Winterberging vol met motor en zeiljachten Stoomwals voor wegen kwam uit Engeland NIEUWJAARSBEGROETING HERV. GEMEENTE RENESSE ROTEN RUSTEN IN SMALSTAD STREEKNIEUWS Buitenland lust Schomven-Duivelamlse „Kokkel' De Visma '74 7.IERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 8 januari 1974 Nr. 21417 BROUWERSHAVEN. - Het is dan wel niet zo'n stren ge winter tot 1111 toe, maar de jachthaven te Brouwers haven ligt er toeh praktiseh verlaten bij. De motor- en zeilboten houden hun winterslaap in de nieuwe jaclit- winterberging van de Gebrs. Van Ast, een gebouwen complex dat dadelijk opvalt, wanneer de Smalstad wordt genaderd van de Deliugsdijk af. De immense ruimte heeft een vloeroppervlakte van plm 3100- en ligt vol met boten, waarvan de duurste de anderhalve ton benaderen. Eén der eigenaren, de heer J. van Ast, deelde mede dat de idee van een winterberging ongeveer zeven jaar geleden is ontstaan, toen het bedrijf werkzaamheden verrichtte ten behoeve van de Deltawerken en betrokken was bij het maaien van de zeedijken aan de Grevelingen. Toen al was er het fraaie meer en in gedachten ging men spelen met de mogelijkheden, die hieruit zouden NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SPAARBUSJES in bruikleen KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. kunnen voortvloeien voor de water sport. De heren Van Ast dachten kennelijk aan de berging van de bo ten, want waar jachten zijn, moet ook voor onderdak gezorgd. Intussen was het niet zo dat maar gewoon een gebouw kon worden neergezet en de booteigenaren ge waarschuwd, dat er een winterber ging beschikbaar was. Elders speuren Tevoren werd een duchtig ge speurd in Nederland, België en Duitsland, om een indruk te krijgen van bedrijven, die dit bergingswerk al jaren uitoefenen. Zodoende werd een inzicht verkregen inzake de construktie van de gebouwen en de te volgen werkwijze. De gebouwen zijn geschikt ge maakt voor de berging van alle soorten motor- en zeilschepen, waar bij zelfs plaats is voor zeezeilers. Momenteel liggen negen jachten bin nen, die een lengte hebben van veer tien meter. Er is plaats voor achttien zeezeilers. Uit Schouwens verleden SCHOUWEN-DUIVELEND, januari. De belangrijkste wegen in Schouwen werden begrind tussen 1860 en 1900. Ze vergden nogal wat onderhoud. Na 1910 werd van grind op een soort split overgegaan. Het naar de uitvinder genoemde maca dam. We zien hier in 1903 het her stellen van de grindlaag op de Zand weg tussen Zicrikzec en Kerkwerve. In de eerste jaren van deze eeuw huurde het waterschap Schouwen hiervoor een stoomwals met machi nist-monteur uit Engeland, de mid delste van de drie personen op de wals. J. Catshoek was bestuurder. Hij staat (met pijp) achter het vlieg wiel. Rechts van deze. met hoed en snor, „dijkbaas" S. Vijverberg van „Repart" te Scharendijke. Verder een aantal kantonniers uit Zierikzee, o.a. C. Stoutjesdijk, twee de van links. Na deze „Engelse wals" schafte het waterschap zelf een stoomwals aan. Het waterschapsbe stuur besloot, dat de stoker van het gemaal A. van den Berge, hiermee zou rijden, hoewel dit zeer tegen zijn zin was. Eenns kwam hij met de wals tussen Moriaanshoofd en Sc- rooskerke de hengst van heemraad Padmos met zijn begeleider tegen. Omdat de koppige Van den Berge niet voldoende uitweek, geraakte de dure hengst in de brede vaart en kon eerst na veel moeite weer op het droge gebracht worden. Sindsdien „mocht" Van den Berge van het wa terschap niet meer „walsen". HAAMSTEDE E.H.B.O.