Zeeuwse prijs voor mevrouw E. J. v. d. Broecke-de Man m mm Zeeuwse aktiegroepen tegen rampenplan gemeente Borsele verdwenen verlooide BLIK DOOR HET WERELD Verschuivingen in een stabiel China Weekje politie Bibliotheken gratis voor leer- en vormingsplichtigen Auto's duurder Margarineprij zen zijn dol Kraan omgewaaid Wat biedt de BEELDBUIS? 4 De manier waarop China uit z\jn isolement is gel reden en nu al ge ruime tijd deelneemt aan het we reldpolitieke en diplomatieke spel wekt bewondering. De afgevaardig den van Peking blijken zeer rede lijke lieden, wie scherpslijperij vreemd is. Een voorbeeld is hoe Mao's man in de Veiligheidsraad zich liever van stemming onthield dan zijn veto uitsprak, waarmee hij anderen onaangenaam had kunnen zijn o.a. in de kwesties van het na bije oosten. Maar premer Tsjou En- lui heeft zijn diplomaten kennelijk de duidelijke opdracht gegeven de Chinese belangen - en ideeën - te dienen, maar onder geen beding on aangenaamheden te veroorzaken om de sport. Dit lijkt vanzelfsprekend, maar is dit geenszins. Men denke maar terug aan sommige Sow jet vertoningen in de VN in een tijd toen Moskou nog niet eens half zo principiëel marxistisch meende te moeten opereren als Peking nu doet. Het is over het algemeen als een meevaller ervaren, deze Chinese hou ding. Waarbij men wel degelijk be seft dal men deze dankt aan Tsjou En-lai. De vraag die men zich dan onmiddellijk stelt is: hoe sterk staat deze? Is er niet een grote kans dat er weer eens zoiets losbarst als de kulturele revolutie waarvan het elan voor een groot deel gericht teas tegen al het buitenland, zoals in Peking belegerde ambassadeurs zich nog kunnen herinneren. En er is inderdaad hier en daar in China een symptoom te ontwaren van heimwee naar die kulturele revolutie, wat dan komt uit de hoek van degenen die niet ten onrechte Tsjou aanzien voor de man die deze door Mao en zijn vrouw gestuwde beweging met takt en handigheid heeft uitgerangeerd. ROTTERDAM, 12-1. De politie in Rotterdam heeft de balans opge maakt van een" weekje zakkenrollen, di-onken rijden en inbreken in auto's. Het resultaat: 21 mensen kregen een proces-verbaal omdat zij onder in vloed van alkohol achter het stuur zaten, 27 mensen, werden het slacht offer van zakkenrollers (buit ruim f 4.000,en in 14 auto's werd inge broken, waarbij goederen verdwenen ter waarde van ongeveer f 4.000, DEN HAAG, 12-1. Bij de invoering, van de wet op het openbare biblio theekwerk kunnen leer- en vor- mingsplichtige jongeren volledig gratis van de bibliotheken gebruik maken. Staatssekretaris Meijer van kuituur, rekreatie en maatschappe lijk werk heeft dit aangekondigd. Hiei'door zal voor een belangrijke groep van de bevolking een belem mering voor het gebruik van de bi- bliotheek weggenomen worden. Staatssekretaris Meijer zegt een en ander in de memorie van ant woord, die hij de Tweede Kamer heeft gestuurd ter voorbereiding van de behandeling van de wet op het openbare bibliotheekwerk. Zelfs in de Chinese partijtop zijn (unklionurissen - in wandeling naar hun sterkste distrikt de Sjanghai Maffia genoemd - (lie er geen vrede mee hebben dat na de revolutie het isolement is verlaten en China in ternationaal een keurige grote mo gendheid werd die met andere in de pas loopt in plaats van overal de re volutie te prediken en zo uktief mo gelijk te stimuleren. En met argus ogen is ook bekeken hoe Mao Tse- loeng rond de jaarwisseling kolos saal aan het schuiven is gegaan met de generaals, in hel bijzonder die of ficieren die indertijd hun tanks heb ben gebruikt