Kerstshow! oliestook op gas ombouwen AA gti O intermeubel Voorlopige verfijningsregeling historische stadskernen bel (01100) 8923 TWEETAL AANWINSTEN GEMEENTEMUSEUM ZIERIKZEE Zomertijd in de Europese gemeenschap? Uittocht van vakantiegangers Distributieregeling voor brommers bij GTI in goede handen N.S. klaar voor „de grote klap" DONKERE KERST IN ENGELAND ONZE PUZZELRUBRIEK 4 Kommetje en plankje ZIERIKZEE, 20-12. Hoewel de aanwinsten-oogst tijdens het afgelopen jaar voor de Zicrikzeesc musea niet opmerkelijk groot is geweest, kon dezer dagen toch nog een tweetal belangwekkende voorwerpen voor de verzame ling van het gemeentemuseum worden geboekt. Door bemiddeling van de heer mr. W. P. Martens werd allereerst een bakje van rood aardewerk met oortjes ontvangen, dat in 1969 in de tuin van het Gravensteen werd opgegraven door leden van de N.J.B.G. „Nehalennia", afd. Schouwen-Duive- land. Met zorg konden de gevonden scherven weer tot een bakje (testvorm) worden samengevoegd. Ook al ontbreken er nog enkele fragmenten, de oor spronkelijke vorm is thans goed herkenbaar. Het bakje (grootste afmeting over de oren 21,5 cm, afm. binnenwerks 15 cm en hoogte 8 cm) is aan de bin nenzijde geheel geglazuurd en ver toont in slibtechniek de afbeelding van een haan in groen en geel. De buitenkant is slechts spaarzaam ge glazuurd. Gezien de sporen aan de standring heeft het bakje dienst ge daan om meelspijzen boven het vuur op te warmen. Dit stuk volksaarde werk, dat uit de 17de eeuw stamt, betekent een interessante aanvulling vari de reeds in het museum aanwe zige collectie oude keramiek. Suikerwerkplankje Een andere waardevolle aanwinst werd - eveneens door bemiddeling van de heer Martens - ten geschenke ontvangen van de heer H. R. Schür- mann, rustend banketbakker alhier. Het betreft een in (pei'en?)hout ge sneden suikerwerkplankje, waar schijnlijk vroeg 19de eeuws. Een geheel identiek exemplaar, maar in afwijking van het Zierik- zeese stuk wél voorzien van het jaar tal 1695, bevindt zich in de collectie van Beuningen. Het is afgebeeld (afb. 13) in door J. de Kleyn samen gesteld werk over „Volksaardewerk in Nederland 1600-1900" (Zeist, 1965) als „kommetje met haanfiguur". Van dit soort aardewerk, „Hol lands-Friese" oorkommetjes ge noemd, wordt gezegd, dat ze ver want zijn aan'de pap- of brande- wijnkommen in de Zuidelijke Neder landen, ook wel begijnenkommen ge noemd. Bij de versiering wordt steeds naar hetzelfde idee te werk gegaan: binnen een randversiering wordt centraal één of andere dier figuur geplaatst; soms is dit een vo gel, een paard of andere dierfiguren. DEN HAAG, 20-12. Het Eerste- Kamerlid dr. W. J. Schuijt (KVP) heeft, als lid van het Europese par lement, de Europese Commissie ge vraagd te onderzoeken of in de ge hele Europese Gemeenschap een zo mertijd kan worden ingevoerd. De commissie zou met name moe ten nagaan, wat de regeringen van Engeland en Italië heeft bewogen een zomertijd in te voeren, en of studies zijn gemaakt van de energie besparing die door het invoeren van een zomertijd kan worden verkregen DEN HAAG, 20-12. Deze week zullen ongeveer 50.000 Nederlanders per trein (met inbegrip van zowel de internationale als de zogenaamde reisbureautreinen) naar de bekende wintersportcentra in het buitenland vertrekken. De spoorwegen en de reisbureau's zijn optimistisch gestemd over het aantal boekingen: ten opzichte van het vorig jaar is een toeneming te constateren van acht procent, gere kend over het hele winterseizoen. Vrees onder de vakantiegangers is, ondanks de oliecrisis, nauwelijks te bespeuren. Baby in wieg gestikt ENSCHEDE, 20-12. De 3 maanden oude baby van de familie Meijer in Enschede is door verstikking in zijn wiegje om hét leven gekomen. De baby had zich op zijn buikje ge draaid en een handje voor de mond gekregen. Een gealarmeerde arts kon slechts vaststellen dat de baby overleden was. ZIERIKZEE. Bij de brand van woensdagavond in een Poststraat- pand, werden door brandweer en helpers nog zoveel mogelijk stukken van de inventaris op straat in vei ligheid gebracht. