Gemeentebegroting 1974 Westerschouwen STREEKNIEUWS ZIERIKZEE9CHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 december 1973 Nr. 21109 3 (III) Volksgezondheid Ten behoeve van het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee heeft men in de begroting 1974 f 2,35 per inwoner moeten opvoeren. Vastgesteld wordt hierbij dat de tarieven nog niet aan gepast kunnen worden aan de kost prijzen. Het bestuur verwacht wel op korte termijn verbetering, maar de snelle stijging van de kosten ma ken dat de verpleegprijzen achter lopen. Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. zal in de gemeente Wester schouwen plaats vinden in de week van 7 t/m 11 oktober 1974. Volkshuisvesting Wegens het ontbreken van vol doende bouwrijpe grond in goedge keurde bestemmingsplannen, kan in de gemeente Westerschouwen nog geen begin worden gemaakt met de bouw van de aan de gemeente toe gewezen contingenten woningen. Vooruitlopend op de goedkeuring van het bestemmingsplan Haamste de, is bereid door de woningbouw vereniging Beter Wonen een aan vrage, voor het bouwen van 13 be jaardenwoningen, via de gemeente bij Volkshuisvesting te Middelburg, gedeponeerd. Voorts is aan de wo ningbouwvereniging een fragment van de bestemmingsplankaart van Haamstede ter hand gesteld waarop de in de eerste helft van 1974 te ver wachten bouwmogelijkheden voor 28 woningwet- en nog eens 10 be jaardenwoningen zijn aangegeven. Verwacht wordt dat ook daarvoor de plannen binnen redelijke termijn bij Volkshuisvesting ingediend kunnen worden. In verband hiermee worden door de dienst gemeentewerken ï-eeds voorbereidende werkzaamhe den verricht om zo spoedig mogelijk de plannen voor het bouwrijp ma ken gereed te hebben. Om ook nog tot realisering van woningbouw te kunnen overgaan te Renesse is van het toegezegde contingent een aan tal van 19'woningwet- en 10 bejaar denwoningen gereserveerd. Bezien zal worden of met de partikuliere exploitatiemaatschappij, welke het plan Stoof weg wil ontwikkelen, tij dig overeenstemming kan worden" bereikt inzake eventuele ruil van bouwrijpe grond. Mocht zulke om oorzaken buiten de mogelijkheden van het college niet tijdig doorgang kunnen vinden, dan is het college voornemens genoemde aantal wo ningen alsnog te Haamstede te rea liseren, zulks om het verloren gaan van het contingent te voorkomen. Riolering Met de oplevering van de eerste fase van het rioleringsprojekt is dit werk ruimschoot binnen' in het be stek gestelde tei-mijn gereedgeko men, dit ondanks de stagnatie als gevolg van de moeilijkheden met de buizenleverantie. Dat de weg van het rioleringswerk niet altijd over rozen gaat blijkt wel uit de lange tijden welke gemoeid zijn met het verkrijgen van de toestemming om tot aanbesteding van de diverse on derdelen van het plan over te gaan. Werd vorig jaar tijdens het opstel len van de aanbiedingsbrief nog ge dacht dat de aanbesteding van de rioolzuiveringsinstallatie Wester schouwen wellicht in maart 1973 zou kunnen plaatsvinden, de praktijk heeft bewezen dat zulks te optimis tisch was gezien. De aanbesteding van het bouwkundige gedeelte heeft pas op 27 november jl. kunnen plaatsvinden. Momenteel zijn de vol gende bestekken in procedure-defi nitief bestek: elektromechanisch ge deelte rioolwaterzuiveringsinstalla- Advertentie Auto-rijexamen C. B. R. Hotel VAN OPPEN ZIERIKZEE ZIERIKZÈE. Leerlingen van de O.B.S. Jt Kofschip" brachten - tot verrassfng van de bewoners - kerst stukjeif aan voor de bejaarden in „Borrpnclamme". Jong en oud ont moet/en elkaar op ongedwongen wijzè. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tie Westerschouwen en transport riool Renesse-Haamstede concept bestek: transportriool rioolwaterzui veringsinstallatie Haamstede naar r.w.z. Westerschouwen en perslei ding naar Oosterschelde. Transport riool Duinhoeve-Hogezoom en trun- sportriool gebied Oude Moolweg- Seholderlaan-Moermondsweg. Voor de volgende werkonderdelen moeten de concept-bestekken nog worden ingediend en in procedure gebracht: transportriool Nieuw-Haamstede- Kloosterweg; transportriool Hoogen- boomlaan-Lagezoom en uitmon- dingskonstruktie Oosterschelde. Door het Ingenieursbureau Witte- veen en Bos is toegezegd dat alle daarvoor benodigde concept-bestek- ken nog dit jaar in de procedure ge bracht zullen worden. Aansluitend aan het gereedkomen van deze rio leringswerken zal de dienst gemeen tewerken de nodige bestekken voor detailrioleringen gereedmaken, met name voor het nog niet gedoleerde deel van de Hoge Hilleweg, voor zee bad Nieuw-Haamstede, voor het ein de van de Laone en voor andere aansluitende rioolstrengen. Een de finitieve beslissing omtrent de af voer van rioolwater van de kernen Scharendijke en EUemeet, behoren de tot de gemeente Middenschou- wen, kan op korte termijn worden verwacht. Door de pi'ovinciale staten van Zeeland is op 25 juni 1973 be sloten de zuiveringstaak op dragen aan de waterschappen. Verwacht wordt dat dit besluit in het voor jaar van 1974 door de Kroon zal worden goedgekeurd. Het gevolg daarvan zal zijn dat per 1 juli 1974 deze taak zal worden overgedragen. Met het bestuur van het Waterschap zullen binnenkort de onderhande lingen om tot overdracht te komen worden begonnen. De nodige7 vooi*- stellen hiertoe zullen de raad tijdig worden aangeboden. Ook de struk- tuur van het bestuurvan het Wa terschap zal wijziging ondergaan. Voor de vervuilers komen ook plaat sen in het bestuur beschikbaar. Over de wijze waarop deze vertegenwoor diging zal plaatsvinden worden on derhandelingen gevoerd. Veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Polder Dienstregeling in de periode van 23 december 1973 t/m 1 januari 1974 A. op de zondagen 23 en 30 de cember 1973 wordt de veerdienst niet uitgevoerd. B. op 24, 25, 26, 27, 28, 29 en 31 december 1973 en op 1 januari 1974 wordt de veerdienst uitgevoerd zoals in de dienstregeling voor zondagen is vermeld. C. op 31 december 1973 laatste vertrek van dé beginpunten: Zijpe V. 20.30 uur; Anna Jacoba Polder V. 20.45 uur. BURGH/HAAMSTEDE/ De prijsuitslagen van de Winkelweek Hieronder volgen de prijsuitsla- gen van de Winkelweekaktie: L. M. Westervoort, Burgh; mevr. C. Kouwen-Hanse, Haamstede; A. C. Hanse, Noordwelle; P. G. de Mun- nink, Haamstede; mej. M. Groenen boom, Haamstede. Oriëntatierit voor de jeugd: Wal ter de Jonge, Haamstede, A. Bakker, Haamstede; Jolanda Duinhouwer, Haamstede; André Boot, Burgh; M. J. Geleijnse, Haamstede. De te raden foto van een woning (Oude Havenweg 10 te Burghsluis): mevr. N. Verboom-Hogenstein, Haamstede; mevr. L. A. Speelman- Manni, Burgh; I. M. van Oeveren, Burgh; K. J. Tuinman, Haamstede; J. C. de Feiter, Burgh. „Voor de vuist weg": H. M. Dijk graaf, Haamstede; Anneke Schot, Burgh; H. J. Landegent, Haamstede; A. den Boer, Haamstede; J. v. d. Bos, Haamstede; mevr. Minkema, Haam stede; mevr. N. v. d. Werf, Haam stede; mevr. E. J. v. d. Vaate, Haam stede; A. Rijnberg, Haamstede; I. A. C. Muller, Haamstede; L. Boumann, Haamstede; mevr. Van Nes, Burgh; mevr. C. Kenters-Geleijnse, Haam stede; J. van Belzen, Zierikzee; P, Zorge, Serooskerhe; P. C. Quist-Ver ton, Haamstede; M. J. Boot, Haam stede; A. v. d. Werff-de Koster, Haamstdee; S. H. Zijta-Bevelanders, Burgh; A. J. de Lange, Haamstede. De vier te raden jeugdfoto's van middenstanders (A: C. v. d. Kloos ter; B: mevr. Jonker-v. d. Hoek; C: mevr. M. v. d. Berge-Verboom; D: J. W. Geleijnse): mevr, Noordhoek- Flohil, Burgh; mevr. J. C. v. d. Klooster-de Vrieze, Westerschou wen; N. M. Blom, Burgh; mevr. L. Oostdijk-Kooman, Haamstede; mevr. Verton, Haamstede. Kleurenwedstrijd voor de jeugd: Gerrit Baumann, Burgh; Nicolette Baas, Haamstede; Madeion Pilaar, Haamstede; Anette Coomans, Haam stede; Anet v. d. Linde, Haamstede; Ardi de Vlieger, Haamstede; Wille Oosse, Noordwelle; Marin v. d. Wekken, Haamstede; Martinelce de Munnik, Haamstede; Marieke Coo mans, Haamstede; Corienne Oosse. Noordwelle; Coei't Walhout, Haam