-cursus afdeling Schouwen-Westhoek van het Rode Kruis Met ingang van maandag 14 ja nuari a.s. zal door de afdeling Schou wen Westhoek van het Ned. Rode Kruis wederom een cursus EHBO worden gegeven en vvel in het Groe ne Kruisgebouw Burghseweg 41 te Haamstede te 19.30 uur. Deze cursus staan onder leiding van de colonne commandant dokter H. J. Simons en mevr. C. v. d. Haven-Eikelenboom. Geïnteresserden voor deze cursus, waarvoor zich reeds een 20 tal per sonen hebben aangemeld, kunnen zich opgeven bij mevr. C. v. d. Ha ven-Eikelboom te Haamstede, tele foon 01115-1423. NIEUWERKERK Extra kerkdienst Geref. Gemeente Woensdagavond 9 januari a.s. wordt in de kerk van de Geref. Ge meente een kerkdienst gehouden waarin ds. W. I-lage te Oosterland zal voorgaan. In deze dienst vindt de bevestiging van ambtsdragers plaats en er is levens voorbereiding voor het Heilige Avondmaal. De dienst vangt aan om hall' acht. BRUINISSE Voor de betrekking van een tech nisch medewerker voor de Centrale Dienstkring Bruinisse en Midden- Schouwen hebben zich 89 sollicitan ten aangemeld. Teneinde deze gigantische jachten muurvast te plaatsen, wordt gebruik gemaakt van een speciale bevesti ging door middel van spalken aan betonnen binten, want de veiligheid is uiteraard het belangrijkste punt. Als eis wordt gesteld dat drie vol wassen personen rustig aan dezelfde zijde van de boot moeten kunnen gaan staan, zonder dat er in het schip zelf maar een milimeter bewe ging komt. Van haven naar loods Voor het transport uit de haven naai- de bergingsloods wordt een uniek systeem toegepast. Een grote wagen verdwijnt - via een helling - onder water, waarna de boot op de wagen vaart, vastgezet wordt en verder wordt overgebracht naar de loods volgens het z.g.n. vatensysteem In de stofvrije loodsen, voorzien van water en elektriciteit worden de boten volgens een bepaald procédé afgespoten met een hogedi-ukspuit. Er bestaat voor de eigenaren gele genheid zelf aan de boten te werken. Het specialistenwerk zoals winter- vast maken, reparatie van zeilen en motoren, schilderwerk enz. wordt doorgegeven aan daarvoor ingerich te bedrijven, zodat er een optimale service wordt geboden. Het bedrijf, waarvoor pas in juli 1972 de eerste spade in de grond werd gestoken is na een recordtijd uit de grond gerezen en momenteel in volle ontwikkeling. Benoeming rechter Tot rechter te Middelburg is be noemd mr. F. de Groot, thans rech ter te Haarlem. ZIERIKZEE Filmavond „Ziejook" Op vrijdagavond 11 januari a.s. draait in het programma van de filmkring Ziejook „Viva Maria", een film van Louis Malle, met in de hoofdrollen: Brigitte Bardot en Jean ne Moreau. De voorstelling wordt gegeven in de aula van de F.S.G. Prof. Zeeman in de Manhuisstraat. De film „Viva Maria" speelt in het begin van deze eeuw. Brigitte Bardot speelt Maria I, die als kind al op groeit met explosieven, omdat haar vader een anarchist is. Ze moet dan ook haar toevlucht zoeken in een af gelegen Zuidamerikaanse republiek. Daar ontmoet ze Maria II, een va- riëtéster. Dit is het begin van een vrolijk verbond. Al reizend en trek kend worden de Maria's betrokken bij de voorbereidingen voor een re volutie. Het is dan ook vooral een vrolijke film geworden, al ontbreekt het ook niet aan de harde aspecten van een opstandige beweging. De re volutie is wel een vuurwerk, maar dan alleen met losse flodders. In het voorprogramma zal worden vertoond „Catch" - filmreportage van een catch-wedstrijd - en „Terug naar het begin", een Joegoslavische film. Afd. U.V.V. Op donderdag 10 januari vindt in het R.K.