Raad Duiveland dringt aan op afsluiting Oosterschelde FUSIE BANK DREISCHOR-ZIERIKZEE TERUGBLIK OVER 1973 GEMEENTE DUIVELAND Snelheidsbeperking voor speedboten op Grevelingenmeer intermeubel Inlichtingen kiezersregister STREEKN1EUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 januari 1974 Nr. 21418 3 Onderzoek naar mogelijkheid herbouw van toren te Nieuwerkerk DUIVELAND, 9-1. De gemeente raad van Duiveland kwam op dins dagavond jl. in openbare vergade ring bijéén in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Op de heer Bakker na, die wegens ziek te afwezig was, waren alle leden aanwezig. Deze vergadering werd door de voorzitter met ambtsgebed geopend. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen sprak de voorzitter de hoop uit dat de prettige samen werking, die in er in het afgelopen jaar steeds heeft geheerst op de ver gaderingen, ook in 1974 weer zal worden bestendigd, en dat het on danks de oliecrisis toch nog een goed jaar zal mogen worden. Vervolgens gaf de voorzitter ant woord op verschillende vragen, ge steld door raadsleden op de vorige vergadering, mevr. van der Zande- Vleugels Schutter (VVD) had geïn formeerd naar de mogelijkheid om, in verband met de energiecrisis, wat meer bussen te laten lijden, waarop de burgemeester antwoordde dat dit door de RTM zal worden onderzocht Op verschillende plaatsen in Ooster- land werd overlast ondervonden van ovei*tollig water dat nu is opgelost. De plasticzakkenmisère schijnt nu ook over te zijn, want de winkeliers worden weer bevoorraad, zei de voorzitter tot de heer Stoutjesdijk, (CHU) die hiernaar had geinfor meerd. Verder was indertijd gewezen op de wenselijkheid om te Ouwerkerk en te Sirjansland een openbare tele fooncel te plaatsen, waarvoor een ondei-zoek werd ingesteld. Aangezien echter de gemeente hier jaarlijks een garantie van omstreeks f 3100,- voor zal moeten gaan betalen vond men dit een onverantwoorde uitgaaf, zo dat men niet op het voorstel kan in gaan. De heer Romeijn (VVD) vond de berekening door de PTT van nul en gener waarde. Hij vond de mo gelijkheid voor de recreanten, om vanuit een openbare cel te kunnen telefonei-en, een goede zaak. De voorzitter wees erop dat er van de zijde van de campings nooit een der gelijk verzoek is binnengekomen. Verder deelde burgemeester De Kam mede dat er van gemeentewege een telegram verzonden is naar de commissie Klaassesz met een ver zoek alles in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk te kunnen over gaan tot afsluiting van de Ooster schelde. Bij de ingekomen stukken o.m. een brief van drs. H. L. Wiertsema te Bilthoven met het verzoek zijn per ceel te Sirjansland op te nemen in het bestemmingsplan: recreatiege bied Sirjansland. Dit perceel grenst aan de camping van de heer Oost woud Wijdenes. Het betreffende be stemmingsplan is inmiddels door de raad vastgesteld en ter goedkeuring aan Ged. Staten ingezonden. De raad was van mening dat steeds verder gaande uitbreiding niet gewenst is. Besloten werd om niet op het ver- NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbauk V bent welkom bjj uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00 10.30 uur. zoek in te gaan, en het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Overbeeke (ARP) meende dat de heer Wiei'tsema zijn tijd heeft voorbij laten gaan Tarieven Ver. gebouw Sirjansland Verder kwam ter tafel de vast stelling van tarieven voor het Ver enigingsgebouw te Six-jansland. Met ingang van 14 januari 1974 worden de tarieven als volgt vastgesteld: 1. Bruiloften f 50,-, (f 35,-), Vei-gade- ringen f 25,- (f 20,-). Een abonne ment voor gebruik van éénmaal per week, per jaar f 50,-, (f 50,-). Uitvoe ringen f 35,-, (f 35,-). Consultatiebu reau Groene Kruis, per jaar f 75,-, (f 75,-) en Begrafenissen