tekort Wereld komt voedsel Maaskant's voorman M. van Hekke gehuldigd Buien met windhozen eisen twee slachtoffers AGENDA Rijnmond verloor in 1973 ruim 14.000 inwoners Twee arrestaties in Haagse moordzaak Dader steekpartij gearresteerd Ontvoerde jongen in V.S. vermoord Storm treft kleuterschool LAATSTE NIEUWS 2 EEN DRUKKE RECEPTIE BRUIN ISSE, 12-1. I)at het een sympathieke geduchte was van de firina 1'. Maaskant en Zonen om ter gele genheid van het zilveren dienstjuhileum van de werk nemer „Rinus" van Hekke een receptie aan te bieden hleek wel uit de enorme spontane reaetie, van clien tele en zakenrelaties van de firma Maaskant, die Want het was te vergelijken, niet het jubileum van de firma zelf. Vele honderden waren zaterdagmiddag naar hotel „Grcvclingendam", thans geëx ploiteerd door de familie Van 't Hooff, gekomen om de jubilaris de hand te drukken, evenals zijn echtgenote, de verdere gezinsleden en zijn moeder me vrouw Van Hckke-Faassc. Premier Heath van Engeland heeft weer reden tot lachen De vak honden hebben hem de hand gereikt en de mogelijkheid ia nu aan wezig dat Engeland zich kan gaan herstellen van de ergste ekono- mische krisis sinds de Tweede Wereldoorlog. daarvan het gevolg was. De familie van Hekker woonde ja renlang in Zierikzee waar de vader hoofdopziener was bij het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stro men. Eind 1948 kwam de jubilaris terug na te hebben deelgenomen aan de eerste politionele actie in Indonesië. Begin als draaier Wat zou hij met zijn diploma LTS op zak gaan beginnen? Hij vond dit begin bij de firma Maaskant, P. Maaskant Sr die hem als draaier in dienst nam. aan de toen juist in dat kleine bedrijfje aangeschafte draai bank. Er waren toen met C. W. Kar dol en Rinus, nog slechts een twee tal werknemers, En naast die twee werknemers, waren er nog de zoons Piet en Aart, maar die kwamen 's zaterdags niet om hun loonzakje. „Rinus" kwam Wel, maar hij moest in die begintijd nog wel eens horen „Je hebt het wel verdiend, maar we kunnen je van de week niet betalen". Rinus bleef onverstoorbaar aan de draaibank staan, van 's morgens zeer vroeg, tot 's avonds zeer laat, in de worsteling om het bedrijf dat geen kapitaal bezat er boven op te helpen. Dat dit lukte is naast de ijver en de ondernemingsgeest van de vader en de twee zoons Maaskant, te danken aan mensen als de heer J. van Hek ke, die met zijn toenemende vaar digheid en vakkennis er voor zorg de dat het ene werkstuk na het an dere werd afgeleverd. Zo maakte hij ook de voorspoe dige laatste 15 jaar mee, waarin de firma zich ontwikkelde, tot een be drijf waarop niet alleen Bruinisse maar ook de gehele regio trots kan zijn. Een bedrijf, dat zich ook op Flakkee nestelde en dat nog steeds werknemers vraagt. Om behoud Romeins schip ALPHEN AAN DEN RIJN, 12-1. Het 37 meter lange Romeinse schip dat onlangs in Zwammerdam opge graven is en welke vondst tot ver buiten onze grenzen de aandacht trok, dreigt verloren te gaan. Op het terrein waar de ontdekking gedaan is zal binnenkort een gebouw ver rijzen. De enige kans om het schip te behouden is dat er vandaag (maandag 14 januari) een bedrag van 150.000 op tafel ligt om de vereiste voorzieningen voor een spoedige berging te treffen, aldus prof. dr. W. Glasbergen, verbonden aan het in stituut voor pre- en proto historie aan de universiteit van Amsterdam. Bewoners van Alphen aan den Rijn zijn onder leiding van de