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) Vijftig toerbussen extra voor Amsterdam AMSTERDAM, 2Q-12. Met het oog op de verwachte grote vraag naar openbaar vervoer hebben b. en w. van Amsterdam besloten 50 toerbus sen met chauffeurs te huren voor het gemeentelijk vervoerbedrijf. Voorts zal van een groot aantal tramstellen zitplaatsen worden te ruggebracht van 62 tot 49, zowel om de doorstroming in de tram te bevor deren als om de totale capaciteit uit te breiden. Het vervoerbedrijf neemt tenslotte op een viertal bussen proeven met een zuiniger afstelling van de motor. Schip op het strand ROTTERDAM, 20-12. Vertegen woordigers van het rijk en de ge meente Rotterdam bespraken het bergingsplan dat Smit-Tak heeft op gesteld om het gestrande Liberiaanse vrachtschip „Dona Ouriana" vlot te krijgen. Dit 8700 ton metende schip zit sinds vorige week donderdag muurvast op het Maasvlaktestrand ter hoogte van de zuiderpier bij Hoek van Holland, nadat het in een storm stuurloos was geraakt. DODELIJKE ONGELUKKEN MAASTRICHT. De 57-jarige me vrouw M. J. Jeukens-van Loo uit het Zuidlimburgse Wittem is woens dag bij een .verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen. .Zij zat in een personenauto die door gladheid uit de bocht vloog en daar na tegen een tegemoetkomende vrachtwagen botste. De bestuurster van de personenauto raakte bij het ongeluk zwaar gewond. WASSENAAR. De 27-jarige mevr. J. A. W. de Vries-Hartman uit Kat wijk is in Wassenaar om het leven gekomen, toen de auto waarin zij meereed, in botsing kwam met een tegenligger. Het ongeluk gebeurde op de Rijksstraatweg. Dit plankje (lang 27 cm, breed 6 cm en dik 2,5 cm) toont verschillen de vormpjes (in één ervan menen wij Napoleon te herkennen!), die destijds voor het maken van suiker goed („suikerbeestjes") werden ge bruikt. THOLEN. In de hjaven van Tholen is tussen wal en schip het lichaam gevonden van de 59'-jarige Thoolse baggerschipper Gerardus de Hond. Waarschijnlijk is de man de afgelo pen nacht te water geraakt en ver dronken. De Rijkspolitie te water in Zeeland stelt een onderzoek in. ENSCHEDE. De 37-jarige W. J. Brouwer uit Enschede is in zijn woonplaats met zijn auto in een slip geraakt en tegen een geparkeerde vrachtwagen gereden. Hij overleed enkele uren later. EINDHOVEN. De 82-jarige B. A. van Kemenade uit Eindhoven is in het St. Joseph-ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij enkele uren tevoren had opgelopen, toen hij bij het oversteken van de weg was aangereden door een personenauto. HEERLEN. In het café-pension dat vannacht omstreek drie uur in Heerlen geheel uibtrandde zijn drie pensiongasten om het leven geko men. Het zijn de 41-jarige H. V. J. Pelzer, de 56-jarige H. J. Vilain en de 36-jarige (i.p.v. 35-jarige, red.) H. E. J. Muijtjens, allen afkomstig uit Zuid-Limburg. STOLWIJK. Als gevolg van de gladheid is in Stolwijk een perso nenauto geslipt en te water geraakt. De bestuurster wist zich te redden, maar de tachtigjarige mevrouw T. Stuurman, die bij haar in de auto zat verdronk. Het slachtoffer was afkomstig uit Stolwijk. a.s. zaterdag van 14.00 - 17.00 uur 2e kerstdag van 14.00 - 17.00 uur Vrij toegang meelstraat 31 zierikzee DEN HAAG, 20-12. Bij Koninklijk Besluit