om de beruchte Rode Gardes van de kulturele revolutie te verjagen. Persoonlijke tüouw De belangrijkste onder hen is Woeste Tijger" Tsjen Hsi-lien, kom- mandanl van het Sjengjang-distrikt dat de voornaamste industriegebie den van China omvat en bovendien ligt tegen de Russische grens zodat de troepenmacht hier zeer groot is. Deze generaal - eigenlijk heeft hij die titel niet, icant het leger heeft de rangen afgeschaft - is een vriend van Tsjou. Hij is benoemd lot be velhebber van het distrikt waarin Peking ligt. Tot zover een verschui ving in hel voordeel van Tsjou en i/i het nadeel van Mao zou men kun nen zeggen, want Tsjen lijkt voor bestemd minister van defensie of chef van de generale staf te worden. Men moet hierbij ook niet vergeten dat - onuitroeibare Chinese traditie haast - de kommandanten geworden zijn tot een soort krijgsheren die kunnen rekenen op de persoonlijke trouw van hun troepen die meer troepen zijn dan die van het land. Tsjen is dus zijn machtsbasis in Sjenjang niet kwijt terwijl hij in Pe king midden in het machtscentrum zit. Zijn vroegere post is nu toege vallen aan een overtuigende Maoist, Li Te-sjeng. Maar wint Mao hierbij, dat is niet zo zeker. Li Te-sjeng oefent zijn gezag uit met de handi- kap dat zijn troepen zeker hun ver eerde Woeste Tijger niet snel zullen vergeten. De hele rits verschuivingen in het militaire kommando is zo te analy seren dat Tsjou en Mao beiden wat gegeven en genomen hebben, maar wel zo dat de balans van de eigen aanhang in de machtsposities onge veer gelijk is gebleven. De een schat dat Tsjou er een pietsje beter afge komen is dan Mao, andere argumen ten zijn er voor een kleine verschui ving in Tsjous nacleel. Maar zeer zorgvuldig schijnt vermeden ook maar de indruk te vestigen dat in ternationaal gerichte Tsjou-groep of de meer naar isolationisme- neigende oude Mao-garde geleden hebben. Op zijn hoogst kan men zeggen dat ge demonstreerd is dat Peking, d.w.z. de partijtop daar, de macht heeft en dat daarbinnen het evenwicht tus sen de twee groeperingen met beider instemming blijft gehandhaafd. En dit op zichzelf is te beschouwen als een overwinning van de groep Tsjou en de ideeën van aansluiting zoeken bij de buitenwereld zonder het eigene op te geven. Want de an dere groep heeft het nadeel dat Mao zelf de drijvende kracht is waarbui ten de Maoisten niet kunnen omdat hij de substantie moet geven aan leuzen en beweringen. En deze Mao waarvan ze zo afhankelijk zijn vier de deze kerstmis al zijn tachtigste verjaardag. MIDDELBURG. 12-1. Gedeputeer de staten van Zeeland hebben beslo ten de Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschap toe te kennen aan mevrouw E. J. van den Broccke-dc Man te Vlissingen voor haar vele en veelzijdige aktiviteiten en grote ver diensten voor het kulturele leven ih Zeeland in de ruimste zin. Op een nog nader te bepalen tijd stip zal haar de prijs - die bestaat uit een gouden draagpenning mei oor konde en een geldbedrag van f 1.000 - officieel worden uitgereikt. Mevrouw Van den Broeckc is van af de oprichting van de Zeeuwse Culturele Adviesraad (later: Zeeuw se. Cultui-ele Raad) lid geweest en enige tijd voorzitster. Zij had een akticf aandeel in de herstrukturering van de raad en in de samenstelling van het Kultuurplan '72 Momenteel is zij nog vice-voor/.itster van de raad en voorzitstet van de sektie theater en letteren. Vele malen is mevrouw Van den Broecke, die een groot deel van haar leven in Aar- denburg heeft gewoond, jurylid ge weest bij deklamatie- en voordracht wedstrijden in en