stede; Elbert Bakker, Haamstede; Marie de Jonge, Haamstede; An ja Quist, Burgh; Desiree Sorgedrager. Haamstede; Rianne Boot, Haamste de; Rien den Boer, Haamstede; Nel- ia Kouwen, Haamstede. Als slot werd door wethouder L. C. Hoogerhuis uit de 2310 ingele verde zegelkaarten de hoofdprijs, een 15-daagse vliegreis naar Cran Canaria, een kleuren t.v. of een bromfiets, getrokken. Gelukkige winnaar werd de 'heer M. J. v. d. Maas te Burgh die als prijs de kleu ren t.v. koos. Wethouder Hoogerhuis sprak de wens uit dat deze geslaagde aktie voor de middenstand te Burgh Haazrzstede een stimulans zou mo gen zijn om op de ingeslagen weg door te gaan*. De heer Geleijnse dankte de heer Hoogei-huis voor het feit dat hij de trekking had willen verrichten waarvoor hij hem als blijk van waardering een boekenbon aanbood. HAAMSTEDE Kerstzangdienst in hervormde kerk Maandag 24 december a.s. zal in de Hervormde kerk te Haamstede een kerstzangdienst worden gehou den. Medewerking hieraan zal wor den verleend door de zangkoren van Scharendijke, Renesse en Haam stede. Zondag 23 december a.s. gaat het kerkkoor van Haamstede naar Rot terdam, waar het haar medewerking zal verlenen aan een dienst in de Vredeskerk. SEROOSKERKE Kerstvieringen vrouwenverenigingen en bejaardensociteit De bejaardensociëteit en de Her vormde vrouwenvereniging „Debo rah" vierden gezamenlijk kerstfeest in de grote zaal van het Dorpshuis. Het programma bestond uit sa- .menzang, het lezen van een bijbel gedeelte en deklamatie. De meditatie werd verzorgd door ds. L. Jansen Schoonhoven. Mevrouw J. Jansen Schoonhoven, presidente van de vrouwenvereniging, bracht 'n kerst verhaal: „Kerstmis aan het front", naar een waar' gebeurd gegeven in de Bataklanden (Sumatra), waar ds. Jansen Schoonhoven heeft gewerkt als .zendingspredikant, samen met zijn echtgenote. Bij het orgel werden tussentijds kerstliederen gezongen. Gesloten werd met „Ere zij God" en dankgebed. Een heel mooie kerst viering. ZONNEMAIRE Kerstfeest openbare kleuterschool Woensdagmiddag 19 december vierden kleuters en ouders samen het kerstfeest. Eerst werd alles be keken wat de kleuters hadden ge maakt en werden de kaarsjes aange stoken, hierdoor kwamen de kleu ters in de kerststemming door voor de ouders enkele kerstversjes te zin- 'gen, daarna werd het kerstverhaal verteld door de leidster, mejuffrouw C. de Moor. Na de pauze werd door vijf meis jes gezongen: „O, denneboom". Na dit mooie vers moesten de kleuters gaan slapen. Een kleuter verkleed als kerstman kwam binnen met voor ieder kind een verrassing. Na een dankwoord aan de leidster door de voorzitter, de heer Kuiper, konden de kleuters terugzien op een mooi kerstfeest.. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bü uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 8 RENTE KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. DREtSCHOR Kerstfeest bejaardensociëteit Dinsdag vierde de bejaardensocië- teït haar jaarlijks kerstfeest. De voorzitster heette 30 personen wel kom waaronder mevrouw Schouwe naar, die biy was te kunnen mede delen dat een lid weer uit het zie kenhuis thuis was. Een schaduw viel over deze middag, daar een van de trouwste leden zeer plotseling was overleden. Mevrouw Schouwenaar verzocht enige minuten stilte. Daarna begon de kerstviering met zingen en het aansteken van de kaarsen door me vrouw Barendregt, waarna tijdens het theedrinken mevrouw De Keyzer het kerstgebeuren voorlas. Ondertus sen kwamen de kinderen van de kleuterschool onder leiding van hun „juf", mevrouw v. d. Weyde om alle bejaarden een mooie kerstklok aan te bieden. Hierna werden vele lie deren gezongen, er werden spellet jes gedaan en drie van de kleuters hielden een voordracht, waarna het klasje met een zak vol mandarijnen naar huis ging. Mejuffrouw Baren dregt las enige kerstverhalen en me vrouw Barendregt droeg gedichten voor. Ondertussen was burgemeester Schouwenaar binnengekomen en werd koffie met gebak gepresen