-centrum aan de Mossel straat een kontaktavond plaats van de U.V.V.-afdeling. Aktiviteiten in „Onderdak" Zaterdagmorgen 12 januari zullen z.g.n. trimvaantjes worden uitge reikt aan enkele mensen, die zich met dit edele systeem van fit worden cn blijven bezig houden, In „Onder dak" wordl tegenwoordig ook ge zwommen door invaliden; een apar te en zegenrijke aktivitcit. Op ge noemde zaterdag komt ook water polo aan de orde. zulks door in het bezit krijgen van polodoelcn. Een wedstrijd zal worden gespeeld door twee teams n.l. van de zeilvereni ging cn van oud polospelers. EERSTE SNEEUWKLOKJES RENESSE, 7-7. Ondanks hel feit datjanuari nog maar nel begonnen is, zijn toch de eer ste tekenen der naderende lente reeds gesignaleerd. Dit weekend stonden in de tuin van mevr. v. d. Werf aan de Lange Reke te Renesse de eer se sneeuwklokjes al volop te bloeien. RENESSE. 5-1. Zaterdag werd in gebouw „Het Trefpunt" aan de oude Moolvveg te Renesse een nieuwjaars begroeting georganiseerd door de Hervormde Gemeente van Renesse. Het werd aen heel gezellige bijeen komst, die bezocht werd door 25 mensen. Dit aantal viel een klein beetje tegen, maar dat kan het ge volg zijn van het feil dat het kerk koor van Renesse buiten Renesse moest optreden en ook dat er ten gevolge van de autoloze zondag wei nig week-endgasten in Renesse ko men. De bijeenkomst werd geopend door ds. L. de Wit, die iedereen van harte verwelkomde en een voorspoe dig 1974 toewenste. Na een gebed en nadat men gezamenlijk wat had ge zongen werd er gesproken over het gemeentewerk. De aanwezigen toon den zich verheugd dat het avond ge bed op zondagavonden veel belang stelling trekt en dat een diaken zijn benoeming heeft aangenomen. Er blijven desondanks nog wel enkele vakatures en het blijkt erg moeilijk daarin te voorzien. Na hel gesprek toonde de heer W. L. Kristelijn enkeJe fraaie stenen uil zijn verzameling. De stenen lagen in oen kastje met een ultra kortegolf - lamp, waardoor ze gaan gloeien in allerlei verschillende kleuren, zoals ze ook in de grotten waar ze voor komen doen. Nadat men gezamelijk een brood maaltijd had gebruikt toonde de heer J. Lindhout een bijzonder fraaie se rie dia's die hij gemaakt had van de collectie stenen van de heer Kriste lijn. De bijeenkomst werd met een gebed besloten. Rijksregelingen voor woningverbetering DEN HAAG, 7-1. In het jaar 1973 is voor de verbetering van 9495 voor oorlogse woningwetwoningen van gemeenten en woningcorporaties een bedrag van f 132,5 miljoen aan rijks leningen toegezegd. Dit aantal wo ningen is bijna tweemaal zo hoog als in de jaren 1971 en 1972, t.w. resp. 4059 en 5779 woningen, aldus het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De verbeteringsplannen hebben betrekking op de verbetering van het woongerief en het opheffen van tech nische gebreken, zoals het vernieu wen van daken, schoorstenen, ra men, deuren, vloeren, e.d. In het aantal van 9495 te verbeteren wo ningen zijn 414 woningen begrepen die zullen worden aangepast voor de huisvesting van minder-valide be woners. Omroep krijgt een moeilijk jaar HILVEHSUM, 7-1. Volgens NOS- voorzitter E. A. Schuttenhelm gaat de omroep een moeilijk jaar vol on zekerheden tegemoet. Naast de mid delen voor het opvangen van flinke loon- en kostenstijgingen zal ook nog ruimte moeten worden gevonden voor uitbreiding van de service aan het publiek, in het bijzonder in de vorm van uitbreiding van de televi siezendtijd. Schapen onder trein GRIJPSKERK. 