Zomer behoorde tot beste van seizoen TT nieuwjAeRS-wensch Genoeg variatie op de kalenders voor 1974 PAGINA 14 van öe couRAntieR By 6'uytganq vatu jagr onzes heeRen mcmlxxni Nu een Nieuwe Jaer ons wcnckt, ist uytsicht ver van Ligt Het is een dinjstre Voort, die wy thans binncntrcedcn en naa alt Wee, dat 't Oude Jaer ons heeft gebragt is noch het Leed, soo wy 't bekijken, nyet geleeden 't Is nyet alleen het Geldt, dat steeds decvalueert wat du-nekt U van de Vryheidt, en wat van de Vreede? Die Woorden, telckenmael door ycdcreen misbruyekt waermee op Doeck en Bord de Straat op wierd getreeden Int Verre Oosten is het krijgs gewoel aen 't end al gaet men dapper voort, clckaer te maltraiteercn maer nu Amerika dien Dans ontsprongen is vindt men 't niet noodich meer, om nog te demonstreeren Dat Groote Ryck kwam trouwens elcke dag int Nieuws steeds breeder wierd de Vloedt der Waatcrpoort-schandaelen de President verloor aen aenzien en aen Eer terwyl diens Tweede Man syn Vlag ornlaeg moest haelen Maer erger wierd het rond de Oude Wacrcldtzee waar Israel opnieuw het Bolwerck moest bemannen maer nyemant sach vooruyt, dat wy in Ncederland dat souden mereken aen de leege olykannen! De Arabieren, steeds verdeelt, maer hierin Een sij seyden 'lat wy ons de liacrsens souden spoelen Verdoem de Vuyle Joodsteun darme Palesteyn en deeden we sulckx nyet, dan souden wy hel voelen Natuurlyck hebben wy terstondt de Jas gekeert vol warme luutlyckheyt voor onse nieuwe Vrinden En wy begrijpen nyet, dat wij al nyet voor lang de Braavcn Oly Sjeik als Broeder leer beminden! Danck sij hem kon ons Volck, als in de oude Tydt des Zondags langs des Ileeren Weegen gaen spalsieren het is een Vriendendienst, wy sien dit nyet als Straf en tragten het dies als een Vroolyck Feest te vieren Dat kan, soo lang de Sou doort bruyuent Looier schijnt dan ist de Paadrn op, de Hcuvlcn bly beklommen maer als by stormwind Sneeuw of Beogen kiel trend woedt stad bij Iwt Openbaer Vervoer een elek te grommen! Onse Regeeidersploeg na heel wat knutscl-wcrek en veel geharrewar, na lange, lange Maenden moeyzaam tcsaem gcfliektvoiult aenstonds Wen k genoeg door veelde rly Obstaakels langs noch ongebaande en onbekende Weg. Och, als ooyt Joop den Vijl soms int verleeden van Cats' Huis heeft liggen draomen dan scgt Uy thans gewis, al krabbent achtert Ooi- hoe is tog sulek een Wenseh ooyt by my op gekoomen Inmiddels vierden wy, vloek voor dit Onweer kwam het zilver Jubilee tan onse Koninginnc daarover was oock eerst heel wat geharrewar oock hier blceck immers: soo veel Hoofden soovccl Silinen Maer wat ooyt in 't verleen soo veel gedonder gaf het Rookbommcn-lawyt van de Republikeinen dat was thans nergens meer. Men sag de Republiek weer hcclcgacr agter 'f Oranjc-dacck verdwijnen! En dat is wel een Troost, oock nu, in deese Tydt en et is Goed dot wtj dit altegaer moer weten Al isset dat de Soep glocyheet ter Taafel komt z' is meestal ruym gekoeld aleer se wordt gegecten! En daerom, braavc Lien, Ghty leezers van dit Blad wordt U, by t eind vant Jaer, door my dccz' Raedt gegeeven Wordt nyet te somber alst Vooruytsicht duyster is Wcest yedrc ochtend bly. dal Ghty moogt larven' HET WEER IN 1973 ,,DE KAAI" IN 1917 Om straks de data te weten De stroom kalenders wordt van jaar tot jaar wat dunner; het is by elkaar ook nogal een vrij dure vorm van de aandacht op zich vestigen. Bovendien komen uiteraard niet alle kalenders terecht op de plaats, waardoor ze een kans maken in dit rubriekje. Hoe ook, die er zyn, zyn er en dat is best de moeite waard. MARTINI ROSSO brengt een gi gantische kalender die in het teken van de autorensport staat. Prachtig kleurenfoto's van racewagens en een enkele raceboot met op de achter grond flitsen van het leven wat er bij hoort. Aktiefoto's van de Grand Prix Netherlands. 