De bijl in meestoof „De Lelie" te Brouwershaven UITSTEL VERTREK ISRAËL-DELEGATIE Libië en Tunesië BRITSE SPOORWEGEN PLAT DE BRITSE MIJNSTAKING Ruzie in Europese landbouwraad Gesprek over de prijzen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Genève-conferentie stokt Duitse pomphouders doen goede zaken Geen Spaanse sinaasappelen meer STUKJE HISTORIE VERDWIJNT Ook minder Venezolaanse olie? „Nieuw Amsterdam" wordt definitief gesloopt OM VLEESPRIJZEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21421 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, lannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,—. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Voorschotten kleuteronderwijs Zierikzee TEL AVTV, 14-1. De Israëlische delegatie in de mili taire werkgroep van de vredesconferentie over het Midden-Oosten heeft haar vertrek naar Genève uitge steld. Dit is maandag in een officieel communiqué in Israël meegedeeld. Het besluit daartoe werd genomen na de ontvangst van een boodschap van de commandant van de V.N.-noodmacht, generaal Ensio Siilasvuo. Daar in stond dat de Egyptenaren voorlopig de besprekingen in Genève hebben afgebroken en hun militaire delegatie naar Cairo teruggeroepen hebben. De bekendmaking volgde spoedig nadat de Egyptenaren hadden meege deeld dat zij het Israëlische plan inzake scheiding van de troepen aan het Suezkanaal gewijzigd wilden zien. TUNIS, 14-1. De Islamitisch-Ara- bische Republiek waarin Tunesië en Libië samengaan, is islamitisch „vol gens de moderne opvatting van de Islam", zo heeft de Tunesische mi nister van buitenlandse zaken, Mo- hamed Masmoedi, in een vraagge sprek met het Libanese dagblad „Al Anwar" verklaard. „Wij zijn gekant tegen elk fanatisme en confessiona- lisme". De Libische leider, kolonel Gad- daffi, wordt algemeen beschouwd als een vertegenwoordiger van de ortho doxe Islam. Door zijn toedoen is in Libië de oude Mohammedaanse wet in ere hersteld. Bourguiba staat daarentegen bekend als een verlicht Mohammedaanse heerser. Volgens welingelichte kringen in Tunis zal Bourguiba de eerste presi dent zijn van de nieuwe republiek en Gaddafi de vice-president. LONDEN, 14-1. De bond van de 29.000 treinbestuurders in het Ver enigd Koninkrijk heeft maandag be sloten dat de al eerder aangekon digde staking van 24 uur vandaag (dinsdag) zal doorgaan. De bond blijft bereid deel te ne men aan de besprekingen die de spoorwegdirectie 22 januari wil hou den met de drie bonden van spoor wegpersoneel over nieuwe lonen. De spoorwegdirectie had de onder handelingen echter aangeboden op voorwaarde dat de staking van dins dag zou worden afgelast en dat ook geen andere acties meer zouden wor den gevoerd. De treinbestuurders vinden het aanbod van de directie echter niet ver genoeg gaan. UTRECHT, 14-1. Het overlegor gaan van de drie vakcentrales heeft minister president Den Uyl maandag gevraagd om een onderhoud op korte termijn met een delegatie van het kabinet over de prijzen. Dit omdat de ongerustheid over de prijsontwikke ling binnen de vakbeweging steeds groter wordt en omdat NVV, NKV en CNV het gesprek van vorige week met minister Lubbers „onbevredi gend" vonden. BRUINISSE. De heer M. van Hekke, voorman bij Machinefabriek Maas kant, iwerd in de bloemetjes gezet in verband met zijn zilveren jubileum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De op 21 december begonnen vre desconferentie in Geneve besloot op 22 december tot instelling van de militaire werkgroep die zich zou be zighouden met de kwestie van de scheiding van de troepen aan het Suezkanaal. De besprekingen daar over waren op 12 november 'in een tent bij kilometerpaal 101 aan de weg Cairo-Suez begonnen, maar wa ren op 29 november afgebroken. Op 26 december kwam de militaire werkgroep in Genève voor het eerst bijeen om te spreken over het moei lijke punt b van de op 11 november bereikte bestandsovereenkomst. Dit betrof regeling van de kwes tie van de terugkeer naar de be standslijnen van 22 oktober binnen het raam van overeenstemming over losmaking en scheiding van de strijd krachten onder auspiciën van de V.N. Nadien is de werkgroep nog vijf keer bijeen geweest, voor het laatst op 9 januari. Toen werd het over leg verdaagd tot 15 januari. Kissinger Het wachten was kennelijk op het resultaat van het overleg dat de Is raëlische minister van defensie, Mosje Da jan, op 4 en 5 januari in Washington