C Beleidsvoornemens in uitgewerkte vorm bij Kamer Verscherping crisis in Engeland JEUGDSOOS „BIG S" BURGH-HAAMSTEDE VIERT ZATERDAG HET EERSTE LUSTRUM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noodtoestand in tyfusgebied Geen echte vrede in Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE b;, ])iiistl;iir 8 januari 1974 130ste jaargang Nr. 21417 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (Ot 110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenDe advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Moderne botenberging te Brouwershaven DEN HAAG, 7-1. Minister-president Den Uyl heeft de Tweede Kamer maandagmiddag de zakelijke inhoiul meegedeeld van de beleidsvoornemens met betrekking tot de toepassing van de machtigingswet. Deze beleids voornemens betreffen «le lonen en andere arbeids voorwaarden, het overheidspersoneelsbeleid en de <1 i v idenden- regel ing. De maatregelen werden de Tweede Kamer meegedeeld nu eerder door de premier gezonden mededelingen daarover „tot zijn spijt" aanleiding hebben gegeven tot misverstand. Geen tanks meer op Heathrow LONDEN, 7-1. Het Britse ministe rie van defensie heeft maandagmid dag bekendgemaakt, dat vijftien lich te tanks, die de afgelopen drie da gen werden gebruikt bij de bewaking van het Londense vliegveld Hea throw, thans zijn teruggetrokken. Wel blijven er nog militairen en po litie op het vliegveld. Op andere Britse vliegvelden is maandag de politiebewaking ver sterkt. PRIZREN, (Zuidslavie, 7-1. In de Zuidservische stad Orahovac bij Pri- zren in Zuidslavie is de noodtoe stand afgekondigd naar aanleiding van het uitbreken van een epidemie van tyfus, zo heeft het persagent schap Tanjoeg maandag meegedeeld. Tussen 6 en 27 december zijn acht inwoners door de ziekte getroffen. Olie voor Frankrijk in ruil voor Mirages PARIJS, 7-1. Frankryk heeft een overeenkomst met Saoedi-Arabie be reikt voor de aankoop van 800 mil joen ton ruwe olie in de komende 20 jaar. In ruil daarvoor zal het mi- rage-straaljagers en zware wapens aan Saoedi-Arabië leveren. Dit heb ben Franse functionarissen maandag in Parjjs meegedeeld. Minder toeristen bezoeken Israël TEL AVIV, 7-1. Het afgelopen jaar hebben ongeveer 661.000 buiten landse toeristen Israël bezocht. Dit zijn er ruim 66.000 minder dan in 1972 toen bijna 727.500 buitenlanders met vakantie naar Israël gingen. Deze cijfers zijn maandag meege deeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek in Tel Aviv. Het ver minderde toeristenbezoek wordt gro tendeels toegeschreven aan de Ara bische vliegtuigkapingen en het uit breken van de oktoberoorlog. Wat betreft de lonen en andere arbeidsvoorwaarden wordt meege deeld dat deze worden gefixeerd naar de feitelijke situatie onmiddel lijk voor 1 december 1973. De indi viduele werknemers behouden wel hun aanspraak op verhogingen in de vorm van anciënniteitstoeslagen of dienstjaren-toeslagen, mits zodanige verhogingen inherent waren aan het systeem van arbeidsvoorwaarden dat voor genoemde datum van toepas sing was. Deze toeslagen blijven ge handhaafd op het niveau in 1973. Percentages Voor werknemers, welke op of na 1 december 1973 een dienstbetrek king zijn aangegaan of zullen aan gaan zal gerefereerd worden aan de Ionen en andere arbeidsvoorwaar den, welke in de overeenkomstige arbeidsverhoudingen voor 1 decem ber 1973 van toepassing waren. Het gefixeerde loon wordt voor werkne mers van 23 jaar en ouder verhoogd met een toeslag van f 15,(of f 30,voor werknemers beneden 23 jaar gelden de in de cao's neerge legde percentages en indien geen zo danige percentages van toepassing zijn gelden de volgende percentages: 22 jaar, 92,5 procent; 21 jaar, 85 pro cent; 20 jaar, 77,5 procent; 19 jaar, 70 procent; 18 jaar, 62,5 procent; 17 jaar, 55 en 16 jaar, 47,5 procent. Indien voor een werknemer een arbeidsduur geldt welke korter is dan de normale arbeidsduur wordt de toeslag naar evenredigheid ver minderd. De toeslag mag niet met procentuele bijslagen worden ver hoogd. Voor wat betreft, het burgerlijk en militair overheidspersoneel en enke le daarmee gelijkgestelde groepen zullen maatregelen worden vastge steld die van dezelfde strekking zijn als die gelden voor de overige werk nemers. Ook de salarissen van de ambtenaren zullen worden gefixeerd, al zal het gevolgde trendbeleid ook onder de te treffen algemene maat regel van bestuur onverlet blijven. Zigeunervronwen in aktie HAARLEM/BREDA, 7-1. Groepen (vermoedelijk) zigeunervrouwen heb ben de afgelopen dagen winkeliers in Haarlem, West- en Midden-Bra bant beroofd van ongeveer 20.000. In Haarlem haalde een