buiten de provin cie. Daarnaast hoeft zij in het ge hele land zeer vaak lezingen, dekïa- maties en voordrachten gehouden voor volksuniversiteiten, nulsdepar tementen en andere instellingen. Uurtarieven garages met f 2,50 omhoog DEN HAAG, 12-1. De minister van ekonomisehe zaken heeft de garage bedrijven toegestaan de uurtarieven voor onderhóuds- en répara tic werk zaamheden met f 2,50 le verhogen. De helft hiervan is bedoeld als ver goeding voor gestegen loon- en an dere kosten, de andere helft als lij delijke kompensatie van de nadelige gevolgen van de benzinschaarste. al dus het ministerie van ekonomisehe zaken. DEN HAAG. 12-1. In kringen van de autobranche wordt aangenomen, dat over enkele weken vrijwel alle automerken duurder zullen worden. Er worden (voorlopig) prijsstijgingen van gemiddeld twee procent ver wacht. waarmee de aanschafprijs van nieuwe personenauto's dan weer op liet niveau van vóór 18 september jl, is terecht gekomen. Toen werden na melijk alle auto's eirka twee procent goedkoper als gevolg van de reva luatie van de gulden. DEN HAAG, 12-1. Gewone huis- houtlmargarine is in een half jaar tijd minstens 40 procent duurder ge worden. Fors zijn intussen de prijs verschillen gebleven tussen de di verse merken. Prijsverschillen die op kunnen lo pen tot zo n 60 procent. Het maakt dan ook wel degelijk uit waar de Nederlandse konsument op het ogen blik zijn margarine koopt. Dit blijkt uit een prijsvergelijkend onderzoek van het Konsumenten Kontakt van de verschillende soorten en merken margarine. Het Konsumenten Kon- lakt zette de huidige prijzen op een rijtje en vergeleek die mei de mar- garineprijzen van een vorig onder zoek: op 9 juli 1973. Die vergelijking leert, dat huishoudmargarine in 6 maanden tijd van 38 tot 77 procent duurder is gewoi"den. De prijsstijging van halvarine bleef „beperkt" tot maximaal 40 procent. Plantenmargarine werd 27 tot 66 procent duurder en voor dieetmarga- rine moet 19 tot 26 procent meer worden betaald. ROTTERDAM, 12-1. Op het ter rein van het chemische bedrijf Aluchemie aan de derde petroleum haven in Rotterdam is vrijdag een hijskraan omgewaaid en in het wa ter terecht gekomen. De machinist kon zich in veiligheid stellen. Er heb ben zich verder geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De nieuw- waarde van de kraan bedraagt f 1 miljoeft. Het bedrijf is voor deze ma teriële schade verzekerd. Ganzen in Flevopolder DRONTEN, 12-1. In Flevoland, een van de weinige nog overgebleven pleisterplaatsen van ganzen in Ne derland, zijn nog nooit zoveel ganzen gesignaleerd als deze winter. Bij tel lingen is gebleken dat meer dan 80.000 ganzen de Flevopolder hebben uitgekozen voor de overwintering. In voorgaande jaren schommelde het aantal ganzen in Flevoland rond de 50.000. Het zijn voornamelijk kool ganzen. De rietganzen met 1800, de brandganzen met 600 en de kleine ï'ietganzen met 30 stuks bleven ver in de minderheid. Eén opleiding voor nieuw basisonderwijs DEN HAAG, 12-1. De Nederlandse federatie van onderwijsvakorganisa ties staat op het standpunt, dat er één opleiding moet komen voor het nieuwe basisonderwijs en dat voor de onderwijsgevenden één salarisre geling tot stand komt. In beginsel zal bijscholing van de huidige kleuter leidsters en leerkrachten van de la gere scholen als plicht opgelegd moeten kunnen worden. Het NFO- bcstuur acht snelle aanpak door overleg - en dan geen overleg in een doodlopende straat - noodzakelijk. SCHIPHOL. De Volendamse pop groep „The Cats" is van Schiphol naar Los Angeles vertrokken, waar een