j NOG EENS EEN EXPOSÉ VAN HET LANDBOUWJAAR 1973 C. Wandel en Zn Wat biedt de BEELDBUIS* r tamboer ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 21 december 1973 Nr. 21409 9 Lamlkouwvereiiiging „Eendracht Bindt"' NIEUVVERKERK, 18-12. Deze week vergaderde de Landbouwvereniging Tijdens de rondvraag wilde de „Eendracht Bindt" Niemverkerk der Z.L.M. De voorzitter, de heer J. Gaan- heer Kuyper de voorzitter hartelijk derse. sprak een woord van welkom tol de heer 'r. T. Miedema, bnrge- ^"^"vaTde^afdehng gOuwerkerk meester J. D. de Kam en tot enkele leden van de landbouwvereniging van hadden ontvangen. Hij betreurde het Ouwerkerk, die voor deze vergadering waren uitgenodigd. alleen dat er zo weinig aanwezig Maandag 24 december, 20.20, Nederland 1: The Pink Panther. Peter Sellers als inspekteur Jacques Clouseau. Alvorens tot een terugblik over het afgelopen jaar over te gaan, stond de voorzitter even stil bij het over lijden van twee leden, t.w. de heren Kooyman en Flikweert. „Terugziend op het afgelopen jaar kunnen we constateren dat we na een vrij zachte winter, een betrek kelijk vroeg voorjaar hebben gehad, waarin de werkzaamheden achter elkaar afgewerkt konden worden". De maanden juni, juli en augustus noemde de heer Gaanderse mooie maanden. De neerslag in begin mei echter had de struktuur van de grond behoorlijk verslechterd. De voorzitter behandelde verder enkele gewassen, zoals erwten, gras zaad, tarwe, graan, enz. Het ging hier voornamelijk om de opbrengst en de prijzen. Zo gaven de erwten een redelijke opbrengst van 3.300 kg per ha, terwijl de prijzen bijzon der hoog waren, wat vooral een ge volg is van de areaal-inkrimping. De graanoogst kon met een minimum aan droogkosten worden binnenge haald, terwijl de opbrengsten hoog waren. Na een aanvankelijk goed be gin knapte de prijs van de tarwe d. m.v. de revaluatie van de gulden af. Door deze revaluatie is het prijspeil van de gegarandeerde produkten, on danks de toch al geringe verhoging van akkerbouw (met 1 procent) en melk (3 procent) verlaagd met 5 pro cent. Ondanks het feit dat men tot een compensatieregeling is gekomen van 2 procent (via de B.T.W.), welke duurt tot 1 mei 1974, houdt dit in een verlaging van de gegarandeerde produkten van 2Va procent ten op zichte van 1972. Dit, gezien tegen de achtergrond van een kostenstijging van 8 procent, is volgens de heer Gaanderse een onverteerbare zaak, aangezien het één van de peilers is waarop de bedrijven rusten. Bieten en uien De opbrengst van bieten en uien is door de grote droogte lager geble ven, hoewel de opbrengst van de bieten toch méér was dan in 1972. Grote droogte was er ook de oorzaak van dat de rooiwerkzaamheden later aanvingen dan normaal. Eind sep tember sloeg het weer om, maar toen was de oogst al ver gevorderd en er zijn dan ook geen al te grote proble men geweest het restant te rooien. Volgens de voorzitter - ziet het er naar uit dat het fruitseizoen '73-74 weer teleurstellende resultaten zal opleveren. Verder werden ook de re- Advertentie Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland j 5 GARAGE Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 VRIJDAG 21 DECEMBER NED. I: De TROS begint haar uit zending met het programma Motor muis waarna een dokumentaire wordt uitgezonden over de Rode zee, onder welks oppervlak een fascine rende wereld schuil gaat. In Een gulden de man moeten twee min of meer bekende figuren raden hoe de afloop van de filmpjes zal zijn. Na