gevoerd had, waarbij hij de denkbeelden van Israël over scheiding van de troepen aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, voor legde. Kissinger reisde op 11 januari voor de derde keer in ongeveer twee maanden tijd naar het Midden-Oos ten. In tweemaal 24 uur bezocht hij twee keer Israël en Egypte. Minister Kissinger is maandag avond uit Egypte naar Jeruzalem vertrokken. Het persbureau voor het Midden-Oosten deelde mee dat hij voor z(jn vertrek een uur met de Egyptische president Sadat had ge sproken over scheiding van de troe pen. Hü reisde naar Israël met een Egyptisch plan voor troepenschei ding, aldus het persbureau. WINTERSWIJK, 14-1. Pomphou ders in de Duitse grensplaatsen El- ten, Emmerik en Kleef noteerde het afgelopen week-end 30 tot 50 pet. meer Nederlandse klanten dan nor maal tijdens het week-end, ook maandag was het aantal Nederlan ders bij de Duitse pompen erg groot, aldus een Duitse woordvoerder. Ben zinepomphouders aan de Nederland se kant van de Duitse grens hebben het maandagmorgen erg rustig ge had, algemeen werd dit geweten aan het grote aantal automobilisten dat sinds zaterdag in Duitsland de brandstof tankt. LONDEN, 14-1. De bespreking van de Britse premier Heath met verte genwoordigers van het vakverbond Tuc over het mijnconflict heeft maandag geen overeenstemming op- gelèverd en de mogelijkheid dat Heath tot nieuwe verkiezingen op korte termijn zal besluiten, wordt groter geacht. De mijnwerkers, die midden no vember vorig jaar een stakingsactie zijn begonnen voor meer loon, eisen meer dan de anti-inflatiewetten van de overheid gedogen. De regering is bang dat, als zij toegeeft, de werk nemers van andere bedrijfstakken eveneens met eisen zullen komen. MOUNT ERIE (VS). Cowboy Hubert W. Rose is uit de zorgen: dezer dagen boorde hij op een van een boer gehuurd stukje land een „spuiter" aan, die de olie twintig meter hoog de lucht injoeg. Rose schat dat er zo'n 200.000 barrels onder de grond op hem liggen te wachen om naar boven te worden gepompt. VALENCIA, 14-1. Spanje heeft maandag zijn uitvoer van sinaasap pelen stopgezet. De Spaanse citrus- commissie, die hiertoe besloten heeft is van plan de situatie op 18 januari opnieuw te bezien. De commissie heeft een vrijwillige regeling van de uitvoer van mandarijnen voorge steld die erop neerkomt dat het beste afzetgebied wordt gezocht voor de kleine hoeveelheden die nog voor export beschikbaar zijn. De commis sie heeft de regering om hulp ge vraagd in verband met de moeilijk heden die de koersdaling van de va luta's van veel importlanden van ci- trusfruit veroorzaakt. BROUWERSHAVEN, 14-1. Maandag is liet slopersbe drijf van de heer J. Snialheer te Brouwershaven begonnen met de sloop van de voormalige meestoof „De Lelie" te Brouwershaven, waardoor weer een stukje geschiedenis uit de Smalstad gaat verdwijnen. In het boekje „Brouwershaven zoals het was", staat een artikeltje, gewijd aan deze meestoof. Hierin lezen we, dat reeds in de middeleeuwen uit de wortelstok van meekrapplant (Rubia tinctorum) rode verfstof werd bereid. Op zwaar bemest land werden in april uitspruitende wortelstokjes op bedden uitgeplant (gezet). De wortels werden na 2 of 3 jaar in het najaar uit de aangeaarde bedden „gedolven" nadat het loof er met de „pikke" was afge slagen. In de meestoof werden ze kunstmatig gedroogd cn dan fijn gestampt door 8 houten stampers die d.m.v. een rosmolen (met 3 paarden) op en neer werden bewogen. De ruim tachtigjarige Lee Bos te Brouwershaven weet zich nog goed te herinneren, dat hij als kleine jon gen vroegtijdig van de lagere school af kon (dit werd geregeld met de ge meentesecretaris) om met de paar den in de rosmolen te lopen in deze meestoof „De Lelie". Na de komst van de stoommachine gebruikte men maalstenen en werd de „mee" tot poeder gemalen. Dit werk moest vaak 's nachts gebeuren daar de meekrap door daglicht donker ver kleurde en de lagere nachttempera- tuur voorkwam dat de poeder aan de stampers bleef kleven. De meekrap werd in eiken vaten verpakt, ze bleef daarin langer goed dan in vaten van vuren- of dennen hout. De boeren namen hun mon sters mee naar de beurs in kleine ronde busjes. Op dofzwarte houten plankjes werd de poeder uitgestreken met de meekraptoets (meest van zilver) en enige tijd aan het licht blootgesteld, om de mate van verkleuring vast te stellen, waarna de koop werd ge sloten. „Mee" naar Zierikzee