24 h Le Mans en de Grand Prix Monaco. De racers gepakt in asbesten pakken, spanning op het gezicht. Die spanning is ook af te lezen op de gezichten van de vele helpers waarvan deze kalender mede een beeld geeft. Om op auto gebied te blijven, MAZDA brengt een natuurkalcnder in het teken van Japan. Naast de ..schone" milieuge dachten kunnen de King Size na tuuropnamen zeker gewaardeerd worden. Kersenbloesem, herfstkleu ren. gevallen bloembladeren op een stenen trap en daarnaast dc Japan se schonen, al bij al een dagelijks kijkfestijn. Pikant en zeer knap uit gevoerd is de kalender van MOTOR- CRAFT. die op blote buiken en boe zems van heel mooie meisjes laat zien wat er zo al in de handel is; op gebied van bougies, motorolie e.d. dan. Men hoeft niet al te veel ver stand van motoren te hebben om de ze kalender in hoge mate te waar deren. Op een heel ander gebied beziens waardig is de kalender die SAAB- SCANIA uitgebracht heeft. Prachti ge, getekende modelvliegtuigen op mat-papier. doen wel even vergeten wat op gebied van fotografie alle maal mogelijk is. Toch met een wat lugubere ondertoon, deze vliegtuig jes in camouflagekleuren; vast niet om gezellig mee naar een vakantie oord te vliegen, wel een opvallend uitgevoerd geheel deze „oorlogska- lendcr". Voor de natuurliefhebbers en /.oker voor die mensen die dc flora prefcrcn Is de ZONNEHUIS- kalender gemaakt. Tere opnamen van krokussen, felle kleuren die de rhododendron draagt en een mooi beeld van de kerstroos zeggen dat wat de vereniging beoogt: liefde voor de natuur en de dingen en men sen om je heen. Ook de SPAAR- BANK-kalender houdt de natuur als decorateur. Een grote verschei denheid van alles wat dc natuur biedt vindt men hier: een vogel, een levend koraal, een distel. Dc prach tige kleuren waarin deze kalender is uitgeovred. beklemtonen nog eens de veelzijdigheid van de natuur. In dc PRO JUVENTUTE-Oranjc-ka- lendcr ziet men hoe de jonge prins jes gegroeid zijn, een fietstocht van prinses Beatrix en haar gezin, win tersporten in Lech am Arlberg en andere foto's van het koninklijk huis. Dc voorplaat van de scheur kalender van DOUWE EGBERTS toont de macht van het water met twee door de wind voortgeblazcn skütsjesilendc boten. FORD NEDERLAND N.V., afdeling tractoren, houdt het in de interna tionale sfeer. In dc staande omslag- kalender, vindt men kleurige plaat jes van Londen. Parijs, het verre Afrika en het niet minder verre Pe ru om maar iets te nomen. Naast een aardig fotogchccl biedt dc ka lender een duidelijk overzicht op ge heel 1974,'GEHAVE N.V. VEGHEL brengt nummer 3 van de geschiede nis van de landbouw in kalender- vorm. Na afloop van het jaar. houdt men een interessant boekwerkje over, rijk geïllustreerd en met veel documentatie over hetgeen zich in de landbouw afspeelt of afgespeeld heeft. Helaas is dit derde deeltje te vens liet laatste. P.Z.E.M. biedt kijk genot met grote, op een bijzondere manier afgedrukte kleurenfoto's van het leven op het platteland Naast (Van een weerkundige medewerker) Het jaar 1973 was in zijn geheel iets beter (warmer, zonniger en ook iets droger) dan zijn voorganger 1972 Van de vier seizoenen was de win ter opvallend zacht en droog, de lente veel te koud, de zomer fraai en de herfst veel te nat. Eind december (1972) vroor het met op tweede kerstdag één ijswed- strijd in Friesland en bijna 10 graden vorst op oudejaars- en nieuwjaars dag, maar de eerste sneeuw viel pas op 20 januari. Het was opvallend droog want behalve sneeuw kwam er vrijwel ook geen regen naar beneden. In deze eeuw was alleen de winter van 1964 met 64 mm neerslag (gemiddeld Voor 40 jaar NIEUWERKERK. Wercl de diaco nie verleden week verrast met een biljet van 10,thans mocht zij 11. Zondag in hare collecte een biljet f 100,vinden. Hiervoor een woord van dank. Advertentie. Heeren'. Morgen den geheelen dag gelegenheid tol Haar snijden. Wij knippen u geheel Elec- trisch. Electrisch Haarsnijden en een prima haarwassching met Witte Ro se of Lavendel voor slechts f 0,50. BROUWERSHAVEN. Met ingang van 2 januari a.s. zal alhier worden aangevangen met de distributie van gekookt rundvleesch in blik van de crisis-rundvee-centrale. Zij