Ruwe olie wordt twee keer zo duur Toekomst van het toerisme is onzeker(der) geworden SUCCESJE IN GENEVE DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE (BARRE) VRAAGPRIJS Busongeluk in Brazilië eist 24 mensenlevns ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaafe. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Jannewekken f 1Zierikzee. Postbus f. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per jaar f 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Maandag 24 december 1973 130ste jaargang Nr. 21410 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Afsluiting ivinkelweekaktie Renesse DEN HAAG. Minister Gruyters merkte tot zijn verbazing, dat in het boekje „Vernieuwde stad" een af beelding van zijn vroegere woonhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam staat afgedrukt. Het boekje werd door staatssecretaris Schaefer (l.) aan oud-minister Schut overhandigd Rechts de heer Aantjes, voorzitter van de commissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de -ontwikkelde wereld zullen landen als Japan - dat alle olie die het nodig heeft moet importeren - meest te lijden krijgen. TEHERAN, 23-12. Zes landen aan de Perzische Golf (Iran, Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië, Qatar en Aboe Dhabi) vragen met ingang van 1 januari voor een vat De Verenigde Staten, die tot voor kort nog geheel in hun eigen oliebe hoeften konden voorzien maar nu voor ongeveer eenderde op invoer zyn aangewezen, zullen er vermoe delijk het best vanaf komen. ruwe olie (159 liter) een marktprijs van ten minste zeven dollar, ruim tweemaal zoveel als de huidige prijs. De lijstprijs - dat is de basis voor de berekening KOUDE IN INDIA van belastingen en royalty's in de produktielanden - wordt 1 januari verhoogd van 5,09 tot 11,60 dollar per vat. Dat heeft de sjah van Iran zondag bekendgemaakt na afloop van een vergadering van ministers van de uit dertien landen bestaande organisatie van olie-exportlanden (OPEC). De overige leden zyn Indonesië, Venezuela, Algerije, Ecuador, Libië, Nigeria en Gabon. De OPEC, die haar zetel in Wenen heeft, heeft zondagavond meegedeeld plannen te hebben voor een olieprijsbeleid op lange termijn. NIEUW DELHI, 22-12. In de staat Bihar in het noordwesten van India zijn de afgelopen weken 146 mensen van kou gestorven, zo is zondagoch tend in Nieuw Delhi bekendgemaakt Vorige week waren het er 63. Ook het vee heeft veel van de kou te lij den. In Nieuw Delhi en elders in de noordelijke staten zijn eveneens slachtoffers gevallen. Velen voelen zich aangetrok ken tot wat hen ergert, als muggen tot een kaarslicht. Wijnaends Francken Verwachting tot dinsdagavond: Rustig en vrij somber, met iets la gere temperaturen. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.33 Maan op 9.18, onder 17.31 26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33 Maan op 9.47, onder 18.37 27 dec. Zon op 8.48, onder 16.34 Maan op 10.11, onder 19.44 Nieuwe maan: 24 dec. (16.07) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 25 dcc. 3.48 16.04 9.28 21.39 26 dcc. 4.22 16.39 10.08 22.11 27 dec. 4.53 17.10 10.43 22.43 Springtij: 27 dcc. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-12. Het K.N.M.I deelt mede: Boven het continent blijven de luchtdrukverschillen gering. Bo ven onze omgeving handhaaft zich daarbij vochtige cn maritieme lucht, waarin veel bewolking voorkomt. Eerste kerstdag zal het bij ons dan ook rustig en vrij somber weer zijn. De regenkansen zijn echter klein. Een grote depressie-aktivitcit wordt aangetroffen in de omgeving van IJsland en het westelijk deel van de Middellandse zee. Vooral aan dc westkust van Marokko kwam het de afgelopen dagen tot uitzonderlijk zware regenval. Ook in Spanje en zuid-Frankrijk viel veel regen. In Madrid, op de Spaanse hoogvlakte, viel maandagmorgen, bij een tempe ratuur van één graad boven nul. sneeuw. Zij wil mét verbruikslanden be sprekingen beginnen om te voorko men dat de inflatie op de wereld nog verder toeneemt. Op 7 januari komt de organisatie bijeen voor het vast stellen van de basis van een olie- beleid op lange termijn. De OPEC vindt de verhoging van de gemiddel de marktprijs van olie tot zeven dol lar per vat door de landen aan de Perzische Golf „matig" en hoopt