JEUGDSOOS „BIG S" BURGH-HAAMSTEDE VIERT ZATERDAG IIET EERSTE LUSTRUM Interessante lezingen in cursus Streekhistorie ROERDOMP UIT FINLAND OP WALCHEREN GEVANGEN ARTS DOOR SCHOTEN GEDOOD - VROUW GEWOND Eerste Kamer nam de Machtigingswet aan STREEKNIEUWS Kissinger naar Egypte en Israël Nieuwe Engelse minister voor energie STREEKNIEUWS 4 Pianist Joop Kort verzorgde gedurende de afgelopen vijf jaar de piano muziek voor „Big S". (slot) BURGH-HAAMSTEDE, 9-1. Zo als reeds gemeld viert de bekende Jeugdsoos „Big S" zaterdag 12 ja nuari a.s. het eerste lustrum. Het bü deze gelegenheid in de krant van dinsdag jl. gegeven overzicht van de aktiviteiten gedurende de afgelopen vijf jaar, kan nog gemakkelijk wor den aangevuld. Dat blijkt wel duide lijk uit het volgende; Voor de leden werd ook. een aan tal auto-rally's met succes georga niseerd. In ruime mate toonde „Big S" ook belangstelling voor het maat schappelijk gebeuren in de wereld Streekplan Schouwen-Düiveland en bestemmingsplannen liet men des kundig voorlichten, door de leden werd er over gediskussieerd. Ame rikaanse bemanningsleden en grondpersoneel gaven in de ,',soos" een uiteenzetting over de reuzen- helicoper „Skycrane" die de beton blokken in de monding van de Oos- terschelde dropte. De schrijver Cees Buddingh hield een lezing over eigen werk, terwijl de kunstschilder Rein Dool een in leiding hield over de schilderkunst in het algemeen. Verder werd door multi-instrumentalist Eelco Tam- minga, vergezeld door zangeres Jacky Erwich een aantal folk-songs vertolkt. Een aantal leden van „Big S" maakte de film „Vrede" welke a.s. zaterdag op de „opendag" in de soos zal worden vertoond. Uitstapjes werden door „Big S" georganiseerd naar de Geuzenfees- ten in Den Briel en de kunstijsbaan te Utrecht. Veel steun heef „Big S" in de afgelopen jaren ook van de ei gen bevolking ondervonden. Men mag zich verheugen in een groot aantal donateurs, waarvoor enige malen in het seizoen een avond wordt georganiseerd. Op deze avon den wordt dan muziek gegeven, films vertoond of dia's over het soosleven. Spijt hebben de initiatief nemers van ruim vijf jaar geleden nog geen moment gehad. Voor „Big S" het levenslicht zag had men te Burgh/Haamstede een tweetal groepjes, die afzonderlijk niet in staat bleken te zijn een vuist te maken. De eerste contacten om tot een fusie van deze twee groepen te ko men \Verden gelegd door Piet Jan Landegent en Marius Blom van de ene groep en Leo de Feiter en Adrie van de Pol van de andere groep. De ze jongelui vonden dat er voor de jeugd te Burgh-Haamstede in de weekends niets viel te beleven, waarin zij verandering wilden bren gen. Mede door steun van de heer Kloosterman slaagde men er in be slag te leggen op de voormalige Tuinbouwschool. Opknapbeurt In eerste instantie had de jeugd do beschikking over twee lokalen. Spoedig had men een groep jongelui bijeen die bereid waren de handen uit de mouwen te steken en deze lo kalen een grote opknapbeurt te ge ven. Er werd hout van het strand gehaald, geverfd en getimmerd. In nog geen 3 maanden tijd was het zo ver dat een leuk geheel was ge vormd, zodat met het sooswerk kon worden gestart. Het ene lokaal was als soos ingericht, terwijl het andere lokaal met een wat rustiger sfeer als relaxruimte werd benut. Op de eerste georganiseerde avond hield de ex-wielrenner Piet Rent meester een inleiding over de wie lersport. Daar de lokaliteit nog niet volledig aan de eisen voldeed, werd de „soos" in het eerste jaar een weekend droog gezet. In het tweede jaar kreeg men er een lokaal bij en konden de aktiviteiten uitgebreid en verbeterd. Bij de aanvang van het derde jaar kreeg men ook de