f 25,- (f 15,-) De tussen haakjes geplaatste bedra gen zijn de oude tarieven. Dit voor stel werd goedgekeurd. Het volgende onderwerp dat be- sproken werd was de wijziging van de algemene politieverordening in verband met de in de vorige verga dering vastgestelde Brandbeveili- gingsveroi'dening. Er is één onder deel uit de Algemene Politieverorde ning dat niet geregeld wordt in de brandbeveiligingsverordening, n.l. de artikelen 113 en 113a, nl. bepalingen betreffende vuurwerk. Art. 129 luidt nu: 1. Het is verboden zonder ver gunning van de burgemeester vuur werk te verkopen of af te léveren. 2. Voor de toepassing van het eerste lid worden onder vuurwerk mede begrepen zwermei*s, voetzoekers, bengaals vuur en dergelijke. Schadeclaim Toren De gemeente Duiveland heeft nog een schadeclaim van het Rijk voor de in 1944 verwoeste toren van Nieu- werkerk, die echter komt te verval len als er voor 31 december 1975 geen definitieve herbouwplannen voor dit object ziillen worden gere aliseerd- De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft de gemèente geadvi seerd contact op te nemen met Ir. J. L. C. Weyts, architect te Bergen op Zoom, die bereid gevonden is eén on derzoek in te stellen naar de moge lijkheid van herbouw, al dan niet met gebruikmaking van de nog be staande fundering. De kosten, verbonden aan dit on derzoek, bedragen, volgens geldende honoi*arium.-tabellen-uitgaand van een bouwsom van f 400.000,- 15% van f 22.140,-, of f 3321,- exclusief 16% B.T.W. Het college verzoekt de de raad een crediet van f 4.000,- be schikbaar te stellen voor dit doel. De heer van Klinken (SGP) merk te op dat op een raadsvergadei-ing van de voormalige gemeente Nieu werkerk ook eens een plan ter tafel geweest is voor herbouw, dat toen echter eén niet haalbare zaak scheen. Mevr. van der Zande- Vleu gels Schutter meent het te moeten betwijfelen of herbouw ooit wel een haalbare zaak zal kunnen worden. Ze schatte dat herbouw zoals het be hoort, misschien wel 2 a 3 miljoen zal kunnen kosten. Ze vond het ook wel jammér dat de. schadeclaim van 4 tón voor de gemeente verloren zal gaan als geen herbouw plaats kan vinden, maar wanneer men hier on geveer twee miljoen moet bijleggen vond zij dit niet doenlijk. Daarom vond zij de gevraagde f 4000,- weg gegooid geld. De raadsvoorzitter wees er met nadruk op dat het hier slechts om een onderzoek naar de mogelijkheid gaat. Nadieh zal de raad zijn mening over deze materie definitief moeten ter tafel brengen of herbouw al dan niet mogelijk zal zijn. De wethouder van Openbare werken, de heer C. P. Kuijper (PvdA), vond dat het onder zoek toch wel f 4000,- waard is, men kan Nieuwerkerktoch niet ten eeu wigen dage met die klokkestoel op gescheept laten zitten, en de gemeen te kan toch de schadeclaim van 4 ton toch zomaar niet laten lopen. De raad besloot het crediet be schikbaar te stellen. DUIVELAND. 9-1. Het plan Nieuwerkerk II is door dc gemeen teraad vastgesteld en is ter goedkeu ring aan Gedeputeerde Staten van Zeeland verzonden. Het plan Recre atiegebied Sirjansland is ook door dc rad vastgesteld de termijn van tervisiclegging is binnenkort ver streken, waarna het ter goedkeu ring wordt ingezonden. Over het plan Oosterland le wij ziging is een bespreking geweest met dc stedebouwkundige betreffende aanpassing van de voorschriften. Te- vens zijn hem gegevens verstrekt over de situering van bedrijfsgebou wen van L. A. Ista en L. M. Meer man. zodat ook deze in het plan kun nen worden opgenomen. Het ontwerpplan Ouwerkerk wordt momenteel door de stede- bouwkundige nader uitgewerkt. Dc voorschriften van het plan Ouwcr- kerk-recreatle zijn door de stede- bouwkundige aangepast en vanaf 2 januari 1974 ligt het ontwerpplan ter inzage. Het ontwerp Ouwcrkcrk- Oostweg, lc wijziging ligt momen