die voor verstrekking daarvan tegen betaling van 35 ct. per K.G. in aanmerking wenschen le komen, kunnen een daartoe strekkende aanvraag indie nen bij het gemeentebestuur. DRE1SCHOR. De ijspret wordt ook hier druk beoefend. Door be middeling van het bestuur der ijs- club „Ons Genoegen" werd een wedstrijd georganiseerd in het ring steken op schaatsen. ZIER1KZEE. Evenals het vorige jaar waren des avonds bij de Kerst- potten van het Leger des Heils de wachten weer betrokken door de padvinders, welke zich daarvoor be schikbaar gesteld hadden. ZIERIKZEE. Het Comité voor ex tra-steun aan werkloozen te Zierik- zee deelt mede dat gelegenheid be staat tot levering van 160 a 170 ge- moltonneerde Mans-Onderbroeken. over hqt gehele land) iets droger, deze winter gaf 70 mm neerslag. Eerst op 24 februari viel er een laagje sneeuw ,in Drenthe tot 10 cm waarbij op genoemde datum tijdens een sneeuwbui 's.avonds de TV-mast van Smilde werd getroffen. Lente startte warm De lente startte warm. Op zaterdag 24 maart was het heerlijk met tem peraturen rond 20 graden, in Oost- Brabant 21 graden. Helaas, daarmee bleek het kruit verschoten want er volgde een veel te koude lente, met april (bijna 3 graden te koud) als dieptepunt. Op 9 april sneeuw, (Twente 4 graden vorst) op 12 april lag een deel van ons land onder de sneeuw, plaatse lijk 3 cm, Sauerland 12, Ardennen 6 cm. Op 14 april aan de grond te Rotterdam, Eelde en Twente 6 gra den vorst. In het Noordoosten van het land 18 vorstnachten in april. Het kwam er op neer dat wij van zaterdag 24 maart tot 17 mei geen kans weer kregen om de tuinstoel buiten te zetten. Althans niet om er even behaaglijk in plaats te nemen. In de periode van acht weken die eindigde op 17 mei waren van de 56 dagen er slechts 5 in De Bilt met een boven normale temperatuur. Zomer deed het goed Gelukkig wist de zomer uit een ander vaatje te tappen. Van 3 tot 27 juni kenmerkte het weer zich door een droogte en eerst op 19 juni, en dat is zeer laat werd de eerste zo merse dag boven '25 graden gemeten in ons land. Juni gaf een overschot van 50 uren meer zon dan normaal. Startte juli met een hittegolf, drie dagen boven 30 graden in ons land, rond de 12de. kwam er een kentering die in de derde week van juli tot veel regen aanleiding gaf. Terschel ling kwam op 152 mm régen als grootste hoeveelheid in juli en dat is voor een Waddeneiland zeer onge woon, want meestal is de zomer daar droger dan landinwaarts. Van 20 tot 27 juli passeerde de zo mer een duidelijk dieptepunt, waar bij op de 27ste middagtemperaturen van 12 a 14 graden. Met augustus voor de boeg begon nen wij de moed op in zijn totaliteit toch nog een fraaie zomer bijna op te geven, maar augustus verscheen juist op de kalender of wij kregen opnieuw een warmteperiode. Tien zomerse dagen boven 25 graden en in De Bilt 245 (normaal 186) uren zon, na 1911 en 1947 de zonnigste augustus van deze eeuw. Opvallend bij dit wanne en fraaie weer was de vaak droge lucht met een strak blauwe hemel. Daarbij 's achts een fikse afkoeling, waarbij het in de vroege ochtend van 22 au gustus tot zware nachtvorst kwam. In Twente en Drenthe plaatselijk dicht bij de grond tot 5 graden, een landschap in de maneschijn, vindt men beelden van paarden in een voorjaarswei, koeien in een heu velachtige omgeving, hooimijten en een molen met op de achtergrond de nadruk op energiebronnen in dc vorm van tclcvisicantenncs. tele foonpalen en elektriciteitskabels. Natuur en moderne techniek vormen op deze plaatjes een eenheid. MOL SCHUDDEBEURS B V. komt uit met een voor dc liefhebbers van oude automobielen zeer interessante kalender. Een Rolls Royce uit 1911, een Wolsely uit 1903 en een zeer romantisch aandoend Renaultje uit 1909 doen terug verlangen naar voqrbijc tijden, lange jurken en hoge hoeden. De haarscherpe foto's zijn uitgevoerd in fraaie kleuren, en af gedrukt op mat papier. Ingrediënten van - van deze - een pagina. Het is best aardiger over te filosoferen. Praatje