het journaal presenteren Willy Dob- be en Jan Theys Zevensprong. Vier echtparen vechten om het hardst om de fraaiste gebruiksartikelen. De vo- kale omlijsting ligt bij Hein Simons, vroeger Heintje en de reus Iwan Re- broff. De laatste zeventig minuten gaan nüar Hec Ramsey die voor een groot raadsel staat nadat een hele familie uitgemoord is en elke aan wijzing ontbreekt. Tot er een voor werp gevonden wordt, dat alleen maar aan Indianen kan toebehoren. Ramsey, die zelf Indiaans bloed heeft, twijfelt. NED. II: Wie van de drie?, het raadselspelletje, betekent de opening van het AVRO-programma. Hierna biedt Mash een portie vrolijk kijk genot. Tijdens de viering van het Kerstfeest moeten Frank Burns en zuster Hotlips het ontgelden. Tijdens sultaten van de mestveebranche, de melkveehouderij en de varkenshou derij nog eens onder de loep geno men. Aan het einde van het jaarover zicht stond de voorzitter nog even stil bij de zware stormen van de laatste dagen en de schade die was aangebracht (slechts 35 cm bleef de waterstand onder die van 1953). Met de leus: „Doe dat gat (Oosterschel- de) dicht", sloot de voorzitter zijn jaaroverzicht. Vraagpunten Z.L.M. Zo behandelde de secretaris, de heer Boogert de vraagpunten van de Z.L.W. '73-'74: „Landschap en Mi lieu". De voorzitter hoopte weer en kele leden bereid te vinden om zich hierin te verdiepen. Hierna was het woord aan de heer T. T. Miedema, specialist landbouwmechanisatie, die de nieuwe ontwikkelingen van de landbouwmechanisatie behandelde. Volgens de spreker spitsen de nieu we ontwikkelingen zich toe op één punt, nl. naar een kleinere arbeids- behoefte. Steeds minder machines worden op een bedrijf rendabel ge bruikt en de trend naar grotere ma chines is nog niet tot stilstand ge bracht. Ook bij grondbewerking komen steeds grotere machines voor of dat nu nodig is blijft een vraag teken. Tevens moeten de tractoren aan het werk aangepast zijn. Direkt na de oorlog waren er tractoren van 15-20 pk hetgeen nu al 75 pk of meer is. Een duidelijke vooruitgang dus. De heer Miedema besprak tevens vele rooimachines zoals de 3-rijige zelfrooier, de 6-rijige bunkerrooier, 2 rijige wagenrooier. Hij vergeleek hierbij o.a. het te investeren bedrag, wagen en transportkosten, rooikos- ten per ha, kosten van rooimachine per jaar en tractorkosten. Na de pauze vertoonde de spreker enkele dia's van diverse machines waaron der tractoren (Herriau, Morriau, Vi- con), aardappelpootmachines enz. Nadat de dia's waren vertoond sprak de voorzitter een dankwoord en overhandigde de spreker daarbij een boekebon. Na een korte pauze gaf de voorzitter het woord aan de heer Jac. Kooiman i.v.m. zijn bezoek aan Canada. De heer Kooiman bezocht steden zoals Ontario, Vancouver, Toronto en Winnipeg. Canada is over het geheel koud maar de grond is er zeer vruchtbaar. Hij besprak de landbouwzaken in Canada waarover enige vragen rezen. een amoureus samenzijn stort de complete tent in! Na het journaal houdt Peter Falk, als de kleine maar o zo slimme politie inspekteur Co- lumbo, .zich bezig met een verkie zing skampagne. Een zeer onfrisse zaak, een soort Watergate, die Co- lum,bo grote moeite kost om hem tot een goed einde te brengen, Sonja Barend doet het levensverhaal van een bekende Nederlander uit de doeken, in een Leven in beeld. Het eind van het AVRO-program komt met een gesprek tussen Jaap van Meekren en Joop den XJyl. De NOS brengt dan alleen nog de rubriek Uit de Kunst. VRIJDAG 21 DECEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Motormuis; 19.10 De mens en de zee; 19.20 'n Gulden de man; 20.00 Journaal; 20.20 Zevensprong; 21.40 Hec Ramsey; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.5 5 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.30 Mash; 20.00 Journaal; 20.20 Columbo; 21.35 Een leven in beeld; 22.45 Praten met de Minister- President; 22.55 Uit de kunst; 23.20 Journaal. ZATERDAG 22 DECEMBER NED. I: Om vier uur voor de jeugd een aflevering van „De bloemen tuin" met een verhaal over een merkwaardige roos. Vervolgens is het tijd voor de scholier enkwis Klassewerk, waarin weer een flinke strijd gestreden wordt om het hoog ste aantal punten. Tussen zeven en acht uur aflevering 16 van de zeer amusante serie Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer? De Hamelaars zijn in de pompoen op weg naar Kamagel, waar ze hulp hopen te vinden van de vader van Nix Assia om naar het land van links te reizen. De Berendboude- wijnkwis speelt zich af in kerstsfeer. Hierna schenkt Brandpunt aandacht aan de aktualiteiten van vandaag. Om elf uur een kort programma waarin een folkloristische jeugd groep uit Kinshasa kerstliederen zingt. Besloten wordt met Lied van de Week: Kom tot ons, scheur de hemelen. Heer. Advertentie Tijdens de rondvraag wilde de heer Kuyper de voorzitter hartelijk danken voor de uitnodiging die de leden van de afdeling Ouwerkerk hadden ontvangen. Hij betreurde het alleen dat er zo weinig aanwezig waren. Tot slot dankte de voorzitter een ieder voor de komst en wenste allen prettige feestdagen en een goed boerenjaar 1974. NED. II: Om zes uur informatie over de schaatsinterland tussen Ne derland en Noorwegen. In Corona- tionstreet vele vragen: wat is de aanleiding van de grote stilte rond Annie Walker en heeft Stan Odgen iets te maken met de vreemde af wezigheid van Ray Langton? Na het journaal zendt de VARA de speel film It's a wonderful life uit, met akteurs als James Stewart, Donna Reed en Loinel Barrymore. George Bailey (James Stewart) leeft in een sleurbestaan in een provinciestadje. Hij is getrouwd en heeft vier kin deren, toch neemt hij op een gege ven moment de benen. Een vrien delijk oud heertje, verhindert hem zelfmoord te, plegen, en leidt hem een merkwaardige wereld binnen. Dit geeft George het besef dat zijn leven toch zin heeft. In Een man over de vloer gebeuren weer koste lijke merkwaardigheden. De VARA verlaat de zender met de Ombuds man, in de gedaante van Hans Ou werkerk. ZATERDAG 22 DECEMBER NED. I: 11.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 De bloementuin; 16.15 Klassewerk; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Kunt u mij de naar Hameien vertellen meneer?; 20.00 Journaal; 20.20 De B.B. Kwis; 22.10 Brandpunt; 23.00 Chem chem yetu; 23.05 Journaal; 23.10 Het lied v. d. week. NED. II: 18.00 Schaatsinterland; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation Street; 20.00 Jour- naaal; 20.20 Het leven is een won der; 22.10 Een man over de vloer; 22.35 Ombudsman; 23.05 Journaal. ZONDAG 23 DECEMBER NED. I: Na de gebruikelijke afle veringen van Openbaar Kunstbezit (Jeroen Bosch) en Het programma met de muis (Fabeltjeskrant) volgen grote gevaren voor de bemanning van de Enterprise. Kapitein Kirk heeft zich aan boord gewaagd van een uit de koers geraakt ruimte schip. Zijn bemanning heeft de grootste moeite hem te helpen. Na de voetbal- en toto-uitslagen en een reportage van de schaatsinterland