groep van zeven vrouwen bij twee winkels 10.300 weg. In Brabant bezochten zij een aantal kleine eenmanszaken Hun totale buit was daar ongeveer 10.000. SAIGON, 7-1. Voor Vietnam is het jaar 1973 geëindigd zoals het begon, namelijk met onderhandelingen tus sen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger en de vertegenwoordiger van Noord- Vietnam, Le Due Thoi Op 27 januari 1973 werd in. Parijs,, een akkoord getekend" dat een eirielë moest maken aan de oorlog in Viet nam. Eind 1973 kwamen Kissinger en Le Due Tho weer in Parijs bijeen om te praten over de voortdurende bestandsschendingen, waar beide partijen elkaar van beschuldigden. Ondanks de officiële vrede sneu velden er iedere maand van het jaar 1973 in Vietnam ongeveer 10.000 soldaten. Dit aantal is weliswaar be duidend minder dan de 25.000 man die maandelijks in 1972 aan beide kanten het leven lieten, maar toch hoog genoeg om de werkelijke waar de van het vredesakkoord in twijfel te trekken. LONDEN, 7-1. Een verscherping van de situatie op het gebied van de stakingen en de energievoorziening kenmerkt het begin van de tweede driedaagse werkweek, waarmee de Britse regering de voorraad kolen, olie en elektriciteit zo lang mogelijk hoopt te kunnen „uitsmeren". De hoop op een einde van de con frontatie tussen regering en mijn werkers, wier reeds acht weken du rende weigering, overuren te maken, de kolenproduktie in de afgelopen v/eek tot 38 pet. beneden de norm verminderde, is maandag de bodem ingeslagen door nieuwe eisen en akties van enige mijnwerkersgroepen Mijnwerkers van Schotse mijnen willen een werkweek van drie of vier dagen ingevoerd zien. In het graafschap Leicestershire zijn onge veer 300 mijnwerkers in staking ge gaan. Het werk in twee mijnen staat nu stil. Inmiddels is het aantal werkne mers, die door de drieduvfëia werk week voorlopig werkloos zijn ge worden tot 885.000/ gestegen. Ge vreesd wordt, dat reeds in de ko mende dagen het aantal van een miljoen bereikt zal worden. ADANA. Minstens 20 mensen zijn om het leven gekomen en 50 gewond geraakt toen twee passagierstreinen op een stationnetje op 30 km van Adana in Turkije op elkaar reden. Executies in Kinsjasa KINSJASA, 7-1. In de centrale gevangenis van Malaka bij de hoofd stad Kinsjasa in Zaire zijn zaterdag drie doodvonnissen voltrokken, zo meldt de pers maandag. De terechtgestelden waren twee voormalige militairen en een lid van de „Volksjeugd voor de revolutie". Zij waren ter dood veroordeeld we gens gewapende overvallen en moor den. Motorrijders protesteren DEN HAAG, 5-1. Enkele duizen den motorrijders hebben zaterdag in Den Haag gedemonstreerd tegen de benzinedistributie. Zij willen evenveel benzine ontvangen als auto mobilisten. De toewijzing voor motoren is acht liter per week, die voor auto mobilisten vijftien liter (privé-ge- bruik). <i) BURGH-HAAMSTEDE, 7-1. Zaterdag 12 januari a.s. gaat de jeugdsoos „Big S" te Burgli-Haamstede met een feestelijk programma haar eerste lustrum vieren. „Big S" heeft er ongetwijfeld alle reden toe om dit gebeuren niet onopgemerkt te laten passeren. Toen op 10 januari 1969 de echtgenote van de burgemeester van Wester- schouwen mevrouw Everwijn-v.d. Bout de officiële opening van de jeugd- sociëteit verrichtte besloot zij haar openingswoord met de wijze raad aan de leden van de jeugdsociëteit: „Mijdt het kwade en denk aan de medemens. Jawel". Nu er vijf jaar zijn verstreken kan men met voldoening constateren dat deze woorden indertijd niet voor dovemans oren zijn uitgesproken. Integen deel met haar optreden zowel naar binnen als naar "buiten is „Big S" er in geslaagd veel „goodwill" bij de bevolking in de Schouwse Westhoek, en ook nog wel daar buiten, te kweken. Door de aktiviteiten door de leden ontplooid is men er dikwijls in ge slaagd zich in het licht van de schijnwerpers te plaatsen. En dit dan zeer beslist niet in negatieve zin. Wanneer men nu een terugblik werpt over de afgelopen vijf jaar kan zonder chauvinisme worden vastgesteld dat „Big S" in de opzet is geslaagd waar men het in tegen stelling tot een aantal andere plaat sen na verloop van tijd heeft moeten laten afweten. „Big S'' bleek genoeg inhoud en levensvatbaai-heid le heb ben om in de Schouwse Westhoek een vaste plaats te gaan innemen. Dat men te Burgh-Haamstedc slaagde, terwijl men op andere plaatsen vaak na korte tijd faalde, zien dc beide oud-voorzitters de he ren Piet Jan Landegent en Leo do Feiter voor een belangrijk deel in het feit dat er steeds een voortreffe lijk samenspel is geweest tussen hel Een feestelijke dronk bij gelegenheid van de start van