is de reeds eerder aangekon digde voorlopige verfijning tot stand gekomen van de algemene uitkerin gen uit het Gemeentefonds, ten be hoeve van gemeenten die op hun grondgebied een of meer historische stadskernen van betekenis hebben. De verfijning komt tegemoet aan de lasten op het gebied van bijvoor beeld verkeersvoorzieningen en weg en waterbouwkundig onderhoud in verband met de historische structuur van de stadskernén. De uitkering is gekoppeld aan de afmeting van de historische kern en aan het jaarlijkse uitkeringspercentage. Toepassing De nieuwe verfijning historische stadskernen treedt in de plaats van de voorlopige kleinere stedelijke ge meenten en is circa 3,5 maal zo groot als deze. De bestaande verfijning wordt in de komende vijf jaren ge leidelijk tot nul teruggebracht ten einde abrupte vermindering van in komsten te voorkomen bij de ge meenten die wel onder de bestaande maar niet onder de nieuwe verfij ning vallen. Om cumulatie van beide uitkeringen te voorkomen wordt van de nieuwe verfijning in de over gangsfase slechts dat deel uitgekeerd dat uitgaat boven de bestaande. De nieuwe verfijning wordt over 1973 reeds voor de helft toegepast en over 1974 en volgende jaren ten volle. De 131 gemeenten die voor de nieuwe verfijning in aanmerking komen ontvangen uit beide verfijningen over 1973 een bedrag van f 50 mil joen en over 1974 een bedrag van ruim 100 miljoen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROERMOND. De politie te Roer mond heeft de 30-jarige verkoper vertegenwoordiger L. P. uit die plaats aangehouden, die er van ver dacht wordt ongeveer f 20.000 ver duisterd te hebben van zijn werk gever, een fabrikant van voorgebak ken patates frites uit Roermond. SCHIPHOL. De Nederlandse mi nister voor ontwikkelingssamenwer king, drs. J. P. Pronk, is op Schiphol teruggekeerd na een bezoek van twee dagen aan Zuid-Slavië. UTRECHT. De bezetting van het kantoor van de Stichting Studenten Huisvesting (S.S.H.) aan de Malie straat in Utrecht is beëindigd nadat de politie in opdracht van het col lege van bestuur van de Utrechtse universiteit ten tonele was versche nen. HILVERSUM. „De ernst van de huidige situatie, onderstreept door de maatregelen van minister Lub bers", heeft Veronica doen besluiten haar uitzendingen met ingang 'van 1 januari 1974 's nachts om 24.00 uur te stoppen. DIEREN. In Dieren is de lijsten- fabriek van dé fa. Zoer door brand verwoest. De fabriek ging geheel verloren. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. ROTTERDAM, De Esso raffinade rij in het Rotterdamsedamse haven gebied heeft een vol jaar gewerkt zonder verzuimongevallen. Dit komt neer op 1 miljoen gewerkte manuren AMSTERDAM. De bieromzet in ons land is in de eerst^ tien maanden van dit jaar ten opzichte van dezelf de periode vorig jaar met ruim elf pet. gestegen. Van januari tot en met oktober 1973 bedroeg de bier- omzet ruim 8 miljoen hectoliter, terwijl de omzet in die tijd vorig jaar ruim 7 miljoen hectoliter was. ZEIST. Nederland zal dit jaar in totaal 1,4 miljard eieren uitvoeren, 18 pet. meer dan in 1972. De eieren vertegenwoordigen naar verwacht een exportwaarde van f 199 min. dat is vergeleken met '72 een stijging van 39 pet. DEN HAAG. Het komende jaar zal het mogelijk zijn om met deelexpe- rimenten te kunnen beginnen voor een nieuwe basisschool en een nieu we middenschool voor respectieve lijk 4- tot 12-jarigen en 12- tot 15- a 16-jarïgen. Geïntegreerde experi menten voor deze onderwijsvormen zullen waarschijnlijk niet kunnen beginnen voor augustus 1975. DEN HAAG. Eind oktober j.l. waren er 2383 werkloze academici geregistreerd bij de gewestelijke ar