dat de olieverbruikende landen „afzien van nieuwe verhogingen van hun exportprijzen" (voor hun produkten). GENEGE, 22-22. De Geneefse vre desconferentie voor het midden oosten heeft zaterdag in een bijeen komst van 20 minuten besloten tot de instelling van een militaire werk groep, die zich zal bezighouden met het probleem van het scheiden van de Egyptische en de Israëlische strijdkrachten langs het Suezkanaal Deze werkgroep komt waarschijnlijk over enkele dagen al bijeen. Dc ministers van buitenlandse za ken van Amerika, Rusland, Egypte, Israël en Jordanië gingen in goede stemming uiteen. Hun delegaties werden voortaan geleid door ambas sadeurs. Alleen als. het noodzakelijk is, keren de ministers naar Geneve terug. Als het gewenst is, worden er nog andere werkgroepen gevormd. ZIERIKZEE. De Zeeuwse Muziek school, afdeling Zierikzee gaf een uitvoering in de Chr. Ger. Kerk. Men ziet hier een zangklasje (ach ter) en een blokfluitgroepje aan het werk. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De organisatie is bereid een sta- V.V.V. „RENESSE VOORUIT" biliseringsbeleid op te stellen waar- RENESSE, 21-12, De V.V.V. „Renesse Vooruit" liield de algemene vergadering in de zaal van hotel „Het Wapen van Zeeland". De avond werd geopend door de heer J. de Jonge, die de wegens ziekte afwezige voorzitter, de heer A. C. W. van der Vet, verving. Hij deelde mee dat, behalve de voorzitter, ook de be stuursleden notaris v. d. Hoeven en de penningmees ter de heer Dalebout, niet aanwezig konden zijn. Vervolgens verwelkomde de heer Dc Jonge alle aanwezigen, in het bijzon der de heer De Regt van de provinciale V.V.V., de heer Holm van de streek V.V.V., de heren Flohil en Dambruin van de V.V.V. Burgh-Haamstede, de hèer Deist van de R.T.M. en wethouder Hoogerhuis, die de gemeente verte genwoordigde. door de kostprijs van olie stabiel zou blijven, maar in ruil daarvoor zou den de westerse landen de toezeg ging moeten doen dat zij hun prezen van produkten die de olieproduktie- landen nodig hebben niet steeds weer zullen verhogen. De aankondiging van de verdub beling der olieprijzen komt als een ware slag voor de wereld, die al te kampen heeft met immense inflatie- problemen. Kosten van levensonderhoud Over het geheel genomen zullen de kosten van levensonderhoud, die als gevolg van de olieprijsverhogingen van oktober al met ongeveer één procent waren gestegen, door de nieuwe verhoging met nog eens twee procent stijgen. Voor de consument zal de verdubbeling van de ruwe- olie-prijs overigens geen verdubbe ling van de prijzen van olieproduk- ten behoeven te betekenen, want een groot deel van de uiteindelijke kost prijs vloeit voort uit belastingen in de verbruikslanden, afleveringskos- ten en verwerkingskosten. FLORIANOPOLIS, 23-12. Bij Flo- rianopolis in het zuiden van Brazilië zijn zondag 24 leden van een gods dienstige groepering om het leven gekomen, toen de autobus waarmee zij terugkeerden van een congres, frontaal op een met ijzeren balken geladen vrachtauto botste. Vijftien andere buspassagiers en de bestuur der van de vrachtauto werden ern stig gewond. Na zjjn welkomstwoorden las dc heer De Jonge de openingsrede voor dié de heer v. d. Vet voor deze avond had geschreven. Gelyk aan het be gin van zyn rede, stelde de voorzit ter dé oliecrisis aan de orde. Deze maakt de toekomst van de recreatie onzeker en de meningen over wat er op dit terrein zal gaan gebeuren, lo pen zeer uiteen. Uit de aanbevelings brief voor de gemeentebegroting van Westerschouwen blijkt, dat b. en w. verwachten dat lang aanhouden van de oliecrisis voor de gemeente op zichzelf, zowel als voor de inwoners, nadelige gevolgen met zich mee zal brengen. De landsregering heeft blijkens het pakket maatregelen dat staats- sekretaris Van Dam aan de tweede kamer heeft voorgelegd,' andere ver wachtingen. Bij deze maatregelen worden voor het eerst de huren van bedrijfsruim ten, inclusief kampeerbedrijven, aan banden gelegd. Een huur verhoging van 7°/o zal maximaal toelaatbaar worden. En, als de tweede kamer deze maatregelen zal goedkeuren. De reden van deze maatregelen zijn gelegen in het feit dat de rege ring verwacht dat volgend jaar meer Nederlanders hun vakantie in eigen land zullen doorbrengen, omdat de mogelijkheden