teel nog ter inzage, en het plan bui tengebied is gereed en wordt even eens vanaf 2 januari 1974 ter visie gelegd. Tot zover in dc „Terugblik over 1973" voor wat betreft de be stemmingsplannen van Duiveland. Brandweer Voor wat de gemeentelijke brand weer aangaat, dc mededeling dat de brandweer in 1973: 10 keer heeft moeten uitrukken en dat loos alarm niet gegeven werd. Het brandweer korps bestaat momenteel uit 15 per sonen. Over de Straatverlichting deelt het rapport mede dat de ver betering hiervan in alle dorpen in 1973 gereed gekomen is. En met suc ces, want het is opvallend dat er inderdaad van een verbetering ge sproken mag worden. Dat tengevolge van de oliecrisis de verlichting thans niet goed tot zijn recht komt is uit eraard een niet te voorziene om standigheid. Het is verder niet uit gesloten dat in de loop van 1974 nog meer concessies worden gedaan, en dut op het punt van de zogenaamde „Nachtbranders" enige wijzigingen noodzakelijk zullen zijn. Wat de „Verkeersmaatregelen" betreft, als belangrijkste in het afgelopen jaar kan worden gezien dc verbetering van het kruispunt: Rijksweg-Stolp- weg te Nieuwerkerk, en hoewel de situatie misschien niet ideaal te noe men is, is toch dc veiligheid voor het afbuigend verkeer enorm toege nomen. Voor enige dorpen staan nog ver keersmaatregelen op stapel, waar van de voorstellen reeds in het be zit van de raad zijn. Vóór de behan deling in de raad zal van politionele zijde een toelichting gegeven wor den. Gedurende de afgelopen jaren zijn de velschillende brandweerkorpsen in het bezit van een persluchtappa- ratuur gekomen, waarvan de cylin ders bij een particulier duikbedrijf in Ziei'ikzee worden gevuld voor een prijs van f 5,80 per fles. De Vei"eni- ging van Bevelvoerders bij de ge meentelijke brandweren op het ei land heeft na overleg met de Dis- ti'ictsinspecteur voor de Brandweer wezen de wens ter kennis gebracht zelf een vulapparaat aan te schaf fen, waarvan de pi'ijs volgens ver kregen inlichtingen een bedrag van f 6209,89 zal bedragen. Besloten werd in samenwerking met andere gemeenten een dergelijk apparatuur aan te schaffen en hier voor een bedrag van f 1230,- be schikbaar te stellen zjjnde een zesde gedeelte van de kostprijs, het aan deel van Duiveland hierin. Van de hepr A. Bal te Nieuwer kerk was een verzoek ingekomen tot aankoop van een perceel bouwgrond van de gemeente Duiveland, liggen de in het bestemmingsplan Nieuwer- kerk II, aan de Schoolstx-aat aldaar. Het perceel is groot 455 ca, voor de prijs van f 40,10 per ca, of in totaal f 18.245,50. De bedoeling van de heer Bal is om op dit pei'ceel een woning te bouwen. Het werd door de raad ingewilligd. Kasgeldlening Besloten werd met de Bank van Nederl. Gemeenten een kasgeldle ning aan te gaan voor de tijd van drie maanden, gi*oot een miljoen gulden, tegen een rente van 14 l/8°/o Over het algemeen vinden de raads leden een rente van meer dan 14% uitzonderlijk hoog. Op een vraag of het niet mogelijk is de tei*mijn nog korter te maken dan voor drie maan den, deelde de voorzitter mede dat dit de kortste tijd is. Bij de rondvraag informeerde de heer van Klinken of er zicht op is dat er te Nieuwerkerk hoog nodige herbestratingen zullen plaats vinden in de Weststraat en de Stationstraat. Volgens wethouder Kuijper zal dit plaats vinden zo spoedig als het weer voorjaar wordt. De heer Stouten (SGP) attendeerde op het feit dat er te Oosterland plannen bestaan om het Verenigingsgebouw: „De Con ferentiekamer" af te breken, en dat er onder de bevolking een verlangen bestaat dit gebouw te behouden, als zijnde onmisbaar. Hij drong er op aan het aloude gebouw intact te hou den, temeer omdat het onmisbaar is voor talloze doeleinden. De raads voorzitter zegde toe een onderzöek te doen instellen hiernaar. De