beidsbureaus. Dit is de Werkgever, orgaan van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond, gebleken in een gesprek met projectleider drs. C. Pöt van het Bureau Arbeidsvoorzie ning Academici. GRONINGEN. In Eenem (gem., 't Zandt Gr.) is woensdagnacht op donderdag het café Bosker door een felle brand verwoest. De schade wordt geschat op anderhalve ton. ARNHEM. Het is de Stichting „Het Geldersch Landschap" opnieuw ge lukt een belangrijk natuurgebied veilig te stellen. Ditmaal betreft het het tachtig hectare grote landgoed Vorden. De totale verwervingskos ten zullen f 900.000 bedragen. DEN HAAG. Het GPV-kamerlid Jongeling meent dat het laten vallen van de Navo-zegel uit het uitgifte programma voor nieuwe zegels in 1974 ernstige twijfel zal doen rijzen aan de loyaliteit van het huidige kabinet tegenover het Atlantisch bondgenootschap. DEN HAAG. In Portugal zijn sinds 22 november ongeveer 200 per sonen gearresteerd en nieuwe ge vangennemingen gaan nog steeds door. Dit schrijft de Nederlandse af deling van de Katholieke vredesbe weging Pax Christi in een brief aan de Portugese ambassadeur in ons land. Advertentie DEN HAAG. Na drie dagen uit stel, waarin Syrië zich terugtrok en de wereld het bloedigste kapings drama uit de luchtvaartgeschiedenis beleefde, zün Israël, Egypte en Jor danië naar Geneve gegaan om te po gen een vredesregeling tot stand te brengen na ruim een kwart eeuw van strijd sedert de aanvaarding van het VN-plan tot verdeling van Pa lestina. DEN HAAG, 21-12. Minister Wès- terterp (verkeer) heeft in de nacht van donderdkg op vrijdag in de Tweede Kamer meegedeeld dat ook voor (vier-takt) brommers een dis tributieregeling voor benzine zal worden 'ingevoerd. Zij zullen voor een periode van vier weken de beschikking krijgen over zestien liter benzine. Hun zal een aantal van acht bonnen voor elk twee liter benzine worden uit gereikt. Aanmeldingskaarten voor deze distributieregeling zullen op 2, 3 en 4 januari verkrijgbaar zijn bij de ANWB-kantoren, de ANWB-wegen- wachtstations en op een aantal post kantoren. De distributieregeling geldt die brommer die op zuivere benzine rijdt. Merkteken Bijde verstrekking van een aan- meldingskaart zal een speciaal (Advertentie) GTI Warmtetechniek- Goes bv Goes Magdalenastraat 11 telefoon (01100) 8923 A SHV groep technische installatie merkteken in het frame van de bromfiets worden aangebracht als uiterlijk controle teken van de uit reiking van zo'n aanmeldingskaart. Op vertoon van deze kaarten zullen de bonnen - tegen betaling van 1' 2,50 - beschikbaar worden gesteld. DEN HAAG, 20-12. De spoorwegen zullen al het mogelijke doen om de verwachte reizigerstoeloop op maan dag 7 januari a.s. - wanneer de distributie zal ingaan - op te kunnen vangen. N.S. is klaar voor „de grote klap". Al het voorhanden zijnde materieel zal de spoorwegen laten rijden, zelfs rijtuigen uit 1946, die al bestemd waren voor de sloop, zullen nog wat langer dienst gaan doen. Dit heeft donderdag een woord voerder-van de Nederlandse Spoor wegen op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. Hij lichtte toe dat deze „voor de sloop" bestem de rijtuigen natuurlijk eerst nog snel een onderhoudsbeurt zullen krijgen. LONDEN, 20-12, Als er een ding is dat de Britten bewust maakt van de economische energie-moeilijkheden, is dat wel het duister waarin win kels, theaters en straten 's avonds zijn gehuld. „Het is erger dan tijdens de blitz krieg", zegt een late klant in een schoenwinkel die een paar schoenen past bij het schijnsel van een zak lantaarn. „Zelfs tijdens de ergste da gen van de oorlog konden we terecht in verlichte winkels". De winkeliers, zoals