beschikking over de zolder en dus weer meer moge lijkheden. Hier werd een ruimte ge maakt waar men op de zaterdag morgens de kinderen tot 12 jaar be zig kan houden met o.a. handenar beid. Verder kreeg men er de be schikking over een donkere kamer. Alle vertrekker! hebben een nooduit gang. Op de zolder is ook een speelruim te waar verschillende spelen zoals tafeltennis en tafelvoetbal worden gehouden. Het eerste lustrum van „Big S" betekent ook een jubileum voor Joop Kort uit Schuddebeurs die al deze vijf jaar als pianist in de soos heeft opgetreden. He bestuur van „Big S" is thans als volgt sa mengesteld: voorz. Bennie Meddeler; scr.: Arie v. d. Pol; penn.: Ad van Dongen; leden: Cor Rademaker, Nel Deurloo, David Bakker en Rinus Tuinman. Vereniging „Stad en Lande" T rotyl in torenkamer HEERHUGOWAARD, - 9-1. 4 In de toren van de Gerefor- 4 meerde kerk aan de Stations- 4 weg is maandagmiddag een voorraad van 5 kg trotyl met f slaghoedjes en ontstekings- koord gevonden. De explosie- venvoorraad is gedurende de laatste wereldoorlog in de to renkamer beland. Kerkzolder en toren dienden toen als op slagplaats voor de verzetsbe weging. De springstof werd ontdekt tijdens restauratiewerkzaam heden. De mijnopruimings- dienst te Ba me veld zat de springstof binnenkort vernie tigen. ZIERIKZEE, 9-1. De Ver. „Stad en Lande" organiseert weer een cur sus streekgeschiedenis, die ook dit maal gaat bestaan uit een aantal in teressante lezingen. Zo komt - als eerste- een lezing over de bouwge schiedenis en restauratie van de St Lievensmonstertoren door ir. H. de Lussanet de la Sablonière. Naast dit „stads" onderwerp biedt de kursus een. paar onderwerpen uit het „land". Drs. A. P. de Klerk brengt in zijn lezing verslag uit van zijn kortge leden gehouden onderzoek over de verschillende nederzettingsvormen op Schouwen-Duiveland. Uitgaande van de natuurlijke gegevenheden hier en de ontwikkelingen i.v.m. de beveiliging tegen het water, komt hij tot een geheel nieuwe benadering van o.a. de ringdorpen. Tijdens de diskussie hoopt de heer De Klerk aanvullende inlichtingen te verkrijgen van bewoners van be woonde of grotendeels verlaten dor pen, evenals over oude vliedbergen, kerkhoven e.d. De geschiedenis van een Middel eeuws kasteel, Moermond, wordt tij dens een lezing ter plekke, door de heer J. M. J. Lokker grondig uit de doeken gedaan. Beveiliging Schouwen-Duiveland De beveiliging van Schouwen- KERKVVERVE Vergadering afdeling N.C.V.B. De afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. komt in vergadering bijeen opwoensdagavond 16 januari aan staande. Dokter G. J. v. d. Waarden zal in deze bijeenkomst - die ook bedoeld is voor niet-leden-belang- stellcnden een praatje houden over het onderwerp „Medische etiek in deze tijd." MIDDELBURG, 9-1. In Oostkapellc op Walcheren is dezer dagen een zeld zame roerdomp gevangen. De circa 74 centimeter grote vogel was blijkbaar ziek. want het dier liet zich gemakkelijk pakken. De roerdomp had een lange reis achter de rug, zoals bleek uit de ring, die hjj aan zijn linkerpoot had, waarop stond vermeld „Museum Helsinki". Volgens een woordvoerder van het Nederlandse vogeltrek- en vogel- ringstution in Arnhem, waar onder andere alle in Nederland aangetrof fen geringde vogels sedert 1.911 wor den geregistreerd, is er in hun 60- jarige praktijk nog nimmer een roer domp uit Finland gemeld. Een roerdomp is een zeer schuwe mocrasvogels, die in hoofdzaak 'p nachts actief Is. Het verenkleed is bruingeel, donkergevlekt en bruin gestreept. De bovenkop is zwart. Bij gevaar neemt de Roerdomp de zoge naamde paalhouding aan. Ze staan dan doodstil met hun lange groen gele snavel recht