tussen Nederland en Noorwegen, volgt het programma Vesper met een meditatie en zang. Om zeven uur een programma met bekende En gelse kerstliedjes. Vervolgens xpordt aandacht geschonken aan de natuur. De beelden verplaatsen de kijker naar een onherbergzaam rots-eiland aan de oostkust van Schotland, waar duizenden vogels worden gesigna leerd. Vervolgens een brok Ameri kaanse humor in een aflevering van de Beverly Hillbillies. De volgende vijftig minuten zijn voor het tv-spel Charlie van de auteur Alan Sloane. Het verhaal gaat over een kleine zelfstandige wier bestaan wordt be dreigd door saneringsplannen. In het sttck spelen o.a. mee: Arnold Gelderman, Elisabeth Versluis, Bob Verstraete en Paula Majoor. De NCRV heeft nog een half uur zend tijd, besteed aan het kerst-zangers programma Kerst in de Glazen stad, genoemd naar de vroegere NCRV- serie. De laatste twintig minuten zijn voor een uitzending van het Hu manistisch Verbond. NED. II: Vanavond wordt afscheid genomen van de jeugdserie de Vrij buiters. Daaraan vooraf gaat een bijbelverhaal uit de rubriek Woord voor Woord en een Ti-ta-tovenaar - aflevering. Vijf kwartier zijn vanaf half acht ingeruimd voor Studio Sport. Om' kwart voor negen gaat het programma Bellevue beginnen. Vanavond in de gastenstoel in de Amsterdamse studio de minister president, drs. Den Uyl, ondervraagt door W. L. Brugman. De energie- krisis zal zeker aan de orde komen. Via een speciale telefoonapparatuur kan het publiek rechtstreeks reage ren op de uitlatingen van premier Den Uyl. Hierna een stukje gezond heidsvoorlichting in het programma Ja dokter, nee dokter. Centraal in deze xiitzending staan de revalidatie en de begeleiding na ontslag uit zie kenhuis of inrichting. De NOS komt aan het eind van haar uitzending met de Werkwinkel. Een programma gericht op de aktiviteiten van men sen die vrije tijd en energie steken in het verbeteren, van de samenle ving. Aandacht wordt geschonken aan de nazorg voor zieken in de maatschappij en aan de organisatie van Amnesty International. ZONDAG 23 DECEMBER NED. I: 15.00 Nieuws15.02 Open baar Kunstbezit; 15.07 De Tv-muis; 15.35 Star Trek; 16.25 Schaatsinter land; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 Christmas Carols; 19.35 De strijd om het bestaan; 20.20 De Beverly Hill billies; 20.45 Charlie; 21.35 Kerst in de glazen stad; 22.10 Humanistisch Verbond; 22.30 Journaal. NED. 11: 18.47 Vooraf; 18.50 Woord voor woord; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 De vrijbuiters; 19.25 Studio Sport; 20.40 Nieuws; 20.45 Bellevue; 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.10 Werkwinkel; 22.35 Journaal. MAANDAG 24 DECEMBER NED. I: Ten gerieve van de thuis blijvers tussen vandaag en nieuw jaar deze week elke dag een mid- 40 Barkhuis heeft het telefoonnum mer van Brandt privé en dat draait hij. Als iemand met de eer mag gaan strijken, moet het Brandt zijn, want deze collega is van de eerste dag af vriendelijk en behulpzaam voor hem geweset. Bovendien is hij met het onderzoek in de zaak van de ver dwenen verloofde belast. Frits treft het: Brandt is thuis. „Hier is Barkhuis, meneer Brandt. Ik heb die Grilder in Groningen ge zien. Met een vrouw. Die wel wat lijkt op de verdwenen verloofde. Momenteel zitten ze in een restau rant aan de Heerestraat. Mijn ver loofde staat voor de zaak en houdt daar de wacht. Wat moet ik doen?" Brandt is onmiddellijk geïnteres seerd „Geweldig, Frits. Geef me je Groningse collega even, wil