heer Romeijn zei onlangs bij de exti-eme hoge waterstand buiten dijks zich ongerust te hebben ge maakt over het ontbreken van een waarschuwingsapparaat bij even tuele hoge watervloeden, in de ge meente „Wie waai-schuwt wie" zo vroeg hij zich af. De voorzitter deel de mede dat dit de nodige aandacht heeft, en dat er binnenkort meer over meegedeeld zal kunnen worden Mevr. A. F. van der Zande Vleu gels Schutter wees op de onhoud bare toestand op het schoolplein van de openbare lagere school te Nieu werkerk, waar water op blijft staan Wethouder Kuijper wist niet dat dit zo erg was, doch hij zal er naar la ten kijken, en het eventueel in orde laten maken. Tenslotte vi*oeg de heer op 't Hof (ARP) of het niet nuttig zal zijn binnenkort weer eens een een rondgang te maken door de ge meente met de raadsleden etc. wat goedgevonden werd De burgemeester van Zierikzee brengt op grond van artikel D 5 der kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder kosteloos inlichtingen uit het kiezersregister kunnen worden verstrekt, waaruit deze kan opma ken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is op genomen. Óp grond van artikel D 6 der kieswet is een ieder bevoegd schriftelijk aan burgemeester en wethouders verbe tering van het kiezersregister te vra gen. Dc burgemeester voornoemd, T. TH. DE MEESTER Zierikzee, 9 januari 1974 ZIERIKZEE Waleipolowedslrljd „Onderdak" Dc (gemelde) watcrpolowcdstrijd in „Onderdak" zal worden gespeeld door een team bestaande uit leden van dc zwemvereniging (niet dus dc zeilvereniging) en een team van oud- polospclcrs. Dc wedstrijd - iets bij zonders voor het zwembad - begint om 11 uur (v.m.). Brandje in sociale werkplaats Vroeg in dc middag werd dinsdag alarm gegeven voor een brandje in dc sociale werkplaats aan het indu strieterrein. Het personeel wachtte de komst van de brandweer - die met twee auto's zeer snel ter plaat se was - evenwel niet af, maar be spoot het vuur met eigen blussers. De haard bevond zich in ccn opslag plaats. waar licht brandbaar rnate- (vervolg van pagina 1) Kassier wei'd M. T. van Staalen, die in funktie bleef tot 1924, waarna P. A. van Donge benoemd werd. De ze bleef 30 jaar aan de bank vei'bon- den, trad in 1954 af en werd opge volgd door zijn zoon D. A. van Donge In de bijna 70 jaar zijn er slechts drie kassiers geweest, blijkbaar geen ongezonde baan. De naam kassier wordt niet meer gebruikt; tegen- woordig spreekt men van direkteur. Voorzitters wai*en J. J. Klompe 1904-1926, J. C. v. Langeraad 1926- 1946, M. J. Padmos 1946-1961, L. M. Moermond 1961-1972 en gedurende de laatste jaren P. J. v. Langeraad. riaal in kontakt kwam met vuur van een sigaret. Met name vatten de in de afdeling zich bevindende lucht kokers, waaraan werd gewerkt;, vlam. Ze liepen onherstelbare scha de op. HAAMSTEDE Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer J. Tuin man K.J.zn. slaagde dezer dagen voor het diploma A scheepswei'ktuig- bouwkundige. N.C.V.B.-afdeling Op 15 januaii wordt in de Ger. Kerk een bijeenkomst gehouden van de N.C.V.B,-afdeling. Een spreekster is uitgenodigd voor het onderwei-p: „Wie i-egeren ons eigenlijk?'' Dia's van de gouden koets zullen worden vertoond. RENESSE Werkavond op ,,'t Staepel'of" Maandagavond werd op de open bare basisschool „t Staepelof" te Re- nesse een wex-kavond gehouden. Een aantal ouders werkte samen met het onderwijzend personeel van de school aan verschillende karweitjes. Voor de lagei-e klassen werden vei-schillende leerspelletjes gemaakt, handige moeders maakten leuke n'ieüwe kleertjes voor de poppen- kastpoppen, er wei-den diastrips ver knipt en de dia's werden vervolgens ingeraamd en een tweetal zeer be kwame vaders maakten op schaal een werktekening voor de te bouwen bei-gi'uimte vopr het documentatie- centrum. Zij