Reeds vanaf 1531 moest alle „mee" in Zierikzee worden gekeurd, maar in 1795 rekenden enkele dorpen zich op grond van vrijheid en gelijkheid (Franse revolutie) niet meer onder worpen aan de keur van Zierikzee cn stelden zelf meekeurders aan. In 1845 werden alle keuren, reglemen ten enz. ingetrokken. De Schouwse mee was beroemd om zijn kwaliteit. De prijzen schommelden, maar vaak werd er veel mee verdiend. In 1753 waren in Brouwershaven 3 meestoven: De Oostbinnenstoof de Lei, bijgenaamd de dooie stoof, aan het eind van de Z.zijde haven. De Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Weinig geesten slijten weg; de meesten roesten weg Bovee plaatselijke boerderij heet thans nog het Stoofhof. De Zuidbinnenstoof „De Lelie", aan de Zuidwal, welke thans aan de slopershamer ten prooi valt. De Buitenstoof „De Roos" (stond buiten de wallen) ongeveer waar nu de nieuwe basisschool is. „De Lelie" werd later landbouw- schuur van de familie Flohil. Na 1870 werd de meekrap verdrongen door syntetisch bereide alizarine, zodat de meekrapprijzen sterk daal den. De boeren gingen toen over op de teelt van o.a. suikerbieten, aard appelen en fijne zaden. CARACAS, 14-1. De vroegere Ve nezolaanse .minister van mijnbouw en koolwaterstoffen Pablo Perez Al- fonzo heeft er bij de regering in Ca racas op aangedrongen de oliepro- duktie met 75 procent te verminde ren omdat het vele geld dat Vene zuela» aan de uitvoer van olie ver dient de economische ontwikkeling schaadt. Op het ogenblik produceert het land ongeveer 3,5 miljoen vaten per dag. Het is op twee na de groot ste olie-exporteur. De meeste olie gaat naar de Verenigde Staten. Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend zacht Vannacht en morgenochtend enkele opklaringen, overigens veel bewol king met plaatselijk regen of motre gen; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen onge veer 6 graden, maxima morgen rond 10 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 8.41, onder 16.59 Maan op 2.37, onder 11.39 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.01 Maan op 3.47, onder 12.09 Nieuwe maan: 23 januari (12.02) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE; Hoogwater Laagwater 16 jan. 8.42 21.21 2.23 15.00 17 jan. 9.46 22.39 3.37 16.13 Doodtij: 17 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie die maan dagmiddag ten westen van Ierland lag, kwam dinsdagmorgen boven het noordelijk deel van de Noordzee aan en veroorzaakte daar een zware zuidwesterstorm. Een bijbehorend frontensysteem houdt zich dicht bij ons land op en brengt van tijd tot tijd regen of mot regen. La ns het front ontwikkelden zich vrij frequent storingen die de neerslag intensiveren. Een dergelijke storing zal dinsdagavond ten noorden van ons land passeren. Een volgende, die dinsdagmorgen in de omgeving van de Azoren lag, zal woensdag de bewolking en ook de neerslagkansen opnieuw snel doen toenemen. In het temperatuursverloop zal maar wei nig verandering komen. ROTTERDAM, 14-1. Na een staat van dienst van b(jna 36 jaar gaat het passagiersschip van de HAL, de „Nieuw Amsterdam", z\jn einde te gemoet. Het cruiseschip heeft op 9 januari j.l. Port Everglades in de Verenigde Staten verlaten en is thans op weg naar het Verre Oosten, waar het zal worden gesloopt. De scheepvaart-maatschappij^ wilde maandag niet meedelen, wie de slo per is, waar het schip wordt gesloopt en welk bedrag met de sloop is ge moeid. BRUSSEL, 14-1. Het Franse stre ven om via een spoedzitting van dc Europese Landbouwraad tussentijds de producentenprijzen voor rund vlees met tien procent verhoogd te krijgen is dinsdagochtend een volle dig fiasco geworden. Toen zijn poging op niets was uit gelopen liep de Franse landbouwmi nister, Chirac, woedend uit de raad weg. Vooral Nederland heeft zich tegen het Franse streven sterk verzet. Mr. Van der Stee, de Nederlandse land bouwminister, verweet zijn Franse collega vooral dat die met zijn stre ven alleen de producentenbelangen, en niet de consumentenbelangen op het oog had. De Nederlandse, maar ook de Duitse, de Britse en de Deense dele gaties in de raad achtten de Franse wens alleen al onaanvaardbaar om dat in Frankrijk de marktprijzen voor rundvlees nog ruim 5 procent boven de oriëntatieprijs liggen. Dat wli zeggen dat de Franse boer nog steeds meer voor zijn rundvlees krijgt dan de E.E.G.-bodemprijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1