om met vakantie naar buitenland te gaan kleiner zul len zijn. De regeling verwacht daardoor een prijsdruk op de staangelden en ze acht het daarom redelijk, hiervoor beperkingen aan te leggen. Onoverzichtelijk Er zijn echter geen duidelijke te kenen dat inderdaad meer Neder landers hun vakantie in eigen land door gaan brengen. Uitlatingen van grote reisbureau's wijzen erop dat zij zeker geen teruggang verwach ten. Bij de luchtvaartmaatschappijen zijn de toekomstverwachtingen ver schillend evenals bij verschillende buitenlandse verkeersbureau's. Uit al deze uiteenlopende verwachtingen concludeerde de voorzitter dat de si tuatie hoogst onoverzichtelijk is en dat dit een element van onzekerheid schept. Volgens de voorzitter is dc moge lijkheid erg groot, dat, ongeacht dc afloop van de oliecrisis, er geruime t(jd sprake zal zyn van een dalen de conjunctuur. Vervolgens stelde dc voorzitter verschillende mogelijk ontwikkelingen naast elkaar. „Of de Nederlander laat zich niet van zijn buitenlandse reis brengen, of de Nederlander gaat inderdaad minder naar buitenland en wil in ei gen land blijven. Evenzo is het mo gelijk dat de Duitsers zich door de benzineschaarste zullen laten af schrikken hier naar toe te komen. Maar het kan even zo goed zijn dat 7.0 in even grote of zelfs in grotere aantallen naar Renesse blijven ko men. En ook de mogelijkheid dal er veel meer mensen naar Renesse ko men schept grote problemen. Twijfel aan groeinooflzaak Er wordt van officiële zijde nl. ernstig aan getwijfeld of er nog groei mag" zitten in de recreatie mogelijk heden van Zeeland en in ieder ge val van bepaalde delexi .van. Zeeland en met name de Westhoek. De voor zitter citeerde de heer A. L. Gees- bergen van de gedeputeerde staten van Zeeland en ir. R. M. Th. Ad- riaansen, direkteur van de Provin ciale Planologische Dienst voor Zee land, om deze stelling te illusteren. Bij alle eerder genoemde proble men komt dan nog de vraag hoe de benzinedistributie het week-end- verkeer zal beïnvloeden. En wat zal de invloed zijn op het vóór- en na seizoen, waarin de laatste jaren ve len korte tripjes van een paar dagen naar Renesse maakten? Daarbij komt dan nog het nadeel dat Renesse erg ver van een spoorlijn afzit, het geen een rem is op de recreatieve reizen met openbaar vervoer. De voorzitter verklaarde by zonder verontrust te zijn door het feit dat velen niet willen beseffen dat de re creatie wel eens conjunctureel zwak zou kunnen zijn. Toen de V.V.V.'s van Renesse en Haamstede dit voorjaar gezamenlijk een enquête hielden onder hun leden over de mogelijkheden het voor- en naseizoen te verlengen k wam en er in Renesse slechts veertien ant woorden binnen en in Haamstede geen enkele. Hoe de afloop van de oliecrisis ook zal zijn, de voorzitter achtte het noodzakelijk alles te doen om de po sitie economisch gesproken te hand haven, Mogelijkheden hiertoe zag hij in het krachtig pogen voor„ en na seizoen te verlengen en het verlenen van maximale service, nauwe sa menwerking met het openbaar ver voer en trouwe steun aan de V.V.V. De V.V.V. is noodzakelijk. Zij kan echter alleen haar werk goed doen wanneer het aantal leden groeit. Mensen die uit hoofde van hun be drijf persé lid van de V.V.V. dienen te zijn. mogen zich niet afzijdig hou den, niet parasiteren op de inspan ning en de contributies van anderen. Automaat De voorzitter deelde vervolgens mee dat de aangeschafte automaat, waaruit de aspirantklanten als het kantoor gesloten is een vraagbaak kunnen trekken, een groot succes is gebleken. Er is nu al ongeveer f 600.- in ontvangen, hetgeen betekent dat het apparaat zichzelf in anderhalf jaar betaald terwijl de serviceverle ning aanmerkelijk groter is gewor den. De voorzitter sloot zijn rede met dc mededeling dat het bestuur dit jaar de nieuwe vraagbaak zo veel mogelijk in samenwerking met de V.V.V. van Burgh-Haamstede zou hebben samengesteld. Zowel om de kosten te drukken en ook omdat men veel voelt voor deze vorm van sa menwerking. Het was echter niet mogelijk omdat Renesse veel eerder door zijn voorraad heen was. Omdat de aanvragen binnenstroomden kon men onmogelijk beginnen met het drukken van een nieuwe. Er is ech ter en begin van samenwerking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1