jeugdsoos „Big S", welke thans terugziet op vijf jaar gestangde aktiviteiten. bestuur en een aantal ouders, die zich daadwerkelijk voor dc proble men rond de jeugd intcressscrcn. Zonder ook maar iemand te kort te willen doen is de soos, aldus de heren Landegent en De Feiter, in het bijzonder veel dank verschuldigd aan de heer B. J. Kloosterman. Reeds van vóór de tijd dat men de beschikking had over een lokaliteit heefi de heer Kloosterman met raad en daad de jeugd bij haar plannen gesteund. Ook toen de voormalige Tuinbouwschool aan de Sluispad was herschapen in het „Praethuus" bleef hij onverminderd zijn interesse to nen waarbij door wederzijds begrip veel goeds tot stand kon worden ge bracht. Aktivileiten Dat de jeugd die de weg naar „Big S" wist te vinden er niet alleen op uit is geweest in de soos verstrooi ing te vinden, en verder passief de dagelijkse gang van zaken aan te zien is een vaststaand feit. Door de aktiviteiten van de bestuursleden is men er in geslaagd gestalte en in houd aan de jeugdsoos te geven. AMSTERDAM. Dit beeld gaat op de zondagen straks weer wel verdwij nen. Een gezellige drukte van wan delaars in het Sarphatipark op de (laatste?) autoloze zondag. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wij bekennen onze kleine ge breken om anderen te doen geloven, dat wij er geen grote op na houden. La Rochefoucauld Daar waar de helpende hand kon worden geboden deed men niet te vergeefs een beroep op „Big S". Een van de mooiste herinneringen dateert van de nacht van zaterdag op zondag 1 en 2 april 1972. Op deze zaterdagmiddag bleek de zevenjarige Flor is Groene veld uit Zwijndrecht spoorloos te zijn zoek geraakt. Bij mistig weer, werd een zoekaktie ge organiseerd waaraan ook door een aantal leden van „Big S" werd deel genomen. Het Zeepe-duingebied werd daarbij uitgekamd. Het was de groep van „Big S" bestaande uit Leo en Addie Blom, Annelies, Meta en Arjaan de Jonge, Peter en Machteld Vorwerk, Jan v. d. Klooster en Marjan Dalebout die 's nachts om kwart voor één de jon gen in de duinen achter Burgh wis ten te vinden. De akties bleven niet tot dit ene geval beperkt. Daadwerkelijk werd er medewerking verleend aan het collecteren voor de Nierstichting en het Nationale Jeugdfonds „Jantje Beton". Verder werd medewerking verleend aan de Oranjevereniging Burgh-Haamstede bij het organise ren van de feesten op Koninginnedag en aan de Sint Nicolaasfeesten van de middenstand. Bij het organiseren van de brom-crosswedslrijden en de motorwedstrijden deed de motorclub „De Koppeling" nooit tevergeefs een beroep op de leden van „Big S". Ak tiviteiten werden ook ontplooid op de Straó-feesten en bij evenementen welke door de Landelijke Rijvereni- ging Westenschouwen werden geor ganiseerd. Talrijk waren de aktivi teiten welke door het bestuur en de leden zelf aan de dag werden gelegd. Op de dag van hel straöfeest wordt er een strad-carnaval in de soos ge organiseerd. Eenmaal deed men zelfs aan het slraó-ryden mee met het „Paard van Troje". Ieder jaar heeft men ook een country en westernavond, met kerst, mis een kerstdiner-dansant en een vreugdevuur bij de jaarwisseling. Dit laatste gebeurt steeds in nauw over leg met de Rijkspolitie en het ge meentebestuur. waarmee een hoop narigheid dat iedereen zo maar er gens een vuurtje gaat stoken, wordt voorkomen. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Vanavond en vannacht regen en mi nimumtemperaturen ongeveer 3 gra den; morgen overdag opklaringen afgewisseld door enkele buien en maximumtemperaturen rond 6 gra den; matige tot krachtige aan de kust eerst nog harde wind uit zuid tot zuidwest. voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.49 Maan op 18.35, onder 9.07 10 jan. Zon op 8.45, onder 16.50 Maan op 20.03, onder 9.35 Volle maan: 8 januari (13.36) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 9 jan. 3.32 16.03 9.13 21.26 10 jan. 4.21 16.50 10.02 22.12 Springtij: 10 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-1. Het KNMI deelt mede: Maandag passeerde een trog- vormige storing ons land. die voor langdurige regenval zorgde. In hot midden van het land viel op veel plaatsen ruim 10 mm neerslag. In Midden- en Zuid-Engeland ging de trogpassage gepaard met zware ha gel en onweersbuien. Inmiddels is bo ven de Golf van Biscaje 'n volgende storing aangekomen die dinsdag avond met regen en veel wind over ons land zal trekken. Achter deze storing wordt woensdag onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd, waarin buien gemakkelijk lot om wikkeling kunnen komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1