nieuwe plaat zal worden opge nomen. DINSDAG 15 JANUARI NED. I: Allereerst om zeven uur Pipo de clown in Marobia op zoek naar Plom, het zusjg van Pipo. Het tweede vooravondprogramma be staat uit een aflevering van de hu moristische serie Volgende patiënt. Grote paniek want er schijnt tyfus te heersen. Na onderzoek blijkt dat allerminst het geval. De eerste vijf tig minuten na het journaal gaan op aan deel drie van de serie Merijnlje Gijzen's jeugd. Met vriend Kruik zwerft Merijntje door de polders. Beiden in een opperbeste stemming. Merijntje omdat hij later op de dag voor het eerst misdienaar mag zijn, de Kruik omdat hij zijn rivaal, de jachtopziener een hak heeft kunnen zetten. Om tien over negen de kwis Twee voor twealf. Rond de klok van tien uur komen de mannen van Ach ter het Nieuivs op de buis met hun actualiteiten. Om kwart voor elf gaat het laatste nieuws de lucht in. NED. II: Voor achten betekent het begin van de KRO uitzending. Voor de muzikale omlijsting weer Casey and his Pressure Group. On der de titel Macht en onmacht brengt de KRO vandaag en volgen de week een documentaire over de historisch gegroeide machtsverhou dingen in ons land. Het eerste deel behandelt de machtsverhouding in Nederland tussen 1440 en 1580 waar bij de dynastieën van de huizen van Bourgondieen Habsburg belicht. Om tien over negen volgt een aflevering van de Britse serie Oorlog en Vrede, waarin de kijkers Napoleon in een juichstemming zullen aantreffen. Zijn leger heeft Moskou in de klem. De laatste dertig minuten KRO gaan op aan het merkwaardige program ma Waar gebeurd. De rubriek Den Haag vandaag komt hierna nog op het scherm, voortaan een kwartier voor het parlementair inlands ge beuren. DINSDAG 15 JANUARI NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 18.40 Peilstand; 18.45 Ti-ta- tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Pipo; 19.30 Volgende patiënt; 20.00 Jour naal; 20.20 Merijntje Gijzen's jeugd; 21.10 Twee voor twaalf21.55 Achter het Nieuws; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Voor achten; 20.00 Journaal; 20.20 Macht en onmacht; 21.10 Oorlog en vrede; 21.55 Waar gebeurd; 22.25 Den Haag vandaag; 22.40 Journaal. WOENSDAG 16 JANUARI NED. I: Om vijf uur de film van ome Willem. Een kinderprogramma met muziek, een verhaaltje en een spelletje. Daarna nog een verhaal over een giraffe. Tussen zeven en acht uur op de NOS-avond de ru brieken Van gewest tot gewest en de slichting Socutera, over vrijwilli gerswerk. Aan de hoofdfilm van van avond gaan vooraf de politieke zend tijd DS '70) en de trekking van de Staatsloterij. Om half negen een meesterwerk van Claude Chabrol, BORSELE, 12-1. Drie aktiegroepen in Zeeland, waaronder de Commissie Borsele Ad Hoe, de Stoomgroep stop Kalkar, afdeling Zeeland en het Mo ratoriumcomité Nederland hebben telegrafisch bij de ministers van volkshuisvesting en milieuhygiëne, van landbouw en visserij, verkeer en waterstaat en van defensie gepro testeerd tegen het rampenplan dat burgemeester van Borsele vrijdag morgen bekend heeft gemaakt. De aktiegroepen zijn tegen het be kend maken van dit plan, omdat het volgens hen zal worden gepresen teerd als zou het beantwoorden aan de eisen van de kernenergiewet. De aktiegroepen zeggen echter dat 23 leken, onder wie b. en w., politie en brandweerchefs, onder leiding van burgemeester Van Waes van Borsele, een rampenplan hebben bedacht zonder de bij het Euratomverdrag vastgestelde basisnormen voor de bescherming van de gezondheid van de bevolking te kennen. Geen reke ning is gehouden met de in