7-1. Zeven scha pen zijn onder de trein gekomen op het traject Grijpskerk-Visvliet. De schapen behoorden tot een groep van dertig, die uit een weiland was ge broken. De zeven schapen zijn op slag ge dood. De trein kx-eeg lichte schade. Er was geen noemenswaai'dige stag natie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN IIAAG. De looncommissie van dè Stichting van de Arbeid is dinsdagmorgen in het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag begonnen met twee hoorzittin gen over het minimumjeugdloon. Deze hoorzittingen zijn aangevraagd door de vakbonden. SCHIPHOL. De direktie van de N.V. Luchthaven Schiphol heeft bij de regering aangedrongen op een snelle uitspraak over de aanschaf van 34 boogvormige, magnetische de tectors, die bij alle uitgangen naar de vliegtuigen zullen worden aan gebracht. LEIDEN. De laatste vijf jaar is de werknemersbezetting bij de sociale werkplaatsen niet onaanzienlijk toe genomen. Medio 1967 telde de socia le werkvoorziening ruim 35.000 werknemers. Eind 1972 was dat aan tal tot ruim 47.000 gestegen. Het be draagt nu volgens voorlopige gege vens bijna 50.000. UTRECHT. In het Beatrixgebouw in Utrecht zijn maandag drie vak beurzen van start gegaan: de Inter nationale souvenirbeurs, de vak- beux-s voor kunstnijvex-heidsartike- len „Keur" en de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren. DEN HAAG. De Indonesische am bassade in Den Haag heeft in een door het Indonesische persbureau Antara gepubliceerde verklaring, het ministerie van buitenlandse zaken verweten door haar verklaring van vorige week over de RMS-demon- straties „te hebben getracht de aan dacht van de werkelijke problemen af te leiden". RIJSWIJK. Het bestuur van het Produktsehap voor Zuivel gaat woensdag a.s. een voorstel bespreken om zijn besluit tot verlaging van de minimumprijs voor consumptiemelk met 1 cent per liter ongedaan te ma ken. Door deze intrekking van het verlagingsbesluit zou die minimum prijs 71 cent per liter blijven. „Flitsen" uit het buitenland KINGSTON. De politie van King ston op Jamaica heeft een 17-jarige Cubaanse knaap gearresteerd die had gepoogd een vliegtuig van Air Jamaica te kapen om naar Miami te vliegen. JERUZALEM. De wijk van Jeru zalem waarin de Israëlische rege ringsgebouwen en openbare diensten gevestigd zijn is maandag vernoemd naar de onlangs overleden staatsman David Ben-Goerion en heet voortaan „Kwartier Bengoei-ion". De Amerikaanse minister van de fensie, James Schlesinger, heeft zon dag gezegd dat de regering wellicht het congres toestemming zal vragen de bombax'dementen in Indochina te hei-vatten als Hanoi opnieuw een grootscheeps offensief legen Zuid- Vietnam ontketent. SCHOUWEN-DUIVELAND 7-1. Er schijnt in het buitenland nog steeds een goede markt te zjjn voor de kok haan. of kokkel, het schelpdiertje waarvan men de lege schelpen altijd wel by vele honderden langs de wa terlijn vindt. Een schelpdier, dat in ons land in het geheel niet of bijna niet wordt gegeten, maar waarvan de Engelsen en andere buitenlanders echte lief hebbers zijn. De kokhanen zitten in hel zand en nu inleggcrij en inYer- seke en Bergen op Zoom. naast mos selen ook kokhanen inblikken, ko men er steeds meer schepen, die zich op deze visserij toeleggen. Ze doen dat dan ook met de meest moderne uitrusting, de schelpdicrtjes