teerd, waarna de burgemeester een korte toespraak hield. Hierop nam de voorzitster het woord en dankte allen en in het bijzonder de burge meester en zijn vrouw voor hun aan wezigheid. De bijeenkomst werd be sloten met het zingen van Ere zij God, waarna men in de sfeervol ver sierde zaal een uitstekende brood maaltijd genoot, verzorgd door de familie Slagter uit „De Drie Scha pen", die daarvoor door mevrouw v. d. Werve een mooie fruitschaal aangeboden kreeg. Het kerstfeest feest werd besloten door mevrouw v. d. Werve die allen prettige kerst dagen en een goed 1974 toewenste. DUIVELAND Telegram gemeentebestuur Gelet op de hoge vloed en de storm, die in Duiveland vrijdag een ernstige situaite deden ontstaan, heeft het gemeentebestuur v^n Dui veland zich met een telegram ge wend tot de Commissie Klaassez. waarin er met klem op wordt aan gedrongen het daarheen te leiden dat de Oosterschelde wordt afgeslo ten en wel op zo kort mogelijke ter mijn. BKUINISSE Kerstfeest Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" Dinsdagavond hield de hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" tc Bruinisse de kerstviering, onder leiding van mevr. II. M. de Koning-Jumelct, deze keer niet in liet hervormd verenigingsgebouw, maar in het dorpshuis, omdat de woonwagenbewoners In het vereni gingsgebouw waren ondergebracht. De presidente wees daarop in haar welkomstwoord, tot de goed bezette zaal, omdat velen ook een gast had den meegebracht. Nadat gezongen was Gezang 6 en de presidente was voorgegaan in ge bed. ias mevrouw Verspoor-Stoei enkele verzen van het Kerstevange lie uit Lucas 2. waarover zij de kerstmeditatie hield. Deze meditatie werd afgesloten met het gezamenlijk zingen van Ge zang 10 5 en 7. In de pauze werd chocolademelk geschonken en gedronken, met door enkele leden beschikbaar gestelde traktaties. De bestuursleden lazen gezamen lijk de Kerstliturgie, met als thema: „Leven en Loven". Deklamatie, schriftlezingen en het gezamenlijk zingen van diverse toepasselijke lie deren wisselden elkaar af. Mevrouw N. de Korte-Padmos las een kerstvertelling; een koortje van 13 dames zong enkele nummers, wat later op de avond werd herhaald. Nadat gezamenlijk het „Stille nacht" was gezongen, volgde nog het voorlezen van enkele gedichten door diverse leden. Psalm 24 4 en 5, was de slotzang, waarna mevrouw Kes- teloo-Schraver sloot met gebed. Ge zamenlijk zong men nog het „Ere zij God". „KERSTSALON" TE MIDDELBURG (Vervolg van pagina 1) In het algemeen zal de Zeeuwse kunst wat realistischer en prakti scher onder de aandacht van het pu bliek worden gebracht, zonder dat men zich verliest in allerlei subjec tieve bespiegelingen. Regio-mensen De Vleeshal-tentoonstelling intus sen is zeer de moeite waard. Er zijn wat minder bekende namen en der halve vrij veel nieuw werk. maar duidelijke „namen" uit het provin ciale kunstleven komt men eveneens tegen. In de rij van met werk aanwezi gen, valt de - altijd nog een beetje „Schouwse kunstenaar Piet Bulthuis te noteren. Hij is er met breed op gezet werk met doorgaans Middel burgse motieven. De Zierikzeeënaar Ad Braat heeft werk staan in de Zeeuwse hoofd stad, w.o. de bronzen: „Arts en pa tiënt" en „Wereld wachter". Heel goed vertegenwoordigd is Mi ems van Citters te Burgh, met een tweetal schilderijen, w.o. „Papier", een ge vouwen wit vel papier op een blauw fond. Heel verrassend en evenwich tig geschildei-d. Vooral fraai echter zijn haar por tretten in brons en in iepenhout; zui vere geknede en gestoken koppen. Een' nieuweling in de rij is de Zierik- zeese Do van Rijn, aanwezg met „Bromfietsers", „Voetballers" en een staand vrouwenportret. Verrassend is de vlak vullende zwier, waarmede deze schilderes werkt, met naar pastel neigende kleuren. De Zierikzeese Marja de Lange is met een viertal werken aanwezig, w.o. „Kinderdroom" en „Onvrede- Vrede". Variaties We hebben hier de regio-mensen er even uitgetild, maar er is uiter aard heel veel meer. Grote