Consul Rabani van Koeweit wil eind aan olieboycot Kissinger praat met Sadat over een Israëlisch plan Nederland juicht initiatief van Nixon toe Verbazing over Libisch-Tunesische Unie Wedstrijd recreatieve ploegen Kring Zeeland KNZB DE ZIERIKZEESCHE COURANT „ARABISCHE AKTIE HEEFT DOEL BEREIKT" Overstromingen op oost-Java Record aantal kunstdiefstallen in Italië Toestand van zesling bevredigend ONDERDAK" WEER SPORTTEMPEL Zl ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21420 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakfeur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Opgewekte viering jubileum Big S HILVERSUM, 13-1. De heer Rabani, consul van Koe weit in Nederland, beeft zondagavond gezegd dat hij van plan is zijn Arabische collega's te vragen hun regeringen mee te delen, dat de olieboycot als politiek middel zijn doel heeft bereikt. Hg is van mening, dat er het gebaar is geweest dat de Arabische landen van Nederland hebben geëist als voorwaarde voor de opheffing van de olie boycot. „Meer dan dat, wat my betreft," zei de heer Rabani. Hij zei dit in een vraaggesprek voor het NOS-journaal. Toen de heer Rabani werd ge vraagd, of hy het zo wil spelen, dat hy zijn plan bij de Arabische rege ringen heeft gebracht vóór in febru ari Nixon zijn energieconferentie gaat houden, zei de heer Rabani: „de heer Nixon ligt my niet na aan het hart, maar de Arabisch-Nederland- se betrekkingen, die vind ik erg be langrijk. In een gesprek later zondagavond in „Brandpunt" zei de heer Rabani, dat hij niet in het vooruitzicht kon stellen wanneer de boycot zou wor den opgeheven. Hij zei ook, dat hij de Arabische politici mogelijk zelfs niet zou kunnen overtuigen van de positieve Nederlandse houding, zo als hij die heeft ervaren. Doel bereikt De heer Rabani zei, dat de olie boycot van Nederland gezien moest worden als een politiek protest, dat thans zijn doel heeft bereikt. Hij vond, dat hem uit de contacten die hij de laatste tijd heeft gehad en uit uitlatingen van regering en parle ment en uit de publieke opinie is ge bleken, dat men niet meer alleen de Israëlische kant van het conflict in het Midden-Oosten ziet, maar ook de Arabische. DJAKARTA, 13-1. Het Indonesi sche persbureau Antara meldt dat er by overstromingen in Oost-Java die de ergste sinds jaren worden ge noemd, zeventien mensen verdron ken zouden zijn en tientallen ver- mist worden. Op Celebes, aldus hei persbureau, hebben vloedgolven en stormen huizen en moskeeën ver nield. DEN HAAG, 12-1. Nederland juicht het voorstel van president Ni xon toe, op 11 februari in Washing ton een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van zes Westeuropese landen (w.o. Neder land), Canada en Japan te beleggen om over het olietekort te spreken. In een later stadium moeten ook de olieproducerende en ontwikkelings- HHHii Hy meende als kenner van de Ne derlandse verhoudingen, daarover een goed oordeel te kunnen hebben en op grond van dit oordeel wil hij by de Arabische staten pleiten voor opheffing van de boycot. ROME, 12-1. In 1973 zijn uit ker ken, musea en partikuliere verzame lingen in Italië 8.520 kunstwerken gestolen, zo is officieel in Rome be kendgemaakt. Het jaar daarvoor waren het er 2.677 minder. Gemiddeld wordt er per dag minstens een kunstdiefstal gepleegd. De meeste inbraken wer den in kerken gepleegd, namelijk 194 waarbij bijna 2.000 waardevolle voorwerpen werden gestolen. De in braken in de provinciale musea le verden echter de grootste buit op, te weten 3.470 voorwerpen bij 32 „ope raties". Daarna volgen de partiku liere verzamelingen, waaruit bijna 2.400 kunstwerken werden gestolen. KAAPSTAD, 13-1. De zesling die vrydag in een kraamkliniek in Kaap stad werd geboren, maakt het goed, zo is zondag bekendgemaakt. De zes kinderen - drie meisjes en drie jongens - lijden weliswaar aan geelzucht - volgens de artsen een normaal verschijnsel bij te vroeg ge boren kirideren - maar zij reageren goed op de behandeling hiertegen. De zes kinderen, van wie de klein ste twee pond en 260 gram weegt, kwamen vier weken te vroeg ter we reld. De bevalling geschiedde met de keizersnede. landen in het overleg worden be trokken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde donder dagavond mee, dat de Nederlandse regering het initiatief van president Nixon verwelkomt om reeds op kor te termijn overleg te voeren tussen een aantal consumentenlanden en de Europese gemeenschap over de ener giecrisis. TUNIS/TRIPOLI/CAIRO, 13-1. De Arabjsche wereld heeft met stomme verbazing en in veel gevallen met duidelijke scepsis, gereageerd op de proclamatie van de eenwording van Libië en Tunesië. De Libische president Moeammer El-Ghaddafi en de Tunesische presi dent Habib Bourguiba maakten za terdag bekend dat hun landen zullen samengaan in één nieuwe staat, de „Arabisch-Islamitisehe Republiek". De verklaring, waarin de fusie werd bekendgemaakt, is zaterdag onder tekend in en hotel in de Tunesische stad Djerba. In Tripoli en andere Libische steden zijn massademon straties gehouden om de voorgeno men unie enthousiast te verwelko men. In Tunesië reageerde de bevol king aanmerkelijk terughoudender. In de hoofdstad Tunis gaven enkele honderden studenten uiting aan hun vreugde. De nieuwe staat zal één grondwet, één president, één vlag en één leger hebben. De wetgevende, uitvoerende en rechterlijke machten zullen even eens worden samengevoegd, aldus de verklaring die de Tunesische minis ter van buitenlandse zaken Moha- med Masmoudi zaterdag voorlas in een radio-uitzending. ASWAN, 13-1. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, is zondagavond uit Israël in de Egyptische plaats Aswan aangekomen om met president Sadat te praten over een Israëlisch plan voor scheiding van de strijdkrachten aan het front aan het Suezkanaal. Kissinger zal heden (maandag) het Egyptische staatshoofd ontmoeten. Ook zal hy van gedachten wisselen met zijn Egyptische collega Ismail Fachmy. Bij aankomst in Aswan zei Kis singer dat hij de voorstellen die hij president Sadat zal doen „een grote stap naar een overeenkomst inzake scheiding van de troepen" vindt. Komt het tot een akkoord tussen Egypte en Israël, dan zal hij alles doen om een gelijksoortige overeen komst te bereiken met Syrië, om de Syriërs te bewegen aan de onder handelingen in Genève deel te ne men. Het onderhoud met president Sa dat behoeft slechts enkele uren te duren, maar de besprekingen over de voorstellen in Genève kunnen \yel „weken en weken" in beslag gaan nemen, zei hij. Amerikaanse zegslieden zeiden dat ZIERIKZEE, 12-1. Voor (le tweede keer organiseerde zwemvereniging „Onderdak" zaterdagavond in zwem bad „Onderdak" zwemwedstrijden, waaraan werd deelgenomen door de verenigingen: „Luctor" uit Mid delburg; „De Ganze", Goes en „Onderdak", iZierik- zee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze wcdstrjjd was de tweede in de wintercompetitie voor recreatieve ploegen in de kring Zeeland van de K.N.Z.B. In de laatste twee voorgaande wedstrijden t.w. 27 oktober '73 tc Zierikzee en 17 november '73 te Middelburg moest z.v. Onderdak steeds de eer aan „De Stormvogel" uit Vlissingcn laten. Aangezien de Stormvogel zaterdag niet in deze wedstrijd mocht uitkomen, lag het voor de hand, dat Onderdak als eerste zou eindigen, maar ar moest wel hard voor gezwommen worden. BURGH. Bij gelegenheid van de vie ring van het eerste lustrum „Big S", traden ook doelzakspelers (en speel sters) op, die we hier in aktie zien in het centrum van Burgh. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de beker verdrinken er meer dan in de beek. Kissinger een Israëlisch plan bij zich heeft. Hij brengt militaire stafkaar ten mee, waarop samen met de Isra ëlische minister van defensie, Da jan, is uitgewerkt hoe Israël een schei ding van de troepen ziet. Het plan was vorige week door ge neraal Dajan in Washington bij Kis singer ingediend, aldus de „Jeruza lem Post". Kissinger had het „op bouwend en grootmoedig" genoemd en het was zijns inziens „een redelij ke basis waarop naar een akkoord gewerkt kan worden". SANTIAGO. De Chileense mili taire regering heeft premier Den Uyl vrijdag schending van het principe van niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van een an der land verweten. De Junta beschuldigde hem ook van dat hy „vage en oppervlakkige" opmerkingen over de toestand in Chili heeft gemaakt. Vanaf het eerste nummer had On derdak een voorsprong. Deze werd na ieder zwemnummer steeds groter Nadat alle hummers waren afge werkt werd het verwachte waarheid Onderdak was als eerste geëindigd. Een bijzondere vermelding is het waard, dat de 16.7 sec. op 25 meter vrije slag, waargemaakt door Ad Hagesteijn van Onderdak, nog niet in Zeeland voorkwam. Ingeborg Gudde en Veronica Weber, beiden van „Onderdak", eindigden resp. als le en 3e op de 25 meter vrije slag voor meisjes onder 10 jaar. Een op merkelijke prestatie als men be denkt dat beide meisjes voor het eerst aan een wedstrijd deelnamen. Voor een deel der uitslagen zie men elders in dit nummer. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen; matige tot krach tige zuidwestlijke wind; minimum temperaturen ongeveer 5 graden, maxima circa 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. J\Ln.-temperaturen: 2 tot 8 graden hoven normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 8 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 jan. Zon op 8.42, onder 16.58 Maan op 1.24, onder 11.15 Laatste kwartier: 15 januari (8.04) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 15 jan. 7.54 20.27 1.26 13.55 Doodtij: 17 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Oceaandepressies blijven het weer in het grootste deel van West- Europa beïnvloeden. Zij zorgen voor de aanvoer van zachte maritieme lucht waarin middagtemperaturen mogelijk zijn die zo'n 4 5 graden boven de normale waarden liggen. In het afgelopen weekeinde werden in ons land maxima gemeten tot 13 graden. De vorstgrens is inmiddels ver naar het oosten teruggedrongen en loopt nu van Stockholm via War schau naar Wenen. Ten oosten van deze lijn komt samenhangend mei een krachtig hogedrukgebied met het centrum boven de Oeral, een stabiel weertype voor met 's nachts strenge en overdag matige vorst. BREDA, In een ziekenhuis te Bre da is de 82-jarige F. Mathijssen uit Rijsbergen overleden. De man werd ernstig gewond, toen hij op zijn fiets de weg in zijn woonplaats overstak en door een auto werd geschept. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1