worden niet meer met een kor gevangen, maar met een zuigapparaat uit het zand gezogen. Wel schijnt de voorraad kokhanen niet onbepei-kt te zijn. Na een be paalde tijd (betrekkelijk gauw) zijn de visgronden uitgeput en moet men weer nieuwe gaan zoeken. Dat betekent vissen, hoe langer hoe verder uit de kust. Maar ook wel in de Grevelingen, of op het Kram mer en het Volkerak. MOSKOU. De Sowjetgeleerde An drei Sacharow en vier andere intel- lektuelen hebben zondag een opx-oep gericht tot „ï-echtschapen mensen in de hele wei-eld" zich in te spannen ter beschex-ming van de schrijver Solzjenitsyn tegen „vex-volgingen" als gevolg van de publikatie van zijn boek „De Goela Archipel" in Frank rijk. „Zuinig in huis" geopend ROTTERDAM, 5-1. Staats- secretaris dr. M. H. H. van Huiten van verkeer en water staat, die in het Rotterdamse bouwcentrum de tentoonstel ling „Zuinig in huis" heeft ge opend, denkt, dat onze taal binnenkort verrijkt zal wor den met een nieuwe naam voor tochtstrip, te weten: Ara biertje. Ook had hij erop gewezen, dat men zich niet meer builen spel plaatst als men over so berheid plaatst als men over berheid praat. Op de rijks wegen zijn 40 procent van alle lampen gedoofd. Sommige mensen klagen nog steeds over verkwisting van licht, maar merken niet eens, dat ge noemde 40 procent niet meer brandt. De overgebleven 60 procent wekt nog steeds een indruk van overvloed. Ons energieverbruik vindt maar voor een zeer beperkt deel in de woning plaats en daar zijn •slechts beperkte besparings mogelijkheden mogelijk. Het hoofd van de groep binnen milieutechniek van het Bouw centrum, ir. H. van Bremen, had eerder opgemerkt dat voor verwarming, ventilatie, luchtbehandeling en verlich ting van gebouwen een derde deel van al onze energie wordt verbmikt en alleen voor de verwarming van woningen IS procenthetgeen overeenkomt met 10 miljard liter ruwe olie of drie miljard gulden per jaar. En dan is nog pas 30 pro cent van onze woningen van centrale verwarming voorzien. ROTTERDAM, 7-11. Visma 74 zal worden gehouden van 19 t/m 24 april a.s. in het totale Ahoy-complex Rot terdam. Naast de sportvisserij zal ruime aandacht worden geschonken aan de „aquaria-thuis" alsmede de „algemene recreatie" voor het hele gezin. Gebleken is in de vijf voorgaande jaren, dat het gezin méér en méér bij de activiteiten van de sportvisser woi'dt betx-okken. Steeds meer vrou wen en kinderen, nemen actief deel aan deze gx-ootste individuele sport van Nedex-land. Cijfers liegen er niet om, i-ondom één miljoen geregis treerde hengelaars, al dan niet aan gesloten bij een hengelsportvereni ging. Aan Visma '74.zullen vele instan ties hun medewerking verlenen, voox-lichting zal in ruime mate wor den gegeven. Lezingen over de sportvisserij in binnen- en buiten land alsmede films worden vertoond in de z.g. „Glazen Zaal" van het Ahoy-complex. Hengelsportmaterialen, waarvan de fabricage hoofdzakelijk buiten Nederland geschiedt kunnen worden gekocht, door de vele tienduizenden liefhebbers. Visma '74 zal voor zowel de sport visser en zijn gezin een week van oriëntatie en informatie gaan bete kenen, onder het motto „de sport visser en zijn mogelijkheden". Visma-tentoonstellingen trokken in de afgelopen jaren meer dan 350.000 bezoekers uit alle delen van Nederland en daarbuiten. ZIERIKZEE. Tot de nieuwe aanwin sten van het Gemeentemuseum be hoort dit suikerwerkplankje uit de 19e eeuw. 1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3