Alpheuse architect Derotti inmiddels een bliksemaktie begonnen om het ver eiste bedrag bijeen te krijgen. Thans is hij voorman in de fabriek te Bruinisse, waar hij niet alleen toe zicht houdt, op de gang van zaken betreffende het personeel maar waar hij ook als het nodig is met de klan ten bespreekt, hoe een bepaald kar wei zal worden uitgevoerd. Bloemen en geschenken Dat de manier waarop hij dat doet gewaardeerd wordt, blijkt uit de tientallen bloemstukken, de tientllen andere cadeaus en het enorme be zoek. DEN HAAG, 13-1. De Haagse po litie heeft in het weekeinde twee Haagse slagers aangehouden, die er van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de beroving waarbij de 35-jarige Hagenaar W. B. J. van Velzen zaterdagmorgen vroeg werd doodgeschoten. Het zijn de 23-jarige G. M. en de 27-jarige F. C. R. W. zij hebben geen bekentenis afgelegd. GRONINGEN, 14-1. Heden (maan- dag)ochtend om half zeven heeft de gemeentepolitie van Groningen van zijn bed gelicht de 28-jarige G. R. van A. de in Suriname geboren Van A. heeft bekend de 24-jarige Roy Miller Bijnaar de afgelopen nacht met een mes te hebben gestoken. Daarbij kwam Bijnaar om het le ven. Het steekwapen is nog niet te recht. De steekpartij vond de afgelo pen nacht plaats in d Carolieweg in Groningen. De aanleiding tot de 'steekpartij was een ruzie om een vuuraansteker geweest. Ruzie met dodelijke afloop GRONINGEN, 14-1. In de nacht van zondag op maandag is in de Oosterstraat in Groningen de 25-ja- rige R. M. B. uit Paramaribo neerge stoken. Korte tijd daarop is hij over leden. Hij raakte na cafébezoek bij een ruzie betrokken. Van de firma Maaskant kreeg hij een gouden polshorloge met inscrip tie. van het personeel in Bruinisse een filmapparaat en van het perso neel in Stellendam een filmprojek- tieapparaat. Een dag om nooit te vergeten voor de familie van Hekke en voor de firma Maaskant. AMSTERDAM. De 28-jarige Wcst- duitse metselaar Jürgen L., die za terdagavond op verzoek van de Amsterdamse moordbrigade door de Westberlijnse politie is aangehouden heeft bekend de 44-jarige hotelbe diende Frans Idema in de nacht van maandag op dinsdag door wurging om het leven te hebben gebracht. NEW YORK. 13-1. Een 14-jarige jongen die vorige weck dinsdag uit 'een jeugdcentrum in Lakcwood in de staat New York werd ontvoerd blijkt te zijn vermoord. Zijn lyk werd zendag bij een grote speuraktic in een bos in de omgeving gevonden. Zijn ouders - een vermogend art senechtpaar - hadden op grond van een anonieme brief een losgeld van Ï5.l!l)0 dollar betaald. De politie ver denkt drie jongelui uit de buurt. Bij een van hen werd een bedrag van 14.600 dollar gevonden. Lifter omgekomen LAGE ZWALUWE, 13-1. De 18- jarige R. A. van der Made is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeval in zijn woon plaats Lage Zwaluwe om het leven gekomen. De jongeman stond te lif ten, waarbij hij plotseling de weg overstak. Een naderende personen auto kon een aanrijding niet vermij den. Het slachtoffer is op weg naar het ziekenhuis overleden. Schijndode bij verkeersongeluk ROTERDAM, 13-1. Op de Veerlaan in het Rotterdamse Katendrecht is zondagavond een personenauto met vijf man erin met grote snelheid achterop een onverlicht treinstel van de havenspoorlijn gereden. De 20- jarige bestuurder A. Veldhoen werd zo zwaar gewond, dat de gemeente lijke Geneeskundige Dienst hem dood waande. In het ZuiderzSeken- huis