je?" „Jawel, meneer." Hij kijkt de brigges aan en overhandigt hem de microfoon. De Groningse politieman meldt zich, luistert en knikte enkele malen begrijpend. Tenslotte zegt hij: „Ik zal u doorverbinden met het op zijn kamer." hoofd van de recherche. Hij is nog op zijn kamer." Dan gaat alles in een snel tempo. Adjunctinspecteur Boomsma heeft gelezen over de zaak Ertsma en is terstond bereid zijn medewerking te verlenen. „Ik ga zelf kijken, colle ga. Als die dame zich niet behoor lijk kan legitimeren, neem ik haar mee voor een nader onderzoek. Ja, ik bel je terug; geef me je nummer even. Annechien Prins, de verloofde van Frits Barkhuis, heeft een benauwd half uurtje beleefd. Als die mensen weer vertrekken, moet ze ze volgen. Maar die gedachte maakt haar doodsbang. De man is een misdadi ger. heeft Frits gezegd. Als de man nu merkt, dat hij gevolgd wordt en dag-amusementsprogramma. Van middag de AVRO met het AVRO's Kinderkoor in het verhaal Heeft U soms de pimpelpaarse plurk gezien? een aflevering van De schone heks, een show rond de Amerikaanse zan ger Neil Sedaka en een aflevering van de science-fictionserie The Thunderbirds. Om zeven uur de we kelijkse Toppop met de twintig bes te hits van deze-week. In een afle vering van Het Ziekenhuis niets dan kommer en ellende. Vanavond na het journaal de in 1963 door regis seur Blake Edwards gemaakte film De roze panter, met o.a. Claudia Cardinale en Peter Sellers. Kortom bevat het verhaal een enorme reeks kolderieke gebeurtenissen. Aan de vooraPond van Kerstmis past ook een programma met liederen in kerstsfeer Dat gebeurt om tien over hij trekt een revolver? Ze moet er niet aandenken. Daarom, slaakt ze de diepste zucht van verlichting, als ze in snelle vaart een politieauto ziet naderen. De wagen stopt voor het restaurant. Er springen twee man nen uit; één van hen is Frits. Hij kijkt zijn verloofde vragend aan. Ze knikt begrijpend en zegt: „Ze zitten er nog." „Fijn." Hij geeft haar een dank baar knikje. „Blijf hier wachten. Jr 'bent veilig. Je mag ook in de auto gaan zitten." Hij wijst naar de poli tiewagen. In het restaurant kijken een man en een vrouw verstoord op, als de beide politiemannen hun tafeltje be reikt hebben en de adjunct-inspec teur op gedempte toon zegt. „Recher che. Wilt u beiden even met mij meegaan?" „Waarom?" vraagt de man. „Wat heeft dit te betekenen?" „We willen zoveel mogelijk op schudding vermijden, meneer, me vrouw. Wees verstandig en ga daar om eyen mee. Als alles in orde is, zit u binnen een paar minuten weer hier." „Kom maar mee, Monique, het zal wel een misverstand zijn," zegt de man tot de vrouw. Even later zitten ze in het kantoor van de restaurant-eigenaar. De chef van de recherche is een hoffelijk man. Hij stelt zich voor: „Boomsma, van de Groningse recherche. Kunt u zich legitimeren?" „Mogen wij misschien ook weten, wat dit te betekenen heeft, meneer Boomsma," vraagt de ander op snij dende toon. „Dat mag." antwoordt de adjunct inspecteur rustig. „U lijkt namelijk op iemand, die door de justitie wordt gezocht. „En voor de tweede maal vraagt hij: „Kunt u zich op de een tien. Liederen gezongen door so praan Letty de Jong, bariton John Bröcheler en het Voorburgs Jonge renkoor. De Stichting Socutera is een kwartier te zien met een uitzen ding over Nederlands vrijwilligers werk, voordat hel laatste nieuws op het scherm komt. Hierna nog een tweetal uitzendingen in kerstsfeer. Een kerstwake vanuit de Hervormde kerk in Koog