van het jaar was,- bij al het andere - stellig ook „weer het weer". Er was wel iedere dag een constatering hoe het was, al kon men het zelf zien en ondervin den. Maar de Nederlander 'praat over het- weer. Logisch in een „kikker land" op de grens van land en water. Vandaar een klimatologische verant woording van alweer een jaar: hét jaar 1973. Intussen werd de 17e eeuwse dich ter opgebeld om zijn visie te geven. Hij was gedisponeerd de goede man. Zijn Nederlands is uiteraard wat moeizaam, maar we vinden dat dat mag en dit kleine inconvenient moet voor lief genomen. Zijn slotraad: „Weest yedreochtend blij'' is best een goede raad voor het komende jaar. De angst van velen dat men de data van 1974 niet zal kennen is - ge lijk bekend - groot. Vandaar de drift waarmee kalenders het licht zien. Veel kalenders, maar toch heel wat minder dan toen dit land nog hup pelde op de bergtoppen van wélvaart. Het is wel duidelijk: kalenders zijn mooi, maar duur. Een blij gevoel geeft ook het „ijzig'-' plaatje, omdat er onmiddelijk bij dient gedacht, dat het water van de Nieuwe Haven thans nog lustig kab belt. Soms wel eens te erg trouwens, maar daar gaat het nu niet om. In ieder geval zal in 1973 geen ijs korst meer het water van ons aller haven bedekken. Volgens oude wijs heid echter, gaan de nachten stren gen, als de dagen gaan lengen en er kan dus nog van alles gebeuren. ZIERIKZEE. Een nogal uitgesproken maatstaf voor een echt strenge wins ter is ook te Zierikzee „de kaai". Als die dicht vriest en mensen op het Nieuwe Haven-ijs lopen, is er wel wat aan de hand. Het is in de loop der jaren vaker gebeurd. Hoe vaak valt niet zo een voudig na te rekenen. Nog vrij dui delijk in de herinnering ligt uiter aard de winter van 1963. Ook in 1917 moet het bijzonder koud zijn geweest, getuige deze foto van een groep mensen die op het ijs bij het Luitje zich lieten fotograferen. Met de knotwilgen links op de oever en de wat schimmige molen op het Bol werk, een pure winterplaat, die - maar wie zal het met zekerheid zeg gen - deze winter wellicht niet valt te maken. Charmant beeld van dc Mazda-kalcndcr. hetgeen voor augustus ook een bij zonderheid is. Het was de beste zomer na 1959 hetgeen ook tot uiting kwam bij de hoge be^oekerscijfers aan onze zwembaden. Herfst veel te nat September hield het tot de 20ste nog vol met niet opvallend warm, maar toch perioden van goed na- zomerweer. Aan het slot van de maand diende de herfst zich aan. De eerste week van oktober leverde nog temperaturen rond 20 graden (nog weer goede prestatie), maar na de tiende van de maand kwam de in zinking. Op 18 oktober viel in zuid- Limburg - 'op een zeer vroege da tum - de eerste sneeuw, een laagje van één cm. In Lapland vroor het al 25 graden, waardoor de eerste wilde ganzen deze herfst ook vroeg over vlogen naar het whrmere zuiden. De novembermaand was bijzonder rijk aan depressies. De wind- en storm waarschuwingsdienst maakte bij wijze van spreken overuren, zo dikwijls moest er voor windkracht 7 of meer, éénmaal zelfs voor wind kracht 12, gewaarschuwd worden. Veel regen in de kustprovincies. Het einde van dc maand was echt winters, waarbij - althans voor no vember - opvallend veel sneeuw viel; in het binnenland (Brabant, Overijssel, Groningen) plaatselijk 12 tot 17 cm sneeuw. Zo droog' de win ter en de zomer verliepen, zo nat de lente en de herfst. We zitten in de lift. Wanneer in 1974 het voorjaar en de herfst beter schap beloven en de winter en de zomer nemen wel een voorbeeld aan 1973, dan zou het eindelijk eens weer een belangrijk warmer jaar dan nor maal kunnen worden, want dat (be langrijk warmer dan normaal) is na 1961 niet meer gelukt. In zyn geheel berekend uit de ge middelde maximumtemperatuur was het jaar 0.3 graden warmer dan in 1972, maar toch nog iets beneden normaal. Verleden jaar een tekort van 107 uren zon, in 1973 meer zon dan normaal (40 uren) en 50 mm neerslag minder dan normaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 14