constateerde men na een hart massage dat de jongeman nog leefde. Twee van de andere inzittenden, de 17-jarige J. Lammering en de 24- jarige F. van der Velden, werden met ernstig hoofdletsel naar het St. Claraziekenhuis vervoerd. De twee overige mannen bleven ongedeerd. Marechaussee met motor verongelukt SON EN BREUGEL, 13-1. Op de Hoberglaan in Son en Breugel is de 21-jarige marechaussee van de bri gade Uden J- A. J. van Veggel uit Deurne met zijn bromfiets veronge lukt. Met hoge snelheid vloog hij uit een bocht naar links waarop hij via de berm en een sloot tegen een boom botste. DEN HAAG, 12-1. Hagel- en re genbuien, met krachtige windstoten en - in sommige gevallen windhozen - hebben vrijdag in een aantal plaat sen in ons land flinke schade aange richt. Twee mensen zijn als gevolg van het stormachtige weer om het leven gekomen: een schipper en zijn zeven maanden oude baby verdronken op de Waal bij Zaltbommel. Toen een binnenschip te veel water maakte en zonk. Verder zijn geen meldingen ROTTERDAM, 14-1. De Rynmond- gemeenten verloren het afgelopen jaar 14.000 inwoners. Terwijl de klei ne gemeenten iets groeiden, nam de bevolking van de grote steden zoals Rotterdam, Schiedam en Vlaardin- gen af. Kon Rijnmond zich drie jaar gele den nog verheugen in een toenemend aantal bewoners - in 1970 kwamen er 5.393 bij - sindsdien gaat het berg afwaarts. Rijnmond heeft sindsdien op de betekenis van deze toestand. Zorgwekkend is het dat, wanneer een marginaal tekort in de verwach te produktie in 1973 in een der be langrijkste gebieden tot een ernstig wereldtekort kon leiden, een margi nale verbetering geen opluchting kan brengen in een reeds gevaarlijke toe stand. Het vraagstuk kan niet worden op gelost met twee of drie goede oog sten. Wij staan voor een fundamen teel vraagstuk - de groei van de we reldbevolking die gevoed moet wor den. Die groei is gemiddeld 2 pro cent per jaar en zonder maatregelen daartegen betekent dat een verdub beling van de wereldbevolking in 35 jaar. Zelfs voor het handhaven van het huidige konsumptiepcil per hoofd moet in die periode de produktie worden verdubbeld, of er moeten nieuwe ciwitbronnen worden gevon den. Maar er moet meer gedaan wor den dan alleen maar in de pas blij ven met de bevolkingsgroei. Als on derdeel van de internationale stra tegie voor de tweede V.N.-ontwikke- lingsdecadc is voor de ontwikkelde landen een stijging van 4 procent per jaar van de landbouwproduklie tot doel gesteld. GORKUM, 10-1. Een wervelwind heeft in Gorkum do helft van ccn houten kleuterschool met de grond gelijk gemaakt. In het gedeelte dat getroffen werd waren op dal moment net geen kinderen aanwezig. Er wa ren er wc) 37 in do andere helft van het gebouwtje, dat overeind bleef. Er ontstond even paniek onder do kin deren maar ze konden ongedeerd naar buiten gehaald worden. binnengekomen van doden of gewon den. Volgens het KNMI in De Bilt heb ben verschillende buien samen met een sterke wind hier en daar hozen veroorzaakt. Overigens waren bij het KNMI vrijdagavond daarover nog geen meldingen binnengekomen. Wel kwamen berichten over sterke wind stoten. Het KNMI mat in De Bilt op een hoogte van tien meter een maxi mum snelheid van ruim 90 km per uur. Op een hoogte van 30 meter werden windsnelheden van 120 tot 130 km per uur vastgesteld. al bijna 23.000 mensen verloi'en. Niettemin telt Rijnmond nog ruim een miljoen inwoners. Rotterdam Rotterdam is de