zullen ook het meubel bouwen. Het werd niet alleen een pi-oduk- tieve, maar ook zeer gezellige avond. Waar nodig, beloofden de ouders nog een keer naar school te komen, om de karweitjes die niet klaar waren af te maken. Loos-alarm in het postkantoor Woensdagmiddag omstreeks half vier werd de rijkspolitie geallar- nieerd door het in werking ti-eden van de allarmeerinsstallatie van het postkantoor te Renesse. Binnen en kele minuten was er een tweetal wa gens van de Rijkspolitie ter plaatse. Gelukkig behoefde men niet op te treden daar het maar een loos-alarm bleek te zijn. Een der postbeambten had nl., door een wat ongelukkige beweging, de installatie in werking gesteld. BROUWERSHAVEN Cursus Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 15 januari begint de afdeling Brouwershaven van de Plattelandsvrouwenbond, met een cursus tuinverzorging in het dr. Itt- manhuis aan de Nieuwstad te Brou wershaven. Telefonische kontakt- adressen zijn: 339 en 389. Loop der bevolking in 1973 Het zielental der gemeente Brou wershaven nam in het jaar 1973 toe met 25. Op 1 januari 1973 bedroeg het aantal ingezetenen 3192 (1591 m. en 1601 v.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 34 (16 m. en 18 v.) en door vestiging mei 163 (73 m. en 90 v.): het vercninderde door overlij den met 31 (17 m. en 14 v.) en door vertrek met 141 (64 m. en 77 v.). Op 31 december 1973 bedroeg het aantal ingezetenen mitsdien 3217 (1599 m. en 1618 v.). In 1973 werden er 17 huwelijken voltrokken en wer den er 5 echtscheidingen ingeschre ven. De eerste omzet Het eerste boekjaar was er een omzet van f 11.900, de inleg aan spaai-geld was f 4160,De rekening werd afgesloten met een verlies van f 126,29 Vz. In verband met dit ver lies schonk de kassier zijn salaris a f 25,aan de bank. Bij het 25-jarig bestaan was de omzet meer dan f 1.000.000,Op vallend was dat dit drie jaar later tot V* n.l. f 300.000,terugliep, on getwijfeld een gevolg van de toen heersende crisis. In 1916 werd de rijkssubsidie, bij de oprichting van de bank ontvan gen ter grootte van f 175,geschon ken aan het Ned. Landbouwcomité ten behoeve van de mensen in Hol land, die van de watei-snood hadden geleden, Eerst in 1924 mocht ook hy potheek op gebouwen en landerijen worden gegeven. Voordien werd uit sluitend geleend onder borgstelling van 2 personen. Dit leidde vooral bij de vlassers tot z.g. di'iehoeksvei'hou- dingen. Drie vlassers b.v; kochten gezamenlijk een perceel vlas te vel de. Zij leenden hiervoor geld bij de bank en waren borg voor elkaar. Toch hééft deze situatie nooit tot stroppen voor de bank geleid. In het begin mochten geen hogere bedragen dan f 2000— geleend wor den. Déze bedi'agen werden later i*e- gelmatig verhoogd. Op een andere vergadering wei*d de hoogte van de hoofdelijke omslag in verband gebracht met het gedepo neerde spaai-geld. Dit wérd door het bestuur heftig ontkend. Zittingen aan huis De zittingen werden tot 1939 bij de kassier aan huis gehouden. Bekend is nog het oude kantoortje van P. S. van Donge waar een spreuk aan de muur hing „Tob nooit". Zeer toepas selijk voor de toen wei-kzame kas sier. De huiskamer was ook wacht- kamer. Hier werden het weer, de stand van de werkzaamheden op het land en natuurlijk ook de dorps nieuwtjes bespi-oken. Jan „van Mos kou" knikkei'de er op de vloer mei de tegenwoordige direkteui*. In 1939 weid het bankgebouw ge sticht. De kosten waren ,f 12.000, c.v., kluisdeur en meubilair inbegre pen. De bank is gemoderniseerd in 1970 en het bestuur prijst zich geluk kig dat toen ook de gevel aan de stijl van de mooie dorpsring aange past werd. Dieptepunten in het bestaan van dc bank waren dc oorlogen van '14- '18 en in groter mate van 1940-1945, terwijl dc ramp van 1953 alles over trof. Tweemaal moest er