iedereen in Groot-Brittannië, volgen stipt de richtlijnen van de regering op inzake de stroombeperking. WASHINGTON. De Senaatscom missie voor de Watergate-zaak heeft woensdag het Witte Huis gevraagd om 481 geluidsbanden en honderden documenten. Deze week ontving de redaktie weer, een flink aantal inzendingen met oplossingen van wekelijkse puzzel. Onder d» goede oplossingen werden als gebruikelijk <x\k ditmaal weer de twee prijsjes vefcloot. De eerste prijs gaat naar: mevr. I. Muste-Goudswaard Breedstraat 18 Zierikzee De tweede prijs is bestemd voor: mevr. M. Mali paard-Daane Oostersetuin 82 Rotterdam. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. zaterdagochtend; 13. es; 14. baar;; 15. slee; 16. nu; 17. kam; 18. sul; 19. L.S.; 21. bes; 23. ben 25. Lt.; 26. apart; 28. som; 30. rebus; 32.nipa; 33. pupil; 35. drie; 36. de; 37. neef; 39. vete; 41. Sr.; 42. ij del; 43. norm; 44. el; 46. kruk; 48. Kiel; 49. km.. 51. Lima; 53. wazig; 55. adie; 57. leest; 59. pen; 60. snoet; 61. er; 62. tap; 64. bod; 65. re; 66.'aak; 68. lob; 69. ijl; 71". stro; 72. toer; 74. zo; 75. pleisterstrijker. Verticaal: 1. Zeeland; 2. as; 3. eb; 4. raket; 5. daas; 6. arm; 7. Oss; 8. club; 9. heler; 10. te; 11. N.N.; 12. Duitser; 20. spie; 21. brandkast; 22. pop; 24. Nederland; 25. luis; 27. A.P.; 28. suf; 29. m.i.v.; 31. br; 33. peluw; 34. lenig; 38. eer; 40. toe; 44. ellepijp; 45. lier; 47. kap; 48. kin; 49. kier; 50. meteoor; 52. me; 54. zes; 56. do; 58. taats; 60. sober;'63. part; 64. boot; 69. koe; 68. L.T.S.; 70. 11.; 71. si; 73. rij; 74. ze. De nieuwe puzzel Horizontaal: 1. iemand die "uit lief hebberij een sport beoefent; 6. vuur wapen; 12. chemisch symbool; 13. plechtige verklaring; 15. werptuig met scherpe punt; 16. van een (afk.); 17. zangstem; 19. kleurlinge; 22. tuinhaag; 23. Europeaan; 25. tel woord; 26. ploegsnede; 27. overmatig gevuld; 29. voorzetsel; 30. dier met slurfachtige snuit; 31. stoomschip (afk.); 32. officiële naam voor de Ierse Vrijstaat; 34. wars van laag heid; 36. persoonlijk voornaamwoord 37. buurt onder Apeldoorn; 38. platte vierkante steen; 40. plant; 41. in het genoemde; 43. rijksdaalder (volks taal); 46. contract tussen een verze keringsmaatschappij en een verzeker de; 49. technische commissie (afk.); 51. vochtigheid in de lucht; 52. stad in Zweden; 53. vorm van mij; 54. procentuele handelskorting; 56. vier handig dier; 58. stad in België; 60. onvergelijkelijk; 61. stad in Spanje; 63. negende toon van de grondtoon af (muziek); 64. huisdier; 65. schadelijk, ongunstig; 67. ten aanzien van (afk.); 68. en dergelijke (afk.); 69. vlaag van eigenzinnigheid; 70. loofboom; 72. persoonlijk voornaamwoord73. ou derwets bergmeubel; 74. drijver v.e. visnet. Verticaal: 1. aan planten enz. ont leend versieringsmotief; 2. vreemde taal; 3. voorzetsel; 4. telwoord; 5. plaats in Noord-Brabant; 7. vrou welijk dier; 8. Europese rivier; 9. onbepaald hoofdtelwoord; 10. vlijtig; 11. doen alsof iemand niet bestaat; 14. echtgenoot; 18. ten laste van (afk.); 20. voormuur; 21. 'appelsoort; 22. klimplant; 24. middeleeuws wa pen; 26. zenuwkalmcrend middel; 28. medelid (Prot.); 30. plaats in Lim burg; 33. muzieknoot; 35. liowoord; 37. voormalig Ned. eiland; 39. plant; 42. stuk hard hout voor scherpen van zeisen; 44. uitroep; 45. boos; 46. deel v.h. oog; 47. voorzetsel; 48. drank; 50. Brits dominion; 53. huis houding van soldalen; 55. ijzeren mondstuk dat men een paard tussen het gebit legt; 57. bloedvat; 59. insek\ 61. luchtig gebak; 62. slootbodem v.c. kanon; 65. ingebeeld meisje; Wf soort onderwijs (afk.); 69. voorzetsel1, 71. sint (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 4