grootste verliezer. Per 1 januari 1974 telde het openbaar lichaam Rijnmond nog slechts 635.885 Rotterdammei's. Dat is 18.139 minder dan begin 1973. In de afgelopen drie jaar verloor Rottei'dam ruim 50.000 inwoners, die samen de bevolking zouden kunnen vormen van een niet onaanzienlijke plaats. De Maasstad had zijn topjaar in 1965, toen de be volking was gegroeid tot 731.564. Nu wonen er bijna 100.000 mensen min- dr in de havenstad. BEIROET. Libië heeft onlangs ru we olie aan buitenlandse afnemers verkocht voor twintig dollar per vat (159 liter). Het Libanese blad Middle East Economie Survey zegt dit te hebben vernomen van de Libische minister van olie, Ezzeddin Ma- brouk. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 59-jarige Haar lemmer N. Koopmans is door een hem in Amsterdam overkomen be drijfsongeval om het leven gekomen. De heer Koopmans was door eigen onvoorzichtigheid, aldus de politie, van een drie meter hoge steiger van een bouwwerk aan de Sarphatistraat in Amsterdam op een betonnen vloer gevallen. LEUSDEN. De 51-jarige vertegen woordiger H. J. van Arnhem uit Zeist is bij een verkeersongeluk in Leusden omgekomen. Bij een ver keerde inhaalmanoeuvre kwam zijn auto in botsing met een tegenligger. De politie en brandweer van Lcus- den zijn ruim ccn uur bezig geweest mei hel bergen van het slachtoffer en liet verwijderen van do ravage. EMMELOORD. Bij Marknesse in de Noordooslpolder is de 53-jarige bouwkundige opzichter W. van Schellen uit Kampen met zijn per sonenauto frontaal op een links van de weg stilstaande vrachtauto uit Nieuwkoop gebotst. Hij was vrijwel op slag dood. AMSTERDAM. De 68-jarige Am sterdammer J. Wiegman is bij het oversteken van dc Vrijheidslaan in dc hoofdstad door ccn personenauto aangereden en kort daarna overle den. Volgens getuigen zou dc heer Wiegman een zebrapad zijn opgelo pen terwijl het voetgangerslicht voor hem op rood stond. BREDA l).- achtjarige Wilhelmus van Dijk uit Breda is overleden na dat hij op een mcl verkeerslichten en vohwisscn vcrkcersbrigadiers be veiligde voclgangcrsoverstcck plaats was aangereden door cCn auto. Maandag 14 januari Zierikzee Huis van Nassau, koffiekamer, 20.00 uur, Zierikzeese Sportraad. Dinsdag IS januari Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. Cabaret Henk Elsink, (ZVU). Haamstede Geref. kerk. 19.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 16 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Cabaret Henk Elsink, (ZVU). Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, vergadering N.C.V.B. Kerkwcrve Verenigingsgebouw, vergadering N.C.V.B. Donderdag 17 januari Haamstede Wintcrzaal Herv. kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Oosterland Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afde ling Duiveland Plattelandsvrouwen Bond. Vrijdag 18 januari Zierikzee Concordia, 19.30 uur, ontspannings avond voor de bejaarden (U.V.V.). Zaterdag 19 januari Zierikzee Concordia; 19.30 uur, P.J.Z. Westenschouwen Hoofdingang Domeinen, 13.30 uur Wedstrijden Zeeuwse crosscompeti tie; 15.30 uur, prestatielopen (Delta Sport). Zondag 20 januari Zierikzee Foyer Concertzaal, 12.00 uur, koffie concert Ned. Harp-trio. Maandag 21 januari Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. Dinsdag 22 januari Zierikzee „Mondragon", 20.00 uur, lezing streekgeschiedenis. Woensdag 23 januari Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Zonnemaire Gemeenteschool, 14.00 uur, Welfare- kursus. Dinsdag 29 januari Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging; (01110) 4188 Soldaat overleden tijdens veldloop HAVELTE. 