dc Amstcldijk en kreeg daar ruzie met ccn echtpaar. Toen dc twist la ter op straat werd voortgezet, be moeide een andere cafebezoeker. de 27-jarige Marokaanse transportar- beidcr A. Y.. zich met dc zaak. Er ontstond een vechtpartij, waarbij Y. de agent met een stiletto in het on derlichaam stak. De Marokkaan, die zelf een hoofdwond opliep, is aan gehouden. Dinsdag 15 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Cabaret Henk Elsink, (ZVU). Haamstede Geref. kerk, 19.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 16 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Cabaret Henk Elsink, (ZVU). Herv. Vei-enigingsgebouw, 20.00 uur, vergadering N.C.V.B. Kerkwervc Verenigingsgebouw, vergadering N.C.V.B. Donderdag 17 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, („Frank en Eva"). Haamstede Winterzaal Herv. kei*k, 14.00 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, „Nut en Genoegen". Oosterland Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afde ling Duiveland Plattelandsvrouwen Bond. Vrijdag 18 januari Zierikzee Concordia, 19.30 uur, ontspannings avond voor de bejaarden (U.V.V.). Nicuwerkerk Vergaderzaal Gei-ef. Gemeente, 19.30 uur, SGP-Studievereniging. Oosterland Confex-enliekamei-, 19.45 uur, „Oos- tei-lands' Fanfax-e". Zaterdag 19 januari Zierikzee Concordia; 19.30 uur, P.J.Z. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, („Frank en Eva"). Westenschouwen Hoofdingang Domeinen, 13.30 uur Wedstrijden Zeeuwse cx-osscompeti- tie; 15.30 uur, prestatielopen (Delta Sport). Zondag 20 januari Zierikzee Foyer Concertzaal, 12.00 uur, koffie- concert Ned. Hax-p-trio. Dc heer Lockefeer verwacht dat de meeste vari de 500 leden van Ze vibel op dit historisch jubileüm in Vlissingen aanwezig zullen zijn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 j. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Toch wat driester durf ik de Bra bantse molenaar af te vallen met zijn bespiegelingen over een uitzon derlijk strenge winter. Enfin, wal er nog van komen gaat zien we wel, maar we zitten wel een beetje vreemd klimatologisch rond te lum melen in deze vreemde winter. U weet hoe, dat gaat. Bedje uit, gor dijntje op zij, ruitje schoon maken en jawel hoor, wind, of grijzigheid, of een mookregentje en soms zelfs een beetje zon, maar 's middags is het dan allemaal weer mooi voorbij. Wat de temperatuur betreft komt het allemaal wel goed uit, maar wal gespaard wordt aan energie moet naar de dokter, want de wachtka mers puilen uit van zere kelen, wa terige ogen en gezwollen neuzen. Ook rugpijnen zijn frekwent aan de orde en hoeslerpen en dat soort kwakkelwinter verschijnselen. Men mag niet direkt roepen: „wat lichtzinnig", maar ik poog deze kwa len te voorkomen met een cognacje, ccn smakelijke, maar dure vloeistof die echter - naar aan te nemen valt - beschermend en reinigend werkt, zodat van opeenstapeling van kwaadaardige bacillen geen sprake kan zijn. De laboratoriumproef is nooit genomen, maar ik geloof niet dat - zeg maar - griepbacillen het in een glas cognac lang zullen uithou den. Ze worden verbrand of gedood of raken bewusteloos en hebben dan al sterk ingeboet aan infekterend vermogen. Bovendien kan men bij toepassing van deze pseudo-medicijn het nuttige met het aangename verenigen. Voor al als men een wat sterkere anti- griep-kuur a la cognac uitprobeert, ontdekt men plotseling vrolijk tc worden en ccn blijè kijk op het le ven, met zijn problemen en ingewik kelde toestanden en tegenstellingen te krijgen. Men heeft clan nok be hoefte zijn visie op die aldus ver simpelde maatschappv-strukluur kenbaar te maken. En - dat zal nu duidelijk zijn - intussen overlijden dc bacillen. Nu hei onderwerp ziektepreventie in medische kringen zo driftig wordt besproken, zon er mogelijk voor te pleiten zijn hel genoemde recept via de apotheker verkrijgbaar te stellen. Liefst gratis of tegen gereduceerde prijs of via het Ziekenfonds. Het is nl een ou.de torus van dc mensheid, maar zO'fi zachte winter brengt bij na automatisch dit alles opnieuw in gedachten. schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2