het Eu ratomverdrag vereiste wettelijke en bestuursrechtelijke bepalingen ter naleving van deze normen, aldus de aktiegroepen. Evenmin zijn bij dit rampenplan betrokken de door Euratom voorge schreven maatregelen voor het on derwijs, de opvoeding en de beroeps opleiding. De richtlijnen van Euratom eisen dat deze bepalingen worden uitge vaardigd in overeenstemming met de bepalingen in andere lidstaten. Donderdag 17 januari, 21.00 uur, Nederland 1: Niet schieten FBI. FBl-agenten en federale politie agenten bestormen een huis, waarin zich twee bankrovers bevinden. de film Het beest moet sterven. Een psychologische thriller van de En gelse auteur Nicholas Blake is het gegeven van de film. De hoofdper soon een weduwnaar is op zoek naar een automobilist die zijn zoon tje heeft doodgereden, waarbij hij bij zijn naspeuringen in aanraking komt met een lv-actrice. Na de hoofdfilm volgt om tien voor half elf de rubriek Panoramiek, waarin een reportage getoond wordt over het land Mozambique, dat strijdt voor zijn onafhankelijkheid van Por tugal. Tot rond half twaalf is hel eerste net vervolgens nog in de ether met Studio Sport en Den Haag van daag. NED. II: Nederpopzien schiet om zeven uur uit de blokken en over de inhoud van dit popprogramma doet men tot dusver nogal geheimzinnig. Na het journaal veertig minuien voor een Operette-concert in Studio 1. Het Promenade Orkest met solis tische medewerking van Margaret Czuggar en Michael Theodore. Wal is de invloed van het werk op de ge zondheid is het thema behandeld in een aflevering van Van Onderen, om negen uur op de buis. Vragen als wat is de oorzaak van het ziekte verzuim. Hel laatste programma van de VARA is de Panorama Woensdag show. Een cabareteske revue met o.a. Wieteke van Dort, Aart Staartjes en Joosta Prinsen. Tenslotte verschijnt het 1KOR nog op de buis met de in- Kerk en samenleving. WOENSDAG 16 JANUARI NED. I: 10.00 Teleac; 17.00 de film van ome Willem; 17.25 Hier komt de giraffe; 18.40 Peilstand 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws: 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Poli tieke partijen; 20.30 Staatsloterij 20.35 Het beest moet sterven; 22.20 Panoramiek; 22.45 Studio Sport; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Jour naal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar 1S.55 Nieuws; 19.05 Nederpopzien; 20.00 Journaal 20.20 Operetteconcert; in stxidio I; 21.00 Van onderen; 21.25 Panorama woensdagshow: 22.00 Kenmerk; 22.25 Journaal; 22.30 Te leac. SANTIAGO. In het afgelopen jaar heeft de inflatie in Chili het re- kord van 508,1 procent bereikt ver geleken met 160 procent in het voor afgaande jaar en met 22 procent in 1971. FEUILLETON DOOR GRÉ DE BOER 51 Brandt loopt naar de kast en pakt er een lijvig boekdeel uit. Barkhuis ziet. dat het een encyclopedie is. De rechercheur bladert er even in, tot hij het gevonden heeft. „Kijk., hier heb ik het: Hogerbeets. R. Dat is natuurlijk Rombout. Leefde van 1561 tot 1625. Nederlands staatsman, in 1618 als aanhanger van Oldenbarne- velt gevangen gezet op Loevenstein. Zie je wel, dat ik er nog wat van opgestoken heb? Dat van vastzetten op Loevestein wist ik nog. Es even verder kijken: In 1625 bevrijd. Punt Dat is het. Frits, laten we es kijken, of die straat er ook in de buurt ligt. Er was ook zo'n dienstbode bij be trokken. hoe heette die alweer.. Maria.. Maria., wacht-ik wee,t het weer: Maria van Reigersbergen of zoiets.. Wat een geheugen, he? Dat ik dat allemaal nog weet van m'n schooljaren! Laten wé eens kijken, Frits. Gezamenlijk