aan de Zaan, en een plechtige nachtmis vanuit de de kenale kerk Onze Lieve Vrouwe over de Dijle in het Belgische Mechelen. NED. 11: Tussen zeven en acht voor de kinderen In de soete suiker- bol, een aflevering van de Beverly- Hillbillies en een programmaatje waarin kinderen aan bekende Ne derlanders vragen wat zij van het kerstfeest vinden. Na het journaal staat de kijker aflevering acht van Boerin in Frankrijk te wachten. Tot ontevredenheid van boer Johan wordt de boerin zo'n beetje de naai ster van het hele dorp. Op de boer derij is het wisselen van de wacht, want Nadine gaat naar Parijs en in haar plaats komt haar zusje Lucïe. Tien over negen is het tijd voor het programma Muziek in uw straatje. Hierin vanavond natuurlijk vervul de muzikale kerstwensen. De ru briek Hier en Nu vervolgt de avond mie aktualiteiten. De dagsluiting wordt verzorgd door ds. Van den Bosch, uit Ginniken. Ter afsluiting zang van het NCRV-Vocaal Ensem ble met het koorpatita uit de Weihnachtsgeschichte opus 10 van Hugo Distier. MAANDAG 24 DECEMBER NED. 1: 14.00 AVRO's kinderkoor in Friesland; 14.20 De schone heks; 14.45 De Neil Sedaka show15.10 The - Thunderbirds; 18.45 Ti-ta-to venaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Het Ziekenhuis; 20.00 Journaal; 20.20 De roze panter; 22.00 Socutera; 22.10 Liederen in kerstsfeer; 22.50 Joimiaal; 23.00 Kerstnachtwake; 24.00 Plechtige nachtmis. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 In de soete sui- kerbol; 19.10 De Beverly Hillbillies; 19.30 Kerstkinderen; 20.00 Journaal; 20.20 Boerin in Frankrijk; 21.10 Mu ziek in uw straatje; 22.05 Hier en nu; 22.40 Es ist ein ros entsprungen; 22.55 Journaal. De AVRO zendt op Tweede Kerst dag „Het meisje met de zwavelstok jes" uit. Hier zien we Willeke Al bert! in haar rol. of andere manier legitimeren?" Zonder te antwoorden haalt de on dervraagde zijn portefeuille te voor schijn, diept daaruit een pas op en overhandigt die aan de politieman. Boomsma bladert er in, leest de narrt en vergelijkt de foto met het gezicht van de man. Barkhuis kijkt over de schouder van de chef en leest de naam: Antoon Grilder, be roep fotograaf. Woonachtig in Gro ningen, Carolieweg 170. Het oude adres is doorgeschrapt. „Klopt," fluistert Barhuis, waarna Boomsma de vrouw aankijkt. „En u, mevrouw?" Waarschijnlijk heeft de vrouw een dergelijke vraag al verwacht, want ze houdt een paspoort in haar hand, welke ze nu aan ondervrager over handigt. Barkhuis staat te trillen van span ning, maar hij probeert zich zo goed mogelijk te beheersen. Boomsma bladert ook in deze pas. Hij staat ten name van Monique Dankermans, ge boren in Netten, Westfalen, 2 okto ber 1927. Netten ligt in Duitsland, maar blijkens dit document is ze Ne derlandse. Haar naam is trouwens ook Nederlands Boomsma kijkt even om naar do jonge agent. „Hoe zit dat nu?" vraagt hij op zachte toon. „Ze lijkt er enigszins op, maar ze is het niet. Trouwens, de bewuste jongedame is veel jonger. Jammer. Ik dacht zo vast, dat ik beet had." Boomsma bladert nog even in het document. Er zitten verschillen de stempels in uit Duitsland, Yoego- slavië. Oostenrijk en er zit een Dost- duits transitovisum in. Hetgeen in houdt, dat deze dame een keer in West-Berlijn is geweest. Via Oost duits grondgebied. (wordt vervolgd) Accountantf- en assurantiekantoor ai/vies bij aankoob onroerend goed of bedrijj Lindenlaan 3 Telefoon (11870-3477 AUddelbarnit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9