omhoog, zodat zc met hun camouflagekleurig veren- kleed vrijwel een geheel vormen met het riet, waar ze zich overdag in schuil houden. Als ze zich bedreigd voelen, richten ze hun vlijmscherpe snavel recht vooruit op hun belager. Duiveland tegen de zee is door de eeuwen heen een aktuele zaak ge weest. De bestuurlijke traditie van de waterschappen is veelal ouder dan menige stad. De heer ir. G. D. Kloosterboer is in dit geval de des kundige inleider. Ook hier wordt de lezing in de juiste omgeving, 's Landskamer, ge houden, terwijl bovendien het gehele gebouw kan worden bezichtigd. Alle lezingen worden ook toege licht met een aantal dia's. De eerste lezing (ir. H. de Lussanet de la Sablonière) vindt plaats op dinsdag 22 januari in Mondragon. DUIVELAND Afd. Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 17 januari vindt een bijeenkomst plaats van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het vereni gingsgebouw te Oosterland. Als spreekster treedt op zuster J. Kop- pert, die vertelt over haar werk in Kenia en Zambia. Het gesproken woord wordt toegelicht met dia's. OOSTERLAND Mbuma-zendingseollecte In de maand november van het vorige jaar werd ook hier ter plaat se weer gekollekteerd ten bate van de Mbuma-zending. Onder leiding van de heer L. Meerman Cz. koliek teerden; Ina Dooge, Marco en Wim Goudzwaard, Ineke van Haaften, Hans en Saar Joppe en Kees Meer man. De opbrengst was in totaal f 139,20, waarvoor een dankwoord aan hen die dit werk weer steunen wilden en niet minder aan de lei ding en de kollektanten. BRUINISSE Herv. Kerk. Bruinisse Voor dc kerkvoogdij werd in de cember 1973 in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse gecollecteerd f 2036.20. Voor de inwendige Zending kwam f 493,10; voor de Oudcjaarscollecte tot dusver f 678,50, maar er komen voor de Oudcjaarscollecte nog wel enkele giften te vermelden. Herstel tegelpad Een project, dat in 1972 en 1973 enkele malen aanleiding was, voor het stellen van vragen, namelijk de verbetering van de weg over de ha- vendam van het havenmeesterskan toor, naar de fabriek L. Padmos. Is thans aan herstel toe. Het betreft een betegelde dijkskruin, waarvan de tegels waren verzakt en uitgeweken. Bedoeld tegelpad is echter eigendom van het waterschap Schouwen-Dui veland. In het nieuwe dienstjaar wordt zoals beloofd nu het werk uit gevoerd. Het werk wordt uitgevoerd door de firma v/h M. van de Velde B.V. te Bruinisse. Schip met grind gelost In de haven van Bruinisse is deze week het eerste schip met grind ge lost. bestemd voor het aanleggen van griuddummen, die de stroom in hot Volkerak (in de omgeving van dc z.g. Oostkop) moet beteugelen. Er komen in de omgeving van de z.g. Oostkop, indertijd aangelegd, om de kabelbaan te doen starten, vrij regelmatig plaatvallen voor, waarbij een gedeelte zand, van de Krammer plaat afschuift. Om dc Oostkop te beschermen wordt nu een nieuwe grindstrook aangelegd. Reeds eerder gebeurde dat halverwege de Greve- lingendam, met goed resultaat. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, heeft laten onderzoeken of het mogelijk was tijdens een tussenlan ding in Cairo, op weg naar Indonesië, zijn Egyptische ambtgenoot Fahmi te ontmoeten. De agenda's van beide ministers lieten een dergelijke ont moeting echter niet toe. ROTTERpAM. Uit het magazijn van de handelsmaatschappij W. van Gilst aan de Giessenweg in Rotter dam hebben inbrekers een partij si garetten gestolen ter waarde van 1" 50.000. Zij hebben de dozen in een vrachtwagen van het bedrijf gela den en zijn ermee vandoor gegaan. DEN HAAG. De tentoonstelling „Pompeï, uit de as herrezen" in het gemeentemuseum in Den Haag .heeft tot nu toe 200.000 bezoekers getrok ken. AMSTERDAM. De man, die in een snackbar in de Stoofsteeg in Amster dam door de 24-jarige buffetbedien- de B. J. T. werd doodgestoken, blijkt de 45-jarige J. P. de V. uit Alkmaar te zijn. De dader is aangehouden. LUNTEREN. In de nacht is inge broken bij juwelier IJtsma in Lunte- ren. Er is voor ongeveer 40.000 gul- den aan kostbaarheden gestolen. De inbrekers zijn deskundig te werk gegaan, ze hebben de meest kostbare zaken uitgezocht. APELDOORN. De Leeuwarder Textielmaatschappij zal zeer binnen kort zijn vestigingen in Apeldoorn en Hardenberg sluiten. Als gevolg daar van zullen 125 personeelsleden, in hoofdzaak vrouwen, worden ontsla gen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft woensdag twee bejaarde, ver eenzaamde vrouwen van wie er een ziek was, in hun woning aangetrof fen. De vrouwen zijn in een zieken huis opgenomen. TERNEUZEN, Het Zeeuwse inge nieurs- en aannemingsbureau K.B.S. Holland B.V. in Terneuzen heeft van de Jordaanse energiemaatschappij de opdracht verkregen voor de bouw van een elektrische centrale met een vermogen van 66.000 kw, de „Hoes sein Thermal Power Station", te Zerqa. Met de opdracht is een bedrag van f 18 miljoen gemoeid, aldus het bureau. HAARLEMMERMEER. De 36-ja rige mevrouw M. L. Efting-de Mes uit Haarlem is om het leven geko men toen de auto waarin zij meereed in de buurschap Boesingheliede te gen een boom botste. De bestuurder werd zwaar gewond. APELDOORN. Twee met een stengun en een pistool gewapende en gemaskerde mannen hebben woensdagavond het hulppostkantoor in Hoenderloo overvallen. De be heerder slaagde er in het alarmsy steem in werking te stellen. De twee overvallers vertrokken hierop over haast zonder buit. Milieuhygiëne Zeeland in beroep tegen Total VLISSINGEN, 9-11. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft beroep aangetekend tegen het ver lenen van een hinderwetvergunning aan de olieraffinaderij Total Neder land N.V. Borsele. Zij vraagt in een beroepschrift tot de koningin en tot G.S. van Zeeland de vergunning als nog te weigeren. De VMZ vindt dat de gestelde ei sen van geluidshinder in de hinder wet te laag liggen en dat te weinig aandacht wordt besteed aan de stankoverlast voor de bevolking bij de raffinaderij. Onbekende ziekte doodt houtduiven WINTERSWIJK, 9-1. Een geheim zinnige ziekte doodt vele houtduiven in de Gelderse Achterhoek. De ziek te, waarvan de oorzaak nog onbe kend is, uit zich in een wond aan de krop van de houtduif, de vogel ver zwakt en wordt een gemakkelijke prooi voor roofvogels. Aanvankelijk werden in natuurreservaten rond Winterswijk kleine aantallen dode duiven gevonden, de laatste weken neemt de sterfte echter ook in ande re delen van dc Achterhoek hand over hand toe. Slang gevangene MATURIN, Venezuela, 9-1. Op verzoek van de rechter houdt de plaatselijke politie een slang gevan gen. „Wij bewaken de origineelste en ongewoonste gevangene uit onze ge schiedenis", zei kommissaris van po litie Carlos Guzman Vera. Hij zei dat de rechter de opslui ting van de slang gelast had omdat het reptiel bewijsstuk is in de zaak tegen een medicijnman. Luis Ramon Espinoza. Huwelijksdrama in Utrecht UTRECHT, 9-1. In de woning van de 49-jarige Utrechtse huisarts II. B. op het Kanaleneiland heeft zich woensdagmorgen een schietpartij af gespeeld, waarbij de huisarts zelf om het leven is gekomen en zijn 41-ja- rige vrouw is gewond. Volgens de politie die nog geen juist beeld van de toedracht heeft, ziet het er naar uit dat een jarenlang slepend huwelijksconflict tot de schoten heeft geleid. Onduidelijk is nog wie de schoten heeft gelost. De vrouw is in het ziekenhuis gehoord, maar haar verklaringen zijn volgens de politie te verward om er een beeld uit te krijgen. Verhoor van patiënten die woens dagmorgen op het spreekuur van de arts zijn geweest, maakte duidelijk SAN CLEMENTE, 9-1. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, vertrekt don derdag om middernacht - vrijdag 05.00 uur onze tijd - uit Washington voor een bezoek aan Egypte en Is raël, zo heeft het Witte Huis woens dag bekend gemaakt. Hij zal daar besprekingen voeren over de schei ding van de Israëlische en Egypti sche strijdkrachten in het gebied van Suez. LONDEN. Premier Edward Heath heeft dinsdag Lord Carrington be noemd tot minister voor energie za ken. Carrington was minister van defensie en voorzitter van de con servatieve partij. RENESSE Gehamsterde benzine in beslag genomen Dinsdagmorgen werd door de Rijkspolitie te Renesse bij de heer J. S. de F. aan de Lindelaan een hoe veelheid van om en nabij de drie honderd liter gehamsterde benzine in in beslag genomen. De hoeveelheid benzine bevond zich in een vijftiental jerrycans, waarvan er een achttal was verstopt onder de grond. dat er drie schoten zijn gelosl. Het wapen, een revolver, is in de keuken van de woning gevonden. Het echtpaar heeft twee zoons, van 16 en 9 jaar. Schaap door kopervergiftigins' gestorven DEN BRIEL, 9-1. In de gemeen te Vierpolders op het Zuidhollandse eiland Voorne-Putten is een schaap gestorven door kopervergifliging. De dierenarts mevr. B. E. Fruithof uit Den Briel heeft dit woensdag gecon stateerd. De dierenarts stelde ook hoge waarden aan kobalt vast in het dier. Kobalt is op zichzelf niet do delijk, maar het versterkt de giftige werking van koper. Een jaar geleden werden op Voor ne-Putten ook een aantal schapen "t slachtoffer van kopervergiftiging. Na een onderzoek werd toen de chemi sche industrie Rijnmond als de ver antwoordelijke voor de koperneer slag in deze streek aangewezen. Meisje verdronken in zwembad LAREN, 10-1. De 6-jarige Mirjam Sturken Boom uit Laren is verdron ken, nadat zij in het diepe bssin van het zwembad was gevllen. Een 12-jarige jongen zag het slachtoffertje het eerst op de bodem vn het basin liggen en brcht haar naar de kant. Het meisje bleek ech ter al te zijn overleden. Het perso neel begon onmiddellijk met mond op mond beademing en hartmassage, maar tevergeeft. De politie stelt een onderzoek in naar de gang van zaken Proces om eend PORTLAND, OREGON, 9-1. In Portland in de Amerikaan se staat Oregon is een proces gaande dat is aangespannen 'door een man die een eend door de voorruit van zijn auto kreeg. David Smith zegt dat de botsing hem een oog kostte en blijvend lekende met litte kens. De eend was ontsnapt uit een kunstmatige vijver, aan gelegd door een fabrikant die zei te willen bewijzen dat een eend kan leven in omstreken die berucht zijn om de fa- brieksdampen die er hangen. Smith eist 350.000 dollar smartegeld. DEN HAAG, 9-1. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de eerste kamer de machtigingswet aangenomen. Voor aanvaarding van het wetsontwerp stemden 52 kamer leden en daartegen 17 In de wet vraagt de regering spe ciale bevoegheden op het gebied van de primaire inkomensvorming (lo nen, ambtenarensalarissen, inkomens vrije beroepen, dividenden, huren en pachten), ten aanzien van de beëin diging van arbeidsverhoudigingen en de bezetting van arbeidsplaatsen door buitenlandse werk nemers. In tegenstelling met de stemming in de Tweede Kamer, sprak de CHU- fraktie nu wél uit tegen de wet, sa men met VVD, PSP, CPN en SGP. GOEREE-OVERFLAKKEE. Molenland. De 19e eeuwse molen „Dc Hoopte Ouddorp. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4