namen: Louis Heymans, Hans Heeren (met werk uit Yerseke), Peter de Jong, Gerard Menken en het werk telt in zijn keus - we schreven het al - heel wat variaties: ceramiek (Tessa Braat), Han ter Keurs (metaal-plas tieken). etsen op koper en zink (Bernhard Kirchgasser). edelsmeed- werk. fotografisch werk en z.g.n. touwplastieken (Jacqueline van Lan- gevelde). Men kan z(jn benzinerantsoen dit maal heel zinnig besteden met de feestdagen, met dien verstande ech ter dat de tentoonstelling gesloten is op Eerste Kerstdag en 1 januari. Hij duurt intussen tot en met 13 januari. Controle Rijkspolitie Middelltur^ MIDDELBURG. 20-12. De rijks- politie van het district Middelburg heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een controle gehouden. In totaal werden 437 auto's, een motor fiets en vier bromfietsen aangehou den, Aan geen der aangehouden be stuurders hoefde een rijverbod opge legd te worden, hoewel tien perso nen alcohol hadden gedronken. In totaal zeven personen hadden geen rijbewijs of kentekenbewijs bij zich en bij twee mankeerde er wat aan de verlichting. ZIERIKZEE. Aan het Luitje, aan legsteiger voor jachten, ontdekte men een kapitale motorkruiser in half gezonken toestand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WISCH. In Wisch (Gld.) is de 68- jarige B. G. Prey er uit die plaats door een auto aangereden en ter plaatse aan de gevolgen overleden. De man stak een slecht verlicht weggedeelte over en werd daardoor te laat door de automobilist opge merkt. Werktijdverkorting sociale werkplaatsen DEN HAAG, 20-12! Voor werkne- mers in de sociale werkvoorziening die in verband met in hun persoon gelegen oorzaken verminderd ar- beids geschikt zijn - wordt met ingang van I januari 1974 de werk tijd verkort tot 40 uur per week c.q. 8 uur per dag. Minister Boersma (so cial e zaken) heeft dit de gemeente besturen aangekondigd. Plaatwerker doodgedrukt ROTTERDAM, 20-12. Donderdag middag is in Rotterdam een 26-jari ge plaatwerker, de heer J. J. A. van Hooff, tijdens het uitvoeren van zijn beroep verongelukt. De man werd doodgedrukt door een portier van een vrachtwagen, waaraan hij repa raties verrichtte. Door onbekende oorzaak ging de wagen plotseling rij den, waarna de man zich in veilig heid dacht te brengen door in de kabine te klimmen. De plaatwerker was echter pas halverwege toen het portier van de wagen, dat tegen een deurstel botste, met hevige kracht op hem terecht kwam. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 22 en zondag 23 december Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter Van der Waarden. De weekeindedienst voor ZIERIK ZEE e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandag morgen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede tel. (01115)—1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Spreekuren zaterdag, zondag: 11.30-12.00 uur en 16.30-17.00 uur. De weekeinddienst loop van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Richard, Nieuwerkerk, tele foon (01114) 1810, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster Maas, Renesse, tel. (01116) 1303, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts Tjcblies, Middelharnis tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwcn-Duiveland en Goeree-Overflakkcc. KERSTDAGEN Eerste en Tweede Kerstdag heb ben dienst dokier W. Bontkes, Zie rikzee, tel. (01110) 2280; dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280. Eerste Kerstdag heeft dienst dok ter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965; Tweede Kerstdag heeft dienst dokter Richard, Nieuwerkerk, tel. (02114) 1810. Eerste Kerstdag heeft dienst dok ter H. Speelman, Oosterland. tel. (01114) 1280; Tweede Kerstdag heeft dienst dokter F. Buijtendijk, Brui nisse. tel. (01113) 1280. Eerste en Tweede Kerstdag heeft dienst zuster Steutel, Haamstede, tel. (01115) 1226. Eerste en Tweede Kerstdag na 9.00 uur heeft dienst dierenarts Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3