10-1. Op een oefenter rein in Haveltc (Dr.) is omstreeks het middaguur de 20-jarige dienst plichtige soldaat K. van Iwaardcn uit Anna Paulowna (N.H.) tijdens een veldloop onwel geworden cn ter plaatse overleden. Soldaat van Iwaardcn behoorde tot 43 afdeling veldartillerie, die gelegerd is in dc Johannes Postkazcrnc in Havelte. Niet veel drukker bij spoorwegen UTRECHT, 14-1. Op dc dc eerste werkdag met benzinedistributie is by de spoorwegen de grote drukte uit- gcblven. Maandag tijdens dc och tendspits hadden dc spoorwegen hoogstens tien procent meer reizi gers te verwerken dan op normale maandagen. Dit extra aanbod konden de spoor wegen, die 20 extra treinen cn een groot aantal verlengde treinen liet rijden, makkelijk aan. Dc treinen waren goed gevuld, maar werkelijk tjokvolle treinen behoorden tot de uitzonderingen. Een woordvoerder van N.S. zei dat inen rekening houdt met dc moge lijkheid dat de grote drukte deze hele week nog uitblijft en dat men pas halverwege deze eerste distributie- periode van de auto op dc trein zal overstappen. Dc mensen zitten nu nog ruim in dc benzine. Ze kunnen eerst hun volle tank leegrijden en bovendien hebben ze nu de beschik king over 20 liter per week in plaats van 15 aldus een woordvoerder. Zeldzame sneeuwgans gezien in Zeeland MIDDELBURG. 12-1. In Zeeland is een zeldzame sneeuwgans waarge nomen. Een vogelsoort die niet be hoort tot de Europese fauna, doch tot de Noordamerikaanse. De sneeuw gans is ca. 60 cm groot, heeft een zuiver wit veren kleed met gitzwarte vleugeltoppen. De zeer opvallende vogel werd gezien tussen een grote zwerm rietganzen, die een broedge bied hebben in Noord-Europa. VERENIGDE NATIES, 12-1. De energickrisis heeft het voedseltekort en dc inflatie uit dc belangstelling verdrongen. De graanoogst heeft zich her steld van het katastrofalc peil van 1972. In september 1973 kon de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) meedelen dat de voorraden graan „uiterst krap maar niet kritiek" meer waren. Het slechte weer, dat tot voedsel tekort en prysstygingen had geleid, heeft zich niet herhaald. Maar het heeft wel zijn sporen nagelaten. Het is duidelijk dat de wereld, ondanks alle technologische vooruitgang, nog steeds aan dc genade van het weer is overgeleverd. Een Chinese boorploeg, gekleed in gewatteerde jassen Ier bescherming te-, gen de intense koude, brengt een nieuwe pijp aan op een olieboorinstallatie in Centraal China. Volgens het Japanse Nieuwsagentschap Kyodo heeft de Chinese premier aan de Japanse minister van buitenlandse zaken Ohira, tijdens bezoek onlangs aan China, meegedeeld dat de olieproduktie in het afgelopen jaar 50 miljoen Ion bedroeg, meer dan in westerse kringen werd aangenomen. Na de slechte oogst van 1972 raak ten de wereld-graanreserves, die voor het grootste deel in de V.S. la gen opgeslagen, uitgeput door mas sale verkoop van graanvoorraden aan de Sowjet-Unie en andere lan den. Het tekort lijkt een probleem van korte termijn op het gebied van vraag en aanbod, dat kan worden verholpen door technologische voor uitgang zoals de „wondergraansoor- ten" van de jaren 1960, maar dat is niet zo. Zorgwekkend Het rapport 1973 van de FAO wijst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2