Nóg hogere spaarrente bij de Rabobank Rabobank (9 I Bruinisse - halverwege Rotterdam en Antwerpen van Adverteren doet verkopen! JEllCDSOOS „BROCIIM" deurloo TAPIJTSERVICE CENTER SUPERSISTER DELTASTRAAT 16 - NIEUWERKERK 9 HET WATER VERBINDT DE MENSEN BRUINISSE, 7-1. In <It' eincl december te Bruinisse gehouden vergadering van „Schuttevaer" heeft de heer II. A. H. Boehnans Kranenburg, een bekend figuur uit visserij-kringen, een causerie gehouden, die hij als titel had gegeven: „Bruinisse halverwege tussen Antwerpen en Rotterdam". Het water scheidt niet, maar verbindt de mensen, bel is de natuurlijke verbindingsweg tussen steden en dorpen, zo was zijn eerste stelling. Bruinisse is een plaats, tussen twee wereldsteden, noordelyk: Rot terdam en zuidelijk: Antwerpen. Wie de geschiedenis van Bruinisse be kijkt, kan de algemene ontwikke ling van het gewest Zeeland niet ontlopen. Beide zijn uiteraard, nauw ver want. De bloei van de Vlaamse ste den als Brugge, Gent, Kortrijk enz. had ook invloed op het nabij liggen de Zeeland. Zij hadden behoefte aan vis als eiwitrijk voedsel en aan wol van de schapen, voor de gevestigde wolnijverheid. De schapen op de slikken van Bruinisse, de schorren van Duive- land en Rumoirt hebben ongetwij feld bijgedragen tot meerdere glorie van de Vlaamse gewesten. Spreker ging de indijking na, door Adriaan van Borssele, gehuwd met Anna van Bourgondie, een Zeeuws landedelman, gelieerd aan het ge slacht Bourgondie, in een commer ciële onderneming gewikkeld, met datzelfde geslacht van Bourgondie, de Bourgondische belangen stevig verankerd in Zeeuwse bodem, want Anna van Bourgondie kreeg in 1481. het ambacht herenrecht over een Zeilen op hoog meer. LIMA, PERU5-1. De Britse en Nederlandse zeevaarders Trison lones en Ernest Kraft die in de afgelopen vijf en een half -jaar 92.800 kilometer al zeilend hebben afgelegd, heb ben zondag hun jacht „Sea Dartop een vrachtauto gezet voor de rit naar 's werelds hoogsgelegen meer. Het jacht zal worden uitge laden bij het Titicacameer, een door land omsloten zee van 8.900 vierkante kilometer op 3.800 meter hoogte en daarmee 's werelds hoogstge legen bevaarbare water. Vanuit het meer zullen de 48-jarige Jones en de 21-jari ge Kraf via rivieren in Boli via, Paraguay en Argentinië de Atlantische Oceaan berei ken. deel van Over-Flakkee, de slikken en gorzen van Galathea, Ooltgens- plaat, Hoy-hil en den Bommel. Namen De namen van de vroegste inwo ners van Bruinisse waren voor de heer Kranenburg een aanwijzing, dat er veel zuidelijk bloed naar Brui nisse gekomen is, namen als Jumelel De Waal enz. wijzen op een ver wantschap met Frankrijk en Wallo nië. Hogerheijde is een uit Brabant stammende naam en zou Van den Berg geen aanwijzing zijn, dat. de dragers van die naam uil een berg achtige streek kwamen, of wellicht Bergen op Zoom als bakermat had den? Ook probeerde de inleider te bewijzen, dat uit het langzaam ver dronken Reimerswaal wel eens men sen naar Bruinisse konden zijn ver trokken. Dat Paulus van Kertsbeke (de man waarnaar in Bru nog een straat is genoemd) in 1566 naar Antwerpen vluchte, was een nieuw bewijs, dat Bruinisse banden had met het Vlaamse land en met Antwerpen (toen sterk in opkomst) in het bij zonder. Aanvankelijk lag Bruinisse niet aan de vaarweg, die immers via het Slaak en de Bruintjes liep. Bruinisse lag aan het toen nog ondiepe Zijpe. In 1575 konden de Spanjaarden nog te voet door het Mastgat op Zierik- zee aantrekken. Maar door de voortdurende ver andering van het stroompatroon, zo als dat nog steeds voortgaat, al wordt het nu door de mens beteu geld, kwam het schor Rumoirt. los van Bruinisse te liggen, het Zijpe werd dieper, de Bruintjes kreek ver zandde. Het Rumoirt werd in 1847 ingedijkt bij St. Philipsland. Het Zijpe was toen een diep vaarwater geworden, dat met het Koeten op de Oosterschelde aankwam. De val