geëvacueerd worden. Bij de watersnood ging de kassier P. A. v. Donge met f 50.000, aan natte bankbiljetten in het pee schip „Vertrouwen" van De Korte van Beldert naar Dordrecht en droogde het bankpapier in Zevenber gen achter de kachel. Een paar weken later heeft Van Donge in gezelschap van de huidige districtsdirecteur, de heer Oudkerk, de boeken van de bank opgehaald. In een verslag hierover schreef Van Donge: „Ik zie in mijn gedachten de heer Oudkerk nog lopen over de Ring naar de Meelstraat met een waszak vol boeken op zijn rug". Per boot ging het naar de Boogerdweg, vandaar naar Zierikzee. Bij de zus- Voorzitter P. J. van Langeraad over handigde de heer A. H. Barendregt, voorzitter van de Raad van Toezicht, een fraai polshorloge. (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode) ters van de Corneliastichting weid een gastvrij onderdak ontvangen. Hoogtepunten Naturulijk wai'en er ook hoogte punten. Vei-meldenswaard is de ver gadering van het 25-jarig bestaan, in de strenge en sneeuwrijke winter van 1929. De kasser maakte toen een bei-ekening van de omzet in op el kaar gestapelde guldens. De hoogte was 24.858 .meter of in gewicht ruim 138.00 kg. Het. schijnt dat het die avond nogal laat is geworden. De andere dag ging het gerucht over het dorp dat er zelfs gevochten was. Voor het Plaetsenhuus waren er ro de plekken in de sneeuw. Vermoede- lijk zal de rode wijn de oorzaak wel zijn geweest. Het 50-javig bestaan was net na de ramp en werd ver schoven tot het 60-jarig bestaan. Ook dit werd een groot feest met als hoogtepunt een cabaret te Zierikzee. Dit alles is nu verleden tijd. De oudste boerenleenbank van het eiland is als laatste zelfstandige bank na een bestaan van 70 jaar een fusie aangegaan met de Rabo-bank Zierikzee en omsti-eken. De voorzitter besloot zijn toespraak met de wens dat met aller inspan ning het bijkantoor Dreischor geen „dood kantoor" zal worden. Hij wek te de leden en spaarders op hun bankzaken zoveel mogelijk via dit kantoor af te wikkelen, zodat geen soort tweede huis ontstaat, want die zijn er al genoeg in de fraaie dorps- ring. De heer Van Langeraad eindigde met het vertrouwen dat de fusie de leden en spaarders voordelen zal bieden en hoopte dat door een goede service het werken met de bank Zie rikzee tot ieders genoegen zal ver lopen. (Voor het verdere verslag van deze bijeenkomst verwijzen we naar het volgende nummer.) Advertentie Wij bandhaven onze prijzen van 1973 Bij ons geen verhoging! Komt en overtuigt U meelstraat 31 zierikzee BKUINISSE. 9-1. Dc recreanten en zeilers op het Grevellngen bekken, zullen in dc toekomst geen last meer hebben van speedboten. Per 1 januari is ccn bijzonder reglement snelle motorboten Zuid West Nederland van kracht geworden, dat aan deze vorm van pfeziervaart beperkingen oplegt terwillo van het behoud van zoveel mogelijk rust in deze gebieden en tcrwillc van dc bcroepsschccpvaart die dc speedboten steeds hinderlijk in haar vaarwater had. 1 Het reglement is niet alleen van kracht op het Grevclingenmecf. maar ook op de Zuid-Grevelingcn. de Zuidvlijp, het Krammer, het Haring vliet, het Hollands Diep. het Volke rak, het Zijpc, het Mastgat, het Kee- ten. Een fiets zal in het vervolg een speedboot bij kunnen houden want de maximumsnelheid wordt in de genoemde vaarwaters maximaal 16 km per uur (bij Hompelvoet en langs de Grcvelingendam). Op andere vakken van de Greve- lingcn mag slechts 9 km per uur worden gevaren. Alleen op een strook midden in het Haringvliet mag ongelimiteerd snel worden ge varen. Op andere, meer naar de kant toeliggende gedeelten moet 9 km worden aangehouden. De Rijkspolitie te water zal de nieuwe reglementen en wettelijke bepalingen ongetwijfeld stringent doorvoeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3