bogen ze zich weer over de kaart en keken in de omge ving van het Frederik Hendrikplant soen. De agent wees naar een naam: „Daar hebt u de Maria van Rcigors- bergenstraat. meneer." „Dan moet die andere straat cr ook zijn," verklaarde Brandt op vaste toon. „Hier heb ik .m al, pal bij de Frederik Hendrikstraat, zie je wel?" Hij keek zijn collega met oen triomfantelijke blik aan. „En wat kunnen we hieruit conclude ren?" „Dat die Monique Dankermans op weg was naar die tante Riek in de Rombout Hogerbcetsstraat nummer acht cn negentig boven."' „Precies."' Brandt knikt enkele malen cn er kwam een tevreden trek over zijn gezicht. „En wat ligt daar in bovendien opgesloten?" De agent behoefde er niet lang over na le denken. „Dat die Monique Dankermans waarschijnlijk niemand minder is dan de verdwenen ver loofde: juffrouw Ertsma!" Hoofdstuk 15 Waarin rechercheur Brandt tot een verrassende ontdekking komt Nog diezelfde avond rijdt Brandt naar zijn chef, inspecteur Benning, met wie hij een lang gesprek heeft, want er komt plotseling weer teke ning in de zaak van de verdwenen verloofde. Ze nemen samen alle as- peeten van deze zaak nog eens door en uiteindelijk komen ze tot dezelf de conclusie: Monique Dankermans en Jannie Ertsma zijn één en dezelf de persoon. Het betekent dus. dat ze nog leeft en wel onder een valse naam. want ze bedient zich onge twijfeld van een valse pas. Dan is er plotseling een raakpunt: de beide uiteinden van de cirkel ont moeten elkaar. De verdwenen ver loofde en de passenfabriek van Jaap Ertsma, als je deze business zo eens mag noemen. Wel toevallig: beiden heten Ertsma. Dat goeft te denken. Dat geeft zoveel te denken, dol er een voorlopig plan de campagne wordt opgezet. Met als resultaat, dat Brandt de volgende morgen al vroeg naar Amsterdam zal gaan om over leg te plegen met de recherche al daar. Meer in het bizonder met de jongens van de Warmoesstraat. Als ze in deze zaken gaan samenwerken, kunnen ze beidon misschien resul taat boeken. Die nacht draait Frits Barkhuis met zijn oudere collega rondjes in en buiten de stad Zonder dat er iets schokkends gebeurt. Tijdens deze ritten bespreken ze de ontstane si tuatie. De oudere agent heeft een gedachte: „Als die jongedame in As sen of omgeving woont, is het wel zaak de rijkspolitie in deze streek te waarschuwen. Verspreid over de telex een signalement, zo nauwkeu rig mogelijk. Dan kijken ze daar ook extra uit hun doppen. Hoe meer mensen je inschakelt, hoe moer kans." Benning krijgt de volgende mor gen deze tip en hij ziet cr wel brood in. Nog vóór negen uur is naam en toenaam, alsmede het signalement vari Monique Dankermans, alias Jannie Ertsma over de telex geseind met de aantekening, dat het in hoofdzaak bestemd is voor de rijks politie in Assen en wijde omgeving. Want daar ergens moet deze vrouw domicilercn. Brandt slaapt die nacht slecht en is alweer vroeg op. Samen mei zijn vrouw ontbijt hij. waarna hij zich klaarmaakt voor de reis naar de hoofdstad. Zijn vrouw kust hem ten afscheid „Doe voorzichtig, jongen," waar schuwt ze. „Zet tijdens de rit deze zaak uit je hoofd en houdt je aan dacht bij het verkeer. Het is onge twijfeld erg belangrijk, als je de zaak-Krtsma kan oplossen, maar voor mij is het voornaamste, dat je weer heelhuids thuiskomt.' Brandt is een verstandige man. Daarom rijdt hij kalm. Wat doet een half uurtje langer of korter er ei genlijk toe? In Amsterdam wordt hij met wat meer onderscheiding dan anders door zijn collega's begroet. (wordt olgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4