van Antwerpen bracht Van Hertsbekc, de Ambachtsheer van Bruinisse, weer naar domein op Schouwen-Duiveland terug. Maar niet alleen Hertsbeke trok naar het noorden, met hem vele voorname Vlamingen, die zich in Noord-Ne derland vestigden en het tot bloei hielpen brengen. Ook Zeeland ging zich toen meer op het noorden oriën teren en Rotterdam, dat toch in grote mate van Antwerpens afgang profi teerde, kreeg banden met het Zeeuwse land. Bruinisse kreeg veren naar Herkingen Batenoord en Zuid- land en Oude Tonge, beurtdiensten op Dordt en Rotterdam. Afvoer haven Landbouwoverschotten c.q. land- bouwprodukten werden via de ha ven van Bruinisse van het eiland afgevoerd en de meekrapnering schoot stevig wortel in Oost Duive- land. Meekrap en graan, gingen dus naar de markt in Rotterdam. Maar naast de landbouwprodukten kwa men de mosselen, die eveneens in niet onbelangrijke mate naar Rot terdam gingen. De mosseltrap is een of was een bekend punt in de Rotter damse haven, in de jaren 1850-1950 was de mosselkar in Rotterdams straten een veel voorkomende ver schijning. - Maar toch kwam ook Antwerpen weer zijn plaats opeisen. De Oostenrijkers werden door Na poleon uit het Belgische verjaagd, er kwam een kortstondige vereniging met Holland, de scherpe kantjes tus sen de verhouding Noord en Zuid- Nederland. die de Belgische afschei ding meebracht werden langzamer hand, wat glad geslepen en er ont stond een levendige handel met Bel gië, wat de mosselen betreft, toen het rapen van mosselen overging in het kweken van mosselen. Wel was door de omstreeks de eeuwwisseling gekomen streekdiens- ten van de R.T.M., het gewone bur gerlijke verkeer geheel op Rotter dam georienteerd. Wie heeft geen aangename herinneringen aan de boottochten met de Minister C. Leij' naar Numandsdorphaven en vervol gens met de tram naar Rotterdam. En ook het beurtverkeer bloeide tot aan de tweede wereldoorlog. Alles georienteerd op Rotterdam, maar voor de mosselkwekers werden Ant werpen en andere Vlaamse plaatsen toch de voornaamste plaats om de mosselen te kwijten. Zo was de Brui- nissenaar even bekend in Antwer pen, waar hij zijn produkt. loste, als in Rotterdam waar hij als Neder lands burger immers wel eens-kwam, of waar hij familie had. Want niet alleen de ouders van Merijntje Gij zen trokken, van de Zeeuwse eilan den of .het .Brabantse land naar die stad. Vooral na de eerste Wereld oorlog begon Rotterdam als werkge legenheid hebbende stad te trekken aan de werkkrachten beneden de rivieren. Veranderingen in de mosselexport (niet meer met de eigen schuit naar België sedert 1935), de aanleg van Grevelingendam en Brouwersdam, de laatste was de doodsteek voor de mosselcultuur in de Grevelingen) zij zorgden er voor, dat de band met Vlaanderen slapper werd en die met Rotterdam sterker, in de laatste kwart eeuw. Maar nog ligt Bruinisse halverwe ge tussen Antwerpen en Rotterdam. Het heeft heel wat wateren rondom zich gehouden, de watersport leeft op, en bij die watersporters zijn heel wat Belgen, die hun Nederlandse sportbroeders in de omgeving van Bruinisse ontmoeten. Beide steden zullen hun invloed op Bruinisse blijven uitoefenen. 5-9% (direkt opvraagbaar) voor spaarvormen met een looptijd van 5 jaar vast) En nog vele andere aantrekkelijke spaarvormen; het is de moeite en de rente waard eens te gaan praten bij de zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Kanloor en zittingen te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Noordwelle - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Seroos- kerke - Sirjansland - Zierrkzee - Zonnemaire woninginrichting Appelmarkt 4, Zleiikzee Telefoon (OHIO) 2825 Dam 1. Zierikzea Telefoon (OHIO) 2825 organiseert een konsert van op donderdag 10 januari in de Concertzaal. Aanvang 20.00 uur. Entree: Leden 1,niet-leden 4, Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9